تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / رفع محرومیت آزمون دکتری 1400

رفع محرومیت آزمون دکتری 1400

رفع محرومیت ثبت نام آزمون دکتری 1400
رفع محرومیت آزمون دکتری 1400

پیش از انجام ثبت نام و حضور در آزمون دکتری، انتخاب رشته و یا شرکت در مصاحبه آن لازم است داوطلبان ابتدا از شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1400 مطلع شوند و سپس نسبت به انجام مراحل پذیرش خود اقدام کنند، زیرا متقاضیانی که هر یک از شرایط لازم را نداشته باشند از شرکت در این آزمون محروم خواهند شد. بنابراین می بایست موانع موجود را برطرف سازند و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به رفع محرومیت خود نمایند.

چنانچه افراد بدون رفع محرومیت خود در آزمون دکتری ثبت نام و شرکت کنند، حتی در صورت کسب بهترین رتبه و قبولی در بهترین رشته ها و دانشگاه ها، از پذیرش آن ها در آن رشته محل ممانعت به عمل خواهد آمد. در ادامه مطلب به عوامل ایجاد محرومیت برای داوطلبان آزمون دکتری و نحوه ی رفع این محرومیت می پردازیم.

دانشجویان مقطع دکتری، تنها به شرط انصراف از تحصیل می توانند بار دیگر در آزمون مربوطه شرکت نمایند در غیر این صورت محروم از شرکت مجدد در این آزمون خواهند بود.

کدام داوطلبان از شرکت در آزمون دکتری 1400 محروم می باشند ؟

 • افرادی که در آزمون دکتری سال 99 جزء پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه بودند، خواه در دانشگاه قبولی ثبت نام کرده خواه ثبت نام نکرده باشند، حق شرکت در آزمون دکتری سال 1400 را نخواهند داشت و یک سال از شرکت در آن محروم خواهند شد.
 • آن دسته از داوطلبانی که در آزمون دکتری سال 99 شرکت کرده و در یکی از دوره های غیر روزانه (شبانه، غیرانتفاعی، آزاد، پیام نور و پردیس خودگردان) پذیرفته شده اند، در صورتی که در این دانشگاه ها ثبت نام نکرده باشند، بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند در آزمون دکتری سال 1400 شرکت کنند، اما اگر در رشته و دانشگاه پذیرفته شده خود نام نویسی کرده باشند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود در آزمون دکتری 1400 شرکت کنند. طبیعتا این متقاضیان در صورت پذیرفته شدن باید مراحل انصراف خود را پیگیری کنند.
 • ممکن است برخی از دانشجویان دوره دکتری به دلیل دوری راه، عدم علاقه به رشته ای که در آن تحصیل می کنند، بالا بودن هزینه ها و یا هر دلیل دیگری قصد داشته باشند مجددا در آزمون دکتری شرکت کنند، این افراد می بایست تا پیش از اتمام زمان ثبت نام آزمون دکتری 1400، انصراف خود را از تحصیل قطعی نموده و سپس نسبت به رفع محرومیت اقدام نمایند.
 • پذیرفته شدگان بورس اعزام به خارج از کشور، تنها در صورتی که روند پذیرش آن ها تکمیل نشده باشد و در دوره روزانه نیز پذیرفته نشده باشند حق شرکت در آزمون دکتری را خواهند داشت.
 • اگر دانشجویان دوره روزانه دکتری سال 98 و پیش از آن تا آخرین روز ثبت نام آزمون دکتری انصراف قطعی خود را اعلام نکنند، حق شرکت در آزمون سال 1400 را نخواهند داشت و در صورت شرکت و پذیرفته شدن، قبولی آن ها لغو می گردد.

نحوه رفع محرومیت آزمون دکتری 1400

سازمان سنجش برای حل مشکل آن دسته از داوطلبانی که به یکی از دلایل ذکر شده از شرکت در آزمون دکتری محروم شده اند، شرایطی را تعیین کرده است.

رفع محرومیت برای شرکت در آزمون دکتری از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش انجام می پذیرد. بنابراین اولین اقدام برای این عمل ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش است. ارائه این درخواست باید همراه با دلایل منطقی و به صورت غیرحضوری انجام شود، چرا که به مراجعات حضوری پاسخی داده نخواهد شد. چنانچه پس از اعمال بررسی های لازم، تقاضای داوطلب مورد موافقت این سازمان قرار بگیرد، وی حق شرکت در آزمون سال 1400 را خواهد داشت.

راهنمای ثبت درخواست رفع محرومیت

 • به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و از منوی سمت چپ گزینه “ورود به سیستم پاسخگویی” را انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • چنانچه قبلا در این سیستم عضو شده اید، کلید “ورود به سیستم” را فشرده و اگر عضویت ندارید با کلیک بر روی گزینه “عضویت در سایت”، صفحه کاربری ویژه خود را تشکیل دهید.

مرحله دوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در صفحه ای که در تصویر زیر نمایش داده شده است، اطلاعات درخواست شده را درج نموده و تیک عبارت “تایید می کنم که توضیحات مندرج در بالای صفحه را خوانده ام و تمامی موارد خواسته شده را رعایت کرده ام و مسئولیت عدم رعایت موارد ذکر شده را می پذیرم” را فعال نمایید. نهایتا با فشردن کلید “تایید” به صفحه بعد منتقل می شوید.

مرحله سوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • پس از درج اطلاعات مذکور از جمله شماره تلفن همراه، نام کاربری و رمز ورود داوطلب از طریق پیامک برای وی ارسال خواهد شد.

مرحله چهارم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • پس از وارد نمودن رمز عبور و نام کاربری خود، صفحه ای گشوده خواهد شد که لازم است گزینه “درخواست جدید” را از منوی موجود در سمت چپ این صفحه انتخاب نمایید.

مرحله پنجم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • پس از ورود به صفحه ارسال درخواست، با انتخاب نوع آزمون و سال شرکت در آن، امکان نگارش متن درخواست برای شما ایجاد می گردد. سرانجام بر روی گزینه “تایید نهایی” کلیک نمایید تا درخواست شما با موفقیت ثبت گردد.

مرحله ششم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

گفتیم که چنانچه تقاضای رفع محرومیت داوطلبان همراه با دلایل منطقی ثبت شود، اجازه شرکت در آزمون را کسب خواهد کرد. در این صورت متاضیان می بایست در زمان ثبت نام آزمون دکتری 1400 به انجام اقدامات لازم برای نام نویسی بپردازند و با مطالعه منابع آزمون دکتری 1400 خود را برای شرکت در این رقابت آماده کنند. برای جلوگیری از مورد محرومیت قرار گرفتن از ثبت نام در آزمون دکتری، هموراه به داوطلبان توصیه می شود قبل از انجام هر اقدامی مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400 و آگاهی از تمامی شرایط و قوانین عنوان شده را فراموش نکنند که جهت دریافت این دفترچه، می توانید بر روی لینک فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا دانشجویان دکتری سال 98 و قبل از آن از ثبت نام در آزمون دکتری محروم هستند؟

در صورتی که تا آخرین روز ثبت نام آزمون دکتری انصراف قطعی خود را اعلام کنند، حق شرکت در آزمون سال 1400 را خواهند داشت وگرنه مشمول قانون محرومیت می شوند.

2- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری 99 حق ثبت نام در آزمون 1400 را دارند؟

این دسته از داوطلبان چه در دانشگاه قبولی ثبت نام کرده و چه ثبت نام نکرده باشند، حق شرکت در آزمون دکتری سال 1400 را نخواهند داشت و یک سال از شرکت در آن محروم خواهند شد.

3- آیا افرادی که در دوره های غیر روزانه آزمون دکتری سال 99 پذیرفته شده اند، می توانند در آزمون سال 1400 شرکت کنند؟

این دسته از متقاضیان می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون دکتری شرکت کرده و در صورت قبولی انصراف خود را اعلام کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری