تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

راهنمای ثبت نام دانشگاه های بدون آزمون 1400
ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

در سال های گذشته اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای پذیرش داوطلبان در رشته های دارای ظرفیت خود از طریق کنکور سراسری اقدام می نمودند اما اخیرا قانونی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ گردید، مبنی بر این که بیش از 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه های کشور به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی تکمیل خواهد شد.

لذا داوطلبان برای ورود به اغلب رشته های تحصیلی نیاز به ثبت نام در کنکور سراسری نخواهند داشت و می توانند در صورت واجد شرایط بودن، در زمان بندی مشخص نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و همچنین سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اقدام نمایند.

پذیرش دانشجو در رشته محل های بدون کنکور، صرفا بر اساس معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی صورت می گیرد.

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا در دو نوبت مهر و بهمن ماه انجام می شود. در هر یک از نیمسال های تحصیلی با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری سازمان سنجش آموزش کشور دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری را بر روی سایت این سازمان منتشر نموده و به این وسیله اطلاع رسانی های لازم را در خصوص ضوابط ثبت نام و پذیرش انجام می دهد. همچنین دانشگاه ها و رشته های بدون کنکور نیز در این دفترچه معرفی می گردند.

زمان ثبت نام مهر ماه

در سال گذشته ثبت نام اینترنتی داوطلبان در دانشگاه سراسری که رشته هایی را به صورت بدون کنکور ارائه می نمایند برای نیمسال تحصیلی اول از 5 مرداد ماه 99 در سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری آغاز شد و تا 1 شهریور ماه 99 ادامه داشت. برای نام نویسی متقاضیان این پذیرش در مهر ماه 1400 هنوز اطلاعیه ای منتشر نشده است، اما به محض دریافت اخبار جدید در این زمینه مقاله حاضر به روز رسانی می گردد.

زمان ثبت نام بهمن ماه

در سال های گذشته افرادی که می خواستند در نیمسال دوم اقدام به ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه نمایند، می بایست با به همراه داشتن مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در محل دانشگاه مورد نظر حضور یافته و اقدامات لازم برای ثبت نام حضوری را به انجام می رساندند. اما در سال 99 این شیوه پذیرش دستخوش تغییر گشت و به روش اینترنتی صورت پذیرفت. به این ترتیب که متقاضیان از روز یکشنبه 30 آذر تا چهارشنبه 3 دی ماه فرصت داشتند تا با مراجعه به سایت مذکور اطلاعات خود را به ثبت برسانند.

اما با توجه به این که زمان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) و انتخاب رشته در بهمن ماه سال جاری هنوز مشخص نشده است، پیشنهاد می کنیم کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضویت داشته باشید و از آخرین اطلاعیه های منتشر شده مطلع گردید.

نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

 

لیست رشته محل های بدون کنکور ارائه شده در نیمسال تحصیلی اول و دوم، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود که داوطلبان جهت آشنایی با رشته های مذکور باید به این سایت مراجعه نموده و دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته را دریافت کنند. پس از کسب اطلاعات کامل در رابطه با ضوابط و همچنین میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری می توان مطابق مراحل زیر عمل نمود.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 • کلیک روی لینک فعال مربوط به ثبت ‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفآ براساس سوابق تحصیلی سراسری مهر ماه یا بهمن ماه سال مورد نظر
 • پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری از طریق “خرید کارت” در سمت راست
 • فعال نمودن گزینه مربوط به خرید سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و فشردن دکمه “تایید و ادامه”
 • درج کردن اطلاعات شخصی، انتخاب درگاه پرداخت و کلیک بر روی عبارت “تایید و ادامه” 
 • نگهداری کد پیگیری پرداخت جهت ادامه روند ثبت نام و انتخاب نمودن گزینه “ادامه روند پرداخت” 
 • ثبت کردن اطلاعات کارت بانکی و سپس فشردن گزینه “پرداخت”
 • بازگشت به صفحه ابتدایی ثبت نام و کلیک بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” 
 • فشردن کلید تایید پس از وارد نمودن سریال ثبت نام و کد امنیتی

بعد از تکمیل فرم مجازی انتخاب رشته، کد 16 رقمی که سایت در پایان مراحل ثبت نام برای شما صادر می کند را تا زمان مشخص شدن وضعیت پذیرش خود حفظ نمایید.

لیست رشته های دانشگاه های بدون کنکور 1400

ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه و همچنین ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه در زمان بندی مختلفی انجام می شود که افراد می توانند با مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه و بهمن ماه، از ضوابط و روند پذیرش آگاه شوند. هر ساله لیست رشته های متفاوتی با توجه به ظرفیت دانشگاه ها ارائه می شوند که این اسامی در جدول ذیل آورده شده اند. دفترچه های مربوط به سال گذشته صرفا جهت آشنایی شما با مندرجات آن ارائه شده و پس از انتشار فایل پی دی اف سال 1400، لینک مربوطه در این جدول فعال می گردد.و

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری اول)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری دوم)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری سوم)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99

(جهت دریافت فایل، رو لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

شرایط ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1400

همان طور که گفته شد، برای پدیرش دانشگاه های بدون کنکور در دو نیمسال تحصیلی اول و دوم، دو دفترچه جداگانه منتشر می گردد. با این وجود به طور معمول شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای ورودی مهر و بهمن ماه مشترک و شامل دو دسته عمومی و اختصاصی به شرح موارد زیر می باشد. متقاضیان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری تنها در صورت دارا بودن تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و انتخاب رشته می گردند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم مخالفت و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام، یعنی 1 شهریور ماه سال 1400، اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 99 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شوند، انتخاب کنند.
 • همچنین اخذ مدرک تحصیلی مورد نظر (دیپلم یا پیش دانشگاهی) برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 1400 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

توجه: هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

همان طور که اشاره شد، ملاک این دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو معدل کتبی دیپلم افراد می باشد. بنابراین داوطلبانی که از سوابق تحصیلی مطلوبی برخوردار باشند، در صورتی که در زمان اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 جزء پذیرفته شدگان معرفی گردند، می توانند تحصیل خود را از ترم مهر یا بهمن، در این دانشگاه ها آغاز کنند. افرادی که علاقه دارند از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 به صورت بدون آزمون در رشته تحصیلی مورد نظر خود تحصیل کنند، می توانند در موعد مقرر اقدامات لازم را انجام دهند. لازم به ذکر است که رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در 4 مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ارائه می گردند که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک فوق کلیک نمایید.

سوالات متداول 

1- ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1400 چگونه انجام می شود؟

ثبت نام در این رشته ها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که مراحل آن به طور کامل در این مقاله ذکر شده است.

2- چه زمانی می توان نسبت به ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری 1400 اقدام نمود؟

در حال حاضر زمان ثبت نام این دانشگاه ها مشخص نیست، شما می توانید با عضویت در کانال مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از جدیدترین اخبار مطلع شوید.

3- پذیرش در دانشگاه های بدون کنکور بر چه اساسی صورت می گیرد؟

پذیرش در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب صورت می پذیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ نظر

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید من معدلم ١٩ هستش و دیپلم گرافیک دارم . میخوام با سوابق تحصیلیم برم دانشگاه بنظر شما شانس قبولی دارم ؟!نمیدونم گرافیک ظرفیتش چقدره و همش نگرانم هیچ جا پذیرفته نشم.فکر کنم فقط گیلان و گلستان ظرفیت دارند

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر لیست رشته های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) منتشر نشده است. لازم به ذکر است ازجمله شرایط مورد پذیرش: تعداد داوطلبان متقاضی شرکت در این رشته، معدل، ظرفیت دانشگاه ها و… می باشد.

 2. Avatar

  سلام و احترام
  من ترم دو رشته شیمی محض پیام نور هستم ولی میخوام همین رشته رو تو دانشگاه دولتی بخونم
  میخواستم بدونم من اگربعداز دوترم از دانشگاه پیام نور بخوام بیام بیرون انصرافی محسوب میشه و هزینه انصرافی باید بپردازم؟؟
  و دردانشگاه دولتی همین رشته رو ازترم ۳ شروع خواهم کردیاازترم یک؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخگو باشید..‌‌..

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که دانشگاه هزینه ای جهت انصراف برای شما تعیین کند، موظف به پرداخت آن می باشید. لازم به ذکر است در صورت قبولی در دانشگاه روزانه، از ترم یک شروع به تحصیل می کنید.

 3. Avatar

  سلام من امسال بر اساس سوابق برای ورودی مهر ماه ۹۹انتخاب رشته کردم و رشته روزانه محل زندگی خودم رو اوردم اما نرفتم یسری انتخاب دیگه داشتم که پایینتر بودند و مطمئن بودم که اگر اونها از این رشته ای که قبول شدم بالاتر بودنو حتما اونها رو قبول میشدم الان میتونم دوباره برای ورودی بهمن ۹۹ انتخاب رشته بر اساس سوابق کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، برای دوره های غیر روزانه، مچاز به انتخاب رشته خواهید بود.

 4. Avatar

  سلام، من می خوام برای ورودی بهمن ثبت نام کنم معلد کتبی من۵۸\۱۳ هستش، می خواستم بدونم شانس قبولی دارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی شما بر اساس معدل کتبی دیپلم، چگونگی انتخاب رشته و ظرفیت رشته های انتخابی به دست می آید.

 5. Avatar

  سلام
  من میخوام بر اساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن ماه ثبت نام کنم میشه ؟
  لطفاً راهنماییم کنین
  با معدل ۱۷

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما مجاز به انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی برای نیمسال دوم می باشید.

 6. Avatar

  سلام. عرض ادب و احترام، به نظرتون باتوجه به اینکه ثبت نام تا لان اعلام نشده، آیا امکانش هست اعلام نشه؟ و امسال پذیرش نباشه؟؟،

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، تاکنون اطلاعیه ای درباره زمان ثبت نام پذیرش سوابق تحصیلی در بهمن ماه اعلام نشده است جهت اطلاع از آخرین خبرها می توانید عضو کانال تلگرامی ایران مشاوره شوید.

 7. Avatar

  سلام با معدل کتبی ۱۶ شانس قبولی در رشته مهندسی شیمی چقدر است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل زیادی از جمله: معدل کتبی و کل دیپلم، تعداد داوطلبین، ظرفیت های رشته ی مورد نظر و… موثر می باشد.

 8. Avatar

  ببخشید من بدون انصراف از دانشگاهم میتونم ثبت نام کنم و منتظر جواب براساس سوابق بمونم و بعدش انتقالی بگیرم

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که دانشجوی دوره های شهریه پرداز می باشید، می توانید پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی نمایید.

 9. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من سال اول کنکورمه و ترم یکم حسابداری روزانه با کنکور قبول شدم و ثبت نام کردم اما پشیمون شدم
  ایا میتونم برای ورودی بهمن به صورت سوابق ثبت نام کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما در صورت تمایل می توانید در نیمسال دوم، برای رشته محل های بدون آزمون با سوابق تحصیلی ثبت نام انجام دهید.

 10. Avatar

  سلام.امکان تحصیل توی دو رشته همزمان توی دو دانشگاه متفاوت بر اساس سوابق وجود داره؟؟؟.امکان تطبیق دروس هم هست؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، تحصیل همزمان در رو رشته مجاز نمی باشد.

 11. Avatar

  امسال بدون آزمون ثبت نام کردم و معدلم۱۷/۸۹
  ولی برام ۵ثبت کردن
  و تمام رشته هارو مردودی زدن برام
  چیکار کنم؟
  لطفا کمکم کنین

 12. Avatar

  امسال بدون آزمون ثبت نام کردم و معدلم۱۷/۸۹
  ولی برام ۵ثبت کردن
  و تمام رشته هارو مردودی زدن برام
  چیکار کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط موجود می بایست در سایت سنجش درخواست خود را ارسال نموده تا کارشناسان مربوطه بررسی های لازم را به عمل آورند.

دریافت مشاوره