تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / زمان مصاحبه دکتری 1400

زمان مصاحبه دکتری 1400

مصاحبه دکتری دانشگاه سراسری 1400
زمان مصاحبه دکتری 1400

پذیرش مقطع دکتری، نسبت به سایر مقاطع تحصیلی، شکل رسمی تری به خود می گیرد. داوطلبان شرکت در مقطع دکتری، حدودا یک ماه پس از زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد  نتایج آن را تحت عنوان کارنامه دکتری را دریافت می کنند و با توجه به رتبه و ترازی که در آزمون کسب کرده اند، اجازه انتخاب رشته در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری برای آن ها صادر می شود. اما همان طور که واقف هستید، صرفا قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نشده و داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. شیوه پذیرش در مقطع دکتری به 2 صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود که سهم آزمون و مصاحبه در دوره های مختلف پذیرش متفاوت می باشد.

برای رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت آموزشی – پژوهشی است، نمره کل حاصل از 50 درصد نمره آزمون کتبی و 50 درصد نمره مصاحبه تشکیل می شود و در رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت پژوهش محور است، 30 درصد از نمره کل را آزمون کتبی و 70 درصد آن را نمره مصاحبه (امتیازات سوابق تحصیلی و طرحواره) شامل می شود. لذا به دلیل اهمیت بالای مصاحبه در پذیرش داوطلبان مقطع دکتری تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم، تا در آن تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه دکتری را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری 1400 در قالب تقویم زمانی دعوت به مصاحبه دانشگاه های مختلف در موعد مقرر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد.

زمان مصاحبه دکتری 1400

پس از انجام انتخاب رشته دکتری نتایج آن از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می گردد. با اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 1400 در روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه، متقاضیانی که با توجه به کارنامه انتخاب رشته خود در یک یا چند دانشگاه و موسسه آموزش عالی دعوت به مصاحبه شده اند، می بایست در روز چهارشنبه 29 اردیبهشت با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه ها از زمان و سایر جزئیات این مرحله مطلع شوید.

همچنین لازم است با استفاده از لینک فعال مشاهده کارنامه در سایت این سازمان از تاریخ 28 اردیبهشت لغایت 10 تیر ماه نسبت به پرداخت هزینه مصاحبه دکتری 1400 به مبلغ 88 هزار تومان اقدام نمایید. همچنین متقاضیان موظف به تکمیل فرم بررسی صلاحیت عمومی آزمون دکتری 1400 می باشند و در صورتی که این فرم را تکمیل نکنند، مورد پذیرش نهایی قرار نمی گیرند.

نحوه مصاحبه دکتری 1400

همان طور که مستحضر هستید، داوطلبان برای تحصیل در مقطع دکتری می بایست علاوه بر پذیرفته شدن در آزمون کتبی، در مصاحبه دانشگاهی که به آن دعوت شده اند نیز، نمره قبولی را کسب نمایند. شرکت در مصاحبه تمام دانشگاه ها، اعم از مصاحبه دکتری سراسری و آزاد مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور، مصاحبه دکتری دانشگاه پردیس خودگردان و مصاحبه دکتری دانشگاه غیرانتفاعی نیازمند پرداخت هزینه مصاحبه می باشد که به طرق مختلف قابل پرداخت خواهد بود. بدیهی است متقاضیانی که نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت‌های عمومی اقدام ننمایند از گزینش نهایی حذف خواهند شد.

مطابق با تصمیمات اخذ شده توسط ارگان های مربوطه و اعلام معاون آموزشی وزارت علوم تمام جلسات مصاحبه دکتری در دانشگاه‌ های سراسری، به صورت مجازی و غیر حضوری می باشد. همچنین سامانه ثبت نام مصاحبه مجازی، همان پرتال اختصاصی هر دانشگاه است که ارسال مدارک و مستندات از طریق آن انجام می شود.

لازم به ذکر است که دانشگاه ها و مؤسسات مجری دوره های دکتری، چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی آن ها و سازمان سنجش به داوطلبان اعلام خواهند کرد.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری لیست اسامی پذیرفته شدگان به واحدهای دانشگاهی موردنظر جهت دعوت به مصاحبه ارسال می شود؛ که داوطلبان پس از پرداخت هزینه مصاحبه دکتری مجاز به شرکت در آن خواهند بود. متقاضیان می توانند برنامه زمانی مصاحبه دکتری را از سایت مربوط دریافت کرده و از زمان دقیق مصاحبه خود آگاه شوند.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟

با مراجعه به سایت دانشگاه ها و موسسات آموزشی محل قبولی از روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه 1400 می توانید از جزئیات مصاحبه اطلاع یافت.

2- برای شرکت در مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 چه میزان هزینه ای باید بپردازیم؟

میزان هزینه ای که به این منظور در نظر گرفته شده است معادل 88 هزار تومان می باشد.

3- اعلام نتایج مصاحبه دکتری 1400 از چه طریقی صورت می گیرد؟

نتایج نهایی این آزمون از طریق سایت sanjesh.org در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری