تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود از ادامه تحصیل منصرف شوند می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل ها بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است، می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه)، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 • پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو حکم وجود ندارد و رابطه دانشجو با آن واحد دانشگاهی قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 1400

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی اکنون هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1400 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته  (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل 1400 هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

سوالات متداول

1- آیا برای شرکت در کنکور سراسری، نیاز است که داوطلب مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهد؟

خیر، چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

2- داوطلبان تا چه مدت می توانند انصراف از دانشگاه آزاد 1400 خود را پس یگیرند؟

دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.

3- شرایط دانشجویان مشمول خدمت سربازی در انصراف از دانشگاه آزاد 1400 چیست؟

اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸۲۵ نظر

 1. سلام
  من دانشجوی دانشگاه ازاد هستم بدون کنکور وارد شدم خواستم بدونم اگه امسال فرهنگیان قبول شدم چه زمانی باید از دانشگاه آزاد انصراف بدم باید قبل مصاحبه انصراف بدم یا بعد اعلام نتایج نهایی که شهریوره؟

 2. سلام من ورودی ترم دوم کارشناسی پیوسته هستم اگر قبل از شروع امتحانات ترم انصراف بدم و شرکت نکنم ممکن که مشمول پرداخت هزینه انصراف نشم؟

 3. یعنی فرد با گذارندن ۷۲ واحد درسی حتی اگر تمایلی به دریافت مدرک کاردانی هنگام انصراف نداشته باشد بازهم کاردانی بهش تعلق میگیره و نمیتونه در کنکور شرکت؟
  لطفا سوالم رو کامل جواب بدید با سپاس فراوان.

  • با سلام، مطابق با شرایط نظام وظیفه، در صورت دریافت مدرک کاردانی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته وجود ندارد.

 4. سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد ترم ۶ ام هستم.
  تا الان بیشتر از ۷۰ واحد پاس کردم میخواستم سال دیگه مرخصی بگیرم و برای کنکور ۱۴۰۲ آماده بشم آیا با توجه به اینکه من بیشتر از ۷۰ واحد پاس کردم مدرک کاردانی اجباری به من تعلق میگره و من دیگر حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در مقطع لیسانس رو ندارم ؟ یا اینکه مدرک کاردانی در صورت درخواست دانشجو تعلق میگیره ؟

  • با سلام و و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، در صورت گذراندن حداقل ۷۰ واحد درسی، به شما مدرک کاردانی تعلق میگیرد.

 5. سلام وقتتون بخیر،من دانشجوی رشته کارشناسی پیوسته هستم ترم آخرم فقط ۲۴واحدم مونده ولی میخام انصراف بدم ممکن هست که بتونم با این وضعیت لیسانس بگیرم؟!

 6. سلام خسته نباشید
  من می‌خوام بعد کنکور امسال که قراره برگزار بشه ارشد برم دانشگاه آزاد و در طول سال بعدی دوباره برای ارشد بخونم و دوباره شرکت کنم و اگه دولتی قبول شدم از آزاد انصراف بدم، اولین انصرافم هم حساب میشه
  از لحاظ سربازی مشکلی پیش نمیاد؟
  بعد انصراف یک سال معافیت تحصیلی برای دوباره رفتن به دانشگاهو دارم دیگه؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، آقایان قبل از رفتن به خدمت سربازی، یکبار حق انصراف از تحصیل و استفاده از مهلت یک ساله بعد از آن را دارند.

 7. سلام من دانشجوی دختر هستم که یک بار از دانشگاه انصراف دادم و امسال دوباره دانشگاه میرم میخواستم بدونم طبق قوانین جدید میتونم بار دیگه هم انصراف بدم؟ چون دارم دوباره برای کنکور سراسری درس میخونم

 8. سلام
  دانشجوی دانشگاه آزادم
  آیا برای ثبت نام و ورود به دانشگاه سراسری باید حتما از دانشگاه آزاد انصراف بدم؟؟؟

 9. سلام وقت بخیر بنده پسر هستم و دانشجوی نا پیوسته ارشد مخابرات هستم در زمان کاردانی یک بار انصراف داشته ام.
  در حال حاظر دانشگاه دولتی درس می خوانم و می خواهم انصراف بدهم و دانشگاه آزاد ثبت نام کنم.
  با توجه به اینکه قبلا یک بار انصراف داده ام آیا می توانم مجدد انصراف بدهم و از دانشگاه دولتی به دانشگاه آزاد بروم.

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، آقایان قبل از دریافت کارت پایان خدمت، در طول تحصیل صرفا یکبار مجاز به انصراف می باشند.

 10. سلام
  من بدون کنکور وارد یک رشته دانشگاه ازاد شدم ، ولی الان می خوام انصراف بدم و وارد یک رشته بدون کنکور دیگه در دانشگاه دیگه ای بشم ، آیا مشکلی وجود نداره ، دوره کارشناسی پیوسته

  • با سلام و درود، حیر، در صورت ارائه رشته مورد نظر در دانشگاه آزاد به صورت بدون کنکور، محدودیتی بابت ثبت نام نخواهید داشت.

 11. سلام من چند ترم دانشگاه ازاد درس خوندم به دلیل علاقه نداشتن به رشته تحصیلی دیگه سراغ دانشگاه نرفتم انصراف ندادم فقط پیگیرش نشدم الان دانشجو اخراجی محسوب میشم

  • با سلام و درود، جهت بررسی وضعیت خود (اخراجی یا انصرافی) می بایست نسبت به مراجعه حضوری به واحد دانشگاهی مراجعه نمایید.

 12. سلام من یک بار انصراف دادم الان اگر دوباره انصراف بدم و برم سربازی بعد از سربازی میتونم مجدد داخل دانشگاه آزاد ثبت نام کنم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره