تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

راهنمای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99
تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

همه ساله بعد از برگزاری کنکور و انتخاب رشته، تعدادی از داوطلبان از انتخاب رشته خود راضی نیستند و یا بعد از ورود به رشته پذیرفته شده متوجه می شوند که این رشته همانی نیست که انتظارش را داشتند. از طرف دیگر ممکن است ظرفیت بعضی از  رشته ها در انتخاب رشته اصلی کنکور تکمیل نشده باشد که در چنین مواردی سازمان سنجش آموزش کشور طی یک مرحله، فرآیند نام تکمیل ظرفیت برگزار می کند.

نکته قابل توجه این است که در سال 99، متقاضیانی که در جلسه کنکور کارشناسی ارشد حضور نداشته اند نیز می توانند در این مرحله شرکت نمایند تا بر اساس معدل دوره کارشناسی مورد پذیرش یا عدم پذیرش در دانشگاه های مورد نظر قرار گیرند و با آغاز نیمسال دوم شروع به تحصیل نمایند.

توجه داشته باشید که در صورت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه های سراسری و قبولی در آن، پذیرش های پیشین شما لغو شده و آخرین قبولی، ملاک ادامه تحصیل خواهد بود. جهت اطلاع از زمان، شرایط و نحوه انجام فرآیند تکمیل ظرفیت، تا پایان این مقاله با ایران مشاوره همراه باشید.

داوطلبانی که در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته شوند، می توانند از نیمسال دوم، تحصیل خود را در دانشگاه محل قبولی آغاز نمایند.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

در ارتباط با زمان ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری باید به اطلاعتان برسانیم که طبق روال هر سال و معمولا بعد از 3 هفته الی 1 ماه بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 و طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، زمان انتخاب رشته فرا می رسد.

بنابراین متقاضیان شرکت در این مرحله می توانند از روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه 99 تا روز یکشنبه مورخ 30 آذر ماه 99، نسبت به شرکت و ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور، در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری اقدام نمایند. فراموش نکنید که قبل از آغاز این فرآیند،  دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور را مورد مطالعه قرار دهید که نسخه پی دی اف دفترچه ثبت نام همزمان با شروع مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد یعنی از روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه، بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که بازه زمانی ثبت نام مذکور تمدید شد در نتیجه، داوطلبانی که موفق به نام نویسی در زمان مقرر نشده اند، می توانند تا روز چهارشنبه مورخ 3 دی ماه 99 مراحل ثبت نام خود را به انجام برسانند.

شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

یکی از شرایط لازم برای ثبت نام و انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت در سال های اخیر، الزامی بودن حضور دانشجو در جلسه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و صدور کارنامه اولیه بود که برای سال 99 این شرایط تغییر کرده است.

افرادی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکرده اند یا کسانی که پس از حضور در جلسه، موفق به انتخاب رشته و یا پذیرش در رشته مورد علاقه خود نشده اند، می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت اقدام به ثبت نام نمایند چرا که پذیرش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیلی دوره کارشناسی انجام خواهد شد.

در واقع منظور از سوابق تحصیلی این است که پذیرش بر اساس معدل تراز شده مقطع کارشناسی و برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته براساس تراز میانگین معدل مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می گیرد که شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در دوره تکمیل ظرفیت سال جاری به شرح ذیل می باشند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی کشور
 • التزام عملی به دین اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک، فراماسونری و از این دست گروهک ها
 • عدم داشتن فساد اخلاقی
 • عدم انجام اعمال خلاف شئونات شغلی و تحصیلی

شرایط اختصاصی 

 • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس و یا دکتری حرفه ای)
 • کسانی که در سال آخر مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند، می بایست حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 99، مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • معدل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته نباید کمتر از 12 باشد.
 • کسانی که در دوره روزانه پذیرفته می شوند، بایستی متعهد به خدمت در جاهایی مورد نیاز دولت است، شوند.
 • بهره مندان مزایای صندوق رفاه که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند، با سپردن تضمین کافی، می توانند تعهد خود را بعد از اتمام مقطع تحصیلی به انجام برسانند.
 • مشمولان غایب مجاز به شرکت و تحصیل در این دوره نمی باشند.

شایان ذکر است که دانشجویانی که در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند، می توانند بدون انصراف از تحصیل در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور در این مرحله شرکت نمایند و در صورت قبولی، از رشته قبلی خود انصراف دهند. همچنین فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را به پایان رسانده اند، در صورت عدم وجود مشکل در نظام وظیفه، می توانند بر اساس سوابق تحصیلی دوره کارشناسی خود در این دوره ثبت نام نمایند.

در نظر داشته باشید که اگر در فرآیند انتخاب رشته اصلی مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه نشده اید، می توانید در تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سراسری 99، کد رشته های دوره روزانه که در  دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه ذکر شده اند را نیز برگزینید.

راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه 99

علاقه مندان شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، می توانند پس از بررسی دقیق دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری بهمن ماه، در زمان مقرر نسبت به نام نویسی در این مرحله اقدام نمایند که مراحل آن به ترتیب موارد ذیل می باشند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت
 • کلیک بر روی لینک فعال “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – سال 1399”
 • اقدام به “خرید کارت” اعتباری به مبلغ 61 هزار و 600 تومان از منوی سمت راست سایت
 • فعال نمودن گزینه مربوط به خرید سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و سپس فشردن دکمه “تایید و ادامه”
 • درج کردن نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه پست الکترونیک و همچنین انتخاب درگاه پرداخت در صفحه بعدی و سپس کلیک مجدد بر روی “تایید و ادامه”
 • یادداشت نمودن کد پیگیری پرداخت، مطالعه قوانین، فعال نمودن تیک مربوطه و سپس انتخاب عبارت “ادامه روند پرداخت”
 • درج اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت مبلغ مورد نظر و فشردن گزینه “پرداخت”
 • بازگشت به صفحه نخست ثبت نام و کلیک بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” 
 • وارد نمودن سریال ثبت نام و عبارت امنیتی جهت آغاز فرآیند نام نویسی و در آخر فشردن گزینه تایید 

پس از بارگذاری تصویر چهره خود مطابق با مندرجات داخل صفحه، اطلاعات تحصیلی و شخصی خود را به دقت در کادر های مربوطه وارد نمایید. لازم به ذکر است که داوطلبان در فرم انتخاب رشته اینترنتی خود می توانند از یک رشته، حداکثر 40 کد رشته محل تحصیلی را انتخاب نمایند. پس از تکمیل تمام مراحل فوق، یک کد 16 رقمی به نشانه نهایی شدن ثبت نام شما از سوی سایت صادر خواهد شد که توصیه می شود تا زمان قطعی شدن قبولیتان، آن را نزد خود نگهداری کنید.

دانشجویانی که پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور در فرآیند تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سراسری 99 شرکت کرده اند، می بایست در زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به دریافت کارنامه خود در زمان مقرر اقدام نمایند و در صورت پذیرش، از نیمسال دوم (بهمن ماه) در دانشگاه محل قبولی مشغول به تحصیل شوند.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان از چه زمانی می توانند فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99 را آغاز نمایند؟

فرآیند تکمیل ظرفیت از تاریخ 25 آذر ماه 99 آغاز خواهد شد و تا روز 3 دی ماه 99 ادامه خواهد داشت.

2- فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری چگونه انجام می شود؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که مراحل آن در این مقاله ذکر شده است.

3- آیا حضور در جلسه کنکور کارشناسی ارشد جهت شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه های سراسری الزامی است؟

خیر، کسانی که در جلسه کنکور شرکت نکرده اند نیز می توانند در این مرحله شرکت نمایند و بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرش شوند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر

 1. با سلام و عرض ادب،

  من تونستم در انتخاب اول آزمون ارشد قبول بشم ولی بنا به شرایطی مایلم در دانشگاه انتخاب دوم ثبت نام کنم آیا امکان پذیر هست؟ چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

 2. با سلام و عرض ادب
  من تونستم تو آزمون ارشد همون انتخاب اول قبول بشم ولی بنا به شرایطی مایلم انتخاب دوم رو ثبت نام کنم آیا امکانش هست؟ چه راهی را پیشنهاد می کنین؟

 3. سلام
  امسال در انتخاب رشته دانشگاه ازاد انتخاب دوم خودم (شیمی واحد تهران مرکزی)در انتخاب رشته قبول شدم
  اگر در تکمیل ظرفیت انتخاب اول (شیمی واحد علوم دارویی)قبول بشم میتونم انتقالی بگیرم؟
  تا آخر مهر ماه دانشگاه اولی حتما باید ثبت نام کنم؟

 4. سلام، من ارشد رشته علم اطلاعات گرایش مطالعات ارشیوی شبانه قبول شدم.البته خیلی به این گرایش علاقمند نیستم. وقتی کارنهمه نهایی اومد متوجه شدم با توجه به رتبه داوطلبم نسبت به اخرین رتیه قبولی چند رشته دیگه ار گرایش علم اطلاعات قبول شدم. ایا میتونم اون دانشگاه ها ثبت نام کنم یا خیر؟ یا حتما باید همون مورد که به عنوان رشته قبولی مشخص شده رو باید ثبت نام کنم! ببخشید طولانی شده اما مثلا توو کارنامه گرایش مدیریت اطلاعات مجازی دانشگاه تهران ، شهید بهشتی وحتی پیام نور هم قبول شدم نمیشه اینارو ثبت نام کنم… میشه راهنماییم کنید. یا اگرراه دیگری برای تغییر گرایشم در نظر دارید من رو اگاه کنید؟ لطفا… منتظر پاسختون هستم.

 5. سلام
  آزمون ارشد دانشگاهی که قبول شدم انتخاب سومم هست آیا امکانش هست تکمیل ظرفیت بتونم دانشگاهی که اولویت اول و دومم هست قبول بشم دانشگاهی هم که میخوام برم سطحش پایین تر از دانشگاهی هست ک قبول شدم و اینکه آیا امکان انتقالی وجود داره؟

  • سلام . باتوجه به آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ ، احتمال برگزاری تکمیل ظرفیت پایین می باشد و با توجه به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ ، انتقالی و میهمان گرفتن در این مقطع امکان پذیر نمی باشد مگر با دارا بودن شرایط به خصوص و قبول کردن دانشگاه مبدا و مقصد .
   نکته ی قابل ذکر برای شما این است که اگر دانشگاه های انتخابی شما جزو دانشگاه های سراسری باشند ، می توانید در صورت دارا بودن امتیازهای دانشگاه های مدنظر از کارنامه سبز جهت جابه جایی دانشگاه ها استفاده نمایید .

 6. سلام
  مشاوره اگر قرار نیست برگزار بشه اطلاع بدین تا شروع ب خوندن کنیم
  من و امسال من هنوز نخوندیم ب امیدی که تکمیل ظرفیت ارشد ازاد یا سراسری هست

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد