تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

راهنما و شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری نیمسال دوم 1400
تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

همه ساله بعد از برگزاری کنکور، تعدادی از داوطلبان از انتخاب رشته خود راضی نبوده و یا به دلیل عدم شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، خواهان تحصیل در این مقطع می باشند. از طرف دیگر ممکن است ظرفیت بعضی ازرشته ها در انتخاب رشته اصلی کنکور، تکمیل نشده باشد که در چنین مواردی وزارت علوم با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور، فرآیندی تحت عنوان تکمیل ظرفیت برگزار می کنند.

توجه کنید که امکان نام نویسی متقاضیانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکرده اند، در مرحله تکمیل ظرفیت وجود دارد تا این افراد بر اساس معدل دوره کارشناسی خود، انتخاب رشته را انجام دهند. ثیت نام در این فرآیند به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش همراه با پرداخت هزینه ای به انجام می رسد.

داوطلبانی که در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته شوند، می توانند از نیمسال دوم، تحصیل خود را در دانشگاه محل قبولی آغاز نمایند.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

زمان ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری طبق روال هر سال معمولا 3 هفته الی 1 ماه بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور فرا می رسد. علاوه بر بازه زمانی مخصوص این امر معمولا زمان نام نویسی تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد 1400 قابل تمدید نیز می باشد.

البته هنوز تاریخ دقیق این امر از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است، از این رو به داوطلبان توصیه می کنیم با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از آخرین اخبار در این زمینه مطلع شوید.

تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد در سال گذشته از هفته آخر آذر ماه آغاز شد که پیش بینی می شود این روال برای سال جاری نیز برقرار باشد. اما لازم به ذکر است که تکمیل ظرفیت سال گذشته، صرفا به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص داده شده بود. از این رو نمی توان گفت که در سال 1400 آیا همین روال برقرار می باشد یا امکان انتخاب رشته محل های با آزمون که ظرفیت آن ها خالی مانده است، نیز فراهم خواهد بود.

شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

در سال های اخیر یکی از شرایط ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت حضور دانشجو در سر جلسه کنکور کارشاسی ارشد و صدور کارنامه اولیه بود ولی از سال ۹۹ این شرایط تغییر کرده و به افرادی که به هر دلیل در کنکور شرکت نکرده یا بعد از حضور در جلسه کنکور، انتخاب رشته انجام نداده اند، نیز اجازه ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور داده شده است.

منظور از پذیرش بدون کنکور یا صرفا بر اساس سوابق تحصیلی این است که پذیرش داوطلبان مقطع کارشناسی پیوسته طبق معدل تراز شده مقطع کارشناسی و برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته براساس تراز میانگین معدل مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می گیرد در ادامه شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در دوره تکمیل ظرفیت سال جاری ذکر شده است.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی کشور
 • التزام عملی به دین اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک، فراماسونری و از این دست گروهک ها
 • عدم داشتن فساد اخلاقی
 • عدم انجام اعمال خلاف شئونات شغلی و تحصیلی

شرایط اختصاصی 

 • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس و یا دکتری حرفه ای)
 • کسانی که در سال آخر مقطع کارشناسی تحصیل می کنند، می بایست حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400، مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • معدل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته نباید کمتر از 12 باشد.
 • کسانی که در دوره روزانه مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته می شوند، بایستی متعهد به خدمت در مکان های مورد نیاز دولت شوند.
 • بهره مندان مزایای صندوق رفاه که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند، با سپردن تضمین کافی، می توانند تعهد خود را بعد از اتمام مقطع تحصیلی به انجام برسانند.
 • مشمولان غایب نظام وظیفه عمومی مجاز به شرکت و تحصیل در این دوره نمی باشند.
 • داوطلبانی که نام آن ها در لیست نهایی پذیرفته شدگان رشته های دارای شرایط خاص وجود دارد، حق شرکت در تکمیل ظرفیت را نخواهند داشت.
 • نیمسال شروع به تحصیل دانشجویان پذیرفته شده بسته به نظر دانشگاه محل قبولی می تواند مهر یا بهمن ماه باشد.

شایان ذکر است دانشجویانی که در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند، می توانند بدون انصراف از مقطع تحصیل فعلی خود در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور در این مرحله شرکت کنند و در صورت قبولی از رشته قبلی خود انصراف دهند. همچنین فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را به پایان رسانده اند، در صورت عدم وجود مشکل در نظام وظیفه می توانند بر اساس سوابق تحصیلی دوره کارشناسی خود در این دوره ثبت نام نمایند.

راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 1400

علاقه مندان شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می توانند پس از بررسی دقیق دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه در زمان مقرر نسبت به نام نویسی در این مرحله اقدام نمایند که مراحل آن در ادامه به ترتیب ذکر شده است.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت
 • کلیک بر روی لینک فعال “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – سال 1400”
 • انتخاب عنوان “خرید کارت اعتباری” از منوی سمت راست
 • فعال نمودن گزینه مربوط به خرید سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و سپس فشردن دکمه “تایید و ادامه”
 • درج کردن نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه پست الکترونیک و همچنین انتخاب درگاه پرداخت در صفحه بعدی و سپس کلیک مجدد بر روی “تایید و ادامه”
 • یادداشت نمودن کد پیگیری پرداخت، مطالعه قوانین، فعال نمودن تیک مربوطه و سپس انتخاب عبارت “ادامه روند پرداخت”
 • درج اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت مبلغ مورد نظر و فشردن گزینه “پرداخت”
 • بازگشت به صفحه نخست ثبت نام و کلیک بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” 
 • وارد نمودن سریال ثبت نام و عبارت امنیتی جهت آغاز فرآیند نام نویسی و در آخر فشردن گزینه “تایید”

پس از بارگذاری تصویر چهره خود مطابق با مندرجات داخل صفحه، اطلاعات تحصیلی و شخصی خود را به دقت در کادر های مربوطه وارد نمایید. لازم به ذکر است که داوطلبان در فرم انتخاب رشته اینترنتی خود می توانند از یک رشته، حداکثر 20 کد رشته محل تحصیلی را انتخاب نمایند. پس از تکمیل تمام مراحل فوق، یک کد 16 رقمی به نشانه نهایی شدن ثبت نام شما از سوی سایت صادر خواهد شد که توصیه می شود تا زمان قطعی شدن قبولیتان دز مزحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سراسری 1400، آن را نزد خود نگهداری کنید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان از چه زمانی می توانند فرآیند ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1400 را آغاز نمایند؟

هنوز بازه زمانی دقیق این امر از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برای سال 1400 منتشر نشده است.

2- فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1400 چگونه انجام می شود؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که مراحل آن در متن مقاله ذکر شده است.

3- آیا حضور در جلسه کنکور کارشناسی ارشد 1400 جهت شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه های سراسری الزامی است؟

خیر، کسانی که در جلسه کنکور شرکت نکرده اند نیز می توانند در این مرحله شرکت نمایند و بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرش شوند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر

 1. با سلام و عرض ادب،

  من تونستم در انتخاب اول آزمون ارشد قبول بشم ولی بنا به شرایطی مایلم در دانشگاه انتخاب دوم ثبت نام کنم آیا امکان پذیر هست؟ چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

 2. با سلام و عرض ادب
  من تونستم تو آزمون ارشد همون انتخاب اول قبول بشم ولی بنا به شرایطی مایلم انتخاب دوم رو ثبت نام کنم آیا امکانش هست؟ چه راهی را پیشنهاد می کنین؟

 3. سلام
  امسال در انتخاب رشته دانشگاه ازاد انتخاب دوم خودم (شیمی واحد تهران مرکزی)در انتخاب رشته قبول شدم
  اگر در تکمیل ظرفیت انتخاب اول (شیمی واحد علوم دارویی)قبول بشم میتونم انتقالی بگیرم؟
  تا آخر مهر ماه دانشگاه اولی حتما باید ثبت نام کنم؟

 4. سلام، من ارشد رشته علم اطلاعات گرایش مطالعات ارشیوی شبانه قبول شدم.البته خیلی به این گرایش علاقمند نیستم. وقتی کارنهمه نهایی اومد متوجه شدم با توجه به رتبه داوطلبم نسبت به اخرین رتیه قبولی چند رشته دیگه ار گرایش علم اطلاعات قبول شدم. ایا میتونم اون دانشگاه ها ثبت نام کنم یا خیر؟ یا حتما باید همون مورد که به عنوان رشته قبولی مشخص شده رو باید ثبت نام کنم! ببخشید طولانی شده اما مثلا توو کارنامه گرایش مدیریت اطلاعات مجازی دانشگاه تهران ، شهید بهشتی وحتی پیام نور هم قبول شدم نمیشه اینارو ثبت نام کنم… میشه راهنماییم کنید. یا اگرراه دیگری برای تغییر گرایشم در نظر دارید من رو اگاه کنید؟ لطفا… منتظر پاسختون هستم.

 5. سلام
  آزمون ارشد دانشگاهی که قبول شدم انتخاب سومم هست آیا امکانش هست تکمیل ظرفیت بتونم دانشگاهی که اولویت اول و دومم هست قبول بشم دانشگاهی هم که میخوام برم سطحش پایین تر از دانشگاهی هست ک قبول شدم و اینکه آیا امکان انتقالی وجود داره؟

  • سلام . باتوجه به آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ ، احتمال برگزاری تکمیل ظرفیت پایین می باشد و با توجه به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ ، انتقالی و میهمان گرفتن در این مقطع امکان پذیر نمی باشد مگر با دارا بودن شرایط به خصوص و قبول کردن دانشگاه مبدا و مقصد .
   نکته ی قابل ذکر برای شما این است که اگر دانشگاه های انتخابی شما جزو دانشگاه های سراسری باشند ، می توانید در صورت دارا بودن امتیازهای دانشگاه های مدنظر از کارنامه سبز جهت جابه جایی دانشگاه ها استفاده نمایید .

 6. سلام
  مشاوره اگر قرار نیست برگزار بشه اطلاع بدین تا شروع ب خوندن کنیم
  من و امسال من هنوز نخوندیم ب امیدی که تکمیل ظرفیت ارشد ازاد یا سراسری هست

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد