تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام کتاب درسی پایه نهم 1400 – 1401

ثبت نام کتاب درسی پایه نهم 1400 – 1401

نام نویسی کتاب درسی پایه نهم 1400 - 1401
ثبت نام کتاب درسی پایه نهم 1400 – 1401

با نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس در سال 1400، یکی از دغدغه هایی که ذهن دانش آموزان و والدین آن ها را به خود مشغول می کند، تهیه کتاب های درسی می باشد. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مواد و منابع آموزشی خود را به صورت غیرحضوری به فروش می رساند و به همین دلیل اقدام به راه اندازی سامانه “توزیع و فروش مواد آموزشی” نموده است.

هدف از این امر، آسان سازی دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی می باشد که بر اساس آن ثبت سفارش و پرداخت هزینه کتاب ها به صورت اینترنتی و از طریق دو روش انفرادی یا گروهی انجام گرفته و در زمان معین به مدارس تحویل داده می شود. جهت اطلاع از جدول زمان بندی ثبت سفارش و توزیع کتب و همچنین نحوه نام نویسی تا پایان این مقاله با ایران مشاوره همراه باشید.

زمان ثبت نام کتاب درسی پایه نهم 1400 – 1401

برای ثبت سفارش کتاب های درسی مقاطع مختلف تحصیلی، بازه های زمانی معینی توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تعیین شده است که اطلاعیه های آن در قالب یک جدول زمان بندی در پایگاه اینترنتی مربوطه به نشانی irtextbook.com و یا irtextbook.ir قرار داده می شود. بر همین مبنا، دانش آموزان و والدین آن ها می بایست در تاریخ اعلام شده، به سایت ثبت نام کتاب درسی مراجعه نموده و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایند.

کتب درسی پایه نهم شامل فارسی، ریاضی، علوم تجربی، پیام های آسمان، کار و فناوری و… می شود که متقاضیان جهت نام نویسی و خرید اینترنتی این کتاب ها می بایست از اواخر فروردین ماه تا اواخر خرداد ماه 1400 با مراجعه به سایت نام برده، سفارش خود را ثبت کنند. لازم به ذکر است که در حال حاضر تاریخ دقیق ثبت سفارش کتب درسی برای سال تحصیلی 1400 – 1401 مشخص نمی باشد اما در صورت انتشار، از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره جزئیات لازم به اشتراک گذاشته خواهد شد.

جدول زمان بندی ثبت نام کتب درسی پایه نهم 1400 – 1401
فرآیند تاریخ
ثبت سفارش گروهی و انفرادی اولیه 22 فروردین ماه لغایت 22 خرداد ماه 1400
اصلاح سفارش 12 تیر ماه لغایت 31 شهریور ماه 1400
توزیع منطقه به مدرسه 1 الی 13 شهریور ماه 1400
توزیع کتب از مدرسه به دانش آموز 10 شهریور ماه لغایت 1 مهر ماه 1400

لازم به ذکر است برای دانش آموزانی که در مهلت اولیه به دلایلی مثل تکرار پایه، تغییر رشته، محل تحصیل یا آدرس محل سکونت، اقدام به اصلاح سفارش کتاب درسی نکرده اند، این امکان فراهم شده است که در زمان های تمدید شده، ویرایش لازم را انجام دهند.

نحوه ثبت نام کتاب درسی پایه نهم 1400 – 1401

همان طور که پیش تر اشاره شد، دانش آموزان و والدین آن ها برای تهیه این کتاب های درسی می بایست ثبت الکترونیکی سفارش خود را در زمان مقرر به انجام برسانند. این ثبت نام می تواند به دو روش فردی و گروهی و با مراجعه به سایت توزیع و فروش مواد آموزشی صورت گیرد.

ثبت سفارش کتب درسی به صورت فردی

در صورتی که دانش آموزان و والدین آن ها تمایل به ثبت نام به صورت فردی داشته باشند، می بایست مطابق با مراحل زیر نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

 1. مراجعه به پایگاه اینترنتی “توزیع و فروش مواد آموزشی” به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir
 2. انتخاب گزینه “ورود دانش آموزان” از منوی موجود در سمت چپ صفحه
 3. درج “کد ملی” و “شماره سریال شناسنامه دانش آموز” در کادرهای مربوطه و فشردن دکمه “ورود”
 4. کلیک بر روی گزینه “ثبت سفارش” از قسمت “دسترسی سریع” در سمت راست صفحه
 5. انتخاب بسته آموزشی متناسب با پایه تحصیلی خود
 6. کلیک بر روی گزینه “ثبت سفارش و پرداخت” و انتخاب درگاه بانکی مورد نظر
 7. پرداخت مبلغ مورد نظر با ثبت اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب

در صورتی که پرداخت به طور صحیح صورت گرفته باشد، یک کد پیگیری به نام شما صادر خواهد شد که لازم است آن را نزد خود نگهداری کنید.

ثبت سفارش کتب درسی به صورت گروهی

ثبت سفارش گروهی دانش آموزان از طریق سامانه سناد به انجام می رسد. در این روش، مدیران مدارس برای دانش آموزان مدرسه خود به صورت جمعی کتاب های درسی مورد نیاز را از طریق سامانه مذکور سفارش می دهد. همچنین در این حالت مبلغی که از دانش آموزان دریافت می گردد، می بایست مطابق قیمت درج شده پشت جلد کتب باشد، بنابراین مدیر و مسئولان آموزشی مجاز به دریافت هر گونه وجه اضافی نخواهند بود. جهت ثبت سفارش گروهی به صورت مراحل زیر عمل نمایید.

 1. ابتدا به بخش “ثبت نام کتاب درسی” در سامانه سناد به آدر اینترنتی M1-snd.medu.ir مراجعه کنید.
 2. گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” را انتخاب نموده و سپس بر روی گزینه “ورود به سامانه فروش” کلیک نمایید.
 3. با کلیک بر روی عبارت “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” شماره هر یک از دانش آموزان را وارد کنید.
 4. در این بخش، “پایه تحصیلی و رشته مورد نظر” خود را تعیین نمایید.
 5. از بخش “وضعیت سفارش”، تیک گزینه “ندارد” را فعال کنید.
 6. در صفحه ای که نمایان می گردد، اطلاعات دانش آموزان به همراه شماره موبایلی که لازم است مدیر برای آن ها ثبت کرده باشد نمایش داده می شود. حال می بایست روی گزینه “بروز رسانی” در مقابل نام هر دانش آموز کلیک نموده و سپس گزینه “ثبت سفارش گروهی” را انتخاب نمایید.
 7. در مرحله بعد لازم است مجددا پایه تحصیلی و رشته را تعیین کرده و دکمه “جستجو” را بفشارید.
 8. در این بخش مجددا مشخصات دانش آموزان نمایان خواهد شد که لازم است گزینه “بله” علامت گذاری شود. چنانچه قصد دارید برای تعدادی از دانش آموزان کتاب سفارش ندهید، باید این گزینه را غیرفعال کنید.
 9. اکنون می بایست “شیعه” را به عنوان مذهب و “انگلیسی” را به عنوان زبان انتخاب کرده و پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه مدیر مدرسه در کادر مربوطه، کلید “ثبت سفارش” را بفشارید.
 10. در این صفحه، اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کرده اید به همراه قیمت کل سفارش را مشاهده خواهید کرد که در صورت تایید می بایست با انتخاب یکی از درگاه های بانکی موجود، بر روی گزینه “ثبت و ادامه پرداخت” کلیک نمایید.
 11.  اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در بخش های مربوطه وارد نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.
 12. به منظور تکمیل فرآیند ثبت سفارش خود، بر روی عبارت “تکمیل فرآیند خرید” کلیک فرمایید.
 13. در نهایت نیز باید از رسید مربوط به شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری پرینت تهیه کنید.

در آخر تاکید می شود که برای تکمیل فرآیند ثبت نام کتاب های درسی توسط مدیران، لازم است که مراحل مربوطه از جمله ثبت اطلاعات دانش آموزان از طریق سامانه سناد انجام شود. همچنین علی رغم این که ثبت سفارش می تواند به صورت فردی و جداگانه نیز صورت پذیرد، دانش آموزان و والدین آن ها صرفا باید مبلغ مشخص شده در سایت ثبت نام کتاب درسی و پشت جلد کتاب درسی را پرداخت نمایند.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توان نسبت به تهیه کتاب های درسی پایه نهم 1400 - 1401 اقدام نمود؟

ثبت سفارش کتاب های درسی کلیه پایه ها از جمله پایه نهم به صورت اینترنتی از طریق سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir انجام می پذیرد.

2- ثبت سفارش کتاب های پایه نهم 1400 - 1401 چه زمانی انجام می شود؟

تاریخ دقیق این فرآیند مشخص نیست اما پیش بینی می شود ثبت سفارش از اواخر فروردین ماه 1400 آغاز می گردد.

3- ثبت نام برای خرید اینترنتی کتاب درسی پایه نهم به چند روش انجام می شود؟

برای تهیه این کتاب ها می توان به دو روش فردی و گروهی اقدام به ثبت سفارش نمود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد