تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان

شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان

شرایط تحصیل در دانشگاه های بین الملل
شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان

دانشگاه های پردیس خودگردان یا همان پردیس بین الملل، شعبه هایی از دانشگاه های سراسری هستند. به دلیل تقاضای بسیاری از داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی، رشته دندانپزشکی و رشته داروسازی، بزرگترین تاثیر دانشگاه های پردیس خودگردان را می توان در میان داوطلبان رشته علوم تجربی مشاهده کرد که این اتفاق در داوطلبان رشته ریاضی به نسبت کمتر می باشد. دانشگاه پردیس خودگردان از نوع شهریه پرداز بوده و به دو صورت با آزمون و بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصیلی) در مقاطع تحصیلی دانشجو می پذیرد. کسانی که علاقمند به تحصیل در این دانشگاه ها هستند می بایست تمامی شرایط عمومی و اختصاصی جهت تحصیل در این نوع دانشگاه ها را دارا باشند.

دانشگاه پردیس خودگردان در همه ی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

زمان ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان

اگر شما هم تمایل به تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان را دارید باید بدانید که تاریخ در نظرگرفته شده برای ثبت نام علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان در 2 نوبت مهر و بهمن ماه خواهد بود.

ثبت نام مهرماه

همان طور که ذکر شد برای ادامه تحصیل در این دانشگاه شما می توانید با آزمون و بدون آزمون در این دانشگاه ثبت نام کنید. کسانی که رشته های مورد علاقه خود را از میان لیست رشته های دانشگاه پردیس خودگردان انتخاب نموده می توانند در مهر ماه سال جاری نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. زمان ثبت نام با آزمون هم زمان با انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی از 17تیر الی 22 تیر ماه 1401 و زمان ثبت نام بدون آزمون از 18 تیر الی 24 تیر ماه 1401 بوده است.

ثبت نام بهمن ماه

به علت آن که هم اکنون در نیمه اول سال هستیم تاکنون اطلاعیه ای درخصوص نام نویسی در نوبت بهمن ماه از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است اما به محض دریافت هرگونه خبر مبنی بر زمان ثبت نام دانشگاه پردردیس خودگردان این مقاله بروز شده و در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره قرار خواهد گرفت.

نحوه ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه های پردیس خودگردان بر اساس قوانین و ضوابط آیین نامه های مربوط به دانشگاه ها و تحت نظارت سازمان سنجش کشور از طریق شرکت در کنکور سراسری صورت می گیرد. البته توجه داشته باشید که برای تحصیل در برخی از رشته های موجود در برخی از پردیس های دانشگاهی خودگردان به صورت بدون آزمون امکان پذیر است و نیازی به شرکت در کنکور سراسری نخواهد بود.

از شرایط دیگر پذیرش دانشجویان در این دانشگاه ها انجام مصاحبه می باشد که در حال حاضر داوطلبان درصورت قبولی در ظرفیت مازاد مصاحبه ای انجام نخواهند داد. به استثنای دانشگاه امیر کبیر و دانشگاه صنعتی شریف که همچنان به شرط مصاحبه، دانشجو می پذیرند.

ثبت نام با آزمون

نام نویسی در رشته های ارائه شده دانشگاه پردیس خودگردان به صورت الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود و داوطلبان متقاضی می بایست با تهیه مدارک لازم، مراحل ثبت نام خود را طی نمایند.

ثبت نام بدون آزمون

نحوه پذیرش بدون آزمون در دانشگاه پردیس خودگردان به دو صورت اینترنتی و حضوری می باشد که در روش اول مانند ثبت نام با آزمون از طریق سایت سنجش صورت می پذیرد و در روش دوم، متقاضیانی که بدون شرکت کردن در  کنکور سراسری تمایل به تحصیل در دانشگاه مذکور را دارند می بایست جهت ثبت نام، مدارک لازمه را تهیه کرده و به صورت حضوری به دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.

نکته: متقاضیان میتوانند در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان 100 کد رشته محل را انتخاب کنند.

شرایط ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان

همان طور که در ابتدا مقاله ذکر شد دانشگاه های پردیس خود گردان که از طریق آزمون و بدون آزمون دانشجو می پذیرند، دارای شرایط عمومی و اختصاصی جهت ثبت نام می باشند که متقاضیان در صورت احراز تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی در این دانشگاه ها هستند.

شرایط ثبت نام با آزمون:

این شرایط برای کسانی که می خواهند در مقطع کارشناسی در دانشگاه پردیس خودگردان ادامه تحصیل دهند در واقع همان شروط لازم در  دفترچه ثبت نام کنکور سراسری می باشد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی کشور
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • فقدان سوء پیشینه کیفری
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) و یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی
 • افرادی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را تا زمان مشخص دریافت نمایند.
 • متقاضی در زمان ثبت نام، نباید دانشجوی دوره های روزانه باشد.
 • دانش آموختگان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ مشخص خدمات خود را به پایان رسانده باشند، در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می توانند دوره خدمات قانونی خود را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید بگذرانند.
 • عدم داشتن ممنوعیت تحصیل از از نظر سازمان نظام وظیفه برای متقاضیان آقا
 • داوطلبان آقا می بایست دارای گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت را داشته باشند.

شرایط ثبت نام بدون آزمون

کسانی که قصد دارند بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند نیاز به شرایط خاصی نبوده و فقط می بایست فرم انتخاب رشته سوابق تحصیلی را تکمیل کرده و آن را در اولویت خود قرار دهند و حداقل معدل لازم برای پذیرش در دانشگاه پردیس خودگردان را داشته باشند.

شرایط تحصیل در رشته های دانشگاه پردیس خودگردان

رشته های دانشگاه پردیس خودگردان به همراه ظرفیت پذیرش در هر دانشگاه، در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبان قابل روئیت می باشد که به دو صورت با آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی افراد، برای رشته های موجود دانشجو می پذیرد.

لیست رشته های با آزمون 

یکی از روش های تحصیل در رشته های دانشگاه های پردیس خودگردان شرکت در کنکور می باشد. برخی از رشته های دانشگاه های پردیس خودگردان، شامل رشته های پرطرفدار مانند رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی تنها از راه شرکت در کنکور پذیرش دانشجو دارند. داوطلبان رشته های با کنکور دوره پردیس خودگردان می توانند با ثبت نام کنکور سراسری در یکی از این رشته ها به دامه تحصیل بپردازند. همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید رشته ها به دو گروه آزمایشی تجربی و ریاضی تقسیم می شوند.

گروه آزمایشی علوم تجربی
عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته
پزشکی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار ساخت پروتز های دندانی دندان پزشکی
پرستاری مهندسی بهداشت محیط کاردانی فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی علوم تغذیه
داروسازی هوشبری علوم آزمایشگاهی مامایی
علوم و صنایع غذایی گفتاردرمانی شنوایی شناسی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
تکنولوژی پرتو شناسی کار درمانی تکنولوژی پرتو درمانی بهداشت عمومی
فیزیوتراپی بینایی سنجی اعضای مصنوعی فناوری اطلاعات سلامت
تکنولوژی اتاق عمل مدیریت خدمات بهداشتی درمانی تکنولوژی پزشکی هسته ای
گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی
عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته
ریاضیات و کاربرد ها علوم کامپیوتر مهندسی پلیمر مهندسی نفت
فیزیک مهندسی انرژی مهندسی مکانیک مهندسی هوافضا
شیمی کاربردی مهندسی برق مهندسی دریا مهندسی صنایع
شیمی محض مهندسی پزشکی مهندسی کامپیوتر مهندسی مواد و متالورژی
مهندسی شیمی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار مهندسی عمران مهندسی ساخت و تولید

لیست رشته های بدون آزمون 

در این نوع پذیرش متقاضیان می توانند بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پردیس خودگردان پذیرش شوند که باید به این نکته به هنگام ثبت نام دقت نمود که میزان تاثیر این سوابق و شرایط دانشگاه های پردیس از اهمیت بالایی برخوردار ست.

گروه آزمایشی علوم تجربی
عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته
آمار علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی) مهندسی شهرسازی مهندسی فضای سبز
مهندسی عمران مهندسی معماری مهندسی مکانیک جغرافیا
حقوق مترجمی زبان انگلیسی مهندسی صنایع مهندسی کامپیوتر
حسابداری مدیریت مالی طراحی صنعتی مهندسی مواد و متالورژی
مهندسی هوافضا
گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی
عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته
مهندسی فضای سبز مهندسی معماری مدیریت مالی مهندسی کامپیوتر
جغرافیا مهندسی صنایع طراحی صنعتی مهندسی مواد و متالورژی
حقوق آمار مهندسی مکانیک مهندسی هوافضا
مترجمی زبان انگلیسی مهندسی شهرسازی حسابداری مهندسی عمران
گروه آزمایشی علوم انسانی
عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته عنوان رشته
آمار حقوق مهندسی عمران جغرافیا
مهندسی شهرسازی مدیریت صنعتی مهندسی معماری مدیریت مالی
مهندسی مکانیک  علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی) مهندسی فضای سبز مترجمی زبان انگلیسی
مهندسی صنایع مهندسی کامپیوتر طراحی صنعتی مهندسی مواد و متالورژی
مهندسی هوافضا
گروه آزمایشی هنر و زبان خارجه
عنوان رشته دانشگاه عنوان رشته دانشگاه
طراحی صنعتی دانشگاه تهران (پردیس خودگردان کیش) مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه زابل

میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان

میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان همانند دیگر دانشگاه های غیردولتی در هر سال متفاوت بوده و وابسته به شهریه ثابت و متغیر می باشد. همچنین دانشگاه های پردیس خودگردان از لحاظ کیفیت آموزشی با یکدیگر متفاوت هستند و هر دانشگاه در ازای امکانات و خدماتی که ارائه می دهد، شهریه بیشتری دریافت می نماید. در جدول زیر به طور تقریبی میزان شهریه رشته های پزشکی و علوم پزشکی آورده شده است.

میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان
مقطع علوم انسانی فنی مهندسی علوم پایه علوم پزشکی هنر
کاردانی 5/300/000 الی 6/700/000 7/360/000 الی 8/650/000
کارشناسی ناپیوسته 5/500/000 الی 7/100/000 8/980/000 الی 10/950/000
کارشناسی پیوسته 4/800/000 الی 7/200/000 6/200/000 الی 8/700/000 6/200/000 الی 8/700/000 10/500/000 الی 12/900/000 5/200/000 الی 6/600/000
کارشناسی ارشد 7/200/000 الی 9/700/000 7/800/000 الی 9/800/000 8/900/000 الی 9/850/000 14/500/000 الی 16/500/000 9/400/000 الی 10/350/000
دکتری تخصصی 18/000/000 الی 20/500/000 20/500/000 الی 21/500/000 18/500/000 الی 20/850/000 19/300/000 الی 20/900/000 20/700/000 الی 21/850/000
دکتری پیوسته 19/800/000 الی 25/300/000

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان

دانشگاه های پردیس خودگردان تحت نظارت وزارت علوم می باشند بنابراین اعتبار مدرک این نوع دانشگاه با دانشگاه های دولتی تفاوتی ندارد و همانطور که اشاره کردیم این دانشگاه ها را می توانیم شعبه های دیگر دانشگاه های دولتی معرفی کنیم. البته عنوان پردیس خودگردان در مدرک تحصیلی دانشجویان قید خواهد شد. در دانشگاه های پردیس اساتید درجه یک و برتر تدریس می نمایند و نحوه تدریس در این دانشگاه ها همانند دانشگاه های دولتی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل آنکه دانشجویان این دانشگاه از مزایایی همانند دانشجویان دانشگاه روزانه برخوردار هستند، بایستی شهریه پرداخت نمایند.

شرایط انصراف از تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان

در خصوص نحوه و شرایط انصراف از تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان لازم است بدانید که بر اساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه های پردیس خودگردان، در صورتی که دانشجویان پس از ثبت نام و یا حین تحصیل در این نوع دانشگاه ها بنا به هر دلایلی از تحصیل در پردیس های دانشگاهی خود گردان و یا ظرفیت مازاد منصرف شوند، موظف خواهند بود مبلغی را به عنوان هزینه انصراف از تحصیل و یا جریمه، به دانشگاه مربوطه پرداخت نمایند که این مبلغ برابر شهریه ثابت ترم های باقی مانده می باشد. بنابراین با توجه به میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان بسیار زیاد می باشد ، توصیه می شود قبل از انتخاب رشته حتما دقت کافی داشته باشید و رشته های مورد علاقه خود را از میان لیست رشته های دانشگاه پردیس خودگردان انتخاب نمایید.

 

سوالات متداول

1- زمان و نحوه پذیرش در دانشگاه پردیس خودگردان به چه صورت است؟

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه های پردیس خودگردان از طریق شرکت در کنکور سراسری و همچنین بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد.

2- میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان به چه شکلی می باشد؟

میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان در تمامی مقاطع متفاوت بوده که به طور کامل در مقاله ذکر شده است.

3- آیا مدرک دانشگاه پردیس خودگردان اعتبار دارد؟

دانشگاه های پردیس خودگردان تحت نظارت وزارت علوم می باشند بنابراین اعتبار مدرک این نوع دانشگاه با دانشگاه های دولتی تفاوتی ندارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹۶ نظر

 1. سلام وقت بخیر

  برای رشته داروسازی و بینایی سنجی باید حتما با کنکور وارد بشیم یا بدون کنکور هم میشه؟

 2. سلام
  برای پزشکی در پردیس دانشگاه ایران باید کنکور بدیم یا بدون ازمون هستش ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی انتخاب رشته ی گروه تجربی سال ۱۴۰۰، پذیرش در رشته های پزشکی و پیراپزشکی براساس آزمون می باشد.

 3. سلام برای ورود به رشته پرستاری باید کنکور بدیم؟

  • با سلام، بله، شما می بایست از طریق کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی برای تحصیل در رشته پرستاری اقدام کنید.

 4. سلام در مورد پذیرش در رشته دندان پزشکی شرایط پذیرش چطور هست ؟ کنکور باید بدیم ؟یا بدون آزمون هست؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، جهت ادامه تحصیل در رشته مورد نظر، می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره