تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

نحوه انتخاب رشته کنکور ارشد 1400
زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته هر سال بین تعداد کثیری از داوطلبان واجد شرایط برگزار می شود و داوطلبانی که در این مرحله نمره حدنصاب را کسب کنند‏، مجاز به انتخاب رشته ارشد 1400 می شوند که معمولا زمان آن در خرداد ماه می باشد.

پس از ثبت کد رشته های مورد نظر در فرم اینترنتی موچود در سایت مربوطه‏، افراد می بایست تا زمان اعلام نتایج نهایی صبر کنند و در صورت قبولی‏، مراحل ثبت نام خود را در دانشگاه محل پذیرش به انجام برسانند. جهت اطلاع از زمان و راهنمای انتخاب رشته آزمون مقطع کارشناسی ارشد با ما همراه باشید.

تقریبا 3 الی 4 هفته پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، نتایج اعلام می شود و پس از آن، امکان انتخاب رشته برای داوطلبان فراهم می گردد.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

طبق اطلاعیه سایت سازمان سنجش آموزش کشور مدتی پس از برگزاری آزمون و تصحیح پاسخ نامه ها، کارنامه اولیه داوطلبان منتشر و به فاصله چند روز، فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود. داوطلبان برای مشاهده نتایج باید به سایت مذکور مراجعه کنند. در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می بایست براساس دستورالعمل ها، نسبت به انتخاب کدرشته های محل تحصیلی مورد علاقه خود و یا کدرشته های امتحانی مجاز، اقدام به انتخاب رشته و تکمیل فرم آن از طریق سایت سنجش آموزش کشور نمایند.

فرآیند انتخاب رشته معمولا در خرداد ماه برگزار می شود اما در سال 99 شاهد تغییر بازه های زمانی به علت بیماری ناشی از ویروس کرونا و در پی آن به تعویق افتادن زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد و انتخاب رشته بودیم. از این رو‏، نمی توان بازه زمانی دقیقی برای به انجام رساندن فرآیند انتخاب رشته کنکور ارشد 1400 در حال حاضر تعیین نمود.

در نتیجه شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد می توانند به منظور سهولت در اطلاع یابی از زمان دقیق انتخاب رشته و اخبار پس از آزمون مانند اعلام نتایج، انتخاب رشته و تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 1400، در کانال تلگرام کارشناسی ارشد عضو شوند یا با مشاوران تحصیلی ایران مشاوره در ارتباط باشند.

همچنین توجه نمایید از آن جایی که ممکن است برخی از داوطلبان در بازه زمانی مشخص شده موفق به انتخاب رشته نشوند، سازمان سنجش آموزش کشور معمولا فرصت چند روزه ای را به عنوان مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

اعلام نتایج ارشد سراسری و اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 در زمانی یکسان اتفاق می افتد، در واقع یک کارنامه برای هر داوطلب منتشر می شود و در آن، وضعیت مجاز شدن یا نشدن وی مشخص می گردد. در صورتی که فرد، مجاز به انتخاب رشته ارشد آزاد باشد، بایستی در زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کند و کد رشته های مورد نظر خود را بیابد.

سپس می تواند در زمان مقرر به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کرده و فرآیند انتخاب رشته خود را انجام دهد اما اگر داوطلب می خواهد انتخاب رشته دانشگاه های سراسری را انجام دهد، بایستی به سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مراجعه نماید و با توجه به راهنمای ذکر شده در ادامه این مقاله، فرآیند انتخاب رشته خود را آغاز کند. مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد برای سال 99 به شرح زیر می باشد:

  • ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب نمایید.
  • بر روی عبارت “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 (کارنامه نتایج اولیه و انتخاب رشته)” کلیک کنید.
  • با ورود به صفحه جدید، گزینه “انتخاب رشته” را بفشارید.
  •  به دو روش زیر می توانید وارد سیستم انتخاب رشته سنجش شوید:
  1. روش اول: وارد کردن شماره پرونده +شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی
  2. روش دوم: شماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی
  • با ورود به پنل کاربری، بر روی گزینه “انتخاب رشته” کلیک کرده و با ثبت حداکثر 100 کد رشته محل با توجه به مجموعه امتحانی، انتخاب رشته خود را انجام دهید و در نهایت کد پیگیری را که سایت در اختیار شما قرار می دهد، دریافت نموده و تا زمان اعلام نتایج انتخاب رشته، نزد خود نگه دارید.

نکات انتخاب رشته صحیح کنکور کارشناسی ارشد 1400

همان طور که گفته شد از مهم ترین مرحله کنکور ارشد، فرآیند انتخاب رشته است که برای موفقیت در آن می بایست ضمن داشتن برنامه ریزی کنکور ارشد مناسب و به کار گیری تمام تلاش جهت کسب رتبه قابل قبول در آزمون‏، با رعایت نمودن یک سری از نکات مناسب ترین انتخاب ها را جهت ادامه حصیل در این مقطع ثبت کرد.

  • در درجه اول تمام افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، باید دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 را به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار دهند تا از لیست رشته های کارشناسی ارشد سراسری و سهمیه های کنکور ارشد آگاه شوند. در این دفترچه هرگونه اطلاعات مرتبط با رشته ها و دانشگاه ها اعم از میزان شهریه ها، آدرس دانشگاه ها، شرایط پذیرش، رشته های ارائه شده در هر دانشگاه و از این دست اطلاعات وجود دارند که دانستن آن ها برای هر متقاضی جهت ورود به دانشگاه مورد علاقه اش لازم است.
  • در مرحله بعد توصیه می شود که متقاضیان یک فرم پیش نویس از انتخاب رشته برای خود تهیه نمایند. به این صورت که کد رشته های مجاز و کد رشته های محل تحصیل مورد نظر خود را از دفترچه انتخاب رشته استخراج و یادداشت کنند، سپس این لیست انتخابی را براساس معیارهای خود و شرایط پذیرش دانشجو در هر دانشگاه اولویت بندی نمایند.
  • حال نوبت به بررسی انتخاب ها می رسد. شرکت کنندگان می بایست کد رشته های انتخابی خود را قبل از وارد کردن در سامانه انتخاب رشته و نهایی کردن آن، دقیقا مورد بررسی قرار دهند. پس از بررسی کد ها، به طور صحیح آن ها را مورد چینش قرار دهند که شما عزیزان در این خصوص می توانید از مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد کمک بگیرید. در نهایت در زمان مقرر برای انتخاب رشته به سایت مربوطه مراجعه کرده و پیش نویسی را که از انتخاب های خود در دست دارید با دقت تمام وارد نمایید. دقت داشته باشید که هرگونه سهل انگاری در وارد کردن کدرشته ها می تواند منجر به سلب یک فرصت ایده آل شود.

داوطلبان پس از نام نویسی در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 1400، می توانند کارت ورود به جلسه ارشد خود را دریافت کنند و در آزمون شرکت نمایند. پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 و دریافت کارنامه اولیه، در صورت مجاز شدن نیز می توانند با مراجعه به سایت رسمی سازمان سنجش، نسبت به انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که تا قبل از انتشار کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سراسری، امکان ویرایش انتخاب رشته ارشد 1400 برای متقاضیان فراهم می باشد.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 در چه تاریخی انجام می شود؟

در حال حاضر تاریخ دقیقی برای انتخاب رشته سال 1400 در دسترس نمی باشد.

2- آیا فرآیند انتخاب رشته ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق یک سایت به انجام می رسد؟

خیر‏، هر کدام از انتخاب رشته های دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق دو سایت مجزا به انجام می رسد.

3- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری چگونه انجام می شود؟

فرآیند انتخاب رشته از طریق سایت سنجش آموزش کشور انجام می گیرد که مراحل آن در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد