خانه کارشناسی ارشد انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

نحوه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1401
انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

یکی از راه هایی که داوطلبان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل بپردازند، شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد می باشد. دانشگاه آزاد هر ساله رشته های متعددی را در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی ارشد ارائه می کند. داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده و پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 مجاز به انتخاب رشته شوند، می توانند با مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه نسبت به دریافت و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 اقدام نموده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، به تکمیل فرم مربوطه بپردازند.

لینک مستقیم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 1401

فرآیند انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401، تا تاریخ 3 مرداد ماه تمدید شد.

بررسی تاثیر محتویات کارنامه در انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1401

داوطلبان نتایج اولیه خود را در قالب کارنامه ای برای بررسی بیشتر دریافت خواهند کرد که این کارنامه شامل اطلاعاتی از قبیل:

 • درصد دروس
 • اطلاعات رشته امتحانی
 • معدل موثر
 • رتبه و تراز
 • اطلاعات فردی و… می باشد. همچنین برای اطلاعات بیشتر، نمونه ای از کارنامه اولیه به همراه توضیحات لازم آن در ادامه قرار داده شده است.

کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد

شرکت کنندگان برای اینکه بتوانند بهترین انتخاب رشته را انجام دهند باید وضعیت خود را درگرایش های مختلف مورد توجه قرار دهند همچنین در هر گرایش که با عنوان کد ضریب در کارنامه وجود دارد، تراز، رتبه و در نهایت وضعیت مجاز بودن فرد را برای دانشگاه های روزانه و غیر روزانه مشخص نموده است. در نتیجه گرایشی که دارای رتبه بهتری است باید در اولویت انتخاب رشته قرار گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

مدتی بعد از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد نتایج اولیه داوطلبان در قالب یک کارنامه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته ارشد 1401 شده باشند، می توانند به انجام این فرآیند در دانشگاه های سراسری بپردازند.

نتایج اولیه این آزمون روز یکشنبه 29 خرداد ماه 1401 اعلام شده است و مطابق با اطلاعیه صادره، فرآیند انتخاب رشته از روز پنج شنبه مورخ 2 تیر ماه آغاز شده و داوطلبان تا روز شنبه 11 تیر ماه سال جاری فرصت داشتند با مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه نسبت به ثبت کدرشته های انتخابی خود اقدام نمایند.

تمدید مهلت انتخاب رشته 

آن دسته از داوطلبانی که موفق به انجام فرآیند انتخاب رشته خود نشده و یا نیازمند ویرایش کد رشته محل های وارد نموده را دارند، با توجه به مهلت مجددی که سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می دهد می توانند تا روز دوشنبه مورخ 3 مرداد ماه برای انجام این فرآیند اقدام نمایند. اما شما می توانید برای اطلاع از آخرین اخبار در خصوص انتخاب رشته در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

برای ورود به سایت انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد نیازمند کد دسترسی انتخاب رشته آن می باشید که در پایین کارنامه اولیه داوطلبان ثبت شده است. با استفاده از این کد می توانید در زمان مقرر به سایت مذکور مراجعه نموده و به ثبت حداکثر 100 کد رشته محل از میان رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد بپردازید. لازم به ذکر است که انجام این فرآیند مستلزم پرداخت هزینه انتخاب رشته ارشد آزاد 1401 می باشد که روش پرداخت این وجه و راهنمای انتخاب رشته در بخش زیر آورده شده است.

 • به سایت مرکز سنجش، پذیرش و مرکز فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir وارد شده و بر روی گزینه “سامانه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی” کلیک کنید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 • کد ملی و کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد (مندرج در قسمت پایین کارنامه) را در قسمت های مربوطه وارد نمایید و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 • اطلاعات فردی و مجموعه امتحانی نمایش داده شده را تایید نموده و دکمه “پرداخت” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 • اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب را ئارد کرده و مجددا بر روی گزینه “پرداخت” کلیک کنید.

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

فراموش نکنید شناسه پرداختی که در نتیجه واریز هزینه برای شما صادر می گردد را دریافت نموده و برای پیگیری در مراحل بعدی نزد خود نگهدارید.

پس از تکمیل فرآیند پرداخت فرم انتخاب رشته برای شما نمایان می گردد که می بایست به تکمیل آن به وسیله حداکثر 100 کد رشته بپردازید و نهایتا رسید انتخاب رشته خود و شماره پیگیری مندرج بر روی آن را از سایت مذکور دریافت نمایید.

معمولا یک بار فرصت ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا در صورت نیاز بتوانند تغییرات مورد نظر را در فرم خود اعمال نمایند.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

با توجه به این که انتخاب رشته حساس ترین مرحله در پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می باشد، لازم است که با کسب اطلاعات کامل نسبت به انجام این امر اقدام کنید. به همین منظور دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 را در جدول زیر قرار داده ایم تا با استفاده از آن از ضوابط پذیرش در هر رشته محل و لیست رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آگاه شوید. توجه داشته باشید که لینک مربوط به سال 1401 به محض انتشار دفترچه مذکور، فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401
دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

میزان شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزشی شهریه پرداز بوده و در نتیجه تحصیل در آن نیازمند پرداخت مبلغی تحت عنوان شهریه در ابتدای هر ترم تحصیلی خواهد بود. البته این دانشگاه شرایطی را برای تسهیل در روند پرداخت این مبالغ همچون واریز اقساطی، در نظر گرفته است. همچنین برای آشنایی بیشتر شما در جدول زیر میزان شهریه این مرکز آموزشی را به تفکیک رشته بیان نموده ایم.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401
علوم انسانیفنی مهندسیعلوم پایهعلوم پزشکیهنر
8 میلیون و 900 هزار الی10 میلیون و 700 هزار تومان8 میلیون و 640 هزار الی 10 میلیون و 200 هزار تومان8 میلیون و 800 هزار الی 9 میلیون و 350 هزار تومان14 میلیون الی 15 میلیون و 840 هزار تومان8 میلیون الی 10 میلیون تومان

مشاوره انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

مهم ترین نکته ای که در مورد فرآیند انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، چینش کد رشته محل های مورد نظر است که باید بر اساس علاقه و معیارهای هر داوطلب صورت گیرد. به این صورت که اگر حداکثر تعداد انتخاب های مجاز را 100 کد رشته محل در نظر بگیریم، شما باید این تعداد را به سه قسمت تقسیم کنید.

 • بخش اول انتخاب های خود را بدون توجه به رتبه و ترازتان به رشته هایی که مورد علاقه شما هستند، اختصاص دهید؛ حتی اگر شانس قبولی شما در آن ها بسیار کم است.
 • قسمت دوم انتخاب های خود را نیز توسط رشته هایی که بر اساس رتبه و ترازتان امکان قبولی در آن ها وجود دارد، تکمیل کنید.
 • دسته پایانی انتخاب های خود را مختص رشته هایی قرار دهید که امکان قبولی شما در آن رشته ها بسیار بالا است. به این ترتیب احتمال بیشتری برای کسب نتیجه مطلوب در این فرآیند وجود خواهد داشت.

در هنگام انتخاب رشته به چه مواردی باید دقت شود؟

علاوه بر تقسیم بندی های گفته شده در بالا، داوطلبان برای انجام یک انتخاب رشته صحیح، می بایست به موادر پر اهمیت دیگری نیز توجه کنند.

 1. علاقه به رشته انتخابی: وجود علاقه به رشته ای که قرار است در آن به ادامه تحصیل بپردازید، باعث خواهد شد در ادامه این مسیر که سازنده آینده شغلی و تحصیلی شما خواهد بود، با انگیزه بیشتری پیش بروید.
 2. کیفیت دانشگاه: سعی کنید با بررسی هیئت علمی دانشگاه های مورد نظر، بهترین آن ها را از نظر کیفیت آموزشی انتخاب نمایید.
 3. توجه به هزینه های دوران تحصیل: شما باید دانشگاهی را انتخاب کنید که در صورت شهریه پرداز بودن، متناسب با بودجه ای که برای تحصیل در نظر گرفته اید، باشد. همچنین باید توجه داشته باشید در صورت انتخاب تحصیل در شهری غیر از محل از زندگی شما، هزینه های این مورد را نیز در نظر بگیرید.

قبولی یا عدم قبولی هر داوطلب در کد رشته مورد نظر در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 مشخص می گردد. متقاضیانی که نتیجه مطلوب را کسب کرده و موفق به پذیرش در یکی از انتخاب های خود شده باشند، می بایست در موعد مقرر با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر از زمان و نحوه ثبت نام آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 2 الی 11 تیر ماه انجام می شد که تا تاریخ 3 مردادماه نیز تمدید گردید.

2- از چه طریقی می توان نسبت به انجام انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 اقدام نمود؟

انجام انتخاب رشته این دانشگاه از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir صورت می گیرد.

3- از چه طریقی می توان به کد دسترسی انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 دسترسی یافت؟

این شناسه در قسمت پایین کارنامه اولیه داوطلبان درج می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ نظر

 1. سلام
  انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد ناپیوسته ی دانشگاه آزاد اسلامی ۱۴۰۱ از چه تاریخی شروع میشه ؟
  با تشکر

 2. سلام وقتتون بخیر شهریه ارشد برای رشته مهندسی صنایع حدودا چقدر است

  • با سلام ، هزینه شهریه کارشناسی ارشد در گروه فنی مهندسی در حدود ( ۸۶۴۰۰۰۰ – ۱۰۲۰۰۰۰۰ + متغیر سالیانه ) برای هر ترم می باشد .

 3. سلام وقتتون بخیر برای دانشگاه ازاد هم باید از طریق سایت سنجش اقدام کنیم؟

  • با سلام و وقت بخیر، فرایند انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد انجام خواهد شد.

 4. سلام .
  شهریه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات آلمانی دانشگاه علوم و تحقیقات چقدره؟ و زمان اعلام نتایج کی هست؟
  ممنون

  • با سلام، شهریه ی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته ی ذکر شده حدود ۵/۷۰۰/۰۰۰ الی ۶/۷۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

 5. سلام .
  شهریه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات آلمانی دانشگاه علوم و تحقیقات چقدره؟
  ممنون

  • با سلام و درود، شهریه حدودی هر ترم رشته مورد نظر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (۵/۷۰۰/۰۰۰_ ۶/۷۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) می باشد.

 6. لینک انتخاب رشته دانشگاه ازاد ارشد کی باز میشه

  • با سلام، دفترچه و لینک انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد اسلامی مقطع کارشناسی ارشد، درسایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ قرار گرفته است.

 7. سلام ، من از انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد جاموندم و مهلتش تموم شد. اگر کاری هست که بتونم انجام بدم لطفا راهنماییم کنین؟

 8. سلام
  وقت بخیر
  شرایط قبولی در تمامی گرایش های برق قدرت در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران چیه؟
  مثلا با رتبه ۱۱۰۰۰

 9. زمان ثبت نام کارشناسی ارشد پیام نور

  • سلام زمان ثبت نام کارشناسی ارشد،اواسط آذرماه است وزمان برگزاری آزمون اوایل اردیبهشت است.وزمان ثبت نام کارشناسی ارشدفراگیر،مهرماه وزمان برگزاری آزمون،دی ماه است

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد