شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / ثبت نام آزمون دکتری سراسری

ثبت نام آزمون دکتری سراسری

راهنمای جامع ثبت نام آزمون دکتری سراسری 99
ثبت نام آزمون دکتری سراسری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون دکتری سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با پیشرفت روز افزون جامعه و تغییر سطح نیازهای بشر ، همواره بر تعداد افرادی که علاقه مند به افزایش سطح دانش خود هستند افزوده می شود. در کشور ما ، داوطلبانی که علاقه دارند تا تحصیلات خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی از جمله دوره دکتری ادامه دهند می بایست در آزمون ورودی آن شرکت نمایند.

آزمون ورودی مقطع دکتری برای داوطلبان دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها ، دانشگاه آزاد ، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی به طور هماهنگ و توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. لذا داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند چنانچه از شرایط ثبت نام آزمون دکتری 99 برخوردارند می بایست با فراهم کردن مدارک مورد نیاز نسبت به ثبت نام خود در زمان مقرر اقدام نمایند.

داوطلبانی که در آزمون دکتری سال 98 در دوره های روزانه دانشگاه ها پذیرفته شده اند ، حق شرکت در آزمون دکتری سال 99 را ندارند.

زمان ثبت نام آزمون دکتری 99

با توجه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ، از سال 96 تا کنون با یکدیگر ادغام شده و فقط یک آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای ورود به مقطع دکتری در سراسر کشور برگزار می گردد. اما نکته ای که داوطلبان دوره های سراسری و آزاد باید در نظر داشته باشند این است که ثبت نام ، برگزاری آزمون ، دریافت کارنامه اولیه برای تمامی آن ها یکسان است و از مرحله انتخاب رشته مسیر آن ها تغییر خواهد کرد.

ثبت نام آزمون دکتری 99 ، در تاریخ 6 لغایت 12 آذر ماه انجام می گیرد. داوطلبان واجد شرایط باید در زمان مقرر با فراهم کردن مدارک ثبت نام آزمون دکتری نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. البته سازمان سنجش برای ارائه تسهیلات به داوطلبانی که از زمان ثبت نام جا مانده اند ، مهلت ثبت نام را تا روز پنجشنبه 14 آذرماه تمدید نمود. هم چنین از روز 13 لغایت 14 اردیبهشت ماه 99 امکانی برای متقاضیان فراهم شده است که می توانند نسبت به تغییر حوزه امتحانی خود اقدام نمایند. جالب اینجاست که برخلاف اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر ویرایش منحصرا حوزه امتحانی آزمون نیمه متمرکز ورودی دکتری 99، سامانه ثبت نام جدید این آزمون نیز برای علاقه مندان فعال شده است.

در صورت تمایل برای آگاهی از رشته های ارائه شده در آزمون دکتری سال 99 می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 99

(جهت دریافت فایل ، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

اصلاحات ثبت نام آزمون دکتری سراسری 99

(جهت دریافت فایل ، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

نحوه ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی سال 99

تمامی فرآیند مربوط به آزمون دوره دکتری از جمله ثبت نام ، دریافت کارت ورود به جلسه ، اعلام زمان برگزاری و انتشار نتایج آزمون ، از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. شرکت در آزمون دکتری نیز همانند سایر آزمون ها ، مستلزم پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری می باشد. به همین دلیل داوطلبان می بایست پیش از ورود به سامانه ثبت نام ، ابتدا هزینه ثبت نام به مبلغ 75 هزار تومان را پرداخت کنند. هم چنین افراد در صورت تمایل می توانند علاوه بر پرداخت وجه ثبت نام ، مبلغ 600 تومان را نیز به عنوان هزینه پیامک های اطلاع رسانی پرداخت نمایند.

متقاضیان پس از پرداخت هزینه ثبت نام می بایست سایر مراحل نام نویسی را تکمیل نمایند. در این قسمت مراحل پرداخت هزینه و ثبت نام در این سامانه را به صورت گام به گام شرح داده ایم.

مراحل پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری جهت شرکت در آزمون دکتری 99

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت

مرحله اول ثبت نام آزمون دکتری 99

 • کلیک بر روی عبارت “ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1399”

مرحله دوم ثبت نام دکتری 99

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” از سمت راست صفحه

مرحله سوم ثبت نام دکتری 99

 • کلیک بر روی یکی از دکمه های رادیویی ” سریال ثبت نام دکتری 99 و عدم تمایل به دریافت پیامک های اطلاع رسانی”و یا “سریال ثبت نام دکتری 99 (+هزینه پیامک های اطلاع رسانی) ” در قسمت دکتری و سپس انتخاب گزینه ” تایید و ادامه “ در پایین صفحه

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • وارد کردن مشخصات خواسته شده جهت ورود به درگاه پرداخت

مرحله پنجم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • فعال کردن گزینه ” ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط ، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام ” و کلیک بر روی گزینه ” ادامه روند پرداخت “

مرحله ششم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • وارد کردن اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت هزینه و دریافت شماره سریال 12 رقمی ثبت نام

مرحله هفتم ثبت نام آزمون دکتری 99

مراحل ثبت نام آزمون دکتری 99

مراحل اولیه ثبت نام ، مشابه مراحل اولیه پرداخت هزینه می باشد که راهنمای تصویری آن در قسمت فوق قرار داده شده است. مراحل ثبت نام شامل موارد زیر می باشد.

 • مراجعه مجدد به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه ” دکترای تخصصی “ از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت
 • کلیک بر روی عبارت ” ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1399 “
 • وارد نمودن شماره سریال ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای تعیین شده و کلیک بر روی گزینه ” تایید “

مرحله نهم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • بارگذاری عکس داوطلبی و تکمیل فرم ثبت نام
 • دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 99

مستندات لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 99
مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 99

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند می بایست از آماده بودن مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل نمایند. مدارکی که برای نام نویسی آزمون دکتری تخصصی به آن نیاز خواهید داشت عبارت اند از:

 عکس داوطلبی

متقاضیان باید یک قطعه عکس 4×3 خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را در سایت و در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.

 • سایز عکس داوطلب باید 4×3 یا 4×6 (تمام رخ) بوده و در سال جاری گرفته شده باشد.
 •  عکس اسکن شده باید با فرمت jpg و اندازه آن حداکثر 400×300 یا 300×200 پیکسل باشد.
 • تصویر متقاضی باید واضح ، فاقد اثر مهر و منگنه و یا هر گونه لکه باشد.
 • حداکثر حجم فایل ذخیره شده 70 کیلو بایت می باشد.
 • در صورت امکان عکس رنگی و با زمینه سفید باشد و حاشیه های عکس اسکن شده حذف شده باشد.
 • عکس داوطلبان خانم باید با حجاب بوده و صورت کامل آنان مشخص باشد.

تذکر : به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک شناسایی (کارت ملی ، شناسنامه و …) مورد قبول نمی باشد و داوطلبان باید عکس خود را با مشخصات فوق ارسال نمایند.

تایید وضعیت داوطلبان دارای معلولیت 

شرکت کنندگانی که ناشنوا و کم شنوا ، نابینا و کم بینا و یا معلول جسمی حرکتی هستند ، می بایست در فرم ثبت نام بخش مربوط به خود را علامت گذاری نمایند. وضعیت معلولیت این دسته از داوطلبان از سازمان بهزیستی کشور استعلام می گردد و چنانچه مورد تایید آن سازمان واقع گردد بند معلولیت برای آن ها اعمال می شود.

داوطلبان معلولی که تا کنون در سازمان بهزیستی تشکیل پرونده نداده اند ، می بایست در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. لازم به ذکر است که اگر سازمان بهزیستی معلولیت این دسته از داوطلبان را تایید نکند ، خدمات و تسهیلات لازم برای آنان اعمال نخواهد شد.

اصل فرم تکمیل شده معدل دانشجویان سال آخر

دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند باید فرم مخصوص معدل را که در دفترچه راهنمای ثبت نام قرار دارد تکمیل و به تایید موسسه فارغ التحصیلی خود برسانند.

اطلاعات هویتی و تحصیلی

علاوه بر مدارک فوق ، اطلاعات مربوط به کارت ملی ، شناسنامه ، مدارک و رشته دانشگاهی ، نام دانشگاه محل تحصیل ، اطلاعات مربوط به سهمیه مورد تقاضا ، معلولیت ، زبان خارجی امتحانی ، نشانی محل اقامت ، کد پستی و … نیز در موقع ثبت نام مورد نیاز می باشد که می بایست در هنگام ثبت نام حتما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 99

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دوره دکتری را دارند باید دارای شرایط تعیین شده برای این مقطع باشند و در صورت احراز کلیه شرایط اقدام به نام نویسی خود نمایند. شرایط عمومی و اختصاصی جهت ثبت نام در آزمون دکتری به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور
 • ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات)
 • عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی 

 • برای شرکت در آزمون دکتری ، داوطلبان باید فارغ التحصیل یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند.
 • متقاضیانی که در دوره دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند (به جز پذیرفته شدگان دوره روزانه که مجاز به شرکت در آزمون دکتری 99 نیستند) چنانچه تا پایان مهلت ثبت نام از رشته تحصیلی خود انصراف ندهند حق ثبت نام در آزمون این دوره را نخواهند داشت.
 • داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 می باشند مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 99 نیستند.
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی باید از لحاظ طرح تعهد خدمت محدودیتی برای ثبت نام نداشته باشند.
 • داوطلبان باید در رشته ای متناسب با رشته تحصیلی خود در دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای در آزمون دکتری 99 شرکت نمایند.
 • پذیرفته شدگان دوره دکتری 99 ملزم به سپردن تعهد خدمت برابر طول مدت تحصیل خود هستند.
 • فضلا و طلاب حوزه های علمیه ، در صورتی که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده باشد و نیز دوره ی سطح سه خود را گذرانده باشند و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل شوند ، می توانند در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری 99 شرکت کنند.
 • داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند باید معدل دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه ثبت نمایند. اما داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 98 یا 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند در هنگام ثبت نام باید میانگین نمرات خود را به ثبت برسانند.
 • داوطلبانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و یا حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 98 فارغ التحصیل می شوند ، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را وارد کنند.

متقاضیان واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری، می بایست بعد از دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون دکتری نسبت به نام نویسی اینترنتی خود از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند. داوطلبان بعد از ثبت نام در آزمون این مقطع ، معمولا به دنبال زمان انتشار کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 99 و هم چنین زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد 99 هستند که با کلیک بر روی لینک های مربوطه می توان آگاهی های لازم را کسب نمود.

سوالات متداول

1- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 98 ، می توانند نسبت به ثبت نام آزمون دکتری سال 99 اقدام کنند؟

خیر. پذیرفته شدگان دوره روزانه حتی به شرط انصراف یا عدم ثبت نام ، حق ثبت نام در آزمون دکتری سال 99 را ندارند.

2- آیا معدل دوره کارشناسی ارشد برای شرکت در آزمون دکتری مهم است؟

بله. داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 می باشند مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 99 نیستند.

3- ثبت نام آزمون دکتری از چه زمانی آغاز می شود؟

علاقه مندان می توانند از اوایل آذرماه نسبت به ثبت نام خود در رشته مورد نظر اقدام نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون دکتری سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره