تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / زمان بازگشایی دانشگاه ها 1400

زمان بازگشایی دانشگاه ها 1400

زمان بازگشایی و فعالیت دانشگاه ها
زمان بازگشایی دانشگاه ها

ظهور و انتشار ویروس کرونا، شرایط اضطراری را در جامعه به وجود آورده است. با توجه به تصمیمات ستاد ملی کرونا مقرر شد که برای جلوگیری از انتشار و همه گیری این ویروس، دانشگاه های کشور و به تبع آن خوابگاه های دانشجویی برای مدتی تعطیل باشند. بر همین اساس دانشجویان دانشگاه های مختلف دغدغه اطلاع از زمان بازگشایی مراکز و موسسات آموزش عالی و شیوه ارائه دروس در ترم مهر ماه سال جاری را دارند. در ادامه مقاله شما را از جدیدترین تصمیمات وزارت علوم در این زمینه مطلع می کنیم.

برگزاری کلاس های حضوری دانشگاه ها در ترم مهر ماه سال جاری مشروط به تکمیل روند واکسیناسیون دانشجویان می باشد.

زمان بازگشایی دانشگاه ها در سال 1400

همان طور که گفته شد، بر اساس تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا، دانشگاه ها و خوابگاه های کشور تعطیل شدند. البته تعطیلی دانشگاه ها به معنی تعطیلی آموزش نیست چرا که همزمان با بسته شدن دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، آموزش مجازی جای آموزش حضوری را گرفت و اساتید از این طریق به تداوم ارائه دروس مشغول بودند.

بنا بر تصمیمات مشترک وزارت علوم، بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، دانشگاه ها از مهر ماه فعالیت خود را مجددا از سر می گیرند اما همچنان کلیه آموزش ها به صورت آنلاین پیگیری می شود. بنابراین دانشجویان موظف هستند مطابق با برنامه آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود در کلاس های درسی شرکت نمایند. در واقع می توان گفت که بازگشایی دانشگاه ها و برگزاری کلاس های حضوری در آن ها منوط به کنترل وضعیت بیماری در کشور از طریق اجرای کامل طرح واکسیناسیون تمامی دانشجویان و اعضای هیات علمی می باشد و هنوز تاریخ دقیقی برای زمان بازگشایی دانشگاه ها از سوی مراجع ذی صلاح اعلام نشده است.

اما از آن جایی که تکمیل این روند تا مهر ماه ممکن نیست، آموزش در دانشگاه ها همچنان به صورت غیرحضوری برقرار خواهد بود. شما می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره با ما همراه باشید و در جریان بروزترین اخبار در این باره قرار بگیرید.

آموزش در دانشگاه ها، مجازی یا حضوری؟

گفتیم که آغاز فعالیت ها و برنامه های آموزشی حضوری در دانشگاه ها تنها به شرط انجام عمل واکسیناسیون میسر می شود. لذا تمامی دانشجویانی که در موسسات و مراکز تحت نظارت وزارت علوم و وزارت بهداشت در حال تحصیل هستند و همچنین طلاب حوزه‌های علمیه سراسر کشور می بایست در اسرع وقت با مراجعه به سامانه ثبت نام واکسن دانشجویان در راستای نام نویسی خود اقدام نمایند. بر اساس اعلام معاون آموزشی وزارت علوم، واکسیناسیون اساتید و اعضای هیات علمی نیز در مرداد ماه به اتمام رسیده است.

بر همین مبنا، برگزاری کلاس های درسی برای دانشجویان ورودی 98 و پیش از آن که قبل از آغاز موج پنجم کرونا به صورت حضوری برنامه ریزی شده بود، فعلا ممکن نیست و آموزش در شروع سال تحصیلی جدید به شیوه مجازی ادامه دارد. معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در خصوص دانشجویان ورودی جدید نیز اعلام نمود که در ترم پیش رو، آموزش ها و کلاس های درسی تماما غیرحضوری بوده و در صورت رفع مشکلات ناشی از فراگیری بیماری در ترم های آینده، امکان آموزش حضوری فراهم خواهد بود.

با توجه به این که در زمان تعطیلی دانشگاه ها آموزش به روش الکترونیکی انجام می گیرد، کلیه دانشجویان می بایست با نحوه ورود به سامانه های آموزش الکترونیکی مختلف از جمله سامانه آموزش مجازی دانشگاه های سراسری و استفاده از خدمات آن آشنا باشند. جهت کسب آگاهی های لازم در این زمینه می توانید بر روی لینک فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا زمانی برای بازگشایی دانشگاه ها برای سال تحصیلی 1400 اعلام شده است؟

خیر، روند آموزشی دانشگاه ها در ترم مهر ماه سال جاری نیز به صورت مجازی بوده و در صورت بهبود وضعیت بیماری در کشور، فرآیند آموزش به صورت حضوری پیگیری می شود.

2- ارائه برنامه های آموزشی دانشگاه ها برای دانشجویان ورودی 98 به قبل به چه صورت خواهد بود؟

در صورت عدم تکمیل روند واکسیناسیون تا مهر ماه، کلاس ها و برنامه های آموزشی برای این دانشجویان به صورت غیرحضوری برگزار می گردد.

3- آیا آموزش دانشجویان جدیدالورود به صورت آنلاین برگزار می شود؟

بله، این دسته از دانشجویان نیز پس تکمیل فرآیند واکسیناسیون تمامی دانشجویان و اعضای هیات عملی می توانند پس از بازگشایی دانشگاه در کلاس درس حاضر شوند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره