تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

تاریخ دقیق انتخاب رشته کنکور دکتری 1401
زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

پس از این که داوطلبان در زمان برگزاری آزمون دکتری با حضور در حوزه های امتحانی به رقابت در این آزمون پرداختند، منتظر انتشار نتایج آزمون دکتری هستند تا در صورتی که مجاز به انتخاب رشته باشند، در زمان تعیین شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انجام این فرآیند اقدام کنند. بر همین اساس متقاضیان می بایست اطلاعیه های موجود در سایت این سازمان را پیگیری نمایند و به محض اعلام زمان انتخاب رشته، به ثبت کد رشته های مورد نظر خود از دفترچه انتخاب رشته دکتری بپردازند.

فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 در نیمه اول اردیبهشت ماه انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

حدودا دو ماه پس از برگزاری آزمون ورودی این مقطع، کارنامه دکتری منتشر می شود. این نتایج که نشان دهنده رتبه و نمرات اکتسابی شرکت کنندگان است، وضعیت مجاز یا غیر مجاز شدن آن ها جهت امر انتخاب رشته را مشخص می کند. لذا داوطلبانی که با توجه به نتیجه آزمون کتبی خود مجاز به شرکت در این مرحله می گردند، لازم است در بازه زمانی اعلام شده نسبت به انجام آن اقدام نمایند. نتایج اولیه متقاضیان این آزمون در سال 1401، قرار است در دهه اول اردیبهشت ماه منتشر شده و سامانه انتخاب رشته در نیمه اول اردیبهشت برای علاقه مندان فعال گردد. شما می توانید جهت دریافت آخرین و دقیق ترین اخبار در این زمینه به کانال تلگرام دکتری بپیوندید.

راهنمای جامع انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم، امکان انتخاب 50 رشته را دارند که این تعداد برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه های آزاد، 80 کد رشته می باشد. متقاضیان می توانند فهرستی از رشته های مدنظر خود تهیه نموده و با مراجعه به سایت انتخاب رشته آزمون دکتری مطابق با راهنمای زیر آن ها را در این سامانه ثبت کنند.

  • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

  • کلیک بر روی گزینه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1401”

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

  • مطالعه نکات مطرح شده در صفحه و سپس کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی”مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

  • وارد کردن اطلاعات خواسته شده از طریق یکی از دو روش ذیل و بعد فشردن کلید “ورود به سیستم”

روش اول: شماره پرونده، شماره پیگیری ثبت نام و عبارت امنیتی

روش دوم: شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی

مرحله چهارم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

  • ثبت حداکثر 50 کد رشته به ترتیب الویت در فرم مربوطه

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

  • کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه” و یادداشت شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

نکاتی در خصوص انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

آن دسته از داوطلبانی که رتبه قبولی دکتری را کسب نموده اند، برای این که شانس پذیرش خود را بالاتر ببرند، لازم است با کسب اطلاعات کافی اقدام به انتخاب رشته اصولی کنند. در این راستا می توانید از مشاوره انتخاب رشته دکتری  جهت به دست آوردن آگاهی های لازم استفاده نموده و از نرم افزار انتخاب رشته دکتری ایران مشاوره در راستای تخمین حدودی محل قبولی خود بهره ببرید. در این بخش به مواردی که در داشتن انتخاب رشته ای موفق می تواند کمک کننده باشد، اشاره کرده ایم.

انتخاب های خود را به سه بخش “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بد بینانه” تقسیم کنید. اما چه انتخاب هایی “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بدبینانه” هستند؟

  • ممکن است در هنگام انتخاب رشته به این موضوع بیاندیشید که چون در دانشگاهی خاص احتمال قبولی ندارید پس به کل از لیست انتخابی خود حذف کنید. درحالی که انتخاب هایی که به این صورت از لیست انتخاب رشته خود حذف می کنید، همان انتخاب های “خوش بینانه” شما هستند. 30 درصد از کل انتخاب های شما را این دسته تشکیل می دهند.
  • قسمت “واقع گرایانه” انتخاب ها، متعلق به کد رشته هایی است که احتمال قبولی و علاقه مندی به آن ها بیش از سایرین باشد. بیشترین درصد لیست انتخاب رشته در این گروه قرار دارند.
  • رشته هایی که به عنوان انتخاب های “بد بینانه” تلقی می شوند، در واقع رشته هایی هستند که علاقه کمتری به آن ها داشته اما شانس قبولی تان در آن ها نزدیک به 100 درصد می باشد. تعداد این رشته ها هم باید تقریبا معادل کد رشته های خوش بینانه باشد.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، پذیرفته شدگان باید خود را برای مراحل بعدی مانند حضور در جلسه مصاحبه دکتری آماده کنند که در این راستا لازم است اطلاعاتی در خصوص شرکت در این فرآیند کسب کنند. به عنوان مثال میزان هزینه مصاحبه دکتری چقدر است و چگونه باید پرداخت گردد. با کلیک بر روی لینک های مربوطه می توانید به جزئیات بیشتری در خصوص این موضوعات دست یابید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دکتری 1401 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

انتخاب رشته این آزمون در نیمه اول اردیبهشت ماه انجام می شود.

2- چگونه می توان نسبت به انتخاب رشته آرمون دکتری اقدام کرد؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد.

3- هنگام انجام انتخاب رشته آزمون دکتری می توان چند کد رشته انتخاب کرد؟

جهت انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم، امکان انتخاب 50 رشته وجود دارد و برای پذیرش در دانشگاه های آزاد، می توان 80 کد رشته انتخاب کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری