خانه مشاوره تحصیلی شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

 رشته های دارای تعهد خدمت، همان طور که از نامشان مشخص است رشته هایی هستند که داوطلبان می بایست در قبال تحصیل در آن ها تعهدی مبنی بر خدمت، پس از فارغ التحصیلی خود و به میزان حداکثر سه برابر مدت زمان تحصیل خود ارائه دهند. این تعهد به دلیل استفاده از خدمات رایگان دولتی داوطلب در دانشگاه، از وی اخذ می گردد.

از جمله رشته های پرطرفداری که مشمول قانون تعهد خدمت می شوند، می توان به رشته های پزشکی اشاره کرد. حتما تا کنون سوالات زیادی برای شما در این خصوص مطرح شده، در این مطلب به طور کامل به این رشته ها و شرایط تحصیل در آن ها خواهیم پرداخت.

فارغ التحصیلان و پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه، اعم از نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، تعهد خدمت ندارند.

تعهد خدمت چیست ؟

شاید قبل از هر چیز این سوال برایتان به وجود بیاید که فلسفه ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت چیست ؟ همان طور که می دانید تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری رایگان می باشد ؛ اما به جای آن، برخی از دانشجویان این دوره ها می بایست پس از فارغ التحصیلی در رشته خود، با توجه به سهمیه ای که استفاده کرده اند، حداکثر به مدت 3 برابر مدت زمان تحصیل خود و به ازای خدمات رایگانی که در دانشگاه دریافت نموده اند، در مناطق محروم خدمت نمایند.

به همین جهت اکثر داوطلبان متقاضی نام نویسی در دانشگاه های روزانه، در هنگام ثبت نام خود ملزم به سپردن تعهد خدمت بعد از فارغ التحصیلی به دانشگاه محل تحصیل خود هستند. هدف اصلی اخذ تعهد در این رشته ها، آماده کردن نیروی انسانی جهت خدمت به مردم مناطق محروم می باشد. و معمولا داوطلبان پس از فارغ التحصیلی در همان استان محل تحصیل خودشان مشغول به خدمت می شوند.

شرایط تعهد خدمت در رشته های مختلف

در صورت استفاده از سهمیه مناطق محروم

 بر اساس دفترچه انتخاب رشته، هر ساله  درصد مشخصی از ظرفیت پذیرش کد رشته محل های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در برخی از استان های محروم کشور، به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص داده می شود. داوطلبانی که از سهمیه مناطق محروم استفاده خواهند کرد، همان طور که گفته شد، می بایست متعهد شوند پس از اتمام دوره تحصیلی خود، به میزان سه برابر طول دوره تحصیل خود در مناطق محرومی که توسط وزارت بهداشت و یا وزارت علوم تعیین خواهد شد، خدمت نمایند.

در صورت استفاده از سهمیه مناطق و ایثارگران 

 • آن دسته از افرادی که در دوره های روزانه با استفاده از سهمیه مناطق 2 و 3 پذیرفته شده اند، به دلیل امتیازات سهمیه مذکور، می بایست متعهد شوند پس از طی دوره تحصیلی در مقطع و رشته پذیرفته شده، به مدت دو برابر زمان تحصیل، در هر یک از نقاط ایران (با توجه به تشخیص سازمان های مربوطه) نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که مدت تعهد برای دارندگان سهمیه مناطق 2 و 3 در هر صورت کم تر از 5 سال نخواهد بود.
 • همچنین استفاده کنندگان از سهمیه منطقه 1، سهمیه های ایثارگران، خانواده شهدا و رزمندگان، پس از تحصیل در دوره های روزانه، باید به مدت یک برابر طول زمان تحصیل خود، در مناطقی که وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط مشخص می نمایند خدمت کنند.
 • تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی (سایر رشته های دانشگاه های سراسری)، نسبت به رشته های پزشکی شرایط آسان تری دارد زیرا مدت زمان تحصیل در این دانشگاه ها کم تر است و داوطلبان به طور میانگین در مدت زمان 4 سال فارغ التحصیل می شوند. بنابراین متقاضیان پس از دانش آموختگی در دانشگاه، تعهد خدمت کم تری نیز خواهند داشت.

البته فارغ التحصیلان در طول مدت خدمت خود به هیچ وجه حق اشتغال در مراکز دیگر را ندارند. در ادامه به عنوان نمونه بخشی از دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی آورده شده است که شما می توانید با بررسی دفترچه های دیگر گروه ها، از شرایط و میزان تعهد خدمت آنها نیز مطلع شوید.

 

شرایط رشته های دارای خدمت

 نکات مهم در خصوص رشته های دارای تعهد خدمت

 • آن دسته از داوطلبانی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم چنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد تحصیل نموده اند، نیازی به گذراندن دوره تعهد خدمت نخواهند داشت.
 • پذیرفته شدگان تمامی رشته های تحصیلی در سهمیه های مختلف، می بایست متعهد شوند که پس از اتمام دوره تحصیلی خود و در صورت نیاز سازمان ها، ارگان ها و نهاد های انقلاب اسلامی و هم چنین ادارات دولتی، در این موسسات خدمت نمایند. هم چنین در صورت عدم نیاز سازمان های مذکور داوطلبان باید با تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی در بخش خصوصی خدمت نمایند.
 • پذیرفته شدگان نهایی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را دارند، موظف هستند به میزان دو برابر طول تحصیل خود، تعهد محضری به وزارت آموزش و پرورش بسپارند.
 •  فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی می توانند فقط در بیمارستان ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می شود، فعالیت کنند و خدمت در سایر مراکز و بیمارستان ها برای فارغ التحصیلان این دوره ها ممنوع می باشد.
 • در نهایت توجه داشته باشید که، پذیرفته شدگان سهمیه ها و کد رشته محل های خاص (مانند مناطق زلزله زده، رشته های دارای تعهد وزارت بهداشت و…) تابع قوانین و مقررات مربوط به آن کد رشته محل که در دفترچه انتخاب رشته کنکور درج است، خواهد بود.

سوالات متداول

1- چرا برخی از رشته ها دارای تعهد خدمت می باشند؟

به دلیل استفاده رایگان از مزایای دوره های روزانه، اکثر دانشجویان این دوره ها بایدبرای ارائه خدمت متناسب با رشته تحصیلی خود درمناطقی که مشخص خواهد شد، تعهد دهند.

2- داوطلبانی که از سهمیه مناطق محروم استفاده کرده باشند، چه میزان تعهد خدمت خواهند داشت؟

این دسته می بایست به اندازه 3 برابر طول دوران تحصیل خود درمناطق محروم خدمت نمایند.

3- تعهد خدمت کدام دسته از داوطلبان برابر میزان تحصیل آن ها خواهد بود؟

افرادی که از سهمیه منطقه 1 و یا خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان استفاده کرده باشند، میزان تعهد خدمت آن ها برابر با طول زمان تحصیل آن ها می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸۲ نظر
 1. سلام وقت بخیر
  من ارشد مازاد شهریه پرداز خوندم ولی موقع ثبت نام فرم تعهد خدمت پر کردم به من طرح تعهد خدمت تعلق میگیرد؟

 2. سلام.من دانشجوی ترم ۳ بهداشت عمومی هستم.دانشگاه شاهرود قبول شدم ولی میخوام انتقال دائم بگیرم برای نیشابور.ولی دانشگاه نیشابور موافقت نمیکنه.میگن برای تعهد خدمت به مشکل میخورم.میشه توضیح بدید لطفا

  • با سلام و درود، طبق قوانین و مقررات انتخاب رشته در سازمان سنجش، شما از کد رشته محل هایی استفاده کردید که تعهد ۳برابر دوران خدمت دارند. چنین قبولی هایی حق انتقالی ندارند.

 3. سلام وقت بخیر ببخشید بنده دانشجوی تعهدی پرستاری هستم میخواستم بدونم امکانش هست بلافاصله بعد از پایان دوره کارشناسی برای ارشد اقدام کنم یا خیر

  • با سلام، درصورتی که منعی برای شما اعلام نشود، به صورت طبیعی مشکلی نخواهید داشت، توصیه می شود در اولین فرصت به کارشناس آموزش رشته ی خود مراجعه نمائید.

 4. سلام،دانشجوهای پزشکی دانشگاه ازاد هم تعهد خدمت دارن؟اگر سهمیه ۵درصد داشته باشن چطور

 5. سلام من امسال فارغ التحصیل از کارشناسی رشته روزانه میشم و میخوام مجدد کنکور بدم برای کارشناسی و تحصیل در دانشگاه روزانه دیگر
  آیا برای آزاد سازی مدرک دیپلمم که نیازمند ثبت نام دانشگاه بعدی است پولی باید پرداخت کنم؟

 6. سلام
  من در سایت دانشگاه نوشته سهمیه ثبت نامی مناطق محروم یعنی چی ؟میشه توضیح بدید

  • با سلام و احترام، مطابق با دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته مندرج در سامانه ی سنجش، شما با قبولی در این رشته محل، دارای تعهد خدمت پس از تحصیلات هستید و این تعهّد قابل خرید و فروش نیست. این سهمیه ها معمولاً قابل انتقال نیز نیستند.

 7. سلام آیا استخدام در رشته های تعهدی قطعی هست و نوع استخدام رسمی است یا پیمانی؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. در صورتی که در زمان ثبت نام از شما فرم تعهد دریافت شود قطعا بعد از فارغ التحصیلی برای طول مدت تعهد باید برای ارگان مدنظر در زمینه رشد مدنظر کار کنید.

 8. سلام. تعهد مناطق محروم رشته های پزشکی به معنی فعالیت آزاد تو هموم منطقه محرومه یا شهره، یا باید حتما در یک ارگان دولتی مثلا وزارت بهداشت مشغول بکار بشه؟
  چون تو متن تعهد هم اشاره به فعالیت در ارگان دولتی نشده و فقط فعالیت در منطقه محروم مدنظر بوده.

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط وزارت بهداشت، عنوان تعهّد در مناطق محروم، الزام به کار در ارگان دولتی نیست.

 9. سلام .من پرستاری تعهدی قبول شدم .اگه تو کارنامه سبز رشته روزانه آوردم میتونم رشتمو عوض کنم؟!!

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط آخرین دفترچه انتخاب رشته ی تجربی، مندرج در سایت سازمان سنجش، هرگونه تغییر رشته یا انتقال برای پذیرفته شدگان این کد رشته ها ممنوع می باشد. برای اطمینان از حدّاقل شانس قبولی خود، می توانید در بازه ی زمانی اعلام شده به سازمان سنجش درخواست کتبی ارسال کنید.

 10. سلام وقت بخیر. بنده لیسانس مهندسی پزشکی در دانشگاه روزانه دارم و در مدرک موقتم قید شده ۸ سال تعهد خدمت در ایران دارم. یکبار هم ارشد روزانه قبول شدم اما یک ماه پیش انصراف دادم. الان میخوام مجددا کنکور کارشناسی بدم و دانشگاه فرهنگیان برم. آیا باید مدرک قبلیم رو آزاد کنم و لغو تعهد کرده باشم یا مشکلی ندارم؟ به صندوق رفاه هم بدهی وام دارم باید اونو تسویه کنم؟ اگر قبول شدم بهم مهلت تسویه میدن یا باید از قبل تسویه کرده باشم؟ ممنون میشم جواب بدید واقعا گیج شدم هر سایت یه چیز متفاوت نوشته!

  • سلام ، وقتتون بخیر . برای شرکت در کنکور علاوه بر اینکه به هیچ بخشی نباید تعهد خدمتی داشته باشید نباید بدهی مالی هم به هیچ دانشگاهی داشته باشید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره