خانه پذیرش بدون کنکور آیا شرکت در رشته پزشکی بدون کنکور امکان پذیر است؟

آیا شرکت در رشته پزشکی بدون کنکور امکان پذیر است؟

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور 1400
رشته پزشکی بدون کنکور 1400

تحصیل در رشته پزشکی و پوشیدن لباس سفید پزشکی آرزوی بسیاری از دانش آموزانی است که رشته تجربی را به عنوان رشته تحصیلی خود در دوره دوم متوسطه انتخاب می کنند. با وجود مشقت های فراوان این رشته، هر ساله شاهد علاقه شدید بسیاری از داوطلبان و رقابت آنان در کنکور سراسری تجربی جهت قبولی در رشته پزشکی هستیم. شاید یکی دیگر از مواردی که سبب گرایش بیش از حد متقاضیان به تحصیل در رشته پزشکی شده است، جایگاه اجتماعی و درآمد مناسب این رشته باشد.

در سال های اخیر 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به رشته های بدون کنکور اختصاص یافته است و داوطلبان برای تحصیل در این رشته ها نیازی به ثبت نام کنکور سراسری ندارند. همین امر موجب سردرگمی بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در رشته پزشکی شده است که آیا می توانند بدون حضور در جلسه آزمون، وارد دانشگاه های علوم پزشکی شوند یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم این مسئله را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و پاسخگوی سوالات شما عزیزان پیرامون مبحث فوق باشیم.

امکان تحصیل در رشته های پزشکی تنها در دانشگاه های سراسری از جمله دوره های روزانه و پردیس خودگردان و هم چنین دانشگاه آزاد امکان پذیر است.

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های سراسری به صورت بدون کنکور وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال که تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور حقیقت دارد یا خیر باید بگوییم که این امر امکان پذیر نبوده و تحصیل در رشته پزشکی تنها از طریق کسب رتبه قبولی کنکور مقدور می باشد. بنابراین برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی لازم است تمام سعی خود را به کار گرفته و با تلاش و ممارست در کنار یک برنامه ریزی کنکور منسجم، به آرزوی خود جامع عمل بپوشانید.

با این تفاسیر می توان دریافت که هیچ یک از دانشگاه های کشور در رشته پزشکی به صورت بدون کنکور دانشجو نمی پذیرند و ظرفیت پذیرش این رشته تنها به پذیرفته شدگان کنکور سراسری اختصاص می یابد. البته امکان تحصیل در برخی از رشته های پیراپزشکی به صورت بدون آزمون و تنها در مقطع کاردانی وجود دارد که در ادامه مقاله به نحوه و شرایط پذیرش این رشته ها خواهیم پرداخت.

تحصیل در رشته پزشکی سایر دانشگاه ها بدون شرکت در کنکور سراسری

همان طور که می دانید، اکثر رشته های گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی به صورت بدون کنکور در دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی و سایر دانشگاه های سراسری ارائه می شوند. اما با این حال نام رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در میان رشته های بدون کنکور تجربی دیده نمی شود.

توجه داشته باشید که تنها دانشگاه های سراسری از جمله دوره های روزانه و پردیس خودگردان در کنار دانشگاه آزاد رشته پزشکی را ارائه می دهند و سایر دانشگاه ها حتی به واسطه کنکور سراسری نیز در رشته پزشکی دانشجو نمی پذیرند. ناگفته نماند که امکان تحصیل در تعدادی از رشته های مرتبط از جمله تجهیزات فنی اتاق عمل، تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی، دامپزشکی و… در برخی از واحدهای دانشگاهی فراهم است اما تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی تحت هر شرایطی امکان پذیر نمی باشد.

تحصیل در رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور

به طور کلی می توان گفت که بر خلاف رشته پزشکی، امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد اما پذیرش آن در بازه زمانی متفاوت از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری صورت می گیرد. از دیگر تفاوت های پذیرش بدون کنکور رشته های پیراپزشکی با نام نویسی بدون کنکور سراسری در سایر رشته های تحصیلی، نحوه پذیرش داوطلبان است.

به عبارت دیگر، علاقه مندانی که قصد دارند به صورت بدون آزمون در هر یک از رشته های پیراپزشکی به تحصیل بپردازند، لازم است در کنکور سراسری تجربی شرکت نموده و هنگام انتخاب رشته کنکور، کد رشته هایی را برگزینند که پذیرش در آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می گیرد. پس از مرحله انتخاب رشته، پذیرش نهایی متقاضیان منوط به اخذ نمره قبولی در مصاحبه حضوری خواهد بود.

رشته هایی همچون هوشبری، مامایی، بهداشت حرفه ای، اتاق عمل، بهداشت عمومی و تکنسین سلامت دندان از جمله رشته هایی هستند که در دوره های مختلف برگزاری آزمون سراسری به صورت بدون کنکور ارائه شده اند. البته تا زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی نمی توان به طور قطع درمورد ارائه این رشته ها به صورت بدون آزمون اظهار نظر نمود. پس از منتشر شدن دفترچه فوق و کسب اطمینان از ارائه رشته های پیراپزشکی، می توانید در صورت احراز شرایط زیر، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

 • رشته های پیراپزشکی اغلب در دانشگاه های علوم پزشکی مناطق محروم کشور ارائه شده و پذیرش آن ها معمولا به صورت بومی گزینی صورت می گیرد.
 • در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل 15 در معدل کتبی نهایی خود باشند.
 • شرط سنی تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور حداکثر 25 سال است و برای آقایانی که خدمت سربازی را پشت سر گذاشته اند، حداکثر 27 سال می باشد.
 • تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی مجاز به انتخاب رشته های پیراپزشکی بدون کنکور هستند.
 • امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور برای دانشجویان و دانش آموختگان کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فراهم نمی باشد.
 • آن دسته از داوطلبانی که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به تحصیل در رشته های پیراپزشکی می پردازند، لازم است به میزان سه برابر طول مدت تحصیل خود تعهد خدمت ارائه نمایند.
 • پذیرش نهایی متقاضیان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه حضوری قطعی می گردد.
 • شرکت کنندگان بایستی حتما سر جلسه آزمون حضور داشته باشند حتی اگر به هیچکدام از سوالات پاسخ ندهند.

لازم است بدانید که هر یک از شرایط فوق در دوره های مختلف دستخوش تغییراتی بوده و در برخی از دوره ها شرایطی همچون ارائه مدرک تحصیلی صرفا در رشته تجربی و یا حداقل معدل جزو شرایط مورد نیاز ثبت نام نبوده اند. بنابراین امکان و شرایط پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور تنها پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی هر دوره مشخص می شود و تا پیش از آن نمی توان اطلاعات دقیقی را درمورد آن ارائه کرد.

با توجه به تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر شد، هیچ یک از دانشگاه های کشور اعم از آزاد و سراسری در رشته پزشکی و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو نمی پذیرند و تنها راه دستیابی به تحصیل در رشته پزشکی، شرکت در کنکور سراسری تجربی و کسب نمره قبولی می باشد. پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور نیز تنها با ظرفیت محدود و تحت شرایط خاص انجام می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی بدون کنکور و پرستاری بدون کنکور، روی هر یک از لینک های مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان با معدل بالا به صورت بدون کنکور در رشته پزشکی تحصیل کرد؟

خیر، قبولی در رشته پزشکی تا کنون بدون شرکت در آزمون تحقق نیافته است.

2- کدام دانشگاه ها به صورت بدون کنکور رشته پزشکی ارائه می دهند؟

رشته پزشکی تا کنون به صورت بدون آزمون ارائه نشده و از این به بعد هم احتمال ارائه بدون کنکور آن بسیار کم است بنابراین نمی توان دانشگاهی را نام برد.

3- آیا دانشگاه آزاد پزشکی بدون کنکور ارائه می دهد؟

خیر، با وجود این که دانشگاه آزاد جزو دانشگاه های شهریه پرداز است اما رشته پزشکی بدون آزمون را تا کنون ارائه نداده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۱ نظر

 1. سلام به عنوان مثال شهریه هر ترم دانشگاه آزاد پزشکی اهواز چقدره؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، شهریه حدودی هر ترم رشته پزشکی در دانشگاه آزاد (۱۹/۶۰۰/۰۰۰_ ۲۰/۸۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) می باشد.

 2. سلام وقت بخیر من دیپلم انسانی هستم می خواهم پزشکی بخونم دانشگاه آزاد پذیرش می کند

  • با سلام، پذیرش در رشته های پزشکی و پیراپزشکی براساس شرکت در آزمون سراسری است و بدون آزمون جذب دانشجو ندارند.

 3. سلام وقت بخیر … من دیپلم کارودانش هستم میخوام پرستاری بخونم و وارد دانشگاهای علوم پزشکی بشم باید چیکار کنم … مراحلشو لطفا بهم بگید

  • با سلام و احترام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، در صورت دارا بودن یکی از مدارک (۳-۳-۶ نظام جدید، ۴ ساله نظام قدیم، پیش دانشگاهی، کاردانی) و نداشتن منع نظام وظیفه مجاز به نام نویسی در کنکور تجربی و قبولی در رشته های علوم پزشکی خواهید بود.

 4. سلام خسته نباشید من دیپلم انسانی دارم و لیسانس مدیریت خواستم بدون بدون کنکور می تونم رشته مامایی بخونم ؟

 5. سلام ببخشید من امسال کنکور دادم رشته علوم انسانی میخوام ببینم میتونم برم دانشگاه آزاد پزشکی ثبت نام کنم یا نه تاکید میکنم روی علوم انسانیخواهش میکنم جواب بدید.

  • با سلام، برای تحصیل در رشته پزشکی، شما باید در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت کنید تا مجاز به انتخاب این رشته در دانشگاه های سراسری و آزاد شوید.

 6. سلام خسته نباشید . میخواستم بپرسم تو هر سنی میشه پزشکی یا داروسازی خوند .?
  یه سوال دیگه علوم آزمایشگاهی تو دانشگاه آزاد بدون کنکور هست

  • با سلام و درود، تحصیل در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی دارای شرایط سنی نمی باشند. در حال حاضر امکان تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی به صورت بدون کنکور وجود ندارد.

 7. سلام من هرچی تماس میگیرم میزنه شماره مورد نظر در شبکه موجود نمیباشد .. باید چیکار کنم؟

 8. سلام‌خسته نباشین ببخشید من امسال کنکور دارم و هیچ‌ امیدی بهش نیست و معدلم ۱۷.۷۲ شد .با این معدل جایی میتونم قبول شم ؟

  • با سلام و درود، قبولی در پذیرش براساس سوابق تحصیلی به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 9. سلام،آیابادیپلم انسانی فقط میشه دانشگاه آزاد پزشکی قبول شد؟ملی نمیشه؟
  واینکه قبولی در رشته پزشکی محدودیت سنی هم داره؟
  معدل انسانی من تأثیری در کنکور پزشکی داره یانه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 10. سلام خسته نباشید ببخشید من کاردانی نرم افزار دارم معدل هم ۱۹ هست جز دانشجوهای برتر دانشگاه بودم،اگ رشته های پیراپزشکی‌بدون ازمون باشه میتونم شرکت کنم یا اینک‌ چون رشتی ی دبیرستانم‌تجربی‌نیست امکانش‌وجود نداره؟ممنون میشم. راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، پذیرش رشته های پیراپزشکی بر اساس کنکور سراسری می باشد. لاززم به ذکر است شرایط ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور)، مشخص نشده است.

 11. سلام وقت بخیر
  ببخشید آیا بعد از پایه دوازدهم تجربی میتونم هوشبری بدون کنکور قبول بشم ؟
  نمره ام هم باید چند باشه ؟

  • با سلام، در حال حاضر رشته هوشبری بدون کنکور ارائه نمی شود؛ در صورتی که شما تمایل به تحصیل در این رشته داشته باشید، می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت کنید.

 12. سلام من دیپلم تجربی دارم متولد۶۳هستم ایا میتوانم در کنکور شرکت کنم و رشته پزشکی شرکت کنم؟؟؟در صورت قبولی ایا دانشگاه ها شرایط سنی دارند؟؟؟؟؟لطفت راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، درصورت دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی یا مدرک دیپلم نظام قدیم، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری برای شما وجود ندارد.

 13. سلام
  ببخشید من رشته حسابداری دارم می خونم
  آیا امکانش هست که در دانشگاه رشته پرستاری یا پزشکی بخوانم؟

 14. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم رشته های پیراپزشکی بدون کنکور نوبت دوم هم وجود داره یا فقط روزانه هستن؟

  • با سلام.
   در پذیرش بهمن ماه سال ۱۳۹۸ صرفا رشته های بر اساس سوابق تحصیلی ارائه شده است ، که رشته های پیراپزشکی جزو آنها نمی باشد ؛ برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی می بایست از طریق کنکور سراسری اقدام کرده و با کسب تراز و رتبه مناسب انتخاب رشته کنید.

 15. سلام ببخشید باسن ۳۰سال در رشته های پیراپزشکی میتونم بدون کنکور ثبت نام کنم؟
  با سهمیه جانبازی
  چون جزو شرایطش گفته سن کمتر از ۲۶ سال

  • با سلام .
   در سال ۱۳۹۸ رشته های پزشکی و پیراپزشکی از طریق کنکور پذیرش انجام شده است و شما نمی توانستید رشته پیراپزشکی را بدون کنکور انتخاب کنید. شرط سنی در سال های گذشته حداکثر ۲۵ سال و در صورت انجام خدمت سربازی ۲۷ سال تمام بوده است.

 16. سلام ببخشید من سال ۸۴ دیپلم تجربی گرفتم و الان خلبان هستم و شغل هم دارم ، ولی برای علاقه مندی خودم دوست دارم رشته پزشکی بخونم با این فاصله زمانی از دروس دبیرستان چطور میتونم به خواسته م برسم؟ خیلی ممنون

  • با سلام،
   شما میتوانید در صورت داشتن شرایط مورد نیاز ،در آزمون سراسری رشته تجربی شرکت نمایید و در صورت کسب رتبه و تراز لازم در هر یک از دانشگاه های سراسری ، و یا آزاد که مد نظر شما بود اقدام به ثبت نام در این رشته نمایید.

 17. لیسانس علوم اجتماعی دارم،میتونم کنکور پزشکی بدم یا باید از دبیرستان تجربی بخونم باز؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   بله , شما می توانید در آزمون سراسری گروه تجربی سال ۱۳۹۹ , شرکت نمایید و در صورت کسب رتبه ی مجاز , رشته های پزشکی و یا پیراپزشکی را انتخاب نمایید .

 18. سلام . با رتبه زیرگروه یک ۱۴۰۰۰ و تراز ۷۶۷۶ میتونم پرستاری آزاد تهران یا کرج قبول بشم؟؟ممنون از پاسخگوییتون

  • با سلام , با توجه به تراز ذکر شده , شانس پذیرش شما برای رشته ی پرستاری در دانشگاه آزاد ( واحد های ذکر شده ) متوسط می باشد .

 19. سلام . تراز داندانپزشکی آزاد تهران چند است ؟

 20. با سلام و خسته نباشین بنده دیپلم علوم انسانی خوندم و کاردانی رو اموزش ابتدایی و لیسانسم رو کامپیوتر گرفتم ایا با توجه به رشته علوم انسانی میتونم رشته های پزشکی برم و چه رشته هایی رو میتونم برم ممنون ازتون

 21. سلام باتراز ۷۴۰۰میشه پرستاری آورد؟اگه میشه کدوم شه؟

 22. سلام میخواستم ببینم اول با این رشته ها وارد شویم بعد میتوانیم به پزشکی تخصیصی واردشویم

 23. سلام برای قبولی در رشته های تعهدی پزشکی و دندان و…به چه رتبه ای نیاز هست؟ایا قبولی در رشته های تعهدی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی هم امکان پذیره یا خیر.

 24. سلام و خسته نباشید بارتبه ۱۶۰۰۰در رشته زبان ایا از دانشگهای فرهنگیان قبول میشم؟؟ترازمم۶۴۰۰ و اینکه چه دانشگاهای روزانه ای را میتوانم قبول شم؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره