تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود از ادامه تحصیل منصرف شوند می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل ها بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است، می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه)، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 • پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو حکم وجود ندارد و رابطه دانشجو با آن واحد دانشگاهی قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 1400

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی اکنون هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1400 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته  (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل 1400 هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

سوالات متداول

1- آیا برای شرکت در کنکور سراسری، نیاز است که داوطلب مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهد؟

خیر، چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

2- داوطلبان تا چه مدت می توانند انصراف از دانشگاه آزاد 1400 خود را پس یگیرند؟

دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.

3- شرایط دانشجویان مشمول خدمت سربازی در انصراف از دانشگاه آزاد 1400 چیست؟

اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۳۳ نظر

 1. با سلام
  من کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و حدودا سه ترم دانشگاه آزاد بودم که ادامه ندادم
  تا چه زمانی وقت دارم که انصراف بدم که دانشگاه دولتی ثبت نام کنیم؟
  آیا زمان خاصی وجود دارد؟ امکان دارد صبر کنیم تا نتایج کنکور اعلام شود بعد انصراف دهیم؟
  ممنون

 2. سلام ،من دانشگاه آزاد درمقطع کارشناسی میخونم می‌خوام بدونم اگه من تواین ماه انصراف بدم تا کی معافیت تحصیلی دارم وآیا میتونم در کنکور سال بعد شرکت کنم و رشته دیگه برم ؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، پس از انصراف، دارای یک سال فراغت از تحصیل بوده و مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری خواهید بود.

 3. سلام وقتتون بخیر .من در مقطع ارشد یکبار انصراف دادم و مجدد در کنکور شرکت کردم و الان دارم ارشد میخونم ،برای شرکت در کنکور دکتری ایا مثل بقیع یکسال زمان دارم پشت کنکور بمونم یا بعد از تموم شدن ارشد باید برم سربازی و حق شرکت درکنکور دکتری ندارم خواهش میکنم جواب بدین

  • با سلام، در صورتی که شما در سنوات مجاز خود در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید، معمولا یک سال فرصت تحصیل در مقطع بالاتر و شرکت در کنکور دکتری را دارید.

 4. باسلام.
  بنده دانشجوی کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد هستم.
  خواستم بدونم امکانش هست در صورت قبولی در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱،
  از دانشگاه(بعد از گذراندن ۳ ترم )انصراف داد(برای اولین بار) و در مقطع و رشته جدید ادامه تحصیل کرد؟
  یا با قوانین سربازی تداخل ایجاد میکند و امکان پذیر نیست؟
  باتشکر

 5. سلام میشه همزمان در دوتا رشته تحصیل کرد یکی در دانشگاه آزاد از طریق سابقه تحصیلی و یکی در دانشگاه دولتی از طریق کنکور؟مثلا امسال از طریق سابقه تحصیلی آزاد روانشناسی برم و برا سال دیگه روزانه مترجمی زبان انگلیسی؟

  • با سلام و درود، در صورت موافقت آموزش دانشگاه مبداء و مقصد مجاز به تحصیل همزمان در رشته های مورد نظر خود می باشید.

 6. سلام من امسال سال دوم کنکورم بود و قبول نشدم و باید به سربازی بروم ،حالا ایا میشود که در دانشگاه ازاد ثبت نام کنم تا بتونم کنکور های سالی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ رو بدم؟
  و اینکه بدون انصراف از دانشگاه ازاد میشه که چندین سال کنکور داد و وقتی که قبول شدیم از دانشگاه ازاد انصراف بدیم یا که باید همون سال ۱۴۰۱ که میخوام کنکور بدم انصراف هم بدم؟
  امکانش هست که در کنار دانشگاه ازاد کنکور ها رو هم ثبت نام کنم و وقتی که قبول شدم انصراف بدم فرضا ۱۴۰۲؟
  با سپاس

  • با سلام، در صورت ثبت نام در دانشگاه آزاد محدودیتی برای شرکت در کنکور سراسری ندارید. در صورت قبولی نهایی در دانشگاه جدید می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف دهید.

 7. سلام
  مم در کنکور سراسری ۹۹ و ۱۴۰۰ مجاز به انتخاب رشته نشده ام و معافیت تحصیلی ام تمام است باید برم سربازی آیا میتوانم در رشته ای در دانشگاه آزاد تحصیل کنم صرفا جهت اینکه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ آزمون بدهم و بعد از دانشگاه آزاد انصراف دهم سازمان نظام وظیفه در این موارد چگونه عمل می‌کند

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ اگر تا کنون از این فرصت استفاده نکرده اید، می توانید در دانشگاه آزاد ثبت نام کرده و پس از پذیرش نهایی در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱، انصراف دهید.

 8. سلام
  من فارغ التحصیل رباضی نظام قدیمم( سال ۹۵). کارت معافیت کفالت دارم و یکبار هم از دانشگاه انصراف دادم( سال ۹۷) و سال ۹۸ کنکور دادم و روزانه قبول شدم ولی نرفتم. میخواستم بپرسم سال اینده میتونم کنکور هنر بدم؟ محرومیتی چیزی ندارم؟
  ممنون

 9. سلام خسته نباشید؛ معذرت میخوام من ۴ ترم دانشگاه دولتی درس خوندم و برای شرکت تو کنکور ۱۴۰۰ انصراف دادم؛ احتمالا کنکور امسال قبول نمیشم؛ میشه دانشگاه آزاد(بدون کنکور) ثبت نام کنم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم(دوتا رشته باهم یکی ازاد یکی دولتی). اگه نه، راهی هست که یه جوری بتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ لطفا جواب بدید

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به تحصیل هم زمان نمی باشید؛ همچنین شما قبل از انجام خدمت، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید.

 10. سلام من کنکوری ۹۹ هستم و برای کنکور ۱۴۰۰ پشت کنکور نشستم اما می‌دونم قبول نمیشم و برای همین می‌خوام کنکور ۱۴۰۱ بدهم و مجبورم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم اگر دو ترم مرخصی بگیرم بعد انصراف بدهم مشمول پرداخت هزینه انصراف خواهم شد یا نه و کد نظام وظیفه و شرایط دانشگاه من در فرم ثبت نام من در کنکور ۱۴۰۱ با توجه به اینکه ثبت نام در بهمن صورت می گیرد و هنوز انصراف ندادم چگونه است

  • با سلام، در صورت انصراف می بایست هزینه انصراف را پرداخت نمایید. در هنگام تکمیل فرم ثبت نام کد نظام وظیفه شما، کد ۱۲( دانشجوی انصرافی در سنوات مجاز) می باشد.

 11. سلام وقتتون بخیر.من دانشجوی کارشناسی پیوسته در رشته مهندسی ورودی ۸۹ هستم. بعد از شش ترم بدون انصراف دادن ادامه ندادم و نرفتم.از طرف واحد دانشگاهی با من تماس گرفتن و گفتن که باید حتما تا اوسط این ماه اصراف بدم.میخاستم راهنمایی کنید که چه حدود هزینه باید پرداخت کنم و آیا تخفسف شهریه انصزاف شامل من میشه یا خیر؟

  • با سلام و درود، در صورت انصراف از دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی پیوسته می بایست هزینه ای را طبق فرمول (تعداد نیمسال های ثبت شده – ۸) × (نصف شهریه ثابت) پرداخت نمایید.

 12. سلام وقتتون بخیر . من دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه آزادم ورودی ۹۹. میخواستم سال ۱۴۰۱ کنکور بدم .خواستم بدونم قانون حق یک بار انصراف و معافیت مجدد برای سال ۱۴۰۱ هم وجود خواهد داشت؟ نکنه یموقع قانونو عوض کنن؟ میخوام خیالم راحت شه

  • با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید و خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید.

 13. سلام آیا میشه از دانشگاه پیام نور انصراف داد و در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شد سال بعد از دانشگاه آزاد هم انصراف داد و در دانشگاه دولتی ثبت نام کرد؟

  • با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید و خدمت سربازی نرفته باشید، فقط یک بار مجاز به انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد می باشید.

 14. سلام وقت بخیر. اگر در یکی از واحدهای دانشگاه ازاد ثبت نام کرده باشیم و ترم اول رو مرخصی بگیریم و ترم دوم مراجعه نکنیم و همون سال در واحد دیگری از دانشگاه آزاد قبول بشیم امکان ثبت نام در واحد جدید وجود داره؟ این نکته رو هم بگم رشته ها متفاوت هست در دو واحد دانشگاه

 15. سلام ممنون میشم جواب بدید
  اینکه میگن در طول مدت زمان خوندن کارشناسی دانشگاه آزاد میشه کنکور داد و بعدش انصراف داد دقیقا شامل چه سال هایی میشه؟ مثلا من از سال ۹۹ تا ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم . آیا میتونم ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ توی کنکور ثبت نام کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، شما در طول مدت تحصیل خود مجاز به یک بار انصراف از دانشگاه می باشید. در صورتی که دانشجوی دوره های شهریه پرداز باشید، پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، می توانید نسبت به انصراف از دانشگاه فعلی اقدام نمایید.

 16. من دانشجوی کارشناسی پیوسته آزادم. ورودی مهر ۹۹. میخواستم بدونم میتونم برا کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و اینکه آیا حتما باید مرخصی بگیرم قبلش یا ضروری نیست؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، دانشجویان دوره های شهریه پرداز می توانند پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی نمایند.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره