خانه دکتری ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

راهنمای جامع ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402
ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

آزمون ورودی مقطع دکتری برای داوطلبان دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها، دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی به طور هماهنگ و توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. لذا متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند چنانچه از شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402 برخوردار باشند، می بایست با فراهم کردن مدارک ثبت نام آزمون دکتری نسبت به نام نویسی خود در زمان مقرر از طریق سایت sanjesh.org اقدام نمایند.

لینک مستقیم ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

پذیرفته شدگان دوره های روزانه دانشگاه ها در آزمون دکتری سال 1401، می توانند در آزمون دکتری سال 1402 نیز شرکت کنند.

زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

با توجه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد، با یکدیگر ادغام شده و فقط یک آزمون توسط سازمان سنجش برگزار می گردد. لازم به ذکر است که فرآیند های ثبت نام، برگزاری آزمون و دریافت کارنامه اولیه برای تمامی داوطلبان یکسان بوده و تنها در مرحله  انتخاب رشته دکتری مسیر جداگانه ای خواهند داشت.

مطابق با اطلاعیه صادر شده از طریق سایت سازمان سنجش، فرآیند نام نویسی آزمون دکتری سال 1402 در بازه زمانی 22 تا 29 آبان ماه سال 1401 صورت می پذیرد. به جدول زمانبندی ثبت نام آزمون دکتری 1402 توجه فرمایید.

جدول زمانبندی ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402
موضوع تاریخ
 زمان ثبت نام آزمون دکتری  22 تا 29 آبان ماه سال 1401
مشاهده ،کنترل و یا ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دکتری (همزمان با ثبت نام) 22 تا 29 آبان ماه سال 1401
تمدید مهلت ثبت نام آزمون دکتری
3 آذر ماه 1401
 مهلت مجدد ثبت نام آزمون دکتریتاکنون اعلام نشده است.

مهم: متقاضیانی که خواهان ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد می باشند نیز باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند. زیرا فرایند نام نویسی دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت یک پارچه و هماهنگ صورت می پذیرد و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبان پس از ورود به سایت ثبت نام آزمون دکتری، می بایست مطابق با راهنمای زیر نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دکتری 1402 اقدام نموده و با استفاده از سریال اعتباری 12 رقمی خریداری شده، سایر مراحل ثبت نام خود را نیز تکمیل کنند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت

 • کلیک بر روی عبارت “ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1402”

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” از سمت راست صفحه

 • کلیک بر روی یکی از دکمه های رادیویی “سریال ثبت نام آزمون دکتری 1402” در قسمت دکتری و سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه” در پایین صفحه

 • وارد کردن مشخصات خواسته شده جهت ورود به درگاه پرداخت و انتخاب گزینه “تایید و ادامه”

 • تایید اطلاعات نمایان شده و کلیک بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت”

 • مشاهده اطلاعات بارگذاری شده و در صورت صحت فشردن گزینه ”پرداخت“

 • کلیک بر روی ” تایید و ادامه گام بعدی ” 

 • وارد کردن شماره سریال ثبت نام و کد امنیتی موجود در صفحه و کلیک بر روی ” تایید “

تذکر: دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام را در زمان اتمام فرآیند نام نویسی فراموش نکنید.

به تمامی متقاضیان توصیه می شود اطلاعات خود را در سایت ثبت نام آزمون دکتری در نهایت دقت ثبت نموده و اگر انجام این فرآیند را به متصدی کافی نت و یا شخص دیگری واگذار کرده اند، بارگذاری عکس خود را کنترل نمایند. چرا که اگر در ارسال عکس اشتباهی رخ دهد، مسئولیت آن به عهده داوطلب خواهد بود.

تکمیل فرم ثبت نام

آزمون دکتری دارای یک فرم ثبت نام می باشد که دارای 44 ردیف بوده و نیاز است که داوطلب تمامی بخش ها را با دقت تمام در قسمت “اطلاعات داوطلب” کامل نماید. در جدول زیر، لینک دانلود فرم ثبت نام دکتری 1402 تعبیه شده است.

فرم ثبت نام دکتری 1402
دانلود فرم ثبت نام دکتری 1402

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دوره دکتری را دارند باید دارنده شرایط ثبت نام آزمون دکتری به شرح موارد زیر برای این مقطع باشند و در صورت احراز کلیه این شرایط اقدام به نام نویسی خود نمایند.

شرایط عمومی

با مراجعه به دفترچه ثبت نام آزمون دکتری می توان از شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 آگاه شد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری 1402
اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور
ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات)
عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری
عدم فساد اخلاقی
نداشتن شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی 

 • برای شرکت در آزمون دکتری، داوطلبان می بایست فارغ التحصیل یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند.
 • متقاضیانی که مشغول به تحصیل در دوره های غیر روزانه دکتری (برای داوطلبان آقا مشروط به عدم وجود هر گونه مشکل از نظر نظام وظیفه) می باشند، امکان ثبت نام و شرکت در آزمون سال 1402 را بدون انصراف از تحصیل دارند. اگر این دسته از افراد پذیرفته شوند، می بایست از محل تحصیل قبل خود انصراف داده و مدارک آن را به دانشگاه جدید محل تحصیل ارائه دهند.
 • داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 می باشند مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1402 نخواهند بود.
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی باید از لحاظ طرح تعهد خدمت، محدودیتی برای ثبت نام نداشته باشند.
 • داوطلبان باید در رشته ای متناسب با رشته تحصیلی خود در دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای در آزمون دکتری 1402 شرکت نمایند.
 • پذیرفته شدگان دوره دکتری 1402 ملزم به سپردن تعهد خدمت برابر طول مدت تحصیل خود هستند.
 • فضلا و طلاب حوزه های علمیه، در صورتی که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده باشد و نیز دوره ی سطح سه خود را گذرانده باشند و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل شوند، می توانند در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری شرکت کنند.
 • داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند، باید معدل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه ثبت نمایند. اما داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن یا 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل می شوند در هنگام ثبت نام باید میانگین نمرات خود را به ثبت برسانند.
 • متقاضیانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و یا حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1401 فارغ التحصیل می شوند، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را درج نمایند.

شرایط وظیفه عمومی

داوطلبان آزمون دکتری 1402 می بایست داراری یکی از شرایط ذکر شده از لحاظ مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 باشد زیرا در غیر این صورت، امکان نام نویسی برای ایشان وجود نخواهند داشت.

 1. دارا بودن کارت پایان خدمت سربازی
 2. دارا بودن معافیت سربازی دائم
 3. عدم امکان ادامه تحصیل برای مشمولان غیبت سربازی
 4.  مشمولان دکترای تخصصی ناپیوسته مجاز به شرکت مجدد در این آزمون نمی باشند.
 5. ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل توسط کارکنان متعهد به خدمت
 6. دریافت برگه معافیت از تحصیل توسط مشمولان با مراجعه به دفاتر پلیس + 10
 7. زمان ثبت نام فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی که دارای برگ آماده به خدمت و بدون غیبت هستند می بایست قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.
 8. داوطلبانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند می بایست در سقف سنوات مجاز فارغ التحصیل شوند و از تاریخ فارغ التحصیلی تا ثبت نام آزمون دکتری یک سال بیشتر نگذشته باشد.
 9. سنوات مجاز به تحصیل در مقطع دکترای تخصصی ناپیوسته حداکثر شش سال است.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402

مستندات لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402
مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند می بایست لیست مدارک ثبت نام آزمون دکتری 1402 را آماده نموده و با اطلاع از نحوه صحیح ارائه آن ها، نسبت به تکمیل ثبت نام اینترنتی خود اقدام نمایند.

کارت اعتباری ثبت نام

داوطلبان عزیز می بایست در زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری، کارت اعتباری مربوطه را خریداری کنند از این رو لازم است هزینه ثبت نام آزمون دکتری را از طریق سایت سنجش پرداخت نمایند. پس از واریز این وجه، یک شماره سریال 12 رقمی صادر خواهد شد که استفاده از آن در جهت انجام ادامه فرآیند مذکور، الزامی است.

اطلاعات هویتی و تحصیلی

علاوه بر مدارک فوق، اطلاعات مربوط به کارت ملی، شناسنامه، مدارک و رشته دانشگاهی، نام دانشگاه محل تحصیل، اطلاعات مربوط به سهمیه مورد تقاضا، معلولیت، زبان خارجی امتحانی، نشانی محل اقامت، کد پستی و… نیز در موقع ثبت نام مورد نیاز می باشد که می بایست در هنگام ثبت نام حتما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

 عکس داوطلبی

متقاضیان باید یک قطعه عکس 4×3 خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را در سایت و در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.

ویژگی های عکس داوطلب
سایز عکس داوطلب باید 4×3 یا 4×6 (تمام رخ) بوده و مربوط به سال جاری باشد.
 عکس اسکن شده باید با فرمت jpg و اندازه آن حداکثر 400×300 یا 300×200 پیکسل باشد.
تصویر متقاضی باید واضح، فاقد اثر مهر و منگنه و یا هر گونه لکه باشد.
حداکثر حجم فایل ذخیره شده 70 کیلو بایت می باشد.
در صورت امکان عکس رنگی و با زمینه سفید باشد و حاشیه های عکس اسکن شده حذف شده باشد.
عکس داوطلبان خانم باید با حجاب بوده و صورت آنان به طور کامل مشخص باشد.

تذکر : به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و…) مورد قبول نمی باشد و داوطلبان باید عکس خود را با مشخصات فوق ارسال نمایند.

کد پیگیری سهمیه ایثارگری 

داوطلبان دارای کارت ایثارگری می توانند در زمان ثبت نام آزمون دکتری از سهمیه ایثارگری خویش استفاده نمایند به این صورت که می بایست به سازمان های مربوطه مراجعه نموده و اقدام به دریافت کدپیگیری 12 رقمی نمایند.

مهم: متقاضیانی که در سال گذشته از سهمیه ایثارگری در آزمون مذکور استفاده کرده اند نیز باید مجددا کدپیگیری جدید دریافت کنند.

کد پیگیری مربوط به اتباع غیرایرانی

کدپیگیری 13 رقمی، مربوط به اتباع غیرایرانی بوده که باید در فرم تقاضانامه اینترنتی درج  شود لذا می بایست آن را در یافت نموده و در قسمت مربوطه وارد کنند. همچنین تیک مربوط به گزینه “اتباع غیرایرانی” نیز باید فعال شود.

تایید وضعیت داوطلبان دارای معلولیت 

شرکت کنندگانی که ناشنوا و کم شنوا، نابینا و کم بینا و یا معلول جسمی حرکتی هستند، می بایست در فرم ثبت نام بخش مربوط به خود را علامت گذاری نمایند. وضعیت معلولیت این دسته از داوطلبان از سازمان بهزیستی کشور استعلام می گردد و چنانچه مورد تایید آن سازمان واقع گردد بند معلولیت برای آن ها اعمال می شود.

داوطلبان معلولی که تا کنون در سازمان بهزیستی تشکیل پرونده نداده اند، می بایست در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. لازم به ذکر است که اگر سازمان بهزیستی معلولیت این دسته از داوطلبان را تایید نکند، مشمول اختصاص خدمات و تسهیلات لازم نخواهند بود.

کد وضعیت نظام وظیفه

عدم وجود مشکل در وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا و درج کد مربوطه در فرم ثبت نام آزمون دکتری

اصل فرم تکمیل شده معدل دانشجویان سال آخر

دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 فارغ التحصیل می شوند باید فرم مخصوص معدل را که در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 قرار دارد تکمیل و به تایید موسسه فارغ التحصیلی خود برسانند.

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402

همان گونه که اشاره کردیم، متقاضیان علاقه مند به ثبت نام در آزمون دکتری سراسری، در اولین قدم باید به کسب اطلاعات از ضوابط نام نویسی بپردازند که این شرایط در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 قید شده اند. همچنین در این دفترچه جزئیات مربوط به نحوه ثبت نام، مراحل آزمون، مدارک، نحوه پذیرش دانشجو و جدول رشته ها و مواد امتحانی هریک از گروه های آزمایشی ذکر می گردند. بنابراین توصیه می کنیم پیش از اقدام به نام نویسی، حتما دفترچه راهنما را دانلود کرده و مورد بررسی قرار دهید.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 در روز یکشنبه مورخ 22 آبان ماه سال 1401 می باشد. لذا داوطلبان این آزمون می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و همچنین فایل موجود در جدول زیر، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1402

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1402

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

اصلاحات دفترچه

مجموعه امتحانی “2206 زمین‌شناسی زیست‌محیطی” مانند دوره گذشته به مجموعه‌های امتحانی و دارای پذیرش سال 1402 اضافه شد. همچنین فارغ التحصیلان تمامی رشته­ های مرتبط می ­توانند در این مجموعه امتحانی شرکت کنند.

اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1402
عناوین دروس امتحانیرشتهگرایش
مجموعه دروس تخصصی در مقطع کارشناسی شامل: زمین­ شناسی ایران _زمین‌شناسی زیست‌محیطی و کارشناسی ارشد شامل: زمین‌شیمی زیست‌محیطی – زمین­ شناسی پزشکیعلوم زمینزمین­ شناسی زیست‌محیطی
استعداد تحصیلی
زبان انگلیسی

یکی از مواردی که داوطلبان باید ضمن انجام برنامه ریزی آزمون دکتری در نظر بگیرند، مواد و منابع آزمون دکتری می باشد که مواد و ضرایب دروس در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری بیان می شوند. همچنین متقاضیان می بایست با کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی دکتری و استفاده از تجارب و راهنمایی پذیرفته شدگان سال گذشته متناسب ترین منابع مطالعاتی را برگزینند.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 22 تا 29 آبان ماه سال 1401 انجام گرفت که با توجه به اتمام این مهلت زمان مجددی جهت نام نویسی تا 3 آذر ماه در نظر گرفته شده است.

2- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 1401 می توانند نسبت به ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 اقدام کنند؟

بله. پذیرفته شدگان دوره روزانه حق ثبت نام در آزمون دکتری سال 1402 را نیز دارند.

3- آیا معدل دوره کارشناسی ارشد برای شرکت در آزمون دکتری دارای اهمیت می باشد؟

بله؛ داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 باشند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1402 نخواهند بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ نظر

 1. سلام و احترام.
  بنده کارشناسی ارشد الهیات ، معارف اسلامی و ارشاد ، رشته علوم قرآن و حدیث هستم…

  امکان شرکت در رشته دکترای فقه شافعی یا تاریخ اسلام را با توجه به شرط تجانس و تطابق به لحاظ دفترچه ارائه شده سال ۱۴۰۲ دارم یا خیر؟!

  در صورت عدم امکان شرکت مستقیم در رشته‌های فوق الذکر ، راهنمایی برای اخذ ارشد مجدد هر یک از رشته‌ها را بفرمایید.

  با تشکر.

  • با سلام و وقت بخیر، طبق شرایط احراز تحصیلی موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۲، برای انتخاب و تحصیل در رشته ی تاریخ اسلام با توجه به مدرک کارشناسی ارشد شما، محدودیتی ندارد اما برای رشته فقه شافعی، تنها فارغ التحصیلان همان رشته می توانند در مقطع دکتری فقه شافعی شرکت کنند.

 2. امکان این وجوداره که کارتمو اشتباه خریدم تعویض کنم یا نه یا پس بدم؟

  • با سلام امکان تعویض کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری وجود ندارد ، ولی سازمان سنجش بعد از به پایان رسیدن زمان فروش کارت اعتباری ، اقدام به مغایرت گیری نموده و سریال های بدون استفاده را به همان کارت بانکی استفاده شده جهت خرید باز می گرداند ولی ممکن است این روند چند ماه طول بکشد.

 3. سلام من معدله ارشدم ۱۳.۸ میتونم ثبت نام کنم؟

  • با سلام داوطلبانی که معدل کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی آنان کمتر از ۱۴ می باشد ، حق ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری را ندارند.

 4. سلام و وقت بخیر بنده دانشجوی ارشد فارغ تحصیل اقتصاد سال ۹۴هستم ایا برایم مقدور هست امتحان دکتری ازاد رو بدهم..

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر صرفا یک کنکور برای تمامی دانشگاه ها برگزار می شود و دانشگاه آزاد کنکور یا آزمون جداگانه ای ندارد. در صورت فارغ التحصیلی تا تاریخ ۱۴۰۲/۶/۳۱، می توانید ثبت نام داشته باشید.

 5. سلام من در تاریخ ۱۰ مهر ۱۴۰۱ دفاع کارشناسی ارشدم را انجام دادم.
  آیا میتونم در کنکور دکتری اسفند امسال که برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ هست شرکت کنم؟
  رشته کارشناسی ارشدم مهندسی مواد بوده میتونم الان در رشته مدیریت برای دکتری شرکت کنم؟

  • با سلام و درود، محدودیتی از بابت شرکت در کنکور دکتری در رشته ی مورد نظر ندارید. در صورت فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد تا تاریخ ۱۴۰۲/۶/۳۱، می توانید ثبت نام داشته باشید.

 6. من الان ترم ۲ همین مقطع ام تا کی باید انصراف بدم هنیشه دفترچه ی تاریخی مشخص میکرد این سری چیزی نگفته

 7. با سلام، آیا با مدرک کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور می توانم در آزمون دکتری دولتی شرکت کنم؟

  • با سلام، بله، مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور مورد تایید وزارت علوم میباشد بنابراین مشکلی بابت ثبت در آزمون دکتری تخصصی نخواهید داشت.

دریافت مشاوره پیج دکتری