تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دانشگاه آزاد / انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

نحوه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1400
انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

از سال 96 تاکنون تنها یک آزمون برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف کشور برگزار می گردد. علاوه بر دانشگاه های سراسری، دانشگاه آزاد نیز با توجه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، در دوره های تحصیلات تکمیلی و در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام به جذب دانشجو می نماید.

داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد شرکت می کنند، چنان چه مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شوند، می توانند در فرآیند انتخاب رشته این دانشگاه شرکت نمایند. آگاهی از زمان، نحوه، شرایط و نکات مهم پیرامون انتخاب رشته ارشد آزاد 99 از نکات مهمی است که داوطلبان علاقه مند به تحصیل در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد باید به آن توجه کنند.

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 99

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، توسط سازمان سنجش آموزش کشور در کارنامه اولیه داوطلبان درج می شود.

زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

هر ساله، تقریبا سه هفته بعد از برگزاری آزمون نتایج اولیه داوطلبان در قالب کارنامه منتشر می شود و بعد از آن انتخاب رشته ارشد 99 دانشگاه های سراسری آغاز می گردد. معمولا پس از پایان یافتن انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اعم از دانشگاه های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان، فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد شروع می شود.

شرایطی که به علت ویروس کرونا در کشور حاکم است، موجب به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 99 گردیده است و داوطلبان در روزهای 16، 17 و 18 مرداد ماه، در حوزه های امتحانی خود حاضر شدند.

با توجه به تاخیری که آزمون کارشناسی ارشد سال جاری، از لحاظ زمان برگزاری، نسبت به سال گذشته دارد، اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 و به تبع زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 متفاوت خواهد بود و داوطلبان می توانند از 16 شهریور لغایت 25 شهریور ماه 99 نسبت به این امر اقدامات لازم را به عمل آورند. البته امسال نیز مانند تمام دوره ها این بازه زمانی تمدید گشت و علاقه مندان تا پایان روز جمعه 28 شهریور ماه 99 برای تکمیل فرآیند مذکور فرصت دارند؛ به داوطلبان توصیه می شود که به هنگام انتخاب رشته در مهلت مجدد انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهند و آن را به لحظات آخر موکول ننمایند.

نحوه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

برای ورود به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیازمند کد دسترسی آن می باشید. تمامی داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد 99 شرکت می کنند در زمان دریافت کارنامه اولیه خود، چنان چه مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده باشند کد دسترسی انتخاب رشته برای این دانشگاه، در پایین کارنامه اولیه آن ها درج می گردد که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

داوطلبان واجد شرایطی که علاقه مند هستند تا مقطع کارشناسی ارشد را در یکی از واحدهای دانشگاهی آزاد بگذرانند باید در زمان مقرر به سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. معمولا هر داوطلب مجاز است حداکثر 100 کد رشته محل را از میان رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد انتخاب کند. پس از انجام انتخاب رشته و چینش انتخاب های خود، یک بار فرصت ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در اختیار داوطلب قرار می گیرد تا در صورت نیاز نسبت به حذف یا ایجاد رشته جدید و جابجایی اولویت های خود اقدام نماید.

توصیه می کنیم پیش از اقدام به انتخاب رشته، ابتدا دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد 99 را دانلود کرده و به دقت آن را مطالعه نمایید تا از شرایط و ضوابط انتخاب رشته آگاهی کسب کنید. برای سهولت دسترسی به این دفترچه مذکور، لینک آن را، به محض انتشار، در جدول زیر قرار می دهیم.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.)

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد با پرداخت هزینه انتخاب رشته ارشد آزاد انجام می گیرد؛ که از طریق سایت مذکور قابل پرداخت می باشد. در ادامه، به شرح مراحل انتخاب رشته به صورت گام به گام می پردازیم.

 • ورود به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir و کلیک بر روی گزینه “انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد”

انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

 

 • وارد کردن کد ملی و کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد (مندرج در قسمت پایین کارنامه)

انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

 

 • پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، اطلاعات فردی و مجموعه امتحانی شما نمایان خواهد شد؛ برای ادامه فرآیند انتخاب رشته، می بایست نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام نمایید.

انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

با ورود به صفحه پرداخت، می بایست هزینه انتخاب رشته را توسط کارت بانکی عضو شبکه شتاب واریز نمایید. بنابراین اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و سپس بر روی گزینه “پرداخت” کلیک نمایید.

انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

 

با کلیک بر روی گزینه “پرداخت”، در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شده باشد، شناسه و رمز شما نمایان می شود که با دریافت آن ها قادر به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سایت انتخاب رشته ارشد آزاد 99 می باشید.

در نهایت صفحه انتخاب کدرشته های مورد نظر پیش روی شما گشوده خواهد شد که شامل 100 فیلد خالی است و شما می بایست با پر کردن این کادر ها، انتخاب رشته خود را انجام دهید. در پایان، حتما رسید انتخاب رشته خود و شماره پیگیری مندرج بر روی آن را از سایت مذکور دریافت نمایید. لازم به ذکر است عدم دریافت کد پیگیری، به معنی ثبت نشدن کدرشته های انتخابی شما در سیستم است؛ در این حالت می بایست مجددا آن ها را وارد کنید.

مشاوره انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

مطمئنا همه شما عزیزان مستحضر هستید که انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین با مطالعه این قسمت و در صورت نیاز می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید و یک انتخاب رشته ایده آل و مطلوب داشته باشید.

مهم ترین نکته ای که در مورد فرآیند انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، چینش کد رشته محل های مورد نظر است که باید بر اساس علاقه و معیارهای هر داوطلب باشد. به این صورت که اگر حداکثر تعداد انتخاب های مجاز را 100 کد رشته محل در نظر بگیریم، شما باید این تعداد را به سه قسمت تقسیم کنید. بخش اول انتخاب های خود را بدون توجه به رتبه و ترازتان، به رشته هایی که مورد علاقه شما هستند، اختصاص دهید؛ حتی اگر شانس قبولی شما در آن ها بسیار کم است. قسمت دوم انتخاب های خود را نیز توسط رشته هایی که با توجه به رتبه و ترازتان امکان قبولی در آن ها وجود دارد، تکمیل کنید و در نهایت دسته پایانی انتخاب های خود را مختص رشته هایی قرار دهید که امکان قبولی شما در آن رشته ها بسیار بالا است ولی علاقه چندانی به آن ها ندارید و تنها در صورت اجبار و عدم قبولی در دو دسته اول، مایل به ادامه تحصیل در آن رشته ها هستید.

توجه کنید که انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی انجام می شود و شما داوطلبان گرامی تنها در صورت خرید شناسه و رمز اینترنتی می توانید نسبت به انتخاب رشته این دانشگاه اقدام نمایید. برای اطلاع در خصوص زمان و نحوه اعلام نتایج نیز می توانید بر روی لینک نتایج نهایی ارشد آزاد 99 کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری یکسان است؟

خیر، انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه انجام می شود.

2- انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از چه سایتی انجام می شود؟

مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir مسئولیت این امر را بر عهده دارد.

3- انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد چه زمانی است؟

داوطلبان می توانند تا 28 شهریور نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. Avatar

  لینک انتخاب رشته دانشگاه ازاد ارشد کی باز میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام، دفترچه و لینک انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد اسلامی مقطع کارشناسی ارشد، درسایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ قرار گرفته است.

 2. Avatar

  سلام ، من از انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد جاموندم و مهلتش تموم شد. اگر کاری هست که بتونم انجام بدم لطفا راهنماییم کنین؟

 3. Avatar

  سلام
  وقت بخیر
  شرایط قبولی در تمامی گرایش های برق قدرت در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران چیه؟
  مثلا با رتبه ۱۱۰۰۰

 4. Avatar

  زمان ثبت نام کارشناسی ارشد پیام نور

  • Avatar

   سلام زمان ثبت نام کارشناسی ارشد،اواسط آذرماه است وزمان برگزاری آزمون اوایل اردیبهشت است.وزمان ثبت نام کارشناسی ارشدفراگیر،مهرماه وزمان برگزاری آزمون،دی ماه است

دریافت مشاوره