خانه مدارس ورود به سامانه سناد دانش آموزی | snd.medu.ir

ورود به سامانه سناد دانش آموزی | snd.medu.ir

راهنمای ورود به سامانه سناد دانش آموزی
راهنمای ورود به سامانه سناد دانش آموزی

“سیستم نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان” که به اختصار “سناد” نامیده می شود از سال 1390 با هدف جمع آوری اطلاعات و ثبت نام دانش آموزان مدارس سراسر کشور راه اندازی شد. این سامانه با تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کاردانش توانسته به منبع اطلاعاتی مناسب برای سیستم های سازماندهی وزارت آموزش و پرورش بدل گردد.

سامانه های مختلفی همچون سامانه ثبت نام المپیادهای علمی کشور و جشنواره جوان خوارزمی به عنوان زیرسیستم های سامانه سناد فعالیت دارند. هم چنین این سامانه نقش یک منبع اطلاعاتی را برای برخی سامانه ها از جمله سامانه همگام، سامانه فروش و توزیع کتاب های درسی، سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران و سیستم های سازماندهی نیروهای انسانی (بکفا) ایفا می کند.

لینک مستقیم ورود به سامانه سناد دانش آموزی

از جمله خدمات سامانه سناد به آدرس snd.medu.ir، ثبت سفارش گروهی کتاب های درسی از سوی مدیران مدارس می باشد.

راهنمای ورود به سامانه سناد دانش آموزی

به موجب خدمات متنوعی که به واسطه سامانه سناد در اختیار مدارس قرار گرفته است، مدیران و معاونین اجرایی مدارس توانسته اند کلیه فرآیند نام نویسی دانش آموزان و ثبت اطلاعات آن ها از جمله مشخصات شناسنامه ای، ثبت نمرات و… را به صورت الکترونیکی و با سرعت بیشتری به انجام برسانند.

 • در بدو ورود خود به سامانه سناد به نشانی snd.medu.ir با صفحه زیر مواجه می شوید که در سمت چپ صفحه، سه گزینه “ورود به بخش ستادی”، “ورود به بخش مدارس” و “ورود به بخش دانش آموزی” را مشاهده می کنید.

مرحله اول ورود به سامانه سناد

 • با کلیک روی گزینه “ورود به بخش ستادی”، صفحه زیر برای شما نمایان می شود که مختص کارکنان مناطق، ادارات کل و وزارتخانه ها طراحی شده است. هر یک از این کاربران می توانند با وارد نمودن “نام کاربری” و “رمز عبور” خود در کادرهای مربوطه، به حساب خود در این سامانه دسترسی پیدا کرده و به انجام امور مورد نظر بپردازند.

مرحله دوم ورود به سامانه سناد

 • با انتخاب گزینه “ورود به بخش مدارس” به صفحه زیر هدایت می شوید که برای دسترسی به امکانات آن نیاز به اطلاعاتی همچون کد مدرسه، کد ملی و کلمه عبور دارید.

مرحله سوم ورود به سامانه سناد

هر یک از اطلاعات مورد نیاز این بخش شامل موارد زیر می باشد:

کد مدرسه: یک کد 8 رقمی و منحصر به فرد هر مدرسه می باشد که توسط سیستم واحد سازمانی به هر کدام از مدارس کشور اختصاص داده شده است.

کد ملی: به منظور دسترسی به حساب کاربری مدرسه، وارد نمودن کد ملی مدیر مدرسه نیز الزامی است. توجه داشته باشید که مدیر مدرسه به فردی اطلاق می گردد که در سیستم نیروی انسانی دارای ابلاغ معتبر برای مدرسه باشد.

کلمه عبور: کلمه عبور گذر واژه ای است که مختص هر شخص (کاربر) می باشد. در شرایطی که مدرسه ای دارای کاربر نمی باشد، مدیر مدرسه می تواند از رمز عبور مدرسه برای ورود به سامانه سناد استفاده کند. هم چنین اگر مدرسه ای به تازگی تاسیس شده است می بایست با مراجعه به کارشناس مربوطه در اداره آموزش و پرورش منطقه خود، نسبت به دریافت رمز عبور اقدام نماید.

 • با کلیک روی عبارت “ورود به بخش دانش آموزی” نیز صفحه زیر نمایش داده می شود که با انتخاب هر یک از عناوین مندرج در آن می توانید به بخش مربوطه منتقل شوید.

مرحله چهارم ورود به سامانه سناد

خدمات سامانه سناد دانش آموزی

همان طور که اشاره شد، بخش اعظمی از خدمات سامانه سناد مربوط به ثبت نام دانش آموزان در کلیه مقاطع تحصیلی می باشد اما دیگر امکاناتی از قبیل ثبت نام کتاب های درسی به صورت گروهی توسط مدیر مدرسه نیز از جمله خدمات این سامانه به شمار می رود. از دیگر امکانات این سامانه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مدیریت انتقال دانش آموزان
 • صدور گواهی اشتغال به تحصیل
 • ثبت نام دانش آموزان میان پایه
 • مدیریت اطلاعات شناسنامه ای دانش آموزان
 • ثبت و مشاهده لیست دانش آموزان مردودی
 • فروش و توزیع مواد آموزشی
 • مدیریت کلاس ها
 • تغییر نظام آموزشی استثنائی به عادی
 • گزارش وضعیت دانش آموزان مدرسه
 • و…

از طرفی با توجه به تداوم تعطیلی مدارس، فراهم نمودن زیرساخت های آموزش از راه دور در دستور کار آموزش و پرورش قرار گرفت که در نهایت منجر به راه اندازی سامانه شاد شد. دانش آموزان و معلمان برای ورود به برنامه شاد می بایست در ابتدا از ثبت اطلاعات خود در سامانه سناد توسط مدیر مدرسه اطمینان حاصل نمایند.

هم چنین مدیران مدارس می توانند با انتخاب یکی از پنج پیام رسان های ایرانی روبیکا، بله، سروش، گپ و آی گپ از طریق سامانه سناد به آدرس snd.medu.ir، امکان استفاده از بات شاد و عضویت دانش آموزان در گروه ها و کانال های شبکه های اجتماعی مرتبط با کلاس خود را فراهم سازند.

آدرس های جدید سامانه سناد دانش آموزی

به منظور سهولت دسترسی مدیران و معاونین اجرایی مدارس به سامانه سناد، برای هر یک از مقاطع تحصیلی آدرس مشخصی اختصاص داده شده که در چند وقت اخیر با تغییراتی مواجه شده است. از همین رو، آدرس های جدید سامانه سناد را در ادامه مقاله ارائه نموده ایم.

آدرس های جدید سامانه سناد دانش آموزی
عنوانآدرس قدیمآدرس جدید
مدارس پیش دبستانیp.snd.medu.irp-snd.medu.ir
مدارس متوسطه اولM1.snd.medu.irM1-snd.medu.ir
مدارس متوسطه دومM2.snd.medu.irM2-snd.medu.ir
مدارس بزرگسالT.snd.medu.irT-snd.medu.ir
مدارس متوسطه اول پیش حرفه ای – استثناییesm1p.snd.medu.iresm1p-snd.medu.ir
مدارس دوم متوسطه حرفه ای – استثناییesm2p.snd.medu.iresm2p-snd.medu.ir
مدارس متوسطه اول استثناییesm1.snd.medu.iresm1-snd.medu.ir
مدارس متوسطه دوم استثناییesm2.snd.medu.iresm2-snd.medu.ir
مدارس پیش دبستان استثناییps.snd.medu.irps-snd.medu.ir
مدارس ابتدایی استثناییes.snd.medu.ires-snd.medu.ir
سامانه پشتیبانیsupport.snd.medu.irsupport-snd.medu.ir

سامانه سناد از بخش های بسیار متنوعی برخوردار است که می تواند روند ثبت نام و دسترسی به اطلاعات دانش آموزان را تسریع بخشد. از طرفی هم سیستم های متعددی به عنوان زیرسیستم های سامانه سناد فعالیت می کنند و از آن به عنوان منبع تغذیه اطلاعاتی استفاده می نمایند. با این تفاسیر ممکن است بسیاری از کاربران هنگام استفاده از این سامانه با مشکل مواجه شوند. بنابراین شما عزیزان می توانید سوالات خود را پیرامون سامانه سناد با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در میان بگذارید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مدارس پیج مدارس