تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دانشگاه آزاد / شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری حرفه ای و تخصصی ، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

شرایط انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود ، از ادامه تحصیل منصرف شوند می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل ها بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده ، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است ،می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه) ، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 •  پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو حکم وجود ندارد و رابطه دانشجو با آن واحد دانشگاهی قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود ، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم ، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند ، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی ، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود ، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی اکنون هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 98 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته  (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • تمامی دانشجویانی که در دانشگاه آزاد پذیرش شده اند (به جز دانشجویان دکترای حرفه ای گروه پزشکی)، چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 مهرماه و ورودی های نیمسال دوم تا 30 بهمن ماه، انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایند، مشمول هزینه انصراف نخواهند شد. چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 آذرماه و ورودی های بهمن ماه تا 31 اردیبهشت ماه انصراف دهند، 50 درصد شهریه (ثابت و متغیر) از آن ها دریافت و مابقی آن عودت داده خواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۹۰ نظر

 1. Avatar

  سلام من دانشجوی زبان ورودی مهر۹۸ دانشگاه ازادهستم بک ترم رفتم ولی تدن ۳ رونرفتم ومیخوام کنکور۹۹ شرکت کنم ازدانشگاه مرخصی با انصرلف نگرفتم ایا میتونم کنکور۹۹ شرکت کنم واگرقبول شدم برم ایا باید هزینه انصراف بپردلزم حای اگردانشگاه ازادقبکل بشم ۱۹ سالمه الان مشمول خدمت هستم اگرقفول نشم باسدبرم خدمت سربازی لطفل منوراهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   شما می توانید در آزمون سراسری شرکت کرده و درصورت قبولی در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر انصراف قطعی خود را در واحد آموزشی که هم اکنون در آن در حال تحصیل هستید ثبت نمایید؛ در ضمن برای ثبت قطعی انصراف می بایست هزینه آن را نیز بپردازید. لازم به ذکر است داوطلبان آقا که دارای منع از سوی نظام وظیفه هستند پس از ثبت درخواست اولین انصراف ۶ الی ۱۲ ماه مهلت دارند تا در رشته مورد نظر پذیرفته شوند؛ همچنین در طی تمامی مقاطع تحصیلی درصورت انصراف دوم مشمول خدمت سربازی می شوند.

 2. Avatar

  سلام من ترم دو آزاد هستم و فقط شهریه متغیر رو پرداخت کردم و قرار نیست در امتحان ها شرکت کنم اگه من انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم ؟؟
  و یکیم قراره توی کنکور ۹۹ شرکت کنم اگه تا شهریور صبر کنم نتایج بیاد و بعد انصراف بدم ممکن میشه چون گفتین تا سه ماه قبل باید انصراف داد خواهش میکنم پاسخ بدید تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام. برای شرکت در کنکور سراسری صرفا دانشجویان دوره های روزانه می بایست قبل از ثبت نام در آزمون انصراف خود را اعلام کنند؛ شما می توانید در کنکور سراسری شرکت کرده و بعد از کسب پذیرش نهایی از دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید. چنانچه از یک واحد دانشگاهی انصراف دهید مطابق با آیین نامه دانشگاه مشمول پرداخت جریمه می باشید.

 3. Avatar

  با عرض سلام وخسته نباشید
  من الان ترم ۴ کارشناسی دانشگاه آزاد هستم و به دلایلی نتونستم در این ۴ ترم درس بخونم و نمره هام خوب نشد، حالا سوال من از شما اینه که آیا من میتونم انصراف بدم و دوباره در رشته ی خودم و در دانشگاه خودم ثبت نام کنم و تطبیق واحد هم نزنم، یعنی کاملا از اول شروع کنم ؟ (رشته ی مورد نظر من به صورت بدون کنکور پذیرش دارد).

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه برای اولین بار درخواست انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایید می توانید مجدد در مقطع کارشناسی پیوسته در رشته مذکور به تحصیل بپردازید.لازم به ذکر است معمولا امکان تحصیل مجدد در رشته قبلی و در همان واحد دانشگاهی وجود نخواهد داشت.

 4. Avatar

  من ورودی ۹۵ دانشگاه آزادم الان بعد از اتمام ترم ۸ میخوام انصراف بدم و کلا هم ۶۰ واحد پاس کردم برم یک دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام کنم آیا از نظر سنوات بهم مهلت داده میشه ۴ سال دیگه ک کارشناسیم رو بگیرم یا نه چنین امکانی نیست
  کار خاصی لازمه این وسط انجام بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما دارای منع از سوی نظام وظیفه باشید و برای اولین بار درخواست انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت کنید ، می توانید پس از نام نویسی در دانشگاه موردنظر از معافیت تحصیلی مجدد بهره مند شوید.لازم به ذکر است پس از انصراف ۶ الی ۱۲ ماه مهلت دارید تا در رشته مدنظر ثبت نام کنید و باید وضعیت تحصیلی خود را در مرکز پلیس + ۱۰ نزدیک منزل خود مشخص نمایید.

 5. Avatar

  سلام ببخشید من دانشجوی انصرافی دانشگاه آزادم برای ثبت نام کنکور۹۹ تو فرم ثبت نام بند ۳۳ رو نزدم دانشجوی انصرافی و گزینه هیچکدام رو انتخاب کردم میشه بگین برای انتخاب رشته مشکلی واسم پیش میاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می بایست در زمان ثبت نام کنکور تمامی موارد را به درستی و مطابق با شرایط فعلی خود ثبت کنید ، چنانچه اطلاعات ثبت نامی شما دارای مغایرت باشد در مهلت ویرایش می توانید اطلاعات خود را تغییر دهید.

 6. Avatar

  سلام خسته نباشید من ورودی ۹۸ دانشگاه ازاد هستم میخواستم بپرسم اخر ترم دوم باید از این شهر به شهر دیگه مهاجرت کنم اگه از دانشگاه انصراف بدم برم دانشگاه شهر مقصدم اونجا ثبت نام کنم ترم سوم اون رشته حساب میشم یا باید باز از ترم اول شروع کنم تورو خدا لطفا جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورتی که انصراف خود را در دانشگاه ثبت کرده و قصد ثبت نام در واحد دانشگاهی جدید را دارید ، می توانید ریز نمرات خود را به واحد آموزشی دانشگاه تحویل داده تا در صورت مورد تایید قرار گرفتن نمرات شما ، تطبیق واحد انجام شود.

 7. Avatar

  سلام وقت بخیر من ورودی سال ۹۲دانشگاه آزاد قزوین هستم تو مقطع کاردانی و کلا ۵ ترم رفتم دانشگاه و دیگه نرفتم انصراف هم ندادم الان بخاطر سربازی باید انصراف بدم میخواستم بدون حدودا چقدر باید هزینه انصراف بدم؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   سلام ، برای محاسبه هزینه انصراف واحد های دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی پیوسته معمولا ، تعداد نیمسال های ثبت شده را از ۸ ترم کم می کنیم و پاسخ به دست آمده را در نصف شهریه ثابت ضرب می کنیم . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد مراجعه نمایید .

 8. Avatar

  سلام من ورودی ۹۸ بودم. بعد از ثبت نام انصراف دادم ولی دانشگاه گواهی موقت دیپلم و ریز نمراتمو نگه داشت و گفت هر دانشگاه ک سال آینده برم مدارکمو میفرسته اونجا. چنین قانونی وجود داره؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   به طور معمول دانشگاه آزاد مدرک تحصیلی دانشجویان آقا که دارای منع از سوی نظام وظیفه می باشند را نگه داشته و پس از قبولی در واحد دانشگاهی دوم مدارک را در اختیار دانشگاه مذکور قرار می دهد.

 9. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم ۲ حقوق دانشگاه ازاد هستم،ترم ۱ رو در کرج خوندم سپس انصراف دادم وترم۲رو اومدم رشت میخواستم بدونم اگه کنکور۱۴۰۰شرکت کنم میتونم برای بار دوم انصراف بدم و رشته ی قبولی کنکورم ادامه تحصیل بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   بله ؛ مطابق با شرایط و ضوابط شرکت در آزمون سراسری ، دانشجویان دانشگاه آزاد می توانند در آزمون نام نویسی کنند و پس از قبولی در رشته و واحد دانشگاهی موردنظر انصراف خود را در دانشگاه محل تحصیل در رشته قبلی ثبت نمایند.لازم به ذکر است محدودیت از لحاظ تعداد دفعات انصراف شامل داوطلبان آقا که منعی از سوی نظام وظیفه دارند می باشد.

 10. Avatar

  سلام
  من در سال ٩۶ وارارد دانشگاه آزاد شدم
  و فقط یه ترم در دانشگاه تحصیل کردم و به خاطر یک سرى شرایط مجبور شدم ترک تخصیل کنم بدون اطلاع دادن به والدین و دانشگاه
  من اگر امسال بخوام برم دانشگاه و مدارکمو تحویل بگیرم مشکلى پیش میاد؟
  و اینکه هزینه انصراف براى من چه شکلى خواهد بود؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما تمایل به دریافت مدارک تحصیلی خود از دانشگاه مذکور دارید می بایست ابتدا وضعیت تحصیلی خود را در واحد دانشگاهی مشخص نمایید ، لذا درصورتی که قصد انصراف داشته باشید می بایست هزینه آن را پرداخت کنید که با توجه به شرایط فوق الذکر (نصف شهریه ثابت) × ۷ را از شما دریافت می کنند البته امکان افزایش هزینه انصراف مطابق با آئین نامه داخلی دانشگاه وجود دارد.لازم به ذکر است مطابق با قوانین دانشگاه آزاد، واحد آموزشی تا پیش از ابلاغ حکم انصراف ، موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.

 11. Avatar

  سلام من دانشجو برق روزانه هستم ترم ۱ ثبت نام کردم رفتم دانشگاه ترم ۲ ثبت نام کردم نرفتم ترم ۳ ثبت نام هم نکردم ولی انصراف نداده بودم دی ماه رفتم انصراف ثبت کردم موافقت شد بیشتر تسویه هارو زدن چند مورد مونده ولی فرم شماره ۲ را نتونستم برسونم تا الان به دانشگاه اگر قبل ۱۲/۲۵ نتونم برسونم دانشگاه یا اونجا طول بکشه چی میشه؟ ممنون خیلی نگرانم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   معمولا شما میتوانید تا قبل از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری فرم شماره ۲ را تکمیل کرده و به تایید واحد آموزشی دانشگاه برسانید.

 12. Avatar

  سلام من ترم ۴ کارشناسی روان شناسی هستم و بنا به دلایلی قصد انصراف و ثبت نام در واحد الکترونیکی را دارم آیا واحد هایی که گذروندم مطابقت داده میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه محتوای آموزشی دروس گذرانده شده حداقل %۸۰ با محتوای دروس مشابه در رشته دوم مطابقت داشته و نمره هر یک از دروس کمتر از ۱۲ نباشد ، همچنین دانشگاه واحد مقصد موافقت نماید می توانید نسبت به معادلسازی دروس گذرانده شده اقدام نمایید.

 13. Avatar

  سلام من بهمن ۹۸ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم .
  حدودا یه ماه پیش . و ترم اول کارشناسی ناپیوسته هستم . شرایط انصرافم رو توضیح میدین ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   دانشجویان دانشگاه های آزاد در صورت ثبت انصراف می بایست جریمه در نظر گرفته شده را پرداخت کرده تا بتوانند انصراف قطعی را ثبت کنند. لازم به ذکر است مطابق با آیین نامه دانشگاه های آزاد در صورتی که انصراف خود را ثبت کرده و بلافاصله در یک واحد دانشگاهی آزاد پذیرفته شوید معمولا نیاز به پرداخت جریمه نمی باشد ، البته می بایست قوانین داخلی دانشگاه را در نظر بگیرید.

 14. Avatar

  سلام لطفا پاسخ بدید خیلی لازمه
  من ورودی ۹۷ دانشجوی ترم ۴ دانشگاه آزاد هستم و میخوام تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم برا فرهنگیان. میخواستم بدونم من باید تا موقعی که کنکور بدم تموم کنم دانشگاهمو مدرکمو بگیرم .یا اینکه اگه قبول شدم از دانشگاه فرهنگیان میتونم انصراف بدم ؟لطفا توضیح بدید من الان چیکار کنم برا کنکور فرهنگیان ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با شرایط ثبت نام سال جاری دانشجویان دانشگاه آزاد نیازی به ثبت انصراف قطعی تا قبل از زمان ثبت نام کنکور ندارند ، شما می توانید در کنکور سراسری شرکت کرده و بعد از پذیرش نهایی در دانشگاه های فرهنگیان از دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید.

 15. Avatar
  بهروز دهقانی نژاد

  سلام من از سال ۹۲ وارد دانشگاه آزاد واحد یادگار شدم در مقطع کاردانی
  از سال ۹۴ دیگ ترک دانشگاه کردم و نرفتم برای انصراف تا امروز میخواستم ببینم هزینه ام برای انصراف چقد میباشد؟؟
  راهی هست ک کم بشه هزینه اش؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با آیین نامه دانشگاه آزاد شما می بایست بر اساس این فرمول (تعداد نیمسال های ثبت شده – ۴) × (نصف شهریه ثابت) جریمه انصراف را محاسبه کنید و البته لازم به ذکر است برای پرداخت جریمه آیین نامه داخلی دانشگاه نیز موثر می باشد.

 16. Avatar

  با سلام من در رشته پزشکی دانشگاه آزاد مشغول تحصیلم اما به علت مشکل مالی توان پرداخت هزینه های آنرا ندارم و قصد انصراف دارم اما قانون انصراف پرداخت جریمه ۱۰۰ میلیونی است که توان پرداخت ندارم لطفا راهنمایی کنید
  در ضمن آیا میتونم از پزشکی به یکی از رشته های کم هزینه تر تغییر رشته دهم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   در صورتی که قصد انصراف از تحصیل داشته باشید لازم است هزینه آن را نیز پرداخت نمایید.لازم به ذکر است جهت تغییر رشته قبولی می بایست درخواست خود را در دانشگاه ثبت کنید درصورت موافقت واحد آموزشی می توانید در رشته دوم به ادامه تحصیل بپردازید.

 17. Avatar

  سلام بنده اگه یک رشته بر اساس سوابق تحصیلی پیام نور و یک رشته بر اساس کنکور واس پیام نور سال ۹۹ ورودی مهر ماه قبول شم ، اختیار با خودمه هر کدوم رو واسش دانشگاه ثبت نام کنم ؟ اگه یکیش نرم برام محرومیت نداره یا انصراف محسوب نمیشه؟ مرسی

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   بله شما می توانید بر اساس سوابق تحصیلی و یا از طریق کنکور انتخاب رشته انجام داده و بعد از قبولی در هر دو انتخاب رشته ، بر اساس علاقه در یک واحد دانشگاهی ثبت نام انجام دهید ؛ عدم مراجعه شما به دانشگاه محرومیتی نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است در صورت قبولی در دوره های روزانه از شرکت در دوره های روزانه سال بعد محروم می شوید.

 18. Avatar

  سلام ببخشید من امسال روزانه قبول شدم نرفتم و الان سال بعد از روزانه محرومم آیا برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و تا اول مهر۹۹ معافیت تحصیلی دارم الان باید برم سربازی و بعد برگردم کنکور بدم ؟ لطفا راهنمایی کنید راه دیگه ای داره نرم سربازی؟؟ مرسی

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن اینکه شما تا مهر ماه سال ۱۳۹۹ معافیت تحصیلی دارید ، در صورتی که در زمان مشخص شده برای اعزام به خدمت سربازی اقدام نکنید وارد دوران غیبت سربازی می شوید . لازم به ذکر است شما می توانید پس از قبولی در آزمون ، در صورت موافقت نظام وظیفه از قانون ایست خدمت سربازی استفاده نمایید . همچنین پیشنهاد می شود با مراجعه به نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش ازنحوه درخواست لغو محرومیت آزمون سراسری مطلع شوید .

 19. Avatar

  با دانشگاه آزاد ثبت نام کردم اما انتخاب رشته نکردم بازم باید جریمه پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما درواحد دانشگاهی نام نویسی کرده باشید و دانشجوی دانشگاه مذکور باشید می بایست جهت انصراف از واحد دانشگاهی هزینه آن را پرداخت نمایید.

 20. Avatar

  با سلام من کنکور ۹۹ ثبت نام کردم و گزینه علاقه به گزینش در دانشگاه پیام نور۹۹ رو هم فعال کردم حالا بعد اینکه کنکور دادم و انتخاب رشته ی پیام نور کردم مثل سال های گذشته احتمالا از چه تاریخی دانشگاه ها شروع به ثبت نام رشته قبولی میکنن؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   ثبت نام نهایی در دانشگاه مدنظر به طور معمول از اواخر شهریورماه آغاز می شود ، لازم به ذکر است بازه دقیق نام نویسی متعاقبا از طرف واحد دانشگاهی اعلام خواهد شد.

 21. Avatar

  سلام ببخشید من امسال روزانه قبول شدم و ثبت نام نکردم و سال بعد یعنی۹۹ از روزانه ها محرومم یا کلا نمیتونم انتخاب رشته کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ ، با در نظر گرفتن اینکه شما در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، در دوره روزانه پذیرفته شده اید . در صورت ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ صرفا مجاز به انتخاب رشته در دوره غیر روزانه شامل ( آزاد ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی و … ) می باشید . همچنین پیشنهاد می شود با مطالعه شرایط ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات تکمیلی را به دست آورید .

 22. Avatar

  سلام من پیش دانشگاهیم میخوام دانشکده افسری امام حسین ثبت نام کنم میخواستم ببینم که باید کنکور و بدم بعد اعلام نتایج ثبت نام کنم یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه در مرحله انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۳۹۹ ، رشته مدنظر در واحد دانشگاهی مذکور ارائه شود می توانید نسبت به انتخاب آن اقدام نمایید ، در غیر اینصورت می بایست از طریق آزمون داخلی وارد دانشگاه امام حسین(ع) شوید.

 23. Avatar

  سلام
  درصورتی که بخوایم از دانشگاه آزاد انصراف بدیم و یه رشته ی دیگه تو دانشگاه آزاد شهر دیگه ایی بخوایم بخونیم! مشمول هزینه میشه؟

  • ایران مشاوره

   سلام ، افرادی که از رشته و دانشگاه در حال تحصیل در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی انصراف دهند ، و بلافاصله در رشته و واحد دانشگاه آزاد دیگری ثبت نام انجام دهید نیازی به پرداخت هزینه انصراف نخواهند داشت .

 24. Avatar

  سلام خسته نباشید
  دانشجوی کاردانی مدریت بازرگانی هستم و ترم اول رو مرخصی گرفتم
  میخواستم بدونم اگه ترم دوم رو مرخصی نگیرم و دانشگاه هم نرم مشکلی برای کنکور و انصراف پیش نمیاد؟هزینه انصراف رو باید بدم؟
  و یک سوال دیگه اینکه داخل فرم ثبت نام کنکور شماره ۳۳ که وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی هست رو باید کدوم رو بزنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می توانید در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت کرده و بعد از کسب قبولی از یک واحد دانشگاهی انصراف خود را در دانشگاه ثبت کنید. شما می بایست وضعیت تحصیلی خود را در دانشگاه اول مشخص کنید و در بند ۳۳ فرم پیش نویس وضعیت اشتغال به تحصیل خود را دانشجوی دوره غیر روزانه انتخاب کنید البته اگر از دانشگاه انصراف دهید می بایست گزینه دانشجوی انصرافی را انتخاب کنید.

 25. Avatar

  سلام. دانشجوی ترم ۲ آزاد هستم و قصد کنکور دادن دارم . میخواستم ببینم اگه روزانه قبول بشم و ثبت نام کنم بدون انصراف دادن از ازاد مشکلی برام پیش میاد بعدا؟نمیخوام هزینه انصراف بدم . ممنون میشم جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما می بایست وضعیت تحصیلی خود را در واحد دانشگاهی که هم اکنون در آن در حال تحصیل هستید مشخص نمایید.

 26. Avatar

  سلام؛من ورودی کارشناسی ۹۸ دانشگاه ازادم میخاستم بدونم اگر این نیمسال پیش رو(ترم دوم) رو انتخاب واحد نکنم برای شرکت در کنکور ۹۹ مشکلی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر با توجه به شرایط ذکر شده ، مشکلی از لحاظ ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ، نخواهید داشت . لازم به ذکر است شما پس از شرکت در آرمون و پذیرش نهایی از رشته و دانشگاه مورد نظر نیز می توانید انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایید . همچنین پیشنهاد می شود با مطالعه ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 27. Avatar

  سلام ببخشید ی سوال داشتم اگه پاسخ بدین ممنون میشم خیلی واجبه.من میخام کنکور ۹۹ دوباره شرکت کنم و از دانشگاه ازاد هنگام ثبت نام انصراف بدم تا هزینه اضافی نباشه میخام بدونم اگه دانشگاه ازاد انصراف بدم تا مهر ماه ۹۹ ک بخام برم دانشگاه سراسری معافیت سربازی چجوری میشه غیبت میخورم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما در مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد در حال تحصیل باشید و انصراف خود را برای اولین بار در سنوات مجاز تحصیلی ثبت نمایید ، پس از انصراف ۶ الی ۱۲ ماه فرصت دارید تا در واحد دانشگاهی مدنظر پذیرفته شوید.

 28. Avatar

  سلام , من ورودی ۹۸ کارشناسی دانشگاه آزاد هستم , اگه در کنکور ۹۹ دانشگاه روزانه قبول بشم , شرایط و مهلت انصراف از آزاد و ثبت نام در دانشکاه دولتی چگونه خواهد بود ؟ ؟ در ضمن مشمول خدمت وظیفه هستم ,

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده ، در صورتی که برای اولین بار قصد انصراف از رشته و دانشگاه در حال تحصیل را دارا می باشید ، ۶ الی ۱۲ ماه فرصت خواهید داشت که مشغول به تحصیل مجدد در دوره های روزانه و یا غیر روزانه شامل ( نوبت دوم ، آزاد ، پردیس خودگردان و … ) شوید. پیشنهاد می شود با مطالعه نحوه دریافت معافیت تحصیلی اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 29. Avatar

  سلام من از دانشگاه انصراف دادم مدارک پیش دانشگاهی رو هم گرفتم هزینه انصراف را پرداخت کردم حدود ۵ روز میگذره میتونم انصراف را پس بگیرم ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما درصورت موافقت واحد دانشگاهی می توانید درخواست انصراف خود را لغو نمایید.

 30. Avatar

  سلام و درود و خسته نباشید
  ببخشید من دانشوی ترم یک ارشد دانشگاه ازادم امتحانات رو هم شرکت نکردم میخواستم بدونم اگه دوباره واسه کنکور ثبت نام کنم باید بازم هزینه انصراف بدم ؟ با توجه به این که سایت سنجش قراره دوباره باز بشه
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما چنانچه تمایل به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را داشته باشید ، باید تا پیش از زمان نام نویسی آزمون انصراف قطعی خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایید ، همچنین هزینه انصراف را می بایست بپردازید.

 31. Avatar

  سلام. ثبت نام اولیه دانشگاه آزاد رو انجام دادم اما نمیخوام برم باید انصراف بدم؟! و اگه با دیپلم تجربی کنکور ریاضی بدم درصورت قبولی باید درس های رشته ریاضی رو پاس کنم و دیپلم ریاضی بگیرم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه در واحد دانشگاهی نام نویسی کرده باشید می بایست انصراف خود را در واحد آموزشی ثبت نمایید.لازم به ذکر است درصورتی که پس از اعلام نتایج آزمون سراسری در دانشگاه مدنظر قبولی کسب کنید ، می توانید در رشته موردنظر به ادامه تحصیل بپردازید و نیازی به گذراندن دروس گروه آزمایشی ریاضی نمی باشد.

 32. Avatar

  سلام،من از اردیبهشت ماه تا به الان دانشگاه نرفتم به هیچ وجه حتی برای انتخاب واحد،الان بخوام انصراف بدم باید پولی پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، عدم مراجعه شما به دانشگاه برای انتخاب واحد و ادامه تحصیل به منزله انصراف می باشد . در حال حاضر شما می توانید با مراجعه حضوری به واحد مربوطه وضعیت تحصیلی خود را مشخص کنید ، و در رابطه با پرداخت هزینه انصراف مطابق با قوانین دانشگاه برای شما تصمیم گیری خواهد شد .

 33. Avatar

  سلام من ساکن کرج هستم و یک ترم در دانشگاه ازاد تهران جنوب خوندم و الان میخوام انصراف بدم و در دانشگاه ازاد کرج ثبت نام کنم و ادامه تحصیل بدهم شرایط مهمانی و انتقالی بهم نمیخوره و هزینه انصراف حدود سه تا چهار میلیون میشه من فقط مشکلم هزینه انصراف میشه کمکم کنید هزینه انصراف پرداخت نکنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در قوانین حال حاضر دانشگاه های آزاد در صورتی که از این دانشگاه ها انصراف داده و بلافاصله وارد دانشگاه آزاد دیگری شوید معمولا مشمول پرداخت جریمه انصراف نخواهید شد.

 34. Avatar

  سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد، ترم یک کامپیوتر هستم. ترم اولمو امتحان دادم تموم شد ولی توان مالی برای ادامه تحصیل ندارم. میخاستم بپرسم منم ملزم پرداخت هزینه انصراف هستم یا ن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   انصراف شما در صورتی ثبت نهایی می شود که جریمه در نظر گرفته شده از طرف دانشگاه را پرداخت کنید ، در غیر این صورت انصراف شما به صورت قطعی ثبت نمی شود.

 35. Avatar

  سلام. دانشجوی دانشگاه ازاد میتونه بدون انصراف از دانشگاه کنکور سراسری شرکت کنه و اگه قبول شد انصراف بده و رشته های روزانه رو انتخاب کنه و یا همزمان هم دانشگاه ازاد تحصیل کنه هم دانشگاه ملی؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما درصورت تمایل می توانید در آزمون سراسری شرکت نمایید ، و چنانچه قبولی در رشته و واحد دانشگاهی موردنظر را کسب نمودید سپس درخواست انصراف خود را ثبت کنید.لازم به ذکر است تنها درصورتی که دانشگاه مبدا و مقصد موافقت نمایند می توانید به تحصیل همزمان در دو رشته بپردازید.

 36. Avatar

  سلام من دانشجوی کارشناسی دانشگاه ازاد ترم ۸ هستم تا به حال حدود ۴۰ واحد پاس کردم و ۹ ماه از سنواتم باقی مانده و تابه حال انصراف نداده ام میخواستم بدونم می توانم انصراف بدهم و در کنکو شرکت کنم و در رشته ای دیگر در دانشگاه ازاد تحصیل کنم؟ ایا سنوات به من تعلق میگیرد؟ باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه ، چنانچه شما در سنوات مجاز تحصیلی انصراف خود را در دانشگاهی که هم اکنون در آن درحال تحصیل هستید ثبت نمایید ، و پذیرش واحد دانشگاهی دیگری را کسب کنید می توانید از معافیت تحصیلی رشته دوم بهره مند شوید.لازم به ذکر است پس از انصراف ۶ الی ۱۲ ماه فرصت دارید تا در دانشگاه پذیرفته شوید.

 37. Avatar

  سلام دانشجوی ترم یک دانشگاه آزاد هستم ایا برای شرکت در کنکور ۹۹ باید الزاما مرخصی بگیرم یا بدون مرخصی هم میتونم در کنکور شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می توانید در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت کرده و بعد از پذیرش نهایی از دانشگاه انصراف خود را ثبت کنید ، البته در نظر داشته باشید شما در حین تحصیل و بدون اعلام مرخصی مجاز به شرکت در کنکور سراسری می باشید ؛ لازم به ذکر است آقایان در طول مدت تحصیل یک بار حق ثبت انصراف را دارند.

 38. Avatar

  سلام من دانشجوی علوم تربیتی ازاد ترم ۱ به دلیل مشکل مالی ترک کردم و امتحان ترم ۱ نرفتم و گفتن اگه نمیای هزینه انصراف ب علاوه هزینه شهریه بیار تا انصراف بشی منم ندارم گفتن میشه دو میلیون و هفتصد منم گفتم ندارم آیا راه دیگه داره ؟ک م ک

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورتی که قصد انصراف از دانشگاه آزاد را دارید می بایست جریمه در نظر گرفته شده از طرف دانشگاه را پرداخت کنید تا درخواست شما به صورت نهایی ثبت شود.

 39. Avatar

  سلام. من دانشجوی هوافضا واحد تهران مرکز هستم میخوام برای نیم سال دوم بدون ازمون رشته زبان واحد کرج شرکت کنم. امکانش هست؟ هزینه انصراف باید پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورت ثبت انصراف از دانشگاه آزاد می بایست هزینه انصراف از دانشگاه را پرداخت کنید ؛ البته لازم به ذکر است دانشجویانی که قصد انصراف از دانشگاه آزاد را دارند و بلافاصله در یک واحد دانشگاه آزاد دیگر قصد ادامه تحصیل دارند در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد شامل پرداخت جریمه نمی شوند.

 40. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم۱ کارشناسی ناپیوسته هستم و هنوز ترم تموم نشده میخام انصراف بدم تا برای کنکور بخونم میتونن انصراف بدم و کنکور شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   سلام ، شما در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه و سایر شرایط شرکت در آزمون ، می بایست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری و در زمان مشخص شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور و یا پیش از این تاریخ ، از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به ثبت نام کنکور سراسری مراجعه نمایید .

 41. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم ۱ ارشد دانشگاه آزاد هستم آیا میتونم بدون انصراف از دانشگاه تو کنکور ارشد سال ۹۹ شرکت کنم یا باید برای ثبت نام تو کنکور از دانشگاهم انصراف بدم ؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای شرکت در کنکور سراسری می بایست پیش از اتمام مهلت ثبت نام ، انصراف خود را در رشته و دانشگاه در حال تحصیل ثبت نمایند .شما می توانید با مطالعه شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 42. Avatar

  سلام.ترم یک دانشگاه ازاد هستم و میخوام بقیه ی درسمو در دانشگاه ازاد شهر خودم بخونم.ایا دانشگاه ازاد شهر خودم واحدایی که گذروندمو قبول میکنه؟و اینکه دیگه هزینه ای بابت انصراف نباید بدم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره