خانه کنکور حذف دروس عمومی از کنکور 1402

حذف دروس عمومی از کنکور 1402

مصوبه حذف دروس عمومی از آزمون سراسری
حذف دروس عمومی از کنکور 1402

اخیرا سازمان سنجش آموزش کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مراجع ذی ربط تصمیماتی در خصوص تغییرات کنکور گرفته اند که این امر برای داوطلبان آزمون سال های آینده از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این موارد که برای برخی از کنکوری ها خوشایند و برای برخی ناخوشایند بوده، حذف دروس عمومی از آزمون سراسری می باشد. در واقع هدف از اجرای این کار متمرکز کردن داوطلبان بر روی دروس اختصاصی عنوان شده است. همچنین لازم به ذکر است که جایگزین دروس عمومی در کنکور، تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان خواهد بود.

طبق اخبار منتشر شده، حذف دروس عمومی از کنکور 1402 قطعی است.

سر نوشت دروس عمومی در کنکور 1402

چند سالی است همه منتظر شنیدن خبر حذف کنکور هستند اما با توجه به اینکه تعداد متقاضیان همیشه بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها می باشد، این امر ممکن نیست. بنابراین طبق تصمیمات گرفته شده از سوی سازمان سنجش، قرار است  تغییرات کنکور 1402  اعمال گردد تا تاثیر نتایج کنکور در پذیرش متقاضیان به 60 درصد برسد و تاثیر معدل در کنکور به 40 درصد قطعی تغییر یابد. یکی از این تحولات حذف دروس عمومی از کنکور می باشد که باعث ترس و نگرانی داوطلبان شده است اما هنوز نمی توان به طور قطع گفت که این تغییر برای سال 1402 اعمال خواهد شد یا خیر. به همین منظور در ادامه به مرور برخی اخبار پیرامون این موضوع می پردازیم. همچنین هر گونه اخبار جدید در رابطه با این مسئله از طریق پیج اینستاگرام کنکور ایران مشاوره نیز اعلام می گردد.

خبر 21 اردیبهشت ماه 

نماینده شهر رشت در نشست علنی قوه مقننه اعلام کرد که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در رابطه با حذف دروس عمومی از آزمون سراسری سال 1402 خلاف قانون مجلس است و شورای عالی انقلاب فرهنگی حق ورود به قوانین را نداشته و مصوبه این شورا باعث ایجاد نگرانی برای هزاران شرکت کننده کنکور شده است.

خبر 18 خرداد ماه 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد که در کنکور سال 1402، دروس عمومی نداریم و تمامی سوالات دروس عمومی از کنکور حذف می‌شوند اما به جای آن، سوابق تحصیلی دانش‌آموزان از سال 1402 تا 1405 مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن در پذیرش نهایی متقاضیان اعلام می گردد. همچنین قرار است که از سال آینده، کنکور دو بار در سال و صرفا با ارائه دفترچه سوالات دروس اختصاصی برگزار گردد.

همچنین خبر دیگری که پیرامون این امر به گوش می رسد آن است که بر اساس اظهارات معاون ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، ازسال 1402 زیرگروه ها و دروس عمومی حذف خواهند شد و کنکور سالی دوبار برگزار می گردد جالب است بدانید که نتیجه هر یک از این دو آزمون تا دو سال اعتبار خواهد داشت و سوابق تحصیلی نیز تاثیر قطعی بر نتیجه آن دارند.

خبر 14 تیر ماه

بر اساس اخباری که در این روز پیرامون مبحث فوق منتشر شد،در جلسه کمیسیون اصل 90 با حضور رئیس‌ جمهور تصویب شد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای آزمون سراسری سال آینده که تاثیر معدل در کنکور و حذف دروس عمومی می باشد، اعمال نگردد. همچنین با توجه به اینکه دولت در تاریخ 15 تیر ماه سال جاری مصوبه حذف دروس عمومی کنکور را تصویب خواهد کرد و کنکور سال آینده در تاریخ 10 تیرماه برگزار خواهد شد، بنابراین این مصوبه به کنکور 1402 نمی رسد و این تغییرات در کنکور 1403 به صورت قطعی اعمال می گردد.

خبر 15 تیر ماه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سوال که برخی حدس و گمان ها مبنی بر بازگشت دروس عمومی به کنکور و حذف تأثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی مطرح شده است، اعلام کرد که هیچ تغییری به وجود نخواهد آمد و همان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال آینده اجرا خواهد شد.

خبر 2 آذر ماه

با استناد به اخباری که به تازگی منتشر شده، با حذف سوالات دروس عمومی از دفترچه پرسشنامه آزمون سراسری میزان تاثیر سوابق تحصیلی این دروس برای کنکور 1402 به 26 درصد رسیده بدین معنی که از 40 درصد تاثیر سوابق تحصیلی در رتبه قبولی تنها 14 درصد متعلق به دروس اختصاصی می باشد.

 

سوالات متداول

1- آیا حذف دروس عمومی از کنکور 1402 قطعی است؟

بله، از دروس عمومی در کنکور هیچ سوال مطرح نشده و تاثیر آن صرفا در سوابق تحصیلی داوطلبان لحاظ خواهد شد.

2- درصورت حذف دروس عمومی از کنکور 1402، تاثیر سوابق تحصیلی در این آزمون به چه صورت خواهد بود؟

در صورتی که این تغییرات اعمال شود، تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد و تاثیر کنکور 60 درصد خواهد بود.

3- تاثیر دروس عمومی در کنکور 1402 به چه صورت می باشد؟

از 40 درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، 26 درصد سهم دروس عمومی و 14 درصد نیز سهم دروس اختصاصی خواهد بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ نظر
 1. سلام
  آیا دروس عمومی برای رشته حسابداری فنی حرفه ای حذف شده

 2. سلام ببخشید کنکور فنی حرفه ای در دی ماه برگزار نمیشه

 3. سلام وقتتون بخیر

  لطفان جواب بدین
  آیا برای ارشد هم دروس عمومی حذف شدن ؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با دفترچه های سنوات اخیر ارشد مندرج در سامانه ی سنجش، درس زبان عمومی صرفا به کار می رود. دروسی مانند عربی و معارف اسلامی جزو امتحان ارشد نیست.

 4. سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم جواب بدین
  دروس عمومی برای کنکور ارشد هم حدف شده ؟؟؟؟
  لطفا جواب بدین

 5. میشه ب صورت قطعی بگید که دروس عمومی برای کاردانی حذف نشده اند یا شده اند

 6. سلام آیا دروس عمومی برای کنکور فنی هم حذف شده است؟

مشاوره کنکور پیج کنکور