تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تاثیر معدل در کنکور 1400

تاثیر معدل در کنکور 1400

میزان تاثیر معدل در کنکور 1400
تاثیر معدل در کنکور 1400

در سال های اخیر عبارت تاثیر معدل در کنکور به کرات توسط داوطلبان شنیده می شود که بسیار هم مورد پرسش قرار می گیرد. طبق روال سال های گذشته در کنکور سال جاری نیز نمرات نهایی و سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیرگذار خواهد بود. با توجه به این که از نیمه دوم دهه 80 خبر حذف تدریجی کنکور، ذهن داوطلبان را به خود درگیر کرده است اما خبر قطعی حذف این آزمون هنوز از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است.

در سال های اخیر شاهد افزایش میزان درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر قبولی داوطلبان کنکوری بوده ایم. در واقع معدل دانش آموزانی که دیپلم خود را از سال 1384 و مدرک پیش دانشگاهی را از سال تحصیلی 90 – 91 به بعد اخذ کرده اند، در کنکور سراسری موثر خواهد بود. در ادامه به شرح جزئیات مرتبط با این موضوع می پردازیم.

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400 در اطلاعیه ای از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد.

میزان تاثیر معدل در کنکور 1400

ظرفیتی که برای پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است، معادل 85 درصد می باشد. میزان تاثیر معدل برای این دسته از افراد 100 درصد است. اما افرادی که از سال 1384 به بعد دیپلم خود را در رشته های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی گرفته و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی برگزار شده است، معدل کتبی آن ها در کنکور سراسری موثر خواهد بود. در سال 94 بر اساس طرحی که تصویب شد معدل داوطلبان تاثیر قطعی در رتبه آن ها داشت. یعنی هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی می توانست داشته باشد، اما خوشبختانه از سال 95 تاکنون، باز هم این تاثیر منفی لغو شده است و تنها معدل بالا در رتبه داوطلبان تاثیر مثبت دارد.

مطابق با بیانات فوق، جای نگرانی برای داوطلبانی که موفق به کسب معدل مطلوب نشده اند، وجود ندارد. چرا که تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 حداکثر 30 درصد و به صورت مثبت اعمال شد و به محض انتشار اطلاعیه ای از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400، مقاله بروز رسانی خواهد شد.

نکته: البته لازم به ذکر است که مطابق با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از آن جایی که پذیرش افراد در کنکور سراسری، 60 درصد به سابقه تحصیلی و 40 درصد به دروس تخصصی بستگی خواهد داشت، آزمون کنکور مقطع کارشناسی برای دروس تخصصی 2 بار در سال برگزار می گردد. فراموش نکنید که این مصوبه از سال 1402 اجرایی می شود و نتایج امتحانی حاصل از سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور داوطلبان تا ۲ سال اعتبار خواهد داشت.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1400 می شوند؟

مطابق با اطلاعیه انتشار یافته در سال 99، چنانچه داوطلبان مدرک پیش دانشگاهی خود را در هر یک از رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و معارف اسلامی از سال 1390 – 1391 به بعد دریافت نموده باشند، در صورتی که یک یا چند درس از دروس پیش دانشگاهی خود را به صورت نهایی (کشوری) گذرانده باشند، مشمول اعمال 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می شوند. به عبارت دیگر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی این داوطلبان به میزان 5 درصد به صورت مثبت بر رتبه فرد اثر گذار خواهد بود.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1400 می شوند؟

داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم خود را در رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و علوم معارف اسلامی از سال 1384 تا 1397 اخذ نموده و یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی (کشوری) برگزار شده باشد، مشمول اعمال 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری خود می شوند، یعنی سوابق تحصیلی این افراد به میزان 25 درصد و به صورت مثبت بر رتبه داوطلب تاثیرگذار بوده است. لازم به ذکر می باشد که این اطلاعیه مربوط به کنکور سال 99 می باشد و در صورت تغییر شرایط در آزمون سال 1400، مقاله بروز رسانی خواهد شد.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1400 می شوند؟

مطابق با اطلاعیه کنکور سال گذشته، اگر داوطلبی یک یا چند درس خود را هم در مقطع دیپلم و هم در مقطع پیش دانشگاهی به صورت نهایی گذرانده باشد و درواقع شرایط هر دو گروه فوق را داشته باشد،  مشمول تاثیر حداکثر 30 درصدی است که این تاثیر به صورت مثبت بر رتبه وی موثر خواهد بود. همچنین آن دسته از داوطلبانی که دیپلم هر یک از رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و علوم معارف اسلامی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت نموده و دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده باشد، سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها به میزان 30 درصد مثبت بر نمره کل نهایی تاثیر خواهد داشت.

تاثیر معدل برای دیپلمه های غیر مرتبط

گروهی از داوطلبان هستند که قصد شرکت در آزمون سراسری رشته ای غیر از رشته مرتبط با مدرک دیپلم خود را دارند. به عنوان مثال با داشتن دیپلم رشته تجربی در کنکور انسانی 1400 شرکت می کنند. تاثیر معدل برای این افراد، تنها بر روی دروس مشترک بین دو رشته که شامل دروس عمومی می شود، خواهد بود.

تاثیر معدل برای دیپلمه های فنی حرفه ای

داوطلبانی که با مدرک فنی حرفه ای خود قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند باید بدانند که تاثیر معدل، چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، بر روی تراز و رتبه آن ها اعمال نمی شود.

چگونگی اعمال معدل در کنکور سراسری 1400

فرمول تاثیر معدل در تراز آزمون سراسری 1400
چگونگی اعمال معدل در کنکور سراسری 1400

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که تاثیر مثبت معدل بر روی چه دروسی اعمال می شود؟ آیا تمامی دروس، مشمول این تاثیر مثبت می شوند؟ چگونه متوجه شویم که تاثیر معدل بر رتبه و ترازمان اعمال شده است؟

آن چه شما از تاثیر معدل، بر رتبه و تراز خود در نتایج کنکور مشاهده می کنید، شامل قسمت های “میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم”، “میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی” و “تاثیر مثبت سوابق تحصیلی” می باشد. بسته به این که هر داوطلب مشمول کدام یک از شرایط فوق می باشد، این قسمت ها مقادیری به خود اختصاص می دهند. در کارنامه های مختلف آزمون سراسری، عباراتی چون “فقط تاثیر مثبت دیپلم”، “فقط تاثیر مثبت پیش دانشگاهی”، “فاقد تاثیر مثبت” و “تاثیر دیپلم و پیش دانشگاهی” در قسمت “تاثیر مثبت سوابق تحصیلی” به چشم می خورد. همچنین میزان تاثیر آن ها، که بسته به نظام آموزشی (جدید یا قدیم) می تواند مقادیر 5، 25 و 30 درصد را به خود اختصاص دهد، در دو بخش میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی، قابل مشاهده است. اما اساس درج این معدل موثر، در کارنامه اولیه چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، آن چه برای شما نمایان می شود، نتیجه کلی تاثیر معدل بر تراز و رتبه شماست. چرا که شیوه اصلی محاسبه معدل موثر، با توجه به نمرات دروسی است که نمره نهایی یا کتبی آن ها مورد نظر باشد. می خواهیم این جمله را با یک مثال، به صورت واضح تر بیان کنیم. فرض کنید تراز یکی از دروس داوطلبی، در آزمون سراسری 6000 و تراز همین درس در امتحانات نهایی وی، معادل 7000 باشد. برای این که از تاثیر معدل بر رتبه و تراز او، مطمئن شویم باید مطابق فرمول زیر عمل کنیم.

6300 = (7000 × 0/30) + (6000 × 0/70)

حاصل فرمول بالا، از ترازی که داوطلب در کنکور سراسری این درس به دست آورده است، بیشتر می باشد. بنابراین معدل این درس بر تراز وی، تاثیرگذار خواهد بود. این فرمول بر روی تمامی دروس مربوطه، اعمال شده و نتیجه نهایی، آن چیزی است که در کارنامه اولیه کنکور سراسری مشاهده می کنید.

فرمول فوق، برای داوطلبانی که تاثیر معدل آن ها به دو صورت 5 و 25 درصدی می باشد، مطابق زیر است.

نتیجه = (تراز در امتحان نهایی سوم دبیرستان × 0/25) +(تراز در امتحان نهایی پیش دانشگاهی × 0/05) + (تراز در آزمون سراسری× 0/70)

لازم به ذکر است که اگر “نتیجه” از تراز داوطلب در آزمون سراسری کمتر باشد، معدل وی بی تاثیر خواهد بود! اینجاست که می توان تاثیر “مثبت” معدل را احساس کرد. در واقع زمانی معدل شما، تاثیر داده می شود که بتواند تراز شما را بهبود بخشد. چنانچه باعث کاهش آن شود، تاثیرش اعمال نخواهد شد.

تاثیر قطعی معدل یا تاثیر مثبت معدل؟

پیش از تایید تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری توسط سازمان سنجش آموزش کشور، قرار بر این بود که از حداکثر میزان تاثیر 30 درصدی معدل، 20 درصد آن به صورت قطعی و 10 درصد به صورت مثبت، اعمال شود. اما علت لغو این بیانیه چه بود؟

بر اساس تاثیر قطعی معدل، افرادی با معدل 20 می توانستند به رتبه خوبی دست یافته و شانس قبولی خود را تا حد ممکن بالا ببرند. در حالی که با این مقیاس، داوطلبانی با معدل 19/80 شانس قبولی بسیار کمتری خواهند داشت. به وضوح می توان دریافت که تاثیر قطعی معدل، مقیاس مناسبی برای تعیین رتبه و تراز نهایی داوطلبان نمی باشد. از همین رو معدل آن ها به صورت مثبت تاثیر داده می شود تا به بهبود رتبه و تراز آن ها کمک کند.

بنابراین متوجه شدیم که تاثیر معدل در کنکور، برای تمام شرکت کنندگان آن حداکثر تا 30 درصد و به صورت مثبت می باشد. در این صورت اگر به هر دلیلی موفق به کسب معدل مناسب در دوره متوسطه نشده اید، نگرانی به خود راه ندهید. اگر قصد تغییر و بهبود معدل خود را دارید، مقاله مربوط به شرایط ترمیم معدل در کنکور را به دقت مطالعه نمایید. همچنین اگر در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 1400 معدل خود را به اشتباه وارد نموده باشید، می توانید در زمان مقرر نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری خود بپردازید.

 

سوالات متدوال

1- آیا معدل، تاثیر منفی هم در کنکور سراسری دارد؟

خیر، در کنکور سراسری 99 معدل داوطلبان به صورت مثبت اعمال شد و برای اطلاع از تاثیر معدل در کنکور سال جاری باید منتظر تصمیم نهایی سازمان سنجش آموزش کشور ماند.

2- میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری چقدر است؟

حداکثر 30 درصد می تواند بر روی رتبه و تراز داوطلبان تاثیرگذار باشد که 25 درصد آن متعلق به سوابق تحصیلی دیپلم و 5 درصد متعلق به سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی می باشد.

3- با دیپلم انسانی قصد شرکت در کنکور تجربی دارم. معدل دیپلمم تا چه اندازه تاثیرگذار خواهد بود؟

تاثیر معدل برای این دسته از داوطلبان، با توجه به دروس مشترک بین دو رشته است که شامل دروس عمومی می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ نظر

 1. سلام وقت بخیر ،من رشته فنی حرفه ای هستم و میخوام کنکور هنر بدم خواستم بدونم که معدلم تاثیر داره تو کنکور یا نه چون یه جایی شنیده بودم معدل تو همه رشته ها تاثیر داره و ضریبش دو هستش میشه راهنماییم کنید این معدل ضریب دو جریانش چیه؟

 2. سلام من یازدهم انسانی هستم میتونم در کنکور تجربی شرکت کنم سال ۱۴۰۱ و اینکه اگر رتبه بیارم دانشگاه دولتی منو ثبت نام میکنه چون دیپلمم با کنکورم فرق داره

 3. سلام آیا این درست است که سهمیه امسال معدل در کنکور ۶۰درصد است و آیا این در مورد فنی و حرفه ای کاردانی هم هست اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 4. سلام خسنه نباشید بنده فارغ التحصیل رشته ی انسانی نظام قدیم هستم و ب صورت داوطلب ازاد در رشته ی تجربی ثبت نام کردم و میخوام دیپلم نظام جدید تجربی بگیرم میخواستم بدونم دیپلمی ک من ب صورت داوطلب ازاد ثبت نام کردم و پایه ها دهم و یلزدهم رو پاس نکردم تاثیر داره توی کنکور برام یا تاثیری اعمال نمیشه؟؟؟؟ لطفااا جواب بدید

  • با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم نظام قدیم می توانید در کنکور سراسری شرکت نمایید و نیازی به گرفتن مدرک نظام جدید نیست.

 5. سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگر من رشته مو از ریاضی فیزیک به انسانی تغییر بدم چه نمراتی در کنکورم موثر است
  ممنون از پاسخ گویی تان

 6. سلام خسته نباشید در کنکور فقط معدل امتحانات نهایی دوازدهم تاثیر مثبت دارد یا معدل دهم و یازدهمم تاثیر گذار هست ؟۰

 7. سلام اگه معدل کتبی دیپلم بالای ۱۲ باشد اما به ۱۴ نرسد اگه در کنکور رتبه ای خوب کسب کنیم میتونیم در دانشگاه دولتی شرکت کرد و ادامه تحصیل داد

  • با سلام، میزان تاثیر معدل کتبی دیپلم در آزمون سراسری صرفا ۳۰ درصد تاثیر مثبت می باشد، و در صورتی که شما درصدهای مناسبی در دروس اختصاصی و عمومی در آزمون سراسری کسب نمایید، می توانید رتبه لازم جهت ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه را کسب نمایید.

 8. باسلام. ببخشید من سال ۹۸ دیپلم گرفتم و البته هنوز مدارکم در مدرسه مانده است و معدل امتحانات نهایی ام را نمیدانم.. امتحانات نهایی را خوب نداده ام و برای ترمیم معدل قصد دارم ثبت نام کنم با این حال آیا باید معدل دیپلمم را برای ثبت نام کنکور ۹۹ بدانم؟

  • با سلام.
   شما می توانید در زمان ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ معدل میانگین را وارد کرده و در زمان های مشخص که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنید.

 9. سلام ببخشید میخواستم بدونم معدل خرداد دوازدهم مهمه یا هر سه سال دهم یازدهم و دوازدهم جمع میشه و مجموعش در کنکور تاثیر میزاره ممنون

  • با سلام.
   در زمان ثبت نام کنکور سراسری می بایست معدل کل دیپلم و معدل کتبی را به صورت مشخص وارد کنید. معدل کل ، میانگین معدل سه سال دهم ، یازدهم و دوازدهم می باشد ؛ معدل کتبی ، معدل دروس سال دوازدهم می باشد که امتحانات آن در ترم آخر به صورت نهایی برگزار می گردد.

 10. سلام .کسی ک مدرک دیپلم نظام قدیم داره اگه بخواد کنکور نظام جدید امتحان بده تاثیر معدلش چطور حساب میشه؟

  • با سلام ، طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، تاثیر معدل در کنکور سراسری ( نظام قدیم و نظام جدید ) به صورت ۳۰ درصد تاثیر مثبت می باشد . بنابراین با توجه به موارد ذکر شده ، تاثیر معدل برای شما به صورت ۲۵ درصد معدل کتبی دیپلم و ۵ درصد معدل کتبی پیش دانشگاهی می باشد . همچنین پیشنهاد می شود با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات تکمیلی را به دست آورید .

دریافت مشاوره تخمین رتبه