تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نمونه دولتی / تاثیر سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی در آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401

تاثیر سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی در آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401

میزان تاثیر سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی در آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 - 1401
تاثیر سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی در آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401

مدارس نمونه دولتی جزو مدارس برتر کشور هستند که دانش آموزان زیادی علاقمند به تحصیل در این مدارس می باشند اما با توجه به تعداد بسیار زیاد داوطلبان و ظرفیت پذیرش کم، فقط از دانش آموزانی ثبت نام به عمل می آورند که در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی نمره علمی بسیار مناسبی کسب کنند. ممکن است برخی از دانش آموزان و والدین آن ها، این سوال را مطرح کنند که در پذیرش این آزمون سهمیه های مختلف اعمال می شوند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در پذیرش آزمون نمونه دولتی سهمیه هایی مانند سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی بسیار اثر گذار خواهد بود و شانس دانش آموزان را در گزینش بیشتر خواهد کرد، فقط دانش آموزان باید در زمان ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی که معمولا در خرداد ماه انجام می شود، نوع سهمیه خود را مشخص کنند تا در زمان اعلام نتایج، سهمیه مشخص شده اعمال شود.

30 درصد از کل ظرفیت پذیرش به دانش آموزان شاهد، ایثارگر و روستایی تعلق خواهد گرفت و 70 درصد مابقی ظرفیت پذیرش، متعلق به دانش آموزان شهری می باشد.

تاثیر سهمیه در آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401

همانطور که می دانید آزمون پایه ششم به هفتم مدارس نمونه دولتی حذف شده و هیچ آزمونی برای این مقطع تحصیلی برگزار نخواهد شد بنابراین پذیرش آن صرفا براساس سوابق تحصیلی خواهد بود اما در خصوص ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم به دهم باید بگوییم که با توجه به اثر گذار بودن هر یک از سهمیه های شاهد، جانبازی، شهری و روستایی، دانش آموزان بایستی در زمان ثبت نام نوع سهمیه خود را به درستی وارد کنند چرا که در صورت انتخاب اشتباه سهمیه و یا عدم انتخاب، دانش آموز از تاثیر مثبت این سهمیه بی بهره خواهد ماند. با توجه به ادغام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی، سهمیه تنها برای آزمون نمونه دولتی اعمال خواهد شد و تمامی دانش آموزان علاقمند به تحصیل در مدارس تیزهوشان به صورت یکسان سنجیده خواهند شد. در ادامه این مقاله به نحوه محاسبه هر یک از سهمیه خواهیم پرداخت.

نحوه تاثیر سهمیه شاهد و جانبازی در آزمون مدارس نمونه دولتی

در خصوص نحوه اعمال سهمیه شاهد و جانبازی در آزمون نمونه دولتی باید بگوییم که دانش آموزان باید حداقل 70 درصد از نمره آخرین داوطلب پذیرفته شده (50 درصد امتیاز کل آزمون ورودی و 50 درصد معدل کل پایه نهم) در رشته و مدرسه مورد نظر خود کسب نموده باشید. لازم است گفته شود که 10 درصد از ظرفیت پذیرش در مقطع نهم به دهم مدارس نمونه دولتی به دانش آموزان شاهد، جانباز و ایثارگر تعلق خواهد گرفت همچنین این نوع سهمیه دارای اولویت بندی می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

اولویت سهمیه شاهد، ایثارگر و جانبازی در مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401
اولویت بندی سهمیه
اولویت اول فرزندان شاهد
اولویت دوم فرزندان جانباز 50 درصد به بالا و آزادگان با بیش از 3 سال سابقه ی اسارت
اولویت سوم فرزندان جانباز 25 درصد تا 49 درصد و آزادگان با بیش از 6 ماه سابقه ی اسارت
اولویت چهارم فرزندان جانباز زیر 25 درصد و آزادگان با کمتر از 6 ماه سابقه ی اسارت

نکته: چنانچه پس از قبولی سهمیه شاهد دانش آموز احراز نگردد رشته پذیرفته شده او براساس قوانین این مدرسه باطل خواهد شد.

نحوه تاثیر سهمیه روستایی

با توجه به قوانین تصویب شده از سوی مدارس نمونه دولتی 20 درصد از ظرفیت پذیرش مدارس به دانش آموزان روستایی اختصاص می یابد. دانش آموزان بایستی هنگام ثبت نام نوع سهمیه خود را به درستی وارد کنند چرا که در صورت عدم وارد نمودن آن، دانش آموزان از اثرات مثبت آن بی بهره خواهند ماند. داوطلبان برای اعمال این سهمیه باید 50 درصد از کل نمره آزمون نمونه را کسب کنند در غیر این صورت قادر به استفاده از سهمیه دانش آموزان روستایی نمی باشند. دانش آموزانی مجاز به استفاده از سهمیه روستایی می باشند که پایه هشتم و نهم خود را در مدارس روستایی مشغول به تحصیل بوده باشند.

نحوه تاثیر سهمیه شهری

با توجه به اینکه 10 درصد از ظرفیت مدارس نمونه دولتی به دانش آموزان با سهمیه شاهد و ایثارگر و 20 درصد به دانش آموزان روستایی تعلق می گیرد، مابقی ظرفیت که چیزی حدود 70 درصد می باشد متعلق به داوطلبان شهری خواهد بود. لازم است گفته شود که این 70 درصد امتیاز خاصی ندارد زیرا به هیچ عنوان، هیچ گونه تخفیفی به این دسته از داوطلبان قرار نخواهند داد.

ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم به دهم معمولا در خرداد ماه انجام می شود که داوطلبان باید توجه داشته باشند که در زمان ثبت نام بایستی نوع سهمیه (سهمیه شاهد، جانبازی، شهری و روستایی) خود را به درستی وارد کنند. چنانچه بعد از انجام فرآیند ثبت نام متوجه شدید که نوع ثبت نام خود را درست وارد نکرده اید در زمان ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون نمونه دولتی نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

 

سوالات متداول

1- کدام یک از سهمیه های شاهد، ایثارگر و جانبازی در مدارس نمونه دولتی 1400 - 1401 دارای اولویت است؟

اولویت اول سهمیه در این مدارس متعلق به فرزندان شاهد می باشد.

2- ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی، برای دانش آموزان دارای سهمیه روستایی به چه میزان است؟

20 درصد از ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی به دانش آموزان روستایی اختصاص داده می شود.

3- چه میزان از ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی، متعلق به دانش آموزان دارای سهمیه شاهد و ایثارگران می باشد؟

10 درصد از ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی، به این دانش آموزان تعلق دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. سلام ممنون از سایت خوبتون،ایا سهمیه ایثارگری ۵ درصد در ازمون تاثیر خواهد داشت ؟؟
    و برای ازمون تیزهوشان و نمونه دولتی باید چه رتبه ای داشته باشیم .اگر امکان دارد جواب من را بدهید ،با تشکر

    • با سلام ،
      مطابق با دستورالعمل اجرایی آزمون ورودی دبیرستان های استعداد درخشان ، پذیرش با توجه به سوابق تحصیلی و عملکرد شما در آزمون تیزهوشان انجام خواهد شد و امکان استفاده از سهمیه مذکور وجود ندارد.لازم به ذکر است شرایط ذکر شده در پذیرش مدارس نمونه دولتی متفاوت بوده و با توجه به فرایند نام نویسی در سالهای اخیر سهمیه ایثارگران در ورودی پایه دهم تاثیر گذار خواهد بود ، همچنین توجه داشته باشید تراز قبولی را می بایست با در نظر گرفتن نوع آزمون و مقطع قبولی اعلام نمود.

دریافت مشاوره