تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

 رشته های دارای تعهد خدمت ، همان طور که از نامشان مشخص است رشته هایی هستند که داوطلبان می بایست در قبال تحصیل در آن ها تعهدی مبنی بر خدمت ، پس از فارغ التحصیلی خود و به میزان حداکثر سه برابر مدت زمان تحصیل خود ارائه دهند. این تعهد به دلیل استفاده از خدمات رایگان دولتی داوطلب در دانشگاه ، از وی اخذ می گردد.

از جمله رشته های پرطرفداری که مشمول قانون تعهد خدمت می شوند ، می توان به رشته های پزشکی اشاره کرد. حتما تا کنون سوالات زیادی برای شما در این خصوص مطرح شده ، در این مطلب به طور کامل به این رشته ها و شرایط تحصیل در آن ها خواهیم پرداخت.

فارغ التحصیلان و پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه ، اعم از نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ، تعهد خدمت ندارند.

تعهد خدمت چیست ؟

شاید قبل از هر چیز این سوال برایتان به وجود بیاید که فلسفه ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت چیست ؟ همان طور که می دانید تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری رایگان می باشد ؛ اما به جای آن ، دانشجویان این دوره ها می بایست پس از فارغ التحصیلی در رشته خود ، حداکثر به مدت 3 برابر مدت زمان تحصیل خود و به ازای خدمات رایگانی که در دانشگاه دریافت نموده اند ، در مناطق محروم خدمت نمایند. به همین جهت اکثر داوطلبان متقاضی نام نویسی در دانشگاه های روزانه ، در هنگام ثبت نام خود ملزم به سپردن تعهد خدمت بعد از فارغ التحصیلی به دانشگاه محل تحصیل خود هستند.

هدف اصلی اخذ تعهد در این رشته ها ، آماده کردن نیروی انسانی جهت خدمت به مردم مناطق محروم می باشد. در واقع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور ، از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوند ، تعهدی مبنی بر خدمت در مناطق محروم را اخذ می نمایند. با این کار داوطلبان متعهد می شوند که حداکثر به میزان سه برابر مدت تحصیلشان ، در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

معمولا داوطلبان پس از فارغ التحصیلی در همان استان محل تحصیل خودشان مشغول به خدمت خواهند شد. اما تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت چه شرایطی دارد و تحصیل در کدام رشته ها نیازمند ارائه تعهد است ؟ از شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت این است که فارغ التحصیلان باید حداکثر 3 برابر مدت تحصیل خود به استان محرومشان خدمت کنند که البته مرکزی که فارغ التحصیلان باید در آن خدمت کنند ، با توجه به رشته داوطلب ، توسط وزارت بهداشت یا وزارت علوم تعیین خواهد شد. ضمن این که فارغ التحصیلان در طول مدت خدمت خود به هیچ وجه حق اشتغال در مراکز دیگر را ندارند.

شرایط تعهد خدمت در رشته های مختلف

تعهد خدمت در رشته های پزشکی

اگر تحصیل در رشته های پزشکی برایتان به دغدغه ی بزرگی تبدیل شده است و علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید ، توجه داشته باشید که باید شرایط آن را هم به طور کامل بپذیرید که البته شرایط آسانی هم نخواهد بود. البته این جمله به این معنا نیست که از تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت منصرف شوید ، خیر! اما توصیه می کنیم که به شرایط تحصیل در رشته های پزشکی دارای تعهد خدمت با دقت توجه کنید. میزان تعهد خدمت یک دانشگاه حداکثر 3 برابر مدت تحصیل داوطلبان می باشد ، در واقع فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه های دولتی می بایست بیش از 20 سال در مراکزی که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور معین می کند خدمت کنند ؛ زیرا همان طور که می دانید مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی حدودا 7 سال به طول می انجامد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که شما فقط پس از فارغ التحصیل شدن ، اجازه دارید دوران خدمت خود را شروع کنید چون امکان تحصیل هم زمان با خدمت وجود ندارد. بنابراین بعد از این که فارغ التحصیل شوید باید بیشتر از 20 سال در جایی که توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد خدمت کنید. هم چنین شما باید نصف خدمت خود را انجام دهید تا بتوانید به ادامه تحصیل بپردازید. یعنی اگر تحصیل در رشته پزشکی را انتخاب کردید باید ابتدا 7 سال درس بخوانید و فارغ التحصیل شوید و سپس برای گرفتن تخصص حدود 10 سال خدمت کنید.

در جدول زیر بخشی از دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی آورده شده است ، در دفترچه های انتخاب رشته گروه های آزمایشی مختلف می توانید شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های گوناگون را بررسی نمایید و از میزان تعهد خدمت هر رشته و دانشگاه مطلع شوید.

شرایط تعهد خدمت در رشته های غیر پزشکی

سهمیه مناطق محروم : بر اساس مصوباتی که موجود است ، هر ساله حداقل 40 درصد ظرفیت پذیرش کد رشته محل های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در برخی از استان های محروم کشور ، به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص داده می شود. داوطلبانی که در این رشته ها تحصیل می کنند نیز باید متعهد شوند که به مدت دو برابر طول زمان تحصیل خود در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

سهمیه مناطق و ایثارگران : آن دسته از پذیرفته شدگان دوره های روزانه که با استفاده از سهمیه مناطق 2 و 3 پذیرفته شده اند ، علاوه بر تعهدات اخلاقی و شرعی ، به دلیل امتیازات سهمیه ای که در پذیرش از آن استفاده نموده اند ، می بایست متعهد شوند که پس از طی دوره تحصیلی در مقطع و رشته ای که پذیرفته شده اند ، به مدت دو برابر زمان تحصیل ، در هر یک از نقاط ایران (با توجه به تشخیص سازمان های مربوطه) نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که مدت تعهد برای دارندگان سهمیه مناطق 2 و 3 در هر صورت کم تر از 5 سال نخواهد بود.

استفاده کنندگان از سهمیه منطقه 1 ، سهمیه های ایثارگران ، خانواده شهدا و رزمندگان ، پس از تحصیل در دوره های روزانه ، علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی ، به جهت استفاده از امکانات و خدمات رایگان دانشگاه محل تحصیل ، می بایست به مدت یک برابر طول زمان تحصیل خود ، در مناطقی که وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط مشخص می نمایند خدمت کنند.

تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی (سایر رشته های دانشگاه های سراسری) ، نسبت به رشته های پزشکی شرایط آسان تری دارد زیرا مدت زمان تحصیل در این دانشگاه ها کم تر است و داوطلبان به طور میانگین در مدت زمان 4 سال فارغ التحصیل می شوند. بنابراین متقاضیان پس از دانش آموختگی در دانشگاه ، تعهد خدمت کم تری نیز خواهند داشت.

داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که سپردن تعهد محضری به دانشگاه قبولی از شرایط دیگر رشته های تعهد خدمت است بنابراین باید متعهد شوید که خدمت خود را تمام و کمال انجام می دهید.

شرایط و نکاتی در خصوص رشته های دارای تعهد خدمت

 • آن دسته از داوطلبانی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و هم چنین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و در دوره های نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیر انتفاعی ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد تحصیل نموده اند نیازی به گذراندن دوره تعهد خدمت نخواهند داشت.
 • پذیرفته شدگان تمامی رشته های تحصیلی در سهمیه های مختلف ، می بایست متعهد شوند که پس از اتمام دوره تحصیلی خود و در صورت نیاز سازمان ها ، ارگان ها و نهاد های انقلاب اسلامی و هم چنین ادارات دولتی ، در این موسسات خدمت نمایند. هم چنین در صورت عدم نیاز سازمان های مذکور داوطلبان می بایست با تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی در بخش خصوصی خدمت نمایند.
 • پذیرفته شدگان نهایی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را دارند ، موظف هستند به میزان دو برابر طول تحصیل خود ، تعهد محضری به وزارت آموزش و پرورش بسپارند.
 • دارا بودن مدرک دیپلم سه ساله نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی.(در برخی از شرایط محدوده ی سنی بین 18 تا 24 سال منظور می شود.)
 • مدت زمان تعهد خدمت برای دانشجویان این دوره ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است ولی عموما تعهد خدمت بیش از 5 سال است و در برخی اوقات فارغ التحصیلان باید سه برابر مدت تحصیل در مناطق محروم خدمت نمایند.
 •  فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی می توانند فقط در بیمارستان ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت تعیین می شود فعالیت کنند و خدمت در سایر مراکز و بیمارستان ها برای فارغ التحصیلان این دوره ها ممنوع می باشد.
 • دانشگاه هیچ گونه تعهدی در برابر به کارگیری فارغ التحصیلان این دوره ها ندارد و فارغ التحصیلان در صورت وجود ظرفیت ، پذیرش و استخدام خواهند شد.
 • شرکت و قبولی در مصاحبه حضوری و دارا بودن سلامت کامل جسمانی و روانی نیز از جمله این شرایط می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴۸ نظر

 1. سلام من دانشجوی ترم دو پرستاری تعهدی هستم ولی از رشته خود راضی نیستم و میخوام دوباره کنکور بدم باید چیکار کنم

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید.

 2. با سلام من لیسانس بیمه دارم و ارشد تدم ۲انصراف دادم رفتم سربازی حالا برگشتم میتونم مجددا در کنکور کارشناسی ثبت نام و شرکت کنم و لیسانس دوم رو بگیرم ؟ممنون

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسزی سال ۱۴۰۰، در صورت نداشتن منع نظام وظیفه مجاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی می باشید.

 3. با سلام من لیسانس بیمه داشتم بلد برای ارشد بدون ازمون مدیریت مالی شرکت کردم ولی ۲ترم خوندم و بعد انصراف دادم و سربازیم رو رفتم و حالا برگشتم میتونم در کککور سراسری شرکت کنم و لیسانس دومم رو بگیرم ؟ممنون/

 4. سلام ببخشید رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه تهران و شهید بهشتی هم طرح تعهد خدمت دارند تو دوره روزانه ؟؟؟ اگر دارند چه طوری میشه این تعهد خدمت رو نگذرونم و برم تخصص یا فوق لیسانس شرکت کنم ؟؟؟
  خیلی ممنون میشم پاسخ بدین چون تو دفترچه انتخاب رشته چیزی نوشته نشده یا من ندیدم اما بعضی از دوستام میگن تعهد خدمت داره چون داری رایگان درس میخونی .

  • با سلام و وقت بخیر، تا ۳ ماه پس از اتمام دوره تحصیل در مقطع دکتری پیوسته (رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی) و رشته های پیرا پزشکی که دارای طرح اجباری می باشند، می بایست به مدت ۲ سال طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت را بگذرانید. لازم به ذکر در صورتی که در طول ۳ ماه ذکر شده، قبولی مقطع بالاتر را کسب نمایید، مجاز به ادامه تحصیل خواهید بود.

 5. سلام اگه من با سهمیه پنج درصدی داخل کنکور پزشکی مناطق محروم قبول بشم امکانش هست به خاطر سهمیه جانبازی از مدت زمان تعهدم کم بشه؟؟

 6. سلام آیا در سال ۱۴۰۰ رشته ای هست از پیرا پزشکی هست که پذیرش بدون کنکور داشته باشه (چه آزاد چه سراسری چه پیام نور)؟ در آخرین سالی که رشته های پیرا ها بدون کنکور بودند چه سالی بود؟ و چه رشته هایی؟ممنون از مطالب خوبتون

 7. سلام من و برادرم دانشجو معلمیم و تازه از مهر وارد کلاس درس میشیم (آموزش زبان انگلیسی و ابتدایی) ما خیلی علاقه داریم به خواندن دارو یا پزشکی… می توانیم سال ۱۴۰۱ دوباره کنکور بدیم و هم تو مدرسه درس رو بدیم تا تعهد خدمتمون تمام بشه؟ ممنون میشم به سوالمون جواب بدین بعد ایا شما شماره برای ارتباط تلفنی دارید؟

 8. سلام من و برادرم ورودی ۹۹ در دانشگاه پیام نور و نوبت دوم هستیم…آیا میتوانیم در سال ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ دوباره کنکور بدیم و اگر رشته خوبی مانند پزشکی یا دارو قبول شدیم بعدش انصراف بدیم و اگر خدای نکرده قبول نشدیم دانشگاه را از دست ندهیم ؟ بعد اگر تا لیسانس صبر کنیم ایا میشود دوباره کنکور داد یعنی مشکل نظام وظیفه نداریم ؟

  • باسلام و وقت بخیر، با توجه به شهریه پرداز بودن دانشگاه های پیام نور، شما مجاز می باشید پس از کسب تراز قبولی در کنکور سراسری از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید. لازم به ذکر است با داشتن مدرک لیسانس، در صورتی که دارای کارت پایان خدمت یا معافیت باشید، مجاز به تحصیل مجدد هستید.

 9. سلام من پسرم و ورودی ۹۹ اموزش ابتدایی شهیدچمران تهران دارای دیپلم تجربی میخوام بعد از فارغ التحصیلی دوباره کنکور بدم و پزشکی یا داروسازی دانشگاه تاپ مثل تهران رایگان بخونم ایا این ممکنه؟ بعد میشه من هم تعهدم رو برم مدرسه و هم درس بخونم تا تعهدم تمام بشه آیا اینچنین چیزی ممکنه؟ تروخدا جوابمو بدین…

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به تعهد خدمتی که به دانشگاه فرهنگیان دارید، بعد از گذشت سه سال از فارغ التحصیلی، مجاز به شرکت در ازمون می باشید.

 10. سلام خسته نباشید
  اگه دندان تعهدی قبول شیم (تعهدی مناطق محروم) و سهمیه رزمندگان هم داشته باشیم بازم۳برابر مدت تحصیله؟
  و اینکه ایا بعد ۲برابر تحصیل اجازه تخصص نداریم؟

 11. سلام
  من شهریور امسال از دانشگاه دولتی (روزانه )فارغ تحصیل شدم و کارشناسیمو گرفتم و دیپلم تجربی داشتم
  الان میتونم در کنکور تجربی ۱۴۰۰ شرکت کنم جهت قبولی در رشته پزشکی و پیراپزشکی از دانشگاه دولتی

 12. سلام اگر کسی پزشکی در خارج از کشور واز دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت بخوند میتونه تو ایران پزشکی کنه ؟ وایا اوهم تعهد خدمت دارد یا نه؟

  • با سلام.
   بله ، چنانچه شما موفق به کسب مدرک پزشکی در خارج از ایران شده باشید و دانشگاه شما مورد تایید وزارت بهداشت باشد و بعد از معادل سازی مدرک می توانید برای کار در بیمارستان ها و یا تاسیس مطب اقدام کنید.

 13. سلام من دانشجو معلم ورودی ۹۸ هستم میخوام بدونم میتونم دوباره کنکور بدم هم این رشته رو داشته باشم

  • با سلام،
   تحصیل همزمان در رشته های دارای تعهد خدمت ممنوع می باشد. شما اگر تمایل داشته باشید در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت نمایید، می بایست در دانشگاهی که هم اکنون در حال تحصیل هستید انصراف خود را ثبت کرده و هزینه انصراف را مطابق با آیین نامه دانشگاه پرداخت نمایید.

 14. سلام. من رادیولوژی تعهدی قبول شدم ولی تو انتخاب رشتم اشتباه کردم و رشته بینایی سنجی رو پایین تر زدم و الان تو کارنامه سبزم بینایی رو قبول شدم امکان تغییر رشته با توجه به این که تعهدی هستم وجود داره یا نه؟

 15. سلام. من پزشکی تعهدی قبول شدم. از طرفی برای پزشکی بقیه الله هم مصاحبه دعوت شدم و رفتم.ولی بند ب اطلاعیه امروز سنجش زدن که بقیه الله پذیرفته نهایی در دارو و پزشکی نخواهد داشت. یعنی چی این؟ کی و کجا بقیه الله نتایج رو اعلام میکنه. راهنمایی کنید ممنون میشم

 16. سلام
  من متولد ۱۳۶۸ و سهمیه ۵ درصد هستم ، می خواهم کنکور ۱۳۹۹ شرکت کنم
  اگر رشته های تعهدی مثلا پرستاری تعهدی قبول بشم مشکلی از لحاظ سن موقع استخدام پیش نمیاد؟
  به طور کلی آیا رشته های تعهدی شرط سنی هم دارند یا خیر؟
  ممنون میشم پاسخ بدین.

 17. سلام.ایا رشته های تحصیلی مخصوص استان های بومی ودارای تعهد خدمت دارای مصاحبه می باشد؟

 18. بارتبه ۲۰۲۷زیرگروه دو اماکن دارو هس؟

 19. با رتبه ۴۸۰۰ و تراز ۹۳۵۰ امکان قبولی در دانشگاه آزاد یا بین الملل برای رشته پزشکی هست؟؟

 20. سلام.با رتبه ۲۷ هزار در سهمیه پنج درصد ایثارگری چقدر احتمال داره پزشکی تعهدی شهرکرد رو بیارم؟؟ منطقه سه هستم

 21. با سلام و خسته نباشید. من امسال کنکور انسانی دادم و میخوام انتخاب رشته کنم. میخواستم بدونم اگر که فرهنگیان قبول بشم. ایت امکانش هست که بعد از پایان تعهد خدمت از اموزش و پرورش بیام بیرون و برم رشته روانشناسی رو بخونم
  لطفا کمکم کنید ممنون.

 22. سلام خسته‌نباشید
  خواستم بدونم قبولی در رشته ی پزشکی دارای تعهد خدمت نیاز به رتبه ی خوب داره ویا با معدله ؟؟؟میشه شرایط دقیقش و بگین ؟وایا با رتبه‌ ی ۶۴هزار احتمال قبولی دارم ؟

 23. سلام آیا دوره های دکترا شهریه پرداز وزارت بهداشت مثل دکترای روان شناسی بالینی تعهد خدمت دارند؟ ممنونم

 24. سلام میخاستم بدونم در دندون پزشکی تعهدی روزی چن ساعت باید در اون قسمتی ک تعهد داده شده کار کرد؟ساعت کار اداری؟

 25. سلام
  امکان انتخاب چند رشته تعهدی در هنگام انتخاب رشته وجود دارد؟

 26. سلام یک سوال داشتم ایا طرح نیروی انسانی با تعهد فرق داره ؟

 27. آیا در شهر ساری هم میتوان داروسازی تعهدی خواند ؟
  حد اقل رتبه و تراز برای داروسازی تعهدی چند است ؟

 28. ایا در مازندران هم میتوان دارو سازی تعهدی خواند ؟
  و حداقل رتبه و تراز برای این رشته چند است ؟

 29. سلام. من هشت سال تعهد خدمت دررشته هوشبری دارم خودم درمرکز استانم اما تعهد را در شهرهایی بجز مرکز استان قرار داده اند. آیا من میتونم دوسال طرحم رو در مرکز استان بگذرونم و بعداز اون هشت سالم رو در شهرستان شروع کنم؟؟؟

 30. سلام. من کارشناسی رو سال ۸۹ و ارشد رو سال۹۶ فارغالتحصیل شدم. هر دو روزانه. الان می خوام برای رشته دندون پزشکی یا تکنسین پروتز دندانی یا فیزیوتراپی کنکور سراسری و ازاد رو بدم. خواستم بپرسم رشته مکانیک ماشی الات و مدیریت منابع انسانی که داشتم ربطی به تعهد خدمت داره؟ و اینکه مجبورم هر دو مدرک کارشناسی و ارشدم رو ازاد کنم؟؟؟ و یه سوال دیگه اینکه رشته هایی که عرض کردم ازاد یا سراسری تعهد خدمت دارن؟؟؟ چقدر؟

 31. سلام من در ازمون استخدامی تامین اجتماعی قبول شدم ولی هنوز ۴ماه از طرح اجباری من باقی مونده
  آیا راهی وجود دارد که این ۴ماه بخشیده بشه ویا خسارتشو بدم
  و گواهی پایان طرح بگیرم
  لطفا جواب بدید

 32. سلام ایا دندان و پزشکی بعد از اتمام تحصیل استخدام وزارت بهداشت میشوند و در مناطق محروم خدمت میکنند؟مثل فرهنگیان!!

 33. سلام.اگه کسی تخصص بورسیه ارتش باشه،آیا امکانش هس با پرداخت هزینه ها انصراف از تعهد بده؟

 34. سلام خسته نباشید آیا امکان خرید و یا تغییر محل خدمت برای پزشکی تعهدی وجود دارد ؟ به خصوص در صورت ازدواج . همسر من پزشکی تعهدی میخونه ولی ممکنه مجبور به تغییر محل سکونتمون بشیم میخواستم ببینم که آیا سازکاری جهت خرید و یا تغییر محل تعهد برای دانشجویان خانم در نظر گرفته شده یا خیر ؟

  • با سلام
   جهت تغییر محل خدمت و یا خرید تعهد خود باید اجازه کتبی از دانشگاه مربوطه و وزارت بهداشت داشته باشید.

   • میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟

    دانشگاه ها و وزارت خانه موافقت میکنه؟ شرایطش چی هست؟

    اگر خانمی با آقایی ازدواج کنه که کارش تهران باشد امکان انتقال تعهد خدمت خانم (که خیلی دور از تهران هست) به تهران وجود داره؟

    ممنونم

 35. باسلام
  میخواستم بدونم بعد اینکه مدت تعهدمن به دانشگاه فرهنگیان تموم شد درطی تحصیل میتونم کنکور شرکت کنم وبعدش در ی رشته متفاوت دردانشگاه روزانه مشغول به تحصیل بشم؟

 36. سلام و عرض ادب
  برای دانشجویان تعهدی آیا در مدت زمان گذراندن تعهد بیمه رد میشه با چون تعهدی هستند بیمه ندارن؟

 37. سلام
  من ترم آخر کارشناسی هستم
  میخواستم بدونم برای شرکت در کنکور و اقدام برای پزشکی باید تعهد خدمتم رو بخرم یا مدرکم رو آزاد کنم تا اجازه تحصیل در پزشکی رو بهم بدن؟
  چون اگه مجبور باشم تعهدم رو بخرم پول ندارم و وقتی هم برای صبر کردم تا کاریابی ندارم باید سریع‌تر انصراف بدم، خواهش میکنم جواب بدین

  • با سلام.
   فارغ التحصیلان دارای رشته تعهد به خدمت ، بـه شـرطی مـیتواننـد درآزمون سراسری سال ۱۳۹۸ شرکت نمایند، که تعهدات و خدمات قانونی خود را تا شهریور ۹۸ انجام داده باشند.

 38. سلام.من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم.ایا میشه ۳ سال مرخصی بدون حقوق بگیرم و به خارج از کشور برم.چون همسرم برای ادامه تحصیل میخاد خارج از کشور بره.

 39. درود..
  من متوجه نمیشم پزشکی تعهدی با غیر تعهدی چه فرقی دارد؟
  هرکسی که وارد رشته پزشکی بشود باید ۳برابر طور تحصیلش رو تعهدی خدمت کنه؟(حدودا ۲۱ سال؟)
  چطوری همچین چیزی ممکنه؟

 40. سلام و عرض ادب
  من۲۷سالم هست و دیپلم ریاضی هستم ولی میخواهم رشته پزشکی شرکت کنم
  ایا رشته پزشکی دانشگاه تهران روزانه هم دارای تعهد است؟
  خیلی مطالب ضد و نقیضی در موردش به من گفته شده لطفا واضح توضیح بفرمایید
  خدا خیرتان دهد.
  پساس

 41. سلام..من دانشجوی ترم۷ رادیولوژیم…قصد دارم امسال کنکور ارشد شرکت کنم….رشتمم طرح واجب داره و سربازی هم‌ هنوز نرفتم…میخواستم بدونم اگه امسال کنکور ارشد قبول نشم مجددا سال بعد میتونم کنکور ارشد شرکت کنم‌؟؟

 42. سلام میخواستم بدونم چجوری میشه تعهد شش ساله رو آزاد کرد؟
  بنده تعهد شش ساله دارم میخوام امسال کنکور شرکت کنم اگه رتبه خوبی کسب کنم تعهد ازاد میشه؟

  • با سلام.
   شما میتوانید در صورت موافقت دانشگاه و پرداخت مبلغ تعیین شده از طرف دانشگاه تعهد خود را آزاد نمایید. و رتبه تاثیری در تعهد شما نخواهد داشت.

 43. ًسلام میشه درامد دندان پزشکى تعهدی رو بگید ؟
  خیلی از آینده شغلیش میترسم لطفا پاسخ بدید

  • با سلام . رشته ی دندانپزشکی تعهدی نیز جزو رشته های برتر دانشگاه ها میباشد و در ضمن حتی رشته ی دندانپزشکی تعهدی یا ( مناطق محروم ) نیز از بازارکار و درآمد مناسبی برخوردار میباشد .

 44. ببخشید کسی از منطقه۳(به دلیل معلولیت نه محل زندگی) روزانه تهران قبول شه تعهد کاری داره؟

 45. سلام.میخواستم ببینم به داروساز های تعهدی در طول تحصیل حقوق تعلق میگیره؟ و اینکه بعد از اتمام تحصیل حقوق داروساز تعهدی چقدر میشه حدودا؟؟ ممنون

  • با سلام.
   میزان درآمد هر داروخانه باتوجه به موقعیت مکانی واعتبارآن داروخانه متفاوت خواهد بود . هرچه داروخانه مدنظر به مطب پزشکی نزدیک تر باشد حداقل در آمدش ۴۰ میلیون تومان در ماه می باشد. و این در صورتی است که مسول و صاحب داروخانه خود فرد باشد. و اگر شما بخواهید در داروخانه دیگران فعالیت کنید میزان دریافتی شما ماهیانه ۵ الی ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. و میزان دریافنی در رشته داروسازی در دوره تعهد تقریبا دو سوم درآمد بدون تعهد می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره