تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400
ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

همان طور که می دانید، ثبت نام  و برگزاری آزمون کارشناساسی ارشد آزاد با آزمون سراسری آن ادغام گردیده است، بنابراین داوطلبانی که برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سراسری از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام می کنند در واقع متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز محسوب می شوند. توجه داشته باشید که به دلیل ادغام آزمون پذیرش ارشد آزاد و سراسری، برای هر دو، یک دفترچه ثبت نام کنکور ارشد منتشر خواهد شد ولی دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور ارشد سراسری و دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد برای هر دو دانشگاه به صورت جداگانه بر روی سایت مربوطه قرار خواهد گرفت. 

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400، در آذر ماه و از طریق سایت الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد.

زمان ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و ثبت نام کارشناسی ارشد آزاد از 16 لغایت 23 آذر ماه 1400 به صورت اینترنتی انجام می گیرد. به دلیل ادغام آزمون کارشناسی ارشد آزاد و سراسری، داوطلبان می بایست برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه نمایند. البته سازمان سنجش، مهلت مجددی را تا تاریخ 26 آذر ماه 99 برای داوطلبانی که در بازه زمانی اولیه، موفق به ثبت نام نشده اند قرار داد.

پس از به اتمام رسیدن بازه زمانی فوق، اطلاعیه ای در سایت سازمان سنجش به جهت تمدید مجدد زمان ثبت نام قرار داده شد. مطابق با این اطلاعیه، داوطلبانی که موفق نشدند در زمان تعیین شده موفق به نام نویسی کنکور کارشناسی ارشد شوند یا به جهت وجود مغایرت در اطلاعات ثبت نامی خود نیازمند به ویرایش آن ها هستند، می توانند در بازه زمانی 5 تا 8 بهمن ماه 99 اقدامات لازم را به انجام برسانند. توجه داشته باشید که هر داوطلب می تواند تنها در یک رشته اصلی و یک رشته شناور ثبت نام کند و برای هر کدام باید یک کارت اعتباری جدا خریداری نماید.

شایان ذکر است، داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مانند پیام نور و غیر انتفاعی نیز می بایست به صورت جداگانه کارت اعتباری تهیه کنند که داوطلبان برای خرید کارت مذکور، ملزم به پرداخت هزینه ثبت نام ارشد می باشند.

دفترچه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400

داوطلبانی که قصد ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1400 را دارند، می بایست ابتدا با مطالعه دفترچه ثبت نام ارشد آزاد 1400 از تمامی جزئیات مربوط به ثبت نام آگاه شوند. لازم به ذکر است آزمون سراسری و آزاد کارشناسی ارشد با یکدیگر ادغام شده است و به همین جهت راهنمای ثبت نام این دو آزمون در غالب یک دفترچه ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می گردد. این دفترچه در تاریخ یکشنبه 16 آذر ماه 99 انتشار یافت و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت مذکور در بازه زمانی 16 الی 23 آذر ماه نسبت به انجام فرآیند ثبت نام خود اقدام کنند. به جهت تسهیل فرآیند دانلود و دسترسی به فایل دفترچه، لینک مربوط به آن در جدول زیر قرار داده شده است.

دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400

(جهت دانلود، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

اصلاحیه دفترچه

 1. در مجموعه امتحانی 1110، رشته “زبان شناسی رایانشی” با ردیف رشته 4 و کد ضریب 1 اضافه شد.
 2. در مجموعه امتحانی 1111، در ردیف رشته 3، رشته “علوم قرآنی (برنامه درسی خاص)” صرفا توسط “دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب” پذیرش می شود.
 3. در مجموعه امتحانی 1128، در بخش عنوان دروس امتحانی، نام درس دوم از “واژگان و حروف کانچی” به “واژگان و حروف کانجی” اصلاح شد.
 4. در مجموعه امتحانی 1131،  نام رشته گرایش “مطالعات جهان گرایش مطالعات شبه قاره هند” به “مطالعات جهان گرایش مطالعات هند” اصلاح شد.
 5.  در مجموعه امتحانی 1204، ردیف رشته “مواد، انرژی و تکنولوژی کوانتومی” از 2 به 8 اصلاح شد.

نحوه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400

برای این که بتوانید در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری شرکت نمایید می بایست مراحل زیر را به ترتیب طی نموده و ثبت نام خود را به انجام برسانید.

 1.  داوطلبان باید دفترچه ثبت نام ارشد آزاد و سراسری که تنها یک دفترچه است را با دقت مطالعه نمایند، تا به طور کامل در جریان تمام جزئیات مرتبط با کنکور کارشناسی ارشد قرار بگیرند.
 2.  پس از آن وارد سامانه سازمان سنجش و آموزش به نشانی sanjesh.org شده و بر روی گزینه کارشناسی ارشد کلیک نمایند ، سپس لینک فعال شده “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400” را انتخاب کنند.
 3. داوطلبان باید کارت اعتباری مربوط به ثبت نام کارشناسی ارشد را خریداری کنند. برای خرید کارت از صفحه مقابلتان، گزینه خرید سریال ثبت نام را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که پرداخت هزینه فقط از طریق کارت های عضو شبکه شتاب (اینترنتی) می باشد و می بایست شماره سریال 12 رقمی خود را جهت ثبت نام دریافت نمایید. هزینه خرید کارت اعتباری کارشناسی ارشد در سال گذشته مبلغ 45 هزار تومان تعیین شده بود که برای امسال اندکی افزایش خواهد یافت.
 4. با انتخاب گزینه “خرید سریال ثبت نام” سه حالت برای شما نمایان خواهد شد که در صورت تمایل برای دریافت پیامک از سوی سازمان سنجش با پرداخت 600 تومان، می توانیدگزینه مربوط به آن را فعال نمایید.

نکته: اگر علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی هستید، باید گزینه علاقه مندی به دانشگاه های مذکور را انتخاب کنید.

5. بعد از دریافت شماره سریال مجددا وارد سایت سازمان سنجش شده و گوشه صفحه سمت راست گزینه کارشناسی ارشد را انتخاب کنید، سپس بر روی ثبت نام جدید کلیک کنید.

6. در پایان صفحه ای پیش روی شما باز خواهد شد که باید تمام مشخصات و اطلاعات مربوط به مقطع کارشناسی خود را درج کنید.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور ارشد 1400

همان طور که می دانید، به جهت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، می بایست مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را در دسترس داشته باشید که در قسمت زیر ذکر شده است.

 1. یک قطعه عکس (فاقد هرگونه خط خوردگی و مهر)
 2. اصل کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری خریداری شده
 4. اصل مدرک دوره کارشناسی

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد از دو دسته عمومی و تخصصی تشکیل شده است و شرکت کنندگان در آزمون، می بایست شروطی که در جداول زیر ذکر شده را دارا باشند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به آئین مقدس اسلام و یا یکی از دین هایی که مورد تایید قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد.
 • عدم عناد و دشمنی با قوانین و نظام جمهوری اسلامی
 • عدم شرکت در حزب ها و گروه های سیاسی غیر قانونی
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد می باشند که مدرک کارشناسی خود را حداکثر تا 30 بهمن 99 و یا 31 شهریور 1400 دریافت نموده باشند در غیر این صورت مجاز نخواهند بود. 
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی می توانند در این آزمون شرکت کنند که قبل از زمان ثبت نام، انصراف دهند در غیر این صورت مجاز به شرکت در این آزمون نخواهند بود. البته، اگر این دسته از دانشجویان فقط بخواهند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کنند نیازی به انصراف از تحصیل ندارند.
 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورتی که مشکل نظام وظیفه (آقایان) نداشته باشند، مجاز هستند در رشته دیگری به جز رشته قبلی شرکت کنند.
 • فارغ التحصیلان رشته های دبیری و گروه پزشکی و داوطلبان شاغل در سازمان های دولتی و یا وزارتخانه ها، می بایست برای ادامه تحصیل موافقت سازمان مربوطه را جلب نمایند.
 • داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت (دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی می باشد.

به دلیل این که کنکور کارشناسی ارشد آزاد و سراسری ادغام شده است، داوطلبانی که برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سراسری از طریق سایت ثبت نام ارشد که همان سامانه سنجش آموزش کشور است، ثبت نام می کنند، در واقع متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز محسوب می شوند. ثبت نام برای آزمون هر دو دانشگاه به صورت همزمان و مشترک انجام می شود. همچنین سازمان سنجش معمولا مهلت مجددی برای داوطلبانی که موفق به ثبت نام نشده اند قرار می دهد و داوطلبان می توانند نسبت به ثبت نام و یا ویرایش اطلاعات ثبت نام ارشد خود در بازه زمانی ذکر شده مقاله فوق اقدام نمایند. شما می توانید برای اطلاع از سهمیه کنکور ارشد، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 در چه زمانی است؟

زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری همزمان از 16 لغایت 26 آذر ماه 1400 و مجددا از 5 لغایت 8 بهمن در سایت سازمان سنجش آموزش انجام می گیرد.

2- آیا در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، می بایست مدرک مقطع کارشناسی را در هنگام ثبت نام بارگذاری نماییم؟

خیر. در هنگام ثبت نام داوطلبان تنها می بایست میانگین معدل دوره کارشناسی خود را به درستی در سایت درج کنند.

3- آیا برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می بایست هزینه جداگانه بپردازیم؟

خیر. به دلیل ادغام کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد، داوطلبان برای شرکت در رشته های اصلی تنها یک بار هزینه ثبت نام را پرداخت می نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ نظر

 1. Avatar

  سلام من لیسانس رو نرم افزار خوندم برای ارشد میتونم mba بخونم درسته؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 2. Avatar

  با سلام
  آیا زمان ثبت نام برای آزمون ارشد دوباره تمدید خواهد شد ؟
  دانشگاههی هست بدون آزمون ارشد وارد شد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای ثبت نام در کنکور ارشد می توانید از طریق سایت سازمان سنجش ارسال درخواست انجام دهید. زمان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) به اتمام رسیده است

 3. Avatar

  سلام برای شرکت در آزمون دانشگاه آزاد مبلغ غیر از ۹۰ هزار تومن ثبت نام باید پرداخت بشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، در زمان ثبت نام برای دانشگاه آزاد لازم نیست هزینه ای پرداخت شود.

 4. Avatar

  با سلام
  من مدرک کارشناسی حسابداری دارم میتونم ارشد روانشناسی بخونم.

 5. Avatar

  سلام من اگه ارشد قبول شم دانشگاه آزاد سال بعدش می تونم دوباره کنکور بدم بدون انصراف و به دانشگاه سراسری همون رشته برم

 6. Avatar

  سلام من مدرک موقت لیسانس رو دارم
  میتونم برای ارشد ثبت نام کنم تا مدرک اصلیم و بگیرم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، تا زمان ثبت نام در دانشگاه می بایست اصل مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید.

 7. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  در حال اتمام رساله دکتری ادبیات فارسی هستم. فارغ التحصیلی قبل از شهریور خواهد بود. امکان شرکت در آزمون ارشد روانشناسی برای من مهیاست؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت تحصیل در دوره ی روزانه، می بایست تا پیش از ثبت نام کنکور، فارغ التحصیل شده باشید ولی در صورت تحصیل در سایر دوره ها، مجاز خواهید بود.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید میخواستم من در کنکور ارشد سال ۱۴۰۰شرکت کنم.
  کارشناسی : رشته زبان و ادبیات فارسی را دریافت کردم.
  کارشناسی ارشد میخوام : رشته شناور ایرانشاسی رشته اصلی بازیگری را انتخاب کنم. میتونم شرکت کنم. یانه

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

 9. Avatar

  سلام.من مدرک مهندسی مکانیک رو گرفتم و در حال حاضر مشغول به تحصیل در کارشناسی حقوق هستم. آیا میتوانم در رشته ارشد حقوق ثبت نام کنم و هم زمان هر دو مقطع را تحصیل نماییم؟؟

 10. Avatar

  سلام من سال ۹۸ در کنکور کارشناسی ارشد رشته ایرانشناسی شرکت کردم و رتبه ی ۷ آوردم. و دانشگاه مورد نظرم قبول شدم. دبیر هستم و متعهد خدمت قبل از انتخاب رشته به اداره آموزش و پرورش رفتم و اجازه گرفتم اما شفاهی و اون ها هم اجازه دادند. اما بعد از قبولی اجازه تحصیل ندادند. و من مجبور شدم که انصراف بدم و ثبت نام نکنم. امسال میخوام تو رشته مرنبط با رشته کارشناسیم شرکت کنم تقاضای رفع محرومیت دادم ولی هنوز جوابی ندادند. من میتونم دانشگاه آزاد ادامه تحصیل بدم؟ یا اون هم موافقت سازمان رو میخواد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۳۹۹ ، داوطلبین پذیرفته شده در دوره روزانه سال ۱۳۹۸ ، مجاز به شرکت در آزمون سال ۱۳۹۹ نمی باشند.

 11. Avatar

  سلام من لیسانس مدیریت عملیات در حریق و حوادث از دانشگاه علمی کاربردی دارم آیا میتونم کارشناسی ارشد تربیت بدنی یا HSE دانشگاه آزاد شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال جاری(۱۳۹۹) ، شما منعی جهت انتخاب مجموعه علوم ورزشی و یا مجموعه مهندسی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست(hse) به عنوان مجموعه امتحانی نخواهید داشت.

 12. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  من کارشناسی خودم رو در رشته مکانیک از دانشگاه علمی-کاربردی اخذ کردم . آیا میتونم برای رشته های علوم انسانی در این آزمون شرکت کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال جاری(۱۳۹۹)، شما منعی جهت انتخاب رشته در گروه علوم انسانی ندارید.

 13. Avatar

  سلام من تو کنکورارشدم سهمیه ۱۰درصدمو واردنکردم و میخوام پردیس یا آزاد برم دانشگاه آیا زمان ثبت نام اینوعنوان کنم از هزینه م کم میشه و لحاظش میکنن تا بنیادشهید بپردازه؟ یا سهمیه ۱۰درصدی هزینه ای روکم نمیکنه؟

  • Avatar

   سلام آیا زمان دیگری جهت تمدید ثبت نام ارشد نمیباشد

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، تمدید مجدد برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر نمی باشد، برای ثبت نام می توانید از طریق سیستم پاسخویی سایت سازمان سنجش، ارسال درخواست انجام دهید.

دریافت مشاوره