خانه دانشگاه آزاد حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

نحوه حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 - 1402
حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشگاه آزاد هر سال یک تقویم زمان بندی کلی که شامل تاریخ انتخاب واحد، حذف و اضافه، شروع کلاس ها و… است، در سایت رسمی خود به آدرس iau.ir منتشر می کند. همچنین در شروع هر نیمسال تحصیلی، یک جدول زمانبندی که مخصوص آن ترم است، در سامانه آموزشیار قرار داده که به صورت جزئی تر زمان های مذکور را به اطلاع دانشجویان می رساند.

همه دانشجویان این دانشگاه اعم از دانشجویان قدیمی و جدیدالورود، می توانند در صورت نیاز و در زمان مقرر از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir دروس مورد نظر خود را به صورت اینترنتی حذف کرده و یا واحدهایی که احتیاج دارند، به لیست انتخاب واحد خود اضافه نمایند.

لینک حذف و اضافه دانشگاه آزاد در برخی مواقع غیر از زمان مقرر فعال است و امکان ویرایش وجود دارد اما تغییرات انجام شده اعمال نمی گردد.

زمان حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشجویان با پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه آزاد در ابتدای هر نیمسال می توانند واحدهای مورد نظر خود را انتخاب و برای ترم آینده ثبت نام نمایند. بنا بر دلایل مختلف ممکن است دانشجو نیازمند حذف و اضافه و یا اخذ دوباره برخی از دروس باشد. ب

دین ترتیب دانشگاه آزاد شرایطی را فراهم کرده تا این دسته از افراد بتواند با ورود به سامانه آموزشیار واحدهای درسی خود را ویرایش، حذف و یا اضافه کنند. توجه داشته باشید که روند حذف و اضافه در زمان معینی قابل انجام است و امکان ویرایش خارج از زمان تعیین شده وجود ندارد؛ البته در بسیاری از موارد تاریخ های حذف و اضافه تمدید می شود.

زمان حذف و اضافه نیمسال اول

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1401 – 1402 در نیمسال اول تحصیلی (مهر ماه) از 12 لغایت 24 شهریور ماه می باشد. همچنین کلیه دانشجویان رشته های پزشکی و غیر پزشکی برای حذف و یا اضافه دروس خود در بازه زمانی 2 الی 8 مهر ماه با مراجعه به سامانه آموزشیار می توانند این فرآیند را به انجام برسانند.

برنامه زمانی جزئی تر که شامل ساعت، تاریخ و ورودی های مختلف است از طریق سایت آموزشیار منتشر خواهد شد و به محض مشخص شدن در این مقاله نیز قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است همانند دوره های گذشته، تاریخ های ذکر شده تمدید شود که برای اطلاع از آن می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضویت داشته باشید.

نکته 1: دقت شود که انجام ویرایش و جایگزینی واحدهای درسی جز در زمان تعیین شده امکان پذیر نمی باشد.

نکته 2: ممکن است لینک حذف و اضافه در سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد غیر از زمان مقرر فعال باشد. در صورتی که غیر از تاریخ های اعلام شده ویرایشی در انتخاب واحد خود انجام دهید، تغییرات اعمال نمی گردد.

نکته 3: برای ترم تابستان دانشگاه آزاد، حذف و اضافه انجام نمی شود.

زمان حذف و اضافه نیمسال دوم

طبق برنامه زمان بندی منتشر شده از طریق سایت رسمی این دانشگاه، زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1401 – 1402 برای نیمسال دوم در رشته های پزشکی با غیر پزشکی متفاوت بوده و زمانبندی حذف و اضافه آن ها نیز در تاریخ های مختلفی انجام می شود که جزئیات آن در جدول زیر ذکر شده است.

زمانبندی تحصیلی نیمسال دوم دانشگاه آزاد 1401 – 1402
نوع رشته تحصیلیزمان انتخاب واحدزمان حذف و اضافه
رشته های گروه پزشکی16 الی 27 بهمن ماه 140123 الی 27 بهمن ماه 1401
رشته های غیر پزشکی8 الی 20 بهمن ماه 140129 بهمن ماه الی 4 اسفند ماه 1401

نحوه حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشجویان دانشگاه آزاد برای ویرایش واحدهای درسی خود باید در زمان مقرر به سایت آموزشیار وارد شوند که در ادامه مطلب مراحل آن ذکر شده است.

  • ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir و انتخاب گزینه “دانشجو”

مرحله اول حذف و اضافه دانشگاه آزاد

  • درج شماره دانشجویی و کد امنیتی در کادرهای مشخص شده و کلیک بر روی گزینه “ورود”
  • مرحله دوم حذف و اضافه دانشگاه آزادمطالعه و تایید قوانین سامانه در 3 مرحله پیش رو با فشردن کلید “تایید مطالب و ورود به سیستم”

مرحله سوم حذف و اضافه دانشگاه آزاد

  • وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر و در نهایت انتخاب گزینه “ورود به سیستم”
  • مرحله چهارم حذف و اضافه دانشگاه آزاددرج رمز ورود ارسالی از طریق برنامه آیگپ و سپس فشردن دکمه “تایید”مرحله پنجم حذف و اضافه دانشگاه آزاد
  • پرداخت شهریه ترم پیش رو و کلیک بر روی گزینه “درخواست مجوز”، سپس تکمیل کادرهای مربوط به تاییدیه اجرای فرآیند مرحله ششم حذف و اضافه دانشگاه آزاد
  • انتخاب گزینه “حذف و اضافه” در منوی ثبت نام دانشجو در سمت راست سایت

مرحله هفتم حذف و اضافه دانشگاه آزاد

پس از مشاهده مشخصات و اطلاعات خود، بایستی با فشردن دکمه “ادامه” به مرحله بعدی که لیست دروس را نمایان می کند، بروید و سپس طبق راهنمای زیر حذف و اضافه را به انجام برسانید.

  • حذف دروس: برای حذف دروس باید تیک آن درس را به حالت فعال در آورده و گزینه “حذف” که در پایین صفحه تعبیه شده، انتخاب کنید.
  • انتخاب دروس: دروسی که می خواهید به لیست واحدهای این ترم خود اضافه کنید، در بخش “انتخاب کلاس درس از دروس رشته دانشجو” جست و جو نموده و سپس آن ها را اخذ نمایید.

نکته 1: برای جست و جوی دروس، وارد کردن نام درس کافیست اما بایستی عنوان درس خود را در ابزار تبدیل متن سامانه آموزشیار به آدرس amozeshyar.info/change به فرمت مربوطه تبدیل نموده و سپس آن را در کادر “نام درس” وارد کنید تا کلاس ها و زمان ارائه شده برای شما نمایان شود.

نکته 2: توجه داشته باشید که در بالای صفحه اول سایت، نیمسال تحصیلی دانشجو درج شده است که باید با توجه به آن عملیات مربوطه را انجام دهید.

برای حذف دروس، دانشجویان تمام وقت دانشگاه آزاد می توانند واحدهای خود را تا جایی حذف کنند که تعداد واحدهای آن ها در ترم جاری به کمتر از 12 واحد نرسد اما دانشجوهای پاره وقت تا حداقل 6 واحد مجاز هستند. همچنین در صورت دارا بودن معدل بالای 17، تا سقف 24 واحد مجوز اخذ وجود دارد و در غیر این صورت حداکثر 20 واحد برای هر دانشجو در نظر گرفته می شود.

 

سوالات متداول 

1- چه زمانی حذف و اضافه دانشگاه آزاد نیمسال اول تحصیلی 1401 - 1402 انجام می شود؟

حذف و اضافه واحدهای دانشگاه آزاد در ترم مهر ماه، از تاریخ 2 مهر ماه لغایت 8 مهر ماه امکان پذیر است.

2- فرآیند حذف و اضافه دانشگاه آزاد از چه طریق صورت می گیرد؟

ترمیم واحدهای درسی این دانشگاه از طریق سایت آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir انجام می شود.

3- حذف و اضافه دانشگاه آزاد برای ترم تابستان وجود دارد؟

خیر، در ترم تابستان حذف و اضافه دروس امکان پذیر نیست.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دریافت مشاوره