تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 – 1401

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 – 1401

زمان حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 - 1401
حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشگاه آزاد در شروع هر نیمسال تحصیلی، فرصت انتخاب واحد دانشگاه آزاد و همچنین حذف و اضافه یا به عبارتی ویرایش واحدهای انتخابی را به دانشجویان می دهد. هر دانشجو در رشته و مقاطع مختلف این دانشگاه می تواند در زمان تعیین شده پس از ورود به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir برای نیمسال تحصیلی پیش روی خود، واحد های درسی را انتخاب، حذف و اضافه نماید. جهت اطلاع از زمان و نحوه انجام این فرآیند تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فرآیند حذف و اضافه واحدهای درسی دانشگاه آزاد در هر یک از نیمسال های تحصیلی از طریق سامانه آموزشیار انجام می پذیرد.

زمان حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشجویان با پرداخت بخشی از  شهریه دانشگاه آزاد در ابتدای هر نیمسال می توانند واحدهای موردنظر خود را انتخاب و برای ترم آینده ثبت نام نمایند. بنا بر دلایل مختلف ممکن است دانشجو نیازمند حذف و اضافه و یا اخذ دوباره برخی از واحدهای درسی خود باشد. بدین ترتیب، دانشگاه آزاد این شرایط را فراهم کرده است تا دانشجویان بتوانند با ورود به سامانه آموزشیار، واحدهای درسی خود را ویرایش کرده و حذف و اضافه دروس را انجام دهد.

با توجه به این مورد که حذف و اضافه در زمان معینی قابل انجام است و امکان ویرایش خارج از زمان تعیین شده وجود ندارد، مسئله زمان اهمیت زیادی پیدا می کند. بنابراین در ادامه، به جزئیات زمان حذف و اضافه در نیمسال های تحصیلی که اطلاعیه آن از طریق سایت دانشگاه آزاد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، می پردازیم.

زمان حذف و اضافه نیمسال اول

همان طور که اشاره شد، دانشجویان ابتدا فرآیند انتخاب واحد خود را مطابق با زمان بندی اعلام شده به شرح جدول زیر به انجام می رسانند و سپس در صورت نیاز، در فرصت های تعیین شده اقدام به حذف و اضافه دروس مورد نظر می کنند. برنامه زمانی فرآیندهای نام برده در نیمسال اول سال تحصیلی 1400 – 1401 در سامانه آموزشیار براساس مصوبات و برنامه ریزی های انجام ش – ده، به شرح جداول زیر است.

برنامه زمانبندی حذف و اضافه نیمسال اول 1400 – 1401
زمان/ ورودی نوبت اول (از ساعت 8 الی 14) نوبت دوم (از ساعت 15 الی 21) نوبت سوم ( از ساعت 22 الی 6 صبح روز بعد)
گروه اول:

3 مهر 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

4 مهر 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

6 مهر 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

7 مهر 1400 / ورودی های 97 و 98

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

8 مهر 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

10 مهر 1400 / ورودی های 98 و 99

استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوین و مرکزی، بوشهر، همدان استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.

زمان حذف و اضافه نیمسال دوم

زمان ارائه برنامه زمان بندی انتخاب واحد و حذف و اضافه نیمسال دوم سال جاری تاکنون مشخص نشده است اما به محض این که سایت دانشگاه آزاد اقدام به انتشار تقویم زمانی ترم بهمن ماه نماید، اخبار مرتبط با آن از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد. توجه داشته باشید که انجام فرآیند ویرایش و جایگزینی واحدهای درسی، جز در زمان تعیین شده امکان پذیر نمی باشد. بنابراین اگر دانشجو خارج از زمان تعیین شده به حذف و اضافه و اخذ واحد های درسی بپردازد، این تغییرات به ثبت نمی رسد.

نحوه حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشجویان دانشگاه آزاد برای ویرایش واحدهای درسی خود لازم است مطابق با راهنمای زیر، به سایت آموزشیار مراجعه نموده و با ورود به صفحه کاربری خود، اقدامات لازم را در راستای حذف و اضافه دروس خود به انجام برسانند.

  • مراجعه به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir
  • انتخاب نوع کاربری “دانشجو” از میان پرسنل، اساتید و دانشجو
  • ورود به سامانه دانشجویان با استفاده از نام کاربری و شماره دانشجویی
  • مطالعه و تایید قوانین سامانه
  • ورود به پرتال شخصی و وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر
  • ورود به صفحه شخصی
  •  انتخاب گزینه “ثبت نام دانشجو” برای مشاهده دروس
  • کلیک بر روی عبارت“حذف و اضافه”

به دلیل مراجعه دیر هنگام برخی از دانشجویان ممکن است انتخاب واحد در سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد با محدودیت روبه رو شده و ظرفیت برخی واحدها تکمیل شود. همچنین این امکان وجود دارد که بعد از انتخاب واحد، برنامه دانشجو تغییر کرده و بین ساعات کلاسی مربوط به واحدهای درسی وی تداخل ایجاد شود. در این صورت دانشجو می بایست در زمان معین که معمولاً پس از اتمام زمان انتخاب واحد است، اقدام به رفع مشکلات موجود نماید تا بتواند از طریق ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد و یا سامانه دان دانشگاه آزاد در کلاس های درسی خود شرکت کند.

 

سوالات متداول 

1- حذف و اضافه واحدهای دانشگاه آزاد 1400 - 1401 چه زمانی صورت می گیرد؟

این فرآیند معمولا یک الی دو هفته بعد از اتمام زمان انتخاب واحد دانشگاه انجام می گیرد که جزئیات دقیق آن در متن مقاله ارائه شده است.

2- حذف و اضافه واحدهای درسی دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی انجام می گیرد؟

جهت انجام این امر می بایست به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه نمایید.

3- اگر حذف و اضافه دانشگاه آزاد در زمان مقرر انجام نشود، امکان ویرایش مجدد وجود دارد؟

خیر، این امکان صرفا در بازه زمانی اعلام شده از سوی دانشگاه فراهم می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره