تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

نحوه انتخاب رشته کنکور ارشد 99
زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 99

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته معمولا اردیبهشت ماه هر سال بین تعداد کثیری از داوطلبان واجد شرایط برگزار می شود و به تابعیت از آن، زمان دریافت کارنامه و انتخاب رشته ارشد دهه دوم خرداد ماه است. اما در سال 99 شاهد تغییر بازه های زمانی به علت بیماری ناشی از ویروس کرونا می باشیم که در پی آن زمان برگزاری آزمون ارشد سراسری، برای دو گروه رشته های شناور و اصلی به تاریخ های 16، 17 و 18 مرداد ماه تغییر یافته است. از این رو شاهد به تعویق افتادن زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 و انتخاب رشته هم می باشیم.

تقریبا 3 الی 4 هفته پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، نتایج اعلام می شود و پس از آن، امکان انتخاب رشته برای داوطلبان فراهم می گردد.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 99

طبق اطلاعیه “سایت سازمان سنجش” مدتی پس از برگزاری آزمون و تصحیح پاسخ نامه ها، کارنامه اولیه داوطلبان منتشر و به فاصله چند روز، فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود. داوطلبان برای مشاهده نتایج باید به “سایت سازمان سنجش” مراجعه کنند. در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می بایست براساس دستورالعمل ها، نسبت به انتخاب کدرشته های محل تحصیلی مورد علاقه خود و یا کدرشته های امتحانی مجاز، اقدام به انتخاب رشته و تکمیل فرم آن از طریق سایت سنجش آموزش کشور نمایند.

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد برای سال 99، از روز شنبه مورخ 15 شهریور ماه تا روز سه شنبه مورخ 18 شهریور ماه ادامه دارد. از آن جایی که ممکن است برخی از داوطلبان در بازه زمانی مشخص شده، موفق به انتخاب رشته نشوند، سازمان سنجش فرصت یک روزه ای را به عنوان مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، در اختیار متقاضیان قرار داده است.

بنابراین افراد می توانند تا پایان روز چهارشنبه مورخ 19 شهریور ماه 99، نسبت به انتخاب رشته ارشد اقدام نمایند. همچنین شرکت کنندگان در کنکور کارشناسی ارشد می توانند به منظور سهولت در اطلاع یابی از زمان و نحوه مراحل پس از آزمون مانند اعلام نتایج، انتخاب رشته و تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، در کانال تلگرام کارشناسی ارشد عضو شوند یا با مشاوران تحصیلی ایران مشاوره در ارتباط باشند.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 99

اعلام نتایج ارشد سراسری و اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در زمانی یکسان اتفاق می افتد، در واقع یک کارنامه برای هر داوطلب منتشر می شود و در آن، وضعیت مجاز شدن یا نشدن وی مشخص می گردد. در صورتی که فرد، مجاز به انتخاب رشته ارشد آزاد 99 باشد، بایستی در زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کند و کد رشته های مورد نظر خود را بیابد.

سپس می تواند در زمان مقرر به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کرده و فرآیند انتخاب رشته خود را انجام دهد اما اگر داوطلب می خواهد انتخاب رشته سراسری انجام دهد، بایستی به سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مراجعه نماید و با توجه به راهنمای ذکر شده در ادامه این مقاله، فرآیند انتخاب رشته خود را آغاز کند. مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد برای سال 99 به شرح زیر می باشد:

  • ابتدا به سایت سازمان سنجش به آدرس اینترنتی sanjesh.org و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب نمایید.
  • بر روی عبارت “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 (کارنامه نتایج اولیه و انتخاب رشته)” کلیک نمایید.
  • با ورود به صفحه جدید، گزینه “انتخاب رشته” را بفشارید.
  •  به دو روش زیر می توانید وارد سیستم انتخاب رشته سنجش شوید:
  1. روش اول : وارد کردن شماره پرونده +شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی
  2. روش دوم : شماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی
  • با ورود به پنل کاربری، بر روی گزینه “انتخاب رشته” کلیک کرده و با ثبت حداکثر 100 کد رشته محل با توجه به مجموعه امتحانی، انتخاب رشته خود را انجام دهید و در نهایت کد پیگیری را که سایت در اختیار شما قرار می دهد، دریافت نمایید و تا زمان اعلام نتایج انتخاب رشته، نزد خود نگه دارید.

راهنمای انتخاب رشته صحیح کنکور کارشناسی ارشد 99

همان طور که گفته شد از مهم ترین مراحل هر کنکور، انتخاب رشته آن است که برای موفقیت در آن می بایست همراه با برنامه ریزی کنکور ارشد تمام تلاش لازم را به کار گیرید تا بتوانید بهترین انتخاب ها را برای خود رقم زنید.

  • در درجه اول تمام افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، باید دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 99 را که در 13 شهریور ماه 99 منتشر گردید، به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار دهند تا از لیست رشته های کارشناسی ارشد سراسری و سهمیه های کنکور ارشد آگاه شوند. در این دفترچه هرگونه اطلاعات مرتبط با رشته ها و دانشگاه ها اعم از میزان شهریه ها، آدرس دانشگاه ها، شرایط پذیرش، رشته های ارائه شده در هر دانشگاه و از این دست اطلاعات وجود دارند که دانستن آن ها برای هر متقاضی جهت ورود به دانشگاه مورد علاقه اش لازم است. بنابراین توصیه می شود که قبل از هر چیز داوطلب این دفترچه را کامل و دقیق مطالعه کرده تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.
  • در مرحله بعد توصیه می شود که متقاضیان یک فرم پیش نویس از انتخاب رشته برای خود تهیه نمایند. به این صورت که کد رشته های مجاز و کد رشته های محل تحصیل مورد نظر خود را از دفترچه انتخاب رشته استخراج و یادداشت کنند، سپس این لیست انتخابی را براساس معیارهای خود و شرایط پذیرش دانشجو در هر دانشگاه اولویت بندی نمایند.
  • حال نوبت به بررسی انتخاب ها می رسد. شرکت کنندگان باید انتخاب های خود را قبل از وارد کردن در سامانه انتخاب رشته و نهایی کردن آن، کد رشته های محل تحصیل و رشته تحصیلی را دقیقا مورد بررسی قرار دهند. پس از بررسی کد رشته ها و اطمینان از صحت آن ها، می توانند جهت بررسی درستی چیدمان لیست انتخاب رشته از مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد کمک بگیرند. در نهایت در زمان مقرر برای انتخاب رشته می توانند به سایت انتخاب رشته مراجعه کرده و پیش نویسی را که از انتخاب های خود در دست دارند با دقت تمام وارد نمایند. دقت داشته باشید که هرگونه سهل انگاری در وارد کردن کدرشته ها می تواند منجر به سلب یک فرصت ایده آل شود.

داوطلبان پس از نام نویسی در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد، می توانند کارت ورود به جلسه ارشد خود را دریافت کنند و در آزمون شرکت نمایند. پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری و دریافت کارنامه اولیه، در صورت مجاز شدن داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سنجش، نسبت به انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود اقدام نمایند. همچنین تا قبل از انتشار کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سراسری، امکان ویرایش انتخاب رشته ارشد 99 برای متقاضیان فراهم می باشد.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99 در چه تاریخی انجام می شود؟

داوطلبان می توانند از روز شنبه مورخ 15 شهریور ماه تا روز سه شنبه مورخ 18 شهریور ماه سال 99، نسبت به انتخاب رشته ارشد اقدام نمایند.

2- آیا زمان انتخاب رشته ارشد برای سال 99 تمدید شده است؟

بله، این بازه زمانی تا پایان روز چهارشنبه مورخ 19 شهریور ماه 99، تمدید گشته است.

3- انتخاب رشته کارشناسی ارشد چگونه انجام می شود؟

فرآیند انتخاب رشته از طریق سایت سنجش آموزش کشور انجام می گیرد که مراحل آن در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد