تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98
سهمیه آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی ، یک آزمون عمومی و تخصصی است که معمولا سالانه دو مرتبه جهت جذب و استخدام نیروی انسانی کارآمد و متعهد در دستگاه های اجرایی و سازمان های اداری کشور ، برگزار می شود.

در این آزمون نیز همانند سایر آزمون هایی که در کشور برگزار می گردد ، سهمیه ویژه ای برای ایثارگران و افراد دارای شرایط خاص درنظر گرفته می شود. افراد جهت استفاده از سهمیه های درنظر گرفته شده در این آزمون می بایست شرایط لازم را داشته باشند و در هنگام ثبت نام با در دست داشتن مدارک لازم ، علاقه مندی خود را به استفاده از سهمیه مورد نظر اعلام نمایند.

تمامی سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی ، در دفترچه ثبت نامی آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی بیان شده است. جهت سهولت شما عزیزان در این مطلب به طور کامل به شرایط ، ضوابط و سایر نکات موجود در رابطه با استفاده از سهمیه های آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی می پردازیم.

داوطلبان دارای سهمیه 5 درصد ایثارگران و سهمیه معلولین ، باید شغل محل هایی را انتخاب کنند که دارای ظرفیت بیشتر از 1 نفر باشند.

 سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98

داوطلبانی که قصد نام نویسی و شرکت در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی را دارند ، در صورتی که از شرایط ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98 برخوردار باشند ، بهتر است از سهمیه های مختلفی که برای شرکت کنندگان این آزمون در نظر گرفته شده است ، آگاهی های لازم را کسب نمایند و در صورتی که واجد شرایط بودند نسبت به استفاده از سهمیه خود اقدام نمایند.

از انواع سهمیه های در نظر گرفته شده در این آزمون می توان موارد زیر را نام برد :

 • سهمیه ایثارگران
 • سهمیه معلولین
 • سایر سهمیه ها و امتیازات

سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

سهمیه ایثارگران در آزمون ها به دو دسته سهمیه ایثارگران 25 درصد و سهمیه ایثارگران 5 درصد تقسیم می شود. آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی نیز از این قاعده مستثنی نیست و داوطلبانی که دارای هر یک از شرایط زیر باشند می توانند نسبت به فعال سازی سهمیه مورد نظر خود اقدام نمایند.

مشمولین سهمیه 25 درصد ایثارگران
جانبازان
آزادگان
همسر و فرزندان شهدا
همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر
همسر و فرزندان آزادگان دارای یک سال و بالای یک سال اسارت
خواهر و برادر شهید
مشمولین سهمیه 5 درصد ایثارگران
رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
فرزندان جانبازان زیر 25 درصد
فرزندان آزادگان کم تر از یک سال اسارت

توجه داشته باشید که تنها ارگان های زیر جزو مراجع تایید مدت حضور داوطلبانه در جبهه ها هستند :

 • معاونت نیروی انسانی هر یک از رده های نیروهای مسلح در مورد رزمندگان متبوع خود
 • معاونت نیروی انسانی سازمان بسیج مستضعفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد بسیجیان و نیروهای مردمی ، شامل کارکنان دولت و صاحبان مشاغل و صنف های آزاد و افراد فاقد شغل
 • معاونت توسعه و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد جهادگران

نحوه پذیرش افراد دارای سهمیه ایثارگران

پذیرش داوطلبان دارای سهمیه بر اساس نکات و قوانین زیر خواهد بود:

 • جذب و استخدام دارندگان سهمیه 25 درصد ایثارگران ، طبق ضوابط و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می گیرد.
 • سهمیه استخدامی افراد دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران ، به صورت مجزا از سایر سهمیه های آزمون ، در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98 درج شده است ؛ بنابراین داوطلبانی که سهمیه آن ها تایید شده است ، صرفا می توانند شغل محل های مشخص شده در سهمیه ایثارگران را انتخاب نمایند. هم چنین این سهمیه قابل اختصاص به سایر داوطلبان نبوده و در صورتی که سهمیه در نظر گرفته شده تکمیل نگردد ، به صورت محفوظ باقی خواهد ماند.
 • داوطلبانی که متقاضی استفاده از این سهمیه هستند می بایست وضعیت شغلی آن ها در سامانه سجایا (سیستم جامع اطلاع رسانی یک پارچه ایثارگران) ، الزاما ” بیکار “ درج شده باشد. بنابراین لازم است افرادی که متقاضی استفاده از این سهمیه هستند ، از طریق بنیاد محل پرونده خود ، نسبت به مشخص شدن وضعیت شغلی خود و اصلاح آن اقدام نمایند.
 • افراد در صورت داشتن شرایط لازم ، صرفا می توانند از یکی از سهمیه های 5 و یا 25 درصد ایثارگران استفاده کنند.
 • در صورتی که در شرایط اختصاصی دستگاه های اجرایی ، حداقل معدل و حداکثر سن ذکر شده باشد ، جانبازان ، آزادگان ، فرزندان شهدا ، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت ، از این شروط معاف می باشند.
 • افرادی که مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران می باشند ، در صورتی که بر اساس ضوابط بنیاد شهید و امور ایثارگران ، در اولویت استفاده از سهمیه مذکور قرار نگیرند ، مجاز به انتخاب شغل محل های مشخص شده برای این سهمیه نمی باشند و در صورت انتخاب ، این شغل محل ها برای آن ها در نظر گرفته نخواهد شد.
 • کسب حد نصاب نمره آزمون برای مشمولین سهمیه 25 درصد ، الزامی نمی باشد.
 • داوطلبانی که مشمول سهمیه 5 درصد ایثارگران می باشند می بایست از میان شغل محل های سهمیه آزاد ، شغل محل هایی را انتخاب کنند که ظرفیت آن بیش از 1 نفر باشد و هم چنین جزو مشاغل مشخص شده برای سهمیه ایثارگران 25 درصد نباشد.

سهمیه معلولین در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

علاوه بر سهمیه ایثارگران ، در این آزمون سهمیه ای نیز برای معلولان در نظر گرفته می شود و افراد معلول با ارائه معرفی نامه از بهزیستی می بایست در آزمون شرکت نمایند. پذیرش داوطلبان معلول در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی از محل سهمیه استخدامی (3 درصد قانون جامع حمایت از معلولان) می باشد. این افراد صرفا می بایست در آزمون فراگیر شرکت نمایند و پس از کسب حد نصاب نمره مجاز و رقابت بین سایر داوطلبان معلول ، افراد برتر به تعداد دو برابر ظرفیت پذیرش دعوت به مصاحبه می شوند.

سایر نکات و ویژگی های بهره مندی از این سهمیه نیز مطابق زیر می باشد:

 • افرادی که مشمول استفاده از این سهمیه هستند ، می بایست از میان شغل محل های سهمیه آزاد ، آن هایی را انتخاب کنند که دارای ظرفیت بیش از یک نفر باشند. توجه داشته باشید که در شغل محل های دارای یک نفر ظرفیت پذیرش ، انتخاب افراد صرفا بر اساس نمرات کسب شده خواهد بود.
 • معلولین باید توانایی های لازم برای انجام کاری را که جهت آن استخدام می شوند داشته باشند زیرا مطابق آیین نامه های موجود ، در صورتی که معلولیت افراد مانع انجام ماموریت آن ها نباشد ، استخدام آن ها بلامانع است.

سایر سهمیه ها و امتیازات در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

علاوه بر سهمیه های ایثارگران و معلولین ، امتیازات دیگری نیز برای سایر افراد در نظر گرفته می شود ، که در دفترچه ثبت نام بیان می شود. از جمله این سهمیه ها می توان به امتیاز حفظ قرآن کریم اشاره نمود.

حافظان قرآن کریم (درجات 1 تا 3) ، در صورتی که شغل کارشناس امور فرهنگی را انتخاب نمایند ، 10 درصد به امتیاز کسب در آزمون آن ها افزوده خواهد شد. البته بد نیست بدانید که این شغل صرفا در مشاغل وزارت ورزش و جوانان ، بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش بینی شده است.

هم چنین برای مشاغلی که نیاز به مدرک دیپلم دارند ، درجه 5 حفظ قرآن کریم از لحاظ استخدامی معادل مدرک دیپلم در نظر گرفته می شود و علاوه بر آن امتیازات ذکر شده در متن آگهی نیز به آن ها اعطا خواهد شد.

شما عزیزان در صورت بهره مندی از هر یک از سهمیه های فوق ، می بایست در زمان ثبت نام آزمون دستگاه های اجرایی ، سهمیه خود را نیز انتخاب و فعال نمایید. پس از ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی ، بهتر است اطلاعاتتان را پیرامون رشته آزمون خود افزایش دهید ، جهت این امر می توانید با مطالعه منابع آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 98 ، خود را بیش از پیش برای شرکت در این آزمون آماده نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99