تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی

ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی

ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی
ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اتباع خارجی ساکن در ایران ، در صورت دارا بود شرایط پیش بینی شده در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ها ، می توانند بدون شرکت در آزمون های موجود جهت ورود به دانشگاه ، نسبت به تحصیل در رشته های مورد علاقه خود اقدام نمایند. نام نویسی بدون کنکور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معمولا دو مرتبه در سال انجام می شود و اتباع خارجی نیز می توانند برای ثبت نام هر یک از دو نیمسال تحصیلی مهر و یا بهمن از طریق سایت های موجود اقدام نمایند.

از رشته های پر طرفدار کنکور سراسری می توان به رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و سایر رشته های پیراپزشکی اشاره نمود ، اکثر داوطلبانی که موفق به کسب رتبه مناسب جهت قبولی در رشته های گروه علوم پزشکی نمی شوند به دنبال تحصیل بدون آزمون در این رشته ها هستند. اما باید بگوییم امکان تحصیل بدون شرکت در کنکور این رشته ها ، صرفا برای داوطلبانی که جزو اتباع خارجی هستند امکان پذیر می باشد.

در این مطلب قصد داریم به نحوه و راهنمای کلی پذیرش بدون کنکور اتباع غیر ایرانی در دانشگاه های سراسری و آزاد و در رشته های مختلف بپردازیم.

اتباع غیر ایرانی واجد شرایط ، فقط یک بار مجاز به تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی خواهند بود.

پذیرش بدون آزمون اتباع خارجی در دانشگاه های سراسری

راهنمای ثبت نام اتباع غیر ایرانی در پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری

علاوه بر ثبت نام کنکور سراسری و شرکت در آن ، یکی از راه های ورود به دانشگاه برای اتباع غیر ایرانی ، نام نویسی در پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری (شامل دانشگاه های روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور و غیرانتفاعی) ، می باشد.

اتباع خارجی جهت تحصیل در هر یک از رشته ها و مقاطع تحصیلی دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، فراگیر پیام نور و یا دانشگاه جامع علمی کاربردی ، در صورتی که شرایط لازم را دارا باشند می توانند مطابق راهنمای زیر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 • انتخاب گزینه ” سراسری “ از منوی سمت راست سامانه
 • در صفحه گشوده شده ، داوطلبان می بایست روی لینک فعال ” سامانه پذیرش دانشجو ، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهرماه (و یا بهمن ماه) سال 98 “ کلیک نمایند.
 • پس از ورود به سامانه ثبت نام می بایست گزینه ” ثبت نام جدید “ انتخاب شود.
 • در این مرحله متقاضیان باید عکس خود را بارگذاری نمایند.
 • مراحل بعدی نیز شامل دریافت و تکمیل تقاضانامه ثبت نام و فرم های مربوطه می باشد که داوطلبان می بایست آن ها را به طور صحیح و با دقت تکمیل نمایند.
 • پس از تکمیل اطلاعات اولیه ، به این افراد یک کد 13 رقمی داده خواهد شد و داوطلبان می بایست این کد را در قسمت در نظر گرفته شده در بند 29 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند.

اتباع خارجی توجه داشته باشند که می بایست بند 29 تقاضانامه ثبت نام و انتخاب رشته را (که تصویر آن در ادامه آورده شده است) ، با توجه به ملیت خود علامت گذاری کنند. هم چنین لازم است تا کد پیگیری 13 رقمی دریافت شده را نیز در محل در نظر گرفته شده ، وارد نمایند.

فرم ثبت نام بدون کنکوراتباع خارجی

لازم به ذکر است که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری دو مرتبه در سال و جهت ورودی دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن انجام می گیرد. متقاضیانی که خواستار تحصیل در نیمسال اول (مهر ماه) هستند می توانند در بازه زمانی مقرر (که برای ثبت نام ورودی مهر ماه 98 ، از 20 اسفند ماه 97 آغاز شد و تا 20 شهریور ماه 98 ادامه خواهد داشت) ، نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

این افراد جهت ثبت نام می بایست شرایطی را دارا باشند که در بخش زیر به بیان آن ها می پردازیم.

شرایط پذیرش بدون کنکور اتباع غیر ایرانی در دانشگاه های سراسری

علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی که برای همه داوطلبان در نظر گرفته شده است ، اتباع خارجی ملزم به رعایت ضوابط و برخورداری از شرایط دیگری نیز می باشند ، این شرایط و ضوابط عبارت اند از :

 • داوطلبان می بایست در فرم تقاضانامه ثبت نام خود ، بند مربوط به اتباع خارجی را علامت گذاری نمایند.
 • در ثبت نام و انتخاب رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری ، صرفا اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران که دارای اقامت قانونی می باشند مجاز به نام نویسی می باشند ؛ افراد غیر ایرانی مقیم سایر کشور ها مجاز به ثبت نام نمی باشند.
 • متقاضیانی که در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور پذیرفته شده اند ، حداکثر 5 سال مجاز به تحصیل در این دوره می باشند و در صورت افزایش سنوات ، تصمیم گیری جهت تمدید نیمسال تحصیلی بر عهده کمیسیون موارد خاص دانشگاه پیام نور خواهد بود.
 • برخی از مناطق کشور ، جهت تردد و اسکان اتباع غیرایرانی ، غیر مجاز می باشد. بنابراین داوطلبان غیرایرانی که نسبت به انتخاب این کد رشته محل ها اقدام نموده اند ، در صورت قبولی ، پذیرش آن ها بی اثر خواهد بود.
 • داوطلبان غیر ایرانی که در مناطق غیر مجاز پذیرفته شده اند ، در صورتی که حدنصاب نمره علمی را کسب کرده باشند می توانند در اولین کد رشته تحصیلی منطقه مجاز ، ادامه تحصیل دهند. پذیرش در این کد رشته مطابق با کارنامه قبولی و کاربرگ انتخاب رشته تحصیلی می باشد.
 • داوطلبان باید از شرایط و ضوابط رشته محل های مورد نظر خود آگاهی کامل را داشته باشند زیرا در صورت هر گونه مغایرت با شرایط و ضوابط موجود ، از ادامه روند پذیرش و تحصیل داوطلب جلوگیری به عمل می آید.
 • پذیرش داوطلبان در رشته های دارای تعهد استخدامی و رشته های دارای شرایط خاص و هم چنین سایر رشته های غیرمجاز که در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور بیان شده است ، ممنوع می باشد.
 • داوطلبان توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران هیچ تعهدی جهت صدور مجوز اقامت برای افراد خانواده آن ها (به غیر از همسر و فرزندان دانشجویان) ، ندارد.
 • تمامی پذیرفته شدگان این مرحله از پذیرش سراسری دوره روزانه (در کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی غیر پزشکی) ، می بایست بابت هر ترم شهریه تحصیلی پرداخت نمایند ، این شهریه حداکثر تا 80 درصد شهریه دوره شبانه می باشد. توجه داشته باشید شهریه رشته های گروه پزشکی مطابق مصوبات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور می باشد.
 • اتباع غیر ایرانی که متقاضی تحصیل در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و دکترای حرفه ای می باشند می بایست دارای مدرک دیپلم از مدارس ایرانی و یا مدارس بین المللی داخل ایران باشند. مدارک دیپلم این دسته از داوطلبان می بایست مورد تایید وزارت آموزش و پرورش قرار بگیرد.
 • داوطلبانی که در یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی پذیرفته می شوند ، می بایست یکی از مدارک اقامتی زیر را ارائه دهند:
 1. گذرنامه دارای حداقل 6 ماه مجوز اقامت
 2.  دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 3. کارت هویت ویژه اتباع خارجی که دارای اعتبار در همان سال باشد
 4. آخرین کارت آمایش معتبر بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور
 • اتباع غیر ایرانی تنها یک مرتبه مجاز به تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی بوده و تکرار مقطع تحصیلی در هر یک از دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور و … ممنوع می باشد.

پذیرش بدون آزمون اتباع خارجی در دانشگاه های آزاد ‌

همان طور که می دانید علاوه بر دانشگاه های سراسری ، دانشگاه های آزاد نیز اکثر رشته های خود را بدون آزمون ارائه می دهند ، اتباع غیر ایرانی نیز در صورتی که واجد شرایط باشند می توانند در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ، در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی و کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته ، شرکت نمایند.

شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ، مشابه با شرایط ذکر شده برای این افراد جهت ثبت نام در دانشگاه های سراسری می باشد. اما چنانچه تمایل دارید به طور دقیق این شرایط را مطالعه کنید می توانید به دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد 99 مراجعه نمایید. در این قسمت بیشتر به زمان و چگونگی نام نویسی در رشته های بدون کنکور این دانشگاه ها می پردازیم.

ثبت نام در مقاطع بدون آزمون کاردانی و کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته دانشگاه های آزاد ، از اسفند ماه 97 آغاز شده و تا 6 شهریور ماه فرصت داشت. البته مهلت نام نویسی و انتخاب رشته داوطلبان تا 20 شهریور ماه تمدید شده و متقاضیان تا تاریخ مذکور می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.

اتباع غیر ایرانی که قصد نام نویسی در دوره های بدون آزمون این دانشگاه ها را دارند می بایست در زمان مذکور مطابق راهنمای زیر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

 • داوطلبان ابتدا می بایست دفترچه ثبت نام بدون کنکور مقطع مورد نظر خود را از سایت رسمی دانشگاه آزاد دریافت نموده و آن را به طور دقیق مطالعه نمایند.
 • متقاضیان پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد و اولویت بندی رشته های مورد نظر خود ، می توانند با مراجعه به سایت azmoon.org ، نسبت به تکمیل نام نویسی و ثبت انتخاب رشته خود اقدام نمایند.
 • در سایت مذکور پیش از انجام هر اقدامی لازم است تا کارت اعتباری مربوط به مقطع تحصیلی داوطلب ، خریداری شود.

جهت پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد ، توجه داشته باشید که کارت اعتباری را با توجه به نیاز خود بخرید و در این خصوص نیز در انتخاب نوع دوره  تمام دقت خود را به کار برید.

 • پس از خرید کارت اعتباری مقطع مورد نظر ، می بایست نوع دوره (پیوسته و یا ناپیوسته) را انتخاب نموده و کاربرگ مربوطه را تکمیل نمایید تا فرآیند ثبت نام به اتمام برسد.
 • در پایان نیز لازم است تا کدرشته های انتخاب شده خود را (از میان کد رشته های مجاز برای تحصیل اتباع غیر ایرانی) ، در سامانه وارد نمایند.

اتباع غیر ایرانی پس از انجام نام نویسی اینترنتی در سامانه ثبت نام دانشگاه آزاد ، لازم است تا نسبت به تکمیل و ارسال اطلاعات خود به طریق زیر نیز اقدام نمایند:

 • مراجعه به سامانه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، به نشانی saorg.ir
 • مراجعه به درگاه ” دانشجویان غیر ایرانی “
 • تکمیل اطلاعات خواسته شده و دریافت ” کد پیگیری “
 • در آخر نیز داوطلب می بایست پس از گذشت 15 روز از دریافت کد پیگیری ، جهت پیگیری امور کنسولی با اداره کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی تماس حاصل نماید.

ثبت نام بدون کنکور رشته های علوم پزشکی برای اتباع خارجی

ثبت نام بدون آزمون اتباع خارجی در رشته های علوم پزشکی
ثبت نام بدون کنکور رشته های علوم پزشکی برای اتباع خارجی

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم داوطلبان ایرانی تنها از طریق شرکت در کنکور سراسری می توانند در این رشته ها تحصیل کنند و امکان تحصیل بدون آزمون در رشته های پر طرفدار پزشکی و پیراپزشکی تنها برای اتباع غیر ایرانی واجد شرایط امکان پذیر می باشد. البته ثبت نام بدون آزمون اتباع خارجی در این آزمون به صورت غیر بورسیه می باشد و در واقع هیچ بورسیه ای از سوی کشور ایران به این افراد تعلق نخواهد گرفت مگر این که شخص از کشور خود بورسیه دریافت کند.

دانشگاه های علوم پزشکی مختلفی اقدام به پذیرش بدون آزمون اتباع غیر ایرانی در مقاطع و رشته های مختلف می نمایند. البته نحوه و زمان ثبت نام و هم چنین رشته های ارائه شده در هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی ممکن است با سایر واحدها متفاوت باشد. بنابراین داوطلبان غیر ایرانی جهت نام نویسی می بایست به صورت جداگانه به سایت دانشگاه های علوم پزشکی مراجعه نموده و از جزئیات ثبت نام آن ها مطلع شوند.

علاوه بر دانشگاه های آزاد ، از جمله دانشگاه های سراسری علوم پزشکی که اقدام به ثبت نام بدون آزمون اتباع خارجی می نمایند می توان به دانشگاه علوم پزشکی همدان ، دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دانشگاه علوم پزشکی گناباد و … اشاره نمود که هر کدام از این دانشگاه با توجه به ظرفیت و امکانات خود می توانند در هر یک از رشته ها و مقاطع تحصیلی زیر پذیرای دانشجویان اتباع غیر ایرانی باشند.

رشته های بدون آزمون گروه علوم پزشکی برای اتباع غیر ایرانی
مقطع رشته های مورد پذیرش
کارشناسی مامایی ، هوشبری ، علوم آزمایشگاهی ، اتاق عمل ، پرستاری ، بهداشت عمومی ، مهندسی بهداشت حرفه ای و …
کارشناسی ارشد مامایی ، بهداشت محیط ، پرستاری داخلی – جراحی و …
دکتری عمومی پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی
دکتری تخصصی مامایی ، بیوشیمی ، پزشکی مولکولی ، بهداشت و …

محدودیت اتباع خارجی در انتخاب رشته محل های بدون آزمون

مناطق ممنوعه اسکان و اقامت اتباع خارجی در ایران

اتباع غیر ایرانی در صورتی که تمامی شرایط لازم را داشته باشند ، تنها مجاز به انتخاب رشته محل هایی هستند که در استان ها و مناطق ممنوعه واقع نباشند. در واقع برخی از اتباع غیر ایرانی مجاز به سکونت و اقامت در برخی از استان ها و شهرهای کشور نمی باشند. به طور مثال در جدول زیر اسامی تعدادی از استان ها و شهرستان های غیر مجاز جهت سکونت و اقامت اتباع غیر ایرانی در داخل کشور درج شده است.

مناطق ممنوعه جهت اسکان و اقامت اتباع غیر ایرانی
استان توضیحات
آذربایجان شرقی اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می باشد.
استان آذربایجان غربی اقامت اتباع افغانی در سطح استان و سایر اتباع غیر ایرانی در شهرهای مرزی استان ممنوع می باشد.
استان اردبیل اقامت اتباع افغانی در سطح استان و هم چنین اقامت اتباع عراقی در شهرستان های پارس آباد ، بیله سوار ، گرمی ، مشکین شهر و نمین ممنوع است.
استان اصفهان اقامت اتباع افغانی در شهرستان های نطنز ، فریدن ، فریدون شهر ، سمیرم ، چادگان ، خوانسار ، بخش مرکزی اصفهان ، دهاقان ، نائین ، گلپایگان ، خور و بیابانک ، اردستان ، بخش ابوزید از شهرستان آران و بیدگل ممنوع می باشد.
استان ایلام اقامت اتباع افغانی در سطح استان و سایر اتباع غیر ایرانی در شهرستان های مهران و دهلران و شهرهای مرزی ممنوع می باشد.
استان بوشهر اقامت اتباع افغانی در شهرستان های دیلم و گناوه ممنوع می باشد.
استان چهارمحال و بختیاری اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می باشد.
استان خراسان شمالی اقامت اتباع افغانی و عراقی در سطح استان ممنوع می باشد.
استان خراسان رضوی اقامت اتباع افغانی در شهرستان های مرزی تربت جام ، قوچان ، تایباد ، خواف ، سرخس ، کلات نادری و درگز ممنوع می باشد.
استان خراسان جنوبی اقامت کلیه اتباع غیر ایرانی در شهرستان های مرزی نهبندان ، سربیشه ، درمیان ، قاین ، زیرکوه ، فردوس و سرایان و طبس ممنوع می باشد. اقامت اتباع افغانی در شهرستان های بیرجند و خوسف مجاز است. هم چنین اقامت اتباع عراقی در سطح استان ممنوع می باشد.

رشته های ممنوعه و غیر مجاز جهت ادامه تحصیل اتباع غیر ایرانی در داخل کشور

اتباع غیر ایرانی علاوه بر محدودیت در انتخاب محل اقامت و سکونت خود ، در انتخاب رشته های تحصیلی نیز محدودیت هایی دارند و مجاز به انتخاب رشته های دارای شرایط خاص ، رشته های دارای تعهد خدمت و هم چنین رشته های زیر نمی باشند.

 • فیزیک گرایش اتمی
 • فیزیک گرایش هسته ای
 • مهندسی هسته ای
 • مهندسی تسلیحات
 • مهندسی فناوری اطلاعات (گرایش امنیت اطلاعات ، امنیت شبکه ، مخابرات امن)
 • مهندسی هوافضا (کلیه گرایش ها)
 • مهندسی شیمی (گرایش صنایع پالایش ، پتروشیمی ، شیمیایی ، معدنی ، گاز ، عملیات پتروشیمی)
 • مهندسی نگهداری هواپیما (هوانوردی ، خلبانی ، مراقبت پرواز ، نمایش و نگهداری هواپیما)
 • الکترونیک هواپیمایی
 • مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی
 • تکنیک حوزه های نظامی
 • علوم و فنون هوانوردی
 • خلبانی هلیکوپتر
 • مهندسی تعمیر و نگهداری هلیکوپتر
 • اطلاعات نظامی
 • اویونیک هواپیما
 • علوم نظامی
 • ناوبری و فرماندهی کشتی
 • مدیریت و کمیسر دریایی

همان طور که گفته شد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری ، برای تحصیل اتباع خارجی ، هم زمان و به طور مشترک با ثبت نام این دانشگاه ها برای داوطلبان ایرانی صورت می گیرد ؛ البته این نام نویسی صرفا جهت رشته های غیر پزشکی می باشد و اتباع غیر ایرانی می توانند جهت ثبت نام رشته های بدون کنکور پزشکی از طریق سایت هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی ، نام نویسی خود را پیگیری نمایند. شما عزیزان جهت آگاهی از رشته های بدون کنکور غیر پزشکی می توانید روی لینک های رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد کلیک نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام بدون کنکور اتباع خارجی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام.
  ثبت نام بدون کنکور در رشته پزشکی دانشگاه سراسری (مثلا شهید بهشتی) برای اتباع غیر ایرانی مجاز است؟ آیا تنها بوسیله کنکور میتوان در رشته پزشکی قبول شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو دانشگاه مذکور در سال ۱۳۹۸ ، ملاک پذیرش اتباع خارجی در این واحد دانشگاهی در رشته ذکر شده آزمون سراسری می باشد ، لذا از طریق سوابق تحصیلی امکان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی را دارا نمی باشید.لازم به ذکر است در سالهای اخیر برخی از دانشگاه ها شرایط پذیرش بدون آزمون اتباع خارجی در رشته فوق الذکر را فراهم می نمودند.

دریافت مشاوره