تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1401

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1401

تاثیر سهمیه 5 درصد جانبازی در کنکور سراسری 1401
میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1401

طبق قوانین موجود در کشور، هر ساله درصدی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جانبازان، ایثارگران، رزمنده ها و همسر و فرزندان آن ها و همچنین خانواده شهدا تعلق می گیرد. نه تنها در کنکور سراسری، بلکه در سایر آزمون ها نیز، این افراد به دلیل شرایط به خصوصی که دارند از سهمیه ویژه ای برخوردار می شوند. کلیه اطلاعات و توضیحات دقیق مرتبط با سهمیه های کنکور را می توان با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استخراج نمود.

استفاده از سهمیه های مختلف کنکور از جمله سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه بهیاران و… مستلزم بهره مندی از یک سری شرایط خاص است که این شروط می بایست به تایید مراجع ذی ربط دولتی از جمله بنیاد شهید، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان سنجش آموزش کشور برسد. مشمولان این امتیازات از جمله سهمیه جانباری 5 درصدی و 25 درصدی، می بایست در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، بخش مربوط به استفاده از سهمیه را تکمیل نموده و اطلاعات و کدهای مربوطه را در صورت لزوم در سایت ثبت نام کنکور سراسری وارد کنند.

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری در صورتی مجاز به استفاده از امتیاز خود هستند که حداقل 70 درصد نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل را کسب کرده باشند.

میزان تاثیر سهمیه جانبازان در کنکور سراسری 1401

هر کدام از سهمیه های کنکور سراسری با درصد مشخصی به داوطلبان اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که سهمیه جانبازان، جزو سهمیه ایثارگران به حساب آمده و تاثیر انواع مختلف آن با توجه به 5 درصد یا 25 درصد بودن سهمیه متفاوت است. هدف از وضع این امتیازات، برقراری عدالت آموزشی و ایجاد شرایط و فرصت برابر برای متقاضیانی است که در موقعیت متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند. این سهمیه ها در توضیحات کارنامه کنکور درج شده و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به آن ترتیب اثر داده خواهد شد.

سهمیه جانبازان یا ایثارگران به دو دسته 5 درصد و 25 درصد تقسیم بندی می گردد که شرح دقیق تاثیرگذاری آن با توجه به توضیحات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401 به ترتیب زیر است.

سهمیه جانبازان 5 درصد

در آزمون سراسری سال 1401، 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل، به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) تعلق می گیرد.

سهمیه جانبازان 25 درصد

بر اساس آخرین مصوبات موجود، 25 درصد ظرفیت کلیه کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص می یابد.

نکات مهم در خصوص سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 1401

در همین خصوص، توصیه می شود که پیش از هرگونه اقدام به نام نویسی در آزمون سراسری و در صورت مشمولیت سهمیه های مذکور، ابتدا از کلیه قوانین و ضوابط مرتبط با آن مطلع شده و سپس به انجام اقدامات لازم بپردازید.

 • ظرفیت در کد رشته محل هایی به دارندگان سهمیه های فوق تعلق می گیرد که امکان گرد کردن ریاضی برای آن ها وجود داشته باشد.
 • طبق قوانین موجود، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبانی که از این سهمیه برخوردارند، تکمیل نشود، ظرفیت باقی مانده ابتدا به دارندگان سهمیه 5 درصد و سپس به داوطلبان پذیرش آزاد تعلق می گیرد.
 • داوطلبانی که مجاز به استفاده از سهمیه 5 درصد یا 25 درصد ایثارگران هستند، جهت بهره مندی از این امتیاز می بایست حد نصاب نمرات آزمون را دریافت کرده باشند. حد نصاب نمره برای این داوطلبان، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل خواهد بود.
 • افراد مشمول این سهمیه، علاوه بر سهمیه ایثارگران، همانند سایر متقاضیان در سهمیه منطقه خود نیز گزینش می شوند.
 • متقاضیانی که از سهمیه ایثارگران 5 درصد یا 25 درصد در پذیرش کنکور سراسری خود استفاده نموده و در دوره های روزانه یا غیرروزانه دانشگاه ها پذیرفته شده اند، حتی در صورت انصراف از واحد محل قبولی خود نیز مجاز به استفاده مجدد از این امتیاز نخواهند بود.

افرادی مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران 5 و 25 درصدی هستند که در حین تکمیل روند ثبت نام کنکور سراسری، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه جانبازان را فعال کرده و همچنین کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را در قسمت مربوطه وارد نموده باشند. متقاضیانی که هنگام ثبت نام کنکور سراسری علاقه مندی خود به استفاده از هر یک از سهمیه های کنکور را اعلام نکرده اند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش امکان استفاده از این سهمیه را برای خود فراهم کنند. همچنین در زمان انتخاب رشته کنکور نیز این فرصت برای داوطلبان ایجاد می شود که سهمیه آزمون خود را مشخص نمایند.

توجه داشته باشید که کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری داوطلبان از طریق سازمان ها و نهادهایی که پرونده جبهه صاحب امتیاز در آن قرار دارد، قابل دریافت خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- سهمیه جانبازان جزو کدام سهمیه به شمار می آید؟

سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود.

2- چه افرادی می توانند از سهمیه جانبازان 25 درصد استفاده نمایند؟

همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثرها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها می توانند از این امتیاز استفاده کنند.

3- شرط نمره استفاده از سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 1401 به چه ترتیب است؟

داوطلبان می بایست حداقل 70 درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کرده باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۰۰ نظر

 1. سلام من پارسال از سهیمه استفاده کردم و دانشگاه پیام نور قبول شدم ولی نرقتم یعنی ثبت نام نکردم امسال برای کنکور ۱۴۰۱ میتونم از سهیمه ۵ درصد پدرم دوباره استفاده کنم؟؟؟

 2. سلام ببخشید اگر در کنکور یک بار از سهمیه استفاده کنیم و قبول نشیم امکان دارد سال بعد هم از سهمیه استفاده کنیم؟

 3. عرضه سلام و خسته نباشید
  جانباز
  فرزنده ۶۰%
  هستم یکبار از سهمیه ایثارگری در کنکور استفاده کردم و در دانشگاه آزاد اسلامی فارغ تحصیل شدم
  آیا این امکان وجود دارد دوباره برای یک رشته دیگر برای تحصیل از سهمیه ایثارگری استفاده کنم؟سپاس فراوان

 4. سلام پدر بزرگ من ۲۵ درصد جانبازی داره آیا من میتونم ازش استفاده کنم ؟

 5. سلام میخواستم بپرسم ثبت ازدواج سهمیه جانبازی رو از بین میبره اگه فرزند جانباز ۲۵ درصد ازدواج کنه سهمیه بهش تعلق نمیگیره؟

 6. سلام پدر بزرگه پدری من جانبازی ۷۵ درصد داره و پدرع منم فوت کرده من میتونم از سهمیه جانبازیش استفاده کنم؟

 7. سلام و درود من فرزند جانباز ۱۰٪ هستم تاثیری توی کنکورم داره این مقدار؟

 8. سلام من همسر دوم دارم ایا او می تواند از امتیازات جانبازی بنده حقیر استفاده کنند

 9. سلام من فرزند جانباز ۴۵درصد هستم میخواستم بدونم چقد تاثیر داره در کنکورم ؟؟

 10. من عموم ۲۵ درصد جانبازه آیا سهمیه کنکوری به منم تعلق میگیره؟ممنون

 11. سلام من فرزندجانباز ۳۵ درصدهستم داخل برگه ثبت نام کنکورنوشته سهمیه فرزندجانباز۲۵ درصدوبالاتر اما توکارت ورود به جلسه ام نوشته بود سهمیه مناطق الان من سهمیه ایثارگری دارم ممنون راهنماییم کنید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور