تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401
راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد

حدود یک ماه پس از زمان برگزاری کنکور ارشد سراسری نتایج اولیه آن در قالب یک کارنامه که حاوی رتبه، وضعیت مجاز و یا غیرمجاز شدن به انتخاب رشته، درصد تمامی دروس و… است، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. داوطلبان بعد از دریافت نتایج اولیه کنکور ارشد در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شوند، می توانند دفترچه راهنمای آن را از سایت مذکور دانلود و مطالعه نمایند.

سپس کد رشته محل های مربوط به گروه آزمایشی خود را برحسب علاقه و در نظر گرفتن تمامی شرایط ممکن از دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد استخراج کرده و در سایت سازمان سنجش به ثبت برسانند. مرحله انتخاب رشته در تمامی مقاطع تحصیلی از جمله ارشد از اهمیت بسیاری برخوردار است و حساسیت های مختص خود را دارد. در واقع عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته باعث می شود که با وجود کسب رتبه قبولی در کنکور ارشد، داوطلبان نتوانند در دانشگاه و رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 1401

انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه های سراسری در بازه زمانی 1 لغایت 4 تیر ماه 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

بررسی تاثیر کارنامه اولیه در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد در قالب کارنامه برای استفاده داوطلبان جهت انجام انتخاب رشته منتشر می شود. این کارنامه شامل اطلاعاتی همچون:

 • اطلاعات فردی داوطلب
 • اطلاعات رشته امتحانی اول و دوم (در صورت انتخاب رشته دوم در زمان ثبت نام)
 • درصد دروس
 • معدل موثر
 • رتبه و تراز (نمره کل) و… می باشد. که در ادامه به توضیح بخش های مهم آن مطابق تصویر ذیل می پردازیم.

کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد

در این زمینه، وضعیت داوطلبان در گرایش های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد چرا که در هر گرایش که با عنوان کد ضریب در کارنامه درج شده است، تراز، رتبه و درنهایت وضعیت مجاز بودن داوطلب را در آن کد برای دانشگاه های روزانه و غیر روزانه مشخص شده است. پس به تبع گرایشی که دارای رتبه بهتری است، در اولویت انتخاب رشته قرار خواهد گرفت.

برای آن که بدانید آیا با رتبه و تراز به دست آمده شانس قبولی در گرایش مورد نظر را خواهید داشت یا خیر، باید رتبه خود را با آخرین رتبه مجاز در دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد مقایسه نمایید.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که آخرین رتبه مجاز، تقریبا 3 برابر محدوده رتبه قبولی در هر گرایش بوده که باعث می شود داوطلبانی که در این محدوده قرار دارند، مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد باشند. در نتیجه داوطلبانی شانس قبولی بیشتری خواهند داشت که فاصله رتبه آن ها با آخرین رتبه مجاز نصف و یا کم تر باشد. البته این احتمال نیز وجود دارد که به جهت دلایل مختلفی همچون عدم انتخاب رشته برخی از داوطلبان، بخشی از ظرفیت، در اختیار شرکت کنندگانی که رتبه آن ها نزدیک به این محدوده باشد، قرار گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

همان طور که گفته شد، متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، می توانند نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود در سایت انتخاب رشته کنکور ارشد اقدام نمایند. به طور معمول یک ماه پس از تاریخ برگزاری کنکور ارشد 1401 مرحله انتخاب رشته فرا می رسد که  زمان انتخاب رشته کنکورکارشناسی ارشد 1401 از طریق دفترچه ثبت نام و اطلاعیه های منتشر شده در سایت مربوطه اطلاع رسانی می شود.

بنابر آخرین اخبار اعلام شده از طرف سازمان سنجش اموزش کشور و با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1401، کارنامه اولیه این آزمون امروز مورخ 29 خرداد ماه 1401 منتشر شده است و همچنین پس انتشار دفترچه مربوطه در روز سه شنبه 31 خرداد ماه، از روز چهارشنبه 1 تیر لغایت چهارشنبه 4 تیر ماه 1401، فرآیند انتخاب رشته این مقطع انجام خواهد شد.

زمان ویرایش انتخاب رشته 

در ضمن سازمان سنجش آموزش کشور معمولا زمانی را نیز برای ویرایش کد رشته محل های انتخابی توسط داوطلبان در نظر می گیرد که پس از اتمام مهلت انتخاب رشته خواهد بود. همچنین فرآیند به انجام رسیدن آن با نحوه انتخاب رشته یکسان بوده چراکه جاماندگان از این روند نیز می توانند در مهلت در نظر گرفته شده، بدین منظور اقدام نمایند. البته هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نشده است اما جزئیات لازم در این زمینه به محض انتشار از طریق کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره در اسرع وقت اطلاع رسانی می شود. 

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401 

کسانی که بر اساس توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد خود مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست بعد از مطالعه دفترچه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور جهت ثبت کد رشته های مورد نظر خود مراجعه نمایند. پس از استخراج کد رشته محل ها می توانید مطابق با راهنمای تصویری موجود در ادامه مقاله، فرآیند انتخاب رشته خود را به انجام برسانید.

 • ابتدا به سایت سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس اینترنتی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • بر روی لینک فعال “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 (کارنامه اولیه و انتخاب رشته)” کلیک کنید.مرحله دوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401
 • در این قسمت کلید “ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • از طریق 2 روش ذیل و سپس فشردن“ورود به سیستم”می توانید وارد پنل خود شوید.

روش اول: وارد کردن شماره پرونده + شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی

روش دوم: درج شماره پرونده + کد ملی + سال تولد + عبارت امنیتی

مرحله چهارم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • پس از ورود به صفحه “میزکار”، بر روی گزینه “انتخاب رشته” کلیک کنید.

مرحله پنجم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • تمامی کادرهای این صفحه را با اطلاعات و مشخصات خواسته شده تکمیل نمایید.

مرحله ششم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • اکنون می توانید حداکثر 100 کد رشته محل با توجه به مجموعه امتحانی خود در سیستم وارد نموده و پس از فشردن دکمه “تایید و ادامه” انتخاب های خود را ثبت کنید.مرحله هشتم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

هزینه انتخاب رشته

انجام انتخاب رشته کنکور سراسری نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای به جهت وارد نمودن کد رشته محل ها نداشته و فقط آن دسته از داوطلبانی که در هنگام ثبت نام کنکور ارشد سراسری 1401 علاقه مندی خود را نسبت به انتخاب کد رشته محل های غیرانتفاعی و پیام نور اعلام نکرده اند، می توانند با واریز مبلغ معین و دریافت کارت اعتباری آن، کد رشته های مربوط به این دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را در فرم انتخاب رشته خود درج نمایند.

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

دفترچه ثبت نام این آزمون برای دانشگاه های سراسری و آزاد با هم مشترک است، چرا که جهت ورود به این دانشگاه ها یک آزمون برگزار می شود. اما دفترچه دوم یعنی فایل پی دی اف انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد با هم متفاوت است که برای دانشگاه های سراسری در سایت sanjesh.org و برای دانشگاه آزاد در سایت azmoon.org قرار می گیرد. زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد نیز معمولا پس از اعلام نتایج و یا همزمان با آغاز فرآیند آن است.

این دفترچه شامل:

 • جزئیات مرتبط با انتخاب رشته
 • شرایط و ضوابط
 • سهمیه ها
 • شیوه های آموزشی
 • شرایط پذیرش سهمیه استعداد درخشان ارشد
 • جداول کد رشته محل ها
 • فایل های پیوست (شهریه ها، فرم ها و…) می باشد.
دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1401
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

 فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

داوطلبان به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه خطا و اشتباه در وارد نمودن کد رشته محل های انتخابی خود، می توانند از فرم پیش نویس انتخاب رشته موجود در انتهای دفترچه، بهره ببرند. با استفاده از این فرم که تصویر آن در ذیل موجود است، متقاضیان این امکان را خواهد داشت که، پیش از وارد نمودن موارد انتخابی خود در سایت، به بررسی چگونگی چیدن 100 رشته مورد نظر و ترتیب آنها پرداخته و بهترین مدل اولویت بندی را انتخاب نمایند. 

فرم پیش نویس انتخاب رشته کارشناسی ارشد

مشاوره انتخاب رشته صحیح کارشناسی ارشد 1401

برای انجام یک انتخاب رشته اصولی رعایت و توجه به برخی نکات از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. در این قسمت به بررسی برخی از مواردی که شما را در انجام این فرآیند کمک می کند، خواهیم پرداخت.

 1. رشته های انتخابی خود را حتما دسته بندی کنید چرا که از جمله مزایای دسته بندی کد رشته ها این است که شما شانس خود را برای پذیرش در رشته ها و دانشگاه های برتر امتحان کرده و در عین حال چیزی را از دست نداده اید.
 2. پس در ابتدا سعی کنید که انتخاب های خود را به سه صورت خوش بینانه، واقع بینانه و کف قبولی تقسیم بندی کنید.
 3. انتخاب های خوش بینانه را در اولویت قرار دهید و انتخاب های میانی یا واقع بینانه خود را با دقت و تمرکز بیشتری در بخش دوم بچینید، چرا که احتمال قبولی شما در آن ها بیشتر است. در آخر می توانید رشته هایی که صد در صد در آن ها پذیرفته می شوید، به فرم انتخاب رشته خود اضافه کنید.
 4. تعداد انتخاب های میانی شما باید بیشتر باشد به طوری که حدود 50 درصد انتخاب هایتان را باید به صورت منطقی انجام دهید.

همچنین یکسری از عوامل بر انجام اصولی این فرآیند مهم و حیاتی، موثر می باشند که مهم ترین آن ها در جدول زیر شرح داده شده است.

عوامل موثر بر انتخاب رشته اصولی کارشناسی ارشد 1401
عامل تاثیر گذار دلیل اثرگذاری
علاقه به رشته انتخاب شده در ابتدا باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که رشته انتخابی خود را بر اساس علاقه تان انتخاب نمایید. چرا که قرار است بخش مهمی از آینده تحصیلی و کاری شما به وسیله این انتخاب تعیین شود.
توجه به شهریه و هزینه تحصیل با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های سراسری تنها در دوره روزانه رایگان است، اطلاع از هزینه ثبت نام در مابقی دوره ها و تناسب آن با بودجه در نظر گرفته شده برای تحصیل، بسیار قابل توجه خواهد بود.
اطلاع از مسیر رفت و آمد تحصیل در دانشگاهی غیر از شهر محل زندگی علاوه بر آن که مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری است، نیازمند جلب رضایت خانواده و آشنایی با شهر مقصد نیز خواهد بود.
 اهمیت کیفیت دانشگاه همان طور که می دانید دانشگاه های سراسری موجود در کشور از نظر کیفیت آموزشی و جایگاه علمی در رتبه یکسانی قرار ندارند. پس با بررسی هیئت علمی دانشگاه می توانید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکات ضروری درباره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

انتخاب رشته یکی از مراحل مهم کنکور کارشناسی ارشد می باشد که بایستی آن را به درستی انجام دهید. توجه به نکاتی که در دفترچه انتخاب رشته ذکر شده، می تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند که البته در ادامه متن، نکات طلایی موثر در انتخاب رشته ارشد را توضیح داده ایم.

 1. توصیه می کنیم که پیش از انجام انتخاب رشته ابتدا از سهمیه ها، امتیازات، نحوه و میزان تاثیر معدل در کنکور ارشد مطلع شوید و سپس با آمادگی کامل به سراغ انتخاب رشته بروید.
 2. در مرحله انتخاب رشته، به شما داوطلبان امکان انتخاب 100 کد رشته محل داده خواهد شد، بنابراین باید با توجه و تکیه بر نکات گفته شده با دقت هر چه تمام تر به اولویت بندی این کد رشته محل ها بپردازید.
 3. آن دسته از داوطلبانی که رشته محل های دارای آزمون عملی و مصاحبه را انتخاب نموده اند، می بایست مطابق با زمان بندی اعلام شده در آزمون عملی کارشناسی ارشد شرکت نمایند.

از جمله اقداماتی که می تواند داوطلبان را در مسیر انتخاب رشته یاری کند، بررسی کارنامه شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته می باشد. در واقع این امر موجب می شود که هر یک از متقاضیان بدانند با توجه به رتبه و ترازی که کسب کرده اند، در کدام یک از دانشگاه های مد نظر خود شانس پذیرش بیشتری دارند که نهایتا داوطلب می تواند با آگاهی بیشتری عمل کرده و انتخاب های منطقی تری را در اولویت قرار دهد. همچنین لازم است بدانید که در صورت تمایل به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1401می بایست روندی متفاوت را در پیش بگیرید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1401 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 1 الی 4 تیر ماه 1401 انجام خواهد شد.

2- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری1401 از طریق چه سایتی انجام می گردد؟

داوطلبان برای تکمیل فرم انتخاب رشته می بایست به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایند.

3- هر داوطلب مجاز به انتخاب چند رشته در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد می باشد؟

معمولا امکان انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل برای هر داوطلب وجود دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۰۸ نظر

 1. سلام وقت بخیر،دفترچه انتخاب رشته دانشگاه ازاد کجا منتشر میشه؟ زمان انتخاب رشته ازاد و سراسری متفاوت هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از عصر روز پنجشنبه ۲ تیر ماه آغاز خواهد شد.

 2. سلام رشته کارشناسی من اقتصاد کشاورزی می خواستم بدونم نمیشه ارشد زیر گروه رشته اقتصاد شرکت کنم مثلا مدیریت ؟

 3. سلام نتایج ارشد اومد؟

 4. گفتن که امروز کارنامه هامون میاد درسته؟

 5. سلام ببخشید من رشته مهندسی فناوری نقشه کشی دارم میخواستم. ببینم ارشد چه رشته ای میتونم برم

 6. سلام، ایا درسته که میگن سازمان سنجش اعلام کرده که از سال ۱۴۰۱ دیگه امکان شرکت در کنکور ارشد رشته های غیر مرتبط به رشته ی کارشناسی مان وجود نداره؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تصویب نهایی این قانون در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر نشده است.

 7. سلام،من دانشجوی ترم۷ صنایع غذایی هستم ،سوالم اینه که ایا میتونم سال دیگه کنکور ارشد رشته شیمی رو بجای کنکور ارشد صنایع غذایی بدم?

 8. سلام وقت تون بخیر من لیسانس زیست شناسی سلولی ومولکولی دارم ایا میتونم رشته هماتولوژی برای ارشد شرکت کنم.

 9. سلام وقت بخیر
  هنوز هم امکان شرکت در ارشد غیر مرتبط با لیسانس وزارت علوم وجود داره یا اینکه لغو شد؟

 10. سلام.وقت بخیر.من رشته ام ریاضی هست و میخواستم باغبانی و گیاهان زینتی بخونم.ولی متاسفانه مهندسی کشاورزی فقط ۳ تا گرایش اقتصاد و آب و مکانیک کشاورزی رو داره.میخواستم بپرسم آیا میتونم تا کارشناسی اقتصاد کشاوزی بخونم و بعد در کنکور ارشد گروه کشاورزی رو انتخاب کنم و باغبانی بخونم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید……

  • با سلام و وقت بخیر، بله، شما مجاز می باشید از طریق کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، در رشته ای متفاوت با مدرک تحصیلی کارشناسی خود شرکت نمایید.

 11. سلام خسته نباشید
  من توی کارشناسی مهندسی مکانیک درس های سیالاتی رو پاس کردم میخواستم بدون توی ارشد میتونم گرایش ساخت و تولید رو انتخاب کنم؟

 12. سلام.وفت بخیر………با کارشناسی مشاوره فرهنگیان میشه ارشد بالینی شرکت کرد؟واجازه دفتر روانشناسی میدن؟

 13. سلام وقت بخیر
  در ایران و دنیا دکتری طراحی لباس هم داریم ؟

 14. سلام و وقت بخیر ببخشید من مهر۹۹ از رشته آمار فارغ‌التحصیل شدم و در مقطع کارشناسی نمره الف شدم و ۱۴۰۰ میخوام هم کنکور ارشد وزارت بهداشت و هم وزارت علوم بدم میخواستم ببینم نمره الف بودنم ب درد کنکور ارشد میخوره؟ تاحالا ازش استفاده نکردم

 15. * سعیدی جوادی سیما

  سلام وقتتون بخیر شرکت در استعداد های درخشان کی ثبت‌نام اش و از کجا باید مطلع بشم جزو ۱۵ در صد اول ورودی هام هستم؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای ثبت نام استعداد درخشان، دانشگاه های دولتی، از طریق سایت دانشگاه مورد نظر پیگیری کنید و اطلاعیه ای برای ثبت نام دانشگاه های آزاد، منتشر نشده است.

 16. سلام خسته نباشین رشته من مهندسی تکنولوژی خودرو هستش
  آیا تو تکمیل ظرفیت با شرط معدل میتونم نرم افزار بخونم

  • با سلام، بله شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و مجاز به انتخاب رشته ی نرم افزار می باشید.

 17. سلام من رشته حسابداری مالی از دانشگاه علمی کاربردی دارم میخواستم ببینم می تونم کارشناشی ارشد رشته علوم تربیتی شرکت کنم

 18. سلام ازانتخاب رشته ارشد جاموندم فرصت مجدد تعیین میشه

 19. سلام
  ببخشید برای انتخاب رشته ارشد وقتی دو رشته ثبت نام کرده باشیم
  میتونیم اول رشته شناور رو بزنیم بعد رشته اصلی
  من رشته ام نقاشی اصلی ولی رشته دوم پژوهش
  اول پژوهش زدم بعد نقاشی
  این مشکلی ندارد؟

 20. با عرض سلام
  در انتخاب رشته کارشناسی ارشد انتخاب کدام یک از دوره های آموزشی و انصراف از اون محرومیت یکساله به همراه داره
  و انصراف از دوره روزانه چقدر جریمه داره

 21. باسلام انتخاب رشته کارشناسی ارشد طبق اعلام سازمان سنجش ۱۵شهریور شروع میشه
  من مجاز شدم اما الان میرم سایت ک انتخاب رشته کنم سایت هنوز انتخاب رشته هنوز فعال نیست چرا؟؟؟

  • با سلام. لینک ثبت نام تا به این لحظه روی سایت سازمان سنجش قرار نگرفته است. لازم به ذکر است در زمان های مختلف سایت را بررسی نمایید.

 22. از چه ساعتی انتخاب رشته ارشد شروع میشه

 23. باسلام انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۵شهریور شروع میشه من مجاز شدم اما الان میرم سایت ک انتخاب رشته کنم سایت هنوز انتخاب رشته هنوز فعال نیست چرا

 24. سلام وقت تون بخیر.منرشته فیزیولوژی دانشگاه خوارزمی قبول شدم اولویت بعدیم رشت هست ک مطمئنم اونو قبول میشدم الان اگه کارنامه نهایی بیاد اگر رشت هم قبول شده باشم میتونم رشت رو برم به جای خوارزمی؟؟ممنون میشم جوابمو بدید.اخه باردارم ابان بچه م دنیا میاد خودم تازگی ساکن گیلان شدم سخته برام برم تهران بیام

 25. سلام من کارشناسی مدیریت سلامت خانواده از دانشگاه علمی کاربردی دارم میتونم در رشته مدیریت خدمات بهداشتی ارشد شرکت کنم؟ با تشکر

 26. بنده موفق به اانتخاب رشته نشدم ایا راهی برای انتخاب رشته وجود دارد

 27. سلام من رتبه م ۵ شد تو رشته ی خودم و چون مسافرت بودم و گوشیم در دسترس نبود یادم رفت انتخاب رشته کنم چکار میتونم بکنم. خواهشا راهنماییم کنید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد