تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / زمان بازگشایی دانشگاه ها

زمان بازگشایی دانشگاه ها

زمان بازگشایی و فعالیت دانشگاه ها
زمان بازگشایی دانشگاه ها

ظهور و انتشار ویروس کرونا از اواخر سال 98، شرایط اضطراری را در جامعه به وجود آورده است. با توجه به تصمیمات ستاد ملی کرونا مقرر شد که برای جلوگیری از انتشار و همه گیری این ویروس منحوس، دانشگاه های کشور برای مدتی تعطیل باشند. به دنبال این تصمیم، خوابگاه های دانشجویی تعطیل و دانشجویان ملزم به ترک آن ها شدند.

تا به امروز اخبار گوناگونی مبنی بر بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزشی منتشر شده است که برخی از خبرها مرجع معتبری ندارند و همین موضوع باعث سردرگمی بسیاری از کاربران گردیده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به اخبار موثقی که توسط رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی کرونا مطرح گردید را به اطلاعتان برسانیم.

دانشگاه ها، باتوجه به شرایط ناحیه و منطقه ای که در آن واقع هستند و بنا به صلاحدید مراجع مربوطه، به دو صورت حضوری و غیر حضوری، شروع به فعالیت خواهند کرد.

بازگشایی دانشگاه ها از 15 شهریور ماه 99

چندی بعد از انتشار ویروس کرونا در کشور، با تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا، دانشگاه ها و خوابگاه های کشور تعطیل شدند. البته تعطیلی دانشگاه ها به معنی تعطیلی آموزش نیست چرا که همزمان با بسته شدن دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، آموزش مجازی جای آموزش حضوری دانشگاه ها را گرفت و اساتید و دانشجوها از این طریق به ارتقا سطح علم و دانش خود پرداخته اند.

اما با این حال در برخی دروس مانند دروس عملی امکان ارائه و آموزش از طریق کلاس های آنلاین و مجازی وجود ندارد. اگر چه هنوز همه گیری ویروس کرونا در کشور به اتمام نرسیده است اما با رعایت بهداشت و پروتکل های بهداشتی، می توان از ابتلا به این ویروس پیشگیری کرد. در جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا، رئیس جمهور اعلام نمودند که سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور از 15 شهریور ماه 99، آغاز می گردد و دانشجویان باید بتوانند در دانشگاه ‌های موطن خودشان ترم را بگذرانند.

در رابطه با دانشجویان جدیدالورود نیز تصمیماتی مبنی بر برگزاری یک تور تقریبا دو هفته ای جهت آشنایی دانشجویان با دانشگاه خود، اخذ شده است اما باز هم با توجه به صلاحدید سازمان های مربوطه، این آشنایی می تواند به صورت مجازی نیز انجام شود.

با بازگشایی دانشگاه ها، تکلیف خوابگاه های دانشجویی چه می شود؟

پس از بازگشایی دانشگاه ها و برگزاری امتحانات به صورت حضوری، یکی از بزرگترین نگرانی های دانشجویان و خانواده ها بحث خوابگاه ها می باشد. چرا که ممکن است در شهرهای پرجمعیت که در پیک کرونا هستند، بازگشایی خوابگاه ها، خطری برای شیوع ویروس کرونا به شمار آید. اما قطعا با اخذ تصمیمات در راستای بازگشایی دانشگاه ها، مسئولین برای رفاه حال دانشجویان قوانین و پروتکل های بهداشتی را وضع می کنند و بر اساس آن خوابگاه های دانشجویی را ملزم به پذیرش دانشجو می نمایند.

اگر چه بر اساس اخبار منتشر شده خوابگاه های دانشجویی به صورت کامل ضدعفونی شده اند اما تداوم رعایت بهداشت، امری ضروری در حفظ سلامت دانشجویان به شمار می آید. دستورالعمل بازگشایی خوابگاه های دانشجویی و نحوه پذیرش دانشجویان از سوی وزارت علوم و وزارت بهداشت، طبق دو اصل کلاس خلوت و خوابگاه خلوت از 15 شهریور آغاز شد.

همچنین تصمیم برگزاری کلاس ها به صورت حضوری با توجه به در نظرگرفتن تمامی شرایط موجود در هر منطقه انجام می پذیرد و به اطلاع دانشجویان خواهد رسید. توجه نمایید که در صورت انتشار هر گونه خبر در زمینه بازگشایی دانشگاه ها در نیمسال دوم (بهمن ماه) مقاله بروز رسانی خواهد شد.
شما عزیزان می توانید با عضویت درکانال تلگرام ایران مشاوره جدید ترین اخبار را در خصوصی بازگشایی دانشگاه ها و خوابگاه ها دریافت نمایید.

با توجه به این که در زمان تعطیلی دانشگاه ها آموزش دانشجویان از طریق فضای مجازی و به صورت الکترونیکی انجام می گیرد چنانچه در نحوه استفاده و ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های سراسری دچار مشکل شده اید، می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه راهنمای جامع استفاده از این سامانه را فرا بگیرید. همچنین دانشجویان دوره های علمی کاربردی برای آگاهی از راهنمای ورود به سامانه سما لایو دانشگاه علمی کاربردی می توانند به لینک مورد نظر مراجعه نمایند.

 

سوالات متداول

1- کلاس ها در سال 99، برای دانشجویان جدید الورود به چه صورت برگزار می گردد؟

کلاس های این دسته از دانشجویان نیز همانند سایر افراد، با توجه به شرایط هر منطقه برگزار می شود که به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مقاله فوق مراجعه کنید.

2- در صورت بازگشایی دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی به چه صورت عمل خواهند کرد؟

طبیعتا پیش از حضور دانشجویان در خوابگاه ها، اقدامات لازم جهت پاکسازی و ضدعفونی این مراکز به نحو احسنت انجام می پذیرد.

3- چه تصمیماتی در راستای نحوه برگزاری کلاس های عملی در نیمسال اول تحصیلی 99 - 1400 اخذ گردیده است؟

کلاس های عملی دارای ماهیت برگزاری به صورت مجازی نمی باشند و از طرفی مقصود بر این است که تشکیل این کلاس ها بعد از بین رفتن ویروس کرونا موکول نگردد، از این رو نهایتا برگزاری و عدم برگزاری این دسته از واحد های درسی به صورت حضوری یا مجازی، با توجه به شرایط اعلام می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره