تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

نحوه نام نویسی آزمون مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری 1402
ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

داوطلبان جهت شرکت در آزمون مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد می توانند در بازه زمانی اعلام شده از طریق سایت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد اقدام به نام نویسی کنند. در این راستا، متقاضیان می بایست ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را از سایت نام برده دریافت نموده و مورد مطالعه قرار دهند تا در صورت دارا بودن شرایط لازم و پس از کسب آگاهی کافی نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. چنانچه شما نیز جزو داوطلبان شرکت در آزمون ورودی این مقطع هستید، لازم است از شیوه و زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و نیز سایر جزئیات مربوطه مطلع شوید.

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 برای متقاضیان ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت همزمان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد.

زمان ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1402

همان طور که ذکر شد، ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد آزاد در تاریخ مشخصی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گردد. البته زمان ثبت نام کنکور ارشد 1402 هنوز مشخص نیست اما سال گذشته این فرآیند در آذرماه انجام شده بود.

همچنین مطابق روند سال های گذشته معمولا فرصت مجددی جهت نام نویسی و ویرایش اطلاعات ثبت نام کارشناسی ارشد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. شما می توانید برای اطلاع از زمانبندی دقیق فرآیند های مربوطه در کانال تلگرام کارشناسی ارشد عضو شوید.

نحوه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1402

نام نویسی در آزمون ارشد 1401 جهت ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق سایت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد صورت می پذیرد که این روند مستلزم خرید کارت اعتباری جداگانه و پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ارشد می باشد. در غیر این صورت امکان ثبت نام و درج اطلاعات برای متقاضیان وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مانند پیام نور و غیرانتفاعی نیز می بایست به صورت جداگانه کارت اعتباری تهیه کنند. در ادامه شما را با نحوه انجام این پروسه به صورت گام به گام و تصویری آشنا خواهیم کرد.

 • وارد سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و بر روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • لینک فعال “ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402” را انتخاب کنید.

مرحله دوم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • در مرحله بعد می بایست نسبت به خرید کارت اعتباری اینترنتی و دریافت شماره سریال 12 رقمی ثبت نام اقدام کنید. پس دکمه “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه را بفشارید.

مرحله سوم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • شما با کلیک بر روی گزینه “خرید سریال ثبت نام” همانند تصویر دو حالت خواهید داشت که اگر به شرکت در رشته های پیام نور یا غیرانتفاعی تمایل داشته با پرداخت هزینه، مراحل مربوط به آن را طی نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • بعد از بررسی صحت اطلاعات و در صورت تایید گزینه “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری را یادداشت نموده ام”، کلید “ادامه روند پرداخت” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • در این صفحه می بایست با وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود نسبت به واریز وجه مورد نظر اقدام نمایید. در نهایت نیز بر روی کلید “پرداخت” کلیک کنید تا شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده به شما نمایش داده شود.

مرحله ششم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • به صفحه اول ثبت نام برگردید و از منو سمت راست صفحه، لینک فعال “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

مرحله هفتم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • شماره 12 رقمی سریال ثبت نام خریداری شده را درج کرده و سپس بر روی دکمه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

در مرحله بعددقت کنید که فایل عکس پرسنلی خود را با رعایت کامل کلیه نکات ذکر شده و با کلیک بر روی گزینه “ارسال عکس” آپلود کنید. با انجام صحیح تمامی مراحل فوق، تصویر زیر برای شما نمایان می گردد که حاوی اطلاعات ثبت نامی شماست. کد پیگیری و شماره پرونده موجود در این صفحه را یادداشت نمایید و تا زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 1402 می بایست از یک سری شرایط ثبت نام کنکور ارشد برخوردار باشند که شامل دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شود و بررسی صلاحیت داوطلبان از لحاظ دارا بودن شرایط بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور است.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به آئین مقدس اسلام و یا یکی از دین هایی که مورد تایید قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد.
 • عدم عناد و دشمنی با قوانین و نظام جمهوری اسلامی
 • عدم شرکت در حزب ها و گروه های سیاسی غیر قانونی
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد می باشند که مدرک کارشناسی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 دریافت نموده باشند.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی می توانند در این آزمون شرکت کنند که قبل از زمان ثبت نام، انصراف دهند. در غیر این صورت مجاز به شرکت در این آزمون نخواهند بود. البته، اگر این دسته از دانشجویان فقط بخواهند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کنند نیازی به انصراف از تحصیل ندارند.
 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورتی که مشکل نظام وظیفه (آقایان) نداشته باشند، مجاز هستند در رشته دیگری به جز رشته قبلی شرکت کنند.
 • فارغ التحصیلان رشته های دبیری و گروه پزشکی و داوطلبان شاغل در سازمان های دولتی و یا وزارتخانه ها، می بایست برای ادامه تحصیل موافقت سازمان مربوطه را جلب نمایند.
 • داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت (دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1402

همان طور که می دانید، به جهت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، می بایست مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را در دسترس داشته باشید که در قسمت زیر ذکر شده است.

 1. یک قطعه عکس (واضح، پس زمینه سفید، فاقد هرگونه خط خوردگی، جای مهر، اثر منگنه، لکه و… و رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم)
 2. اصل کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری خریداری شده
 4. اصل مدرک دوره کارشناسی اخذ شده تا حداکثر 31 شهریور ماه 1402

دفترچه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1402

دفترچه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد با آغاز روند نام نویسی از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر می گردد. این دفترچه شامل قوانین و مقررات شرکت در آزمون، نحوه ثبت نام، شرایط و مدارک لازم جهت نام نویسی، سهمیه های کنکور ارشد، جدول رشته ها و مجموعه های امتحانی، لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد و… می باشد که مطالعه آن به کلیه متقاضیان توصیه می گردد.

البته با توجه به عدم انتشار دفترچه مذکور برای سال 1402، فایل پی دی اف سال 1401 برای اطلاعات بیشتر در جدول زیر قرار داده شده است.

دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402

(به محض انتشار لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402 در چه بازه زمانی انجام می شود؟

هنوز زمان دقیق انجام این فرآیند مشخص نشده است، اما به محض انتشار جزئیات از طریق این مقاله اعلام خواهد شد.

2- ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402 به چه صورت انجام می شود؟

این روند به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گردد.

3- علاقه مندان به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد 1402 می بایست دارای چه شرایطی باشند؟

این دسته از داوطلبان می بایست دارای یک سری شرایط عمومی و تخصصی باشند که در این مقاله به طور کامل ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷۱ نظر

 1. سلام وقت بخیر
  امکان ثبت نام دوره ارشد ازاد وجود داره

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان سنجش، در حال حاضر امکان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وجود ندارد.

 2. من امکان مجدد ثبت نام ارشد آزاد را می خواهم
  ارشد سراسری ثبت نام کرده ام ولی آزاد ثبت نام نشده ام به گمان اینکه ثبت نام یکی است

 3. سلام من برای کنکور ارشد ۱۴۰۱ مدیریت کسب و کار ثبت نام کردم میخام ارشد آزاد مدیریت مالی یا حسابداری بخونم میشه ؟

  • با سلام، شما فقط می توانید در زمان انتخاب رشته، از رشته های مجموعه ای که در آزمون ارشد آن ثبت نام کرده اید، انتخاب کنید.

 4. با کارشناسی ارشد حقوق میتونم ارشد معماری یا عمران هم بگیرم .لطفا راهنمایی کنید میخوام ثبت نام کنم

  • با سلام، بله، شما محدودیتی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد برای مجموعه های مهندسی عمران و یا معماری را ندارید و می توانید اقدام به ثبت نام کنید.

 5. سلام.چرا برای خرید کارت اعتباری هزینه ۲۹۴۲۰۰۰ ریال درج شده؟

  • با سلام، با توجه به این که ثبت نام با تاخیر آزمون کارشناسی ارشد می باشد، هزینه کارت اعتباری آن بیشتر شده است.

 6. سلام ثبت نام بازم تمدید میشه؟؟

 7. با سلام رشته ای که بنده در آن مدرک کارشناسی میگیرم علوم کامپیوتر است که رشته ای شناور در کنکور ارشد است آیا تاثیر مثبت معدل و نمرات بنده فقط در کارنامه علوم کامپیوتر است یا در کنکور اصلی که میدهم هم اثر دارد؟(اصلی :مهندسی کامپیوتر-شناور:علوم کامپیوتر)

 8. سلام ما برای ارشد ثبت نام کردیم دانشگاهش ازاینکه ازاد یا سراسری چطور مشخص می شود

 9. با عرض سلام و خسته نباشید

  ببخشید میخواستم ببینم من فقط میخوام تو دانشگاه ازاد ارشد بخونم برا دانشگاه ازاد باید دوتا کارت اعتباری بگیرم

 10. سلام وقت بخیر بنده کارشناسی ساخت و تولید دارم میتونم ارشد مدیریت اجرایی یا مدیریت بازرگانی بخونم؟

 11. سلام و خسته نباشید
  من سراسری و غیر انتفاعی ثبت نام کردم اما نمیخوام پیام نور ثبت نام کنم چون میدونم نمیرم
  فقط گزینه ازاد وجود نداره سراسری و ازاد یکی هستش؟

  • با سلام، برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، نیاز به تهیه کارت اعتباری انتخاب رشته های دانشگاه آزاد وجود ندارد؛ شما می بایست فقط برای دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی (در صورت تمایل) اعلام علاقه مندی کنید.

 12. سلام من میخوام برای ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنم اما گزینه ای نداره که مشخص بشه من متقاضی دانشگاه آزاد هستم نه سراسری، درصورتی که گزینه برای دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی داره، لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام، نیازی به ثبت نام در دانشگاه آزاد نیست زیرا ثبت نام دانشگاه های سراسری و آزاد مشترک است اما در زمان انتخاب رشته میتوانید در سایت دانشگاه آزاد انتخاب رشته انجام دهید.

 13. سلام
  من قصد دارم برای ارشد ۱۴۰۱ در کنکور زیست شناسی شرکت کنم و برای ازاد در رشته آموزش ابتدایی انتخاب رشته کنم یا میتونم بت وجود ثبت نام نکردن درکنکور آموزش ابتدایی در این رشته انتخاب رشته کنم؟

 14. سلام . وقت بخیر . میشه همزمان برای دولتی ، ازاد و غیر انتفاعی و حتی پیام نور ثبت نام کرد . کنکور ارشد ۱۴۰۱؟ یعنی هر ۴ تا باهم و دو رشته باهم : روانشناسی و علوم شناختی ؟ ممنون

 15. سلام
  کارشناسی ارشد بدون آزمون امسال برگزار میشه

 16. سلام ببخشید میخواستم بدونم یه نفر میتونه همزمان هم برای دانشگاه سراسری هم برای دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنه یا که نمیشه و مشکلی پیش میاد؟

  • با سلام، در صورتی که شما مجاز به انتخاب رشته شده باشید، مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه های سراسری و آزاد ( هر دو) می باشید.

 17. سلام بنده مجاز به انتخاب رشته در کارشناسی ارشد نشدم نوشته بودن عدم پاسخگویی به سوالات یعنی من نمیتونم حتی برا دانشگاه ازاد انتخاب رشته کنم

 18. سلام ، کسی ک لیسانس ازاد بخونه میتونه برای ارشد دولتی بخونه؟
  فرقی با کسی ک لیسانس هم دولتی خونده داره ایا؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسری برای شما وجود ندارد.

 19. سلام
  من دیر متوجه شدم برای ثبت نام ارشد دانشگاه آزاد میخواستم ثبت نام کنم ولی مهلت تموم شده کاری میشه کرد که من این آزمون امسال رو شرکت کنم می تونم مستقیم برم سازمان سنجش…لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام، شما می توانید در سایت سازمان سنجش، ارسال درخواست انجام دهید؛ در صورت موافقت، اقدام به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ نمایید.

 20. سلام
  آیا معدل بالای مدرک کارشناسی در آزمون ارشد تاثیر دارد؟

  • با سلام، بله پذیرش نهایی متقاضیان در این مقطع بر اساس ۸۰ درصد نمره کسب کرده در آزمون و ۲۰ درصد تاثیر معدل دوره کارشناسی صورت می گیرد.

 21. با عرض سلام ، مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تا چه تاریخی می باشد؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با اطلاعیه ای منتشر شده از طریق سایت سازمان سنجش، مهلت ثبت نام از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ تا ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ تمدید گردید. لازم به ذکر است کنکور کارشناسی ارشد برای دانشگاه های آزاد و روزانه ادغام شده است.

 22. سلام ثبت نام ارشد در دانشگاه آزاد با دیگر دانشگاه ها فرق دارد؟اگر داره زمان ثبت نام متفاوته؟تشکر

 23. سلام من لیسانس رو نرم افزار خوندم برای ارشد میتونم mba بخونم درسته؟

 24. با سلام
  آیا زمان ثبت نام برای آزمون ارشد دوباره تمدید خواهد شد ؟
  دانشگاههی هست بدون آزمون ارشد وارد شد ؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای ثبت نام در کنکور ارشد می توانید از طریق سایت سازمان سنجش ارسال درخواست انجام دهید. زمان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) به اتمام رسیده است

 25. سلام برای شرکت در آزمون دانشگاه آزاد مبلغ غیر از ۹۰ هزار تومن ثبت نام باید پرداخت بشه؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، در زمان ثبت نام برای دانشگاه آزاد لازم نیست هزینه ای پرداخت شود.

 26. با سلام
  من مدرک کارشناسی حسابداری دارم میتونم ارشد روانشناسی بخونم.

 27. سلام من اگه ارشد قبول شم دانشگاه آزاد سال بعدش می تونم دوباره کنکور بدم بدون انصراف و به دانشگاه سراسری همون رشته برم

 28. سلام من مدرک موقت لیسانس رو دارم
  میتونم برای ارشد ثبت نام کنم تا مدرک اصلیم و بگیرم؟؟

 29. سلام و وقت بخیر
  در حال اتمام رساله دکتری ادبیات فارسی هستم. فارغ التحصیلی قبل از شهریور خواهد بود. امکان شرکت در آزمون ارشد روانشناسی برای من مهیاست؟!

  • با سلام و درود، در صورت تحصیل در دوره ی روزانه، می بایست تا پیش از ثبت نام کنکور، فارغ التحصیل شده باشید ولی در صورت تحصیل در سایر دوره ها، مجاز خواهید بود.

 30. سلام خسته نباشید میخواستم من در کنکور ارشد سال ۱۴۰۰شرکت کنم.
  کارشناسی : رشته زبان و ادبیات فارسی را دریافت کردم.
  کارشناسی ارشد میخوام : رشته شناور ایرانشاسی رشته اصلی بازیگری را انتخاب کنم. میتونم شرکت کنم. یانه

  • با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

 31. سلام.من مدرک مهندسی مکانیک رو گرفتم و در حال حاضر مشغول به تحصیل در کارشناسی حقوق هستم. آیا میتوانم در رشته ارشد حقوق ثبت نام کنم و هم زمان هر دو مقطع را تحصیل نماییم؟؟

 32. سلام من سال ۹۸ در کنکور کارشناسی ارشد رشته ایرانشناسی شرکت کردم و رتبه ی ۷ آوردم. و دانشگاه مورد نظرم قبول شدم. دبیر هستم و متعهد خدمت قبل از انتخاب رشته به اداره آموزش و پرورش رفتم و اجازه گرفتم اما شفاهی و اون ها هم اجازه دادند. اما بعد از قبولی اجازه تحصیل ندادند. و من مجبور شدم که انصراف بدم و ثبت نام نکنم. امسال میخوام تو رشته مرنبط با رشته کارشناسیم شرکت کنم تقاضای رفع محرومیت دادم ولی هنوز جوابی ندادند. من میتونم دانشگاه آزاد ادامه تحصیل بدم؟ یا اون هم موافقت سازمان رو میخواد؟

  • با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۳۹۹ ، داوطلبین پذیرفته شده در دوره روزانه سال ۱۳۹۸ ، مجاز به شرکت در آزمون سال ۱۳۹۹ نمی باشند.

 33. سلام من لیسانس مدیریت عملیات در حریق و حوادث از دانشگاه علمی کاربردی دارم آیا میتونم کارشناسی ارشد تربیت بدنی یا HSE دانشگاه آزاد شرکت کنم

  • با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال جاری(۱۳۹۹) ، شما منعی جهت انتخاب مجموعه علوم ورزشی و یا مجموعه مهندسی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست(hse) به عنوان مجموعه امتحانی نخواهید داشت.

 34. سلام و وقت بخیر
  من کارشناسی خودم رو در رشته مکانیک از دانشگاه علمی-کاربردی اخذ کردم . آیا میتونم برای رشته های علوم انسانی در این آزمون شرکت کنم ؟

  • با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال جاری(۱۳۹۹)، شما منعی جهت انتخاب رشته در گروه علوم انسانی ندارید.

 35. سلام من تو کنکورارشدم سهمیه ۱۰درصدمو واردنکردم و میخوام پردیس یا آزاد برم دانشگاه آیا زمان ثبت نام اینوعنوان کنم از هزینه م کم میشه و لحاظش میکنن تا بنیادشهید بپردازه؟ یا سهمیه ۱۰درصدی هزینه ای روکم نمیکنه؟

  • سلام آیا زمان دیگری جهت تمدید ثبت نام ارشد نمیباشد

   • با سلام و وقت بخیر، تمدید مجدد برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر نمی باشد، برای ثبت نام می توانید از طریق سیستم پاسخویی سایت سازمان سنجش، ارسال درخواست انجام دهید.

دریافت مشاوره