خانه کنکور شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد 1402

شرایط انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد 1402

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 1402
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

یکی از سوالات متداول داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور سراسری، امکان یا عدم امکان نام نویسی دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها است که شرایط این نوع ثبت نام، هر ساله توسط آیین نامه ها و اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش به اطلاع عموم می رسد. نارضایتی از وضعیت فعلی مانند رشته تحصیلی، شهر و واحد دانشگاهی غیر ایده آل و موارد مشابه از جمله دلایلی می باشد که دانشجوی در حال تحصیل را مجاب به انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون سراسری، با وجود شروط در نظر گرفته شده می نماید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

مراحل انصراف از دانشگاه های دولتی 1402

پذیرفته شدگان در این دانشگاه ها اگر به هر دلیلی قصد انصراف از تحصیل را داشته باشند، می بایست نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. روند ثبت این درخواست بدین گونه است که ابتدا، داوطلب می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه خود و سپس سامانه سجاد، فرم تقاضانامه را تکمیل نموده و پس از آن به منظور نهایی کردن این فرآیند به صورت حضوری به بخش آموزش دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند.

 1. در گام اول، داوطلب می بایست به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و فرم تقاضانامه انصراف از ادامه تحصیل را تکمیل نماید.
 2. پس از بررسی درخواست داوطلب توسط سازمان و دانشگاه در صورت موافقت با این امر، اطلاع رسانی های لازم به جهت انجام ادامه این روند و پرداخت هزینه مربوطه به دانشجو صورت می گیرد.
 3. در ادامه متقاضی می بایست به سامانه سجاد به نشانی portal.saorg.ir مراجعه کرده و پس از مشاهده هزینه انصرافی خود، نسبت به تسویه آن طبق دستورالعمل های گفته شده اقدام نماید.
 4. در انتها با مراجعه حضوری به امور آموزش دانشجویی دانشگاه مورد تحصیل خود و ارائه مدارک خواسته شده، این فرآیند به پایان خواهد رسید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای مقاطع مختلف

شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شود که در صورت پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه مقاطع مختلف دانشگاه ها، آیا امکان انصراف از ادامه تحصیل به منظور شرکت دوباره در کنکور وجود دارد یا خیر؟ اطلاع از شرایط قانونی این مقوله و همچنین احتمال محرومیت یا عدم محرومیت از ثبت نام کنکور در صورت ترک تحصیل، تاثیر به سزایی در تصمیم گیری متقاضی جهت باقی ماندن در وضعیت فعلی یا تغییر آن با هدف دستیابی به اهداف ایده آل خود خواهد داشت. در ادامه مطلب به بیان مهم ترین نکات پیرامون این مسئله خواهیم پرداخت.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور سراسری

امکان نام نویسی کنکور سراسری 1402 برای کلیه پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 وجود دارد و دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی ناپیوسته تا دکترای تخصصی، می بایست جهت شرکت در کنکور 1402 مانند سایرین، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. این افراد باید پس از تکمیل فرم شماره 2، بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز در زمان ثبت نام کنکور سراسری علامت بزنند. این امر بدان معناست که محرومیت های سابق برداشته شده است و افراد تنها در صورت پذیرش در آزمون جدید ملزم به اعلام انصراف خواهند بود.

توصیه می شود که برای آشنایی بیشتر با این رویه، نکات درج شده در جدول زیر را به دقت مطالعه نمایید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری 1402

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که قصد ترک تحصیل و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند، نباید از سوی سازمان نظام وظیفه هیچ گونه منع قانونی داشته یا مشمول غیبت سربازی باشند.

 مشمولان دوره ضرورت خدمت، تنها یک مرتبه می توانند از تحصیل انصراف داده و دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند.

داوطلبان مرد انصرافی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها، از لحاظ نظام وظیفه مشمول فرجه یک ساله می باشند و می بایست طی این یک سال، یا اقدامات لازم جهت اعزام به دوره ضرورت خدمت را انجام دهند یا در دانشگاه پذیرفته شوند و در صورت عدم انجام اقدام لازم و پایان این فرجه، مشمول غیبت شده و امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود نخواهد داشت.

متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید.

دانشجویان انصرافی دانشگاه ها، حق بازگشت به تحصیل و ادامه تحصیل در رشته پیشین خود را نخواهند داشت.

آن دسته از افراد که مشمول استفاده از سهمیه بوده اند، در صورت انصراف از تحصیل (دوره روزانه) قادر به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دوره های روزانه که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد را دارند، می باییست تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده تا پذیرش آن ها در رشته محل های مختلف آزمون ارشد، مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد. توجه کنید که تحویل فرم انصراف قطعی به واحد محل قبولی داوطلب الزامی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که شرط انصراف قطعی تا پیش از پایان مهلت ثبت نام کنکور ارشد، برای داوطلبان دوره های غیر روزانه وجود ندارد و این افراد می توانند پس از نهایی شدن پذیرش خود نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که امکان تغییر موارد فوق و تصویب قانون جدید وجود دارد، لذا به محض انتشار دفترچه راهنما مقاله حاضر بروزرسانی خواهد شد.

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دکتری

دانشجویان دوره های روزانه دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد. توجه داشته باشید که دانشجویان در حال تحصیل دوره های غیر روزانه، می توانند انصراف خود از واحد دانشگاهی مذکور جهت شرکت مجدد در آزمون دکتری را تا زمان پذیرش خود به تعویق بیندازند. شایان ذکر است، امکان انتشار آیین نامه جدید و تغییر قوانین فوق وجود دارد که در این صورت، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و   کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت انصراف از دانشگاه

 • فرم تکمیل شده انصراف از تحصیل (با مراجعه به آموزش دانشکده محل تحصیل قابل دریافت است.)
 • اصل شناسنامه و کارت ملی دانشجو
 • کارت دانشجویی
 • مبلغ جریمه تعیین شده

نمونه فرم انصراف از تحصیل

جهت آشنایی بیشتر داوطلبان، نمونه ای از فرم مورد نظر را در ادامه قرار داده ایم. توجه داشته باشید که جهت ارائه فرم می بایست آن را از آموزش دانشکده محل تحصیل خود دریافت نموده و به تکمیل آن بپردازید.

فرم انصراف از تحصیل
نمونه فرم انصراف از تحصیل

(جهت دریافت فایل، روی لینک بالا کلیک کنید.)

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای تحت عنوان جریمه انصراف می باشند که این مبلغ با توجه به زمان انصراف و دلیل انصراف می تواند مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص دهد اما در چند حالت، جریمه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد که در ادامه به بیان آن پرداخته ایم.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.

با این وجود در جدول زیر به بیان هزینه جریمه انصراف از دانشگاه های مختلف پرداخته ایم. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هزینه ترک تحصیل دانشگاه های پردیس خودگردان، به خصوص در ترم های اول، رقم بالا و قابل توجهی است که به همین منظور، توصیه می شود که پیش از اقدام به انصراف، حتما این مورد را مدنظر قرار دهید و در زمان انجام انتخاب رشته کنکور، حتما به شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان توجه کنید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاهمیزان جریمه
روزانهبسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی شهریه ثابت یک ترم + 7 واحد درسی
پردیس خودگردانشهریه ثابت تمامی ترم های باقی مانده
علمی کاربردییک شهریه ثابت
دانشگاه آزادکاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) × (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) × (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

نکات مهم در رابطه با انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور 1402

در همین خصوص لازم است که به نکات ذیل توجه نمایید.

 • در صورت پذیرش در کنکور سراسری، فرم شماره 2 از جمله مدارک لازم جهت نام نویسی حضوری در دانشگاه است.
 • چنانچه دانشجویی در سال های گذشته (98 و ماقبل آن) انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده و در حال حاضر تحت عنوان محصل شناخته نمی شود، جهت تکمیل فرم ثبت نام در سایت ثبت نام کنکور سراسری، می بایست صرفا بند 32 فرم مذکور را علامت بزند.
 • امکان انصراف از دانشگاه یا خرید دوره تعهد، پس از گذشت چند ترم، برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت دوره روزانه وجود ندارد و این افراد می بایست تا پایان دوره مذکور در مناطق تعیین شده بمانند.
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه پذیرفته شده در کنکور سراسری 1401، در صورتی که با مانعی در روند ثبت نام خود مواجه شوند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

همان طور که مشاهده نمودید، اکثر داوطلبانی که قصد انصراف از تحصیل در رشته دانشگاهی را دارند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری خود را با به کار گیری دقت و اهمیت بالا به انجام رسانید و پیش از هر کاری کلیه جوانب مرتبط با آینده تحصیلی و شغلی خود را مدنظر قرار دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری 1402 را دارند، مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان می توانند بدون اعلام انصراف قطعی در آزمون مورد نظر شرکت کنند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام کنند؟

بله، اما این افراد در صورت نداشتن غیبت، تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

3- آیا انصراف از تحصیل جریمه دارد؟

بله، افراد جهت انصراف می بایست هزینه ای پرداخت کنند که در متن مقاله در این باره توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶,۴۰۳ نظر
 1. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ترم چهار پرستاریم روزانه و می‌خوام کنکور تیر رو شرکت کنم اگه دوباره روزانه قبول بشم بازم باید جریمه انصراف پرداخت کنم ؟

  • با سلام ، تصمیم گیری بابت پرداخت هرگونه جریمه از سوی کمسیون آموزشی دانشگاه خواهد بود ، لذا توصیه میشود در اولین فرصت هماهنگی های لازم را با کارشناس آموزشی مربوطه را انجام دهید.

 2. سلام خسته نباشید
  من در دانشگاه غیر انتفاعی دانشجو هستم امکانش هست بدون انصراف در کنکور تیر شرکت کنم و اگر نتیجه قابل قبول بود بعد انصراف بدم ؟ برای انصراف تا کی مهلت دارم ؟

  • با سلام بله ، شما می توانید در کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ شرکت نمایید و بعد از قبولی نهایی در کنکور از دانشگاه خود انصراف دهید.

 3. سلام خسته نباشید
  من الان در یک دانشگاه غیر انتفاعی دانشجو هستم امکانش هست بدون انصراف از دانشگاه کنکور تیر شرکت کنم و بعد از کنکور انصراف بدم ؟ تا کی واسه انصراف مهلت دارم ؟

 4. سلام و خسته نباشید
  من الان دانشجوی ترم چهار کاردانی حسابداری هستم ، قبولی سال ۹۹ روزانه
  اگر الان اقدام به انصراف کنم و برم خدمت ، بعد از خدمت میتونم کنکور فنی حرفه ای شرکت کنم؟

  • با سلام و درود ، برای بررسی این مطلب نیاز به عنوان دیپلم شما می باشد و چنانچه دارای شرایط لازم باشید مشکلی برای آزمون نخواهید داشت .

 5. سلام . من دانشجوی ترم ۶ مهندسی هستم. و طبق آیین نامه ۷۲ واحد رو پاس کردم . سوالم اینکه میتونم مدرک کاردانی بگیرم و مجدد در مرحله دوم کنکور شرکت کنم؟؟؟

  • با سلام ، با گرفتن مدرک کاردانی شما دارای مدرک خواهید بود و پس از قبولی به دلیل تحصیل مجدد، برایتان معافیت تحصیلی از سوی نظام وظیفه صادر نخواهد شد.

 6. سلام.بنده از پردیس خودگردان انصراف دادم جهت شرکت در کنکور روزانه امسال و میخواستم بدونم معافیت تحصیلی بنده تا چه مدت تمدید میشه و آیا منم طبق اطلاعیه سازمان سنجش باید خودمو برای اعزام به خدمت معرفی کنم آذر ماه هم انصراف دادم‌برای بار اول.مچکرم

 7. سلام
  من سال ٩۶ از یک رشته متمرکز و یک رشته نیمه متمرکز انصراف داده ام
  اگر امسال بعد از خوندن دو ترم در ترم سوم انصراف بدم میتونم سال ١۴٠٠ در کنکور شرکت کنم و در دوره روزانه پذیرش شوم ؟؟؟

  • با سلام ، باید در در نظر داشته باشید که هر آقایی که کارت پایان خدمت و یا معافیت را دارا نیست ، فقط یکبار حق انصراف قطعی را دارد.

 8. سلام
  من دانشجو دوره روزانه ام و قصد شرکت در کنکور دی ماه رو دارم،بعد از مشخص شدن نتایج نهایی رشته ها حتما باید رشته جدید پذیرفته شده رو ثبت نام کنم؟یا اینکه میتونم توی رشته قبلیم بمونم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. با توجه به اطلاعات وارد شده در دفترچه ثبت نام امکان تحصیل همزمان در دو رشته وجود ندارد.

 9. سلام دوباره.
  ممنون از جواب گویی تون.
  واقعیتش من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم.
  منظورم اینه که کسی که دانشجوی فرهنگیانه میتونه انصراف نده و توی آزمون سراسری شرکت کنه یا نه؟؟؟
  ممنون

  • با سلام ، شما برای ثبت نام و آزمون دوباره کنکور سراسری مشکلی نخواهید داشت ، لیکن پس از قبولی باید انصراف داده وبعد در دانشگاه جدید ثبت نام نمائید.

 10. سللام من پارسال کنکور ثبت نام کردم قبول شدم ولی بنا بر اشتباه در انتخاب رشته ثبت نام دانشگاه انجام ندادم و از طریق سوابق تحصیلی دانشگاه ثبت نام کردم و همان روز بعد از ثبت نام نهایی انصراف دادم حالا کنکور ثبت نام کردم و میخولهم چه با کتکور و چه بدون کنکور رشته های با سوابق تحصیلی. دوره روزانه ثبت نام کنم ایا مجاز هستم به ثبت نام کد رشته های روزانه. سر کلاس ها هم نرفتم

 11. سلام وقت بخیر
  اگر کسی در مقطع دکتری از دانشگاه انصراف بده بعد بخواد برای ادامه تحصیل(دکتری) به خارج از کشور بره آیا باید باز جریمه رو بده؟؟اگه نده چه مشکلاتی ممکنه پیش بیاد؟؟؟

  • با سلام در صورت عدم کسب رضایت دانشگاه در خصوص انصراف از دانشگاه ، متاسفانه امکان عدم بازگرداندن مدارک تحصیلی از سوی دانشگاه وجود دارد.

 12. سلام من درحال حاضر ترم ۳ دانشگاه مورد نظرم از طریق سوابق به صورت شبانه هستم .اگر فرم ثبت نام بدون کنکور رو دوباره پر کنم و روزانه همون دانشگاه و همون رشته رو قبول بشم میتونم وارد بشم ؟؟؟؟ در واقع میخوام بدونم میتونم با این کار قبولی شبانه ام رو به روزانه تغییر بدم و اینکه مشکلی به وجود نمیاد؟؟؟

  • با سلام ، درصورت عدم قبولی انتقالی شما میتوانید از دوره شبانه دانشگاه انصراف داده و مجددا در دوره روزانه ثبت نمائید .

 13. سلام. ببخشید. این که زده فقط ی بار میتونیم انصراف بدیم منظورش فقط روزانست؟ من دوسال پیش از شبانه انصراف دادم امسال میخوام آزاد بخونم درکنارش واسه کنکورم بخونم میتونم از آزاد انصراف بدم؟

  • با سلام ، آقایان قبل از دریافت کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم فقط یکبار حق انصراف از دانشگاه را خواهند داشت.

 14. سلام
  من دانشجو روزانه ام و کنکور دی ماه رو ثبت نام کردم،اگه مرداد سال بعد انتخاب رشته کنم و یه رشته ایی رو پذیرفته بشم حتما باید اون رشته جدید رو ثبت نام کنم و از دانشگاه فعلیم انصراف بدم یا نه اختیاریه و میتونم توی دانشگاه فعلی بمونم؟

  • با سلام، خیر، شما میتوانید انصراف قطعی خود را بعد از اعلام نتایج نهایی انجام بدهید تا دانشگاه فعلیتان را از دست ندهید.

 15. سلام ببخشید من امسال دانشگاه روزانه کارشناسی قبول شدم ولی ثبت نام نکردم والان در دانشگاه آزاد مقطع کاردانی تحصیل می کنم آیامی توانم کنکور تیرشرکت کنم یعنی ۲ بار انصرافی حساب می شه برام ؟ مشکل معافیت ندارد ؟

  • با سلام بله هیچ منعی برای شرکت مجدد برای کنکور سراسری نخواهید داشت. عدم ثبت نام به منزله انصراف شما نمی باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور