خانه دانشگاه آزاد شرایط انصراف از دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1402
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1402

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد 1402 با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارد، نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود از ادامه تحصیل منصرف شوند، می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل های سال 1402 بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است، می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه)، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 • پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو آن وجود ندارد و رابطه دانشجو با واحد دانشگاهی مربوطه قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 1402

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۲ تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1402 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد ۱۴۰۲
مقطع تحصیلینحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته(تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی)(تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی)کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی(تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد(تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصیکل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل ۱۴۰۲ هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

سوالات متداول

1- آیا برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲، نیاز است که داوطلب مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهد؟

خیر، چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

2- داوطلبان تا چه مدت می توانند انصراف از دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ خود را پس یگیرند؟

دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.

3- شرایط دانشجویان مشمول خدمت سربازی در انصراف از دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ چیست؟

اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱,۱۷۹ نظر
 1. مهدی

  سلام.من دانشجوی روزانه هستم.در صورتی که از دانشگاه انصراف ندم و مرخصی بگیرم و مجدد کنکور بدم و روزانه قبول بشم.باید به دانشگاه هزینه انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، جریمه ی انصرافی بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، در صورتی که انصرافی شما از دانشگاه آزاد به دوره روزانه باشد، شما موظف به پرداخت جریمه هستید.

 2. مسعود

  سلام
  من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستم میخام انصراف بدم،
  اگه توی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کنم آیا بازم مشمول پرداخت هزینه انصراف میشم با توجه به اینکه دوتا مقطع یکی نیست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، طبق آیین نامه دانشگاه آزاد در صورتی که تغیر مقطع داشته باشید مشمول پرداخت هزینه میشوید.

 3. aban

  سلام من از طریق سنجش پیگیری کردم و انتخاب بعدیم قبول شدم الان پزشکی آزاد میخونم و انتخابی ک از طریق سنجش قبول شدم پزشکی تعهدیه ایا برای رفتن ب دانشگاه جدید باید انصراف بدم از آزاد و هزینه پرداخت کنم یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   برای ورود به دانشگاه مقصد می بایست از دانشگاه مبدا انصراف دهید.
   انصراف شما مشمول پرداخت هزینه می باشد.( با توجه به شرایط مختلف تعداد واحد، نوع درس، و زمان، پرداخت جریمه میتوانید متفاوت باشد.)

 4. ali n

  سلام اگر ترم اول باشیم و تا قبل از دی انصراف بدیم هزینه نصف میشه؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود خیر، هزینه انصراف دانشگاه آزاد بدین صورت (شهریه ثابت * ترم های باقی مانده) می باشد.

 5. ali n

  سلام اگر ترم اول باشیم و تا قبل از دی انصراف بدیم هزینه نصف میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بهتر است این مورد را از امور شهریه دانشگاه خود پیگیری نمایید.

 6. زهرا

  سلام خسته نباشید
  من ترم یک کارشناسی ارشد هستم میخواستم بدونم اگر قبل از شروع ترم دو انصراف بدم باید هزینه انصراف رو پرداخت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بله هزینه برایتان لحاظ خواهد شد .

 7. sina.ppp

  سلام خسته نباشید
  من در دانشگاه ازاد در رشته حسابداری ثبت نام کردم
  الان میخوام برم رشته حقوق باید انصراف بدم
  و باید چقدر هزینه پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود اگر مدنظر شما تحصیل مجددا در رشته و در دانشگاه آزاد می باشد، شما شامل هزینه انصراف نخواهید شد ولی اگر شما بخواهید در دانشگاه دیگری تحصیل نمایید باید شهریه ثابت ترم های باقی مانده را پرداخت نمایید.

 8. کاربر سایت

  سلام من ترم هفت کارشناسی مهندسی برق هستم و فقط ۶۰ واحد پاس کردم در دانشگاه آزاد تهران مرکز_حالا میخواستم ببینم میتونم الان انصراف بدم و برم از اول رشته برق رو یه دانشگاه آزاد دیگ بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   با توجه به اینکه در ترم های پایانی قرار دارید امکان رد درخواست معافیت مجدد هست بهتر است ابتدا استعلام وضعیت خود را از سازمان نظام وظیفه دریافت نمایید.

 9. St

  سلام وقتتون بخیر، من دو هفته پیش رشته حقوق بدون کنکور ثبت نام کردم و تازه دو روزه برای من شماره دانشجویی اومده . من تصمیم دارم دوباره برای کنکور بخونم و نمی‌خوام برم دانشگاه ، و برای همین هیچ مدرکی رو در آموزشیار بارگذاری نکردم، میخواستم بدونم شماره دانشجویی ام باطل میشه؟ چون برای سال دیگه اگه یک رشته رو قبول شدم بخاطر این موضوع مشکلی پیش نیاد…متشکرم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بهتر است درخواست انصراف خود را به دانشگاه ارائه دهید تا مشکلات بعدی برایتان پیش نیاید.

 10. نسترن

  سلام من امسال پرستاری با کنکور کارشناسی پیوسته ثبت نام کردم و سه هفته دیگه یک ماه از شروع کلاس ها و ثبت نام حضوری میگذره اگه تا قبل از اون موقع انصراف بدم هزینه انصراف باید بدم ؟ و اون هزینه ترم ثابت ( نه متغیر)برگشت داده نمیشه نه؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   این موضوع تحت اختیار دانشگاه می باشد.
   در صورت موافقت واحد آموزشی نیازی به پرداخت هزینه انصراف نمی باشد.

 11. Taraneh

  سلام من فرهنگیان کد۵ برام زدن ولی الان دانشگاه آزاد دارم درس میخونم.نتیجه کد۵بیاد و قبول بشم میتونم سریع از آزاد انصراف بدم و برم فرهنگیان ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، در صورت قبولی می توانید از دانشگاه آزاد انصراف داده و در دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنید.

  • خشایار دیهمی

   با سلام من در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بتونم سال بعد دوباره در کنکور شرکت کنم میخواستم بدونم اگر تابستان ۱۴۰۳ از دانشگاه آزاد انصراف بدم تا زمان ثبت نام دانشگاه دولتی از نظر وضعیت نظام وظیفه مشکلی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع تحصیلی حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.

 12. R

  برای تطبیق واحد اصل مدرک رو باید ببریم یا فقط واحدهایی ک پاس شده و ریز نمرات؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود برای تطبیق واحد شما باید ریز نمرات با مهر دانشگاه را در دست داشته باشید.

 13. H

  سلام من الان مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد هستم و برای فرهنگیان کد۵ برام زدن منتظر نتیجه هستم.اگر در دانشگاه فرهنگیان قبول بشم میتونم سریع و‌ به راحتی از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برا فرهنگیان ثبت نام کنم؟
  برا تطبیق واحد ها چه مدارکی لازمه؟حتما باید اصل مدرک کاردانی رو ببرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بله برای انصراف مشکلی نخواهید داشت.
   برای تطبیق واحد، مدرک کاردانی یا ریزنمرات الزامی می باشد.

 14. Atena

  سلام من دانشگاه آزاد ثبت نام کردم‌و‌میخوام کنکور هم شرکت کنم. اگر شال بعد دولتی قبول شدم و خواستم از آزاد انصراف بدم باید هزینه ای برای انصرافم پرداخت کنم؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله نیاز است جهت تکمیل انصراف خود، هزینه انصراف را تسویه نمایید.

 15. هادی فرخی

  سلام وقتتون بخیر من پارسال کنکور دادم رد شدم و رفتم ازاد ثبت نام‌کردم
  الان امسال تاخیر گزینشیه کد ۵ فرهنگیانم و حقوق روزانه اوردم و ثبت نام کردم و امدم دانشگاه ولی هنوز از ازاد انصراف ندادم بنظر شما اگه گزینشم درست شه و فرهنگیان قبول شم میتونم برم یا نه؟؟؟مثلا میشه یک ماه دیگ ک جوابش امد از ازاد انصراف بدم ولی حقوق غیبت بخورم تا اخراج کنن نمیدونم ایا راهی داره ک محدودیت انصراف رو شامل نشم تورو خدا بگید

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشید محدودیتی از لحاظ ورود به دانشگاه فرهنگیان نخواهید داشت.
   میتوانید از دانشگاه آزاد انصراف داده و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 16. زهرا

  سلام من ترم ۱ دانشگاه ازادم شهریه پرداخت کردم حتی بستکار شدم ولی الان بعد یک جلسه کلاس میخام انصراف بدم جریمه باید بدم؟پول شهریه رو بهم برمیگردونن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود هزینه شهریه را دانشگاه آزاد به شما برنمیگرداند و احتمالا از شما هزینه انصراف هم دریافت کند.

 17. غ

  سلام .من شهریه پرداخت کردم.بستانکار شدم. اما بعد از یک ماه دانشگاه رفتن میخوام انصراف بدم.چقدر از شهریه رو بر میدارن؟ چقدر بر میگردونن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود با توجه به قانون انصراف احتمالا بابت انصراف شما هزینه ای دریافت میکنند و بعد انصراف شما را نهایی می کنند.

 18. Hoda

  سلام من از دانشگاه آزاد رشته بدون کنکور دو روز پیش از رشته ام انصراف دادم میتونم ب م انصرافمو پس بگیرم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، شما می توانید برای پیگیری این موضوع حضورا به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

 19. masoudi

  سلام من مشمول خدمت سربازی هستم وترم ۱ ثبت نام کرده ام آیا می توان از اینجا انصراف داد و آذر ماه علمی کاربردی ثبت نام کنم ومشکلی برای معافیتم پیش نیاید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما ایست خدمت میتوانید بزنید و تحصیل کنید اما مسئله این است که برای مقطع کاردانی ایست خدمت امکان پذیر نیست و باید کارشناسی پیوسته قبول شوید.

 20. علی سینا

  سلام، شرایط انصراف از دانشگاه آزاد بعد از تغییر رشته چگونه است؟
  ورودی جدید هستم و هنوز سر کلاس نرفتم!!

 21. علی سینا

  سلام، شرایط انصراف از دانشگاه آزاد بعد از تغییر رشته چگونه است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود برای انصراف باید به واحد آموزشی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.
   در صورتی که رشته در دانشگاه خودتان ارائه شود برای تغیر رشته نیاز به انصراف نخواهید داشت.

 22. Mahla

  سلام یه سوال داشتم ، من ترم سه کارشناسی پیوسته هستم بدون کنکور ثبت نام کردم و الان می‌خوام انصراف بدم به خاطر اینکه به محل زندگیم دوره و می‌خوام سمت خودمون ثبت نام کنم این امکان هست ؟ مشکلی پیش نمیاد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما می توانید با مراجعه به سامانه منادا برای درخواست انتقالی خود از دانشگاه آزاد محل تحصیل به دانشگاه آزاد محل سکونت خود در رشته ی مورد نظر اقدام کنید.

 23. R

  سلام
  من ورودی کارشناسی پیوسته ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد هستم. کلاس‌ها هنوز شروع نشده. اگه بخوام از دانشگاه انصراف بدم باید جریمه پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود بستگی به تصمیم آموزش دانشگاه دارد.

 24. مهسا

  سلام ترم ۱ ارشد دانشگاه آزاد هستم و ۳ جلسه در کلاس ها شرکت کردم والان میخواهم ب علت اینکه علاقه ای ندارم و هزینه بالا دارد انصراف بدم قبل از ۳۰ مهر ماه آیا مشمول هزینه میشم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت موافقت معاونت آموزشی دانشگاه پذیرفته شده نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد.

 25. ایدا

  سلام اگر من دانشگاه ازاد ثبت نام کنم یه ترم برم بعد بخوام انصراف بدم باید هزینه ای پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، ممکن است بر اساس نظر کمسیون آموزشی و مالی دانشگاه مستلزم پرداخت جریمه شوید.

 26. صادق

  سلام وقت بخیر من امسال به خاطر اینکه سربازی نرم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ومیخوام دوباره کنکور بدم آیا میتونم کنکور بدم و به دانشگاه دولتی برم و اینکه اول باید انصراف بدم یا اینکه اگه قبول شدم بعد برم انصراف بدم میشه کمکم کنید و اینکه چه تایمی میتونم انصراف بدم؟ میتونم بعد از اعلام نتایج انصراف بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   می توانید پس از اعلام نتایج در صورتی که تاکنون از امتیاز انصراف خود استفاده نکرده باشید این کار را انجام دهید.

 27. نرگس

  سلام
  من تو رشته مامایی ازاد قبول شدم اگر این ترم برم و برای ترم بهمن بخوابم با سوابق وارد ی دانشگاه ازآد دیگ تو ی شهر دیگ بشم باید هزینه پرداخت کنم؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   نیاز به پرداخت هزینه انصراف نمی باشد.

 28. مبینا

  سلام،من وبت نام کردم برای دانشگاه آزاد اما الان پشیمون شدم،هیچ کلاسی هم نرفتم چون شروع نشده اگه الان انصراف بدم,هزینمو پس نمیدن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، توصیه می شود در اولین فرصت عدم تمایل خود را برای ادامه تحصیل عنوان کرده و از قسمت مالی و آموزش دانشگاه پیگیری نمائید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره