خانه کنکور میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور ۱۴۰۲

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور ۱۴۰۲

تاثیر سهمیه 5 درصد جانبازی در کنکور سراسری 1402
میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1402

طبق قوانین موجود در کشور، هر ساله درصدی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جانبازان، ایثارگران، رزمنده ها و همسر و فرزندان آن ها و همچنین خانواده شهدا تعلق می گیرد. نه تنها در کنکور سراسری، بلکه در سایر آزمون ها نیز، این افراد به دلیل شرایط به خصوصی که دارند از سهمیه ویژه ای برخوردار می شوند. کلیه اطلاعات و توضیحات دقیق مرتبط با سهمیه های کنکور را می توان با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استخراج نمود.

استفاده از سهمیه های مختلف کنکور از جمله سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه بهیاران و… مستلزم بهره مندی از یک سری شرایط خاص است که این شروط می بایست به تایید مراجع ذی ربط دولتی از جمله بنیاد شهید، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان سنجش آموزش کشور برسد. مشمولان این امتیازات از جمله سهمیه جانباری 5 درصدی و 25 درصدی، می بایست در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، بخش مربوط به استفاده از سهمیه را تکمیل نموده و اطلاعات و کدهای مربوطه را در صورت لزوم در سایت ثبت نام کنکور سراسری وارد کنند.

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری در صورتی مجاز به استفاده از امتیاز خود هستند که حداقل 70 درصد نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل را کسب کرده باشند.

میزان تاثیر سهمیه جانبازان در کنکور سراسری 1401

هر کدام از سهمیه های کنکور سراسری با درصد مشخصی به داوطلبان اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که سهمیه جانبازان، جزو سهمیه ایثارگران به حساب آمده و تاثیر انواع مختلف آن با توجه به 5 درصد یا 25 درصد بودن سهمیه متفاوت است. هدف از وضع این امتیازات، برقراری عدالت آموزشی و ایجاد شرایط و فرصت برابر برای متقاضیانی است که در موقعیت متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند. این سهمیه ها در توضیحات کارنامه کنکور درج شده و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به آن ترتیب اثر داده خواهد شد.

سهمیه جانبازان یا ایثارگران به دو دسته 5 درصد و 25 درصد تقسیم بندی می گردد که شرح دقیق تاثیرگذاری آن با توجه به توضیحات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401 به ترتیب زیر است.

سهمیه جانبازان 5 درصد

در آزمون سراسری سال 1401، 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل، به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) تعلق می گیرد.

سهمیه جانبازان 25 درصد

بر اساس آخرین مصوبات موجود، 25 درصد ظرفیت کلیه کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص می یابد.

نکات مهم در خصوص سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 1401

در همین خصوص، توصیه می شود که پیش از هرگونه اقدام به نام نویسی در آزمون سراسری و در صورت مشمولیت سهمیه های مذکور، ابتدا از کلیه قوانین و ضوابط مرتبط با آن مطلع شده و سپس به انجام اقدامات لازم بپردازید.

 • ظرفیت در کد رشته محل هایی به دارندگان سهمیه های فوق تعلق می گیرد که امکان گرد کردن ریاضی برای آن ها وجود داشته باشد.
 • طبق قوانین موجود، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبانی که از این سهمیه برخوردارند، تکمیل نشود، ظرفیت باقی مانده ابتدا به دارندگان سهمیه 5 درصد و سپس به داوطلبان پذیرش آزاد تعلق می گیرد.
 • داوطلبانی که مجاز به استفاده از سهمیه 5 درصد یا 25 درصد ایثارگران هستند، جهت بهره مندی از این امتیاز می بایست حد نصاب نمرات آزمون را دریافت کرده باشند. حد نصاب نمره برای این داوطلبان، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل خواهد بود.
 • افراد مشمول این سهمیه، علاوه بر سهمیه ایثارگران، همانند سایر متقاضیان در سهمیه منطقه خود نیز گزینش می شوند.
 • متقاضیانی که از سهمیه ایثارگران 5 درصد یا 25 درصد در پذیرش کنکور سراسری خود استفاده نموده و در دوره های روزانه یا غیرروزانه دانشگاه ها پذیرفته شده اند، حتی در صورت انصراف از واحد محل قبولی خود نیز مجاز به استفاده مجدد از این امتیاز نخواهند بود.

افرادی مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران 5 و 25 درصدی هستند که در حین تکمیل روند ثبت نام کنکور سراسری، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه جانبازان را فعال کرده و همچنین کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را در قسمت مربوطه وارد نموده باشند. متقاضیانی که هنگام ثبت نام کنکور سراسری علاقه مندی خود به استفاده از هر یک از سهمیه های کنکور را اعلام نکرده اند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش امکان استفاده از این سهمیه را برای خود فراهم کنند. همچنین در زمان انتخاب رشته کنکور نیز این فرصت برای داوطلبان ایجاد می شود که سهمیه آزمون خود را مشخص نمایند.

توجه داشته باشید که کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری داوطلبان از طریق سازمان ها و نهادهایی که پرونده جبهه صاحب امتیاز در آن قرار دارد، قابل دریافت خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- سهمیه جانبازان جزو کدام سهمیه به شمار می آید؟

سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود.

2- چه افرادی می توانند از سهمیه جانبازان 25 درصد استفاده نمایند؟

همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثرها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها می توانند از این امتیاز استفاده کنند.

3- شرط نمره استفاده از سهمیه جانبازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به چه ترتیب است؟

داوطلبان می بایست حداقل 70 درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کرده باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸۹ نظر
 1. amir

  سلام خسته نباشید پدر من ۱۵درصد داره ایا در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم امکان قبول شدنم در ۴۰۵ هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود این سهمیه ایثارگری شما، شما را برای رسیدن به دانشگاه فرهنگیان کمک خواهد کرد و شما را در اولویت قرار می دهد.

 2. نارین

  سلام من پدرم۱۵ درصد سهمیه ایثارگران داره در رشته حسابداری تاثیری داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله تاثیر گذار است، شما میتوانید از این سهمیه استفاده کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور