تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / اخبار تحصیلی / اخبار لحظه ای تعطیلی دانشگاه ها 1400

اخبار لحظه ای تعطیلی دانشگاه ها 1400

آخرین اخبار تعطیلی دانشگاه های کشور 1400
اخبار لحظه ای تعطیلی دانشگاه ها 1400

از اواخر سال 98 تا کنون، شاهد شیوع ویروس نو ظهوری در سراسر جهان به نام ویروس کرونا می باشیم که به شدت سرعت انتقال بالایی دارد و همین باعث شده حضور در تجمعات و اماکن عمومی تا اطلاع ثانوی منع شود. این ممنوعیت، تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، بسیاری از ادارت و مشاغل و… را با خود به همراه داشته است که همچنان نیز ادامه دارد. اکنون می خواهیم به بررسی جزئیات زمان و نحوه بازگشایی دانشگاه ها در سال تحصیلی پیش رو بپردازیم.

با توجه به تداوم تعطیلی دانشگاه ها، تدابیری اندیشیده شده است که دانشجویان بتوانند تا اطلاع ثانوی از آموزش مجازی و غیرحضوری بهره مند شوند.

تعطیلی دانشگاه های سراسر کشور در سال 1400

بنا بر اطلاع رسانی هایی که از سوی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم صورت گرفته است، تاکنون تمامی برنامه های آموزشی به صورت مجازی اجرا شده اند به جز در مقطع تحصیلات تکمیلی که دانشجویان به دلیل ارائه رساله، پرژه و پایان نامه می بایست در محل دانشگاه حضور داشته باشند. اما این روند تا چه زمانی ادامه دارد و دانشگاه ها در سال تحصیلی تا چه زمانی تعطیل خواهند شد؟ در این بخش قصد داریم اخباری که در خصوص این مسئله منتشر شده است را بررسی کنیم.

خبر 9 شهریور ماه

مطابق اعلام وزیر بهداشت، یکی از برنامه‌ های اصلی کشور بازگشایی دانشگاه ها به صورت حضوری است و با توجه به این که تنها راه حلی که می تواند کنترل گر کرونا باشد فرآیند واکسیناسیون است، این هدف با واکسیناسیون کامل و سراسری دانشجویان و اساتید قابل دستیابی است.

خبر 16 شهریور ماه

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص شروع کلاس های دانشگاه ها اعلام کرد با توجه به این که واکسیناسیون اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه ها در مرداد ماه انجام شد و این فرآیند برای دانشجویان از نیمه دوم شهریورماه شروع شده و تا مهر ماه کامل نمی شود، در نتیجه این عوامل و همچنین بر اساس نظر ستاد ملی مقابله با کرونا، آموزش ها حضوری نیست. البته وزارت علوم پیش از این اعلام کرده بود که کلاس های دانشگاه ها برای دانشجویان ورودی 98 و قبل از آن به علت کامل نمودن پایان دوره و رساله حضوری می گردد.

خبر 29 شهریور ماه

بنابر اعلام معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و سرپرست سازمان امور دانشجویان، بازگشایی تدریجی دانشگاه ها، مبنای تصمیم گیری‌ های سازمان امور دانشجویان است. وی از مسئولان دانشگاه ها درخواست کرد که امکانات بیشتری برای حضور دانشجویان با اعلام ستاد ملی کرونا آماده کنند.

خبر 4 مهر ماه

کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا شرط بازگشایی دانشگاه را، واکسیناسیون حدود ۷۵ درصد جمعیت کشور دانست و اظهار کرد برای بازگشایی دانشگا ها منتظریم وضعیت این فرآیند در کل جامعه به هدف مذکور برسد. بر این اساس، تا زمانی که واکسیناسیون عمومی کشور به ۷۵ درصد جمعیت کشور برسد، قصد داریم بیشترین بخش کلاس های دانشگاه ها را به صورت آنلاین برگزار نماییم. جریان واکسیناسیون دانشجویان نیز به طور مجزا و در گروه های سنی مختلف در حال انجام است.

خبر 18 مهر ماه

بر اساس اخبار اعلام شده از سوی وزارت علوم، ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب نموده است که شروع آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی از روز 15 مهر ماه و دانشجویان دوره کارشناسی از 15 آبان ماه باشد. دانشگاه ها وظیفه دارند تابع این تصمیم بوده و تمامی تلاش خود را برای اجرایی نمودن آن به کار ببندند.

خبر 19 مهر ماه

وزیر علوم در زمینه شروع اجرای کلاس های حضوری و فعالیت های درسی دانشجویان کارشناسی ارشد از روز 15 مهر ماه، از اختیار دانشگاه ها در اولویت بندی ورود دانشجویان با توجه به امکانات موجود خبر داد.

دانشگاه ها در سال تحصیلی 1400 چه زمانی بازگشایی می شوند؟

بر اساس اخبار منتشر شده فوق، شروع سال تحصیلی جدید در موسسات آموزشی مطابق روال هر سال از مهر ماه خواهد بود و لذا تعطیلی دانشگاه ها به منزله توقف آموزش نیست. تصمیم گیری در راستای زمان بازگشایی دانشگاه ها به صورت حضوری بر عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت علوم و وزارت بهداشت می باشد و این ارگان ها حضوری شدن آموزش ها را مشروط به فراهم نمون بستر رعایت اصول بهداشتی در کلاس ها و خوابگاه ها و زمینه سازی برای فاصله گذاری اجتماعی و تکمیل فرآیند واکسیناسیون دانسته اند.

 

سوالات متداول

1- آیا ترم تحصیلی دانشگاه های در سال 1400 به صورت حضوری برگزار می شود؟

نحوه برگزاری کلاس های دانشگاهی بعد از نوروز 1400، به شرایط و کنترل بیماری بستگی دارد.

2- آموزش الکترونیکی در ایام تعطیلات نوروز 1400 به چه صورت می باشد؟

آموزش الکترونیکی در ایام تعطیلات نوروز 1400 تعطیل می باشد.

3- آموزش حضوری دانشجویان مقطع کارشناسی 1400 چه زمانی آغاز می شود؟

کلاس های درسی حضوری این دانشجویان از روز 15 آبان ماه اجرا می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره