تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دانشگاه آزاد / شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری حرفه ای و تخصصی ، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

شرایط انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود ، از ادامه تحصیل منصرف شوند می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل ها بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده ، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است ،می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه) ، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 •  پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو حکم وجود ندارد و رابطه دانشجو با آن واحد دانشگاهی قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود ، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم ، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند ، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی ، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود ، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی اکنون هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 98 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته  (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • تمامی دانشجویانی که در دانشگاه آزاد پذیرش شده اند (به جز دانشجویان دکترای حرفه ای گروه پزشکی)، چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 مهرماه و ورودی های نیمسال دوم تا 30 بهمن ماه، انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایند، مشمول هزینه انصراف نخواهند شد. چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 آذرماه و ورودی های بهمن ماه تا 31 اردیبهشت ماه انصراف دهند، 50 درصد شهریه (ثابت و متغیر) از آن ها دریافت و مابقی آن عودت داده خواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۴۵ نظر

 1. Avatar

  سلام خواهش میکنم پاسخ بدین
  امکانش هست دانشجوی دانشگاه آزاد بعد از شرکت در کنکور سراسری و قبولی در یک رشته ای با ثبت انصراف دوم و ثبت نام در دانشگاه جدید از دانشگاه جدید ۲ الی ۳ ترم مرخصی بگیره بره خدمت و بیاد رشته جدید رو بخونه؟لطف کنید پاسخ بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که یک بار از دانشگاه انصراف داده باشید، امکان انصراف مجدد برای شما وجود ندارد.

 2. Avatar

  سلام من دانشگاه ازاد مشهد مهندسی پزشکی قبول شدم ثبت نام کردم فقط شهریه ثابت و پرداخت کردم و هنوز انتخاب واحد نکردم الان میخوام انصراف بدم ایا باید هزینه ای بدم؟ و شهریه ثابت که دادم بر نمیگرده ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به نظر دانشگاه بستگی دارد ولی معمولا شهریه ثابت عودت داده نخواهد شد.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید من ترم بهمن ۹۹ براساس سوابق کارشناسی پیوسته ی آزاد قبول شدم و الان ثبت نام کردم بعد تکمیل ظرفیت بهمن هم انتخاب رشته کردم در صورت قبولی مشکلی برای انصراف و نظام وظیفه ام پیش نمیاد؟ چون مهر امسال هم برای گرفتن معافیت تحصیلی کاردانی آزاد ثبت نام کرده بودم و بعد اخر دی ماه انصراف دادم و در صورت قبولی و نرفتنم این رشته ای که الان ثبت نام کردم رو میتونم ادامه بدم؟ لطفا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، در صورت نداشتن کارت پایان خدمت سربازی صرفاً بعد از انصراف (بار اول) یکسال برای شما معافیت تحصیلی تمدید خواهد شد.

 4. Avatar

  سلام خسته نباشید کسی ک پزشکی آزاد زاهدان قبول شده و سال بعد کنکور بده و پزشکی دولتی یا آزاد یک شهر دیگه قبول بشه اگر بخواد انصراف بزنه راست هست ک میگن ۲۰۰ ملیون باید جریمه داد برای انصراف از پزشکی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین دانشگاه آزاد شما ملزم به پرداخت هزینه ی انصراف از دانشگاه می باشید.

 5. Avatar

  با سلام من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته هستم نیم سال اول واحد برداشتم و در امتحانات شرکت نکردم و برای نیم سال دوم مرحصی تحصیلی گرفتم تا ۳۰شهریور ۹۹ اکنون به ایران برگشتم آیا اخراج شدم بخاطر نیمسالی که واحد برنداشتم و یا میتوانم برای نیم سال دوم واحد بردارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت تحصیل در دانشگاه آزاد احتمال اخراج شما کم بوده و برای اطمینان بیشتر به دانشگاه خود مراجعه نمایید.

 6. Avatar

  با سلام رشته ی دکتری عمومی دانشگاه آزاد با چند واحد پاس شده میتواند درخواست اخذ مدرک کارشناسی(نه معادل) انصراف بدهد؟
  ممنونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت دریافت مدرک کارشناسی می بایست در رشته مورد نظر فارغ التحصیل شده باشید.

 7. Avatar

  سلام خسته نباشین .من سال ۹۵فقط یک ترم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و بعد انصراف دادم رفتم سربازیمم گزراندم و حالا میخام کنکور ۱۴۰۰رو بدم.میخام بدونم تو فرم ثبت نام کنکور بند۳۲علامت انصراف از دانشگاه رو بزنم یا هیچ کدام رو بزنم ؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما قبلا از دانشگاه انصراف داده باشید، می بایست گزینه انصراف از دانشگاه را انتخاب نمایید.

 8. Avatar

  سلام
  کاردانی ثبت نام کردم انصراف دادم،رفتم کارشناسی آزاد حقوق،میتونم کنکور بدم ِبرای فرهنگیان؟ انصراف دوم مشکلی پیش میاد؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، اگر که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکرده اید، شما مجاز به شرکت مجدد در دانشگاه، پس از انصراف نخواهید بود.

 9. Avatar

  سلام من برای نیم سال دوم دانشگاه ازاد کارشنلسی ثبت نام کردم ولی میخوام انصرلف بدم چون یه دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم و اون جا ثبت نام کردم چطوری باید انصراف بزنم

 10. Avatar

  سلام.من ترم یک کارشناسی حقوق هستم فردا میخوام برم انصراف بدم!ممکنه یه روزه همه مراحل رو طی کنم و نامه انصرافمو بهم بدن!!؟

 11. Avatar

  سلام خسته نباشید من مهر برای دانشگاه ازاد ثبت نام کرده بودم اما نرفتم. الان میخوام ترم بهمن برم باید دوباره ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید، در صورت موافقت، اقدام به ثبت نام کنید.

 12. Avatar

  سلام . من برای بهمن ماه ۹۹ دانشگاه آزادکارشناسی پیوسته براساس سوابق ثبت نام کردم و پذیرفته شدم الان نتایج کاردانی پیوسته براساس سوابق اومده دولتی قبول شدم الان میتونم دانشگاه آزاد نرم و دولتی رو برم؟شرایطش چ جوری میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می توانید اقدام به ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته برای دانشگاه دولتی، نمایید.

 13. Avatar

  سلام من ترم یک مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد هستم و از سهمیه ایثارگران واسه ثبت نام بدون کنکور این رشته استفاده کردم حالا واسه کنکور سراسری سال بعد میتونم از سهمیه ایثارگران واسه دانشگاه های سراسری و آزاد استفاده کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، برای دانشگاه های روزانه یک بار، دوره های شهریه پرداز تا دو بار مجاز به استفاده از سهمیه می باشید.

 14. Avatar

  سلام وقت بخیر بنده ترم یک دانشگاه آزاد هستم قصد شرکت در کنکور سراسری را دارم می خواستم ببینم قبل ثبت نام کنکور باید از رشته فعلیم انصراف بدم یا پس از گرفتن نتیجه نهایی کنکور می تونم‌نسبت به این موضوع اقدام کنم وایا ممکن دانشگاه با انصرافم موافقت نکنه با هزینه انصراف هم هیچ مشکلی ندارم

 15. Avatar

  البته این را بدانید که من تا حالا از حق یک بار انصرافم استفاده نکردم

 16. Avatar

  سلام، وقت بخیر. بنده دانشجوى کارشناسی ارشد رشته مکانیک طراحى کاربردی هستم، و فقط دفاع از پایان نامه ام مانده ترم ۴ هستم، قصد انصراف داشتم هم به دلیل بدهى و مشکل مالى هم اینکه این مدرک به دردم نمیخوره، خواستم بدونم در صورت انصراف اگر برم دانشگاه دیگر گرایش تبدیل انرژى بخونم، ایا امکان معادل سازى واحدهاى مشترک پس از انصراف هست؟ ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت دانشگاه، امکان معادل سازی تعدادی از واحد ها وجود دارد.

 17. Avatar

  سلام
  خسته نباشد از ترم چند میشه انصراف داد؟
  من اگه بعد ترم یک انصراف بدم چقدر باید هزینه انصراف بدم؟
  اگر قبول دانشگاه سراسری بشیم رشته فرهنگیان ایا مشکلی برای ثبت نامی این رشته ایجاد می کنه چون رشته فرهنگیان با سایر دانشگاه فرق دارد؟

  ایا در حین گذرندن ترم دو میشه انصراف داد بالا فاصله تاجواب قبولی بیاد؟
  چقدر زمان میبره تا انصراف و مراحلش تایید بشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما قصد شرکت در کنکور سراسری و ورود به دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید و در حال حاضر دانشجوی دانشگاه های غیر روزانه باشید، می توانید پس از قبولی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید.

 18. Avatar

  سلام
  اگر داوطلب کنکوری ۹۹ در یکی از رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد در حال تحصیل باشه میتونه دوره روزانه برای کنکور ۱۴۰۰ انتخاب کنه؟
  و برای شرکت در کنکور ۱۴۰۰ نیاز داره که الان انصراف بده یا بعد اعلام نتایج بعدا میتونه انصراف بده؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، شما مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ می باشد. همچنین در صورت قبولی در کنکورسراسری، می توانید جهت انصراف از دانشگاه فعلی خود اقدام کنید.نمایید.

 19. Avatar

  سلام وقتتون بخیر اگر از دانشگاه آزاد انصراف بدیم و در یک رشته دیگه مجدد مشغول به تحصیل بشیم ، دروس عمومی ای ک گذرونده بودیم رو دوباره باید از اول اخذ کنیم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت دانشگاه، حداکثر تا ۳۲ واحد برای شما معادل سازی می شود.

 20. Avatar

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من سال ۹۶ دانشگاه رو ترک کردم دیگه نرفتم دانشگاه بدون اینکه کتبی درخواست انصراف بدم،الان قصد دارم انصراف بدم،خواستم بپرسم هزینه انصراف با جدول بالا حساب میشه یا زمانی ک دانشگاه رو ترک کردم؟(سال ۹۶)

 21. Avatar

  سلام ببخشید من دانگاه ازاد حسابداری نوشتم میخوام برای کنکور تجربی ۱۴۰۰ بنویسم خواستم ببینم میشکلی که نیست امتحان های ترم یک و دو رو شرکت نکنم و مشکلی برای انصرافم پیش نمیاد

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ی راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، دانشجویان دوره های غیر روزانه مجاز به شرکت در کنکور می باشند و می توانند پس از اعلام نتایج نهایی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایند.

 22. Avatar

  سلام
  من یک بار از دانشگاه غیر انتفاعی انصراف دادم و الان آزاد میخونم
  حالا اگر کنکور بدم و سراسری قبول بشم برای معافیتم مشکلی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، آقایان تا قبل از خدمت سربازی یک بار حق انصراف دارند.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره