خانه مشاوره تحصیلی شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

 رشته های دارای تعهد خدمت، همان طور که از نامشان مشخص است رشته هایی هستند که داوطلبان می بایست در قبال تحصیل در آن ها تعهدی مبنی بر خدمت، پس از فارغ التحصیلی خود و به میزان حداکثر سه برابر مدت زمان تحصیل خود ارائه دهند. این تعهد به دلیل استفاده از خدمات رایگان دولتی داوطلب در دانشگاه، از وی اخذ می گردد.

از جمله رشته های پرطرفداری که مشمول قانون تعهد خدمت می شوند، می توان به رشته های پزشکی اشاره کرد. حتما تا کنون سوالات زیادی برای شما در این خصوص مطرح شده، در این مطلب به طور کامل به این رشته ها و شرایط تحصیل در آن ها خواهیم پرداخت.

فارغ التحصیلان و پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه، اعم از نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، تعهد خدمت ندارند.

تعهد خدمت چیست؟

شاید قبل از هر چیز این سوال برایتان به وجود بیاید که فلسفه ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت چیست؟ همان طور که می دانید تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری رایگان می باشد اما به جای آن، برخی از دانشجویان این دوره ها می بایست پس از فارغ التحصیلی در رشته خود، با توجه به سهمیه ای که استفاده کرده اند، حداکثر به مدت 3 برابر مدت زمان تحصیل خود و به ازای خدمات رایگانی که در دانشگاه دریافت نموده اند، در مناطق محروم خدمت نمایند.

به همین جهت اکثر داوطلبان متقاضی نام نویسی در دانشگاه های روزانه، در هنگام ثبت نام خود ملزم به سپردن تعهد خدمت بعد از فارغ التحصیلی به دانشگاه محل تحصیل خود هستند. هدف اصلی اخذ تعهد در این رشته ها، آماده کردن نیروی انسانی جهت خدمت به مردم مناطق محروم می باشد. و معمولا داوطلبان پس از فارغ التحصیلی در همان استان محل تحصیل خودشان مشغول به خدمت می شوند.

شرایط تعهد خدمت در رشته های مختلف

در صورت استفاده از سهمیه مناطق محروم

 بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، هر ساله  درصد مشخصی از ظرفیت پذیرش کد رشته محل های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در برخی از استان های محروم کشور، به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص داده می شود.

داوطلبانی که از سهمیه مناطق محروم استفاده خواهند کرد، همان طور که گفته شد، می بایست متعهد شوند پس از اتمام دوره تحصیلی خود، به میزان سه برابر طول دوره تحصیل خود در مناطق محرومی که توسط وزارت بهداشت و یا وزارت علوم تعیین خواهد شد، خدمت نمایند.

در صورت استفاده از سهمیه مناطق و ایثارگران

 • آن دسته از افرادی که در دوره های روزانه با استفاده از سهمیه مناطق 2 و 3 پذیرفته شده اند، به دلیل امتیازات سهمیه مذکور، می بایست متعهد شوند پس از طی دوره تحصیلی در مقطع و رشته پذیرفته شده، به مدت دو برابر زمان تحصیل، در هر یک از نقاط ایران (با توجه به تشخیص سازمان های مربوطه) نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که مدت تعهد برای دارندگان سهمیه مناطق 2 و 3 در هر صورت کم تر از 5 سال نخواهد بود. برای اطلاع از تاثیر سهمیه مناطق در کنکور 1402 می توانید روی لینک داده شده، کلیک کنید.
 • همچنین استفاده کنندگان از سهمیه منطقه 1، سهمیه ایثارگران، خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان، پس از تحصیل در دوره های روزانه، باید به مدت یک برابر طول زمان تحصیل خود، در مناطقی که وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط مشخص می نمایند خدمت کنند.
 • تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی (سایر موارد در لیست رشته های کنکور 1402)، نسبت به رشته های پزشکی شرایط آسان تری دارد زیرا مدت زمان تحصیل در این دانشگاه ها کم تر است و داوطلبان به طور میانگین در مدت زمان 4 سال فارغ التحصیل می شوند. بنابراین متقاضیان پس از دانش آموختگی در دانشگاه، تعهد خدمت کم تری نیز خواهند داشت.

البته فارغ التحصیلان در طول مدت خدمت خود به هیچ وجه حق اشتغال در مراکز دیگر را ندارند. در ادامه به عنوان نمونه بخشی از دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آورده شده است که شما می توانید با بررسی دفترچه های دیگر گروه ها، از شرایط و میزان تعهد خدمت آنها نیز مطلع شوید.

 

شرایط رشته های دارای خدمت

 نکات مهم در خصوص رشته های دارای تعهد خدمت

 • آن دسته از داوطلبانی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم چنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد تحصیل نموده اند، نیازی به گذراندن دوره تعهد خدمت نخواهند داشت.
 • پذیرفته شدگان تمامی رشته های تحصیلی در سهمیه های مختلف، می بایست متعهد شوند که پس از اتمام دوره تحصیلی خود و در صورت نیاز سازمان ها، ارگان ها و نهاد های انقلاب اسلامی و هم چنین ادارات دولتی، در این موسسات خدمت نمایند. هم چنین در صورت عدم نیاز سازمان های مذکور داوطلبان باید با تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی در بخش خصوصی خدمت نمایند.
 • پذیرفته شدگان نهایی که قصد تحصیل در رشته های دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲ و تربیت دبیر شهید رجایی را دارند، موظف هستند به میزان دو برابر طول تحصیل خود، تعهد محضری به وزارت آموزش و پرورش بسپارند.
 •  فارغ التحصیلان دو رشته پزشکی و پیراپزشکی می توانند فقط در بیمارستان ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می شود، فعالیت کنند و خدمت در سایر مراکز و بیمارستان ها برای فارغ التحصیلان این دوره ها ممنوع می باشد.
 • در نهایت توجه داشته باشید که، پذیرفته شدگان سهمیه ها و کد رشته محل های خاص (مانند مناطق زلزله زده، رشته های دارای تعهد وزارت بهداشت و…) تابع قوانین و مقررات مربوط به آن کد رشته محل که در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 درج است، خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- چرا برخی از رشته ها در کنوور ۱۴۰۲ دارای تعهد خدمت می باشند؟

به دلیل استفاده رایگان از مزایای دوره های روزانه، اکثر دانشجویان این دوره ها بایدبرای ارائه خدمت متناسب با رشته تحصیلی خود درمناطقی که مشخص خواهد شد، تعهد دهند.

2- داوطلبانی که از سهمیه مناطق محروم ۱۴۰۲ استفاده کرده باشند، چه میزان تعهد خدمت خواهند داشت؟

این دسته می بایست به اندازه 3 برابر طول دوران تحصیل خود درمناطق محروم خدمت نمایند.

3- تعهد خدمت کدام دسته از داوطلبان برابر میزان تحصیل آن ها خواهد بود؟

افرادی که از سهمیه منطقه 1 و یا خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان استفاده کرده باشند، میزان تعهد خدمت آن ها برابر با طول زمان تحصیل آن ها می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴۱ نظر
 1. محمد

  سلام
  من یکی از اتباع هستم که اقامت دارم
  اگر من در دانشگاه دولتی تحصیل کنم
  منم باید تعهد بدم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت پرداخت شهریه نیازی به تعهد انجام خدمت نمی باشد.

 2. میم

  سلام
  من در یکی از رشته های تعهدی قبول شدم تعهدم یک ونیم برابره سهمیه ایثارگری می‌تونه مدت زمان تعهدم رو کم کنه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ودرود
   خیر این سهمیه بر روی میزان تعهد تاثیری نخواهد داشت.

 3. نیلوفر

  سلام
  من تابستان امسال از دانشگاه آزاد پردیس خودگردان رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم با توجه به اینکه ۲ سال طرح دارم. آیا می تونم طرح رو نرم و در کنکور فرهنگیان شرکت کنم؟
  چون توی تبصره فرهنگیان گفته تعهد خدمت دایم یا موقت نباید داشته باشیم. این دوسال طرح نیروی انسانی تعهد خدمت محسوب میشه؟من هیچ تعهدی امضا نکردم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   خیر صرفا در صورت پذیرش در رشته های پزشکی می توانید طرح را به تعویق بیندازید.

 4. ناشناس

  سلام
  من دانشجوی رشته ی پزشکی روزانه هستم و سهمیه ی منطقه ۱ داشتم و در یکی دیگه از دانشگاه ها مهمان شدم و هر ترم شهریه پرداخت کردم به من هم تعهد خدمت تعلق می‌گیره؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، شما شامل طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می باشید.

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله
   شما شامل طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می باشید.

 5. ناشناس

  سلام،من تازه از دانشکده فنی و حرفه ای در رشته کارشناسی ناپیوسته دوره ی روزانه،فارغ‌التحصیل شدم.زمان ثبت نام چون مجازی بود فرم تعهد خدمت از ما نگرفتن ولی توی مدرک موقت کارشناسیم نوشته دوسال تعهد خدمت در ایران دارد.الان گذروندن دوره ی تعهد خدمت برام الزامی هست و اگر الزامی هست چه کار باید کنم و برای گذروندن این دوره به کجا مراجعه کنم؟
  آیا دانشکده محل خدمت رو مشخص میکنه یا باید به وزارت علوم مراجعه کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   شرایط مختلفی نیز وجود دارد که چنانچه میسر شود نیاز به انجام تعهد خدمت دیگر نخواهد بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره