خانه کارشناسی ارشد دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد
دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

داوطلبانی که مدرک کارشناسی خود را دریافت نموده و یا دانشجوی سال آخر این دوره هستند، جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در آزمون ورودی آن شرکت نمایند. برای این که ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را انجام دهید، می بایست از تمامی شرایط و مقررات پذیرش و آموزش دانشجو در این دوره آگاهی داشته باشید.

لذا به منظور اطلاع از تمام جزئیات ثبت نام و برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، می بایست در زمان مقرر دفترچه ثبت نام این آزمون را دریافت نموده و به دقت مورد بررسی قرار دهید. چگونه و چه زمانی می توان به فایل راهنمای مذکور دسترسی یافت؟

دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

زمان انتشار دفترچه کنکور کارشناسی ارشد 1402، در 16 آذر ماه سال جاری و هم زمان با مهلت ثبت نام می باشد.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

همان طور که می دانید، برای شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد یک دفترچه مشترک منتشر می شود و لینک این دفترچه همزمان با شروع مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 بر روی سایت سازمان سنجش  فعال می گردد. زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402، همزمان با انتشار دفترچه ثبت نام در 16 آذر ماه سال جاری انجام خواهد شد. البته لازم به ذکر است که امکان انتشار فایل هایی تحت عنوان اصلاحیه دفترچه، طی زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نیز وجود دارد که لازم است به آن ها نیز دقت شود.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

داوطلبان بایستی جهت نام نویسی در این آزمون و دریافت دفترچه مربوطه به پایگاه اینترنتی این سازمان به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند. دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد هنوز منتشر نشده است اما دریافت فایل مورد نظر به صورت زیر امکان پذیر خواهد بود.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش
 2. کلیک بر روی آیکون “سراسری” از قسمت راست صفحه
 3. انتخاب لینک فعال “راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ا رشد ناپیوسته 1402”

هنمچنین برای دسترسی آسان و اطلاع از مندرجات آن، راهنمای 1401 را در جدول زیر قرار داده ایم که به محض انتشار دفترچه 1402 لینک آن نیز فعال می گردد.

دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

مندرجات دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد سراسری 1402

همواره به داوطلبان کنکور ارشد توصیه می شود که پیش از اقدام به ثبت نام، دفترچه راهنمای مربوطه را دریافت نموده و به دقت مورد مطالعه قرار دهند. چرا که کسب اطلاعات کامل از بروز هرگونه خطا در انجام این فرآیند پیشگیری می نماید. عناوین و سرفصل های این دفترچه، در بردارنده جزئیات و نکات مربوط به ثبت نام و برگزاری آزمون هستند که مهم ترین آن ها در فهرست زیر ارائه شده اند.

 • شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام

شرایط عمومی: اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی، عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی، عدم احراز فساد اخلاقی، نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن ها

شرایط اختصاصی: دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکتری حرفه ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی (فارق التحصیلی تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402) که می بایست مدرک مذکور مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد، متقاضیان در حال تحصیل در دوره روزانه مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال های قبل در صورت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 1402 می بایست تا پایان مهلت مقرر ثبت نام این آزمون از تحصیل انصراف قطعی دهند.

 • مقررات مربوط به وضعیت نظام وظیقه آقایان

از مهم ترین موارد مربوط به نظام وظیفه دارا بودن کارت پایان خدمت و یا معافیت دایم، مشمولان فارغ التحصیل کارشناسی دارای برگ آماده به خدمت بدون غیبت که زمان پذیرش و نام نویسی آن ها پیش از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه می باشد، این داوطلبان پس از قبولی در دانشگاه و دارا بودن سایر شرایط، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص می شوند و در غیر اینصورت غایب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

 • زمان و نحوه ثبت نام

در این قسمت در رابطه با زمان و نحوه ثبت نام توضیح داده شده است که در بالا در خصوص زمان نام نویسی به تفصیل شرح داده ایم.

 • مدارک مورد نیاز

شناسنامه و کارت ملی، شماره سریال کارت اعتباری و سریال علاقه مندی خریداری شده، کد وضعیت نظام وظیفه، کد و نام مجموعه امتحانی اصلی و شناور، معدل مقاطع کاردانی و کارشناسی، کدرشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، تاریخ ورود و دریافت کارشناسی و کد موسسه، کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان، کد 13 رقمی مربوط به متقاضیان غیر ایرانی، کد پستی محل سکونت و کد شهرستان برای تعیین حوزه امتحانی، فایل عکس اسکن شده

 • سهمیه ها و تسهیلات

هر یک از داوطلبانی که دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران می باشند می توانند بر اساس شرایط خود، متقاضی این سهمیه ها باشند. تسهیلات برگزیدگان علمی مقطع کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به این معنا است که افراد دارای شرایط مندرج در این بخش از دفترچه، می توانند حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی (صرفا برای یکبار) در صورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.

 • زمان بندی مراحل مختلف آزمون

این بخش از دفترچه در قالب یک جدول می باشد که زمانبندی مراحل مختلف آزمون، در آن مشخص گردیده است و داوطلبان جهت اطلاع از زمان دریافت کارت ورود به جلسه، برگزاری آزمون، نتایج و… می توانند به این قسمت مراجعه نماید.

 • رشته، گرایش و ضرایب

هر یک از رشته های ارائه شده به همراه کد ضریب و گرایش آن ها در جدول هایی درج شده است و داوطلب با مراجعه به این قسمت از دفترچه می تواند عناوین دروس امتحانی را به همراه ضرایب آن ها مشاهده نماید.

علاوه بر ابن، محتویات دفترچه راهنمای نام نویسی کارشناسی ارشد شامل موارد دیگری همچون فرم پیش نویس، هزینه ثبت نام و …نیز می باشد.

پس از ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ارشد اطلاع از رشته های کارشناسی ارشد 1402 برای داوطلبان مهم است تا با اطلاع از رتبه مورد نیاز برای پذیرش در این رشته ها، برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه انجام دهند. رشته های تحصیلی تمام دانشگاه های روزانه، غیرانتفاعی، پیام نور و… در دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد معرفی شده است و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- دفترچه آزمون کارشناسی ارشد 1402 چه زمانی منتشر می شود؟

دفترچه مذکور همزمان با شروع فرآیند نام نویسی این آزمون در 16 آذر ماه منتشر می گردد.

2- محتویات دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد را چه مواردی تشکیل می دهند؟

تمامی جزئیات لازم برای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد مانند شرایط ثبت نام، مدارک مورد نیاز، لیست رشته های امتحانی و... در این دفترچه راهنما ذکر شده است.

3- چگونه می توان به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 دسترسی یافت؟

این دفترچه را می توان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین لینک موجود در متن همین مقاله دریافت کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۵ نظر

 1. سلام وقت بخیر، تحصیل همزمان دو رشته تو مقطع ارشد چه عواقبی داره؟ و احتمال اینکه متوجه بشن چقدره؟
  البته با توجه به اینکه دو تا لیسانس دارم و میتونم برای ثبتنام ارشد دوم از لیسانس دوم استفاده کنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. سلام. در صورت قبولی در دانشگاه روزانه، میشه انصراف داد و سال بعد در کنکور ارشد شرکت کرد؟

 3. سلام وقتتون بخیر،
  ببخشید من با کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی میتونم در آزمون ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنم؟

 4. سلام وقتتون بخیر…دانشجوی سال آخر کارشناسی مهندسی معماری هستم.میتونم برای سال ۱۴۰۲ کنکور ارشد زبان انگلیسی شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱، منعی از بابت تغییر رشته و انتخاب مجموعه امتحانی زبان انگلیسی وجود ندارد.

 5. سلام ممنون از وقتی که برای پاسخ گویی میزارید ..در صورت قبولی در رشته ارشد مدیریت دولتی گرایش تحول آیا مدرک کارشناسی منابع طبیعی هستش ارائه بدهیم مشکلی پیش میاد پیش نیازی باید پاس شود ممنونم از شما بزرگوار

 6. سلام و خسته نباشید به مدیریت محترم سایت
  بنده ترم اخر کارشناسی ناپیوسته فناوری اطلاعات هستم و در مهلت زمانی ازمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ اقدام به ثبت نام در رشته غیر مرتبط متالوژی کردم ولی الان پشیمون شدم و میخواهم رشته مرتبط با رشته خودم باشد تغییر بدهم. ایا امکانش هست با توجه به اینکه هنوز زمان ازمون سراسری نرسیده و کارت ورود به جلسه نگرفتیم. لطفا راهنمایی کنید منتظرم

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان تغییر مجموعه ثبت نامی وجود ندارد، جهت بررسی مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 7. سلام
  من دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد هستم، ایا میشه بعد از فارغ تحصیلیم برای کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه دولتی اقدام کنم؟؟

 8. سلام
  من رشته م مترجمی زبانه
  میتونم ارشد رو در رشته های مربوط به زیست شناسی امتحان بدم؟

 9. سلام وقت بخیر ایا ثبت نام تمدید نمیشه؟؟۶

 10. سلام وقتتون بخیر.من رشته کارشناسیم حسابداری بود،میتونم برای ارشد به عنوان رشته اصلی روانشناسی و رشته شناور زیست شناسی جانوری رو انتخاب کنم؟

 11. سلام بنده نتونستم درکنکورارشدثبت نام کنم مهلت شان تمام شده دوباره تمدید می شود یا امکان ثبت نام در روزهای آتی داردیاخیر

  • با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد منتشر نشده است؛ شما می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، ارسال درخواست انجام دهید.

 12. سلام من لیسانس حسابداری دارم برای ارشد میتونم رشته علوم تربیتی ثبت نام کنم؟

  • با سلام، بله، شما مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد برای مجموعه علوم تربیتی می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

 13. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی و سال اخر هستم و میخوام برای ارشد IT یا مهندسی کامپیوتر بخونم میخواستم بدونم که امکانش هست؟

 14. سلام امکان تغییر رشته از رشته کارشناسی آموزش ابتدایی به کارشناسی‌ارشد مترجمی زبان انگلیسی رو دارم؟ چطور؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، امکان تغییر رشته و انتخاب مجموعه ی دیگر وجود دارد.

 15. سلام من کارشناسی علوم و مهندسی صنایع غذایی هستم ، میتونم کارشناسی ارشد مدیریت بانک یا مدیریت مالی یا حسابداری بخونم؟

 16. با سلام؛ من فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته آموزش زبان انگلیسی سال ۹۰ هستم. آیا میتونم برای ارشد روانشناسی بخونم؟

  • با سلام، بله، شما در مقطع ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد برای مجموعه روانشناسی می باشید.

 17. سلام من کارشناسی مهندسی نفت دارم.میتونم کنکور ارشد مهندسی ایمنی و محیط زیست بدم؟

 18. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی مترجمی انگلیسی هستم برای ارشد میتونم تاریخ بخونم؟

 19. سلام،خسته نباشید،دانشجوی درحال تحصیل در مقطع ارشد شبانه که دفاعش بهمن ماه تموم مبشه وتا اسفند فارغ التحصیل میشه امکان شرکت در کنکور همان سال تحصیلی را دارد؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، دانشجویان دوره های شهریه پرداز می توانند پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی کنند.

 20. سلام من ۱۰واحد تا فارغ التحصیلی مونده و تابستون فارغ التحصیل میشم میتونم ارشد شرکت کنم ارشد ۱۴۰۱ منظورمه ؟

  • با سلام و وقت بخیر، چنانچه تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ خواهید بود.

 21. سلام من لیسانس علوم سیاسی دارم میتونم درآزمون ارشدعلوم تربیتی شرکت کنم؟

 22. سلام من لیسانس حسابداری دارم غیر حسابداری چه رشته های دیگری میتونم ثبت نام کنم

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت تغییر رشته ی امتحانی شما وجود ندارد.

 23. سلام من کارشناسی جغرافیا دارم میتونم ارشد باغبانی یا اموزش ابتدایی کنکور بدمممنون

 24. سلام ، شبتون بخیر ، یه سوال داشتم ، من فارغ التحصل کارشناسی رشته ی مدیریت جهانگردی دانشگاه سمنان هستم، آیا میتوتم برای کنکور کارشناسی ارشد آموزش ابتدایی بخونم ؟؟؟

 25. باسلام‌میخوام بدونم‌ ظرفیت رشته ی متالورژی تو کارشناسی ارشده چقده و چ دانشگاههای ارشد رو متالورژی رو ارائه میدن با تشکر

 26. سلام،من لیسانس مهندسی مواد و متالورژی دارم،
  می خواستم بپرسم برای ارشد چه رشته ها و گرایش هایی غیر از گرایش های مواد میتونم بخونم???

 27. سلام من کارشناسی رشته گیاهپزشکی هستم امکان تحصیل در رشته کامپیوتر گرایش IT یا روانشناسی وجود دارد؟؟

  جایی نوشته بود اشخاصی که رشته اصلیشون جزو رشته شناور است نمیتوانددر رشته های دیگر ثبت نام کند

 28. سلام راستش من گیج شدم و نیاز ب کمک پارم من لیسانس و فوق لیسانس اقتصاد دارم. امسال میخوام کنکور ارشد زبان المانی شرکت کنم. با توجه به جدول رسته های شناور ک رشته زبان المانی در اون قید نشده؛؛ ایا امکانش رو دارم ک کنکور ارشد آلمانی بدم؟

  • با سلام، مجموعه زبان آلمانی، از مجموعه های اصلی می باشد. شما می توانید اقدام به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد برای این رشته نمایید.

 29. با سلام بنده کارشناس پرستاری هستم
  خواستم بپرسم ارشد روانشناسی بالینی مرتبط با رشته پرستاری هست یا خیر
  و اینکه کدام رشته روانشناسی مرتبط با کارشناسی پرستاری میباشد

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت علوم در سال ۱۳۹۹، محدودیتی جهت شرکت در مجموعه امتحانی روانشناسی با مدرک کارشناسی غیر مرتبط وجود ندارد.

 30. آیا از رشته‌ی انسانی مثل حقوق یا روان‌شناسی، می‌توان در ارشد هوش مصنوعی ثبت نام کرد؟

 31. سلام.
  من کارشناسی رشته آمار خوندم.میخوام برا ارشد تربیت بدنی بخونم امکانش هست؟

  • با سلام. با توجه به قوانین مصوب وزارت علوم، شما با هر رشته ای مجاز به شرکت درآزمون سراسری ارشد رشته ی مورد علاقه ی خود می باشید.

 32. باسلام
  بنده (کارشناسی هوشبری(در گروه پیراپزشکی )دارم
  لذا میخواستم ببینم امکان ادامه تحصیل در رشته های ارشد علوم سیاسی ویا جامعه شناسی را دارم؟
  باتوجه به شرایطم کدام رشته را پیشنهاد میکنید
  پیشاپیش ازراهنماییتون ممنونم

  • با سلام.
   شما می توانید در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم شرکت کرده و رشته های علوم سیاسی یا جامعه شناسی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید ؛ انتخاب شما برای رشته های کارشناسی ارشد می تواند بر اساس نوع بازار کار ، هدف و علاقه باشد.

 33. سلام
  در ازمون کنکور ارشد ۹۷ شرکت کردم و رابطه با کارت کنکور اینطور نوشته بود:داوطلبانی که در دو کدرشته امتحانی متقاضی شده‌اند باید دو کارت شرکت در جلسه آزمون دریافت کنند.
  میخواستم بدونم منظور اینکه کارت کنکور سراسری و آزاد جدا از هم دیگه اس؟یا..

  و اینکه دفترچه کنکور و آزاد و سراسری بعد از کنکور کمنتشر میشه؟

  • باسلام منظور این است که کسانی که دردو رشته (اصلی و شناور) شرکت کرده اند باید برای هرکدام کارت ورود به جلسه دریافت کنند و دفترچه معمولا حدودیک تا دوهفته بعد از آمدن نتیجه ی اولیه روی سایت قرار میگیرد.

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد