تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

زمان نام نویسی دانشگاه های بدون کنکور
ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

در سال های اخیر برای ورود داوطلبان به اغلب رشته های تحصیلی نیاز به ثبت نام در کنکور سراسری نیست و واجدان شرایط می توانند در زمان بندی مشخص نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در دوره های روزانه، شبانه، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی و همچنین سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اقدام نمایند. لازم به ذکر است که پیش از انجام پروسه نام نویسی، مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و لیست رشته های بدون کنکور که هر ساله توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد، به کلیه متقاضیان توصیه می شود.

رشته های بدون کنکور در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی و آزاد ارائه می شود.

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

ثبت نام دانشگاه های گفته شده برای پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در بازه های زمانی متفاوتی انجام می شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها پرداخته شده است.

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری

پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری در دو نوبت مهر و بهمن ماه انجام می شود. با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در هر یک از نیمسال های تحصیلی، سازمان سنجش آموزش کشور راهنمایی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 بر روی پایگاه اینترنتی خود قرار می دهد و به این وسیله اطلاع رسانی های لازم را در خصوص ضوابط، شرایط و قوانین ثبت نام و پذیرش انجام می دهد. همچنین دانشگاه های پذیرنده و لیست رشته های بدون کنکور نیز در این دفترچه معرفی می گردد.

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور مهر ماه 1401
نوع داوطلب زمان اولیه ثبت نام مهر ماه تمدید مهلت ثبت نام مهر ماه مهلت ثبت نام بهمن ماه
با ثبت نام در کنکور سراسری 17 تا 22 مرداد ماه تا 24 مرداد ماه احتمالا آذر ماه
بدون ثبت نام در کنکور سراسری 18 تا 23 مرداد ماه 24 مرداد ماه تا 6 شهریور ماه احتمالا آذر ماه

البته معمولا این زمان برای آن دسته از افرادی که به هر دلیل موفق به انجام فرآیند مربوطه نشده اند، تمدید خواهد شد که به محض اعلام زمان دقیق تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، همچنین از آن جهت که هنوز زمان ثبت نام این دانشگاه برای نیمسال دوم مشخص نشده است، جزئیات به محض انتشار از طریق کانال تلگرام بدون آزمون ایران مشاوره قابل دسترسی خواهد بود.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد نیز به منظور پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف به صورت بدون کنکور به مرور زمان بندی های مختلفی را اعلام می کند که جزئیات آن در جدول زیر اعلام شده است.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
مقطع زمان
کاردانی پیوسته 6 تا 27 مرداد ماه
کاردانی ناپیوسته 18 تا 28 مرداد ماه
کارشناسی پیوسته
کارشناسی ناپیوسته 25 تیر ماه تا 5 مرداد ماه

زمان ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی

افرادی که به دنبال پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی می باشند، باید مطابق با جدول زمانبندی که بدین منظور اعلام خواهد شد، جهت ثبت نام اقدام نمایند.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1401
مقطع زمان
کاردانی با اتمام مهلت اولیه تمدید شده در 26 تیر ماه مهلت مجددی از 1 تا 4 شهریور ماه 1401 بدین منظور در نظر گرفته شد.
کارشناسی (ناپیوسته) 1 تا 14 تیر ماه 1401

نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

ثبت نام هر یک از دانشگاه های سراسری برای پذیرش بدون کنکور دارای مراحل متفاوتی بوده که در ادامه هر یک از آن ها را به طور خلاصه شرح داده ایم.

نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری

متقاضیان پس از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام مربوطه و آگاهی از کلیه قوانین و مقررات این نوع پذیرش و همچنین اطلاع از لیست رشته های دارای ظرفیت و میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری، می بایست به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش مراجعه کنند و بر اساس دستورالعمل زیر نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

 • کلیک بر روی گزینه “سامانه ثبت نام پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر / بهمن ماه سال 1401” 

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور سراسری 1401

 • اقدام جهت پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری با فشردن گزینه “خرید کارت اعتباری” واقع در منوی سمت راست (داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کرده باشند، نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت.)

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

 • واریز وجه مشخص ضده  بازگشت به صفحه سوم ثبت نام و کلیک بر روی “ثبت نام جدید” و سپس وارد کردن سریال کارت اعتباری خریداری شده، کد امنیتی، فعال کردن تیک موجود در صفحه بعد و در نهایت انتخاب دکمه “تایید”

نهمین مرحله از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

بعد از تکمیل فرم مجازی انتخاب رشته با استفاده از حداکثر 100 کد رشته محل، کد 16 رقمی که سایت در پایان مراحل ثبت نام برای شما صادر می کند را تا زمان مشخص شدن وضعیت پذیرش خود حفظ نمایید.

نکته: در صورتی که در کنکور سراسری ثبت نام نموده باشید، می بایست مراحل فوق را بدون پرداخت هزینه و از طریق لینک انتخاب رشته کنکور سراسری مطابق تصویر زیر به انجام رسانید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

 • ابتدا وارد سایت مرکز به نشانی azmoon.org شوید و در صفحه اصلی بر روی لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته دوره بدون آزمون مقطع کارشناسی ناپیوسته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی 1401” در نیمسال تحصیلی مورد نظر کلیک کنید.

نکته: در صورتی که قصد ثبت نام برای مقاطع دیگر یعنی کاردانی ناپیوسته و یا کارشناسی و کاردانی پیوسته را دارید، می بایست روی لینک مربوط به آن ها کلیک نموده و مابقی مراحل را به صورت ذیل ادامه دهید.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آژاد

 • در این مرحله بر روی گزینه “خرید کارت” کلیک کنید.

نکته: بدون خرید سریال و کارت اعتباری ثبت نام، اجازه ورود به سامانه نام نویسی بدون آزمون دانشگاه آزاد را نخواهید داشت.

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • با پرداخت هزینه ثبت نام، سیستم به شما یک شناسه پرداخت ارائه می دهد که باید از آن برای شروع ثبت نام خود استفاده کنید. بنابراین مجددا به مرحله دوم بازگردید و بر روی لینک “ثبت نام”  کلیک کنید. سپس با وارد نمودن اطلاعات خواسته شده کلید “ورود به ثبت نام” را بفشارید.

مرحله دهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

پس از مراحل فوق می بایست به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازید.

نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و بر روی “جامع علمی کاربردی” در منوی سمت راست کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام علمی کاربردی 1401

 • سپس بر روی لینک فعال “ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی فنی و حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی بهمن ماه سال تحصیلی 1401” (کاردانی ناپیوسته / کارشناسی ناپیوسته) کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام علمی کاربردی 1401

 • اکنون لازم است با انتخاب گزینه “خرید کارت” هزینه نام نویسی را پرداخت نمایید.

مرحله سوم ثبت نام علمی کاربردی 1401

 • پس از پرداخت هزینه مربوطه، مجددا به صفحه نخست بازگشته و کلید “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید و در نهایت با وارد نمودن سریال ثبت نام خریداری شده، گزینه “ورود به سیستم” را انتخاب کنید.

مرحله نهم ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 1401

در نهایت با وارد نمودن اطلاعات خواسته شده و انتخاب رشته های مورد نظر، ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

شرایط ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

طبیعتا هر دانشگاه و موسسه ای برای پذیرش دانشجو دارای شرایط خاصی می باشد که البته معمولا دارای شرایط عمومی یکسان و شرایط اختصاصی متفاوتی خواهند بود. در ادامه به توضیح این شرایط خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

به طور معمول شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای ورودی نیمسال اول و دوم مشترک و شامل دو دسته عمومی و اختصاصی به شرح موارد زیر می باشد. متقاضیان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری تنها در صورت دارا بودن تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و انتخاب رشته می گردند.

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 1 شهریور 1401 اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 1400 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شود را انتخاب کنند.
 • اخذ مدرک تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 1401 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی-غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. (لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.)

هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

لازم به ذکر است که هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند و دارا بودن هرگونه مشکل نظام وظیفه موجب لغو صلاحیت داوطلب جهت پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری می گردد.

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

 کاردانی پیوسته

 • داشتن گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 (شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) یا فارغ التحصیلی در یکی از رشته های مذکور تا پایان شهریور 1401، دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهارساله (نظام قدیم)
 • افرادی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم یکی از رشته های فنی و حرفه ای، کاردانش و هنرستان نظام قدیم می باشند، صرفا مجاز به انتخاب یکی از رشته های دوره کاردانی متناسب با دیپلم خود می باشند.
 • جهت نام نویسی در رشته تربیت بدنی نیازی به احراز شرط تناسب مدرک دیپلم با رشته های دوره کاردانی نمی باشد.

 کاردانی ناپیوسته

 • ارائه گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی / واحدی یا ترمی / واحدی با اخذ حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401) برای ثبت نام در این مقطع الزامی است.
 • داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان هستند، اگر فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی باشند، مجاز به ثبت نام این دوره تحصیلی نخواهند بود.
 • افرادی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته هستند، در صورتی که از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند مجددا در دوره کاردانی ناپیوسته نام نویسی کنند.
 •  فارغ التحصیلان دوره های کاردانی یکی از گروه های پزشکی، در صورت پایان طرح تعهد خدمت خود می توانند ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته را انجام دهند.
 • متقاضیان رشته های هنرهای نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی، می بایست از نظر دارا بودن وضعیت سلامت جسمانی، نداشتن بیماری های قلبی و تنفسی اطمینان حاصل نموده و همچنین معلولیت حادی نداشته باشند.

کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم متوسطه یا مدرک دیپلم نظام جدید (3 – 3 – 6)
 • آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان هستند، مجاز به ثبت نام در این دوره تحصیلی نخواهند بود.
 • متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته می باشند، در صورت نداشتن مشکلی از نظر وضعیت نظام وظیفه، می توانند برای نام نویسی این مقطع تحصیلی اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های گروه پزشکی، در صورتی مجاز به ثبت نام دوره بدون کنکور کارشناسی پیوسته هستند که تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند. همچنین این دسته از داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام حضوری، گواهی پایان طرح تعهد خدمت خود را به دانشگاه محل پذیرش ارائه دهند.
 • مشمولانی که در گذشته در یکی از دانشگاه ها در حال تحصیل بوده اند ولی از رشته تحصیلی خود منصرف یا اخراج شده اند، مجاز به ثبت نام این دوره نیستند مگر آن که دارای کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت از خدمت باشند.
 • آن دسته از افرادی که علاقه مند به انتخاب رشته مهندسی دریا _ دریانوردی هستند، می بایست دارای سلامت کامل جسمانی علی الخصوص از نظر بینایی و کور رنگی باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی هستند، مدرک آن ها معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه تلقی شده و به شرط عدم تحصیل همزمان در حوزه و نداشتن مشکل نظام وظیفه، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت.

کارشناسی ناپیوسته

  • ثبت نام کنندگان باید دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
  • دارا بودن گواهی نامه کاردانی رشته های مورد تایید وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و همچنین مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش جهت شرکت در پذیرش این مقطع الزامی است.
  • آن دسته از داوطلبانی که در گذشته در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل بوده ولی بنا به دلایلی ادامه تحصیل نداده اند و دارای مدرک کاردانی می باشند، در صورتی که از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند در دوره کارشناسی ناپیوسته نام نویسی کنند. بدیهی است این دسته از داوطلبان به تشخیص معاونت آموزشی دانشگاه باید دروس جبرانی بگذرانند.
  • دانش آموختگان رشته های گروه پزشکی مقطع کاردانی در صورتی که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، می توانند ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته را انجام دهند. در ضمن این دسته از داوطلبان باید مدرک پایان طرح تعهد خدمت خود را در زمان ثبت نام حضوری به دانشگاه ارائه دهند.
  • متقاضیان باید توجه کنند که در صورت پذیرفته شدن، باید جهت فارغ التحصیلی موفق به کسب معدل کل دوره 12 شده باشند. در غیر این صورت فقط گواهی گذراندن دروس دوره دریافت خواهند کرد.

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

مقطع کاردانی

 • دارا بودن دیپلم سه ساله نظام جدید (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) یا دیپلم سه ساله نظام ترمی / سالی واحدی (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) و یا دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله یا شش ساله نظری و فنی و حرفه ای)
 • داشتن سایر شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هر یک از مراکز آموزشی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی
 •  برخورداری از توانایی جسمی لازم متناسب با رشته های انتخابی
 • دارا بودن شرایط مربوط به وظیفه عمومی برای داوطلبان آقا

 مقطع کارشناسی ناپیوسته 

 • دارابودن مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و یا معادل آن، از دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش برای شرکت در دوره کارشناسی ناپیوسته (مدارک داخلی تمامی مراکز و موسسات، غیر قابل قبول بوده و مدرک معادل محسوب نمی گردد. در ضمن افرادی که تا پایان 31 شهریور ماه 1401 مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند، می توانند اقدام به نام نویسی نمایند.)
 • متقاضیان سهمیه آزاد می توانند برحسب ضوابط، بدون درنظر گرفتن عنوان مدرک کاردانی خود و براساس علاقه مندی به هر یک از رشته های تحصیلی، نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند. (داوطلبانی که بدون توجه به رشته تحصیلی و نوع مدرک کاردانی خود ثبت نام می نمایند، لازم است تمامی دروس پیشنیاز یا جبرانی رشته قبولی خود را با در نظر گرفتن گروه آموزشی مربوط و مطابق با سرفصل برنامه مصوب بگذرانند.)
 • دانشجویان مقطع کاردانی باید در صورت پذیرفته شدن، در زمان ثبت نام دانش آموخته شده باشند و مدرک فارغ التحصیلی خود را به مراکز آموزشی مربوطه ارائه نمایند.
 • داشتن سایر شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هر یک از مراکز آموزش تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی
 • دارا بودن کارت معافیت یا پایان خدمت برای متقاضیان آقا

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری، آزاد و علمی کاربردی 1401
ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

لیست رشته های دانشگاه های بدون کنکور 1401

اطلاع از رشته های هر دانشگاه برای ثبت نام در آن قطعا کمک کننده خواهد بود، به همین جهت در ادامه به ذکر این موارد پرداخته شده است.

دانشگاه سراسری

داوطلبان برای اطلاع از رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری می توانند به دفترچه مربوطه مراجعه نمایند تا بدون وجود خطا به انجام فرآیند انتخاب رشته بپردازند. به همین دلیل و برای دسترسی آسان تر به آن ها، در جداول زیر به تفکیک گروه آزمایشی اسامی این رشته ها ذکر شده است.

رشته های بدون کنکور سراسری 1401 – گروه آزمایشی ریاضی
کاردانی کارشناسی
کاردانی معماری مهندسی مکانیک
کاردانی فنی عمران مهندسی برق
کاردانی فنی مکانیک مهندسی کامپیوتر
کاردانی علمی کاربردی برق قدرت مهندسی معماری
کاردانی نقشه برداری مهندسی پزشکی
کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات مهندسی شیمی
کاردانی فنی الکترونیک مهندسی صنایع
کاردانی فنی صنایع مهندسی عمران
کاردانی فرآوری مواد معدنی راضیات و کاربرد ها
کاردانی کار های عمومی ساختمان مهندسی نساجی
کاردانی معماری سنتی فیزیک
کاردانی شهرسازی فیزیک مهندسی
کاردانی آمار مهندسی مواد و متالوژی
کاردانی مخابرات مهندسی مکانیک بیوسیستم
کاردانی بهره برداری پالایش گاز مهندسی پلیمر
کاردانی فنی جوشکاری علوم کامپیوتر
مهندسی شهرسازی
مهندسی بهره برداری راه آهن
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی
معماری داخلی
مهندسی انرژی
مهندسی معدن
مهندسی ماشین های صنایع غذایی
آمار و سنجش آموزشی
ایمنی صنعتی
مهندسی هوافضا
مهندسی نفت
مهندسی نقشه برداری
مهندسی خط و سازه های ریلی
مهندسی حرفه ای کامپیوتر
چند رسانه ای
مهندسی اپتیک و لیزر
مهندسی ایمنی و بازرسی فنی
مهندسی حرفه ای معماری
مهندسی ماشین های ریلی
مهندسی پلیمر
رشته های بدون کنکور سراسری 1401 – گروه آزمایشی علوم تجربی
کاردانی کارشناسی
کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر زمین شناسی
کاردانی امور زراعی و باغی علوم دامی
کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی علوم و مهندسی باغبانی
کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری علوم و مهندسی خاک
کاردانی تکنولوژی مواد غذایی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
کاردانی شیمی آزمایشگاهی علوم و مهندسی جنگل
کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی علوم و مهندسی صنایع غذایی
کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی زیست شناسی گیاهی
کاردانی تولید و فرآوری خرما شیمی محض
کاردانی بهداشت عمومی گرایش بهداشت خانواده زیست شناسی سلولی و مولکولی
کاردانی بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماری ها زیست فناوری
کاردانی بهداشت حرفه ای شیمی کاربردی
کاردانی مامایی علوم و مهندسی محیط زیست
کاردانی اتاق عمل مهندسی اقتصاد کشاورزی
کاردانی هوشبری مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
زیست شناسی جانوری
مهندسی طبیعت
مهندسی علوم دامی
مهندسی فضای سبز
مهندسی گیاه پزشکی
میکروبیولوژی
مهندسی صنایع مبلمان
مهندسی صنایع چوب
علوم و مهندسی شیلات
اقیانوس شناسی
زیست شناسی دریا
بهداشت و بازرسی گوشت
رشته های بدون کنکور سراسری 1401 – گروه آزمایشی علوم انسانی
کاردانی کارشناسی
کاردانی امور دولتی حسابداری
کاردانی حسابداری حقوق
کاردانی مدیریت بازرگانی روانشناسی
کاردانی امور مالی و مالیاتی علوم سیاسی
کاردانی مدیریت صنعتی مدیریت بازرگانی
کاردانی بیمه علوم ورزشی
کاردانی امور بانکی مدیریت دولتی
کاردانی گردشگری زبان و ادبیات فارسی
کاردانی علوم قضایی اقتصاد
کاردانی تربیت معلم قرآن کریم مشاوره
کاردانی هتلداری مدیریت صنعتی
کاردانی امور فرهنگی زبان و ادبیات ترکی آذری
کاردانی خدمات اداری فلسفه و کلام اسلامی
کاردانی صنعتی کاربردی ادیان و عرفان
تاریخ و تمدن ملل اسلامی
علوم قرآن و حدیث
روابط عمومی
علوم تربیتی
فقه و مبانی حقوق اسلامی
مددکاری اجتماعی
مدیریت امور بانکی
مدیریت بازرگانی
برنامه ریزی اجتماعی و تعاون
تاریخ
جامعه شناسی
جغرافیا
روزنامه نگاری
زبان و ادبیات عربی
زبان و ادبیات فارسی
علم اطلاعات و دانش شناسی
گردشگری
مدیریت امور گمرکی
مدیریت بیمه
مدیریت مالی
مدیریت کسب و کار
باستان شناسی
برنامه ریزی اجتماعی و تعاون
زبان و زبان شناسی
مطالعات خانواده
ادیان و مذاهب
تاریخ اسلام
فقه و حقوق امامی
فقه و حقوق حنفی
فقه و حقوق شافعی
فلسفه و عرفان اسلامی
شیعه شناسی
رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی
مردم شناسی
فلسفه
معارف اسلامی و اخلاق
معارف اسلامی و ادیان
معارف اسلامی و تاریخ
معارف اسلامی و علوم تربیتی
معارف اسلامی و علوم قرآنی
معارف اسلامی و کلام
زبان و ادبیات کردی
ایران شناسی
رشته های بدون کنکور سراسری 1401 – گروه آزمایشی هنر
کاردانی کارشناسی
کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی عکاسی
کاردانی گرافیک ارتباط تصویری
کاردانی انیمیشن طراحی لباس
کاردانی هنر سفالگری نقاشی
کاردانی طراحی پوشاک تلویزیون و هنرهای دیجیتالی
کاردانی باستان شناسی طراحی صنعتی
کاردانی هنر های تجسمی گرافیک طراحی و ساخت طلا و جواهر
فرش
مرمت آثار تاریخی
نقاشی ایرانی
هنر اسلامی
عکاسی
طراحی پارچه
کتابت و نگارگری
بازیگری
سینما
نوازندگی موسیقی ایرانی
نوازندندگی موسیقی جهان
مرمت بناهای تاریخی
هنر های صناعی
نمایش عروسکی
صنایع دستی
ادبیات نمایشی
تولید سیما
طراحی صحنه
کارگردانی تلویزیون
مجسمه سازی
آهنگ سازی
رشته های بدون کنکور سراسری 1401 – گروه آزمایشی زبان های خارجی
کاردانی کارشناسی
کاردانی مترجمی زبان انگلیسی زبان و ادبیات انگلیسی
مترجمی زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی
زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامی
زبان روسی
زبان و ادبیات فرانسه
زبان و ادبیات اردو
زبان و ادبیات ارمنی

دانشگاه آزاد

لیست رشته های بدون کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد 1401
کاردانی پیوسته
نرم افزار کامپیوتر ساخت و تولید قلمزنی
مکانیک خودرو نقاشی طراحی و دوخت
عمران فتو گرافیک – گرافیک استخراج معدن
حسابداری تربیت کودک تبرید
نقشه برداری مدیریت خانواده ریخته گری
حرارت مرکزی و تهویه مطبوع امور اداری جوشکاری
طراحی صنعتی تربیت بدنی امور دامی
نقشه کشی صنعتی الکترونیک عمومی صنایع چوب و مبلمان
الکتروتکنیک چاپ فناوری تولیدات زراعی
معماری داخلی انیمیشن فناوری پرورش دام
صنایع شیمیایی طراحی و ساخت طلا و جواهر ناوبری
معماری هنرهای تجسمی-چاپ دستی فناوری تولیدات باغی
صنایع نساجی صنایع فلزی
کاردانی ناپیوسته
آمار معماری سنتی کاردانی فنی بازرسی جوش
الکترونیک هواپیما مکانیزاسیون کشاورزی کاردانی فنی بازی سازی رایانه ای
انرژی تجدیدپذیر خورشیدی نرم افزار کامپیوتر کاردانی فنی برق
تربیت معلم آموزش ریاضی نقشه برداری – ژئودزی کاردانی فنی برق – الکتریک نیروگاه
تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی کاردان فنی کارهای عمومی ساختمان کاردانی فنی برق – برق صنعتی
راهسازی کاردان فنی مخابرات کاردانی فنی برق – برق مترو
مخابرات هواپیما کاردانی حرفه ای معماری – معماری داخلی کاردانی فنی برق – تاسیسات الکتریکی ساختمان
معماری کاردانی فنی آسانسور و پله برقی کاردانی فنی برق – تعمیر و نگهداری ماشین های الکتریکی
کاردانی فنی الکترونیک صنعتی کاردانی فنی ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) کاردانی فنی برق – توزیع
کاردانی فنی اویونیک هواپیما کاردانی فنی ایمنی کار و حفاظت فنی کاردانی فنی بهره برداری راه آهن
کاردانی فنی صنایع چوب – تولید مبلمان کاردانی فنی نرم افزار – برنامه سازی کامپیوتری امور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات باغی
کاردانی فنی صنایع دارویی – تولید دارو کاردانی فنی نساجی مور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات زراعی
کاردانی فنی صنایع دارویی – تولید دارو کاردانی فنی نساجی – چرم و پوست بهداشت و بیماری های طیور
کاردانی فنی صنایع سرامیک – آزمایشگاه کاردانی فنی نقشه کشی صنعتی تربیت معلم آموزش علوم تجربی
کاردانی فنی مکانیک – مکانیک شناورهای صیادی کاردانی فنی نورد فولاد تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
کاردانی فنی مکانیک – مکانیک ماشین آلات صنعتی کاردانی فنی هوانوردی _ خلبانی PPL تکنولوژی آبیاری
کاردانی فنی مکانیک – مکانیک ماشین های زراعی و باغی کاردانی فنی کامپیوتر – سیستم های کامپیوتری تکنولوژی تولیدات دامی
کاردانی فنی مکانیک – نیروگاه حرارتی کاردانی فنی کشتی تکنولوژی تولیدات گیاهی
کاردانی فنی مکانیک خودرو کاردانی فنی کنترل تکنولوژی جنگلداری
کاردانی فنی مکانیک مترو کاردانی فنی کنترل کیفیت قطعات مکانیکی تکنولوژی چوب
کاردانی حرفه ای بهداشت محصولات دامی کاردانی فنی صنایع غذایی – گوشت و فرآورده های گوشتی امور دولتی
کاردانی فنی باغبانی – تولید و فرآوری پسته کاردانی فنی منابع طبیعی – حفاظت و حمایت منابع طبیعی امور گمرکی
کاردانی فنی باغبانی – تولید و فرآوری خرما آموزش حرفه و فن امور مالی و مالیاتی
کاردانی فنی باغبانی – تولید و فرآوری زعفران آموزش دینی و عربی باستان شناسی
کاردانی فنی تولید قارچ های خوراکی آموزش زبان و ادبیات فارسی بیمه
کاردانی فنی تولید و فرآوری چای آموزش و پرورش ابتدایی تربیت معلم قرآن کریم
کاردانی فنی دامپروری – پرورش زنبور عسل آموزش و پرورش کودکان استثنایی حسابداری
کاردانی فنی دامپروری – پرورش صنعتی طیور اقتصاد کار و بهره وری روابط کار
کاردانی فنی دامپروری – تکثیر و پرورش صنعتی گاو امور بانکی علوم قضایی
کاردانی فنی صنایع غذایی – شیر و فرآورده های لبنی امور تربیتی علوم ورزشی
کاردانی حرفه ای امور دهیاری و شوراها کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه آمادگی جسمانی کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری ورزش سالمندان
کاردانی حرفه ای امور کتابداری و اطلاع رسانی کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه بسکتبال کاردانی حرفه ای تربیت مربی پایه بدنسازی معلولین
کاردانی حرفه ای ایمنی و بهداشت واحدهای صنفی کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه پرورش اندام کاردانی حرفه ای تربیت مربی پیش دبستانی
کاردانی حرفه ای ایمنی و حفاظت تصرفات ساختمانی کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه تیراندازی کاردانی حرفه ای تربیت مربی خانه کودک و نوجوان
کاردانی حرفه ای بازاریابی کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه شطرنج کاردانی حرفه ای تربیت مربی مهدکودک
کاردانی حرفه ای بازرگانی – انبارداری کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه شنا کاردانی حرفه ای تکنولوژی آموزشی
کاردانی حرفه ای بازرگانی – خدمات مشاوره املاک کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه فوتبال کاردانی حرفه ای حسابداری – حسابداری صنعتی
کاردانی حرفه ای بازرگانی – مشاوره حقوقی اصناف کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه فوتسال اردانی حرفه ای حسابداری – حسابداری مالی
کاردانی حرفه ای پیرایش مردانه کاردانی حرفه ای تربیت بدنی – مربیگری پایه والیبال کاردانی حرفه ای حسابداری – حسابداری مالیاتی
کاردانی حرفه ای مددکاری اجتماعی – اورژانس اجتماعی کاردانی حرفه ای مربیگری پایه کشتی هنرهای نمایشی
کاردانی حرفه ای مددکاری اجتماعی – مددکاری خانواده کاردانی حرفه ای میهمانداری هواپیما کاردانی حرفه ای چاپ – طراحی چاپ
کاردانی حرفه ای مددکاری اجتماعی – مددکاری کودک کاردانی حرفه ای کودکیاری کاردانی حرفه ای چاپ و نشر
کاردانی حرفه ای مددکاری اجتماعی – مراقبت سالمندان انیمیشن کاردانی حرفه ای دوخت های سنتی ایران
کاردانی حرفه ای مدیریت – امور اداری حفاظت و مرمت آثار تاریخی کاردانی حرفه ای دوخت و تکنولوژی لباس
کاردانی حرفه ای مدیریت – امور دفتری صنایع دستی کاردانی حرفه ای سینما – تصویربرداری
کاردانی حرفه ای مدیریت – خدمات بندری طراحی و ساخت طلا و جواهرات کاردانی حرفه ای سینما – فیلم سازی
کاردانی حرفه ای مدیریت کسب و کار موزه ها و بناهای تاریخی کاردانی حرفه ای صنایع دستی – سفال و کاشی سنتی
کاردانی حرفه ای مدیریت کسب و کار ورزشی هنرهای چوبی کاردانی حرفه ای صنایع دستی – فرش دستباف
کاردانی حرفه ای مراقبت زیبایی پوست و مو هنرهای سنتی کاردانی حرفه ای صنایع دستی – فرش دستباف
کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی – عکاسی کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی – نقاشی کاردانی حرفه ای کارگردانی و طراحی بازی های رایانه ای
کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی – گرافیک کاردانی حرفه ای هنرهای نمایشی – طراحی صحنه کاردانی فنی شهرسازی
کاردانی فنی تجهیزات پزشکی – تجهیزات اتاق عمل تکنولوژی مرتع و آبخیزداری کاردانی حرفه ای امور پستی
کاردانی فنی تصفیه آب و پساب صنایع غذایی تکنولوژی مواد غذایی کاردانی حرفه ای حسابداری – حسابرسی
کاردانی فنی تعمیر و نگهداری هواپیما دامپزشکی کاردانی حرفه ای حسابداری شرکت های بیمه
کاردانی فنی جوشکاری شیمی آزمایشگاهی کاردانی حرفه ای حقوق – ارشاد و معاضدت قضایی
کاردانی فنی حفاری چاه های نفت و گاز شیمی آزمایشگاهی – غذایی کاردانی حرفه ای حقوق – حقوق ثبتی
کاردانی فنی دیسپچری پرواز گیاه پزشکی کاردانی حرفه ای حقوق – خدمات قضایی
کاردانی فنی ربات مترجمی زبان اشاره ایرانی کاردانی حرفه ای حقوق – شورای حل اختلاف
کاردانی فنی شبکه های کامپیوتری مدیریت بازرگانی کاردانی حرفه ای خدمات گمرکی
کاردانی فنی صنایع پلاستیک  مدیریت صنعتی کاربردی کاردانی حرفه ای روابط عمومی
کاردانی فنی صنایع چاپ – ماشین آلات هتلداری کاردانی حرفه ای سلامت یاری
تکنولوژی شیلات کاردانی حرفه ای آرایش زنانه کاردانی حرفه ای صنایع دستی – مصنوعات سنگی
تکنولوژی صنایع غذایی کاردانی حرفه ای اطفا حریق شهری کاردانی حرفه ای صنایع دستی چرمی
تکنولوژی ماشین های کشاورزی کاردانی حرفه ای امداد سوانح کاردانی حرفه ای طراحی لباس
تکنولوژی محیط زیست کاردانی حرفه ای امور بورس کاردانی حرفه ای طلا و جواهر – ساخت زیورآلات با دست
کاردانی حرفه ای موسیقی – نوازندگی ساز ایرانی کاردانی حرفه ای امور بیمه کاردانی حرفه ای عکاسی خبری
کاردانی حرفه ای نوازندگی ساز کلاسیک مترجمی زبان انگلیسی کاردانی حرفه ای گردشگری
کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی – آبگینه آموزش زبان انگلیسی کاردانی حرفه ای مدیحه و مرثیه سرایی
لیست رشته های بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد 1401
کارشناسی پیوسته
آمار فیزیک مهندسی پزشکی
آمار و سنجش آموزشی فیزیک مهندسی مهندسی پلیمر
ایمنی صنعتی معماری داخلی مهندسی خط و سازه های ریلی
ریاضیات و کاربردها مهندسی انرژی مهندسی دریا
علوم مهندسی مهندسی هسته ای مهندسی دریانوردی
علوم و مهندسی آب مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی ساخت و تولید
علوم کامپیوتر مهندسی برق مهندسی شهرسازی
فناوری صدا مهندسی بهره برداری راه آهن مهندسی شیمی
مهندسی مکانیک مهندسی مکانیک بیوسیستم مهندسی نساجی
مهندسی نقشه برداری مهندسی هوا فضا مهندسی ورزش
اقیانوس شناسی بهداشت مواد غذایی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
زیست شناسی جانوری زیست شناسی دریا زیست شناسی سلولی و مولکولی
زیست فناوری شیمی محض شیمی کاربردی
علوم و مهندسی باغبانی علوم و مهندسی جنگل علوم و مهندسی خاک
علوم و مهندسی صنایع غذایی علوم و مهندسی محیط زیست گیاه پزشکی
مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی مهندسی صنایع مبلمان مهندسی طبیعت
میکروبیولوژی آموزش زبان عربی ادیان و عرفان
ایران شناسی باستان شناسی بانکداری اسلامی
تاریخ تاریخ و تمدن ملل اسلامی جامعه شناسی
حسابداری حقوق روابط عمومی
روزنامه نگاری زبان و ادبیات عربی زبان و ادبیات فارسی
علم اطلاعات و دانش شناسی علوم ارتباطات اجتماعی علوم تربیتی
علوم قرآن و حدیث علوم قضایی علوم ورزشی
فقه و حقوق مذاهب اسلامی – فقه و حقوق شافعی فقه و مبانی حقوق اسلامی  فلسفه
فلسفه و عرفان اسلامی فلسفه و کلام اسلامی گردشگری
مترجمی زبان اشاره ایرانی مددکاری اجتماعی مدیریت امور بانکی
مدیریت بازرگانی مدیریت بیمه مدیریت دولتی
مدیریت فرهنگی هنری مدیریت مالی مدیریت و بازرگانی دریایی
مدیریت کسب و کارهای کوچک مردم شناسی مشاوره
معارف قرآن کریم هتلداری ادبیات نمایشی
بازیگری لویزیون و هنرهای دیجیتال سینما
طراحی پارچه طراحی صحنه طراحی صنعتی
طراحی و ساخت طلا و جواهر عکاسی فرش
نقاشی نمایش عروسکی نوازندگی موسیقی ایرانی
آموزش زبان انگلیسی تربیت مترجم زبان ایتالیایی زبان وادبیات ارمنی
زبان و ادبیات آلمانی زبان و ادبیات اسپانیایی زبان و ادبیات انگلیسی
مهندسی صنایع اقتصاد کشاورزی فقه و حقوق اسلامی
مهندسی عمران زمین شناسی فلسفه و حکمت اسلامی
مهندسی ماشین آلات دریایی زیست شناسی گیاهی مترجمی زبان عربی
مهندسی ماشین های صنایع غذایی علوم دامی مدیریت امور گمرکی
مهندسی معدن علوم و مهندسی شیلات مدیریت صنعتی
مهندسی معماری مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی مدیریت و کمیسر دریایی
مهندسی مواد و متالورژی مهندسی فضای سبز مطالعات خانواده
هندسی مکانیزاسیون کشاورزی اقتصاد ارتباط تصویری
مهندسی نفت برنامه ریزی اجتماعی و تعاون صنایع دستی
مترجمی زبان آلمانی جغرافیا طراحی لباس
مترجمی زبان انگلیسی روان شناسی مرمت بناهای تاریخی
علوم سیاسی زبان و زبان شناسی کارگردانی
زبان روسی
کارشناسی ناپیوسته
مهندسی بهداشت محیط هوشبری آموزش زبان انگلیسی
آموزش و پرورش ابتدایی حقوق – حقوق ثبتی مدیریت بازرگانی
تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی آموزش ریاضی مهندسی حرفه ای برق قدرت
مهندسی حرفه ای مکانیک خودرو مهندسی حرفه ای کامپیوتر نرم افزار مهندسی حرفه ای ساخت و تولید
مهندسی فناوری مکانیک – تاسیسات حرارتی و برودتی مهندسی فناوری مکانیک – ماشین افزار مهندسی فناوری عمران – نقشه برداری
مهندسی اجرایی عمران  مدیریت دولتی مدیریت صنعتی
مدیریت و برنامه ریزی تربیت بدنی نقاشی مهندسی فناوری معدن – استخراج معادن زیرزمینی
کارشناسی حرفه ای عکاسی – تبلیغات مهندسی حرفه ای ایمنی صنعتی مهندسی فناوری شبکه های توزیع برق
گرافیک – تصویرسازی هندسی فناوری آسانسور و بالابرها مهندسی فناوری ارتباطات و اطلاعات ICT – مخابرات سیار
مهندسی فناوری طراحی و نقشه کشی صنعتی مهندسی فناوری مکانیک – ماشین افزار مهندسی فناوری ارتباطات و اطلاعات ICT – مخابرات نوری
کارشناسی حرفه ای علوم کتابداری و اطلاع رسانی مهندسی حرفه ای صنایع شیمیایی مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست
علوم آزمایشگاهی دامپزشکی مترجمی زبان انگلیسی آمار
مهندسی فناوری مخابرات – سوئیچ های شبکه ثابت مهندسی تولیدات گیاهی مهندسی فناوری برق مترو
طراحی و تکنولوژی دوخت آموزش دینی و عربی مهندسی حرفه ای صنایع نساجی
مهندسی حرفه ای علوم دامی مهندسی تولیدات گیاهی – باغبانی مهندسی علوم و صنایع غذایی
هندسی فناوری صنایع غذایی – شیر و فرآورده های لبنی مهندسی آبیاری مهندسی منابع طبیعی – مرتع و آبخیزداری
مهندسی فناوری صنایع غذایی – صنعت قند مهندسی فناوری بهداشت مواد غذایی با منشا دامی مهندسی فناوری دامپروری – پرورش صنعتی طیور
مهندسی فناوری کنترل – فرآیند مهندسی فناوری بهره برداری نیروگاه هندسی حرفه ای جوش
مهندسی فناوری عمران – سد و شبکه مهندسی فناوری صنایع لاستیک مهندسی حرفه ای صنایع چوب و مبلمان
مهندسی منابع طبیعی – شیلات تکثیر و پرورش آبزیان مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری
حسابداری آموزش دینی و عربی
مهندسی حرفه ای معماری هندسی فناوری ارتباطات و اطلاعات ICT – مخابرات نوری مهندسی فناوری دامپروری – پرورش اسب
مهندسی حرفه ای الکترونیک کاربردی مهندسی حرفه ای مواد ریخته گری مهندسی فناوری دامپروری – پرورش صنعتی گاو
سخت افزار کامپیوتر مهندسی فناوری کنترل – ابزار دقیق مهندسی فناوری اطلاعات – رسانه
حسابداری تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر مهندسی فناوری مکانیک – ماشین آلات راه سازی و راهداری
مهندسی شهرسازی مهندسی فناوری معدن – استخراج معادن زیرزمینی هندسی تولیدات گیاهی – زراعت
سخت افزار کامپیوتر کارشناسی حرفه ای تغذیه ورزشی مرمت و احیاء بناهای تاریخی
هندسی فناوری شبکه های کامپیوتری مهندسی فناوری دامپروری – تولید و فرآوری محصولات زنبور عسل بهداشت مواد غذایی
مهندسی فناوری ارتباطات و اطلاعات ICT – دیتا هندسی فناوری عمران – حمل و نقل شهری

دانشگاه علمی کاربردی

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1401
کاردانی ناپیوسته
معماری – معماری داخلی هنرهای تجسمی – عکاسی هنرهای تجسمی – گرافیک
هنرهای تجسمی – نقاشی هنرهای تجسمی – نقاشی ایرانی فناوری اطلاعات – رسانه
کامپیوتر – سیستم های کامپیوتری نرم افزار – برنامه سازی کامپیوتری شیمی آزمایشگاهی – غذایی
خدمات پس از فروش خودرو مدیریت – امور اداری خوشنویسی
امور فرهنگی حقوق – حقوق ثبتی حقوق – خدمات قضایی
حقوق – شورای حل اختلاف حقوق – نگارش حقوقی فراورده های بیولوژیک
تاکسی رانی مدیریت – خدمات بندری برق – توزیع
رسانه – ارتباطات فنی تربیت مربی مهدکودک امور تعاون
امور حج و زیارت رسانه – روستایی (ICT) تجهیزات صدابرداری
فناوری اطلاعات – اینترنت و شبکه های گسترده فناوری اطلاعات – خدمات الکترونیکی شهر صنایع غذایی – شیر و فراورده های لبنی
سیستم سیگنالینگ و کنترل مترو میهمانداری هواپیما بازرگانی – مشاوره حقوقی اصناف
موسیقی – نوازندگی ساز ایرانی نوازندگی ساز کلاسیک بازیگری
کنترل مخابرات – کابل و فیبرنوری سینما – تدوین فیلم
سینما – تصویربرداری سینما – جلوه های ویژه سینما – فیلم سازی
سینما – فیلم نامه نویسی گریم مخابرات مترو
نگهداری و تعمیرات برق شبکه های کامپیوتری امور فرهنگی – ویراستاری
امور کتابداری و اطلاع رسانی امور فرهنگی – امور موزه تربیت مربی قرآن کریم
امور دهیاری و شوراها تربیت مربی کودکان با نیازهای ویژه تربیت مربی کودکان کم شنوا و ناشنوا
عکاسی خبری، کاردانی حرفه ای کمک کارگردانی مترجمی زبان انگلیسی – آثار دیداری و شنیداری مترجمی زبان انگلیسی – آثار مکتوب و متون رسمی
کارشناسی ناپیوسته
حسابداری – حسابداری بانکی حسابداری – حسابداری دولتی حسابداری – حسابداری مالی
حسابداری – حسابداری مالیاتی حسابداری – حسابرسی سینما – تدوین فیلم
سینما – تصویربرداری سینما – فیلم سازی فناوری شبکه های توزیع برق
فناوری کنترل – ابزار دقیق فناوری اطلاعات – رسانه فناوری شبکه های کامپیوتری
فناوری صنایع شیمیایی فناوری صنایع لاستیک امور گمرکی
 حقوق بیمه  عکاسی خبری گریم – چهره پردازی
مجری گری عکاسی – مد و پوشاک فناوری اطلاعات – طراحی صفحات وب
مترجمی – خبر انگلیسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل مترجمی همزمان انگلیسی
فناوری اطلاعات – برنامه نویسی تحت وب فناوری اطلاعات – خدمات رایانه ای در شهرداری فناوری – ICT از سیستم های مخابراتی
هنرهای نمایشی – تئاتر کاربردی هنرهای نمایشی – طراحی صحنه مدیریت امور نمایشگاهی
تربیت مربی امور فرهنگی کودک و نوجوان فناوری تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی روابط عمومی – الکترونیک
روابط عمومی – امور رسانه علوم کتابداری و اطلاع رسانی مدیریت اسناد و مدارک
خبرنگاری – اجتماعی و فرهنگی خبرنگاری – سیاسی و اقتصادی انیمیشن – کارگردانی
خبرنگار ی – ورزشی حسابداری – حسابداری خدمات و آثار فرهنگی و هنری حسابداری – حسابداری خدمات و تولیدات صنعتی
حسابداری – حسابداری خدمات و تولیدات کشاورزی

نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری، آزاد و علمی کاربردی 1401
ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

دفترچه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور 1401

متقاضیانی که قصد ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه و یا ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه را دارند، می توانند دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه، بهمن ماه و همچنین اصلاحیه های آن را از طریق جداول زیر دانلود نمایند.

دانشگاه سراسری

مطالعه این دستورالعمل جامع که هر ساله توسط سایت sanjesh.org منتشر می گردد، داوطلبان را برای انجام ثبت نام و انتخاب رشته ای آگاهانه و بدون شک و تردید آماده می کند.

با توجه به اینکه دفترچه مربوطه برای نیم سال دوم 1401 تاکنون منتشر نشده است، جهت آگاهی بیشتر داوطلبان دفترچه سال گذشته را در جدول زیر قرار داده ایم. به محض انتشار دفترچه ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه 1401، مطلب بروز رسانی خواهد شد.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری
نیم سال اول
دانلود دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1401(حهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کند.)
نیم سال دوم
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن 1401

(به محض انتشار لینک فوق فعال خواهد شد.)

همان طور که اشاره شد، ملاک دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو، معدل کتبی دیپلم می باشد. افرادی که پس از اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 جزء پذیرفته شدگان بدون آزمون معرفی گردند، می توانند جهت تکمیل پروسه ثبت نام به محل واحد دانشگاهی مورد نظر مراجعه نمایند و تحصیل خود را از ترم مهر یا بهمن ماه، در آن مرکز آغاز کنند.

دانشگاه آزاد

همچنین متقاضیانی که علاقه مند به ادامه تحصیل از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 هستند نیز می توانند با کلیک بر روی لینک مربوطه از شرایط این نوع پذیرش آگاهی پیدا نمایند. خاطر نشان می شود که رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در 4 مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ارائه می گردد.

جدول دفترچه های ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانشگاه علمی کاربردی

متقاضیان جهت کسب اطلاع از جزئیات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1401 اعم از زمان، نحوه و شرایط آن می بایست به مطالعه دفترچه نام نویسی و انتخاب رشته مربوطه در نهایت دقت بپردازند. این دفترچه با آغاز نام نویسی در سایت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی به نشانی sanjesh.org منتشر می گردد.

دفترچه ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی 
دانلود دفترچه ثبت نام کاردانی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک بالا کلیک کنید.)

دفترچه ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی 1401
دانلود دفترچه ثبت نام کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک بالا کلیک کنید.)

سوالات متداول 

1- ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1401 چگونه انجام می شود؟

ثبت نام در این رشته ها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org انجام می شود که مراحل آن به طور کامل در این مقاله ذکر شده است.

2- چه زمانی می توان نسبت به ثبت نام بدون کنکور نیمسال اول دانشگاه های سراسری 1401 اقدام نمود؟

برای افرادی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده اند، این فرآیند تا 24 مرداد ماه و برای افرادی که نام نویسی ننموده اند، از 24 مرداد ماه تا 6 شهریور ماه تمدید شد.

3- پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بر چه اساسی صورت می گیرد؟

پذیرش در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب و با توجه به ظرفیت رشته محل های مختلف صورت می پذیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۲۵ نظر

 1. سلام و احترام
  ثبت نام در رشته های بدون آزمون از طریق سایت سازمان سنجش، چه زمانی آغاز خواهد شد؟
  من دوازدهمم و میخوام بدونم که زمان ثبت نام یا چیزای مورد نیاز دیگه رو که از دست ندادم؟! (فقط اینکه من به کنکور تجربی۱۴۰۱ ثبت نام کردم که قصد شرکت ندارم و امیدوارم که مشکلی رو بوجود نیاره…)
  ممنون میشوم که راهنمایی ام کنین…

 2. سلام خسته نباشید من معدلم ١٩ هستش و دیپلم گرافیک دارم . میخوام با سوابق تحصیلیم برم دانشگاه بنظر شما شانس قبولی دارم ؟!نمیدونم گرافیک ظرفیتش چقدره و همش نگرانم هیچ جا پذیرفته نشم.فکر کنم فقط گیلان و گلستان ظرفیت دارند

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر لیست رشته های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) منتشر نشده است. لازم به ذکر است ازجمله شرایط مورد پذیرش: تعداد داوطلبان متقاضی شرکت در این رشته، معدل، ظرفیت دانشگاه ها و… می باشد.

 3. سلام و احترام
  من ترم دو رشته شیمی محض پیام نور هستم ولی میخوام همین رشته رو تو دانشگاه دولتی بخونم
  میخواستم بدونم من اگربعداز دوترم از دانشگاه پیام نور بخوام بیام بیرون انصرافی محسوب میشه و هزینه انصرافی باید بپردازم؟؟
  و دردانشگاه دولتی همین رشته رو ازترم ۳ شروع خواهم کردیاازترم یک؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخگو باشید..‌‌..

  • با سلام، در صورتی که دانشگاه هزینه ای جهت انصراف برای شما تعیین کند، موظف به پرداخت آن می باشید. لازم به ذکر است در صورت قبولی در دانشگاه روزانه، از ترم یک شروع به تحصیل می کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره