تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / زمان انتخاب رشته آزمون دکتری

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری

تاریخ دقیق انتخاب رشته کنکور دکتری 99
زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 99

پس از مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری و تکمیل فرآیند نام نویسی در آزمون دکتری داوطلبان می توانند با تهیه کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در کنکور دکتری شرکت نمایند. آزمون مقطع دکتری برای پذیرش در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، آزاد، پردیس خودگران، پیام نور و غیر انتفاعی به صورت هم زمان و معمولا در اسفند ماه برگزار می شود. انتخاب رشته این مقطع برخلاف سال های گذشته، برای تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، در یک زمان یکسان صورت می گیرد.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم، امکان انتخاب 50 رشته در فرم خود را دارند که این تعداد برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه های آزاد، 80 کد رشته می باشد. زمان انتخاب رشته، طبق سال های اخیر، برای دانشگاه های سراسری معمولا از اواخر فروردین ماه یا اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و تا چند روز ادامه خواهد داشت اما در شرایط کنونی و با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا، مواردی چون زمان برگزاری، اعلام نتایج، انتخاب رشته و… مطابق با انتظار پیش نخواهد رفت.

معمولا شروع مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور دکتری، یک تا دو ماه پس از برگزاری آزمون مربوطه می باشد.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 99

آزمون دکتری معمولا در اسفند ماه برگزار شده و نتایج آن به فاصله یک تا دو ماه و معمولا اواخر فروردین ماه اعلام می گردد. برگزاری آزمون دکتری سراسری 99 با تاخیر همراه بوده و برخلاف دوره قبل، در مرداد ماه 99 برگزار گردید که متعاقبا تاریخ اعلام نتایج و انتخاب رشته آن، مطابق سال های گذشته نمی باشد.

پس از گذشت چند روز از زمان برگزاری آزمون دکتری 99، داوطلبان جهت مشاهده نتایج آزمون دکتری 99 یا کارنامه دکتری باید به پنل کاربری موجود در سایت سازمان سنجش، به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و از وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن خود، جهت انتخاب رشته مطلع شوند. از آن جایی که زمان این فرآیند دستخوش تغییراتی شده است، از این رو انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری از تاریخ 3 لغایت 5 شهریور ماه 99 انجام می شود.

همچنین مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبانی که موفق به انتخاب رشته در بازه زمانی مذکور نشده اند، در نظر گرفته شده و تا پایان روز پنجشنبه یعنی 6 شهریور ماه 99 این تاریخ تمدید شده است. همچنین شما کاربران عزیز می توانید، جهت آگاهی از اخبار و اطلاعیه های انتخاب رشته دکتری، در کانال تلگرام دکتری عضو شوید و اخبار مربوطه را از طریق ایران مشاوره دنبال نمایید.

داوطلبان دقت داشته باشند که داشتن رتبه قابل قبول و مجاز بودن به انتخاب رشته صرفا به منزله قبولی و پذیرش داوطلب نمی باشد. معیار دیگری که برای پذیرش متقاضیان جهت تحصیل در مقطع دکتری وجود دارد، کسب حد نصاب نمره علمی لازم در کد رشته های انتخابی و معرفی توسط سازمان سنجش آموزش کشور، برای مرحله دوم آزمون (مصاحبه حضوری)، می باشد.

راهنمای جامع انتخاب رشته آزمون دکتری 99

باتوجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه های آزاد و سراسری، متقاضیانی که در آزمون دکتری سراسری شرکت کرده اند و مپس از مشاهده نتایج و کسب نمره قابل قبول در آزمون، مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در انتخاب رشته دکتری آزاد 99 نیز شرکت نمایند و به انتخاب کد رشته های مورد نظر خود با توجه به دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد 99 بپردازند.

توجه کنید که فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سامانه مختص به خود انجام می گیرد اما کسانی که متقاضی انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری هستند، بایستی در زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و مطابق مراحل زیر به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

 • وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید و گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست انتخاب نمایید.
صفحه نخست
 • بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) سال 99” کلیک نمایید.
انتخاب رشته
 • بعد از مطالعه متن مندرج در این صفحه، بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.
تایید و ادامه
 • حالا با وارد کردن اطلاعات فردی خود به یکی از دو روش زیر می توانید وارد سامانه شوید و فرآیند انتخاب رشته دکتری خود را آغاز نمایید.
وارد کردن اطلاعات خواسته شده

با وارد شدن به صفحه جدید، کد رشته محل های مورد نظر خود را به ترتیب اولویت در فرم درج کنید. پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، گزینه “ثبت” بفشارید. فراموش نکنید که حتما رسید انتخاب رشته خود را از سامانه دریافت نمایید.

نکات قابل توجه در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 99

متقاضیان پذیرش در مقطع دکتری، جهت اطلاع از تمام جزئیات مربوط به انتخاب رشته و میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری می توانند پس از اعلام نتایج اولیه، دفترچه انتخاب رشته دکتری 99 را دریافت کرده و به طور کامل و با دقت تمام مورد مطالعه قرار دهند. در ادامه به ذکر برخی نکات لازم برای انتخاب رشته پرداخته شده است.

همچنین شما متقاضیان می توانید پیش از انجام انتخاب رشته برای بهره مندی از مشاوره تحصیلی ایران مشاوره و به عبارت بهتر برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته، مقاله مشاوره انتخاب رشته دکتری مورد مطالعه قرار دهید.

 • نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، نتایج اولیه ای که تحت عنوان کارنامه قبولی در صفحه کاربری هر داوطلب قابل مشاهده است، چند برابر ظرفیت پذیرش در هر کد رشته و بر اساس نمرات خام داوطلب و رتبه و سهمیه وی می باشد.
 • همچنین ممکن است عده ای از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده باشند اما موفق به کسب حد نصاب نمره علمی تعیین شده توسط موسسات و دانشگاه ها نشده باشند. در این صورت جهت مصاحبه به موسسات مربوطه معرفی نخواهند شد.
 • درصورتی که داوطلبی مجاز به انتخاب رشته شده و حد نصاب نمره لازم برای یک کد محل را نیز کسب کرده باشد اما در زمان مقرر انتخاب رشته، آن را در فرم خود قرار نداده باشد، امکان شرکت در مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی برای وی فراهم نخواهد بود.
 • تمامی اقدامات لازم برای انتخاب رشته، به صورت اینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 99 صورت می پذیرد.
 • با توجه به این که پس از تایید و ثبت نهایی انتخاب رشته، امکان ویرایش آن در خارج از بازه زمانی مقرر وجود ندارد، توصیه می شود تمام دقت خود را در استخراج کد رشته و محل های مورد نظر به کار گیرید.

نحوه صحیح انتخاب رشته آزمون دکتری 99

برای قبولی دکتری، علاوه بر رتبه، سهمیه و کسب حد نصاب نمره لازم، عامل دیگری نیز دخیل است که آن هم انتخاب رشته این آزمون می باشد. یک انتخاب رشته اصولی می تواند نتیجه ای را برایتان به ارمغان بیاورد که آن را برای خود بعید می دانستید. هم چنین انتخاب رشته ای که خارج از اصول و به دست افراد بی تجربه یا کم تجربه، انجام گیرد ممکن است یک فرصت قبولی حتمی را از شما سلب کند.

بنابراین می توان گفت یکی از مراحل مهم هر آزمون، انتخاب رشته آن می باشد که داوطلبان می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته دکتری ایران مشاوره، تا حدودی از احتمال و محل قبولی خود اگاه شوند. بهتر است از لیست رشته های انتخابی خود، یک فرم پیش نویس تهیه کرده و قبل از شروع به انتخاب رشته، آن را کاملا مورد بررسی قرار دهید. کد رشته ها را مکررا بررسی کرده و از صحت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

انتخاب های خود را به سه بخش “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بد بینانه” تقسیم کنید. اما چه انتخاب هایی “خوش بینانه”، “واقع گرایانه” و “بدبینانه” هستند؟

 • همه شما ممکن است در هنگام انتخاب رشته به این موضوع بیاندیشید که چون در فلان دانشگاه احتمال قبولی ندارید پس به کل از لیست انتخابی خود حذف کنید. درحالی که انتخاب هایی که به این صورت از لیست انتخاب رشته خود حذف می کنید، همان انتخاب های “خوش بینانه” شما هستند. به عبارت دیگر به رشته هایی تلقی می شود که احتمال قبولی در آن ها بسیار کم است. درصدی که به این انتخاب ها می توانید اختصاص دهید 30 درصد از کل انتخاب های شما می باشد.
 • قسمت “واقع گرایانه” انتخاب ها، متعلق به کد رشته هایی است که احتمال قبولی و علاقه مندی به آن ها بیش از سایرین باشد. بیشترین درصد لیست انتخاب رشته را نیز این کد رشته ها تشکیل می دهند.
 • رشته هایی که به عنوان انتخاب های “بد بینانه” تلقی می شوند، در واقع رشته هایی هستند که علاقه کمتری به آن ها داشته اما شانس قبولی تان در آن ها نزدیک به 100 درصد می باشد. تعداد این رشته ها هم باید تقریبا معادل کد رشته های خوش بینانه باشد.

 برای اطلاع از زمان و نحوه اعلام نتایج نهایی دکتری می توانید از دفترچه انتخاب رشته دکتری استفاده کنید. توجه داشته باشید درصورتی که متقاضی انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد می باشید باید از سایت انتخاب رشته دکتری آزاد 99 اقدام نمایید.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 99 و قرار گرفتن آن بر روی سایت سازمان سنجش، داوطلبان در صورتی که پذیرفته شده باشند باید خود را برای مراحل بعدی مانند حضور در جلسه مصاحبه دکتری آماده کنند که در این راستا مبلغی را بایستی به عنوان هزینه مصاحبه دکتری پرداخت نمایند اما داوطلبانی که پذیرفته نشده اند، می توانند شانس خود را مجددا در زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سراسری 99 امتحان کنند.

 

سوالات متداول 

1- انتخاب رشته دکتری 99 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

متقاضیان می توانند از 3 تا 5 شهریور ماه نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

2- آیا زمان انتخاب رشته دکتری برای سال 99 تمدید شده است؟

بله، انتخاب رشته دکتری تا تاریخ 6 شهریور ماه 99 تمدید گشته است.

3- انتخاب رشته دکتری چگونه انجام می شود؟

داوطلبان بایستی در زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و مطابق مراحل ذکر شده در این مقاله، به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره