تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور 1400
تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

معمولا در مدت زمانی که داوطلبان به انجام ثبت نام کنکور سراسری مشغول هستند، یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود، آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 1400 می باشد و این که منظور از سهمیه 5 درصد ایثارگران چیست؟ چه تاثیری در رتبه قبولی کنکور دارد و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ آیا این سهمیه برای داوطلبان کنکور سراسری 1400 اعمال خواهد شد؟

و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ در پاسخ به این سوالات لازم است به اطلاعتان برسانیم که سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیردبنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند و در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

مطابق با لایحه اعلام شده مربوط به حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400، قرار بر این بود که برخی از سهمیه های موثر در کنکور 1400 به طور کلی حذف شود اما بسیاری از این سهمیه ها بدون تغییر و برخی از آن ها دچار تغییراتی شده است که در این مقاله قصد داریم تا جزئیات مربوط به آن ها را شرح دهیم.

داوطلبان تنها قادر هستند، یکی از سهمیه های ارائه شده در کنکور سراسری 1400 را مورد استفاده قرار دهند.

سوالات داوطلبان در خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران 1400

  1.  سهمیه 5 درصدی ایثارگران متعلق به چه کسانی است؟ سهمیه ایثارگران به جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد و این افراد تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.
  2. ظرفیت پذیرش برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی چه میزان است؟ ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.
  3. سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد؟ در صورتی که داوطلبان سهمیه ایثارگران (5 درصدی و 25 درصدی)، 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند و آن رشته ظرفیت پذیرش داشته باشد، قبول می شوند.
  4. سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟ برای مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، تعلق خواهد گرفت.

زمان ویرایش اطلاعات سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 1400

سهمیه ها در کنکور به چند مورد تقسیم می شوند که یکی از آن ها سهیه 5 درصدی ایثارگران می باشد و به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.

داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگری هستند و تمایل دارند تا در کنکور سراسری 1400 شرکت نمایند، می بایست در زمان ثبت نام کنکور، تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری و یا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و کد پیگیری 12 رقمی سهمیه ایثارگری خود را در قسمت مربوطه فرم ثبت نام وارد کنند. در غیر این صورت سهمیه اعمال نخواهد شد.

توجه داشته باشید که اعمال تاثیر سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت. بنابراین در صورت تایید و اعمال سهمیه، باید از درج سهمیه ایثارگران در فرم ثبت نام کنکور موجود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید. در غیر این صورت تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری اعمال نخواهد شد. برای آگاهی از دیگر سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1400 می توانید بر روی لینک تاثیر سهمیه ها در کنکور کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی باید نسبت به اعمال سهمیه خود برای کنکور سراسری 1400 اقدام نماییم؟

داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگری هستند می بایست پس از دریافت کد 12 رقمی ایثارگری، آن در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند.

2- تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 1400 چگونه است؟

در رابطه با سهمیه در کنکور سال 1400 می توانید مقاله فوق را مورد مطالعه قرار دهید.

3- آیا سهمیه 5 درصدی از کنکور 1400 حذف شده است؟

خیر، 5 درصد از ظرفیت کد رشته ها برای خانواده جانبازان زیر 25 درصد و خانواده رزمندگان با سابقه حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۲۵ نظر

  1. با سلام من ورودی سال ۱۳۹۹مقطع کارشناسی ارشد هستم و از سهمیه ۵٪ استفاده کردم دو ترم خوندم ولی از دانشگاه انصراف دادم. حالا میتونم در دوره کارشناسی کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ از سهمیه ۵٪ استفاده کنم ( تا حالا در مقطع کارشناسی از این سهمیه استفاده نکردم). تشکر

  2. سلام سهمیه در قبولی دانشگاه فرهنگیان هم تاثیر داره؟

  3. سلام خسته نباشید ایا سهمیه ۵درصد در میزان تراز هم تاثیر میگذارد ؟

  4. سلام خسته نباشید اگر کسی سهمیه داشته باشه و در کنکور ۹۹ ازش استفاده کرده ولی هیچ ثمری براش نداشته یعنی رشته ای ک می‌خواسته رو نیاورده ، می‌تونه همون سهمیه رو برای کنکور ۱۴۰۰ استفاده کنه ؟ خیلی ممنون

    • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که شما در کنکور سراسری شرکت کرده و پذیرفته نهایی نباشید، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه در کنکور سراسری ۱۴۰۰ می باشید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور