شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / زمان مصاحبه دکتری

زمان مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری دانشگاه سراسری 99
زمان مصاحبه دکتری 99

پذیرش مقطع دکتری، نسبت به سایر مقاطع تحصیلی، شکل رسمی تری به خود می گیرد. داوطلبان شرکت در مقطع دکتری، حدودا یک ماه پس از زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد 99، کارنامه دکتری تحت عنوان نتایج اولیه را دریافت می کنند و با توجه به رتبه و ترازی که در آزمون کسب کرده اند، اجازه انتخاب رشته در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری برای آن ها صادر می شود. اما همان طور که واقف هستید، صرفا قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نشده و داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. شیوه پذیرش در مقطع دکتری به 2 صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود که سهم آزمون و مصاحبه در دوره های مختلف پذیرش متفاوت می باشد.

برای رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت آموزشی – پژوهشی است، نمره کل حاصل از 50 درصد نمره آزمون کتبی و 50 درصد نمره مصاحبه تشکیل می شود و در رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت پژوهش محور است، 30 درصد از نمره کل را آزمون کتبی و 70 درصد آن را نمره مصاحبه (امتیازات سوابق تحصیلی و طرحواره) شامل می شود. لذا به دلیل اهمیت بالای مصاحبه در پذیرش داوطلبان مقطع دکتری تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم، تا در آن تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه دکتری را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم.

بازه زمانی مصاحبه دکتری در سال 99، در دهه سوم شهریور ماه تا اوایل مهرماه سال جاری خواهد بود.

زمان مصاحبه دکتری 99

پس از انجام انتخاب رشته دکتری، نتایج آن از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر خواهد شد. داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب علمی در آزمون کتبی شده اند، در صورت انتخاب رشته صحیح، به مصاحبه یک یا چند دانشگاه دعوت می شوند. مدتی پس از انتشار اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، “سازمان سنجش” برنامه زمانی دعوت به مصاحبه از معرفی شدگان هر دانشگاه را در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

در دوره اخیر با توجه به تعویق آزمون دکتری، اطلاعات موثقی درمورد زمان دقیق برگزاری مصاحبه دکتری در دست نیست. اما پس از گذشت مهلت انتخاب رشته که در 3 تا 6 شهریور ماه انجام شد، نتایج آن از ساعت 20 روز 20 شهریور ماه 99 از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و به دنبال آن تقویم زمانی دعوت به مصاحبه دانشگاه های مختلف از تاریخ 23 شهریور، از طریق سایت مذکور منتشر خواهد شد. پس از انتشار برنامه زمانی، فرآیند مصاحبه در دانشگاه های سراسر کشور در بازه زمانی کمتر از یک ماه انجام می شود و اعلام نتایج مصاحبه دکتری، تحت عنوان نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام می گردد. در رابطه با زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما به محض دریافت اطلاعات صحیح، مقاله فوق به رو زرسانی خواهد شد؛ همچنین می توانید با عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره، از آخرین اخبار پیرامون مصاحبه دکتری و زمان برگزاری آن مطلع گردید.

برنامه زمانی شرکت در مصاحبه آزمون دکتری
دریافت برنامه زمانی انجام مصاحبه از معرفی شدگان آزمون دکتری 99

(به محض انتشار، لینک مربوط فعال خواهد شد)

نحوه مصاحبه دکتری 99

همان طور که مستحضر هستید، داوطلبان برای تحصیل در مقطع دکتری می بایست علاوه بر پذیرفته شدن در آزمون کتبی، در مصاحبه دانشگاهی که به آن دعوت شده اند نیز، نمره قبولی را کسب نمایند. شرکت در مصاحبه تمام دانشگاه ها، اعم از مصاحبه دکتری سراسری، مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور، مصاحبه دکتری دانشگاه پردیس خودگردان و مصاحبه دکتری دانشگاه غیرانتفاعی نیازمند پرداخت هزینه مصاحبه می باشد که به طرق مختلف قابل پرداخت خواهد بود. با این اوصاف، داوطلبان از تاریخ 20 شهریور 99 لغایت 30 شهریور مهلت دارند ضمن پرداخت هزینه آزمون، فرم بررسی صلاحیت عمومی را تکمیل و کد پیگیری دریافت کنند. بدیهی است متقاضیانی که نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت‌های عمومی اقدام ننمایند از گزینش نهایی حذف خواهند شد.

مطابق با تصمیمات اخذ شده توسط ارگان های مربوطه و اعلام معاون آموزشی وزارت علوم تمام جلسات مصاحبه دکتری در دانشگاه‌ های سراسری، به صورت مجازی و غیر حضوری می باشد. همچنین سامانه ثبت نام مصاحبه مجازی، همان پرتال اختصاصی هر دانشگاه است که ارسال مدارک و مستندات از طریق آن انجام می شود.

لازم به ذکر است که دانشگاه ها و مؤسسات مجری دوره های دکتری، چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی خود و این سازمان به داوطلبان اعلام خواهند کرد.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری، لیست اسامی پذیرفته شدگان به واحدهای دانشگاهی موردنظر جهت مصاحبه ارسال می شود؛ که داوطلبان پس از پرداخت هزینه مصاحبه، مجاز به شرکت در آن خواهند بود. متقاضیان می توانند برنامه زمانی مصاحبه دکتری را از سایت مربوط دریافت کرده و از زمان دقیق مصاحبه خود آگاه شوند.

همان طور که در قسمت فوق مقاله اشاره شد، شیوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری چه در مصاحبه حضوری و چه در مصاحبه مجازی، به دو صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود که نحوه امتیازدهی به داوطلبان هر نوع پذیرش متفاوت خواهد بود. بر اساس قوانین “سنجش و پذیرش دانشچو در دوره های تحصیلات تکمیلی” نحوه ارزیابی داوطلبان مقطع دکتری به صورت «آموزشی – پژوهشی» و «پژوهش‌ محور» بدین صورت خواهد بود:

شیوه پذیرش داوطلبان در دوره های “آموزشی – پژوهشی” و “پژوهش محور”

مواد موثر

 آموزشی – پژوهشی

 پژوهش محور

نمره آزمون کتبی50 درصد نمره کل30 درصد نمره کل
مصاحبه و سنجش علمی30 درصد نمره کل30 درصد نمره کل
سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری20 درصد نمره کل20 درصد نمره کل
تهیه طرحواره20 درصد نمره کل

پس از برگزاری مصاحبه، دانشگاه ها نمره نهایی داوطلبان را برای بررسی نهایی به سازمان اعلام می دارند. لازم به ذکر است، دانشگاه ها می توانند برای داوطلبان معرفی شده به مرحله مصاحبه، آزمون کتبی و شفاهی برگزار نمایند که نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ خواهد شد و در نهایت بر اساس نمره کل، نتایج نهایی پذیرش مقطع دکتری مشخص شده و در سایت مربوطه منتشر می شود. با توجه به تاخیر رخ داده در برگزاری آزمون دکتری در سال جاری، پیش بینی می شود نتایج نهایی در اواخر مهر ماه در اختیار داوطلبان قرار گیرد.

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه دکتری 99

 بدون شک رعایت یک سری نکات، در جلسه مصاحبه مجازی در موفقیت شما تاثیر به سزایی خواهد داشت که به بررسی آن ها در ادامه مطلب می پردازیم:

  • قبل از برگزاری مصاحبه چند نفس عمیق بکشید (نفس های عمیق استرس شما را کمتر خواهد کرد)
  • سعی کنید لبخند بزنید و اطمینان داشته باشید که شما در این مصاحبه موفق خواهید شد.
  • افکار ناامید کننده ای مانند اینکه: اگر نتوانید به سوال ها پاسخ دهید چه خواهد شد؟، را از ذهن خود دور کنید و اگر پاسخ سوالی را نمی دانستید صادقانه بگویید نمی دانید و به این موضوع فکر کنید که قطعا سوالات بعد را پاسخ خواهید داد.
  • قبل از برگزاری آزمون یکبار پایان نامه خود را مطالعه نمایید و به موضوع آن کاملا اشراف داشته باشید تا برای شما یاد آوری شود و بتوانید راحت تر به سوالات آن پاسخ دهید.
  • یاد خدا همواره باعث آرامش جان ادمی می باشد پس برای کسب آرامش، از یاد خدای بزرگ غافل نشوید.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه آزمون دکتری سال 99 در چه زمانی برگزار می شود؟

با توجه به اعلام نتایج انتخاب رشته در 20 شهریور، پیس بینی می شود بازه زمانی مصاحبه دکتری از اواخر شهریور تا اوایل مهرماه باشد.

2- چگونه می توان از زمان مصاحبه دکتری با خبر شد؟

برنامه زمانی شرکت در مصاحبه آزمون دکتری، از تاریخ 23 شهریور ماه توسط سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

3- اعلام نتایج مصاحبه دکتری در چه زمانی انجام خواهد شد؟

اعلام نتایج نهایی دکتری، به احتمال زیاد تا اواخر مهرماه در دسترس قرار خواهد گرفت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره