خانه کنکور شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد ۱۴۰۲

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 1402
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

یکی از سوالات متداول داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور سراسری، امکان یا عدم امکان نام نویسی دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها است که شرایط این نوع ثبت نام، هر ساله توسط آیین نامه ها و اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش به اطلاع عموم می رسد. نارضایتی از وضعیت فعلی مانند رشته تحصیلی، شهر و واحد دانشگاهی غیر ایده آل و موارد مشابه از جمله دلایلی می باشد که دانشجوی در حال تحصیل را مجاب به انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون سراسری، با وجود شروط در نظر گرفته شده می نماید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

مراحل انصراف از دانشگاه های دولتی 1402

پذیرفته شدگان در این دانشگاه ها اگر به هر دلیلی قصد انصراف از تحصیل را داشته باشند، می بایست نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. روند ثبت این درخواست بدین گونه است که ابتدا، داوطلب می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه خود و سپس سامانه سجاد، فرم تقاضانامه را تکمیل نموده و پس از آن به منظور نهایی کردن این فرآیند به صورت حضوری به بخش آموزش دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند.

 1. در گام اول، داوطلب می بایست به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و فرم تقاضانامه انصراف از ادامه تحصیل را تکمیل نماید.
 2. پس از بررسی درخواست داوطلب توسط سازمان و دانشگاه در صورت موافقت با این امر، اطلاع رسانی های لازم به جهت انجام ادامه این روند و پرداخت هزینه مربوطه به دانشجو صورت می گیرد.
 3. در ادامه متقاضی می بایست به سامانه سجاد به نشانی portal.saorg.ir مراجعه کرده و پس از مشاهده هزینه انصرافی خود، نسبت به تسویه آن طبق دستورالعمل های گفته شده اقدام نماید.
 4. در انتها با مراجعه حضوری به امور آموزش دانشجویی دانشگاه مورد تحصیل خود و ارائه مدارک خواسته شده، این فرآیند به پایان خواهد رسید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای مقاطع مختلف ۱۴۰۲

شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شود که در صورت پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه مقاطع مختلف دانشگاه ها، آیا امکان انصراف از ادامه تحصیل به منظور شرکت دوباره در کنکور وجود دارد یا خیر؟

اطلاع از شرایط قانونی این مقوله و همچنین احتمال محرومیت یا عدم محرومیت از ثبت نام کنکور در صورت ترک تحصیل، تاثیر به سزایی در تصمیم گیری متقاضی جهت باقی ماندن در وضعیت فعلی یا تغییر آن با هدف دستیابی به اهداف ایده آل خود خواهد داشت. برای انصراف و شرکت در آزمون های سراسری باید یک سری شرایط را در نظر بگیرید که در ادامه به تفصیل آن ها را توضیح داده ایم.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1402

امکان نام نویسی کنکور سراسری 1402 برای کلیه پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 وجود دارد. دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی ناپیوسته تا دکترای تخصصی، می بایست جهت شرکت در کنکور 1402 مانند سایرین، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند.

این افراد باید پس از تکمیل فرم شماره 2، بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز در زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402 علامت بزنند. این امر بدان معناست که محرومیت های سابق برداشته شده است و افراد تنها در صورت پذیرش در آزمون جدید ملزم به اعلام انصراف خواهند بود. توصیه می شود که برای آشنایی بیشتر با این رویه، نکات درج شده در جدول زیر را به دقت مطالعه نمایید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری ۱۴۰۲

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که قصد ترک تحصیل و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند، نباید از سوی سازمان نظام وظیفه هیچ گونه منع قانونی داشته یا مشمول غیبت سربازی باشند.

 مشمولان دوره ضرورت خدمت، تنها یک مرتبه می توانند از تحصیل انصراف داده و دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند.

داوطلبان مرد انصرافی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها، از لحاظ نظام وظیفه مشمول فرجه یک ساله می باشند و می بایست طی این یک سال، یا اقدامات لازم جهت اعزام به دوره ضرورت خدمت را انجام دهند یا در دانشگاه پذیرفته شوند و در صورت عدم انجام اقدام لازم و پایان این فرجه، مشمول غیبت شده و امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود نخواهد داشت.

متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید.

دانشجویان انصرافی دانشگاه ها، حق بازگشت به تحصیل و ادامه تحصیل در رشته پیشین خود را نخواهند داشت.

آن دسته از افراد که مشمول استفاده از سهمیه بوده اند، در صورت انصراف از تحصیل (دوره روزانه) قادر به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور ارشد ۱۴۰۲

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دوره های روزانه که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 را دارند، می باییست تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده تا پذیرش آن ها در رشته محل های مختلف آزمون ارشد، مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد.

توجه کنید که تحویل فرم انصراف قطعی به واحد محل قبولی داوطلب الزامی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که شرط انصراف قطعی تا پیش از پایان مهلت ثبت نام کنکور ارشد، برای داوطلبان دوره های غیر روزانه وجود ندارد و این افراد می توانند پس از نهایی شدن پذیرش خود نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که امکان تغییر موارد فوق و تصویب قانون جدید وجود دارد، لذا به محض انتشار دفترچه راهنما مقاله حاضر بروزرسانی خواهد شد.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دکتری 1402

دانشجویان دوره های روزانه دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد. توجه داشته باشید که دانشجویان در حال تحصیل دوره های غیر روزانه، می توانند انصراف خود از واحد دانشگاهی مذکور جهت شرکت مجدد در آزمون دکتری را تا زمان پذیرش خود به تعویق بیندازند. شایان ذکر است، امکان انتشار آیین نامه جدید و تغییر قوانین فوق وجود دارد که در این صورت، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و   کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت انصراف از دانشگاه ۱۴۰۲

 • فرم تکمیل شده انصراف از تحصیل (با مراجعه به آموزش دانشکده محل تحصیل قابل دریافت است.)
 • اصل شناسنامه و کارت ملی دانشجو
 • کارت دانشجویی
 • مبلغ جریمه تعیین شده

نمونه فرم انصراف از تحصیل

جهت آشنایی بیشتر داوطلبان، نمونه ای از فرم مورد نظر را در ادامه قرار داده ایم. توجه داشته باشید که جهت ارائه فرم می بایست آن را از آموزش دانشکده محل تحصیل خود دریافت نموده و به تکمیل آن بپردازید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل 1402

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای تحت عنوان جریمه انصراف می باشند که این مبلغ با توجه به زمان انصراف و دلیل انصراف می تواند مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص دهد اما در چند حالت، جریمه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد که در ادامه به بیان آن پرداخته ایم.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.

با این وجود در جدول زیر به بیان هزینه جریمه انصراف از دانشگاه های مختلف پرداخته ایم. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هزینه ترک تحصیل دانشگاه های پردیس خودگردان، به خصوص در ترم های اول، رقم بالا و قابل توجهی است که به همین منظور، توصیه می شود که پیش از اقدام به انصراف، حتما این مورد را مدنظر قرار دهید و در زمان انجام انتخاب رشته کنکور، حتما به شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان توجه کنید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاهمیزان جریمه
روزانهبسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی شهریه ثابت یک ترم + 7 واحد درسی
پردیس خودگردانشهریه ثابت تمامی ترم های باقی مانده
علمی کاربردییک شهریه ثابت
دانشگاه آزادکاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) × (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) × (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

نکات مهم در رابطه با انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور ۱۴۰۲

در همین خصوص لازم است که به نکات ذیل توجه نمایید.

 • در صورت پذیرش در کنکور سراسری، فرم شماره 2 از جمله مدارک لازم جهت نام نویسی حضوری در دانشگاه است.
 • چنانچه دانشجویی در سال های گذشته (98 و ماقبل آن) انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده و در حال حاضر تحت عنوان محصل شناخته نمی شود، جهت تکمیل فرم ثبت نام در سایت ثبت نام کنکور سراسری، می بایست صرفا بند 32 فرم مذکور را علامت بزند.
 • امکان انصراف از دانشگاه یا خرید دوره تعهد، پس از گذشت چند ترم، برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت دوره روزانه وجود ندارد و این افراد می بایست تا پایان دوره مذکور در مناطق تعیین شده بمانند.
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه پذیرفته شده در کنکور سراسری ۱۴۰۱، در صورتی که با مانعی در روند ثبت نام خود مواجه شوند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

همان طور که مشاهده نمودید، اکثر داوطلبانی که قصد انصراف از تحصیل در رشته دانشگاهی را دارند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 خود را با به کار گیری دقت و اهمیت بالا به انجام رسانید و پیش از هر کاری کلیه جوانب مرتبط با آینده تحصیلی و شغلی خود را مدنظر قرار دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارند، مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان می توانند بدون اعلام انصراف قطعی در آزمون مورد نظر شرکت کنند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام کنند؟

بله، اما این افراد در صورت نداشتن غیبت، تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

3- آیا انصراف از تحصیل جریمه دارد؟

بله، افراد جهت انصراف می بایست هزینه ای پرداخت کنند که در متن مقاله در این باره توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶,۹۷۸ نظر
 1. علی

  سلام وقتتون بخیر و نیکی

  من دانشجوی دانشگاه آزاد ترم ۱ هستم
  حتما باید بعد از پشت سر گذاشتن ۲ کامل ترم انصراف بدم یا می تونم بعد پایان ترم ۱ انصراف داده و در کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی دانشگاه سراسری روزانه قبول بشم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   لزوما نباید دو ترم را برای انصراف گذرانده باشید.

 2. علیرضا

  سلام وقتتون بخیر
  بنده قبلا برای اینکه سربازی نرم چون پشت کنکوری بودم دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و بعد قبولی در دانشگاه روزانه(رادیولوژی )با کنکور از اونجا انصراف دادم الان می‌خوام دوباره کنکور بدم و رشته دیگه ای بخونم(دندون ،پزشکی ) آیا به محدودیت میخورم و مشکل نظام وظیفه پیدا می کنم ؟!چون دوبار انصراف دادم از دانشگاه ؟!
  میتونم در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بله مشکل نظام وظیفه خواهید داشت و امکان تحصیل مجدد ندارید.

 3. محمد

  سلام من متولد سال ۸۰هستم و سربازی نرفتم
  و از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان ترم یک در دانشگاه دولتی هستم آیا امکان ثبت نام مجدد در کنکور را دارم ؟
  چون شنیدم فقط یک بار حق انصراف از دانشگاه هست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، خیر اجازه ندارید، در صورت انصراف دوم این امر ممکن نیست.

 4. مهرداد

  با سلام من الان دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کردم ولی هنوز تعهد خدمت ندادم سوالم اینه اگر انصراف بدم با توجه به اینکه ترم اول هستم آیا کنکور ۱۴۰۳ رو میتونم شرکت کنم یا خیر و سوال دوم اینکه در صورتی که تعهد خدمت نداده باشم آیا هزینه ای از من بابت تعهد خدمت فرهنگیان گرفته میشه یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در هنگام ثبت نام دانشگاه فرهنگیان شما تعهد می دهید.
   شما میتوانید در ترم اول کنکور ثبت نام کنید. اما به محض دادن انصراف شما جریمه می شوید.

 5. علیرضا

  سلام
  من دانشجوی ارشد پیوسته ورودی سال ۹۸ هستم. دیپلم نظام جدید گرفتم.
  اگر مدرک لیسانس رو بگیرم و از ادامه تحصیل انصراف بدم، میتونم کنکور بدم و مهر ۴۰۳ برم پزشکی؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   متاسفانه به دلیل قوانین نظام وظیفه (تکرار مقطع) این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.
   شما می توانید قبل از دریافت کارشناسی انصراف خود را نهایی کنید.

 6. محسن

  سلام وقتتون به خیر.
  من کنکوری سال ۹۵ بودم و مهندسی متالوژی دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم و بنا به مشکلاتی انصراف دادم.
  الان که ۷ سال از اون ماجرا گذشته و خدمت سربازیمم تموم کردم و کارت پایان خدمت دارم.
  میخواستم بدونم آیا امسال میتونم کنکور شرکت کنم و روزانه قبول شم؟ و این که آیا میتونم همون رشته قبلیم که ازش انصراف دادم رو مجددا بخونم؟
  لطفا راهنماییم کنید.

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، در صورت قبولی هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 7. علی

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من سال قبل کاردانی بودم انصراف دادم و فورا کارشناسی پیوسته رشته روانشناسی که با آزمون هم قبول شده بودم ثبت نام کردم و میخواستم بدونم من اگه سال دیگه کنکور بدم و. رشته دکترا مثل پزشکی و دندانپزشکی قبول شم در هنگام ثبت نام به مشکل میخورم یا نه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، انصراف دوم اگر انجام بشود ادامه تحصیل ممکن نخواهد بود.

 8. مریم

  سلام من دانشگاه روزانه قبول شدم و غیرحضوری ثبت نام کردم ولی حضوری نرفتم الان میخوام کنکور بدم دانشجوی انصرافی محسوب میشم یا باید انصراف بدم؟

 9. علی

  سلام وقتتون بخیر

  من متولد ۸۲ هستم و معافیت تحصیلی دانش آموزی داشتم . یکسال پشت کنکور موندم و الان در سال ۱۴۰۲ دانشجوی تمام وقت ترم ۱ دانشگاه آزاد تهران مرکزی هستم . و برای اولین بار معافیت تحصیلی دانشجویی دریافت کردم (معافیت دانش آموزی من تمام شد و در آن فارغ التحصیل-قبول ثبت شد)
  میخواستم ازتون بپرسم در صورت قبولی در دانشگاه های روزانه سراسری میتونم از دانشگاه انصراف بدم و مجدد معافیت تحصیلی دانشجویی دریافت کنم ؟
  و این که آیا حتما باید بعد از ۲ ترم انصراف بدم ؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، شما حق یکبار انصراف از تحصیل را پیش از سربازی خواهید داشت.
   در صورت موافقت دانشگاه امکان انصراف در باقی ترم ها نیز وجود دارد.

 10. .

  سلام وقتتون بخیر
  من امسال ورودی بهمن پرستاری روزانه هستم
  میخواستم بدونم امکان داره ترم اول رو مرخصی بگیرم و در کنکور شرکت کنم ؟ درانتخاب رشته مشکلی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود خیر، شما برای این کار منعی نخواهید داشت.

 11. هانیه

  سلام وقتتون به خیر
  بنده دانشجوی ترم ۳ پرستاری هستم، میخواستم برای سال آینده کنکور بدم ، به آموزش دانشکده مراجعه کردم گفتند حتی اگر سال آینده روزانه قبول شی مجبوری هزینه انصراف رو پرداخت کنی تا بتونی دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنی
  هزینه هم برای هر ترم ۲۰ میلیون تومان هست
  گفتند این قانون تازه به همه دانشگاه ها ابلاغ شده
  شما خبر دارید؟ دفترچه امسال کی میاد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، احتمالا دانشگاه طبق آیین نامه داخلی این جواب را به شما داده، در آیین نامه کلی روزانه به روزانه مشمول هزینه نمیشود و شما میتوانید پیگیری بیشتر را از سازمان سنجش پزشکی داشته باشید.

 12. سارا

  سلام وقت بخیر باتوجه به این خبر من امسال دانشگاه دولتی ثبت نام کردم و انصراف دادم و منتظر کد پنج هستم الان یک سال محرومیت شامل من هم میشه ؟و نمیتونم دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   محرومیت برداشته شده است.

 13. مهدی

  سلام من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم،اگر از دانشگاه انصراف ندم و برای کنکور بخونم و دانشگاه روزانه قبول بشم ،باز باید هزینه ی انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود خیر، شما شامل هزینه انصراف نمی شوید.

  • .

   سلام وقتتون بخیر
   من امسال ورودی بهمن پرستاری روزانه هستم
   میخواستم بدونم امکان داره ترم اول رو مرخصی بگیرم و در کنکور شرکت کنم ؟ درانتخاب رشته مشکلی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما می توانید در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت پذیرش نهایی، از دانشگاه محل تحصیل قبلی انضراف دهید.

 14. جمشید

  سلام خسته نباشید
  من دوره روزانه امسال قبول شدم برگه انصراف را پر کردم و انصراف قطعی نکردم میخواهم مرحله تکمیل ظرفیت را شرکت کنم اگر دوباره دوره روزانه قبول بشم باید جریمه انصراف را بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود خیر، شما شامل هزینه انصراف نمی باشید.

 15. سعید

  سلام من دانشجوی ترم یک روزانه هستم و میخواهم ترم دو مرخصی بگیرم و کنکور بدم آیا میشه؟
  یعنی چون روزانه ام که نباید انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   مطابق دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ خیر نیاز به انصراف نمی باشد اما بهتر است بعد از انتشار دفترچه جدید در این مورد تصمیم بگیرید.

 16. زهرا

  سلام.قانون و مصوبه ای که ثابت کند که انصراف از روزانه برای ثبت نام روزانه دیگر هزینه انصرافییا همون جریمه انصرافی ندارد رو از کجا پیدا کنم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   این قانون در آیین نامه آموزشی وزارت علوم و همچنین آیین نامه داخلی دانشگاه ها مطرح می شود.

 17. فوری

  سلام خسته نباشید. من الان توی دانشگاه الزهرا که زیر نظر وزارت علوم هست، روزانه ترم یک هستم….
  رشته ی دبیرستانم تجربی بوده. میخوام بدونم اگه من امسال کنکور بدم و روزانه دندان پزشکی قبول شم، باید هزینه ی انصراف بدم؟؟ آخه شنیدم که میگن اگه علوم پزشکی یا وزارت بهداشت قبول بشی باید هزینه ی انصراف بدی… من از کجا دقیق باید بپرسم اینو؟؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت قبولی روزانه مجدد، تایید دانشگاه جدید و موافقت دانشگاه قبلی نیازی به پرداخت هزینه انصراف نمی باشد.
   پیشنهاد می شود با کارشناس آموزش دانشکده خود صحبت کنید.

 18. علیرضا

  با سلام،من پارسال پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم و امسال کنکور دادم و فرهنگیان قبول شدم و معافیت تحصیلی ام تا ۱۴۰۷ هست،الان دو هفته اس میرم سر کلاس، سوالم اینه که اگه سال بعد کنکور بدم و یه رشته بهتر قبول بشم،میتونم ثبت نام کنم؟ یا اینکه مشمول خدمت میشم؟اگه برگه قبولی نهایی ام رو داشته باشم میتونم سربازیم رو بندازم برای بعد از تحصیلم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   طبق قانون آقایان قبل از خذمت سربازی و یا معافیت دائم تنها اجازه یکبار انصراف از دانشگاه را خواهند داشت.
   در صورت انصراف مجدد امکان ثبت نام در دانشگاه جدید را نخواهید داشت.

 19. یاسمین

  سلام من ترم یک هوشبری روزانه هستم میخوام دو ترم اولو مرخصی بگیرم بخونم برا کنکور، اگه سال دیگه فیزیوتراپی قبول شم بخوام انصراف بدم باید هزینه به دانشگاه بدم، اخه میگن حتی اگه روزانه هم قبول شی باید هزینه انصرافو بدی

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در صورتی که مجددا در دانشگاه روزانه قبول شوید نیازی به پرداخت هزینه انصراف ندارید.

 20. پارسا

  سلام من دانشجو ترم دو مکانیکم روزانه میخوام کنکور تجربی بدم چیکار کنم که شهریه انصراف شامل حالم نشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود در صورتی که شما مجددا در مقطع روزانه قبولی بیاورید شامل جریمه انصراف نخواهید شد.

 21. نگين

  سلام .دانشجویانی که پردیس خودگردان هستند هم میتونن قبل انصراف در کنکور شرکت کنن و بعد از قبولی در رشته مورد نظر از رشته قبلی انصراف بدن ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، این فرصت برای شما امکان پذیر می باشد.

 22. علی

  سلام وقت بخیر
  من ترم یک دانشگاه پردیس بین الملل هستم و تمایل به انصراف دارم
  کاری میتونم انجام بدم یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود هیچ منعی برای انصراف شما وجود ندارد.

 23. علی

  سلام وقت بخیر
  من دانشجو ترم اول پردیس بین الملل هستم و تمایل به انصراف دارم
  کاری میتونم انجام بدم یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   صرفا می توانید در خواست انصراف و یا تغییر رشته دهید.

 24. بهاره

  سلام من امسال کنکور قبول شدم و الان دانشجوی ترم یک روزانه ام اگر ترم دو انصراف بدم میتونم تو کنکور شرکت کنم و بعد از قبولی، روزانه انتخاب کنم آخه نوشته بودید حتما باید دو ترم گذشته باشه و برا شروع ترم سه انصراف بدیم اگه بخوام ترم دو رو مرخصی بگیرم و برا کنکور بخونم چی اون موقع شرایطم برا انصراف چطور میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود با توجه به قوانین داخل دفترچه شما می توانید بعد از قبولی خود در دانشگاه جدید انصراف خود را ثبت نمایید.

 25. سبحان

  سلام وقت بخیر
  من دانشگاه ازاد بودم انصراف دادم دانشگاه روزانه قبول شدم
  میخواستم بدونم اگر انصراف بدم میتونم دوباره در دانشگاه ازاد
  ثبت نام کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، تنها یکبار اجازه انصراف دارید. اگر مشکل نظام وظیفه ندارید (معافیت یا دارای کارت پایان خدمت) میتوانید مجددا انصراف بدهید.

 26. خشایار

  با عرض سلام و عرض ادب من دانشجوی انصرافی مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت ورزشی هستم ، حالا میخواستم دوباره کنکور ثبت نام کنم و در رشته فیزیولوژی ورزشی قبول بشم ، طبق مطالبی که ذکر کردید گفتید که دانشجوی انصرافی نمیتونه در رشته قبلی تحصیل کنه ، میخواستم این به این معنیه که من کلن نمیتونم تو رشته های زیرشاخه تربیت بدنی قبول بشم یا اینکه فقط رشته مدیریت ورزشی نمیتونم قبول شم

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   شما می توانید در مجموعه تربیت بدنی ثبت نام کرده و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه و قبولی، در رشته مورد نظر ثبت نام کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور