تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400

شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400

شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 - 1400
شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

جهش تحصیلی یعنی این امکان وجود دارد تا دانش آموز بدون گذراندن یک سال تحصیلی، یک پایه تحصیلی را طی کند. دانش آموزانی که علاقه مند به ثبت نام در طرح جهش تحصیلی هستند، در صورتی که تمامی شرایط ثبت نام را دارا باشند می توانند با شرکت در آزمون هایی که برگزار می شود و کسب نمره قابل قبول، شانس خود را برای گذراندن جهشی یک یا چند پایه تحصیلی بیازمایند. البته این امر به همین سادگی ها هم نیست و داوطلبان برای ثبت نام در طرح جهش تحصیلی باید شرایطی را نیز دارا باشند.

دانش آموزان در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند بیش از یک بار در جهش تحصیلی ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400

برخی از والدین با توجه به توانایی های فرزندانشان متوجه این موضوع می شوند که هوش ذهنی آن ها فراتر از دیگر هم سن و سال هایشان است و احساس می کنند که می توانند برای جهش تحصیلی دانش آموزان اقدام نمایند. در این صورت والدین می توانند این مسئله را با مدیران مدرسه در میان بگذارند و در صورت داشتن شرایط علمی لازم برای جهش تحصیلی فرزندانشان اقدام نمایند.

 • نمره دانش آموزان ابتدایی در تمامی دروس باید «خیلی خوب» باشد.
 • دانش آموزان دبیرستانی باید معدل و نمرات بالایی داشته باشند.
 • داوطلبان باید در آزمون ارزیابی ذهنی و سنجش هوش (تست هوش IQ) شرکت کنند. حداقل نمره داوطلبان در این آزمون می بایست بالای 120 باشد.
 • دانش آموز باید در امتحانات جهش تحصیلی پایه مربوطه که در شهریور ماه برگزار می شود نیز شرکت کرده و نمره قبولی کسب کند.

زمان ثبت نام جهش تحصیلی 99

در حال حاضر، جهش تحصیلی دانش آموزان در دوره ابتدایی از پایه های “اول به سوم”، “دوم به چهارم “، “سوم به پنجم” وچهارم به ششم” صورت می گیرد. ارزیابی دانش آموزان متقاضی جهش تحصیلی در این مقطع، از سی و یک خرداد ماه سال 1399، پس از صدور کارنامه نهایی شروع و تا بیست و دوم مرداد ماه به اتمام خواهد رسید و تاریخ فوق غیرقابل تمدید می باشد.

لازم به ذکر است که جهش تحصیلی در دوره متوسطه نیز از پایه های “پنجم به هفتم” و “هفتم به نهم” امکان پذیر است. این دسته از متقاضیان می بایست به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نموده و درخواست خود را ارائه نمایند. در صورتی که اداره آموزش و پرورش استان با جهش تحصیلی داوطلب موافقت نماید، منعی برای تحصیل وی در پایه مورد نظر وجود نخواهد داشت.

آیا جهش تحصیلی از پایه اول به سوم ابتدایی صحت دارد؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، جهش تحصیلی دانش آموزان از پایه های “دوم به چهارم”، “سوم به پنجم” و “چهارم به ششم” صورت می گیرد، اما به گفته رئیس آموزش و پرورش استثنایی تهران از سال گذشته برای اولین بار ثبت نام جهش تحصیلی از پایه ” اول به سوم” نیز امکان پذیر شده است اما اقدام برای آن، مشروط به اخذ رای کمیسیون استان و ثبت شماره و تاریخ آن در سامانه سناد می باشد. اینفوگرافیک زیر شامل راهنمای جهش تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی می باشد که توضیحات مختصری در رابطه با روند آن ارائه شده است.

(جهت مشاهده، روی عکس کلیک کنید.)

فرآیند ثبت نام در جهش تحصیلی به چه صورت می باشد؟

 والدینی که توانایی و هوش گذراندن جهشی پایه های تحصیلی را در فرزندان خود مشاهده می کنند، می توانند از طریق مدارس نسبت به ثبت نام آن ها اقدام کنند. دانش آموزانی که شرایط مورد نیاز برای جهش تحصیلی را داشته باشند و در آزمون ها و سنجش ها نمره قابل قبول را کسب کنند، می توانند به صورت جهشی یک یا چند پایه را بگذرانند.

پس از موافقت مدیر و شورای مدرسه و همچنین بررسی مدارک توسط اداره آموزش و پرورش استان، برای مشخص شدن اینکه آیا دانش آموز امکان شرکت در آزمون جهشی را دارد یا خیر، میزان IQ او را بر اساس معیارهای استاندارد مورد ارزیابی قرار می دهند و طبق این ارزیابی ذهنی، در صورتی که IQ دانش‌آموز بالای 120 باشد، اجازه شرکت در آزمون برای او صادر می شود.

مدیران مدارس ابتدایی باید از طریق ورود به سامانه دانش آموزی سناد دوره ابتدایی، نسبت به ثبت اطلاعات فردی و خانوادگی دانش آموز متقاضی و تکمیل کاربرگ های مربوطه در سامانه سناد ثبت نام نمایند. سپس از طریق سامانه سنجش نسبت به نوبت گیری و ارجاع به پایگاه تخصصی اقدام نمایند.

پس از مرحله  ارزیابی ذهنی، نتایج به اداره آموزش و پرورش استان ارسال می شود و در صورتی که توانمندی هوشی دانش‌آموز تایید شود این امکان وجود دارد تا دانش آموز بنا بر مقررات آیین‌نامه پیشرفت تحصیلی و تربیتی دوره ابتدایی، در ارزشیابی تحصیلی حداکثر تا پایان شهریورماه شرکت کند و در صورتی که موفق به کسب امتیاز لازم شد، برای تحصیل در پایه بالاتر اقدام نماید.

مدارک لازم برای ثبت نام جهش تحصیلی

 1. گزارش تحصیلی از سوی معلم مربوطه
 2.  کارنامه های پایه های تحصیلی فعلی و سال های قبل
 3. شناسنامه و کپی از صفحات آن

نکاتی در مورد جهش تحصیلی

 • امکان ثبت نام برای جهشی خواندن پایه های اول هر مقطع وجود ندارد اما دانش آموزان در صورت داشتن شرایط لازم می توانند در جهش تحصیلی پایه اول به سوم ثبت نام کنند.
 • دانش آموزی که قبلا یک بار جهش تحصیلی داشته است می تواند مجددا از این طرح استفاده کند، با این تفاوت که ثبت نام مجدد در جهش تحصیلی، نیازمند حدنصاب بهره هوشی بیشتری می باشد. علاوه بر این لازم است تا پرونده او در کمیسیون خاص استان مورد بررسی و تایید قرار گیرد تا داوطلب بتواند برای بار دوم جهش تحصیلی داشته باشد.
 • در صورتی که دانش آموزی از مقطع ابتدایی، متقاضی جهش در چند پایه می باشد، پرونده او باید از طریق مدرسه به معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ارسال شود. پس از بررسی پرونده، تعداد پایه های مورد موافقت به شورای عالی آموزش و پرورش اعلام می شود تا این شورا دانش آموز را برای ارزیابی ذهنی و روانی و برگزاری تست هوش به سازمان استثنایی ارجاع دهد. پس از تعیین نتیجه ارزیابی هوش دانش آموز، نتیجه آن به صورت محرمانه به شورا اطلاع رسانی می شود.
 • دانش آموزانی که در سال های گذشته متقاضی جهش تحصیلی بوده اند و حداقل امتیاز لازم را کسب نکرده اند چنانچه تقاضای مجدد برای شرکت در این طرح را داشته باشند، می توانند با پرداخت وجه مطابق با دستورالعمل مالی برنامه سنجش سال 99، مجددا مورد ارزیابی قرار گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی 99 – 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۱۱۷ نظر

 1. سلام امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا ثبت نام جهشی هست تو همین اگهی فرمودید از اواخر اردیبهشت ثبت نام هست ولی مدیر مدرسه ابراز بی اطلاعی میکنند ؟

 2. سلام برادر من پایه دومه هوش بالایی داره . میخواد سوم رو جهشی بگیره . آیا از پایه دوم ها تست IQ گرفته میشه؟ اگه آره . چطوره؟

  • با سلام. شرایط ثبت نام دانش آموزان جهشی به این صورت می باشد که دانش آموز می بایست زیر نظر آموزش و پرورش تست هوش داده و در صورتی که بتواند نمره بالای ۱۲۰ را کسب کند اجازه شرکت در امتحانات جهشی را خواهد داشت.البته لازم به ذکر است سطح سوالات هر پایه متفاوت می باشد.

 3. سلام آیا از ششم به هشتم هم وجو۶دل دارد؟

  • با سلام ، خیر مطابق با قوانین آموزش و پرورش ، امکان تحصیل به صورت جهشی در پایه هفتم (اولین پایه مقطع متوسطه اول ) وجود ندارد .

 4. سلام میشه از پایه نهم به دوازدهم جهشی خوند?

  • با سلام ،
   شما درصورتی که موافقت مدیر و شورای مدرسه را کسب نمایید و سپس مدارک تحصیلی شما به تائید اداره آموزش و پرورش برسد ، پس از انجام تست IQ و کسب حداقل نمره ۱۲۰ در آزمون ، می توانید در امتحان جهشی پایه مذکور شرکت نمایید.

 5. سلام. من پایه ی هفتمم ولی میخوام به نهم جهش بزنم. میشه لطفا بگید که با چه معدلی و تا کی میتونم برای جهشی ثبت نام کنم؟

  • با سلام ،
   چنانچه شما تمایل به نام نویسی در آزمون جهش تحصیلی پایه هفتم به نهم داشته باشید ، می بایست دارای معدل و نمرات بالا بوده ، و همچنین حداقل نمره تست هوش شما بالاتر از ۱۲۰ باشد ؛ دراینصورت و با موافقت شورای مدرسه و آموزش و پرورش می توانید در امتحان شرکت نمایید.لازم به ذکر است معمولا نام نویسی در اردیبهشت ماه انجام می گیرد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره