خانه اخبار تحصیلی زمان بازگشایی مدارس در سال 1401 – 1402

زمان بازگشایی مدارس در سال 1401 – 1402

زمان شروع فعالیت مدارس در سال 1401 - 1402
زمان بازگشایی مدارس در سال 1401 – 1402

تعطیلی مدارس و ادامه داشتن آن، زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم نیمسال تحصیلی پایه های مختلف و بسیاری از سوالات دیگر، این روزها دغدغه بسیاری از مدیران، معلمان، دانش آموزان و والدین آن ها می باشد. در این راستا می توان به تدابیری اشاره کرد که برای آموزش از راه دور در نظر گرفته شده است. به طور مثال در حال حاضر دانش آموزان با استفاده از برنامه شاد با معلم خود ارتباط برقرار می نمایند و هم اکنون بسیاری از دانش آموزان و خانواده های آن ها با این پرسش مواجه هستند که آیا همچنان برنامه های آموزشی مدارس به صورت مجازی ارائه می شوند یا دانش آموزان ملزم به شرکت در کلاس های درس حضوری هستند؟

با توجه به اعلام دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش، تمامی مدارس از 2 مهر ماه سال جاری فعالیت حضوری خود را آغاز خواهند کرد.

مدارس در سال تحصیلی 1401 – 1402 چه زمانی بازگشایی می شوند؟

بنابر جدیدترین اخبار اظهارات معاون بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، با توجه به شرایط موجود حضوری شدن کلاس ها با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر می باشد. از این رو مدارس تمامی مقاطع از 2 مهر ماه 1401 به صورت حضوری بازگشایی می شوند. لذا کلاس اولی ها نیز از 31 شهریور ماه در مدارس جشن شکوفه ها را برگزار خواهند کرد.

با توجه به این که پیش از این نیز شرط بازگشایی مدارس، تکمیل روند واکسیناسیون تعیین شده بود، معاون وزارت بهداشت از موفقیت آمیز بودن این فرآیند تا حد زیادی خبر داده و آمار موجود، بیانگر این است که ۱۰۰ درصد کادر اداری و اولیای مدارس واکسن تزریق کرده‌اند و بالای ۸۰ درصد دانش‌آموزان نیز تحت واکسیناسیون قرار گرفته اند.

روند دوره آموزشی در پیش دبستانی و ابتدایی 1401 – 1402

در دو سال اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسری جهان مدارس به صورت غیر حضوری و از طریق برنامه شاد برگزار شد. لذا در سال جاری با توجه به جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در طی این اتفاق و همچنین کاهش شیوع این بیماری، مجددا مدارس به صورت حضوری برپا خواهد شد. هنمچنین لازم به ذکر است که با توجه به تداخل جشن شکوفه های کلاس اولی ها در 31 شهریور ماه سال جاری با ماه صفر جشن و پایکوبی در مدارس شکل نگرفته و در عوض و با رنگ و بوی عاشورایی برگزار خواهد شد.

روند دوره آموزشی در پایه های دوره اول و دوم متوسطه 1401 – 1402

دانش آموزان پایه های ششم به بعد نیز که جزو پایه های اول و دوم متوسطه محسوب می شوند از این قاعده مستثنی نیستند. لذا با توجه به شیوع کمتر بیماری کرونا در سال تحصیلی گذشته تصمیمی بنا بر حضوری شدن مدارس بعد از تحویل سال نو تصویب شد و از آن به بعد مدارس بر همین طبق و بر اساس روال سال های قبل به صورت حضوری از 2 مهر ماه سال جاری ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین در تابستان دوره گذشته نیز بر نامه ای برای پیشرفت و جلو گیری از افت تحصیلی دانش آموزان در تابستان برگزار شد.

لازم به ذکر است که بدانید تا قبل از این، دانش آموزان می بایست آموزش ها را به صورت مجازی با ورود به سامانه شاد آموزش و پرورش دنبال می کردند، همچنین از طریق دنبال کردن پخش کلاس دانش آموزان در تلویزیون، آموزش دروس در اختیار محصلین قرار می گرفت تا در صورت مواجهه با کمبود وقت برای امتحانات پایان ترم، دچار استرس و نگرانی نشوند.

 

سوالات متداول

1- مدارس برای سال تحصیلی 1401 - 1402 از چه زمانی بازگشایی می شوند؟

طبق خبر منتشر شده، مدارس اول ابتدایی از 31 شهریور ماه و سایر پایه ها از 2 مهر ماه سال تحصیلی خود را آغاز خواهند کرد.

2- ارائه آموزش ها در مدارس برای سال 1401 - 1402 به چه صورت خواهد بود؟

آموزش ها در مدارس به صورت حضوری قابل اجرا می باشند.

3- کلاس های درسی مدارس در سال 1401 - 1402 در چه شرایطی به صورت حضوری برگزار می شوند؟

تکمیل روند واکسیناسیون سراسری دانش آموزان و معلمان، ایجاد بسترها و زیرساخت های مناسب برای فاصله گذاری اجتماعی و ... از جمله شرایط برقراری آموزش به صورت حضوری می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ نظر

 1. سلام مدرسه ها بعد از عید باز میشود یا خیر ؟

 2. سلام خسته نباشید مدارس آخر بهار تعطیل می شود.؟

 3. آیا مدارس از شنبه باز است؟

  • با سلام، بستگی به مدرسه و محل سکونت و تحصیل شما دارد؛ در رابطه با بازگشایی مدارس، می توانید اطلاعات لازم را از مدیر مدرسه خود کسب کنید.

 4. سلام آیا مدارس از یک بهمن به صورت الزامی یا اخیاری باز می شود؟

 5. آیا امتحانات دی ماه ۱۴۰۰ حضوری یا مجازی است ؟

  • با سلام، بستگی به شهر محل سکونت و مدرسه محل تحصیل شما دارد؛ می توانید از مدیر مدرسه پیگیری های لازم را انجام دهید.

 6. سلام وقت بخیر ایا مدارس ۱۴۰۰ حضوری هست یا مجازی؟!

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده؛ حضوری یا مجازی بودن مدارس به تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا بستگی خواهد داشت.

 7. سال تحصیلی پیشرو ۱۴۰۰-۱۴۰۱
  هم از ۱۵ شهریور شروع میشه؟

دریافت مشاوره