تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / خطای برنامه شاد

خطای برنامه شاد

ارور های ورود به سامانه شاد
ارور سامانه شاد

تداوم تعطیلی مدارس موجب شد سیستم آموزشی کشور، به آموزش از راه دور روی بیاورد. اولین قدم در این راستا پخش دروس از رسانه ملی بوده است ؛ اما برای سرعت بخشیدن به روند آموزشی دانش آموزان و با توجه به استقبالی که از پخش کلاس دانش آموزان در تلویزیون شد، مسئولین تصمیم به راه اندازی سامانه ای با عنوان ” شاد “ گرفتند تا دانش آموز و معلم با یکدیگر تعامل بهتری برقرار نمایند.

سامانه شاد به منظور برگزاری آنلاین کلاس های درسی در مدارس سراسر کشور ایجاد شده است ؛ اما این روزها دانش آموزان و اولیای آن ها مشکلات زیادی برای وارد شدن به این سامانه دارند و گاها با ورود به صفحه اصلی این سامانه، با پیغام های خطا مواجه می شوند. در ادامه قصد داریم، بگوییم که هر یک از این ارورها به چه معنا هستند و در مقابل آن ها باید چه کرد.

برای کاهش بروز خطای ورود به سامانه شاد، لازم است دانش آموزان از طریق اپلیکیشن این شبکه آموزشی، وارد صفحه احراز هویت خود شوند.

انواع خطاهای برنامه شاد

همان گونه که گفتیم، برخی از دانش آموزان و اولیای آن ها به علت نمایان شدن پیغام های خطای متفاوت، امکان ورود به سامانه شاد آموزش و پرورش و احراز هویت در آن را ندارند. قابل ذکر است که بروز این خطاها مربوط به نسخه قدیمی برنامه شاد می باشد که شما عزیزان می توانید برای دانلود نسخه جدید برنامه شاد روی لینک مربوطه کلیک نمایید. ارورهایی که امکان مشاهده آن ها در نسخه قدیمی سامانه شاد وجود دارد، به شرح زیر می باشند.

خطای 401 و 402

ارورهای 401 و 402 معمولا زمانی نمایان می شوند که سامانه مشکل داشته باشد و موضوع نگران کننده ای نیست. بنابراین در صورت مواجه شدن با یکی از این دو خطا، یک مرحله به عقب بازگردید و مجددا مراحل مربوطه را انجام دهید.

برخی از کاربران پس از احراز هویت نیز با پیغام خطاهای مذکور مواجه می شوند که در این شرایط باید به برنامه شاد مراجعه نمایند و طبق راهنمای زیر عمل کنند.

 • در بخش پیام رسان برنامه شاد، گزینه ” ورود مدیر / معلم / دانش آموز “ را انتخاب کنید.

مرحله اول رفع ارور 401

 • در منوی باز شده گزینه ” دانش آموز “ را انتخاب نمایید.

مرحله دوم رفع ارور 401

 • در منوی نوع عملیات، بر روی ” لیست دانش آموزان “ کلیک کنید و سپس نام دانش آموز را انتخاب نمایید.

مرحله سوم رفع ارور 401

با طی کردن این سه مرحله، احراز هویت دانش آموز با موفقیت انجام می شود.

خطای 403

برخی از دانش آموزان با ورود به مرحله احراز هویت، به جای صفحه ثبت اطلاعات شناسنامه ای خود با این پیغام خطا مواجه می شوند. اما برای برطرف کردن این ارور باید چه کرد؟

 1. حین فرآیند احراز هویت و کار با برنامه شاد، فیلترشکن باید خاموش باشد.
 2. هنگام وارد کردن اعداد، زبان کیبورد تلفن همراه باید انگلیسی باشد.
 3. دانش آموزان می توانند این موضوع را به مدیر مدرسه اطلاع دهند و او نیز درستی اطلاعات شناسنامه ای آن ها را در سامانه سناد بررسی کند. لازم به ذکر است که ویرایش اطلاعات دانش آموز در سامانه سناد، حداکثر پس از 24 ساعت در سامانه شاد، اعمال می گردد.
 4. کپی کردن لینک صفحه احراز هویت و ورود به آن با استفاده از مرورگر و یا دستگاه هوشمند دیگر نیز می تواند یک راه حل مطلوب باشد.
 5. ممکن است مشکل از سرور برنامه و یا ترافیک و سرعت اینترنت کاربران باشد. در این شرایط لازم است در زمان دیگری مراحل احراز هویت خود را مجددا تکرار نمایند.
 6. استفاده از نسخه های به روز نشده مرورگر اینترنتی و یا سیستم عامل تلفن همراه می تواند موجب بروز این پیغام خطا باشد. بنابراین لازم است آن ها را به جدیدترین نسخه موجود، ارتقا دهید.
 7. آسان ترین و آخرین راهی که برای حل این مشکل وجود دارد، استفاده از یک تلفن همراه دیگر، اما با همان شماره تماس اول می باشد. پس از انجام مراحل احراز هویت در گوشی دوم، دانش آموز به طور خودکار در تلفن همراه اول نیز اضافه می شود و می توان برنامه را از تلفن همراه دوم حذف نمود.

تذکر : تلفن های هوشمندی که برای کار با اپلیکیشن شاد استفاده می شوند باید سیستم عامل اندروید با نسخه 4.4 به بالا داشته باشند و برنامه شاد نسخه ios نیز به زودی منتشر می گردد.

خطای 406

هر دانش آموز برای ثبت مشخصات شناسنامه ای خود در سامانه شاد تنها 5 دقیقه فرصت دارد و اگر در مدت زمان مذکور موفق به ثبت مشخصات خود نشود، با خطای 406 رو به رو می گردد. بنابراین برای رفع این مشکل دانش آموزان باید مجددا نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایند.

خطای 417

این خطا معمولا زمانی رخ می دهد که کاربران با IP متعلق به کشور دیگری نسبت به احراز هویت در سامانه شاد اقدام نمایند. چرا که امکان استفاده از این برنامه تنها برای کاربرانی فراهم است که در داخل کشور هستند.

برای رفع این مشکل لازم است کاربران فیلترشکن خود را خاموش کنند و مجددا نسبت به ثبت نام در سامانه شاد اقدام نمایند. گاهی اوقات پس از خاموش کردن فیلترشکن نیز این پیغام خطا رفع نمی شود ؛ علت آن چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم زمانی که فردی از فیلترشکن استفاده می نماید، IP او تغییر می کند و به عنوان فردی خارجی شناسایی می گردد. ممکن است با خاموش کردن آن نیز تغییر IP خارجی به داخلی اتفاق نیفتد. کاربران می توانند از طریق سایت های IP یاب آنلاین مشخصات آدرس آی پی خود را بیابند. اگر کشور ثبت شده برای IP آن ها کشوری غیر از ایران باشد، کاربر می بایست:

 • دستگاه مورد استفاده خود را ری استارت (restart) کند.
 • در صورت استفاده از اینترنت ADSL، مودم خود را یک بار خاموش و روشن کند.

خطای ” عدم انطباق اطلاعات شناسنامه ای “

ممکن است برخی از دانش آموزان هنگام ثبت اطلاعات شناسنامه ای خود، با خطایی تحت عنوان ” عدم انطباق اطلاعات شناسنامه ای “ رو به رو شوند. دلیل بروز چنین خطایی ممکن است ثبت ناقص یا اشتباه مشخصات آن ها در سامانه سناد باشد. بنابراین لازم است ابتدا از صحت اطلاعات خود اطمینان حاصل نمایند و مجددا برای ورود به سامانه شاد تلاش کنند.

نکاتی که می توانند مشکلات ورود به سامانه شاد را کاهش دهند

نکات زیر می توانند در کاهش مشکلات ورود به شبکه آموزشی دانش آموزی تا حد زیادی به شما کمک کنند.

 • تا حد امکان از تلویزیون های هوشمند، تلفن های همراه و تبلت های قدیمی برای ورود به سامانه شاد استفاده نکنید.
 • حتما از یک مرورگر مناسب مانند گوگل کروم استفاده نمایید.
 • مرورگری که استفاده می کنید را به آخرین نسخه موجود، بروزرسانی کنید.
 • از اینترنت پر سرعت استفاده نمایید.
 • مطمئن شوید که حافظه پنهان (chache) دستگاه شما خالی باشد.

امیدواریم که با مطالعه مطالب فوق، مشکلات ورود شما به سامانه شاد برطرف گردد. البته شما عزیزان می توانید جهت دانلود نسخه جدید برنامه شاد با کلیک بر روی لینک مربوطه، آن را دریافت نمایید. لازم به ذکر است که بروز این خطاها در ابتدای راه اندازی این سامانه امری طبیعی است و در گذر زمان، این مشکلات حل می شوند. همچنین باید بدانید که برگزاری کلاس ها در این سامانه موجب لغو آموزش دروس از تلویزیون نخواهد شد. بنابراین شما دوستان عزیز می توانید با کلیک بر روی لینک ساعت و زمان پخش کلاس دانش آموزان در تلویزیون، از برنامه درسی روزانه تلویزیون مطلع شوید.

 

سوالات متداول

1- علت بروز خطاهای 401 و 402 در برنامه شاد چه می باشد؟

این خطا ها نشان دهنده آن است که سامانه ممکن است مشکل داشته باشد و موضوع نگران کننده ای نیست. بنابراین در صورت مواجه شدن با یکی از این دو خطا، یک مرحله به عقب بازگردید و مجددا مراحل مربوطه را انجام دهید.

2- علت بروز خطای 403 در برنامه شاد چه می باشد ؟

برخی از دانش آموزان با ورود به مرحله احراز هویت، به جای صفحه ثبت اطلاعات شناسنامه ای خود با این پیغام خطا مواجه می شوند که به دلیل عدم احراز هویت صحیح می باشد.

3- علت بروز خطای 406 در برنامه شاد چه می باشد؟

هر دانش آموز برای ثبت مشخصات شناسنامه ای خود در سامانه شاد تنها 5 دقیقه فرصت دارد و اگر در مدت زمان مذکور موفق به ثبت مشخصات خود نشود، با خطای 406 رو به رو می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۴ نظر

 1. متاسفانه برا بیوگرافیم میزنه استفاده بیش از حد مجاز!!لطفا بگین چکار کنم

 2. من احضار هویتم انجام میدم ولی میخوام بریم تو گروه میگه چنین گفته گویی نیست؟؟؟؟

  • با سلام ، در صورتی که با احراز هویت در سامانه شاد موفق به پیوستن در گروه کلاسی نشدید ، دبیر و یا مدیر مدرسه می تواند از قسمت افزودن اعضا شما را به گروه کلاسی اضافه نموده و یا لینک گروه کلاسی را برای شما ارسال کند .

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج مدارس