تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

تاریخ دقیق انتخاب رشته کنکور دکتری 1400
زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

پس از مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری و تکمیل فرآیند نام نویسی در آزمون دکتری داوطلبان می توانند با تهیه کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در کنکور دکتری شرکت نمایند. آزمون مقطع دکتری برای پذیرش در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، آزاد، پردیس خودگران، پیام نور و غیر انتفاعی به صورت هم زمان و معمولا در اسفند ماه برگزار می شود. انتخاب رشته این مقطع برخلاف سال های گذشته، برای تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، در یک زمان یکسان صورت می گیرد.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم، امکان انتخاب 50 رشته در فرم خود را دارند که این تعداد برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه های آزاد، 80 کد رشته می باشد.

شروع مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور دکتری 1400 از تاریخ 30 فروردین آغاز شده و تا 2 اردیبهشت ادامه دارد.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

پس از گذشت چند روز از زمان برگزاری آزمون دکتری 1400، داوطلبان جهت مشاهده نتایج آزمون دکتری یا کارنامه دکتری باید به پنل کاربری موجود در سایت سازمان سنجش، به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و از وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن خود، جهت انتخاب رشته مطلع شوند. فرآیند انتخاب رشته این آزمون از روز دوشنبه 30 فروردین ماه آغاز شده و تا روز پنجشنبه 2 اردیبهشت ادامه دارد. همچنین مهلت انتخاب رشته این آزمون تا 5 اردیبهشت ماه 1400 تمدید شد.

همچنین احتمال تعیین مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبانی که موفق به انتخاب رشته در بازه زمانی مذکور نشده اند، زیاد است اما تا کنون زمانی برای آن مشخص نشده است.

همچنین شما کاربران عزیز می توانید، جهت آگاهی از اخبار و اطلاعیه های انتخاب رشته دکتری، در کانال تلگرام دکتری عضو شوید و اخبار مربوطه را از طریق ایران مشاوره دنبال نمایید.

داوطلبان دقت داشته باشند که داشتن رتبه قابل قبول و مجاز بودن به انتخاب رشته صرفا به منزله قبولی و پذیرش داوطلب نمی باشد. معیار دیگری که برای پذیرش متقاضیان جهت تحصیل در مقطع دکتری وجود دارد، کسب حدنصاب نمره علمی لازم در کد رشته های انتخابی و معرفی توسط سازمان سنجش آموزش کشور، برای مرحله دوم آزمون (مصاحبه حضوری)، می باشد.

راهنمای جامع انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

باتوجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه های آزاد و سراسری، متقاضیانی که در آزمون دکتری سراسری شرکت کرده اند و مپس از مشاهده نتایج و کسب نمره قابل قبول در آزمون، مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در انتخاب رشته دکتری آزاد 1400 نیز شرکت نمایند و به انتخاب کد رشته های مورد نظر خود با توجه به دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد بپردازند.

توجه کنید که فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سامانه مختص به خود انجام می گیرد اما کسانی که متقاضی انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری هستند، بایستی در زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و مطابق مراحل زیر به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • ورود به صفحه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1400”

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • بعد از مطالعه نکات مطرح شده در این صفحه، بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • سپس با وارد کردن اطلاعات خواسته شده از طریق یکی از دو روش ذیل و بعد فشردن دکمه “ورود به سیستم”، به صفحه انتخاب رشته هدایت خواهید شد.

روش اول: شماره پرونده، شماره پیگیری ثبت نام و عبارت امنیتی

روش دوم: شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی

مرحله چهارم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • پس از ورود به سیستم، اطلاعات داوطلب قابل مشاهده می باشد و متقاضیان می توانند 50 تا از کد رشته های انتخابی خود را به ترتیب الویت در فرم درج نمایند.

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 •  پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده لازم است، بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید. فراموش نکنید که در پایان، شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایید.

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

نکات قابل توجه در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

متقاضیان پذیرش در مقطع دکتری، جهت اطلاع از تمام جزئیات مربوط به انتخاب رشته و میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری می توانند پس از اعلام نتایج اولیه، دفترچه انتخاب رشته دکتری 1400 را دریافت کرده و به طور کامل و با دقت تمام مورد مطالعه قرار دهند. در ادامه به ذکر برخی نکات لازم برای انتخاب رشته پرداخته شده است.

همچنین شما متقاضیان می توانید پیش از انجام انتخاب رشته برای بهره مندی از مشاوره تحصیلی ایران مشاوره و به عبارت بهتر برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته، مقاله مشاوره انتخاب رشته دکتری مورد مطالعه قرار دهید.

 • نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، نتایج اولیه ای که تحت عنوان کارنامه قبولی در صفحه کاربری هر داوطلب قابل مشاهده است، چند برابر ظرفیت پذیرش در هر کد رشته و بر اساس نمرات خام داوطلب و رتبه و سهمیه وی می باشد.
 • همچنین ممکن است عده ای از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده باشند اما موفق به کسب حدنصاب نمره علمی تعیین شده توسط موسسات و دانشگاه ها نشده باشند. در این صورت جهت مصاحبه به موسسات مربوطه معرفی نخواهند شد.
 • درصورتی که داوطلبی مجاز به انتخاب رشته شده و حدنصاب نمره لازم برای یک کد محل را نیز کسب کرده باشد اما در زمان مقرر انتخاب رشته، آن را در فرم خود قرار نداده باشد، امکان شرکت در مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی برای وی فراهم نخواهد بود.
 • تمامی اقدامات لازم برای انتخاب رشته، به صورت اینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته آزمون دکتری صورت می پذیرد.
 • با توجه به این که پس از تایید و ثبت نهایی انتخاب رشته، امکان ویرایش آن در خارج از بازه زمانی مقرر وجود ندارد، توصیه می شود تمام دقت خود را در استخراج کد رشته و محل های مورد نظر به کار گیرید.

نحوه صحیح انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

برای قبولی دکتری، علاوه بر رتبه، سهمیه و کسب حدنصاب نمره لازم، عامل دیگری نیز دخیل است که آن هم انتخاب رشته این آزمون می باشد. یک انتخاب رشته اصولی می تواند نتیجه ای را برایتان به ارمغان بیاورد که آن را برای خود بعید می دانستید. هم چنین انتخاب رشته ای که خارج از اصول و به دست افراد بی تجربه یا کم تجربه، انجام گیرد ممکن است یک فرصت قبولی حتمی را از شما سلب کند.

بنابراین می توان گفت یکی از مراحل مهم هر آزمون، انتخاب رشته آن می باشد که داوطلبان می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته دکتری ایران مشاوره، تا حدودی از احتمال و محل قبولی خود اگاه شوند. بهتر است از لیست رشته های انتخابی خود، یک فرم پیش نویس تهیه کرده و قبل از شروع به انتخاب رشته، آن را کاملا مورد بررسی قرار دهید. کد رشته ها را مکررا بررسی کرده و از صحت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

انتخاب های خود را به سه بخش “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بد بینانه” تقسیم کنید. اما چه انتخاب هایی “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بدبینانه” هستند؟

 • همه شما ممکن است در هنگام انتخاب رشته به این موضوع بیاندیشید که چون در فلان دانشگاه احتمال قبولی ندارید پس به کل از لیست انتخابی خود حذف کنید. درحالی که انتخاب هایی که به این صورت از لیست انتخاب رشته خود حذف می کنید، همان انتخاب های “خوش بینانه” شما هستند. به عبارت دیگر به رشته هایی تلقی می شود که احتمال قبولی در آن ها بسیار کم است. درصدی که به این انتخاب ها می توانید اختصاص دهید 30 درصد از کل انتخاب های شما می باشد.
 • قسمت “واقع گرایانه” انتخاب ها، متعلق به کد رشته هایی است که احتمال قبولی و علاقه مندی به آن ها بیش از سایرین باشد. بیشترین درصد لیست انتخاب رشته را نیز این کد رشته ها تشکیل می دهند.
 • رشته هایی که به عنوان انتخاب های “بد بینانه” تلقی می شوند، در واقع رشته هایی هستند که علاقه کمتری به آن ها داشته اما شانس قبولی تان در آن ها نزدیک به 100 درصد می باشد. تعداد این رشته ها هم باید تقریبا معادل کد رشته های خوش بینانه باشد.

 برای اطلاع از زمان و نحوه اعلام نتایج نهایی دکتری می توانید از دفترچه انتخاب رشته دکتری استفاده کنید. توجه داشته باشید درصورتی که متقاضی انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد می باشید باید از سایت انتخاب رشته دکتری آزاد اقدام نمایید.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 1400 و قرار گرفتن آن بر روی سایت سازمان سنجش، داوطلبان در صورتی که پذیرفته شده باشند باید خود را برای مراحل بعدی مانند حضور در جلسه مصاحبه دکتری آماده کنند که در این راستا مبلغی را بایستی به عنوان هزینه مصاحبه دکتری پرداخت نمایند اما داوطلبانی که پذیرفته نشده اند، می توانند شانس خود را مجددا در زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سراسری امتحان کنند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دکتری 1400 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

متقاضیان می توانند از 30 فروردین تا 2 اردیبهشت ماه 1400 نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. همچنین مهلت انتخاب رشته این آزمون تا 5 اردیبهشت ماه 1400 تمدید شد.

2- آیا زمان انتخاب رشته دکتری برای سال 1400 تمدید شده است؟

در حال حاضر زمانی مبنی بر تمدید آن مشخص نشده است اما به محض تعیین شدن زمان تمدید آن، این مقاله بروز خواهد شد.

3- انتخاب رشته دکتری 1400 چگونه انجام می شود؟

داوطلبان بایستی در زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و مطابق مراحل ذکر شده در این مقاله، به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری