تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / راهنمای جامع پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای جامع پایان نامه کارشناسی ارشد

اصول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای جامع پایان نامه کارشناسی ارشد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

از آن جا که دانشجویان زیادی در مقطع کارشناسی ارشد و حتی برخی دانشجویان دکتری برای نوشتن پایان نامه سردرگم هستند و نمی دانند نوشتن پایان نامه را چگونه آغاز نموده و چگونه جمع بندی نمایند، تصمیم گرفتیم در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با نحوه ی نگارش پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد ارائه دهیم. نکته مهمی که لازم است در ابتدا و قبل از پرداختن به نحوه ی نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد بپردازیم این است که، نوشتن پایان نامه در این مقطع ارزش علمی چندانی ندارد و این راهی است برای اینکه دانشجو اصول اولیه پژوهش و کار علمی را بیاموزد تا بتواند در مقطع دکتری رساله ی دکتری خود را تنظیم و ارائه دهد. پیشنهاد می کنیم در ابتدا این مقاله را مطالعه فرمایید و در نهایت اگر سوالی در رابطه با پایان نامه کارشناسی ارشد داشتید، می توانید با مشاوران ما در بخش مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز ایران مشاوره تماس حاصل نمایید. مشاوران ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

نحوه ی آغاز نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

بهترین زمان آغاز کار ، ترم 3 می باشد که پیشنهاد می کنیم به استاد راهنمای خود مراجعه کنید تا ایشان تعدادی مقاله چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی را در اختیارتان قرار بدهد و شما مطالعه ی آن ها ( البته به طور سطحی ) با نحوه ی نگارش چکیده، مقدمه و تعاریف اصلی آشنا شوید.

گام اول : انتخاب موضوع 

اولین قدم برای نگارش پایان نامه ، انتخاب موضوع می باشد. یک دانشجوی کارشناسی ارشد برای انتخاب موضوع باید زیرکانه عمل نماید و نهایت دقت را داشته باشد. از عوامل مهم در انتخاب موضوع پایان نامه می توان به نیاز جامعه ، در دسترس بودن امکانات پژوهشی لازم ، علاقمند بودن به موضوع انتخابی و مرتبط بودن آن با رشته تحصیلی و شغل آینده داوطلب اشاره نمود.

نکته بسیار مهمی که دانشجویان کارشناسی ارشد در هنگام انتخاب موضوع باید توجه داشته باشند این است که موضوع انتخاب شده باید جدید باشد یعنی در گذشته تحقیقی با این عنوان صورت نگرفته باشد.  از آن جا که زمان زیادی را صرف تحقیق و نگارش پایان نامه خود خواهید کرد، بنابراین می بایست موضوعی را انتخاب کنید که تا پایان کار با علاقه و اشتیاق صرف آماده کردن پایان نامه ی خود نمایید.

گام دوم : انتخاب استاد راهنما و مشاور

بعد از انتخاب موضوع ، یکی از استادان خود را که در این زمینه تخصص دارد ، به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپزوال خود را ارائه نمایید. علاوه بر ارائه طرح اولیه ، باید پیشینه تحقیق را نیز در اختیار او قرار دهید. برای انتخاب استاد راهنما ، داوطلب باید به ظرفیت پذیرش دانشجو برای استاد مورد نظر خود توجه داشته باشد تا پیش از تکمیل شدن ظرفیت به او مراجعه نموده و در صورت جلب رضایت استاد راهنما ، در انتخاب استاد مشاور با او مشورت نماید.

با شروع فرآیند نگارش پایان نامه ، دانشجو باید هفته ای یک بار به استاد راهنما مراجعه کرده و او را از روند پیشرفت کار مطلع سازد هم چنین ارائه گزارش پیشرفت کار هر دو ماه یکبار به دانشکده مربوطه ارئه نماید.

گام سوم : ارائه پروپزوال

فرم پیشنهاد پایان نامه کارشناسی ارشد را پروپزوال می گویند. یک پروپزوال شامل بیان مساله ، اهداف ، روش کار ، سوابق و پیشینه تحقیق و … می باشد که باید به تایید استاد راهنما و مشاور برسد. پروپزوال یک پیش نویس پژوهشی است که دانشجو برای نگارش پایان نامه و اخذ مدرک تحصیلی به آن نیاز خواهید داشت.

برای دریافت فرم پروپزوال و تکمیل آن باید به سایت دانشگاه خود مراجعه نموده و آن را دانلود نمایید. بعد از نگارش فرم پیشنهاد پایان نامه (پروپزوال) و ارائه آن به استاد راهنما ، بعد از تصویب نهایی آن می توان کار نگارش پایان نامه را آغاز نمود.

گام چهارم : نگارش پایان نامه

بعد از تصویب پروپزوال ، دانشجو می تواند بر اساس اصول و قواعد نگارش پایان نامه ، اقدام به تالیف آن نماید. توصیه می کنم بعد از نگارش هر فصل برای بررسی و تایید به استاد راهنما ارائه شود و بعد از به اتمام رسیدن تمام پایان نامه ، ارائه یک نسخه چاپی با فرمت و چهارچوب مشخص به استاد راهنما الزامی می باشد تا با بررسی نهایی ، نواقص احتمالی را مشخص نماید تا در جلسه دفاع مشکلی پیش نیاید.

گام پنجم: اعلام آمادگی دفاع از پایان نامه

پس از تکمیل پایان نامه، زمان دفاع از پایان نامه فرا می رسد که در این جلسه می بایست اعضای گروه باید به دفاع از ایده های مطرح شده در پایان نامه بپردازید. در واقع این جلسه می بایست اثبات کنید که در طول تحقیق و نگارش پایان نامه چه چیزهایی آموخته اید چرا که در جلسه ی دفاع، اعضای گروه سوالاتی را از شما خواهند پرسید که شما می بایست در دفاع از تز خود به آن ها پاسخ قانع کننده ای ارائه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره -پایان نامه کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره