تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / انگیزه نامه یا SOP چیست

انگیزه نامه یا SOP چیست

انگیزه نامه یا SOP چیست
انگیزه نامه یا SOP چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انگیزه نامه یا SOP چیست با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه مند به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی می باشید ، باید بدانید که شما برای اقدام به این کار ملزم به تهیه مدارک و اسنادی هستید که می بایست به دانشگاه مقصد ارسال نمایید. یکی از مدارکی که برای اپلای کردن به آن نیاز خواهید داشت ؛ SOP یا همان انگیزه نامه است.

انگیزه نامه (SOP) مقاله ای است که هدف و انگیزه شما را از ورود به یک دوره خاص در یک دانشگاه خاص بیان می کند. داوطلب باید در این مقاله به انگیزه های مسیر شغلی انتخابی و اهداف خود بپردازد. در این جا ما سعی کرده ایم هر آن چه را که لازم است درباره SOP بدانید به تحریر درآوریم و نکات مهم آن را متذکر شویم. پس از مطالعه مقاله ، چنان چه ابهاماتی برای شما باقی ماند می توانید سوالات خود را با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در میان بگذارید.

انگیزه نامه یا SOP علاوه بر این که تقاضای شما را برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خاص منعکس می کند ؛ توانایی های نوشتاری شما را نیز به نمایش می گذارد.

انگیزه نامه (SOP) چیست؟

انگیزه نامه یا SOP ، مخفف عبارت “Statement of Purpose” می باشد که به آن “بیانیه اهداف” نیز می گویند. کسانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارج از ایران به خصوص آمریکا یا کشورهای اروپایی را دارند یکی از مدارکی که به آن نیاز خواهند داشت SOP می باشد. در واقع شما باید در این مقاله انگیزه خود از ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه انتخابی خود یا حتی کشوری که برای تحصیل انتخاب نموده اید را بیان کنید.

در انگیزه نامه ای که می نویسید باید به طور دقیق به اهداف ، مسیر شغلی که تا کنون پیش برده اید و همچنین پیشرفت های تحصیلی خود اشاره کنید. بیانیه هدف علاوه بر این که تقاضای شما را برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خاص منعکس می کند ؛ توانایی های نوشتاری شما را نیز به نمایش می گذارد. شما در هنگام تحصیل در دانشگاه و دوره تحصیلات تکمیلی با حجم زیادی از نوشتن روبرو خواهید شد ، مقاله های متعددی که بیش از 20 صفحه هستند را باید تهیه نمایید به همین دلیل لازم است تا نشان دهید که شما واقعا یک نویسنده شایسته هستید. برخی نکاتی که باید در هنگام نگارش انگیزه نامه رعایت کنید:

 • بیانیه هدف باید فاقد خطاهای املایی یا دستوری باشد.
 • واضح ، روشن و مختصر بنویسید.
 • از کلیشه ای و تکراری نوشتن بپرهیزید.
 • از غیر رسمی نوشتن خودداری کنید.
 • لحنی مثبت و مطمئن داشته باشید.

فرمت کلی نوشتن انگیزه نامه (SOP) چیست؟

قالب کلی نوشتن انگیزه نامه مانند سایر مقاله های علمی می باشد که برای نوشتن آن باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • اندازه قلم 12 و فونت Times New Roman
 • در نظر گرفتن حاشیه های یک اینچی از همه اطراف.
 • فاصله بین خطوط نیز باید 1.5 باشد.

استفاده از این فرمت باعث می شود که خوانایی مقاله شما بهتر شود. اما متاسفانه امتیاز ویژه ای به سبب استفاده از این فرمت به شما تعلق نخواهد گرفت اما تمرکز خواننده را بر محتوای مقاله شما بیشتر می کند که این به سود شما خواهد بود.

8 گام مهم برای تهیه یک انگیزه نامه (SOP) صحیح و اصولی

8 مرحله مهم تهیه انگیزه نامه صحیح
8 گام مهم برای تهیه یک انگیزه نامه (SOP) صحیح و اصولی

برای این که بتوانید انگیزه نامه خود را به درستی به تحریر در بیاورید می توانید چندین نمونه از انگیزه نامه هایی را که مورد قبول واقع شده اند مطالعه و بررسی کنید تا با قالب کلی آن آشنا شوید. در این قسمت به تمامی مواردی که باید در بیانیه هدف خود به آن اشاره کنید ذکر نموده ایم.

مقدمه  (Introduction)

بهتر است SOP خود را با یک حکایت شروع کنید که الهام بخش شما برای ورود به این دوره خاص شده است. توصیه می کنیم در این قسمت راجع به هر آن چه که به شما انگیزه داده است تا در این دوره خاص یا دانشگاه خاص تحصیل نمایید ، صحبت کنید. البته سعی کنید راجع به چیزهایی صحبت کنید که اخیرا به وجود آمده اند چرا که دانشگاه مشتاق است تا با دستاوردهای اخیر شما آشنا شود.

در این قسمت یک نمونه یا رویداد خاص را ارائه دهید که می تواند علاقه شما به تحصیل در آن مقطع را نشان دهد. درباره یک مقاله ، تحقیقات اخیر یا پروژه ای که انجام داده اید صحبت کنید.

سوابق تحصیلی (Academic Background)

این پاراگراف را با نام دانشکده / مدرسه ، محل ، سال ثبت نام ، سال فارغ التحصیلی ، نام دوره ، موضوعات مورد مطالعه شروع کنید. مواردی را که احساس می کنید تجربه یا دانش در آن دارید ، ذکر کنید. همچنین اگر پروژه های بزرگی انجام داده اید ، شرح مختصری از آن را درج کنید. این موارد باید در هرگونه بازدید صنعتی ، کارآموزی ، آموزش ، سمینار ، کارگاه آموزشی ، سمپوزیوم و موارد مشابه نیز ذکر شود.

تجربه حرفه ای (در صورت وجود) (Professional Experience)

این پاراگراف را با نام سازمان فعلی و با جزئیات تاریخ عضویت ، مکان ، تعیین نام و شرح مختصری از مشخصات / مسئولیت های شغلی خود شروع کنید. در صورت امکان ، با تمرکز روی نقش خاص خود ، به پروژه اصلی که در آن شرکت کرده اید ، اشاره کنید. در مرحله بعد می توانید در مورد شغل قبلی خود به همان روشی که در بالا گفته شد بنویسید.

چرا این دوره تحصیلی و چرا الان؟ (Why this course and why now)

این پاراگراف شامل اطلاعاتی در مورد دلیل شما برای دنبال کردن مقطع مورد نظر ، همچنین مهارت هایی است که می خواهید از طریق این دوره کسب و تقویت کنید می باشد. مهم است که دلایل خود را با مثال های معتبر یا اطلاعات اساسی ذکر کنید. همچنین ، باید بیان کنید که چرا این زمان برای دنبال کردن مقطع مورد نظر مناسب است. اگر تجربه حرفه ای دارید دلایل خود را برای ترک کار ذکر کنید. پاسخ سوال های زیر را می توانید در این بخش از انگیزه نامه خود بگنجانید.

 • قصد دارید از طریق این دوره چه مهارت یا دانشی را ارتقا دهید؟
 • این دوره چگونه می تواند به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کند؟
 • اهداف شما چیست؟
 • اهداف کوتاه مدت: شما بعد از اتمام دوره تحصیلی قصد دارید چه کاری انجام دهید؟
 • اهداف بلند مدت: شما در آینده ، خودتان را در چه جایگاهی می بینید؟

اهداف جمله Career Goals

این مهم ترین قسمت SOP شماست. دانشگاه توجه زیادی به این بند دارد زیرا این قسمت نشان می دهد که شما در حرفه خود متمرکز هستید و هر مرحله را به طور کامل برنامه ریزی کرده اید. لطفاً توجه داشته باشید که این بند باید به دو بخش اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم شود و شامل اطلاعات خاص باشد.

اهداف کوتاه مدت (از 0-5 سال پس از اتمام دوره) : در این قسمت شما باید جزئیات مربوطه به برنامه های خود را که بلافاصله بعد از اتمام مقطع مورد نظر آغاز می کنید شرح دهید. شما باید مشخصات شغلی که به آن علاقه دارید همراه با شرکت ها و دپارتمانی که می خواهید در آن کار کنید را توصیف کنید.

اهداف بلند مدت (10-15 سال بعد از اتمام دوره) :این بند باید برنامه های شما را پس از اتمام دوره در مدت زمان 10 تا 15 ساله روشن کند. لطفاً مشخص کنید که چگونه هدف کوتاه مدت ، منجر به هدف بلند مدت شما خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر برنامه تحقیقاتی ندارید به جزئیات کمی درباره کار تحقیقاتی که می خواهید برای آن کار کنید ، مکان اجرای آن و تحقیقات پیشین که در رابطه با این موضوع انجام گرفته ، اشاره کنید و در پایان حتما ذکر کنید که تحصیل در این مقطع چگونه به تحقق اهداف شما کمک خواهد کرد.

دلیل انتخاب این دانشگاه چیست؟

سعی کنید در این قسمت یک دلیل خوبی را ذکر کنید که توجیه شما برای ادامه تحصیل در این دانشگاه باشد. برای این کار می توانید برخی از ویژگی های خاص دانشگاه را که متناسب با شرایط شما است ، نام ببرید. به برخی از امکانات دانشگاه اشاره کنید که می تواند در نتیجه درخواست شما اثر بخش باشد. می توانید اسامی دانشکده ها و حوزه های تحقیقاتی آن ها ، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را ذکر کنید. برای این که از این جزئیات اطلاع یابید باید به وب سایت دانشگاه مراجعه نمایید. همچنین به اسامی 1 یا 2 استاد و حوزه تحقیق آنها اشاره کنید که مورد علاقه شماست.

فعالیت های فوق برنامه

هنگام نوشتن این بند نکاتی را که در ادامه به آن می پردازیم به خاطر بسپارید. در هر رویدادی شرکت کرده اید ، هر ورزشی که انجام داده اید ، هر همکاری که با سازمان های غیر دولتی داشته اید و یا هر پروژه مستقلی که انجام داده اید (به جز مواردی که در دانشگاه به آن پرداخته اید) باید در این قسمت به آن اشاره کنید و بگویید که چگونه این فعالیت هایی که در آن شرکت کرده اید به شما کمک می کند یا شما را برای فعالیت های فوق برنامه در این دانشگاه آماده می کند و چگونه می توانید با این تجربیات / علاقه ها به دانشگاه کمک کنید؟

نتیجه 

در نهایت شما باید به طور کاملا واضح ذکر کنید که چقدر برای ورود به این دوره خاص آمادگی دارید و چرا آن ها باید شما را پذیرش کنند.

نکاتی که باید در نوشتن انگیزه نامه رعایت کنید

 • یک sop (انگیزه نامه) استاندارد، باید در حد امکان کوتاه باشد. یعنی نهایتا از 1000 واژه تجاوز نکند.
 • دقت کنید که متن انگیزه نامه باید به زبان انگلیسی نوشته شود. برخی از افراد انگیزه نامه را به زبان دیگر می نویسند و سپس آن را به زبان انگلیسی ترجمه می کنند که باید در نظر داشته باشند که این کار موجب دریافت نمره منفی از سوی اساتید، در زمان بررسی مدارک می گردد. چرا که ارزیابی میزان تسلط شما به زبان انگلیسی و یا توانایی نامه نگاری از مهم ترین گزینه های پذیرش محسوب می شوند.
 • حتما متن انگیزه نامه خود را تایپ کنید و در نگارش آن، فرمت های استاندارد را رعایت کنید. (به فرمت های استاندارد جهت نگارش انگیزه نامه در بالا اشاره شد).
 • اگر فکر می کنید تسلط شما به زبان انگلیسی خیلی راضی کننده نیست، حتما در هنگام نگارش انگیزه نامه از یک مترجم زبان انگلیسی کمک بگیرید.
 • از آن جایی که یک انگیزه نامه خوب به طور قطع شانش شما را برای اخذ پذیرش دانشگاه موردنظرتان افزایش می دهد، لذا کلیه نکات و موارد ذکر شده را در هنگام نوشتن انگیزه نامه به کار بگیرید. برای آشنایی بیشتر می توانید نمونه های از انگیزه نامه های موفق را مورد بررسی قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انگیزه نامه یا SOP چیست با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره