تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

راهنمای ثبت نام دانشگاه های بدون آزمون 1400
ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

در سال های اخیر برای ورود داوطلبان به اغلب رشته های تحصیلی نیاز به ثبت نام در کنکور سراسری نیست و واجدان شرایط می توانند در زمان بندی مشخص نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و همچنین سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اقدام نمایند. لازم به ذکر است که پیش از انجام پروسه نام نویسی، مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و لیست رشته های بدون کنکور که هر ساله توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد، به کلیه متقاضیان توصیه می شود.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری در نوبت بهمن ماه، از 14 لغایت 20 آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد.

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری در دو نوبت مهر و بهمن ماه انجام می شود. با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در هر یک از نیمسال های تحصصیلی، سازمان سنجش آموزش کشور راهنمایی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری بر روی پایگاه اینترنتی خود قرار می دهد و به این وسیله اطلاع رسانی های لازم را در خصوص ضوابط، شرایط و قوانین ثبت نام و پذیرش انجام می دهد. همچنین دانشگاه های پذیرنده و لیست رشته های بدون کنکور نیز در این دفترچه معرفی می گردد.

زمان ثبت نام مهر ماه

نام نویسی رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری کل کشور در نوبت تحصیلی مهر ماه 1400 به صورت اینترنتی و از طریق سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری انجام خواهد شد. بازه زمانی اعلام شده برای این روند 14 لغایت 20 مرداد ماه می باشد که بنابر صلاح دید مراجع ذی ربط، این مهلت تا تاریخ 15 شهریور ماه تمدید شده است و متقاضیان ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون می توانند جهت پرداخت هزینه نام نویسی و تکمیل فرم های مورد نظر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

زمان ثبت نام بهمن ماه

در سال های گذشته افرادی که می خواستند در نیمسال دوم اقدام به ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماهنمایند، می بایست با در دست داشتن مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسریدر محل واحد دانشگاهی مورد نظر حضور یافته و اقدامات لازم را برای ثبت نام حضوری به انجام می رساندند اما در دو سال اخیر، این شیوه پذیرش دستخوش تغییراتی شده و به روش اینترنتی صورت می پذیرد. به این ترتیب که متقاضیان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی سال جاری از روز یکشنبه 14 تا شنبه 20 آذر ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش اطلاعات خود را به ثبت برسانند. شما می توانید برای دریافت اخبار جدید در این زمینه از جمله تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، با ما در کانال تلگرام مشاوره تحصیلیایران مشاورههمراه باشید.

نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

متقاضیان پس از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام مربوطه و آگاهی از کلیه قوانین و مقررات این نوع پذیرش و همچنین اطلاع از لیست رشته های دارای ظرفیت و میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری، می بایست به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش مراجعه کنند و بر اساس دستورالعمل زیر نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب کلید “سراسری” از منو سمت راست صفحه اصلی

مرحله اول نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • کلیک بر روی گزینه “سامانه ثبت نام پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر / بهمنماه سال 1400”

مرحله دو نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

مرحله سوم نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • ورود به صفحه جدید و انتخاب نوع کارت اعتباری از کادر آزمون سراسری و در نهایت انتخاب عبارت “تایید و ادامه”

مرحله چهارم نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • درج اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک یا ایمیل (اختیاری) و در انتها فشردن دکمه “تایید و ادامه”

مرحله پنجم نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • ورود به صفحه بعد، بررسی اطلاعات درج شده، فعال نمودن تیک مربوط به یادداشت کردن کد پیگیری پرداخت و پس از آن کلیک بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • درج نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب جهت پرداخت هزینه و فشردن کلید “پرداخت”

مرحله هفت نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 • بازگشت به صفحه ابتدایی ثبت نام و کلیک بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” و سپس وارد کردن سریال کارت اعتباری خریداری شده، کد امنیتی، فعال کردن تیک موجود در صفحه و در نهایت انتخاب دکمه “تایید”

مرحله هشتم نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

بعد از تکمیل فرم مجازی انتخاب رشته با استفاده از حداکثر 100 کد رشته محل، کد 16 رقمی که سایت در پایان مراحل ثبت نام برای شما صادر می کند را تا زمان مشخص شدن وضعیت پذیرش خود حفظ نمایید.

لیست رشته های دانشگاه های بدون کنکور 1400

متقاضیانی که قصد ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه و یا ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه را دارند، می توانند دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه، بهمن ماه و همچنین اصلاحیه های آن را از طریق جدول زیر دانلود نمایند. مطالعه این دستورالعمل جامع که هر ساله توسط سایت sanjesh.org منتشر می گردد، داوطلبان را برای انجام ثبت نام و انتخاب رشته ای آگاهانه و بدون شک و تردید آماده می کند.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1400
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 1400

(جهت دریافت فایل، رو لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه اول دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1400
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود اصلاحیه دوم دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن 1400
(به محض انتشار دفترچه، لینک فوق فعال می گردد.)
دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1400 (ویژه ثبت نام کنندگان کنکور)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور تجربی 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور ریاضی 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور انسانی 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور سراسری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

شرایط ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

همان طور که گفته شد، برای پذیرش دانشگاه های بدون کنکور در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن، دو دفترچه راهنمای جداگانه منتشر می گردد. به طور معمول شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای ورودی نیمسال اول و دوم مشترک و شامل دو دسته عمومی و اختصاصی به شرح موارد زیر می باشد. متقاضیان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری تنها در صورت دارا بودن تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و انتخاب رشته می گردند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام، یعنی 1 شهریور ماه سال 1400، اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 99 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شود را انتخاب کنند.
 • اخذ مدرک تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 1400 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی-غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. (لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.)

هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

لازم به ذکر است که هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند و دارا بودن هرگونه مشکل نظام وظیفه موجب لغو صلاحیت داوطلب جهت پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری می گردد.

همان طور که اشاره شد، ملاک دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو، معدل کتبی دیپلم می باشد. افرادی که پس از اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 جزء پذیرفته شدگان بدون آزمون معرفی گردند، می توانند جهت تکمیل پروسه ثبت نام به محل واحد دانشگاهی مورد نظر مراجعه نمایند و تحصیل خود را از ترم مهر یا بهمن ماه، در آن مرکز آغاز کنند. همچنین متقاضیانی که علاقه مند به ادامه تحصیل از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 هستند نیز می توانند با کلیک بر روی لینک مربوطه از شرایط این نوع پذیرش آگاهی پیدا نمایند. خاطر نشان می شود که رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در 4 مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ارائه می گردد.

 

سوالات متداول 

1- ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1400 چگونه انجام می شود؟

ثبت نام در این رشته ها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org انجام می شود که مراحل آن به طور کامل در این مقاله ذکر شده است.

2- چه زمانی می توان نسبت به ثبت نام بدون کنکور نیمسال دوم دانشگاه های سراسری 1400 اقدام نمود؟

این پروسه برای نیمسال بهمن در بازه زمانی 14 لغایت 20 آذر ماه انجام می پذیرد.

3- پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بر چه اساسی صورت می گیرد؟

پذیرش در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها صرفا اساس سوابق تحصیلی داوطلب و با توجه به ظرفیت رشته محل های مختلف صورت می پذیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ نظر

 1. سلام خسته نباشید من معدلم ١٩ هستش و دیپلم گرافیک دارم . میخوام با سوابق تحصیلیم برم دانشگاه بنظر شما شانس قبولی دارم ؟!نمیدونم گرافیک ظرفیتش چقدره و همش نگرانم هیچ جا پذیرفته نشم.فکر کنم فقط گیلان و گلستان ظرفیت دارند

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر لیست رشته های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) منتشر نشده است. لازم به ذکر است ازجمله شرایط مورد پذیرش: تعداد داوطلبان متقاضی شرکت در این رشته، معدل، ظرفیت دانشگاه ها و… می باشد.

 2. سلام و احترام
  من ترم دو رشته شیمی محض پیام نور هستم ولی میخوام همین رشته رو تو دانشگاه دولتی بخونم
  میخواستم بدونم من اگربعداز دوترم از دانشگاه پیام نور بخوام بیام بیرون انصرافی محسوب میشه و هزینه انصرافی باید بپردازم؟؟
  و دردانشگاه دولتی همین رشته رو ازترم ۳ شروع خواهم کردیاازترم یک؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخگو باشید..‌‌..

  • با سلام، در صورتی که دانشگاه هزینه ای جهت انصراف برای شما تعیین کند، موظف به پرداخت آن می باشید. لازم به ذکر است در صورت قبولی در دانشگاه روزانه، از ترم یک شروع به تحصیل می کنید.

 3. سلام من امسال بر اساس سوابق برای ورودی مهر ماه ۹۹انتخاب رشته کردم و رشته روزانه محل زندگی خودم رو اوردم اما نرفتم یسری انتخاب دیگه داشتم که پایینتر بودند و مطمئن بودم که اگر اونها از این رشته ای که قبول شدم بالاتر بودنو حتما اونها رو قبول میشدم الان میتونم دوباره برای ورودی بهمن ۹۹ انتخاب رشته بر اساس سوابق کنم ؟

 4. سلام، من می خوام برای ورودی بهمن ثبت نام کنم معلد کتبی من۵۸\۱۳ هستش، می خواستم بدونم شانس قبولی دارم؟

  • با سلام و درود، قبولی شما بر اساس معدل کتبی دیپلم، چگونگی انتخاب رشته و ظرفیت رشته های انتخابی به دست می آید.

 5. سلام
  من میخوام بر اساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن ماه ثبت نام کنم میشه ؟
  لطفاً راهنماییم کنین
  با معدل ۱۷

 6. سلام. عرض ادب و احترام، به نظرتون باتوجه به اینکه ثبت نام تا لان اعلام نشده، آیا امکانش هست اعلام نشه؟ و امسال پذیرش نباشه؟؟،

  • با سلام و درود، تاکنون اطلاعیه ای درباره زمان ثبت نام پذیرش سوابق تحصیلی در بهمن ماه اعلام نشده است جهت اطلاع از آخرین خبرها می توانید عضو کانال تلگرامی ایران مشاوره شوید.

 7. سلام با معدل کتبی ۱۶ شانس قبولی در رشته مهندسی شیمی چقدر است؟

  • با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل زیادی از جمله: معدل کتبی و کل دیپلم، تعداد داوطلبین، ظرفیت های رشته ی مورد نظر و… موثر می باشد.

 8. ببخشید من بدون انصراف از دانشگاهم میتونم ثبت نام کنم و منتظر جواب براساس سوابق بمونم و بعدش انتقالی بگیرم

  • با سلام، در صورتی که دانشجوی دوره های شهریه پرداز می باشید، می توانید پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی نمایید.

 9. سلام خسته نباشید
  من سال اول کنکورمه و ترم یکم حسابداری روزانه با کنکور قبول شدم و ثبت نام کردم اما پشیمون شدم
  ایا میتونم برای ورودی بهمن به صورت سوابق ثبت نام کنم

  • با سلام، بله شما در صورت تمایل می توانید در نیمسال دوم، برای رشته محل های بدون آزمون با سوابق تحصیلی ثبت نام انجام دهید.

 10. سلام.امکان تحصیل توی دو رشته همزمان توی دو دانشگاه متفاوت بر اساس سوابق وجود داره؟؟؟.امکان تطبیق دروس هم هست؟؟

  • با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، تحصیل همزمان در رو رشته مجاز نمی باشد.

 11. امسال بدون آزمون ثبت نام کردم و معدلم۱۷/۸۹
  ولی برام ۵ثبت کردن
  و تمام رشته هارو مردودی زدن برام
  چیکار کنم؟
  لطفا کمکم کنین

 12. امسال بدون آزمون ثبت نام کردم و معدلم۱۷/۸۹
  ولی برام ۵ثبت کردن
  و تمام رشته هارو مردودی زدن برام
  چیکار کنم؟

  • با سلام و درود. با توجه به شرایط موجود می بایست در سایت سنجش درخواست خود را ارسال نموده تا کارشناسان مربوطه بررسی های لازم را به عمل آورند.

دریافت مشاوره