تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت ارشد سراسری 99
زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99

یکی از دغدغه های هر ساله داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، قبل و پس از اعلام نتایج نهایی ارشد، برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت می باشد. اما این مرحله در تمام دوره های کنکور کارشناسی ارشد برگزار نشده و نمی توان گفت یکی از مراحل ثابت این آزمون است. به عنوان نمونه در سال 97 تکمیل ظرفیتی برگزار نشد اما در سال 98 شاهد اجرای این مرحله مهم بودیم. از همین رو، نمی توان در رابطه با اجرا شدن آن در سال جاری، به طور دقیق اظهار نظر کرد.

داوطلبان واجد شرایط می توانند در زمان مناسب که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود به این سایت مراجعه کرده و لیست کد رشته محل های انتخابی خود را به ثبت برسانند.

وضعیت اجرا شدن یا نشدن مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری پس از اتمام ثبت نام  پذیرفته شدگان در دانشگاه محل پذیرش مشخص می شود.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد فرصت مجددی است که در برخی از دوره ها در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. در دوره گذشته داوطلبان از روز 23 لغایت 26 آبان ماه 98 فرصت داشتند که نسبت به ثبت کد رشته های انتخابی خود در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

از آن جا که اجرا شدن مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در سال جاری مشخص نیست، نمی توان زمانی را برای اجرای این فرآیند در سال جاری پیش بینی کرد. از همین رو، شما داوطلبان گرامی می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید.

ثبت نام و انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری مانند سایر مراحل این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. چنانچه داوطلبان در موعد مقرر به این سایت مراجعه کنند، می توانند لینک فعال “تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد” را مشاهده کرده و به آن دسترسی داشته باشند.

نکاتی پیرامون انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 99

در دوره های گذشته، تنها صدور نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری برای شرکت کنندگان این آزمون می توانست مجوز انتخاب رشته آن ها در مرحله تکمیل ظرفیت باشد. برای این که بدانیم در صورت اجرای این مرحله از پذیرش متقاضیان در سال جاری چه افرادی مجاز به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت هستند باید منتظر انتشار اطلاعیه ها و دفترچه مربوطه بمانیم.

همچنین لازم است بدانید که حد مجاز انتخاب رشته های مورد نظر در این مرحله معمولا کمتر از انتخاب رشته اصلی می باشد. زیرا ظرفیت دانشگاه ها کمتر بوده و به موجب آن، کد رشته محل های کمتری نیز ارائه می شوند. بنابراین لازم است رشته های مورد نظر خود را به دقت انتخاب کنید تا مبادا مجددا شانس قبولی خود در این مرحله را از دست بدهید.

توصیه می شود پیش از هر گونه اقدام برای انتخاب رشته، ابتدا دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت ارشد 99 را به دقت مورد مطالعه قرار دهید تا از رشته محل های ارائه شده مطلع گردید. پس از بررسی شرایط در صورتی که مانعی برای شما وجود نداشته باشد، می توانید نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنید. اما بهتر است از قبل، کد رشته محل های مورد نظرتان را در کاغذی جداگانه یادداشت کرده و سپس به ترتیب اولویت در فرم موجود در سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد وارد نمایید. این کار احتمال درج کد رشته محل اشتباه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نکته دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست، هزینه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت است. در واقع داوطلبانی که قصد شرکت در این مرحله را دارند، هزینه ای پرداخت نخواهند کرد. زیرا در هر صورت افرادی می توانند به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت بپردازند که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد حضور داشته اند. بنابراین شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، بدون پرداخت هرگونه وجهی صورت می گیرد.

همان طور که مستحضر هستید، فرآیند تکمیل ظرفیت دائما و در هر دوره برقرار نیست. بنابراین در صورتی که شانس شرکت در این مرحله را داشتید، سعی کنید به بهترین نحو از آن استفاده نمایید. با توجه به این که پذیرفته شدگان نهایی مرحله تکمیل ظرفیت از ترم بهمن می توانند در کلاس ها حضور یابند، اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد 99 نیز پیش از موعد ثبت نام این ترم خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مبحث فوق می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 99 تا چه زمانی می باشد؟

در صورت برگزاری و مشخص شدن زمان اجرای این مرحله در سال جاری، اخبار مربوطه در کانال تلگرام ایران مشاوره قرار می گیرد.

2- برای انتخاب رشته در زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری باید به کدام سایت مراجعه کرد؟

متقاضیان جهت شرکت در این فرآیند می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند.

3- به هنگام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری چند کد رشته محل را می توان انتخاب کرد؟

حداکثر ظرفیتی که برای داوطلبان در دوره های مختلف تعیین می شود، متناسب با ظرفیت دانشگاه ها متغیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد