تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400

سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400

سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400
سهمیه آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، یک آزمون عمومی و تخصصی است که سالانه جهت جذب و استخدام نیروی انسانی کارآمد و متعهد در دستگاه های اجرایی و سازمان های اداری کشور، برگزار می شود. در این آزمون نیز همانند سایر آزمون هایی که در کشور برگزار می گردد، سهمیه ویژه ای برای ایثارگران و افراد دارای شرایط خاص درنظر گرفته می شود. افراد جهت استفاده از سهمیه های درنظر گرفته شده در این آزمون می بایست شرایط ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی را داشته باشند و در هنگام ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی با در دست داشتن مدارک ثبت نام، علاقه مندی خود را به استفاده از سهمیه مورد نظر اعلام نمایند.

تمامی سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400 بیان شده است؛ که در این مطلب، جهت سهولت شما عزیزان، به طور کامل به شرایط، ضوابط و سایر نکات موجود در رابطه با استفاده از “سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی” می پردازیم.

سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی شامل سهمیه ایثاگران، سهمیه معلولین و یک سری سهمیه و امتیازت خاص می باشد.

سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400

داوطلبانی که قصد نام نویسی و شرکت در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی را دارند، در صورت احراز شرایط، بهتر است از سهمیه های مختلفی که برای شرکت کنندگان این آزمون در نظر گرفته شده است، آگاهی های لازم را کسب نمایند و در صورتی که واجد شرایط بودند، نسبت به استفاده از سهمیه خود اقدام نمایند.

از انواع سهمیه های در نظر گرفته شده در این آزمون می توان موارد زیر را نام برد:

 • سهمیه ایثارگران
 • سهمیه معلولین
 • سایر سهمیه ها و امتیازات

سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

سهمیه ایثارگران در آزمون ها به دو دسته سهمیه ایثارگران 25 درصد و سهمیه ایثارگران 5 درصد تقسیم می شود. آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی نیز از این قاعده مستثنی نیست و داوطلبانی که دارای هر یک از شرایط زیر باشند می توانند نسبت به فعال سازی سهمیه مورد نظر خود اقدام نمایند.

سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400

مشمولین سهمیه 25 درصد ایثارگران

جانبازان
آزادگان
همسر و فرزندان شهدا
همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر
همسر و فرزندان آزادگان دارای یک سال و بالای یک سال اسارت
خواهر و برادر شهید

مشمولین سهمیه 5 درصد ایثارگران

رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
فرزندان جانبازان زیر 25 درصد
فرزندان آزادگان کم تر از یک سال اسارت

توجه داشته باشید در رابطه با حضور داوطلبانه در جبهه ها تنها ارگان های زیر جزو مراجع مورد تایید هستند:

 • معاونت نیروی انسانی هر یک از رده های نیروهای مسلح در مورد رزمندگان متبوع خود
 • معاونت نیروی انسانی سازمان بسیج مستضعفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد بسیجیان و نیروهای مردمی، شامل کارکنان دولت و صاحبان مشاغل و صنف های آزاد و افراد فاقد شغل
 • معاونت توسعه و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد جهادگران

بر اساس هماهنگی های به عمل آمده با بنیاد شهید و امور ایثارگران، جذب ایثارگران از محل سهمیه های استخدامی از طریق شرکت در امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی صورت می گیرد و رقابت بین کلیه داوطلبان ایثارگر در هر یک از سهمیه های 25 درصد و 5 درصد بر اساس نمره مکتسبه در امتحان مشترک فراگیر به میزان دو برابر ظرفیت جهت معرفی به مصاحبه استخدامی و با رعایت ساز و کارهای خاصی صورت می گیرد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. سهمیه استخدامی افراد دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران، به صورت مجزا از سایر سهمیه های آزمون، در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی درج شده است؛ بنابراین داوطلبانی که سهمیه آن ها تایید شده است، صرفا می توانند شغل محل های مشخص شده در سهمیه ایثارگران را انتخاب نمایند. همچنین این سهمیه قابل اختصاص به سایر داوطلبان نبوده و در صورتی که سهمیه در نظر گرفته شده تکمیل نگردد، به صورت محفوظ باقی خواهد ماند.
 2. داوطلبانی که متقاضی استفاده از این سهمیه هستند می بایست وضعیت شغلی آن ها در سامانه سجایا (سیستم جامع اطلاع رسانی یک پارچه ایثارگران)، الزاما “بیکار” درج شده باشد. بنابراین لازم است افرادی که متقاضی استفاده از این سهمیه هستند، از طریق بنیاد محل پرونده خود، نسبت به مشخص شدن وضعیت شغلی خود و اصلاح آن اقدام نمایند.
 3. افراد در صورت داشتن شرایط لازم، تنها یکی از سهمیه های 5 و یا 25 درصد ایثارگران استفاده کنند.
 4. جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت، از شرط سنی تعیین شده در دفترچه معاف می باشند.
 5. افرادی که مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران می باشند، در صورتی که بر اساس ضوابط بنیاد شهید و امور ایثارگران، در اولویت استفاده از سهمیه مذکور قرار نگیرند، مجاز به انتخاب شغل محل های مشخص شده برای این سهمیه نمی باشند و در صورت انتخاب، این شغل محل ها برای آن ها در نظر گرفته نخواهد شد.
 6. مشمولین سهمیه 25 درصد، ملزم به کسب 80 درصد نمره اکتسابی آخرین نفر پذیرفته شده بدون سهمیه می باشد.

سهمیه معلولین در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

علاوه بر سهمیه ایثارگران، در این آزمون سهمیه ای نیز برای معلولان در نظر گرفته می شود و افراد معلول با ارائه معرفی نامه از بهزیستی می بایست در آزمون شرکت نمایند. پذیرش داوطلبان معلول در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی از محل سهمیه استخدامی (3 درصد قانون جامع حمایت از معلولان) می باشد. این افراد صرفا می بایست در آزمون فراگیر شرکت نمایند و پس از کسب حد نصاب نمره مجاز و رقابت بین سایر داوطلبان معلول، افراد برتر به تعداد دو برابر ظرفیت پذیرش دعوت به مصاحبه می شوند. سایر نکات و ویژگی های بهره مندی از این سهمیه نیز مطابق زیر می باشد:

 • معلولین باید توانایی های لازم برای انجام کاری را که جهت آن استخدام می شوند داشته باشند؛ زیرا مطابق آیین نامه های موجود، در صورتی که معلولیت افراد مانع انجام ماموریت آن ها نباشد، استخدام آن ها بلامانع است.
 • استخدام مازاد بر سهمیه استخدامی 3 درصد معلولین، از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد در صورت وجود ظرفیت و جنسیت متناسب در همان شغل محل جنسیت انجام می گیرد.
 • در صورتی که داوطلب معلول براساس نمره فضلی در آزمون کتبی در رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد در همان شغل محل جنسیت به عنوان داوطلب آزاد معرفی شده باشد، سایر مراحل آزمون و فرآیند استخدام خود را به عنوان داوطلب سهمیه آزاد ادامه خواهد داد.

سایر سهمیه ها و امتیازات در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

علاوه بر سهمیه های ایثارگران و معلولین، امتیازات دیگری نیز برای سایر افراد در نظر گرفته می شود که در دفترچه ثبت نام بیان می شود. از جمله این سهمیه ها می توان به امتیاز حفظ قرآن کریم اشاره نمود.

حافظان قرآن کریم (درجات 1 تا 3)، در صورتی که شغل کارشناس امور فرهنگی را انتخاب نمایند، 10 درصد به امتیاز کسب در آزمون آن ها افزوده خواهد شد. البته بد نیست بدانید که این شغل صرفا در مشاغل وزارت ورزش و جوانان، بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش بینی شده است.

هم چنین برای مشاغلی که نیاز به مدرک دیپلم دارند، درجه 5 حفظ قرآن کریم از لحاظ استخدامی معادل مدرک دیپلم در نظر گرفته می شود و علاوه بر آن امتیازات ذکر شده در متن آگهی نیز به آن ها اعطا خواهد شد.

شما عزیزان در صورت بهره مندی از هر یک از سهمیه های فوق، می بایست در زمان ثبت نام آزمون دستگاه های اجرایی 1400، سهمیه خود را نیز انتخاب و فعال نمایید. پس از ثبت نام در آزمون، لازم است اطلاعاتتان را پیرامون رشته آزمون خود افزایش دهید؛ جهت این امر می توانید با مطالعه منابع آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، خود را بیش از پیش برای شرکت در این آزمون در سال 1401 آماده نمایید.

سوالات متداول

1- سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی شامل چه سهمیه هایی می باشد؟

شامل سهمیه های ایثاگران، سهمیه معلولین و یک سری سهمیه و امتیازت خاص است که در متن مقاله آده است.

2- مشمولین سهمیه 25 درصد ایثارگران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400 کدام اند؟

این سهمیه شامل جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آزادگان دارای یک سال و بالای یک سال اسارت خواهر و برادر شهید می باشد.

3- چه میزان امتیاز به حافظان قرآن کریم که شغل کارشناس امور فرهنگی را انتخاب نموده اند در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، تعلق می گیرد؟

10 درصد به امتیاز کسب در آزمون آن ها افزوده خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. سلام من دانشجو هستم فقط پایان نامه ام مونده که ترم بهار تمام میشه میتونم ازمون استخدامی شرکت کنم

 2. سلام پدر من ۱۱ ماه سرباز بود رفته جبهه ۲ماه هم از طریق بسیج داوطلبانه رفته بود جبهه به من سهمیه ایثارگران ۵درصد تعلق میگیره یا نه؟

  • با سلام و درود، در صورت حضور در جبهه (وظیفه و یا داوطلبانه)، شما می توانید از سهمیه ۵ درصد ایثارگری استفاده نمایید.

دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی