تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام مدارس بزرگسالان

ثبت نام مدارس بزرگسالان

راهنما و نحوه نام نویسی مدارس بزرگسالان
بت نام مدارس بزرگسالان

در دنیای امروز، بی سوادی معضلی است که افراد درگیر با آن، مشکلات زیادی را در زندگی روزمره خود تجربه می کنند. یکی از گروه هایی که به دلیل عدم برخورداری از سواد لازم با مشکلات مختلفی مواجه می شوند، بزرگسالانی هستند که به دلایل متفاوت امکان ادامه تحصیل از آن ها سلب شده است. ممکن است این افراد پس از سال ها دوری از درس بار دیگر تصمیم به ادامه تحصیل  بگیرند که می توانند با استفاده از دو روش تحصیل بزرگسالان از طریق آموزش حضوری نهضت سواد آموزی و یا آموزش از راه دور به هدف خود دست یابند.آموزش از راه دور، یک روش تحصیلی با انعطاف و آسان است که در حال حاضر دوره های متوسطه اول و متوسطه دوم را پوشش می دهد. شیوه آموزش در این مدارس نیمه حضوری و غیر حضوری است و برای هر درس، شش ساعت امکان حضور در کلاس برای رفع اشکال فراهم می باشد.

مدارس آموزش از راه دور بااولویت پذیرش بازماندگان از تحصیل راه اندازی شده است که شامل دو گروه افراد لازم التعلیم و بزرگسالان می شود.

مدارس بزرگسالان چیست؟

به دلیل اهمیت سوادآموزی و ایجاد فرصت ادامه تحصیل برای بزرگسالان و افرادی که در فرصت به موقع از آن محروم مانده اند، مدارس بزرگسالان راه اندازی شده است. این مدارس به گونه ای طراحی شده اند تا پاسخگوی نیاز طیف متنوعی از داوطلبینی باشند که سن آن ها بالاتر از حد مجاز بوده و یا افرادی که به صورت کلی از تحصیل جامانده اند. 

شیوه تدریس در مدارس بزرگسالان به دو صورت حضوری و غیرحضوری در نظر گرفته شده است که متقاضیان می توانند بنابر شرایط ویژه خودشان یکی از این دو مورد را انتخاب نمایند. بدین ترتیب مدارس غیرحضوری بزرگسالان مختص به افرادی است که به دلایل مختلف همچون وضعیت جسمانی، تاهل ، سرپرستی خانوار و… امکان حضور را ندارند. لازم است بدانید که ادامه تحصیل در مدارس بزرگسالان برای دختران محدودیتی ندارد ام برای پسران تا 20 سالگی به منظور اتمام دوره تحصیلی متوسطه معافیت تحصیلی در نظر گرفته می شود و بعد از اتمام این بازه ادامه تحصیل آن ها در گرو مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه شان می باشد.

زمان ثبت نام مدارس بزرگسالان 1401

همانطور که می دانید، نام نویسی در مدارس بزرگسالان همچون سایر مدارس طی بازه زمانی خاصی انجام می شود. طبق زمان بندی های اعلام شده در سال های اخیر، معمولا نام نویسی مدارس بزرگسالان در مهر ماه 1401 صورت می گیرد و ممکن است تا آبان ماه نیز تمدید شود. شما عزیزان می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از هر گونه تغییر در زمان نام نویسی این مدارس مطلع شوید. 

نحوه ثبت نام مدارس بزرگسالان 1401

پیش از هر چیز لازم است بدانید که روند نام نویسی در مدارس بزرگسالان به صورت حضوری انجام می پذیرد که معمولا فهرست مدارس آموزش از راه دور، از طریق وبسایت مدیریت از راه دور وزارت آموزش و پرورش به نشانی الکترونیکی dei.medu.ir در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. بدین ترتیب داوطلبین می توانند بر اساس این لیست، نزدیک ترین مدرسه به محل سکونت خود را انتخاب کرده و با در دست داشتن مدارک لازم به صورت حضوری جهت ثبت نام به آن مراجعه کنند. در ادامه به تمامی مدارک مورد نیاز جهت نام نویسی در مدارس بزرگسالان اشاره نمده ایم که قطعا مطالعه آن ها کمک کننده خواهد بود. 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام مدارس آموزش از راه دور بزرگسالان 

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی دانش آموز
 • 6 قطعه عکس پرسنلی 4*3 
 • گواهی سال سوم راهنمایی (مختص متقاضیان ثبت نام در پایه دهم)
 • کل پرونده سنوات گذشته دانش آموز
 • کارنامه اول تا سوم راهنمایی
 • مدارک پزشکی، ایثارگری و یا بهزیستی (در صورت عضویت)
 • مدارک مربوط به مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه
 • مدارک مربوط به مشخص یودن وضعیت اتباع خارجی

شرایط ثبت نام مدارس بزرگسالان 1401

لازم به ذکر است که دوره‌های تحصیلی برای سواد آموزان به سه دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند.

 • تحصیل برای افراد فاقد سواد (بی‌سواد مطلق)
 • دوره دوم (افراد کم سواد)
 • تحکیم سواد (حفظ سواد خواندن و نوشتن)

دوره تحکیم سواد برای افرادی است که دارای سواد خواندن و نوشتن هستند اما برای اخذ مدرک و ادامه تحصیل اقدام نخواهند کرد و در واقع فرصتی برای استمرار و پایداری آموخته ها می خواهند. در این مورد کتاب های ساده و کم حجم مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان ذکر شده است که برای دوره متوسطه اول و دوم تحصیل از طریق مدارس آموزش از راه دور صورت می گیرد. 

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره ابتدایی 

در صورتی که فرد مورد نظر قصد شروع دوره تحصیلی خود را دارد، باید علاوه بر داشتن مدارک شخصی و هویتی لازم، حداقل 11 سال سن داشته باشد که در این صورت، طبق ضوابط زیر، فرد می تواند برای ادامه تحصیل اقدام نماید.

 • اگر فردی بی سواد است و اصلا سواد ابتدایی هم ندارد اما مایل است که خواندن و نوشتن را بیاموزد، باید به دفاتر نهضت سواد آموزی و یا سامانه جامع نهضت سوادآموزی مراجعه کند کرده و شروع به تحصیل نماید.
 • در صورتی که فرد مهارت خواندن و نوشتن را داشته اما مدرک دوره ابتدایی را ندارد، می تواند به صورت داوطلب آزاد ثبت نام نماید و در خرداد ماه، امتحان پایه ششم را بدهد.
 • همچنین متقاضیان فاقد مدرک تحصیلی پایه اول تا پنجم ابتدایی و مردودی پایه ششم نظام قدیم می توانند به صورت داوطلب آزاد در پایه ششم ابتدایی ثبت نام کرده و پس از قبولی در پایه ششم نظام قدیم، در پایه هفتم بزرگسالان یا آموزش از راه دور نام نویسی نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه اول

داوطلبانی که مشتاق به ادامه تحصیلات خود در دوره اول متوسطه هستند باید طبق ضوابط زیر عمل کنند:

 • کسانی که دارای مدارک ششم ابتدایی قدیم یا جدید هستند، برای ادامه تحصیل در پایه هفتم باید به مدارس شبانه یا مدارس آموزش از راه دور مراجعه کنند تا دوره متوسطه اول خود را طی 3 سال بگذرانند.
 • کسانی که در پایه سوم راهنمایی مردود می شوند، با داشتن حداقل 16 سال سن می توانند دروس مردود شده را دوباره امتحان بدهند.
 • همچنین دارندگان مدرک پایه پنجم سنوات گذشته، به شرط داشتن حداقل 18 سال سن می توانند در امتحانات طرح جامع سوم راهنمایی شرکت نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه دوم

همان طور که ذکر شد، آموزش از راه دور برای دو دسته از افراد یعنی متقاضیان لازم التعلیم و بزرگسالان می باشد. در این نوع از آموزش، گروه لازم التعلیم به افراد دارای معلولیت، متأهل یا کسانی که به مدرسه دسترسی ندارند، اطلاع می شود. این افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات جسمانی، شرایط خاصی یا سرپرست خانوار بودن امکان ادامه تحصیل به صورت حضوری نداشته باشند.

گروه بزرگسالان مخصوص افرادی است که شرایط سنی حضور در مدارس را از دست داده اند یعنی سن آن ها بالای 18 سال می باشد اما به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیل نشده اند.

شهریه مدارس بزرگسالان 1401

لازم به ذکر است که مدارس آموزش از راه دور، مدارسی غیردولتی هستند اما شهریه آن ها بسیار کم می باشد. میزان شهریه بسته به حضوری یا غیرحضوری بودن آموزش، شهریه پرداختی نیز تغییر می کند که در روش حضور داوطلب می بایست در همان ابتدای سال تحصیلی شهریه دروسی که از قبل مشخص شده اند را بپردازد. در مورد روش غیرحضوری وضعیت اندکی متفاوت است، بدین صورت که فرد به صورت تعداد واحد باقی مانده، موظف به پرداخت هزینه می باشد که تعرفه هر واحد درسی مبغلی معادل 15 الی 20 هزار تومان تعریف شده است. علاوه بر موارد مذکور در مدارس شبانه دانش آموز لازم است که شهریه ثابتی را نیز به حساب مدرسه پرداخت نماید.

شهریه مدارس شبانه روزی 1401
متوسط اول متوسط دوم

شهریه ثابت نیمسال: 100 هزار تومان

شهریه ثابت دوره تابستانی: 50 هزار تومان

شهریه هر واحد: 15 الی 20 هزار تومان

شهریه ثابت نیمسال: 100 هزار تومان

شهریه ثابت دوره تابستانی: 50 هزار تومان

شهریه هر واحد: 15 الی 20 هزار تومان

آیا امکان نقل و انتقال از مدارس آموزش از راه دور وجود دارد ؟

امکان نقل و انتقال مدارس آموزش از راه دور نیز وجود دارد اما دقت نمایید که این مورد برای متقاضیان واجد شرایط پس از انجام مراحل نام نویسی وجود دارد. توجه کنید که مدارس غیر حضوری تنها در دوره متوسطه اول و دوم، فرصت ثبت نام به دانش آموزان را خواهند داد. بیشترین مدارس آموزش از راه دور، در نوبت دوم مدارس دولتی تشکیل می‌شوندکه تعدادی از آن هاتوسط موسسان خریداری شده اند و به صورت مجزا فعالیت می‌کنند.

ساعات حضور دانش آموزان در مدارس

به دلیل مشغله افراد بزرگسال معمولا ساعت حضور در مدارس در نوبت دوم و از ساعت 13 عضر به بعد می باشد که این مورد برای دختران از ساعت 13:30 و برای پسران از 14:00 آغاز می گردد. طبیعتا ساعات تدریس برای افرادی که شیوه آموزش غیرحضوری را انتخاب کرده اند، انعطاف بیشتری نیز دارد.

 حسن ختام مقاله را با ذکر این نکته مهم به پایان می رسانیم که افرادی که در یک پایه دو بار مردود شوند، دیگر امکان ادامه تحصیل را نخواهند داشت.

سوالات متداول

1- داوطلبین تحصیل در مدارس بزرگسالان 1401 تا چه تاریخی فرصت نام نویسی دارند؟

مهلت ثبت نام در این مدارس تا مهر می باشد که امکان تمدید آن در آبان ماه نیز وجود دارد.

2- نحوه نام نویسی در مدارس بزرگسالان 1401 به چه صورتی می باشد؟

متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت مدیریت از راه دور وزارت آموزش و پرورش به نشانی الکترونیکی dei.medu.ir از لیست این مدارس مطلع شده و به صورت حضوری نام نویسی کنند.

3- آیا مدارس آموزش از راه دور رایگان هستند؟

خیر، این مدارس رایگان نیستند و شهریه کمی را به عنوان هزینه تحصیل دریافت می کنند.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹۰ نظر

 1. سلام میخوام ادامه تحصیل بدم ولی توی شهر همسایمون و توی مدرسه بزگسالان ثبت نام کنم رشته کار دانش
  امکانش هست ؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  • با سلام و درود، جهت ادامه تحصیل در مدارس بزرگسال، به عنوان اولین اقدام، می بایست نسبت به مراجعه حضوری به مرکز آموزش و پرورش استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج مدارس