تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور 1400
تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

معمولا در مدت زمانی که داوطلبان به انجام ثبت نام کنکور سراسری مشغول هستند، یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود، آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 1400 می باشد و این که منظور از سهمیه 5 درصد ایثارگران چیست؟ چه تاثیری در رتبه قبولی کنکور دارد و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ آیا این سهمیه برای داوطلبان کنکور سراسری 1400 اعمال خواهد شد؟

و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ در پاسخ به این سوالات لازم است به اطلاعتان برسانیم که سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیردبنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند و در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

مطابق با لایحه اعلام شده مربوط به حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400، قرار بر این بود که برخی از سهمیه های موثر در کنکور 1400 به طور کلی حذف شود اما بسیاری از این سهمیه ها بدون تغییر و برخی از آن ها دچار تغییراتی شده است که در این مقاله قصد داریم تا جزئیات مربوط به آن ها را شرح دهیم.

داوطلبان تنها قادر هستند، یکی از سهمیه های ارائه شده در کنکور سراسری 1400 را مورد استفاده قرار دهند.

سوالات داوطلبان در خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران 1400

 1.  سهمیه 5 درصدی ایثارگران متعلق به چه کسانی است؟ سهمیه ایثارگران به جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد و این افراد تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.
 2. ظرفیت پذیرش برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی چه میزان است؟ ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.
 3. سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد؟ در صورتی که داوطلبان سهمیه ایثارگران (5 درصدی و 25 درصدی)، 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند و آن رشته ظرفیت پذیرش داشته باشد، قبول می شوند.
 4. سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟ برای مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، تعلق خواهد گرفت.

زمان ویرایش اطلاعات سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 1400

سهمیه ها در کنکور به چند مورد تقسیم می شوند که یکی از آن ها سهیه 5 درصدی ایثارگران می باشد و به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.

داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگری هستند و تمایل دارند تا در کنکور سراسری 1400 شرکت نمایند، می بایست در زمان ثبت نام کنکور، تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری و یا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و کد پیگیری 12 رقمی سهمیه ایثارگری خود را در قسمت مربوطه فرم ثبت نام وارد کنند. در غیر این صورت سهمیه اعمال نخواهد شد.

توجه داشته باشید که اعمال تاثیر سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت. بنابراین در صورت تایید و اعمال سهمیه، باید از درج سهمیه ایثارگران در فرم ثبت نام کنکور موجود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید. در غیر این صورت تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری اعمال نخواهد شد. برای آگاهی از دیگر سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1400 می توانید بر روی لینک تاثیر سهمیه ها در کنکور کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی باید نسبت به اعمال سهمیه خود برای کنکور سراسری 1400 اقدام نماییم؟

داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگری هستند می بایست پس از دریافت کد 12 رقمی ایثارگری، آن در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند.

2- تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 1400 چگونه است؟

در رابطه با سهمیه در کنکور سال 1400 می توانید مقاله فوق را مورد مطالعه قرار دهید.

3- آیا سهمیه 5 درصدی از کنکور 1400 حذف شده است؟

خیر، 5 درصد از ظرفیت کد رشته ها برای خانواده جانبازان زیر 25 درصد و خانواده رزمندگان با سابقه حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۱۵ نظر

 1. Avatar

  سلام پدر من ۲۶ ماه در جبهه خدمت کرده و کارت پایان خدمت هم داره ایا سهمیه تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، در صورت داشتن سابقه حضور در جبهه سهمیه ۵ درصد ایثارگری به شما تعلق می گیرد.

 2. Avatar

  سلام میشه هم از سهمیه مناطق استفاده کرد هم ایثارگری؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، تنها یک سهمیه ی نهایی می توان انتخاب کرد.

 3. Avatar

  سلام پدر من ۳۵روز از ۶ماه سابقه جبهه رو کمتر داره ولی با توجه به اینکه توی منطقه شمالغرب خدمت میکردن سهمیه ۵درصدی تعلق میگیره ؟؟؟

 4. Avatar

  سلام سهمیه ۵درصد برا سال۱۴۰۰حذف میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در حال حاضر اطلاعیه ای جهت حذف سهمیه های کنکور، از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، اعلام نشده است.

 5. Avatar

  سلام من با سهمیه پنج درصد در کنکور ۹۸ دوره روزانه قبول شدم ولی شرکت نکردم
  درخواست رفع محرومیت دوره های روزانه ۹۹ دادم و موافقت شد
  آیا در ۹۹میتوانم از سهمیه پنج درصد استفاده کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط نام نویسی در آزمون سراسری ، آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یکبار در رشته های تحصیلی دوره روزانه
   آزمون سراسری پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور در آزمون سراسری(دوره روزانه) را نخواهند داشت ، ولیکن شما می توانید از سهمیه مذکور جهت شرکت در دوره های غیر روزانه استفاده نمایید.

 6. Avatar

  سلام حد نصاب قبولی سهمیه رزمندگان با حداقل ۶ماه حضور با جانبازای زیر ۲۵ یکیه؟ حالا جز ۵ درصد ظرفیت هم هسن حد نصابشون ۷۰ یا ۷۵؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، حد نصاب نمره ایثارگران اعم از ایثارگران مشمول ظزفیت ۲۵ درصدی و یا ۵ درصد ، ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته محل و رزمندگان می بایست ۷۵ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده را در گزینش آزاد هر کد رشته محل کسب نمایند .

 7. Avatar

  چند بار این سوالمو پرسیدم ولی هیچکی جواب نمیده ایا با سهمیه ۵ درصدی میشه پزشکی مناطق محروم تعهد وزارت بهداشت رو انتخاب رشته کرد یا فقط با سهمیه مناطق ۲ و ۳ میشه؟ جواب بدین خواهشا

 8. Avatar

  باسلام با رتبه در سهمیه نهایی ۸۴۳۹
  و تراز ۷۷۰۹ زیر گروه یک
  و رتبه در منطقه دو۲۴۰۰۰
  میشه پرستاری یا هوشبری بابل رشت یا ساری قبول شد؟سهمیه پنج درصدی داشتم

 9. Avatar

  با سلام…امسال کسانی که سهمیه ۵ درصد و ۲۵ درصد دارن برای قبولی در یک رشته باید چند درصد تراز آخرین نفر رو کسب کنن؟
  ۷۰ درصد یا ۸۵ درصد؟؟
  ممنونم

 10. Avatar

  سلام…رتبه من در سهمیه ۵ درصد شده ۱۴۶۰…رتبه زیرگروه یکم شده ۱۷۲۷…تراز زیرگروه یکم شدا ۹۲۱۸….و رتبه کل کشوریم شده ۱۰۲۷۷…رتبم در منطقه ۳ شده ۲۴۶۹ ورتبه زیرگروه یکم در منطقه ۳ شده ۲۸۶۶…رتبه کل زیرگروه یکم شده ۱۱۸۹۶…
  ۲ تا سوال دارم…اول اینکه آیا سهمیه ۵ درصد باعث افرایش تراز نمیشه؟…و دوم اینکه آیا با این اوصاف در رشته پزشکی و دندان و فیزیو دولتی شانس قبولی دارم؟؟ پزشکی و دندان پردیس و آزاد چطور؟

 11. Avatar

  سلام…من بعد اعلام نتایج کنکور واسه تغییر سهمیه منطقه به سهمیه ۵ درصد درخواست دادم آیا بعدد اعلام نتایج انتخاب رشته مشخص میشه که سهمیه ۵ درصد برام اعمال شده یا نه؟؟
  ممنون

 12. Avatar

  سلام…امسال رتبم تو منطقه ۳ شده ۲۴۶۹ و رتبه کشوریم شده ۱۰۲۷۷…رتبه سهمیه زیرگروه یکم شده ۲۸۶۶ و رتبه کشوری زیرگروه یکم شده ۱۱۸۹۶ و تراز زیرگروه یکم شده ۹۲۱۸…بعد اعلام نتایج برای اعمال سهمیه ۵ درصد درخواست دادم..آیا شانس قبولی پزشکی یا دندون روزانه رو دارم؟؟ پردیس یا آزاد چی؟؟
  و فیزیوتراپی روزانه؟
  خواهش میکنم جوابمو بدین

 13. Avatar

  سلام…آیا سهمیه ۵ درصد ترازو افزایش میده؟

 14. Avatar

  با سلام..شهریه هر ترم تحصیلی برای رشته پزشکی و دندانپزشکی پردیس خودگردان چقدره؟؟
  ممنونم.

  • ایران مشاوره

   با سلام , شهریه ی هر ترم تحصیلی برای رشته ی پزشکی و دندان پزشکی , در دوره ی ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان , حدود ۱۶/۰۰۰/۰۰۰ الی ۲۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان می باشد .

 15. Avatar

  خواهش میکنم جوابمو بدین…مررسی

 16. Avatar

  سلام خسته نباشید…امسال رتبم تو منطقه ۳ شد ۲۴۶۹ و رتبه کشوریم شده ۱۰۲۷۷…رتبه کشوریم تو زیر گروه ۱ شده ۱۱۸۹۶ و با سهمیه منطقه شده ۲۸۶۶…تراز زیر گروه یکم شده ۹۲۱۸…بعد اعلام نتایج درخواست دادم برای تغییر سهمیه به ۵ درصد…آیا با این تغییر امکان قبولی در رشته دندان یا پزشکی روزانه رو دارم؟؟ پردیس یا آزاد چی؟؟ و فیزیوتراپی روزانه؟؟
  خواااهش میکنم جواب بدید….ممنونم.

 17. Avatar

  سلام خسته نباشید…تراز من امسال با سهمیه منطقه ۳ ۹۲۱۸ شد…و به سهمیه ۵ درصد تغییرش دادم…با این اوصاف امکان قبولی در رشته دندان یا پزشکی دانشگاه روزانه رو دارم…ممنون میشم کمکم کنین.

 18. Avatar

  سلام..خسته نباشید…تراز من در سهمیه منطقه ۳ شده ۹۲۱۸ و به سهمیه ۵ درصد تغییرش دادم..با این اوصاف آیا شانس قبولی در رشته دندان یا پزشکی روزانه دارم؟؟

 19. Avatar

  سلام خسته نباشید.من با رتبه منطقه دو و بومی استان مرکزی ۱۰۴۱۴ و رتبه کشوری ۲۳۳۰۰ و سهمیه ۵درصد ایثارگری (هفته گذشته رفتم اعمالش کردم و احتمالا رتبم بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۰۰ میشه)شانسی برای قبول شدن دامپزشکی روزانه(بجز زابل) دارم.اگر لارم کدوم استان و شهر؟ممنون میشم جواب بدید.یه سوال دیگه.بچه های سهمیه۵درصد هم بومی گزینی و این جور چیزارو دارن؟

 20. Avatar

  سلام ، ببخشید با تراز ۹۴۳۵ و سهمیه ایثارگر ۵ درصد شانس قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دولتی و پردیس و آزاد رو دارم؟ منطقه ۲ هستم.

 21. Avatar

  سلام میخواستم بدونم آیا میشه در صورت کسب رتبه خوب در منطقه دو با وجود داشتن سهمیه ایثارگران از سهمیه پنج درصد استفاده نکرد.

 22. Avatar

  سلام من رتبه سهمیه ۵ درصدم شده ۷۹۰ در حالی که رتبه منطقه ۳ م شده ۵۸۵ میخواستم ببینم این سهمیه به ضرر من هست یا نه و آیا میتونم از سهمیه منطقه استفاده کنم ؟

 23. Avatar

  سلام با تراز ۷.۷۷ و سهمه ۵ درصدی ایثارگران شانس قبولی شیمی کاربردی شریف ، تهران، شهید بهشتی، خواجه نصیر، صنعتی اصفهان، فردوسی، مازندران،اصفهان و تبریز رو دارم؟
  با توجه به اینکه من ۸۰٪ تراز اخرین قبولی شیمی پارسال رو حساب کردم و ترازم بالاتر بود
  منطقه دو هم هستم
  با تشکر

 24. Avatar

  سلام ببخشید با رتبه ۴۰هزارمنطقه ۲ و سهمیه۵درصدی پردیس جایی میشه قبول شد؟

 25. Avatar

  سلام با رتبه ۷۰۰۰تجربی سهمیه ایثارگران ۵درصدی شانس قبولی رشته های پیراپزشکی دولتی دارم؟
  چه شهرهایی؟!
  ممنون

 26. Avatar

  سلام میخواستم ببینم بارتبه ۱۹۰۰۰باسهمیه ۵درصد و منطقه ۱ شانس قبولی پرستاری دولتی شهرستات هارا دارم یا نه ؟؟؟

 27. Avatar

  با سلام مجدد با رتبه۴۳۹۳ چه رشته ای را می شود انتخاب کرد

 28. Avatar

  باسلام با رتبه۴۳۹۳ پزشکی تهران را می توان قبول شد

 29. Avatar

  سلام با تراز ۷۸۰۰ سهمیه ۵درصدی شانس قبولی در چه رشته ای رو دارم تورا خدا جواب بدید ،از لطف شما سپاسگزارم .

 30. Avatar

  سلام.میخواستم ببینم در کنکور با سهمیه ۵درصدی وقتی که نتایج میاد کدوم رتبه ملاکه!!! رتبه با سهمیه که حدود۶۳هزار نفر هستن یا رتبه کشوری۵۷۵هزار نفر هستن من با سهمیه باید با کدوم رقابت کنم؟؟؟

 31. Avatar

  سلام آیا با تراز ۵۸۰۰و سهمیه۵درصد ایثارگری میشه مامایی قبول بشم؟یا پرستاری؟چه دانشگاه هایی؟

 32. Avatar

  سلام خسته نباشید، میشه لطفا بگین با تراز ۵۳۰۰، ۵درصد سهمیه در رشته انسانی شانس قبولی حقوق کدوم دانشگاه رو داره؟

 33. Avatar

  سلام ، با چه رتبه ای در سهمیه ۵ درصدی می توان در رشته پرستاری یا اتاق عمل قبول شد ، منظورم رتبه در سهمیه است چون معمولا سایت ها رتبه کشوری یا منطقه ای را اعلام می کنند.

 34. Avatar

  سلام میخواستم بدونم با تراز۹۰۷۶و سهمیه ۵درصد احتمال قبولی در رشته فیزیوتراپی را دارم آن هم در چه شهرهایی؟دندان پزشکی بین الملل چه طور؟

 35. Avatar

  سلام خسته نباشید
  اگه رتبه منطقه دو من تو رشته ریاضی تقریبا ۸۰۰۰ بیاد
  با اعمال سهمیه پنج درصد چند میاد؟
  و امکان قبولی تو دانشگاه فرهنگیان هستش؟

 36. Avatar

  سلام ببخشید میشه یکم تاثیر این سهمیه رو تراز ورتبه رو واضحتر توضیح بدین. الان رتبه من شونزده هزار بشه و با تراز ٨٨۰۰ زیرگروه دو سهمیه پنج درصدی چه تاثیری الان رو رتبه و ترازم میزاره؟ البته این رتبه و تراز رو با سهمیه عادی گفتم میخواستم بدونم چقدر سهمیه پنج درصدی این رتبه شونزده هزارو پایین میکشه؟ و اینکه چقدر میتونم ازاد تهران داروسازی دربیام با این رتبه؟

 37. Avatar

  سلام خسته نباشید آیا با تراز ۹۷۰۰ و سهمیه ۵ درصد میشه داروسازی یا پزشکی تبریز سراسری قبول شد؟

 38. Avatar

  با تراز ۷۰۰۰ میشه پرستاری شهرهای کوچیک قبول شد

 39. Avatar

  سلام
  به نظر شما با رتبه ۲۲۰ از رشته ی آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه محقق (روزانه) قبول میشم؟؟
  پنج درصد سهمیه ایثارگری هم دارم

 40. Avatar

  سلام ببخشیدمن با سهمیه ۵درصدی و رتبه زیر ۴یا ۵هزار سهمیه
  امکان قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه ازاد یا دندانپزشکی تعهدی یا پزشکی تعهدی وجود داره؟؟

 41. Avatar

  با سلام خدمت شما میخواستم بپرسم رتبه ۳۰هزار و یا ۴۰هزار در منطقه ۳ با سهمیه ۵ درصدی ایثارگران تو کنکور ۹۸ حدود چقدر میشه؟ و اینکه آیا احتمال داره رتبه های کنکور ۹۸ مثهسال ۹۶ بشه یا باز مثه سال ۹۷ نجومی خواهند شد؟

 42. Avatar

  سلام
  با رتبه زیر۵۰۰۰سهمیه ۵درصدی هیچ امکانی برای فیزیوتراپی و دارو هست؟

 43. Avatar

  سلام ببخشید این درسته ک میگن تو سهمیه ۵ درصدی واسه هر درس ۵ درصد در نظر گرفته میشه؟؟؟خاهشا راهنمایی کنین

 44. Avatar

  سلام میخواستم ببینم که آیا با تراز۹۹۰۰سهمیه ۵درصدی میشه دندانمزشکی تهران یا کرج قبول شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله شانس پذیرش شما با سهمیه ۵ درصد ایثارگران و کسب تراز ۹۹۰۰ برای قبولی در رشته دندان پزشکی واحد تهران و یا کرج نسبتا بالا می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور