تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

تاریخ ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400
زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد را دارند می بایست ابتدا در آزمون ورودی آن ثبت نام و شرکت نمایند. چنانچه شرکت کنندگان در این آزمون موفق به کسب نمره قبولی گردند، به مرحله دوم یعنی مصاحبه دکتری 1400 حضوری راه می یابند و در صورت عبور موفقیت آمیز از هر دو مرحله، به عنوان دانشجویان دوره دکتری پذیرش خواهند شد.

آزمون دکتری سراسری و آزاد در سال های اخیر ادغام شده است و بنابراین انجام فرآیند های مربوط به ثبت نام دکتری 1400، تا اعلام نتایج بین آن ها مشترک می باشد و تنها تفاوت آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، مربوط به مرحله انتخاب رشته دکتری 1400 می باشد. بنابراین داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1400، می بایست در زمان مقرر نسبت به نام نویسی خود که به صورت اینترنتی بوده در سایت سازمان سنجش آمورزش کشور اقدام نمایند.

سامانه ثبت نام آزمون دکتری سراسری و آزاد 1400 در آذر ماه سال 99 فعال خواهد شد.

زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

همان طور که گفته شد ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد و سراسری به طور همزمان انجام می گیرد. دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1400 اوایل آذر ماه منتشر می شود و داوطلبان می بایست با مراجعه به سایت ثبت نام آزمون دکتری نسبت به دریافت و مطالعه این دفترچه اقدام نمایند. لینک مربوط به نام نویسی نیز از روز یکشنبه 2 آذر لغایت یکشنبه 9 آذر ماه 99 در سایت سازمان سنجش فعال می گردد. در صورتی که هر گونه اخباری مبنی بر تعویق یا تمدید مهلت ثبت نام منتشر شود، این مقاله به روز سانی خواهد شد.

همچنین شما با عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره می توانید پیگیر جدیدترین اطلاعیه های این مقطع از جمله زمان شروع ثبت نام دوره دکتری در این دانشگاه ها باشید.

راهنمای ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

نحوه ثبت نام آزمون دکتری

پس از انجام مقدمات ثبت نام از جمله بررسی شرایط و تمامی جزئیات مربوط به آن، اکنون می بایست با مراجعه به سامانه ثبت نام اطلاعات و مشخصات ثبت نامی خود را درج نمایید. همان طور که می دانید، لازمه انجام این فرآیند، پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دکتری 1400 می باشد. پس از واریز این وجه، با استفاده از سریال اعتباری خریداری شده می توانید روند نام نویسی خود را تکمیل کنید.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید.
 • از منوی سمت راست سایت، گزینه “دکتری تخصصی” را انتخاب فرمایید.
 • در صفحه جدید، بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1399” کلیک کنید.
 • اکنون با کلیک بر روی گزینه “خرید کارت” هزینه تعیین شده را پرداخت نمایید.
 • تیک مربوط به عبارت “سریال ثبت نام دکتری 1400 و علاقه مند به دریافت پیامک اطلاع رسانی بابت مراحل مختلف آزمون” را علامت گذاری کنید.
 • اکنون شما وارد صفحه پرداخت الکترونیکی بانک شده اید که باید اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نموده و مبلغ مشخص شده را پرداخت نمایید.
 • در نهایت نیز سامانه شماره سریال 12 رقمی ثبت نام را در اختیار شما قرار خواهد داد که لازم است آن را دریافت نموده و تا پایان مراحل آزمون نزد خود نگه دارید.

نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری

یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان تحصیل در دوره دکتری، شیوه سنجش و پذیرش دانشجو در این مقطع می باشد. با توجه به این که صرفا قبولی در آزمون کتبی، شرط لازم برای پذیرش نبوده و شرکت کنندگان ملزم به کسب امتیازات تمامی مراحل هستند، نحوه گزینش دانشجو در این مقطع را به شرح زیر بیان کرده ایم.

دکتری پژوهش محور 

 • تاثیر آزمون متمرکز در پذیرش دکتری پژوهش محور تقریبا 30 درصد می باشد.
 • بخش مربوط به مصاحبه علمی و عملی در پذیرش دکتری پژوهش محور تقریبا 30 درصد از امتیازات را به خود اختصاص می دهد.
 • تاثیر سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری در پذیرش دکتری پژوهش محور تقریبا 20 درصد می باشد.
 • تهیه طرح واره در پذیرش دکتری پژوهش محور نیز تقریبا 20 درصد امتیاز دارد.

دکتری آموزشی – پژوهشی

 •  آزمون متمرکز در پذیرش دکتری آموزشی – پژوهشی تقریبا 50 درصد امتیازات را به خود اختصاص می دهد.
 • تاثیر مصاحبه علمی و سنجش علمی در پذیرش دکتری آموزشی – پژوهشی تقریبا 30 درصد می باشد.
 • سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری در پذیرش دکتری آموزشی – پژوهشی تقریبا 20 درصد موثر می باشد.

شرکت کنندگانی که در بازه زمانی مقرر ثبت نام خود را برای شرکت در آزمون دکتری سراسری و آزاد انجام داده اند، می بایست با استفاده از یک برنامه ریزی صحیح و شیوه مطالعاتی مناسب، به مطالعه منابع آزمون دکتری 1400 پرداخته و خود را برای حضور در این رقابت آماده کنند.

یکی از نکاتی که متقاضیان به هیچ وجه نباید فراموش کنند، به همراه داشتن کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در روز برگزاری آزمون می باشد که این کارت در زمان معین بر روی سایت ثبت نام آزمون دکتری قرار گرفته و قابل دسترسی خواهد بود. برای دریافت اطلاعات تکمیلی، می توانید از لینک های موجود در این مقاله استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون دکتری سراسری و آزاد 1400 چه زمانی آغاز می شود؟

نام نویسی برای این آزمون از روز 2 لغایت 9 آذر ماه 99 ممکن می باشد.

2- برای ثبت نام آزمون دکتری سراسری و آزاد 1400 باید از چه طریقی اقدام نمود؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی بوده و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

3- پذیرش دانشجو در مقطع دکتری به چند شیوه انجام می شود؟

داوطلبان مقطع دکتری به یکی از دو شیوه آموزشی پژوهشی و پژوهش محور پذیرش می شوند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر به متن مقاله مراجعه نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری