خانه کنکور شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 1402
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

یکی از سوالات متداول داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور سراسری، امکان یا عدم امکان نام نویسی دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها است که شرایط این نوع ثبت نام، هر ساله توسط آیین نامه ها و اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش به اطلاع عموم می رسد. نارضایتی از وضعیت فعلی مانند رشته تحصیلی، شهر و واحد دانشگاهی غیر ایده آل و موارد مشابه از جمله دلایلی می باشد که دانشجوی در حال تحصیل را مجاب به انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون سراسری، با وجود شروط در نظر گرفته شده می نماید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

مراحل انصراف از دانشگاه های دولتی 1402

پذیرفته شدگان در این دانشگاه ها اگر به هر دلیلی قصد انصراف از تحصیل را داشته باشند، می بایست نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. روند ثبت این درخواست بدین گونه است که ابتدا، داوطلب می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه خود و سپس سامانه سجاد، فرم تقاضانامه را تکمیل نموده و پس از آن به منظور نهایی کردن این فرآیند به صورت حضوری به بخش آموزش دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند.

 1. در گام اول، داوطلب می بایست به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و فرم تقاضانامه انصراف از ادامه تحصیل را تکمیل نماید.
 2. پس از بررسی درخواست داوطلب توسط سازمان و دانشگاه در صورت موافقت با این امر، اطلاع رسانی های لازم به جهت انجام ادامه این روند و پرداخت هزینه مربوطه به دانشجو صورت می گیرد.
 3. در ادامه متقاضی می بایست به سامانه سجاد به نشانی portal.saorg.ir مراجعه کرده و پس از مشاهده هزینه انصرافی خود، نسبت به تسویه آن طبق دستورالعمل های گفته شده اقدام نماید.
 4. در انتها با مراجعه حضوری به امور آموزش دانشجویی دانشگاه مورد تحصیل خود و ارائه مدارک خواسته شده، این فرآیند به پایان خواهد رسید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای مقاطع مختلف ۱۴۰۲

شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شود که در صورت پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه مقاطع مختلف دانشگاه ها، آیا امکان انصراف از ادامه تحصیل به منظور شرکت دوباره در کنکور وجود دارد یا خیر؟

اطلاع از شرایط قانونی این مقوله و همچنین احتمال محرومیت یا عدم محرومیت از ثبت نام کنکور در صورت ترک تحصیل، تاثیر به سزایی در تصمیم گیری متقاضی جهت باقی ماندن در وضعیت فعلی یا تغییر آن با هدف دستیابی به اهداف ایده آل خود خواهد داشت. برای انصراف و شرکت در آزمون های سراسری باید یک سری شرایط را در نظر بگیرید که در ادامه به تفصیل آن ها را توضیح داده ایم.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1402

امکان نام نویسی کنکور سراسری 1402 برای کلیه پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 وجود دارد. دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی ناپیوسته تا دکترای تخصصی، می بایست جهت شرکت در کنکور 1402 مانند سایرین، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند.

این افراد باید پس از تکمیل فرم شماره 2، بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز در زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402 علامت بزنند. این امر بدان معناست که محرومیت های سابق برداشته شده است و افراد تنها در صورت پذیرش در آزمون جدید ملزم به اعلام انصراف خواهند بود. توصیه می شود که برای آشنایی بیشتر با این رویه، نکات درج شده در جدول زیر را به دقت مطالعه نمایید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری ۱۴۰۲

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که قصد ترک تحصیل و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند، نباید از سوی سازمان نظام وظیفه هیچ گونه منع قانونی داشته یا مشمول غیبت سربازی باشند.

 مشمولان دوره ضرورت خدمت، تنها یک مرتبه می توانند از تحصیل انصراف داده و دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند.

داوطلبان مرد انصرافی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها، از لحاظ نظام وظیفه مشمول فرجه یک ساله می باشند و می بایست طی این یک سال، یا اقدامات لازم جهت اعزام به دوره ضرورت خدمت را انجام دهند یا در دانشگاه پذیرفته شوند و در صورت عدم انجام اقدام لازم و پایان این فرجه، مشمول غیبت شده و امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود نخواهد داشت.

متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید.

دانشجویان انصرافی دانشگاه ها، حق بازگشت به تحصیل و ادامه تحصیل در رشته پیشین خود را نخواهند داشت.

آن دسته از افراد که مشمول استفاده از سهمیه بوده اند، در صورت انصراف از تحصیل (دوره روزانه) قادر به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور ارشد ۱۴۰۲

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دوره های روزانه که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 را دارند، می باییست تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده تا پذیرش آن ها در رشته محل های مختلف آزمون ارشد، مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد.

توجه کنید که تحویل فرم انصراف قطعی به واحد محل قبولی داوطلب الزامی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که شرط انصراف قطعی تا پیش از پایان مهلت ثبت نام کنکور ارشد، برای داوطلبان دوره های غیر روزانه وجود ندارد و این افراد می توانند پس از نهایی شدن پذیرش خود نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که امکان تغییر موارد فوق و تصویب قانون جدید وجود دارد، لذا به محض انتشار دفترچه راهنما مقاله حاضر بروزرسانی خواهد شد.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دکتری 1402

دانشجویان دوره های روزانه دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد. توجه داشته باشید که دانشجویان در حال تحصیل دوره های غیر روزانه، می توانند انصراف خود از واحد دانشگاهی مذکور جهت شرکت مجدد در آزمون دکتری را تا زمان پذیرش خود به تعویق بیندازند. شایان ذکر است، امکان انتشار آیین نامه جدید و تغییر قوانین فوق وجود دارد که در این صورت، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و   کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت انصراف از دانشگاه ۱۴۰۲

 • فرم تکمیل شده انصراف از تحصیل (با مراجعه به آموزش دانشکده محل تحصیل قابل دریافت است.)
 • اصل شناسنامه و کارت ملی دانشجو
 • کارت دانشجویی
 • مبلغ جریمه تعیین شده

نمونه فرم انصراف از تحصیل

جهت آشنایی بیشتر داوطلبان، نمونه ای از فرم مورد نظر را در ادامه قرار داده ایم. توجه داشته باشید که جهت ارائه فرم می بایست آن را از آموزش دانشکده محل تحصیل خود دریافت نموده و به تکمیل آن بپردازید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل 1402

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای تحت عنوان جریمه انصراف می باشند که این مبلغ با توجه به زمان انصراف و دلیل انصراف می تواند مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص دهد اما در چند حالت، جریمه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد که در ادامه به بیان آن پرداخته ایم.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.

با این وجود در جدول زیر به بیان هزینه جریمه انصراف از دانشگاه های مختلف پرداخته ایم. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هزینه ترک تحصیل دانشگاه های پردیس خودگردان، به خصوص در ترم های اول، رقم بالا و قابل توجهی است که به همین منظور، توصیه می شود که پیش از اقدام به انصراف، حتما این مورد را مدنظر قرار دهید و در زمان انجام انتخاب رشته کنکور، حتما به شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان توجه کنید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاهمیزان جریمه
روزانهبسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی شهریه ثابت یک ترم + 7 واحد درسی
پردیس خودگردانشهریه ثابت تمامی ترم های باقی مانده
علمی کاربردییک شهریه ثابت
دانشگاه آزادکاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) × (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) × (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

نکات مهم در رابطه با انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور ۱۴۰۲

در همین خصوص لازم است که به نکات ذیل توجه نمایید.

 • در صورت پذیرش در کنکور سراسری، فرم شماره 2 از جمله مدارک لازم جهت نام نویسی حضوری در دانشگاه است.
 • چنانچه دانشجویی در سال های گذشته (98 و ماقبل آن) انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده و در حال حاضر تحت عنوان محصل شناخته نمی شود، جهت تکمیل فرم ثبت نام در سایت ثبت نام کنکور سراسری، می بایست صرفا بند 32 فرم مذکور را علامت بزند.
 • امکان انصراف از دانشگاه یا خرید دوره تعهد، پس از گذشت چند ترم، برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت دوره روزانه وجود ندارد و این افراد می بایست تا پایان دوره مذکور در مناطق تعیین شده بمانند.
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه پذیرفته شده در کنکور سراسری ۱۴۰۱، در صورتی که با مانعی در روند ثبت نام خود مواجه شوند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

همان طور که مشاهده نمودید، اکثر داوطلبانی که قصد انصراف از تحصیل در رشته دانشگاهی را دارند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 خود را با به کار گیری دقت و اهمیت بالا به انجام رسانید و پیش از هر کاری کلیه جوانب مرتبط با آینده تحصیلی و شغلی خود را مدنظر قرار دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارند، مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان می توانند بدون اعلام انصراف قطعی در آزمون مورد نظر شرکت کنند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام کنند؟

بله، اما این افراد در صورت نداشتن غیبت، تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

3- آیا انصراف از تحصیل جریمه دارد؟

بله، افراد جهت انصراف می بایست هزینه ای پرداخت کنند که در متن مقاله در این باره توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶,۷۷۸ نظر
 1. الفتی

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی روزانه ۱۴۰۱ هستم ترم دو رو مرخصی گرفتم و کنکور مجدد دادم الان به احتمال خیلی زیاد دانشگاه روزانه قبول میشم منتظر جواب انتخاب رشته ام، ایا اگه قبول بشم با اینکه ترم دو مرخصی بودم میتونم انصراف بدم و در رشته جدید ثبت نام کنم؟ آیا هزینه جریمه شامل حالم میشه؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   مانعی برای انصراف شما وجود نخواهد داشت.
   در صورت قبولی در دانشگاه روزانه نیازی به پرداخت هزینه انصراف نمی باشد.

 2. فاطمه

  سلام وقت به خیر من دانشگاه روزانه قبول شدم ترم یک مرخصی گرفتم الان کنکور مجدد شرکت کردم و ازاد قبول میشم باید هزینه انصراف بدم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت انصراف از دانشگاه قبلی، بله نیاز به پرداخت هزینه انصراف می باشد.

 3. محمد جواد

  سوال تکراری من سال پنجم کارشناسی قبل از معافیت تحصیلی یعنی قبل تموم شدنش انصراف دادم و فرصت یکساله که در حال اتمام بود برگه اعزام گرفتم آیا با ثبت نام رشته بدون آزمون میتونم چون انصراف اولی بودم معافیت بگیرم ؟
  سنوات و غیبت نداشتم اعزام آبانم میخواهم همون کارشناسی پیوسته بخونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بله این مورد امکان پذیر است. شما میتوانید با داشتن گواهی اشتغال به تحصیل درخواست توقف خدمت سربازی دهید.

 4. Erfan

  ترم هایی که از دانشگاه دولتی مرخص میگیریم هم هزینه انصراف داره؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   این موضوع تحت اختیار دانشگاه می باشد. اما به طور کلی هزینه انصراف نسبت به ترم های گذشته محاسبه می شود.

 5. سینا ولدبیگی

  با سلام ، امسال برای اولین سال در حین تحصیل روزانه بدون انصراف میتوان کنکور داد . آیا در صورت ک بلافاصله مجدد روزانه قبول شیم، نیاز به هزینه انصراف نیس ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما می توانید در حین تحصیل که هستید در کنکور سراسری شرکت کنید و در زمان انتشار پذیرش نهایی کنکور، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهید و هزینه ی انصرافی توسط دانشگاه مشخص می شود.

 6. ناشناس

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ارشد دوره روزانه هستم
  که ۱ترم درس داشتم و ترم دو مرخصی گرفتم
  اگر انصراف بدم و امسال دوباره کنکور بدم
  میتونم همان رشته دوره روزانه ولی در دانشگاه دیگه انتخاب رشته کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود بله، هیچ منعی برای ورود مجدد به رشته خود و دانشگاه دیگر نخواهید داشت.

 7. علی

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ارشد روزانه هستم
  ۱ترم خوندم و ۱ترم مرخصی گرفتم و میخواستم انصراف بدم
  آیا میتونم همین رشته رو به صورت روزانه ولی در دانشگاه دیگه بخونم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت عدم انصراف در مقاطع قبلی، مانعی برای شما وجود نخواهد داشت.

 8. فرزاد

  با سلام ،دانشجوی ترم آخر هستم و تابستان کلا دروس را پاس کردم و تمام شد میخواستم بدانم با توجه به اینکه درسم تمام شده و تا سی ام شهریور چهارصد و سه هم معافیت تحصیلی دارم آیا معافیت با اتمام تحصیل لغو میشه یا میتونم ی سال بمونم یعنی تاتاریخ درج سده در نامه معافیت و برای ارشد درس بخونم و فعلا سربازی نرم ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   تمامی داوطلبانی که در سنوات عادی و مجاز دروس کارشناسی خود را گذرانده باشند پس از اتمام تحصیل یک سال معافیت تحصیلی پس از فارغ التحصیلی دارند.

 9. علی

  سلام و خسته نباشید من می خواستم بدونم اگر توی دانشگاه علمی کاربردی مقطع کاردانی ثبت نام کنم و بعد فوریت پزشکی قبول بشم آیا می توانم از علمی کاربردی انصراف بدم و فوریت بخونم یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود در دانشگاه علمی کاربردی رشته فوریت پزشکی ارائه نمی شود.

  • امیر

   سلام و خسته نباشید
   من از طریق استعداد درخشان در دانشگاه ازاد مقطع ارشد پذیرش موقت انجام دادم ( مدارکم رو در سامانه اموزشیار ثبت کردم ) اما هنوز در دانشگاه تشکیل پرونده ندادم
   چطور میتونم انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، امکان حذف اطلاعات در آموزشیار میسر نیست و عدم مراجعه ی شما به دانشگاه برای ثبت نام به منزله ی انصراف می باشد.

 10. ح ر

  سلام وقت بخیر
  من اگه امسال ارشد ثبت نام کنم و مشغول به تحصیل بشم با توجه به ابطال شرط سنی میتونم برای کنکور سراسری ۱۴۰۳ فرهنگیان ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، متاسفانه اطلاعیه ی دقیقی در این مورد منتشر نشده است.

 11. مصطفی

  سلام من تا پایان تابستان ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم و قصد انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور نوبت اول ۱۴۰۳ دارم . آیا شدنی هست و دوباره به من معافیت تحصیلی تعلق میگیره ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   چنانچه وارد دوره سنوات خود شده اید و این دوره تابستان ۱۴۰۳ به اتمام می رسد معافیت تحصیلی مجددا به شما تعلق نمی گیرد.

 12. ارشیا

  سلام من یکبار در کاردانی بدون کنکور سما دو ترم اول مرخصی گرفتم و پشت کنکور ماندم و دکترای دامپزشکی روزانه قبول شدم بعد از دو ترم تحصیل بدون آگاهی از قوانین انصراف دوباره در کنکور ۱۴۰۲شرکت کرده و رتبه قبولی در رشته دندان و پزشکی کسب کرده ام ایا شرایطی هست که بتوانم با همان معافیت تحصیلی دانشگاه قبلی در رشته جدید و شهر محل سکونت خودم درس بخوانم ؟و یا رااهکاری برای نسوختن رتبه م وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، متاسفانه امکان تغییر معافیت های تحصیلی تان از دانشگاهی به دانشگاه دیگر امکان پذیر نمی باشد ولیکن با توجه به اعتبار دوساله نتیجه کنکور می توانید پس از انجام خدمت سربازی از آن مجددا استفاده نمائید.

 13. فاطمه

  سلام وقت بخیر
  من اگر امسال یه رشته روزانه برم میتونم ترم دوم مرخصی بگیرم و کنکور بدم و اگر سال بعد کنکور دادم و روزانه قبول شدم میتونم از دانشگاه قبلی انصراف بدم یا حتما باید دوترم خونده باشم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   محدودیتی برای انصراف شما وجود نخواهد داشت.

 14. مصطفی

  سلام بنده قصد انصراف از دانشگاه دارم تا از معافیت یک سال پس از انصراف استفاده کنم تا کنکور ۱۴۰۳ بدم و برم دانشگاه ، الان اگه ۱۵ شهریور برم دانشگاه انصراف بدم دقیقا تا سال دیگه ۱۵ شهریور معافیت دارم ؟! یعنی ثبت نام دانشگاه که مهر ماه هست نمیتونم انجام بدم ؟!

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، پیشنهاد می شود زمان انصراف خود را تا حد ممکن به تعویق بیندازید.

 15. مریم

  سلام ببخشین اگه امسال روزانه قبول شم سال بعد میتونم بدون انصراف از دانشگاه کنکور بدم و دوباره روزانه قبول شم ؟ یا باید از دانشگاه انصراف بدم و محرومیت روزانه دارم ؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله این امکان وجود خواهد داشت، طبق آخرین دفترچه ثبت نامی محرومیتی وجود نخواهد داشت.

 16. ساعد زکاوی

  سلام. وقتتون بخیر.
  در صورت قبولی در دوره های روزانه یا شبانه و عدم ثبت نام، آیا امکان شرکت در کنکور سال بعد وجود دارد؟
  با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بله این امکان فراهم است.

 17. امیر

  سلام میخواستم بدونم من دانشجو پسرم در حال حاضر رشته علوم ازمایشگاه و قبلا هم یه بار از دانشگاه انصراف دادم ایا میتونم دوباره انصراف بدم و در کنکور ۱۴۰۳شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، خیلی سخت با این مورد موافقت می شود و این مورد بستگی به مدت زمانی دارد که از معافیت تحصیلی خودتان در مقطع لیسانس را پشت سر گذاشته اید.

 18. فاطمه

  و اینکه ببخشید من برای دانشگاه فرهنگیان میخوام انتخاب رشته کنم مشکلی نیست بعد از اومدن نتایج انتخاب رشته از دانشگاه انصراف داد

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، شما می توانید از دانشگاه محل تحصیل قبلی خود انصراف دهید.

 19. فاطمه

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دانشجو روزانه هستم الان کنکور دادم میخوام انتخاب رشته کنم ایا میشه بعد از اومدن جواب انتخاب رشته از دانشگاه انصراف بدم.؟
  ایا انتخاب رشته با مشکل مواجه نمیشه

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   مانعی برای شما وجود نخواهد داشت، می توانید در حد فاصل اعلام نتایج تا ثبت نام نهایی در دانشگاه انصراف خود را ثبت نمایید.

 20. امیرحسین

  همچنین میشه تعهدی رفت ولی بازم کنکور شرکت کرد بعد نتیجه کنکور جدید انصراف داد؟
  تعهدیم میشه مرخصی گرفت؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   معمولا با انصراف در رشته های دارای تعهد موافقت نمی شود.
   موافقت با مرخصی نیز تحت اختیار دانشگاه می باشد.

 21. مصطفی

  سلام
  من امسال دانشجو بودم و کنکور هم دادم
  اگه انتخاب رشته کنم و یه رشته ایی رو قبول بشم میتونم که توی رشته فعلی ام بمونم و رشته قبول شدم رو نرم و یا حتما باید انصراف بدم؟
  چون تا زمان اعلام نتایج نهایی نظرم ممکنه نظرم تغییر کنه..

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   عدم ثبت نام شما در دانشگاه جدید به منزله انصراف از آن دانشگاه بوده و شما می توانید همچنان در رشته فعلی خود تحصیل کنید.

 22. م

  سلام من ۴ ترم دولتی خوندم الآن میخام ول کنم اگه مدرک دیپلم و ریز نمره و چیزای دیگه ام رو نخام میتونم همین جوری بدون‌ جریمه انصراف بدم و دیگه نرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در صورت درخواست انصرافی، شما موظف به پرداخت جریمه می باشید و مبلغ جریمه به عهده ی دانشگاه محل تحصیل می باشد.

 23. حنا

  سلام
  من امسال می خوام فرهنگیان بزنم بعد میتونم سال بعد دوباره کنکور بدم ؟ مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه باید برگه انصراف رو به محل تحصیل جدید بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   خیر مشکلی از لحاظ انصراف وجود ندارد اما شرایط جریمه دانشگاه های فرهنگیان ( اخذ دو برابر حقوقی که دریافت کرده اید) برای این موضوع مطرح است.

 24. بدون نام

  سلام من در حال حاضر دانشجو ترم دو هستم و کنکور امسال شرکت کردم میخوتستم ببینم اگر انتخاب رشته کنم میتونم بین این رشته که الان میخونم و رشته ای که انتخاب کردم یکی رو انتخاب کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود شما می توانید بعد از قبولی در دانشگاه، از دانشگاه مبدا خود انصراف دهید.

 25. pmepeto

  سلام وقت بخیر.. توی آزمون زبان خارجه ۱۴۰۲ شرکت کردم مجاز به انتخاب رشته دوره روزانه شدم اگه انصراف بدم میتونم آزمون زبان بعدی رو شرکت کنم یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   شما نیازی به انصراف دادن نخواهید داشت و هیچ منعی برای کنکور بعدی نخواهید داشت.

 26. ناشناس

  سلام من یک بار از حق انصراف استفاده کردم و الان اگه دوباره از دانشگاه انصراف بدم و برم خدمت سربازی و دوباره کنکور بدم و دانشگاه قبول بشم میتونم از ایست خدمت سربازی استفاده کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام
   موافقت با درخواست ایست خدمت شما به عهده سازمان نظام وظیفه بوده و احتمال موافقت با درخواست شما پایین می باشد.

 27. زهره

  سلام وقت به خیر…. ایا بعداز سه بار انصراف از رشته های روزانه میتوانیم در کنکور شرکت کنیم ورشته ی روزانه را انتخاب کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، محدودیتی برای شرکت در آزمون وجود ندارد.

 28. معصومه

  سلام خسته نباشینمن اگر امسال مهر برم دانشگاه روزانه رشته پرستاری برای سال ۱۴۰۳ میتونم مجدد کنکور شرکت کنم؟و اینکه اگه دوباره دانشگاه روزانه قبول بشم نیاز به پرداخت جریمه هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما می توانید حین تحصیل در رشته ی پرستاری در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنید و در صورت پذیرش نهایی، از دانشگاه محل تحصیل قبلی خود انصراف دهید و برگه ی انصرافی خود را به دانشگاه محل تحصیل جدید ارائه دهید.

 29. علی

  باسلام
  من اگر از رشته عمران از دانشگاه انصراف بدهم میتوانم در همان رشته عمران در یک دانشگاه دیگر شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در صورتی که فارغ التحصیل نشده باشید شما می توانید در دانشگاه رشته ی مورد نظر ثبت نام کنید و در صورت پذیرش نهایی از دانشگاه اول انصراف خود را قطعی کنید.

 30. ناشناس

  سلام خسته نباشید من در حال حاضر پیام ن رو میخونم میشه هم خدمت سربازی برم هم تحصیلم رو ادامه بدم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   خیر در حال حاضر امکان تحصیل هم زمان با خدمت سربازی وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور