خانه دانشگاه آزاد شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400
شرایط انصراف از دانشگاه آزاد 1400

هر ساله داوطلبان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی، دستیاری تخصصی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده و شروع به تحصیل می نمایند. در این میان داوطلبانی هستند که از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شده و قصد ترک واحد پذیرفته شده خود را دارند.

شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند شد. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شرایط و ضوابط انصراف از دانشگاه آزاد بپردازیم.

چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

اگر دانشجویان دانشگاه آزاد بنا به دلایل و شرایط خود از ادامه تحصیل منصرف شوند می توانند نسبت به ارائه درخواست انصراف از تحصیل خود اقدام نماید. البته ذکر این نکته الزامی است که دانشجویی که از تحصیل منصرف شده است باید هزینه انصراف از تحصیل را مطابق با آخرین دستورالعمل ها بپردازند. از سایر ضوابط انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.
 • پیش از به پایان رسیدن مهلت در نظر گرفته شده، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به اطلاع والدین وی برساند.
 • اگر دانشجو برای انصراف از تحصیل مصمم است، می تواند قبل از سپری شدن مدت مذکور (3 ماه)، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد جهت انصراف از تحصیل ارائه دهد و حکم انصراف خود را زودتر دریافت نماید.
 • پس از صدور حکم، امکان بازگشت و لغو حکم وجود ندارد و رابطه دانشجو با آن واحد دانشگاهی قطع خواهد شد.
 • اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.
 • چنان چه دانشجویی بدون اخذ مرخصی ترک تحصیل کند و یا در طول ترم تحصیلی به دانشگاه مراجعه نکند، این رفتار او به معنی انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد و حق ادامه تحصیل در دانشگاه از دانشجو صلب می گردد.
 • ممکن است در برخی از موارد استثنایی ترک تحصیل دانشجو موجه باشد که در این صورت می بایست حداقل یک ماه پیش از اتمام همان نیمسال تحصیلی، دلایل آن را به دانشگاه اعلام نمایید که اگر ترک تحصیل او توسط واحد دانشگاهی مورد تایید واقع شود، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد.

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 1400

در سال های گذشته دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را داشتند می بایست شهریه کل دوره تحصیل را جهت انصراف پرداخت می کردند ولی اکنون هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد تغییراتی کرده که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. پس اگر داوطلبی واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1400 باشد می تواند در زمان مربوطه نسبت به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام کنند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مقطع تحصیلینحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته(تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی)(تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی)کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی(تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد(تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصیکل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل 1400 هستند؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

 

سوالات متداول

1- آیا برای شرکت در کنکور سراسری، نیاز است که داوطلب مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهد؟

خیر، چنانچه داوطلبی مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد است و قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد نیازی نیست پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

2- داوطلبان تا چه مدت می توانند انصراف از دانشگاه آزاد 1400 خود را پس یگیرند؟

دانشجوی انصرافی می تواند حداکثر تا سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی می بایست حکم انصراف دانشجو را صادر و به وی ابلاغ نماید.

3- شرایط دانشجویان مشمول خدمت سربازی در انصراف از دانشگاه آزاد 1400 چیست؟

اگر دانشجو مشمول خدمت سربازی شود، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم، مراتب را به اداره نظام وظیفه اطلاع رسانی خواهد کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۵۵ نظر

 1. سلام ببخشید من کاردانی دانشگاه ازاد ثبت نام کردم شهریه رو هم پرداخت کردم اما میخوام انصراف بدم برم کارشناسی ثبت نام کنم ایا میشه؟

 2. سلام من دانشجویی کاردانی ام روزانه ترم اول با معدل وارد دانشگاه شدم اگه بخوام کنکور امسال شرکت کنم حتما باید تا قبل کنکور انصراف بدم یا میشه کنکور داد و بعد از اعلام نتایج انصراف داد و اینکه باید جریمه هم پرداخت کنم؟

 3. سلام
  من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد ورودی همین ترم اول ۱۴۰۱ هستم . الان میخوام انصراف بدم .ب ای این ترم تقریبا ۱۶ میلیون واریز کردم و حدود ۳ میلیون دیگه هم باید واریز کنم .
  اگه الان انصراف بدم چقدر دیگه باید به دانشگاه بدم ..؟؟؟
  ممنون از پاسخگویی تون .

 4. سلام من ۲۰ واحد دیگه دارم تموم کنم ولی شرایطی دارم که مجبور به انصراف هستم اگه انصراف بدم و بعدا بخوام مدرک لیسانسم بگیرم دوباره از اول باید ۴سال بخونم تا لیسانس بگیرم

  • با سلام و احترام، یقیناً پس از انصراف باید از نخست شروع به تحصیل کنید؛ ولی با ارائه ی ریز نمرات و کارنامه های خود و موافقت مدیر گروه رشته ی مقصد می توانید برای برخی از دروس، معادل سازی واحد انجام دهید.

 5. درود
  من دانشجو ترم اول دانشگاه آزاد هستم و قبل از امتحانات میخواهم انصراف بدهم، یعنی آذر ماه. میخواستم بدونم آیا هزینه ای به من برمی گرده؟ یا من باید هزینه ای به دانشگاه بدم؟

  • با سلام و درود، طبق ضوابط و شرایط دانشگاه آزاد در صورت انصراف، دانشجو ملزم به پرداخت جریمه ی انصراف می باشد. میزان دقیق جریمه و عودت شهریه پیش از امتحان، بر عهده ی امور آموزش و واحد مالی دانشگاه مربوطه می باشد.

 6. سلام من دانشجو کارشناسی بیوسته دانشگاه علوم تحقیقات هستم و بنا به دلایلی از ۴ نیمسال مرخصی استفاده کردم. سوالم اینه که برای ترم جدید در صورت نکردن انتخاب واحد اخراج میشوم؟ یا اینکه بهتر است حضوری برای انصراف اقدام کنم؟ اگر اخراج بشم دیگر مجاز به ادامه تحصیل نیستم؟ خواهشا بهم جواب بدین برام خیلی مهمه

  • با سلام، عدم مراجعه شما به منزله انصراف تلقی میگردد لازم به ذکر است امکان اینکه برای شما اخراجی در نظر بگیرند هم وجود دارد.

 7. با سلام ممنون از جواب‌گوییتون.من یه سوال داشتم میخواستم بدونم برای انصراف حداکثر چندبار باید به صورت حضوری به دانشگاه برم چون از شهر دور باید برم.ممنون

  • با سلام و درود، در صورت مطالعه کامل شرایط انصراف و همراه داشتن مدارک نهایتا با دو بار مراجعه انصراف قطعی میشود.

 8. سلام میخواستم بدونم کل پروسه ی انصراف از دانشگاه ازاد چقدر طول میکشه چون از شهر دور باید برم شهری که دانشگاه ثبت نام کرده بودم.آیا مدرک خاصی نیازه و اینکه توی یک روز میتونم درخواستمو ثبت کنم یا خیر؟ممنون از پاسخ‌گوییتون

  • با سلام و درود، روند انصراف تقریباً کم تر از یک ماه به پایان می رسد. شما برای مراجعه ی حضوری، مدارک هویتی و تحصیلی را به همراه داشته باشید.

 9. سلام من ورودی بهمن ۹۹دانشگاه آزاد هستم
  بدون کنکور رفتم ثبت نام کردم رشته کامپیوتر.الانم ترم۳هستم
  میخواستم تغییر رشته بدم به علوم قضایی در همان دانشگاه میخواستم
  بدونم هزینه ای پرداخت میکنم یا نه؟؟

 10. سلام من دانشجو دانشگاه آزاد نجف اباد هستم ولی قصد دارم انصراف بدم و توی شهر خودم همون رشترو بخونم.خواستم بدونم اگه تا دی ماه انصرافم رو ثبت کنم میشه از بهمن دانشگاه ازاد شهر خودم ثبت نام کنم و بدون مشکلی سر کلاسا شرکت کنم؟

  • با سلام و درود ، اگر دانشگاه مدنظر شما در رشته و مقطع مربوطه برای بهمن ماه پذیرش انجام دهد بله امکان ثبت نام برایتان فراهم است .

 11. آیا راهی هست بتونم به صورت غیر حضوری از دانشگاه انصراف بدم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. جهت انصراف از دانشگاه حداقل یک بار باید به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کنید.

 12. سلام
  اگه من انتخاب واحد کنم و شهریه رو هم پرداخت کنم اما هیچ کدوم از کلاسارو شرکت نکنم چه اتفاقی میفته ؟

 13. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد هستم ورودی ۹۹ ، آخر امسال معافیت تحصیلی م تموم میشه ،میخواستم امسال کنکور بدم ولی به مشکل معافیت برمیخورم …اگه الان انصراف بدم آیا تا یه سال وقت دارم که مجدد خودمو وارد دانشگاه کنم .و برا کنکور امسال به مشکل برنمیخورم ؟(با اینکه بعد از فارغ از تحصیل شدن از دبیرستان یه سال پشت کنکور موندم و از اون فرصت یه ساله استفاده کردم)

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقرّرات نظام وظیفه، اجازه ی تحصیل مجدد پس از یک بار انصراف( اولین انصراف) به مشمول داده می شود. در خصوص قسمت بعدی سوال: برای این که با ورود به دانشگاه در مهر ۱۴۰۲ به مشکل برنخورید، با اتمام معافیت تحصیلی دفترچه خدمت را پست کرده، پس از مراحلی از سربازی بتوانید از ایست خدمت استفاده کنید.

 14. سلام.
  من ترم اول دکتری هستم در دانشگاه آزاد و الان از دانشگاهی در خارج پذیرش گرفتم.
  خواستم بپرسم بابت انصراف از تحصیل چقدر باید هزینه پرداخت کنم?

 15. سلام ببخشید من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم و ترم اولی ام چون میخام دوباره کنکور بدم مرخصی گرفتم ترم اول رو و هزینه مرخصی رو پرداخت کردم
  اگه بخوام از ترم دو انصراف بدم آیا هزینه جریمه انصراف رو باید بدم؟؟

  • با سلام ، امکان پرداخت جریمه بر اساس صلاح دید مسئولین دانشگاه و سازمان مرکزی خواهد بود؛ اما به طور طبیعی باید جریمه ی ترم های باقی مانده از سنوات را پرداخت نمایید.

 16. سلام وقتتون بخیر
  یه سوالی داشتم خدمتتون.
  من خرداد ماه امسال فارغ‌التحصیل شدم و کنکور دادم نتیجه دلخواه کسب نکردم
  رفتم دانشگاه آزاد ورودی مهر ثبت نام کردم (بدون آزمون)
  تقریبا اوایل آبان منصرف شدم که کنکور رو دوباره شرکت کنم. نه شهریه دادم و نه انتخاب واحد کردم نه سرکلاس رفتم.الان میخوام کنکور بدم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  و وضعیت معافیت چطوری میشه چون از دانشگاه یه معافیت فکر کنم چهارساله دادن دانشگا نمیرم لغو میشه درسته؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  • با سلام و درود، مطابق با بخش قوانین و مقررات نظام وظیفه، شما یک بار قبل از سربازی می توانید از محل تحصیل خود انصراف داده و دانشگاه دیگری را انتخاب کنید. با اولین انصراف، معافیت اول شما نیز لغو شده و با پذیرش نهایی دومین دانشگاه، مجدّد می توانید به مدّت ۵ سال از معافیت دانشجویی( قانونی) استفاده کنید.

 17. سلام وقتتون بخیر
  در صورت تحصیل در دانشگاه پردیس چطور انصراف باید بدیم؟

 18. سلام من قبلا دانشجوی عمران دانشگاه دولتی بودم انصراف دادم و الان دانشجوی کامپیوتر دانشگاه آزاد هستم و دوباره میخوام انصراف بدم و دانشگاه آزاد عمران بخونم درواقع از دانشگاه آزاد یکبار انصراف دادم این مشکلی بوجود نمیاره که؟؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه آقایانی که مشکل سربازی دارند، تنها یک بار در صول تحصیلات خود حق انصراف را دارند. در صورتی که انصراف بدهید قادر نخواهید بود به تحصیلات خود ادامه بدهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره