تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام مدارس بزرگسالان

ثبت نام مدارس بزرگسالان

نام نویسی مدارس بزرگسالان
ثبت نام مدارس بزرگسالان

در دنیای امروزی، بی سوادی معضلی است که افراد درگیر با آن، مشکلات زیادی در زندگی روزمره خود دارند. یکی از گروه هایی که به دلیل عدم برخورداری از سواد لازم با مشکلات مختلفی مواجه می شوند، بزرگسالانی هستند که به دلایل متفاوت امکان ادامه تحصیل از آن ها سلب شده است. ممکن است این افراد سال ها درس را کنار گذاشته‌ باشند ولی برای بار دیگر تصمیم به تحصیل مجدد بگیرند که به این ترتیب می توانند با استفاده از دو روش تحصیل بزرگسالان از طریق آموزش حضوری نهضت سواد آموزی و یا آموزش از راه دور، تحصیلات خود را ادامه دهند.

آموزش از راه دور، یک روش تحصیلی با انعطاف و آسان است که در حال حاضر دوره های اول متوسطه و دوم متوسطه را پوشش می دهد. شیوه آموزش در این مدارس نیمه حضوری و غیر حضوری است و برای هر درس، شش ساعت امکان حضور در کلاس برای رفع اشکال فراهم می باشد.

مدارس آموزش از راه دور با الویت پذیرش بازماندگان از تحصیل راه اندازی شده است که شامل دو گروه افراد لازم التعلیم و بزرگسالان می شود.

زمان ثبت نام مدارس بزرگسالان 99

نام نویسی در مدارس طی بازه زمانی خاصی انجام می شود. قابل ذکر است که هم اکنون تاریخ دقیقی از زمان ثبت نام مدارس بزرگسالان در سال 99 در دسترس نمی باشد اما به محض انتشار، این مقاله به روز رسانی خواهد شد. اما طبق زمان بندی های اعلام شده در سال های اخیر، معمولا نام نویسی مدارس بزرگسالان در مهر ماه صورت می گیرد و ممکن است تا آبان ماه نیز تمدید شود. شما عزیزان می توانید برای آگاهی از زمان ثبت نام این مدارس در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه ثبت نام مدارس بزرگسالان 99

معمولا فهرست مدارس آموزش از راه دور، از طریق وبسایت dei.medu.ir ارائه می گردد که افراد متقاضی می توانند بر اساس این لیست، نزدیک ترین مدرسه به محل سکونت خود را انتخاب کنند و به صورت حضوری جهت ثبت نام به آن مراجعه کنند. در صورت نیاز می توانید در این زمینه از کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره نیز کمک بگیرید. 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام مدارس آموزش از راه دور بزرگسالان 

 • کپی شناسنامه و کارت ملی دانش آموز
 • 6 قطعه عکس 4*3 
 • گواهی سال سوم راهنمایی 
 • کل پرونده سنوات گذشته دانش آموزش 
 • کارنامه اول تا سوم راهنمایی

شرایط ثبت نام مدارس بزرگسالان 99

لازم به ذکر است که دوره‌های تحصیلی برای سواد آموزان به سه دسته تحصیل برای افراد فاقد سواد (بی‌سواد مطلق)، دوره دوم (افراد کم سواد) و تحکیم سواد (حفظ سواد خواندن و نوشتن) تقسیم بندی می ‌شود. دوره تحکیم سواد برای افرادی است که دارای سواد خواندن و نوشتن هستند اما برای اخذ مدرک و ادامه تحصیل اقدام نخواهند کرد و در واقع فرصتی برای استمرار و پایداری آموخته ها می خواهند.

در این مورد کتاب های ساده و کم حجم مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان ذکر شده است که برای دوره متوسطه اول و دوم تحصیل از طریق مدارس آموزش از راه دور صورت می گیرد. 

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره ابتدایی 

در صورتی که فرد مورد نظر قصد شروع دوره تحصیلی خود را دارد، باید علاوه بر داشتن مدارک شخصی و هویتی لازم، حداقل 11 سال سن داشته باشد که در این صورت، طبق ضوابط زیر، فرد می تواند برای ادامه تحصیل اقدام نماید.

 • اگر فردی بی سواد است و اصلا سواد ابتدایی هم ندارد اما مایل است که خواندن و نوشتن را بیاموزد، باید به دفاتر نهضت سواد آموزی مراجعه کند و شروع به تحصیل نماید.
 • در صورتی که فرد مهارت خواندن و نوشتن را دارد اما مدرک دوره ابتدایی را ندارد، می تواند به صورت داوطلب آزاد ثبت نام نماید و در خرداد ماه، امتحان پایه ششم را بدهد.
 • همچنین متقاضیان فاقد مدرک تحصیلی پایه اول تا پنجم ابتدایی و مردودی پایه ششم نظام قدیم می توانند به صورت داوطلب آزاد در پایه ششم ابتدایی ثبت نام کنند و پس از قبولی در پایه ششم نظام قدیم، می توانند در پایه هفتم بزرگسالان یا آموزش از راه دور ثبت نام نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه اول

داوطلبانی که مشتاق به ادامه تحصیلات خود در دوره اول متوسطه هستند باید طبق ضوابط زیر عمل کنند:

 • کسانی که دارای مدارک ششم ابتدایی قدیم یا جدید هستند، برای ادامه تحصیل در پایه هفتم باید به مدارس شبانه یا مدارس آموزش از راه دور مراجعه کنند تا دوره متوسطه اول خود را طی 3 سال بگذرانند.
 • کسانی که در پایه سوم راهنمایی مردود می شوند، با داشتن حداقل 16 سال سن می توانند دروس مردود شده را دوباره امتحان بدهند.
 • همچنین دارندگان مدرک پایه پنجم سنوات گذشته، به شرط داشتن حداقل 18 سال سن می توانند در امتحانات طرح جامع سوم راهنمایی شرکت نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه دوم

همان طور که ذکر شد، آموزش از راه دور برای دو دسته از افراد یعنی متقاضیان لازم التعلیم و بزرگسالان می باشد. در این نوع از آموزش، گروه لازم التعلیم به افراد دارای معلولیت، متأهل یا کسانی که به مدرسه دسترسی ندارند، اطلاع می شود. این افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات جسمانی، شرایط خاصی یا سرپرست خانوار بودن امکان ادامه تحصیل به صورت حضوری نداشته باشند.

گروه بزرگسالان مخصوص افرادی است که شرایط سنی حضور در مدارس را از دست داده اند یعنی سن آن ها بالای 18 سال می باشد اما باز به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیل نشده اند.

آیا امکان نقل و انتقال از مدارس آموزش از راه دور وجود دارد ؟

امکان نقل و انتقال مدارس آموزش از راه دور نیز وجود دارد. بنابراین بعد از نام نویسی در مدارس، متقاضیان واجد شرایط می توانند نسبت به انتقالی اقدام نمایند. توجه کنید مدارس غیر حضوری تنها در دوره متوسطه یک و دو، امکان ثبت نام به دانش آموزان را خواهند داد. بیشترین مدارس آموزش از راه دور، در نوبت دوم مدارس دولتی تشکیل می‌شوند. شایان ذکر است که تعدادی از مدارس آموزش از راه دور توسط موسسان خریداری شده اند و به صورت مجزا فعالیت می‌کنند.

لازم به ذکر است که مدارس آموزش از راه دور، مدارسی غیردولتی هستند اما شهریه آن ها بسیار کم می باشد. همچنین هنرآموزان کاردانش برای گذراندن واحدهای مهارتی و عملی باید به مراکز مجاز فنی و حرفه‌ای در بیرون مدارس مراجعه کنند. در نظر داشته باشید افرادی که در یک پایه دو بار مردود شوند، امکان ادامه تحصیل را نخواهند داشت.

 

سوالات متداول

1- آیا تحصیل بزرگسالان از طریق آموزش از راه دور در تمام مقاطع امکان پذیر است؟

خیر، در حال حاضر آموزش از راه دور تنها دوره های اول متوسطه و دوم متوسطه را پوشش می دهد.

2- آیا مدارس آموزش از راه دور رایگان هستند؟

خیر، این مدارس رایگان نیستند و شهریه کمی را به عنوان هزینه تحصیل دریافت می کنند.

3- آیا بعد از نام نویسی در مدارس آموزش از راه دور امکان نقل و انتقال وجود دارد ؟

بله، امکان نقل و انتقال در این مدارس پس از ثبت نام وجود دارد.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۹ نظر

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه و نامزد هستم امسال قراره عروسی کنیم واسه ورود به دبیرستان ب دلیل عقد کردن نمیشه برم مدرسه عادی درس بخونم؟و آیا من با ۱۵ سال سن میشه برم بزرگسالان بخونم؟ لطفا راهنماییم کنین

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با شرایط آموزش و پرورش دانش آموزان پس از ازدواج می بایست برای ادامه ی تحصیل به مدارس بزرگسال مراجعه کنند.

 2. Avatar

  سلام من سکیل دارم ازدواج کردم دیگ درس نخوندم الانم ۲۶سالمه میخوام دیپلم بگیرم اگرم شددوست دارم کنکنور شرکت کنم.راهنمایم کنید چیکارکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به اموزش و پرورش منطقه سکونت خود، ادرس مدارس بزرگسال را دریافت نموده و نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

 3. Avatar

  سلام من تا دوم دبیرستان خودم و به دلایل که برام پیش آمد نتوانستم ادامه تحصیل دهم ترک تحصیل کردم
  الان بعد ۲۴سالمه و دوست دارم ادامه تحصیل بدم
  نظر شما چیست

 4. Avatar

  سلام من تا پنجم ابتدایی درس خوندم تا دیپلم چند سال طول میکشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای ادامه تحصیل در مدارس بزرگسال به اموزش پرورش منطق سکونت خود را مراجعه کرده و ادرس مدارسال برزگسال را دریافت نمایید.

 5. Avatar

  سلام
  مادر من تا پنجم ابتدایی خوانده و سن ایشان۴۰سال هست و دوست دارند ادامه تحصیل دهند میشه کامل بگین باید چیکار کنم براشون مچکرم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به اموزش و پرورش منطقه سکونت خود و دریافت ادرس مدارس بزرگسال، نسبت به ثبت نام در مدارس بزرگسال اقدام نمایید.

 6. Avatar

  سلام وقت بخیر لطفاً راهنمایی میکنید برای ادامه تحصیل

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، به اموزش و پرورش منطقه سکونت خود جهت دریافت ادرس مدارس بزرگسال مراجعه نمایید.

 7. Avatar

  لطفاً راهنمایی میکنید برای ادامه تحصیل

 8. Avatar

  سلام من لیسانس فقه و حقوق دارم سال ۱۳۹۰ گرفتم مدرکمو الان دلم میخواد مامایی بخونم ایا باید از اول دیپلم تجربی بگیرم یا با دیپلم انسانی میتونم کنکور بدم؟و اینکه کنکور با کتابای جدیده ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم (نظام جدید، نظام قدیم)، دیپلم و پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی) مجاز به شرکت در کنکور و انتخاب گروه آزمایشی تجربی می باشید.

 9. Avatar

  سلام من امتحانای آخر سال سوم دبیرستان و نرفتم و میخام دیپلم بگیرم باید چیکار کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، از طریق اموزش و پرورش منطقه سکونت خود، جهت ثبت نام در مدارس بزرگسال اقدام کنید.

 10. Avatar

  سلام
  ما بعد از ثبت نام و طی کردن امتحانات و گرفتن نتایج
  چطور باید مدرک دیپلم را دریافت کنیم (دیپلم موقت)
  اگر میشه کامل توضیح بدید که چه مراحلی باید انجام شود.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی فراغت از تحصیل می توانید با مراجعه به محل تحصیل خود مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایید.

 11. Avatar

  با سلام من تا ششم خوندم بعدش ب دلایلی نشد بخونم الان هفده سالمه وخیلی خیلی دوس دارم ادامه بدم الان باید چجوری ثبت نام کنم اگ شد میخوام جهشی بخونم نمیخوام زیاد عقب بیوفتم باتشکر…

 12. Avatar

  من فقط مدرک پیش دانشگاهی رو میخوام ک بعدش کنکور بدم
  باید چیکار کنم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با آموزش و پرورش منطقه سکونت خود جهت دریافت ادرس مدارس بزرگسال، تماس بگیرید.

 13. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید من تا کلاس پنجم درس خوندم الان ۲۱سالمه کم وبیش تو ذهنیتم مونده اما کامل بلد نیستم ازدواج کردم وخیلی علاقه مند به ادامه تحصیل می باشم .از کجا شروع کنم .با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط سنی و تاهل می بایست جهت ادامه تحصیل به مدارس بزرگسالان مراجعه نمایید.

 14. Avatar

  سلام من اول راهنمایی تمام کردم می خوام مدرک سوم راهنمایی بگیرم حالاباید چکار کنم

 15. Avatar

  سلام من ۲۲سالمه من تاسوم دبیرستان خوندم بخاطر مردودی هایی که داشتم نتونستم ادامه تحصیل بدم حالا میخوام دیپلمم رو بگیرم باید چیکارکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت ادامه تحصیل می بایست به مدارس بزگسالان محل سکونت خود مراجعه نمایید.

 16. Avatar

  سلام من تا کلاس سوم درس خوندم میخواستم بدونم تا دیبلوم چند سال تول میکشه تابگیرم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین آموزشی نظام جدید می بایست ۹ سال دیگر به تحصیل کنید تا موفق به کسب مدرک دیپلم شوید.

 17. Avatar

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم من تاشیشم دبستان درس خواندم بعد ترک تحصیل کردم حالا میخوام درباره درسم رو ادامه بدم باید چیکار کنم الان هفده سالمه

 18. Avatar

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم من تاشیشم دبستان درس خواندم بعد ترک تحصیل کردم حالا میخوام درباره درسم رو ادامه بدم باید چیکار کنم

 19. Avatar

  سلام ی سوال داشتم من سال ۹۵ پیش دانشگاهی امتحان شیمی رو تجدید شدم ونرفتم دوباره امتحان بدم الان بخوام امتحان بدم دوباره باید پیش دانشگاهی رو بخونم که بتونم کنکور بدم یا فقط باید امتحان شیمی بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید با مراجعه به اداره آموزش و پرورش استان محل تحصیل خود، از آخرین وضعیت خود مطلع شوید.

 20. Avatar

  سلام ببخشین من تا سوم دبیرستان درس خودم الانم میخام باز ادامه تحصیل بدم بهم گفتن که باید کارت پایان خدمت داشته باشین ایا راهی هست که بدون کارت پایان خدمت درسم رو ادامه بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید و غیبت سربازی داشته باشید، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشید.

 21. Avatar

  سلام ببخشید من تا سوم راهنمایی درس خوندم ولی در سوم راهنمایی ۲-۳ تا درس تجدید شدم،،الان ۴۸ سال سن دارم،،من چطوری میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید با مراجعه به اداره آموزش و پرورش محل سکونت خود، اقدام به ثبت نام در مدارس بزرگسالان کنید و ادامه تحصیل دهید.

 22. Avatar

  سلام من ۲۵ سالمه و تا سوم‌راهنمایی با معدل ۱۷ بیشتر نخوندم
  الان اگه علاقه و پشتکار داشته باشم آیا‌ میتونم درسمو ادامه بدم و ی رشته خوب دانشگاهی بیارم ‌؟
  با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام وقت بخیر، شما می توانید با مراجعه به آموزش و پرورش منطقه سکونت خود لیست مدارس بزرگسال را دریافت کرده و برای ادامه تحصیل در این مدارس اقدام کنید و پس از فارغ التحصیلی از مدرسه برای کنکور سراسری شرکت کنید.

 23. Avatar

  سلآم من ۳۰سالمه وقصد دارم ادامه تحصیل بدم وتااؤل راهنمای درس خواندم آیا امکانش هست غیر حضؤری ادامه داد ممنونم آگه راهنمای کنین باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل ندارید، می توانید با مراجعه به اداره آموزش و پرورش منطقه خود، از شرایط نحوه ادامه تحصیل در مدارس بزرگسال مطلع شوید.

 24. Avatar

  سلام من کنکور نظام قدیم میخوام بدم بعد مدرک پیش دانشگاهیمو نگرفتم هنوز مدارس بزرگسالان از ثبت نام از چه ماهی شروع میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، طبق اطلاعیه سازمان سنجش کنکور نظام قدیم برگزار نمی شود و شما باید برای کنکور نظام جدید شرکت کنید و همچنین برای مطلع شدن از زمان ثبت نام مدارس بزرگسال باید به آموزش و پروش منطقه سکونت خود مراجعه کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور، مباحث کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ از دروس نظام جدید طراحی خواهد شد، لازم به ذکر است که برای دریافت مدرک پیش دانشگاهی می بایست به مدارس بزرگسالان مراجعه نمایید.

 25. Avatar

  سلام.
  سوالی دارم. معدل سوم راهنمایی من ۱۶ وخورده ای بود. دبیرستان تا دوم دبیرستان تو هنرستان ادامه دادم. بعدش ترک تحصیل و ازدواج. خانم هستم. میخام تو تجربی دیپلم بگیرم و کنکور بدم. لطفا راهنماییم بفرمایین.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت شرکت در کنکور تجربی می بایست دارای مدرک دیپلم (نظام جدید یا نظام قدیم) و یا مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی) باشید. لازم به ذکر است که جهت دریافت مدرک دیپلم می توانید به مدارس بزرگسالان مراجعه نمایید.

دریافت مشاوره برنامه شاد