خانه کنکور دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402
دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402

هر ساله با نزدیک شدن به آغاز مهلت نام نویسی کنکور، برای بسیاری از داوطلبانی که دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کرده و با عنوان کد سوابق تحصیلی مواجه شده اند، سوالاتی مطرح می شود. در ابتدا لازم است بدانید که منظور از سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید، معدل کتبی دیپلم می باشد و دارا بودن این کد از جمله شرایط شرکت در کنکور سراسری است، چرا که داوطلب می بایست آن را در فرم مربوطه درج کند، در غیر این صورت مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نخواهد بود. اما چگونه می توان به کد سوابق تحصیلی دسترسی پیدا کرد؟

متقاضیان می توانند از طریق مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری و سایت سازمان سنجش، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایند.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور 1402 چیست؟

تاثیری که سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری دارد، بسته به نوع مدرک دیپلم متقاضی و گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت می کند متفاوت است. در واقع داوطلبانی که دیپلم آن ها غیر مرتبط با رشته گروه آزمایشی آن ها می باشد، از سوابق تحصیلی به میزان مختلفی بهره مند خواهند شد. بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط می باشد. لازم است بدانید که فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده اند جزء سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

در کنکور سراسری 1402 که با توجه به تغییرات کنکور 1402 یکی از مراحل آن در دی ماه سال جاری برگزار می گردد، سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر مستقیم برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها یکسان می باشد، اعمال می گردد. در صورت وجود تفاوت میان این دو، تاثیر معدل در کنکور حدود 26 درصد تاثیر قطعی خواهد بود. به عنوان مثال اگر داوطلبی با دیپلم رشته علوم انسانی در کنکور گروه ریاضی شرکت کند، معدل وی حدودا 26 درصد (بسته به نوع زیرگروه) در کنکور تاثیر گذار خواهد بود. در بخش بعدی نحوه دسترسی به وضعیت سوابق تحصیلی و کد مربوط به آن که برای هر متقاضی اختصاصی می باشد را بیان کرده ایم.

شایان ذکر است، افرادی که قصد شرکت در هر دو مرحله آزمون سراسری را دارند، با توجه به این که در کدام کنکور، رتبه بهتری کسب نموده اند، تاثیر سوابق برایشان لحاظ می گردد؛ یعنی سوابق بر رتبه مطلوب تر اعمال خواهد شد.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

هر یک از متقاضیان شرکت در کنکور سراسری، می بایست در موعد مقرر به سایت های مربوطه مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند. این افراد به دو دسته تقسیم شده اند که شرح هر یک به صورت زیر می باشد.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 

تمامی افرادی که متقاضی شرکت در کنکور و دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند، می بایست در زمان ثبت نام کنکور سال تحصیلی 1402، که از 8 آبان ماه سال 1401 شروع می شود می توانند جهت دریافت کد سوابق تحصیلی به سایت dipcode.medu.ir و یا سایت ساهت به نشانی sahat.medu.ir مراجعه کرده و آن را در فرم ثبت نامی خویش وارد نمایند.

همچنین کسانی که در بازه نام نویسی موفق به دریافت این کد نشده اند، می توانند در یکی از زمان های تمدید مهلت ثبت نام و مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری که توسط سازمان سنجش اطلاع رسانی می شود، نسبت به دریافت و درج کد نام برده شده در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

نکته: دو سایت نام برده شده به منظور دریافت کدسوابق تحصیلی می باشد که کاملا شبیه به هم بوده و محتوای آن یکی است.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دواردهم

دانش آموزان محصل در پایه دوازدهم که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، می بایست هنگامی که مدرسه اعلام می نماید به سایت سازمان سنجش و یا سایت ساهت به نشانی اینترنتی sahat.medu.ir مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز دریافت کد سوابق تحصیلی

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم نظام جدید و یا قدیم خود برای شرکت در کنکور سراسری 1402، باید با وارد کردن اطلاعات خواسته شده نسبت به دریافت آن اقدام نمایند لذا این مدارک به شرح زیر می باشد.

 1. شماره دانش آموزی
 2. کد منطقه شهرداری مدرسه
 3. تاریخ تولد
 4. کد مدرسه
 5. مشخص کردن پایه تحصیلی
 6. مدارک شناسایی مثل کارت ملی یا شناسنامه

راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

یکی از مدارک ثبت نام کنکور سراسری، کد سوابق تحصیلی می باشد. داوطلبانی که مشمول دریافت این کد هستند، می بایست در تاریخی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد به سایت جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور و یا سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات تعیین شده، کد سوابق تحصیلی خود را مطابق با راهنمای زیر دریافت نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی از طریق سایت ساهت

 • به سایت sahat.medu.ir مراجعه کرده و سپس مطابق تصویر، گزینه ” ثبت نام دانش آموز “ را انتخاب نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

 • برای ورود به صفحه ثبت نام دانش آموز، کدملی و شماره همراه را در کادرهای مشخص شده وارد نموده و گزینه “ثبت نام” را برگزینید.

مرحله دوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

 • پس از تکمیل مراحل ثبت نام، مجدد وارد صفحه اصلی شده و همانند تصویر گزینه سبز رنگ “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد

 • در کادرهای نمایش داده شده، نام کاربری (کدملی) و رمز عبور را وارد نموده و پس از آن گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید تا بتوانید کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را مشاهده کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی توسط سایت سازمان سنجش 

 • داوطلبان در این روش می بایست دریافت کد سوابق تحصیلی سازمان سنجش را در گوگل سرچ نموده و سپس بر روی ” سوابق تحصیلی سازمان سنجش “ کلیک نمایید.

 • در این مرحله از طریق سه روش می توانید اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی خود نمایید. فقط کافیست اطلاعات را در یکی از پنل ها وارد و روی گزینه ” جست و جو “ کلیک کنید.

توجه داشته باشید که در صورت عدم موفقیت در دریافت کدهای مورد نظر می توانید با مشاورین مرکز ایران مشاوره تماس حاصل نموده و یا به آموزش و پرورش ناحیه مربوطه مراجعه کنید.

چه کسانی می توانند کد سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1402 را دریافت نمایند؟

همان طور که گفته شد در کنکور سراسری 1402 سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر قطعی برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد، اعمال می گردد. اما سوال این جاست که چه کسانی مشول دریافت آن می شوند؟ و چه کسانی از آن بی بهره می مانند؟

دریافت کد سوابق تحصیلی 
افراد مشمول دریافت کد سوابق تحصیلیافراد غیر مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی
تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید که دیپلم خود را از سال 98 به بعد دریافت کرده اند.داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال 84 دریافت کرده اند.
دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری (تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی) از سال 1384 به بعد اخذ نموده اند.متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می باشند.
دانش آموزان رشته‌های نظری که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.دانش آموختگان شاخه فنی حرفه ای و کاردانشو هم چنین فارغ التحصیلانی که دارای دیپلم رشته های غیر نظری هستند.
دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش برای شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1401 باید داری مدرک دیپلم بوده تا بتوانند کدسوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.داوطلبان دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیر ایرانی خارج از کشور نیز دارای کد سوابق تحصیلی نبوده و مشمول این قانون نمی شوند.
فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، مشمول این طرح نمی باشند.

نکته مهم: دانش آموزانی که مدرک دوره پیش دانشگاهی نظام جدید را دارند فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

کد سوابق تحصیلی یک کد 17 رقمی هست که از طریق سایت sangesh.org ، sahat.medu.ir و همچنین dipcode.medu.ir قابل دریافت می باشد.

تبصره: پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه، همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزش و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارتخانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقَه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

فرمول دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم و افراد دارای سوابق تحصیلی دیپلم نظام جدید و یا قدیم از فرمول خاصی پیروی می کند که هر کدام به شرح زیر می باشد.

فرمول دریافت کد سوابق تحصیلی
فرمول دیپلمکد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی +5
فرمول پیش دانشگاهیکد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی +2
فرمول دوازدهمی هاکد منطقه یا ناحیه +oo+ کد دانش آموزی +6

 

 

سوالات متداول

1- آیا همه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی مشمول سوابق تحصیلی هستند؟

خیر، اجرای این طرح شامل فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، نمی باشد.

2- چگونه می توانم کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایم؟

با مراجعه به سایت sangesh.org و sahat.medu.ir و وارد نمودن اطلاعاتی همچون کد دانش آموزی، کد مقطع، کد منطقه و تاریخ تولد، می توانید به کد سوابق تحصیلی خود دسترسی پیدا کنید.

3- جهت دریافت کد سوابق تحصیلی، به کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز دارم. چگونه برای دریافت این کدها اقدام کنم؟

کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلبان به ترتیب بر روی کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها درج شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ نظر

 1. سلام وقت بخیر من دیپلمم رو سال ۸۲ و پیش تجربی رو سال ۸۳ گرفتم. سوابق تحصیلی برای من محاسبه نمیشه. برای ۴۰درصد دروس عمومی به عنوان سوابق تحصیلی چکار باید بکنم؟

  • با سلام و درود، طبق مصوبات سازمان سنجش به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال ۹۱ به بعد) اجازه ترمیم معدل داده می‌شود. برای دروس عمومی نمرات پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستانی که کسب کردید به عنوان سوابق تحصیلی مورد توجه قرار میگیرد.

 2. سلام. اگه مدرک دیپلم برای سال ۸۴ باشه و مدرک پیش دانشگاهی برای سال ۸۵ آیا مشمول طرح سوابق تحصیلی میشود؟ و اگه نشود یعنی جای اونو رو در فرم ثبت نام خالی میزارن!؟

 3. سلام در زمان انتشار کارت ورود به جلسه امکان داره شهر و استان محل حوزه آزمون رو تغییر بدیم؟

 4. کد دیپلم کجا نوشته میشه؟

 5. سلام من الان ۲۰ام مرداد ماه هستم کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی رو نگرفتم الانم واسه انتخاب رشته ازم کد سوابق تحصیلی پیشدانشگاهی رو میخواد چیکار کنم ؟؟؟

 6. سلام ،خسته نباشید…من امروز وارد سایت شدم تا کد سوابق پیش دانشگاهیم رو دریافت کنم اما با وجود اطلاعات درستی ک وارد میکنم کدی برای من نمیاد و مینویسه ک یکی از اطلاعات اشتباهه میشه کمکم کنید.

 7. سلام..امسال کنکور دارم و پیش دانشگاهی هستم کی میتونم کد سوابق تحصیلی چهارم وارد کنم؟

  • سلام شما میتوانید در تاریخ ۱۷ تیرماه کد سوابق تحصیلی خود را از سایت مربوط مشاهده کنید و از تاریخ ۱۷ تیرماه تا ۲۰تیرماه فرصت دارید اطلاعات خود را در سایت سنجش وارد کنید

   • سلام
    برای منم سوابق تحصیلی پیش رو ثبت نکردن مشکلی وجود نداره؟؟ بعد کنکور دادن باید ثبتش کنم؟

    • سلام شما میتوانید به سه روش اطلاعات خود را ویرایش کنید: ۱- از طریق سایت ویرایش انجام شود ۲- به باجه های رفع نقص مراجعه کنید ۳- نامه به سایت سازمان سنجش بزنید.

 8. سلام خسته نباشید من رشتم کامپیوتره میخواستم بپرسم با رشته های فنی میشه وارد دانشگاه فوهنگیان شد؟ برا کنکور ۹۷ چون نظام عوض شده ممکنه با این رشتهه بتونم وارد شم؟

 9. سلام من قصد شرکت در کنکور ۹۷ دارم متولد دی ۷۱ هستم با این شرایط سنی میتونم تربیت معلم قبول شم

  • سلام. شرط سنی برای ورود به دانشگاه های فرهنگیان نهایتا تا ۲۲ سال هستش + شرایط دیگه، اما متاسفانه شما شرط سنی لازم رو ندارید مگر اینکه از راه های دیگه وارد کار تدریس بشید. موفق باشید.

 10. سلام خسته نباشید من امسال کنکور دارم و همین شهریورم رفتم امتحان زیست دادم اما نمرم نه و نیم میشه
  احتمالا دانشگاه دولتی قبول میشم سوالم اینه با توجه به نمره ای ک میگیرم میتونم برم دانشگاه یا خیر و ایا تبصره جدیدی برا کسایی که در پیش دانشگاهی تو شهرطور قبول نمیشن هم اومده یا نه با تشکر

 11. سلام خسته نباشىد…. ببخشىد ىه سوال داشتم ازتون… اگه من بنا به دلاىلى کد سوابق تحصىلى دوره پىش دانشگاهى رو درىافت نکرده باشم چه مشکلى برام تو انتخاب رشته به وجود مىاد؟ امکان داره اصلا نتونم انتخاب رشته کنم؟

دریافت مشاوره پیج کنکور