خانه کنکور تاثیر معدل در کنکور تیر ماه 1402

تاثیر معدل در کنکور تیر ماه 1402

اهمیت معدل در کنکور 1402
تاثیر معدل در کنکور 1402

تاثیر سوابق تحصیلی یا همان معدل نمرات نهایی داوطلبان در کنکور سراسری، یکی از پر بحث ترین مسائل پیرامون کنکور سراسری می باشد که نظر بسیاری از شرکت کنندگان را به سوی خود جلب نموده است. تاثیر معدل در کنکور 1402، گاها می تواند تغییر مثبت به سزایی در رتبه و تراز شرکت کنندگان ایجاد نماید و در نوع خود موثر واقع گردد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجری تصمیم گیری و سیاست گذاری در این باره هر ساله، پیش از برگزاری آزمون سراسری، شرایط تاثیر معدل بر نتیجه کنکور را اعلام می دارد تا متقاضیان بتوانند با آگاهی بیشتری نسبت به برنامه ریزی کنکور و هدف گذاری پیرامون این آزمون سرنوشت ساز، تصمیم گیری نمایند.

در سال های اخیر شاهد افزایش درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر رتبه قبولی کنکور 1402 بوده ایم. در واقع معدل داوطلبانی که مدرک تحصیلی دیپلم خود را از سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی را از سال 91 به بعد اخذ کرده اند، در کنکور سراسری موثر خواهد بود. در نتیجه می توان اظهار نمود که تاثیر سوابق تحصیلی بر رتبه کنکور، شامل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دریافت شده پیش از سال 84 و 91 نمی گردد.

مطابق با اخبار منتشر شده میزان اثر گذاری سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 به صورت 40 درصد تاثیر قطعی می باشد.

میزان تاثیر معدل در کنکور 1402

حدودا، 85 درصد رشته های دانشگاهی کشور به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان ارائه می گردد و نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری، می بایست به نحوی باشد که تعادل و توازن میان پذیرش با آزمون و بدون آزمون دانشگاه ها را برقرار نماید.

لازم به ذکر است که میزان تاثیر معدل نهایی برای داوطلبان پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی معادل 100 درصد است. داوطلبانی از شرایط بهره گیری از تاثیر معدل در آزمون سراسری برخوردار اند که در یک یا چند امتحان نهایی کشوری (نظام قدیم یا جدید) شرکت کرده باشند و تاریخ دریافت دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی معتبر این افراد، خارج از محدوده تعیین شده نباشد.

تاثیر معدل برای داوطلبان نظام قدیم 

میزان تاثیر معدل در کنکور برای آن دسته از داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را پیش از نظام آموزشی جدید اخذ نموده اند 40 درصد است. بنابراین، داوطلبین نظام قدیم (فارغ التحصیل شده در رشته های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) که دارای معدل بالا در امتحانات نهایی هستند، می توانند از تاثیر آن استفاده نمایند. سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم، نمرات تراز شده دیپلم و پیش دانشگاهی ملاک عمل خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان نظام جدید

داوطلبان فارغ التحصیل نظام آموزشی جدید که قصد شرکت در کنکور سراسری 1402  را دارند باید از این موضوع مطلع باشند که میزان تاثیر معدل این گروه آموزشی نیز کاملا شبیه به نظام آموزشی قدیم به صورت تاثیر 40 درصد تاثیر قطعی پایه دوازدهم اعمال می شود. این قانون شامل تمامی گروه های آزمایشی پنج گانه (علوم تجربی، ریاضی و فنی، علوم انسانی، هنر و زبان خارجی) می شود.

نکته: طبق آخرین اخبار منتشر شده، طی 4 سال آینده تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور سراسری را شاهد خواهیم بود. به صورتی که برای کنکور 1402 تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی پایه دوازدهم، کنکور 1403 تاثیر 50 درصدی پایه دوزادهم، کنکور 1404 سوابق تحصیلی پایه های یازدهم و دوازدهم و تاثیر 60 درصدی نمرات پایه های دهم تا دوازدهم برای کنکور 1405 به بعد در نظر گرفته خواهد شد.

تاثیر معدل برای دیپلمه های غیر مرتبط

گروهی از داوطلبان هستند که قصد شرکت در آزمون سراسری رشته ای غیر از رشته مرتبط با مدرک دیپلم خود را دارند. به عنوان مثال، با داشتن دیپلم انسانی، قصد شرکت در کنکور سراسری تجربی را دارند. تاثیر معدل برای این افراد لحاظ خواهد شد اما میزان آن به نسبت کمتر از دیپلمه های مرتبط خواهد بود. در واقع اثر گذاری سوابق تحصیلی این افراد، تنها بر روی دروس مشترک بین دو رشته یعنی دروس عمومی می باشد.

چگونگی اعمال معدل در کنکور سراسری 1402

حال ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که تاثیر مثبت معدل بر روی چه دروسی اعمال می شود؟ آیا تمامی دروس، مشمول این تاثیر مثبت می شوند؟ چگونه متوجه شویم که تاثیر معدل بر رتبه و ترازمان اعمال شده است یا خیر؟

آن چه شما از تاثیر معدل بر رتبه و تراز خود در زمان اعلام نتایج کنکور مشاهده می کنید، شامل قسمت های میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم، میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و تاثیر مثبت سوابق تحصیلی می باشد. بسته به این که هر داوطلب مشمول کدام یک از موارد فوق می باشد، این بخش ها مقادیر مختلفی را به خود اختصاص می دهند. البته همان طور که گفتیم، هنوز برخی از زوایای تاثیر معدل در کنکور 1402 به طور کامل مشخص نشده است و این نکات به طور کلی ذکر می گردد.

فرمول محاسبه تاثیر سوابق تحصیلی

می توان با ذکر یک مثال ساده، فهم این موضوع را آسان نمود. فرض کنید که امتحان فیزیک به صورت نهایی و هماهنگ کشوری برگزار شده است و داوطلبی موفق به کسب نمره 18 در این آزمون گردیده که به عنوان مثال، تراز آن در زیر گروه 2 کنکور تجربی برابر 8600 برآورد شده است. در این وضعیت، نمره درس فیزیک به صورت قطعی در آزمون وی تاثیر داده خواهد شد اگر چه تاثیر منفی نیز در تراز وی داشته باشد.

در واقع فرمول محاسبه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال آینده هر داوطلب به صورت میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و دروس تخصصی در هر رشته تحصیلی دوره دوم متوسطه (در نظام آموزشی جدید یا ۶-۳-۳) و یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی (در نظام آموزشی قبلی) است.

تبصره: پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزش و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

میزان تاثیر دروس عمومی و اختصاصی در کنکور

بنابر اخبار منتشرشده از سوی مرکز اطلاع رسانی سازمان آموزش و پرورش، در پی حذف سوالات دروس عمومی از دفترچه پرسشنامه آزمون سراسری میزان تاثیر سوابق تحصیلی این دروس در کنکور به 26 درصد افزایش یافته و نمرات دروس اختصاصی تنها 14 درصد در رتبه قبولی لحاظ می شود. به همین منظور لازم است در طی سال های تحصیلی نسبت به نمرات اخذ شده در این دروس توجه بیشتری داشته باشید.

تاثیر قطعی یا مثبت معدل؟

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به این معناست که در حین بررسی عملکرد داوطلب در کنکور سراسری، نمرات و معدل نهایی وی در هر صورتی بر روی تراز کنکورش تاثیر گذار خواهد بود. خواه این تاثیر مثبت باشد یا منفی! اما در روی دیگر سکه، تاثیر مثبت معدل قرار دارد که در حال حاضر، شاهد اجرای آن در نتایج کنکور سراسری و توضیحات کارنامه کنکور هستیم. در این وضعیت، اعمال تاثیر سوابق تحصیلی بر روی تراز کنکور متقاضی، منوط به تاثیر مثبت و امکان افزایش نمره داوطلب در هر زیر گروه خواهد بود.

واضح است که شرکت کنندگان کنکور سراسری، علاقه بیشتری به اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر نتایج کنکور خود دارند. در صورت تصویب تاثیر قطعی معدل بر کنکور سال های آینده، بحث ترمیم معدل مطرح می گردد. در این حالت، افراد متقاضی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی را از سال 91 به بعد دریافت کرده اند، می توانند یک مرتبه شانس خود را برای بهبود معدل نهایی خود امتحان نموده و در سه بازه زمانی دی، خرداد و شهریور ماه نسبت به شرکت در این طرح اقدام کنند.

ترمیم معدل برای کنکور سراسری 1402 چیست؟

تاثیر سوابق تحصیلی می تواند برای برخی داوطلبان کنکور، مسرت بخش و امیدوارکننده باشد اما همین موضوع ممکن است یک عده شرکت کننده را که معدل مناسبی ندارند، دلسرد نموده و حس ناامیدی را در این افراد تقویت کند. وزارت آموزش و پرورش با ایجاد امکان ترمیم معدل برای داوطلبان شرکت در آزمون سراسری، به این افراد چنین امکانی را می دهد تا در صورتی که در یک یا چند درس نهایی خود نمره قابل قبولی به دست نیاورده باشند، با شرکت مجدد در امتحانات هماهنگ کشوری، شانس ترمیم معدل و بهبود وضعیت موجود را به دست آورند.

پس از اعلام نتایج ترمیم معدل، سازمان سنجش بنای اثرگذاری نمره را بر نمره بهتر داوطلب قرار می دهد تا این افراد، در صورت ناکامی مجدد در کسب نمره بالاتر، دچار ضرر و خسارت نیز نشوند. متقاضیان ترمیم معدل می بایست یک ماه پیش از برگزاری امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی ماه، با مراجعه به مدرسه محل فارغ التحصیلی خود، جهت ثبت نام اقدام نمایند. البته اخبار دقیقی در این خصوص هنوز اعلام نشده است و در صورت انتشار اطلاعیه مرتبط مجددا این مقاله یروز خواهد شد.

جدول حداقل معدل برای تاثیر در کنکور 1402

شاید برای تمامی داوطلبان کنکور سراسری این سوال پیش بیاید که حداقل نمره معدل برای تاثیر داشتن در این آزمون چقدر است؟ لازم به ذکر است اطلاعیه ای درباره حداقل میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش و سایر نهادهای مربوطه نیامده است. اما می توان گفت در صورتی که تراز نمره اکتسابی داوطلب بیش تر از تراز آزمون در آن درس باشد، تاثیر مثبت خواهد داشت. اکنون برای درک بیشتر شما، جدول تاثیر معدل برای زیر گروه ها در کنکور سال 1401 آورده شده است

معدل داوطلبان شرکت در کنکور سراسری
رشته تحصیلیمیانگین معدل داوطلب
علوم انسانی۱۱.۵۰ تا ۱۳.۵۰
علوم ریاضی۱۲.۵۰ تا ۱۴.۵
علوم تجربی۸.۵۰ تا ۱۱.۵۰

معدل چه سالی در کنکور سراسری 1402 تاثیر دارد؟

همان طور که در اواسط مقاله ذکر شد، کسانی که جز داوطلبان نظام جدید می باشند معدل امتحان نهایی سال دوازدهم برای آن ها محاسبه شده و اما برای داوطلبان نظام قدیم معدل مربوط به امتحانات نهایی در سال سوم دبیرستان درنظر گرفته خواهد شد. لازم به ذکر است این تاثیر معدل تنها شامل حال افرادی می شود که تاریخ فراغت از تحصیل آنها پس از سال 84 باشد و متقاضیانی که ماقبل این تاریخ فارغ التحصیل شده باشند را شامل نمی شود. کلیه داوطلبان مشمول استفاده از سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می بایست در حین ثبت نام کنکور سراسری 1402 نسبت به درج سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود که پیش از این دریافت نموده اند نیز اقدام نمایند. در واقع ثبت این کد در سایت ثبت نام کنکور، لازمه تکمیل فرآیند نام نویسی داوطلب است و عدم درج آن در بخش مربوطه باعث بروز اختلال در این روند می گردد.

سوالات متداول

1- آیا سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402، تاثیر منفی هم دارد؟

بله، در صورت کسب نمره پایین در امتحانات نهایی تاثیر منفی خواهد داشت.

2- میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 چقدر است؟

بر اساس اخبار منتشر شده، این سوابق دارای 40 درصد تاثیر قطعی در نتیجه آزمون خواهد بود.

3- آیا دیپلمه های غیر مرتبط می توانند از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 استفاده نمایند؟

تاثیر معدل برای این دسته از داوطلبان، با توجه به دروس مشترک بین دو رشته (دروس عمومی) اعمال خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۲ نظر
 1. سلام خسته نباشید من رشتم اتسانیه معدل نهاییم شده ۱۶ . من میخوام کنکور زبان بدم معدلم تاثیر مثبت داره تو کنکور زبان یا نه؟ کنکور ۱۴۰۲ منظورمه

 2. سلام من امسال دوازدهم فنی هستم اگر بخوام کنکور انسانی شرکت کنم در دی و تیر تاثیر معدل چطوری هست با توجه به این که در دروس اختصاصی انسانی سوابقی ندارم؟و اینکه دیگه نمیشه تو ایجاد سابقه شرکت کرد ؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. برای کنکور دی ماه دیگر نمی توانید برای خود سوابق ایجاد کنید. جهت ایجاد سوابق باید برای کنور تیر اقدام کنید و در خرداد ماه برای خود سوابق ایجاد کنید.

 3. سلام معدل برای کنکور فنی حرفه ای رشته حسابداری تاثیر داره

  • با سلام و احترام، طبق دفترچه ثبت نام کنکور در آخرین دفترچه رشته ی حسابداری جزو رشته های با آزمون بوده که بر اساس رتبه و ظرفیت دانشگاه شما حق پذیرش داشتید. البته در فرم ثبت نام شما موظف هستید که معدل خود را ثبت کنید.

 4. سلام وقتتون بخیر. ایا معدل نوبت اول تاثیری داره؟ حتی اگر کم باشه

 5. سلام من در انتخاب رشته ۱۴۰۱چون یکی از درسام پاس نشده بود معدل نهایی که مدرسه داد ۱۵/۳۴بود که در فرم انتخاب رشته م وارد کردم بعد از پاس شدن امتحان شهریور معد نهاییم ۱۵/۰۱شد که دیگه مهلت ویرایشی نبود حالا من در دانشگاه آزاد با آزمون ثبت نام کردم و مشغول به تحصیلم ولی همش نگرانم اون معدل برام در دانشگاه مشکل نشه در ضمن من سوابق تحصیلیم رو تایید کرده بودم و تمام اطلاعاتم درست بود فقط این معدل بخاطر این که شهریور فارغالتحصیل شدم چون رییس سازمان سنجش خیلی تاکید کرده بود برای معدل خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما میتوانید ریز نمرات خود را به صورت دستی به دانشگاه ، قسمت آموزش ارائه دهید تا در پرونده ثبت نامی شما ثبت کنند و چون با آزمون قبول شدین و اختلاف معدل شما با معدل وارد شده زیاد نیست ، از شما ایرادی نخواهند گرفت.

 6. سلام
  میخواستم بدونم که کسی که داخل کارنامش تک ماده داره و معدل نهایی از ۱۰ کمتره ولی معدل دیپلم ۱۴/۹۷ باشه برای شرکت در کنکور مشکلی داره؟؟
  به نظر شما ترمیم معدل انجام بدم ؟؟۳D

  • با سلام، خیر، برای شرکت در کنکور مشکلی پیش نخواهد آمد با توجه به اینکه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ به صورت قطعی میباشد پیشنهاد میشود که ترمیم معدل انجام بدهید تا شانس بیشتری برای دانشگاه های بهتر داشته باشید.

 7. سلام وقتتون بخیر
  من کلاس یازدهم رشته کامپیوتر هستم کنکور فنی و حرفه ای میدم میخواستم بدونم کارنامه دهم هم تاثیر داره یا فقط دوازدهم مهمه خیلیی ممنون میشم جواب بدین تشکر.

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین دفترچه ی ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای، معدل کل باید در فرم ثبت نام قید شود. معدل کل نیز شامل میانگین معدل سال دهم، یازدهم و دوازدهم می باشد.

 8. سلام اینکه کنکور دوسال اعتبار داره یعنی اگه مثلا سال ۱۴۰۲ کنکور بدیم تا ۱۴۰۴ میتونیم ازش برای دانشگاه رفتن استفاده کنیم؟؟

  • با سلام ، مطابق با دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ نتایج آزمون ها تا دوسال برای پذیرش در دانشگاه ها معتبر می باشد .

 9. سلام این تاثیر معدل چطوریه؟ یعنی اگه مثلا درسی رو تو امتحان ۲۰ بگیریم. و تو کنکور اون درسو ۳۰ درصد بزنیم بعنی درواقع ۷۰ درصد زدیم؟؟

 10. سلام دوازدهم تجربی هستم ولی هدف اصلیم کنکور زبان هست. آیا دروس تخصصی و عمومی هردو تاثیر می‌گذارند یا فقط دروس عمومی؟ هم ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

 11. سلام من رشتم انسانیه ولی صرفا میخام کنکور زبان بدم و رشته زبان رو بدست بیارم
  برای زبان باید چگونه ترمیم معدل کنم؟ چه مقدار تاثیر قطعی داره؟
  هم ۱۴۰۱ هم ۱۴۰۲

  • با سلام، تاثیر معدل در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲،امتحانات کتبی پایه دوازدهم ۴۰ درصد به شکل قطعی بوده و در دروس عمومی که دارای ضریب می باشند، می توانید ترمیم داشته باشید.

 12. سلام من دیپلم تجربی نظام قدیم راسال۹۶گرفتم پیش دانشگاهی تجربی نظام قدیم راسال۹۷گرفتم ومی خواهم درکنکوردی۱۴۰۱شرکت کنم.ایابایدسابقه تحصیلی ایجاد کنم ودرامتحانات نهایی جدید شرکت کنم یا سابقه تحصیلی دارم و نیازی به امتحانات نهایی جدیدندارم؟

 13. سلام من دیپلم ریاضی ۸۲ و پیش ۸۳ دارم. میخواهم در کنکور تجربی امسال شرکت کنم. طبق اطلاعیه ۱۶ آبان سازمان سنجش، آیا من هم باید برای ایجاد سابقه تحصیلی برای همه دروس سال دوازدهم اقدام کنم؟ ممنون

  • با سلام ، در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و بعد از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد.

 14. سلام من نظام ترمی واحدی ریاضیم میخوام کنکور تجربی شرکت کنم ایا برای ماام ترمیم دروس عمومی مجازه یا باید دیپلم مجدد شرکت کنم

 15. سلام وقت بخیر
  آیا امکان ترمیم ترمیم درس های متفاوت در۲ نوبت هست؟ مثلا چند درس رو دی و چند درس رو خرداد شرکت کنیم؟

  • با سلام و درود، بله، مجاز به ثبت نام در دو نوبت می باشید؛ لازم به ذکر است برای هر درس صرفا یکبار فرصت شرکت در امتحانات ترمیم معدل را خواهید داشت.

   • دوازدهم تجربی هستم ولی هدف اصلیم کنکور زبان هست. آیا دروس تخصصی و عمومی هردو تاثیر می‌گذارند یا فقط دروس عمومی؟ ۱۴۰۲

 16. سلام
  میخواستم بدونم که کسی که داخل کارنامش تک ماده داره و معدل نهایی از ۱۰ کمتره ولی معدل دیپلم ۱۴/۹۷ باشه برای شرکت در کنکور مشکلی داره؟؟
  به نظر شما ترمیم معدل انجام بدم ؟؟

 17. سلام من دیپلم فنی حرفه ای دارم و میخوام کنکور ریاضی بدم میخواستم بدونم تاثیر معدل داره یا نه ؟

  • با سلام، در صورتی که مدرک دیپلم شما نظام جدید باشد میتوانید در کنکور ریاضی شرکت نمایید و در صورتی که بخواهید تاثیر معدل برای شما لحاظ شود باید به آموزش و پرورش مراجعه کنید و طبق برنامه امتحانی که دریافت میکنید در امتحانات رشته ریاضی شرکت نمایید.

 18. سلام دروس سلامت و بهداشت و هویت درکنکور ۱۴۰۲تاثیر دارند؟

 19. سلام
  آیا معدل ۱۴ در رشته ی انسانی تاثیر منفی خواهد داشت یا خیر؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان سنجش، تاثیر معدل دیپلم برای کنکور سال ۱۴۰۲ به صورت قطعی می باشد.

 20. سلام میخواستم بدونم اگر برای کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنیم که تاثیر معدل ۴۰ درصد است،معدل کدام امتحانات منظور می گردد؟یعنی کسی که فارغ تحصیل هست و امتحانات دی یا شهریور شرکت کنه آیا تاثیر ۴۰ درصد رو داره یا خرداد ماه ۱۴۰۲رو؟

 21. سلام وقت بخیر ،من رشته فنی حرفه ای هستم و میخوام کنکور هنر بدم خواستم بدونم که معدلم تاثیر داره تو کنکور یا نه چون یه جایی شنیده بودم معدل تو همه رشته ها تاثیر داره و ضریبش دو هستش میشه راهنماییم کنید این معدل ضریب دو جریانش چیه؟

 22. سلام من یازدهم انسانی هستم میتونم در کنکور تجربی شرکت کنم سال ۱۴۰۱ و اینکه اگر رتبه بیارم دانشگاه دولتی منو ثبت نام میکنه چون دیپلمم با کنکورم فرق داره

 23. سلام آیا این درست است که سهمیه امسال معدل در کنکور ۶۰درصد است و آیا این در مورد فنی و حرفه ای کاردانی هم هست اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 24. سلام خسنه نباشید بنده فارغ التحصیل رشته ی انسانی نظام قدیم هستم و ب صورت داوطلب ازاد در رشته ی تجربی ثبت نام کردم و میخوام دیپلم نظام جدید تجربی بگیرم میخواستم بدونم دیپلمی ک من ب صورت داوطلب ازاد ثبت نام کردم و پایه ها دهم و یلزدهم رو پاس نکردم تاثیر داره توی کنکور برام یا تاثیری اعمال نمیشه؟؟؟؟ لطفااا جواب بدید

  • با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم نظام قدیم می توانید در کنکور سراسری شرکت نمایید و نیازی به گرفتن مدرک نظام جدید نیست.

 25. سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگر من رشته مو از ریاضی فیزیک به انسانی تغییر بدم چه نمراتی در کنکورم موثر است
  ممنون از پاسخ گویی تان

 26. سلام خسته نباشید در کنکور فقط معدل امتحانات نهایی دوازدهم تاثیر مثبت دارد یا معدل دهم و یازدهمم تاثیر گذار هست ؟۰

 27. سلام اگه معدل کتبی دیپلم بالای ۱۲ باشد اما به ۱۴ نرسد اگه در کنکور رتبه ای خوب کسب کنیم میتونیم در دانشگاه دولتی شرکت کرد و ادامه تحصیل داد

  • با سلام، میزان تاثیر معدل کتبی دیپلم در آزمون سراسری صرفا ۳۰ درصد تاثیر مثبت می باشد، و در صورتی که شما درصدهای مناسبی در دروس اختصاصی و عمومی در آزمون سراسری کسب نمایید، می توانید رتبه لازم جهت ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه را کسب نمایید.

 28. باسلام. ببخشید من سال ۹۸ دیپلم گرفتم و البته هنوز مدارکم در مدرسه مانده است و معدل امتحانات نهایی ام را نمیدانم.. امتحانات نهایی را خوب نداده ام و برای ترمیم معدل قصد دارم ثبت نام کنم با این حال آیا باید معدل دیپلمم را برای ثبت نام کنکور ۹۹ بدانم؟

  • با سلام.
   شما می توانید در زمان ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ معدل میانگین را وارد کرده و در زمان های مشخص که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنید.

 29. سلام ببخشید میخواستم بدونم معدل خرداد دوازدهم مهمه یا هر سه سال دهم یازدهم و دوازدهم جمع میشه و مجموعش در کنکور تاثیر میزاره ممنون

  • با سلام.
   در زمان ثبت نام کنکور سراسری می بایست معدل کل دیپلم و معدل کتبی را به صورت مشخص وارد کنید. معدل کل ، میانگین معدل سه سال دهم ، یازدهم و دوازدهم می باشد ؛ معدل کتبی ، معدل دروس سال دوازدهم می باشد که امتحانات آن در ترم آخر به صورت نهایی برگزار می گردد.

 30. سلام .کسی ک مدرک دیپلم نظام قدیم داره اگه بخواد کنکور نظام جدید امتحان بده تاثیر معدلش چطور حساب میشه؟

  • با سلام ، طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، تاثیر معدل در کنکور سراسری ( نظام قدیم و نظام جدید ) به صورت ۳۰ درصد تاثیر مثبت می باشد . بنابراین با توجه به موارد ذکر شده ، تاثیر معدل برای شما به صورت ۲۵ درصد معدل کتبی دیپلم و ۵ درصد معدل کتبی پیش دانشگاهی می باشد . همچنین پیشنهاد می شود با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات تکمیلی را به دست آورید .

مشاوره کنکور پیج کنکور