تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1400

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1400

تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1400
میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 1400

طبق قوانین موجود در کشور، هر ساله درصدی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جانبازان، ایثارگران، رزمنده ها و همسر و فرزندان آن ها و همچنین خانواده شهدا تعلق می گیرد. نه تنها در کنکور سراسری، بلکه در سایر آزمون ها نیز، این افراد به دلیل شرایطی که دارند از سهمیه ی ویژه ای برخوردار می شوند.

داوطلبانی که از شرایط استفاده از سهمیه جانبازان در کنکور سراسری برخوردار هستند، می بایست در هنگام ثبت نام کنکور، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه خود را فعال نمایند. استفاده از سهمیه های جانبازان، ایثارگران و… در پذیرش داوطلب بسیار موثر است، به طوری که رتبه او را به شکل چشمگیری کاهش می دهد. داوطلبانی که مجاز به استفاده از سهمیه جانبازی هستند، می بایست حدنصابی را که برای استفاده از این سهمیه در نظر گرفته شده است کسب نمایند، در غیر این صورت رتبه آن ها در سهمیه ایثارگری محاسبه نخواهد شد.

داوطلبان دارای سهمیه در صورتی مجاز به استفاده از سهمیه خود هستند که 70 درصد نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل را کسب کرده باشند.

میزان تاثیر سهمیه جانبازان بر نتیجه آزمون سراسری 1400

سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان کنکور، از جمله سهمیه های کنکور هستند که هر کدام با یک درصد مشخصی بر نتایج آزمون تاثیر گذارند. سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود و با توجه به درصد جانبازی، میزان تاثیر آن بر نتیجه آزمون متفاوت خواهد بود.

سهمیه جانبازان 5 درصد

در آزمون سراسری سال 1400، 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل، به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزند رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) تعلق می گیرد.

سهمیه جانبازان 25 درصد

جانبازان عزیزی که دارای جانبازی 25 درصد به بالا هستند و همچنین همسر و فرزندان آن ها، می توانند از سهمیه جانبازی 25 درصد استفاده نمایند.

علاوه بر افراد نام برده، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان نیز جزو مشمولین استفاده از این سهمیه هستند.

طبق این سهمیه که همان “سهمیه ایثارگران 25 درصد” نامیده می شود، 25 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل در کنکور سراسری، به افراد نام برده اختصاص می یابد.

نکاتی در خصوص نحوه پذیرش افراد دارای سهمیه کنکور سراسری 1400

  • ظرفیت در کد رشته محل هایی به دارندگان سهمیه های فوق تعلق می گیرد که امکان گرد کردن ریاضی برای آن ها وجود داشته باشد.
  • طبق قوانین موجود، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبانی که از این سهمیه برخوردارند، تکمیل نشود، ظرفیت باقی مانده آن ابتدا به دارندگان سهمیه 5 درصد که دارای شرایط لازم باشند تعلق می گیرد.
  • ظرفیت باقی مانده از سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز در صورت عدم تکمیل، به داوطلبان با ظرفیت آزاد تعلق خواهد گرفت.
  • داوطلبانی که مجاز به استفاده از سهمیه 5 درصد و یا 25 درصد ایثارگران هستند، جهت بهره مندی از این سهمیه می بایست حد نصاب نمرات آزمون را کسب کرده باشند. حد نصاب نمره برای این داوطلبان، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل می باشد.
  • داوطلبان دارای این سهمیه، علاوه بر سهمیه ایثارگران، همانند سایر متقاضیان در سهمیه منطقه خود نیز گزینش می شوند.

همان طور که می دانید افرادی مجاز به استفاده از این سهمیه هستند که در ثبت نام کنکور، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه جانبازان را فعال کرده باشند و همچنین کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را در قسمت مربوطه وارد نموده باشند. متقاضیانی که هنگام ثبت نام علاقه مندی خود به استفاده از هر یک از سهمیه های کنکور اعلام نکرده اند، می توانند با ارسال درخواست به سازمان سنجش امکان استفاده از این سهمیه را برای خود فراهم کنند. همچنین در زمان انتخاب رشته کنکور نیز این فرصت برای داوطلبان ایجاد می شود که سهمیه آزمون خود را مشخص نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید روی لینک نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش و همچنین لینک مطالب فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چند درصد از نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل برای استفاده از سهمیه جانبازی در کنکور سراسری الزامی است؟

داوطلبان می بایست 70 درصد نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در این گزینش را کسب کرده باشند.

2- سهمیه جانبازان جزو کدام سهمیه بشمار می آید؟

سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود.

3- چه افرادی می توانند از سهمیه جانبازان 25 درصد استفاده نمایند؟

جانبازان عزیزی که دارای جانبازی 25 درصد به بالا هستند و همچنین همسر و فرزندان آن ها، می توانند از این سهمیه استفاده کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۶ نظر

  1. سلام من همسر دوم دارم ایا او می تواند از امتیازات جانبازی بنده حقیر استفاده کنند

  2. سلام من فرزند جانباز ۴۵درصد هستم میخواستم بدونم چقد تاثیر داره در کنکورم ؟؟

  3. من عموم ۲۵ درصد جانبازه آیا سهمیه کنکوری به منم تعلق میگیره؟ممنون

  4. سلام من فرزندجانباز ۳۵ درصدهستم داخل برگه ثبت نام کنکورنوشته سهمیه فرزندجانباز۲۵ درصدوبالاتر اما توکارت ورود به جلسه ام نوشته بود سهمیه مناطق الان من سهمیه ایثارگری دارم ممنون راهنماییم کنید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه