تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 1400 – 1401

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 1400 – 1401

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده متوسطه دوم 1400 - 1401
شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 1400 – 1401

برخی از دانش آموزان به دلایلی مانند بیماری یا موارد دیگر، شرایط حضور در امتحانات را ندارند و یا پس از شرکت در آزمون، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. یکی از امکاناتی که برای این دسته از دانش آموزان در نظر گرفته شده است، قانون تک ماده می باشد. ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تک ماده چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که چنانچه دانش آموزی در امتحانات خود نتواند نمره قبولی را کسب نماید و نمره سالانه او کم تر از حد نصاب قبولی باشد، می تواند برای دریافت نمره قبولی از قانون تک ماده استفاده نماید. حال شرایط استفاده از تک ماده چه می باشد؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

زمان استفاده از قانون تک ماده و تبصره برای هر سه نوبت دی ماه، خرداد ماه و شهریور ماه باشد.

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه 1400 – 1401

دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره 7 در 4 درس، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. البته تا سال های گذشته دانش آموزان می توانسنتد برای 5 درس دارای نمره پایین خود درخواست تک ماده داشته باشند اما با تغییر آیین نامه آموزشی، هر دانش آموز می تواند حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید، ذهن شما به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات، همان نمره سالانه می باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش 7 و یا کمتر باشد، اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آن که بهتر متوجه شوید، به فرمول زیر توجه فرمایید:

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

حدنصاب قبولی در هر درس چند است ؟

حدنصاب قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای 12 است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟

ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه داشته باشد. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه دو حالت پیش می آید:

نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه بالاتر است

در این صورت نمره شهریور ماه جایگزین خواهد شد.

نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه پایین تر است

در این صورت بالاترین نمره به ثبت خواهد رسید و دانش آموز می تواند در صورت تمایل از قانون تک ماده استفاده کند.

شرایط قبولی در دروس دوره دوم متوسطه 1400 – 1401

شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) قبول
2 بین 7 تا 10 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) استفاده از تبصره و تک ماده
3 کمتر از 7 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) مردود

شرایط قبولی در درس های نهایی پایه دوازدهم

شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید.

شرط دوم: بایستی نمره برگه امتحانی او 7 و بالاتر باشد. (کمتر از 7 نباشد)

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر 7 و بالاتر قبول
2 10 و بالاتر کمتر از 7 استفاده از تبصره و تک ماده
3 بین 7 تا 10 هر نمره ای استفاده از تبصره و تک ماده
4 کمتر از 7 کمتر از 7 مردود

شرایط قبولی در درس های غیرنهایی پایه دوازدهم

 • در امتحانات غیرنهایی نوبت دوم دانش آموزی در هر یک از درس ها قبول شناخته می شود که نمره سالانه او در هر درس کم تر از حدنصاب قبولی نباشد. (نمره 10 برای رشته های نظری و نمره 12 برای رشته های فنی حرفه ای)
 • اگر دانش آموزی پس از شرکت در امتحانات نوبت دوم نمره لازم را کسب نکند، می تواند با شرکت در امتحانات شهریور ماه درس های فاقد حدنصاب لازم، نمره قبولی را به دست آورد.

شرایط فارغ التحصیلی

 • دانش آموزانی فارغ التحصیل شناخته می شوند که در همه درس های دوره دوم متوسطه رشته خود نمره قبولی را کسب کرده باشند و معدل کل آن ها کمتر از 10 نباشد.
 • در صورتی که آخرین نمره درس (سالانه، تابستانی یا غیرحضوری) دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس (2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی) 7 و بیشتر و معدل کل او حداقل 10 باشد، فارغ التحصیل شناخته می شود.
 • برای محاسبه معدل کل هر دانش آموز، تعداد واحدهای هر درس در نمره پذیرفته شده آن درس ضرب می شود و مجموع حاصل ضرب های به دست آمده، بر مجموع واحدها تقسیم می شود.

برای درک هر چه بهتر مفاهیمی که در این بخش به توضیح آن ها پرداختیم، می توانید مندرجات اینفوگرافیک ارائه شده در ادامه مقاله را مورد بررسی قرار دهید.

(جهت مشاهده، روی عکس کلیک کنید.)

بسیاری از دانش آموزان حتی با وجود کسب نمره قبولی در امتحانات پایان سال، معدل خوبی را به دست نمی آورند و با توجه به آن که معدل دوره دوم متوسطه، در کنکور سراسری و در پذیرش رشته های بدون کنکور نقش تعیین کننده ای دارد، لذا در صورتی که معدل شما پایین می باشد، می توانید از قانون ترمیم معدل کنکور نیز استفاده نمایید. برای اطلاع از جزئیات شرایط ترمیم معدل در کنکور می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1- شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در پایه دهم و یازدهم 1400 - 1401 چیست؟

چنانچه دانش آموزی دارای نمره سالانه 7 تا 10 باشد، می تواند بدون توجه به نمره برگه امتحانی خود از قانون تبصره و تک ماده استفاده نماید.

2- شرایط قبولی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم 1400 - 1401 شامل چه مواردی می باشد؟

در صورتی که آخرین نمره درس دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس 7 و بیشتر و معدل کل او حداقل 10 باشد، به عنوان فارغ التحصیل شناخته می شود.

3- دانش آموز پایه دوازدهم در سال تحصیلی 1400 - 1401 با کسب چه نمره ای مرود به شمار می رود؟

در صورت کسب نمره کمتر از 7 در برگه امتحانی و دارا بودن نمره سالانه کمتر از 7

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱,۲۷۷ نظر

 1. سلام روز خوش ببخشین نمره سالانه من در درس ریاضی ۸.۲۵ هست ولی از مدرسه میگن باید نمره سالانه ۱۰ باشه تا بتونم از تبصره استفاده کنم میخواستم بدونم جریان چیه چون اونطور که من متوجه شدم با توجه به سایت شما من امکان استفاده از تبصره رو دارم

  • با سلام، در صورتی که نمره برگه شما در مقطع متوسطه دوم، کمتر از ۷ باشد، نمره سالانه شما باید ۱۰ و بالاتر باشد تا با موافقت مدیر مدرسه بتوانید از تبصره و تک ماده استفاده کنید.

 2. سلام من در یک درس نمره کمتر از ۷ گرفتم ولی در نمره سالانه بالای ده هستم ولی مردود شدم ایا امکان استفاده از تبصره هست ؟فقط یک درس افتادم

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسط دوم، در صورتی که نمره ی سالانه ی شما ۱۰ و برگه ی امتحانی کمتر از ۷ باشد مجاز به استفاده از تبصره می باشید.

 3. سلام من شنیدم که استفاده از تبصره برای سال دوازدهم باعث میشه که معدل پایین بیاد این درسته؟

  • با سلام، بله، با توجه به این که تمام نمرات شما، در معدل کل و کتبی شما تاثیرگذار می باشد، در صورتی که نمره پایین کسب کرده و از تبصره و تک ماده استفاده کنید، در معدلتان تاثیرگذار می باشد.

 4. سلام، شرایط قبولی در شهریور ماه پایه دوازدهم چگونه هست؟ باید رو برگه امتحان نهایی ۷ بگیریم یا ۱۰؟

  • با سلام، در صورتی که نمره برگه شما، بالاتر از ۷ و نمره سالانه، بالاتر از ۱۰ باشد، قبول خواهید شد.

 5. سلام سال دوازدهم رشته تجربی هستم
  اگه از تبصره استفاده کنن آیا از معدلم کم می کنند؟

 6. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید برنامه تبصره نمره بسته شده. یا مشکل داره
  مدرسه دخترم میگه بسته شده و از تبصره استفاده نمیشه مرد
  ایا حقیقت داره؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص عدم استفاده از تبصره و تک ماده منتشر نشده است.

 7. سلام من تو دوتا درس تک ماده زدم ویکی هم امتحان دادم دوباره نمره کتبی ۴وسالانه ۸گرفتم دیگه نمیتونم تک ماده بزنم ؟؟ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام، خیر، شما در مقطع متوسطه دوم، معمولا فقط مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده در دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی می باشید.

 8. سلام، شرایط قبولی در شهریور ماه دوازدهم رشته ریاضی چگونه هست؟ باید رو برگه امتحان نهایی ۷ بگیریم یا ۱۰؟

  • با سلام، جهت ثبت نام در آزمون وردودی دانشگاه افسری امام حسین به هسته گزینش استان مراجعه نمایید.

 9. سلام من شرایط استفاده از تک ماده رو دارم ولی نمی خوام استفاده کنم در چه باره زمانی می توانیم به مدرسه اعلام بکنیم

  • با سلام، در صورتی که درخواست استفاده از تک ماده را به مدرسه ارائه ندهید، تک ماده برای شما اعمال نمی شود.

 10. سلام چجوری باید تک ماده کنیم؟؟؟؟باید به مدرسه بگیم میخوایم تک ماده کنیم؟؟؟؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن شرایط، می بایست درخواست خود را مبنی بر استفاده از تبصره و تک ماده به مدرسه محل تحصیل خود ارائه دهید.

 11. سلام من ۴ درس نمره زیر ۷ گرفتم ولی نمره های سالانه بالای ده بود میتونم دودرس رو تک ماده بزنم و دو درس رو امتحان بدم ؟ رشتمم ریاضی هس و ۴ تا درس تخصصی افتادم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، حداکثر میتوانید در دو درس نهایی و دو درس داخلی از تبصره و تک ماده استفاده نمایید.

 12. سلام ..چرا من ریاضی سالانه شدم ۱۰در برگه شدم ۵ولی تبصره نخورده ؟؟
  لطفاً راهنمایی کنید.
  دوازدهم تجربی. درس ریاضی.

  • با سلام و درود، جهت استفاده از شرایط تبصره و تک ماده می بایست به محل تحصیل مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت نمایید.

 13. سلام من دوتا امتحان نهایی رو داخل خرداد زیر ۷ گرفتم ولی نمره سالانه ام بالای ده من میتونم با تبصره فارغ التحصیل بشم ولی نمیخوام ازش استفاده کنم اگه داخل امتحانات شهریور نمره برگم دوباره زیر ۷ بشه اون موقع میتونم دوباره از تبصره استفاده کنم یا شرط قبولی در امتحانات شهریور نمره ۱۰ روی برگه است؟

  • با سلام، در صورت کسب نمره برگه پایین تر از ۷ و نمره بالاتر از ۱۰ در شهریورماه می توانید از قانون تبصره و تک ماده استفاده نمایید.

 14. سلام .. من در ۳ درس در برگه نمره ۸و نیم اوردم ولی سالانه ام بالای ۱۰ ،،، آیا باید حتما یکی از درس ها رو شهریور آزمون بدم تا بتونم دیپلم بگیرم؟؟ یا نیازی نیست

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسطه ی دوم، در صورتی که نمره ی سالانه ی شما ۱۰ و بالاتر، برگه ی امتحانی حداقل ۷ باشد قبول نهایی اعلام خواهید شد.

 15. سلام وقت بخیر من دهم تجربی ام با نمره نهایی ۴ و سالانه ۹ درس ریاضی رو افتادم میتونم تبصره بزنم آخه توی این مطالبی ک گذاشتین نوشته فقط سالانه بین ۷ تا ۱۰ باشه و نمره برگه هر نمره ای میشه تبصره زد

  • با سلام و درود، در صورتی که نمره سالانه درس ریاضی شما بین ۷ تا ۱۰ باشد، مجاز به استفاده از قانون تبصره و تک ماده خواهید بود.

 16. سلام من پایه دوازدهم هستم و در درس فیزیک نمره کتبی ۷ آوردم و نمره سالانه ی بنده بالای ۱۰ می باشد. آیا باید از تک ماده استفاده کنم؟؟؟

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسط دوم، در صورتی که نمره ی سالانه ی شما ۱۰ و بالاتر، برگه ی امتحانی حداقل ۷ باشد مجاز به استفاده از تبصره می باشید.

 17. سلام وقتتون بخیر، من سال دوازدهمم و تو درسای هندسه،حسابان،فیزیک و شیمی قبول نشدم و برای اولین بار تجدید آوردم ولی نمره سالانه هر۴تاشون ۱۰ به بالاست،میشه برای هر۴تاشون از تبصره استفاده کنم؟

  • سلام و وقت بخیر، در صورت داشتن شرایط مورد قبول، میتوانید حداکثر در دو درس نهایی و دو درس داخلی از تبصره و تک ماده استفاده نمایید.

 18. سلام وقتتون بخیر من یازدهم هستم و سال اولیه که تجدید میشم درس ریاضی رو تجدید شدم با نمره سالیانه ۸/۷۵ و نمره پایانه ۷/۵
  میخواستن ببینم من میتونم از تبصره استفاده کنم؟

  • سلام و وقت بخیر، در صورتی که در پایه یازدهم نمره سالانه شما بین ۷ تا ۱۰ باشد، مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده خواهید بود.

 19. سلام،نمره سالانه من بالای ۱۰ هستش و نمره برگه هم بالایه ۸ میخواستم بدونم میتونم از تبصره استفاده کنم و دقیقا باید چیکار کنم ؟

  • با سلام و درود، در صورتی که نمره برگه شما بالای ۷ و نمره سالانه بالاتر از ۱۰ باشد در کارنامه عنوان قبولی درج خواهد شد.

 20. باسلام وقتتون بخیر من دوازدهم رشته تجربی هستم اولین بار هست تجدید میشم و درس ریاضی و زیست رو تجدید شدم
  درس ریاضی نمره روی برگه نهایی ۳ و نمره سال ۱۰
  درس زیست نمره روی برگه نهایی ۶ و ننره سال ۱۰/۷۵
  میخواستم بدونم من شرایط استفاده از تبصره رو دارم؟

  • با سلام و درود، در صورتی که نمره برگه شما کمتر از ۷ و نمره سالانه ۱۰ و بالاتر باشد، مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده خواهید بود.

 21. سلام من نمره برگم ۴/۵ شده و نمره سالانه ۹/۵ میتونم تک ماده بزنم ؟

  • با سلام، در صورتی که نمره برگه شما کمتر از ۷ باشد، نمره سالانه می بایست ۱۰ و بالاتر باشد تا مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده شوید.

 22. با سلام من در امتحان نهایی حسابان ۲.۲۵ بردم و نمره سالانه ام شد ۱۰.۷۵ ایا شرایط تک ماده را دارم

  و ایا دیگر من فارغ التحصیل میشوم

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسط دوم، در صورتی که نمره ی سالانه ی شما ۱۰ و بالاتر، برگه ی امتحانی کمتر از ۷ باشد مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده می باشید.

 23. سلام من دهمم ریاضی رو تجدید اوردم اگه شهریور هم امتحان بدم قبول نشم باید دهم بازم بخونم چی میشه ؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورت عدم قبولی در امتحانات شهریور ماه می بایست در امتحانات دی ماه شرکت نمایید.

 24. سلام
  من نمره نهایی ریاضی را ۵و سالانه را ۹.۷۵ شدم
  آیا میتونم از تبصره و تک ماده استفاده کنم

  • با سلام، خیر، در صورتی که نمره برگه شما، کمتر از ۷ باشد، نمره سالانه می بایست ۱۰ و بالاتر باشد تا مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده شوید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره