خانه کنکور میزان تاثیر سهمیه کارمندی در کنکور سراسری 1402

میزان تاثیر سهمیه کارمندی در کنکور سراسری 1402

تاثیر سهمیه کارمندی در آزمون سراسری 1402
میزان تاثیر سهمیه کارمندی در کنکور سراسری 1402

تمامی داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت می نمایند، مشمول سهمیه ای می شوند که بسته به نوع آن، می تواند رتبه داوطلب را تغییر دهد. علاوه بر سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی و سایر موارد، سهمیه های دیگری برای بهیاران و کارمندان وجود دارد که برای افرادی با شرایط خاص تر قابل استفاده است.

اگر چه الان چند سالی است که سهمیه کارمندی حذف شده اما در صورت اجرایی شدن دوباره آن، کارمندان واجد شرایط برخی از ارگان ها می توانند تمایل خود را جهت استفاده از این سهمیه در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 1401 اعلام نمایند که در ادامه این مقاله، نکات و ضوابط استفاده از آن را بیان کرده ایم.

تنها کارمندان واجد شرایط برخی از سازمان ها می توانند از سهمیه کارمندی استفاده کنند.

شرایط استفاده از سهمیه کارمندان در کنکور سراسری 1401

همان طور که از نام این سهمیه مشخص است، افرادی می توانند از آن استفاده کنند که به عنوان کارمند، شناخته می شوند. اما آیا کارمندان هر سازمانی می تواند از این سهمیه استفاده نماید یا خیر؟ پاسخ این سوال، منفی است چرا که بسته به رشته های مختلف، مشمولان سهمیه کارمندی هم متفاوت خواهند بود.

سهمیه کارمندی، به کارکنان رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به آن که بومی استان مربوطه باشند، تعلق می گیرد. این افراد حدود 10 درصد ظرفیت رشته های نوبت دوم یا شبانه را به خود اختصاص می دهند. نکاتی که در این زمینه قابل توجه می باشند به شرح زیر است.

  • استفاده از سهمیه کارمندی، مشروط بر داشتن سن 35 سال تمام به هنگام ثبت نام می باشد.
  • درصورت قبولی در کنکور سراسری با استفاده از سهمیه کارمندی، امتیازات خاصی مانند پرداخت کمک هزینه، پرداخت شهریه و ماموریت در حین تحصیل، شامل حال داوطلبان نمی باشد.
  • مسئولیت اطلاعاتی که از سوی داوطلب ثبت می شود مانند شرط سنی و انتخاب رشته، برعهده شخص خود اوست. زیرا پس از پذیرش و قبولی در دانشگاه، نیاز به ارائه مدارک مربوطه می باشد و اگر این مدارک با اطلاعات ثبت شده مغایرت داشته باشد، ثبت نام او لغو خواهد شد.

علاوه بر این که 10 درصد ظرفیت رشته ها به کارکنان وزارت علوم اختصاص می یابد، رشته هایی نیز هستند که درصدی از ظرفیت آن ها به گروهی از داوطلبان تعلق می گیرد. یکی از آن ها، رشته راهنمایی و مشاوره است که 80 درصد ظرفیتش به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش تعلق می گیرد.

در رشته های گروه پزشکی نیز این نوع از سهمیه به چشم می خورد به طور مثال در رشته های گروه آموزش پزشکی، حدود 20 درصد ظرفیت پذیرش در دوره های شبانه هر رشته به کارکنان و دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اختصاص می یابد اما این افراد می بایست یا دارای شرایط بومی باشند و یا حداقل 3 سال سابقه استخدام در همان استان را داشته باشند.

آیا سهمیه کارمندان در کنکور سراسری 1401 حذف شده است؟

یکی از راه های مطلع شدن از شرایط و سهمیه های اعمال شده در کنکور سال 1401، مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری می باشد اما با توجه به طرح های پیشنهاد شده یک سری تغییرات در نحوه تاثیر این سهمیه ها اعمال شده است.

باتوجه به لایpه های مورد بررسی قرار گرفته درباره موضوع حذف سهمیه های کنکور سراسری در جلسات اخیر و با توجه به بررسی دفترچه راهنمای ثبت نام، سهمیه کارمندی چند سالی است که از میان سهمیه های کنکور سراسری حذف شده و افراد دیگر نمی توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

پس همان طور که ذکر شد، سهمیه کارمندی در صورت اعمال شدن، به تعداد معدودی از افراد و با توجه به شرایطی خاص، تعلق می گیرد. اما اگر جزو آن دسته از افراد هستید که دارای سهمیه های دیگری نیز مانند سهمیه 5 درصد ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا و … می باشید، می توانید از لینک های مربوطه استفاده کرده و به کسب اطلاعات بیشتر بپردازید.

 

سوالات متداول

1- آیا کسانی که با استفاده از سهمیه کارمندی در کنکور قبول شده اند، شامل امتیاز پرداخت کمک هزینه می شوند؟

درصورت قبولی در کنکور سراسری با استفاده از سهمیه کارمندی، امتیازات خاصی مانند پرداخت کمک هزینه، پرداخت شهریه و ماموریت در حین تحصیل، شامل حال داوطلبان نمی باشد.

2- سهمیه کارمندی کنکور سراسری به شاغلین کدام سازمان ها تعلق می گیرد؟

سهمیه کارمندی، به کارکنان رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به آن که بومی استان مربوطه باشند، تعلق می گیرد.

3- شرط سنی جهت استفاده از سهمیه کارمندی کنکور سراسری به چه صورت می باشد؟

استفاده از سهمیه کارمندی، مشروط بر داشتن سن 35 سال تمام به هنگام ثبت نام می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. باسلام
    من معلم رسمی هستم و ۶سال سابقه دارم وتعهد۵ساله داده ام .ایامیتوانم درکنکور تجربی شرکت کنم ودرصورت قبولی رشته های پزشکی ایاامکان تحصیل وجوددارد؟

    • با سلام، برای ادامه ی تحصیل و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، لازم است ابتدا موافقت آموزش و پرورش را کسب نمایید.

دریافت مشاوره پیج کنکور