تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت ارشد سراسری 99
زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99

یکی از دغدغه های هر ساله داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، قبل و پس از اعلام نتایج نهایی ارشد، برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت می باشد. اما این مرحله در تمام دوره های کنکور کارشناسی ارشد برگزار نشده و نمی توان گفت یکی از مراحل ثابت این آزمون است. به عنوان نمونه در سال 97 تکمیل ظرفیتی برگزار نشد اما در سال 98 شاهد اجرای این مرحله مهم بودیم. روند پذیرش دانشجو در این فرآیند توسط دانشگاه های سراسری و آزاد در سال 99 نسبت به سال های گذشته تغییر کرده است و علاقه مندان واجد شرایط حتی در صورتی که در آزمون شرکت نکرده باشند، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند.

داوطلبان واجد شرایط می توانند در زمان مناسب که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود به سایت این سازمان مراجعه کرده و لیست کد رشته محل های انتخابی خود را به ثبت برسانند.

دانشگاه های سراسری و آزاد در سال 99 اقدام به پذیرش داوطلبان مردود در انتخاب رشته و نیز متقاضیانی که در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نکرده بودند، بر اساس سوابق تحصیلی نموده اند.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد فرصت مجددی است که در برخی از دوره ها در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. در دوره های گذشته داوطلبانی که در آزمون شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده بودند اما از نتیجه قبولی خود رضایت نداشته و یا اصلا انتخاب رشته نکرده بودند، می توانستند در موعد مقرر نسبت به ثبت کد رشته های انتخابی خود در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد اقدام نمایند. اما در سال 99 سازمان سنجش آموزش کشور در قالب اطلاعیه ای اعلام کرد، متقاضیانی که سوابق تحصیلی (معدل دوره کارشناسی تراز شده) آن ها در محدوده قابل قبولی قرار دارد، می توانند به صورت بدون کنکور در رشته محل هایی که دارای ظرفیت تکمیل نشده و فاقد انتخاب رشته کننده مردود می باشند ثبت نام کنند.

فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته در این پذیرش از روز سه شنبه 25 آذر ماه آغاز شده و تا یکشنبه 30 آذر ادامه دارد. لذا داوطلبان می توانند در زمان انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته مربوطه، با مراجعه به سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نسبت به مطالعه آن و آگاهی از ضوابط اقدام کرده و شانس قبولی خود از این طریق را امتحان کنند.

بازه زمانی فوق جهت انجام ثبت نام برای آن دسته از متقاضیانی که در فرصت اولیه از انجام این فرآیند جا مانده اند تا روز چهارشنبه 3 دی ماه تمدید گشت. همچنین این مهلت مجدد برای مشاهده و ویرایش اطلاعات نیز در نظر گرفته شده است و مطابق با اعلام سازمان سنجش، قابل تمدید دوباره نخواهد بود.

نحوه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99

بنابر آن چه که تا کنون گفته شد، پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد سال جاری را می توان همان فرآیند تکمیل ظرفیت آزمون ارشد اما با شیوه ای متفاوت دانست. ثبت نام و انتخاب رشته در فرآیند پذیرش کارشناسی ارشد سراسری بر اساس سوابق تحصیلی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و مطابق با راهنمای زیر انجام می گیرد.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و انتخاب آیکون “کارشناسی ارشد” از منوی موجود در سمت راست صفحه
 2. کلیک بر روی لینک فعال “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – سال 1399”
 3. انتخاب گزینه “خرید کارت اعتباری” از منوی موجود در سمت راست صفحه و پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ 61 هزار و 600 تومان
 4. فشردن دکمه “سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) کارشناسی ارشد سال 1399”
 5. درج اطلاعات خواسته شده در کادرهای مشخص شده
 6. بررسی صحت اطلاعات نمایش داده شده، علامت دار کردن تیک گزینه “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و فشردن کلید “ادامه روند پرداخت”
 7. وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب دارای رمز دوم
 8. بازگشتن به صفحه اول و کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه”
 9. درج شماره سریال اعتباری خریداری شده
 10. ارسال عکس داوطلب با ویژگی های تعیین شده در دفترچه و تکمیل فرم ثبت نام با مشخصات شناسنامه ای و اطلاعات مربوط به مدارک
 11. ثبت کد رشته های مورد نظر در فرم انتخاب رشته
 12. دریافت کد پیگیری مربوطه پس از تکمیل فرآیند نام نویسی

نکاتی پیرامون انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 99

در دوره های گذشته، تنها صدور نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری برای شرکت کنندگان این آزمون می توانست مجوز انتخاب رشته آن ها در مرحله تکمیل ظرفیت باشد. اما در سال 99، مطابق با مصوبه مشترک سازمان سنجش و ستاد ملی کرونا، فرصت ثبت نام در این پذیرش بدون کنکور، برای رشته های کم متقاضی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسری و آزاد، بر اساس سوابق تحصیلی متقاضیان ایجاد شد.

توصیه می شود پیش از هر گونه اقدامی، ابتدا دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 را به دقت مورد مطالعه قرار دهید تا از رشته محل های ارائه شده مطلع گردید. پس از بررسی شرایط در صورتی که مانعی برای شما وجود نداشته باشد، می توانید مراحل ثبت نام خود را طی نمایید. اما بهتر است از قبل، کد رشته محل های مورد نظرتان را در کاغذی جداگانه یادداشت کرده و سپس به ترتیب اولویت در فرم موجود در سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد وارد نمایید. این کار احتمال درج کد رشته محل اشتباه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نکته دیگری که دانستن آن برای داوطلبان حائز اهمیت است، هزینه انتخاب رشته این مرحله می باشد. در سال های پیش متقاضیانی که قصد شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور ارشد را داشتند، هزینه ای پرداخت نمی کردند، زیرا افرادی می توانستند به انجام این فرآیند بپردازند که در جلسه آزمون حضور داشتند. اما با توجه به تغییرات جدیدیایجاد شده، داوطلبان برای نام نویسی در این مرحله می بایست مبلغ 61 هزار و 600 تومان پرداخت نمایند.

ثبت نام دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به صورت بدون کنکور هر ساله وجود دارد؛ به این صورت که داوطلبان با استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد و بر اساس پیشینه برتر علمی خود اقدام به انتخاب رشته در کد رشته محل های مورد نظر می نمایند. اگر می خواهید به طور کامل در خصوص شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 اطلاع کسب نمایید، می توانید بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- آیا فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری در سال 99 انجام خواهد شد؟

این مرحله در سال جاری با شیوه ای متفاوت نسبت به سال های گذشته صورت می گیرد. به این ترتیب که داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی در این مقطع پذیرش می شوند.

2- برای انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری (صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) باید به کدام سایت مراجعه کرد؟

متقاضیان جهت شرکت در این فرآیند می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند.

3- تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99 (صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) چه زمانی آغاز می شود؟

متقاضیان می توانند از روز 25 آذر لغایت 3 دی ماه 99 نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود در این فرآیند اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد