خانه مشاوره تحصیلی رتبه بندی دانشگاه های آزاد

رتبه بندی دانشگاه های آزاد

رده بندی دانشگاه های آزاد
رتبه بندی دانشگاه های آزاد
دانشگاه ها ، بسته به معیارهای مختلف ، در رده بندی های متفاوتی می توانند شرکت داشته باشند. تعداد مقالات علمی و کارهای تحقیقاتی ، رشته ، نوع دانشگاه و … همگی از جمله معیارهایی هستند که در رتبه بندی های مختلف ، مورد توجه قرار می گیرند. در میان تمام رتبه بندی های دانشگاه های ایران و جهان ، می توان یک رده بندی دیگر به دانشگاه های آزاد تخصیص داد تا هم با دانشگاه های هم نوع خود ، سنجیده شوند و هم جایگاه آن ها در جهان مشخص شود.

یکی از دانشگاه های ایران که در رتبه بندی های جهانی وجود دارد ، دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در جهان

در سراسر جهان ، رتبه بندی های مختلفی وجود دارند که هر کدام با شاخص های مخصوص به خود ، جایگاه دانشگاه های جهان و ایران را مشخص می کنند. در برخی از آن ها ، نام تعدادی از دانشگاه های ایران نیز وجود دارد و جالب تر این که ، نام دانشگاه آزاد نیز در بین آن ها به چشم می خورد.

یکی از معروف ترین رتبه بندی های جهانی ، رده بندی شانگهای است. در رده بندی موضوعی شانگهای ، جایگاه دانشگاه آزاد بر اساس رشته های مختلف ، متفاوت است. این تفاوت را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

رتبه دانشگاه آزاد بر اساس رده بندی شانگهای در سال 2019
عنوان رشتهرتبه
دندانپزشکی201 – 300
داروسازی و علوم دارویی301 – 400
مهندسی برق و الکترونیک201 – 300
عمران51 – 75
مکانیک36
ریاضی151 – 200
فیزیک301 – 400
علوم زمین401 – 500

یکی دیگر از رده بندی های معتبر جهانی ، CWUR است که حدود 39 دانشگاه ایران ، در آن نام برده شده اند اما نکته جالب توجه این است که در رأس آن ها ، نام دانشگاه آزاد اسلامی ابران با رتبه 464، به چشم می خورد.

رتبه بندی دیگری به نام یو اس نیوز (US News) هم وجود دارد که نحوه ارزیابی آن شامل دو قسمت است که در ادامه شرح داده می شوند.

شاخص های اقتصادی

 • نوآوری – 60 درصد
 • تحقیق و پژوهش – 30 درصد
 • مقالات علمی – 10 درصد

شاخص های امور اجتماعی

 • امکانات – 15 درصد
 • آموزش – 30 درصد
 • امکان اشتغال – 40 درصد
 • مسئولیت اجتماعی – 15 درصد

این رده بندی با استفاده از همین شاخص ها ، در سال 2019 رتبه ای معادل 460 جهانی به دانشگاه آزاد اختصاص داده است. اما بین دانشگاه های ایرانی که در این رده بندی حضور داشتند دانشگاه آزاد ، در جایگاه دوم قرار دارد. اولین دانشگاه ایران در این رتبه بندی ، دانشگاه تهران است که در جایگاه 438 جهانی قرار دارد.

رتبه بندی دانشگاه های آزاد در ایران

ممکن است برای بسیاری از شما ، رتبه دانشگاه های آزاد در داخل کشور نیز حائز اهمیت باشد. رتبه بندی که در داخل کشور انجام می گیرد ، بر اساس معیار های مختلف است که در اینجا تنها به چند مورد آن می پردازیم.

در ادامه شاهد 10 واحد برتر دانشگاه آزاد در سراسر کشور می باشیم. اما معیار انتخاب هر 10 تای آن ها با یکدیگر متفاوت است.

 • رتبه بندی بر اساس تعداد مقالات داخلی
 • رتبه بندی بر اساس تعداد مقالات بین المللی
 • رتبه بندی بر اساس تعداد همایش ها
 • رتبه بندی بر اساس تعداد ژورنال ها

رتبه بندی بر اساس تعداد مقالات داخلی

رتبه بندی بر اساس تعداد مقالات بین المللی

رتبه بندی بر اساس تعداد همایش ها

رتبه بندی بر اساس تعداد ژورنال ها

همان گونه که مشاهده می کنید ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران ، در سه نمودار ، دارای جایگاه نخست می باشد و می توان گفت که این دانشگاه جزو برترین واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور ، محسوب می شود. تقریبا 10 دانشگاه برتری که با توجه به تعداد مقالات داخلی ، بین المللی و ژورنال ها مرتب شده اند ، یکسانند و تنها جایگاهشان متغیر است.

بالغ بر 250 واحد دانشگاه آزاد ، در این رده بندی ها حضور دارند که ما تنها 10 واحد برتر هر کدام را نام بردیم. از این رو می توانید جهت اطلاع از رتبه دانشگاه مورد نظرتان ، با مشاوران مرکز ایران مشاوره در ارتباط باشید.

با توجه به مطالب فوق ، می توان گفت هیچ دانشگاهی خوب یا بد مطلق نیست ؛ بلکه بستگی به معیار ارزیابی دارد. در واقع باید به این فکر کنید که برای انتخاب یک دانشگاه ، چه شاخصه ای برایتان اهمیت دارد و بسته به آن ، برترین ها را پیدا کرده و تصمیم گیری نمایید. علاوه بر دانشگاه های آزاد ، می توانید با کلیک بر روی لینک رتبه بندی دانشگاه های ایران از جایگاه انواع دانشگاه های کشور ، در رده بندی های داخلی و بین المللی آگاه شوید.


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره