چهارشنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده متوسطه دوم 98 - 99
شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی از دانش آموزان به دلایلی مانند بیماری یا موارد دیگر ، شرایط حضور در امتحانات را ندارند و یا پس از شرکت در آزمون ، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. یکی از امکاناتی که برای این دسته از دانش آموزان در نظر گرفته شده است ، قانون تک ماده است . ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تک ماده چیست ؟ در پاسخ باید بگوییم که چنانچه دانش آموزی در امتحانات خود نتواند نمره قبولی را کسب نماید و نمره سالانه او کم تر از حد نصاب قبولی باشد ، می تواند برای دریافت نمره قبولی از قانون تک ماده استفاده نماید. حال شرایط استفاده از تک ماده چه می باشد ؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

زمان استفاده از قانون تک ماده و تبصره برای هر سه نوبت دی ماه ، خرداد ماه و شهریور ماه باشد.

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه 98 – 99

دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم ، یازدهم ، دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره 7 در 4 درس ، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. البته تا سال های گذشته دانش آموزان می توانسنتد برای 5 درس دارای نمره پایین خود درخواست تک ماده داشته باشند اما با تغییر آیین نامه آموزشی ، هر دانش آموز می تواند حداکثر در 2 درس نهایی و در دو درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید شما ذهنتان به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود ، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات ، همان نمره سالانه می باشد به طور مثال این امکان وجود دارد دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش 7 و یا کمتر باشد اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آنکه بهتر متوجه شوید ، به فرمول زیر توجه فرمایید :

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم× 4)}] = نمره سالانه

حد نصاب قبولی در هر درس چند است ؟

حد نصاب قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای 12 است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی ، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند ، باید چه کند؟

ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود ، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه داشته باشد. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه دو حالت پیش می آید :

نمره کسب شده در شهریورماه از نمره خرداد ماه بالاتر است : در این صورت نمره شهریور ماه جایگزین خواهد شد.

نمره کسب شده در شهریورماه از نمره خرداد ماه پایین تر است : در این صورت بالاترین نمره به ثبت خواهد رسید و دانش آموز می تواند در صورت تمایل از قانون تک ماده استفاده کند.

شرایط قبولی در دروس دوره دوم متوسطه

شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

شرط اول : دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) قبول
2 بین 7 تا 10 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) استفاده از تبصره و تک ماده
3 کمتر از 7 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) مردود

شرایط قبولی در درس های نهایی پایه دوازدهم

شرط اول : دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید.

شرط دوم : بایستی نمره برگه امتحانی او 7 و بالاتر باشد. (کمتر از 7 نباشد)

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر 7 و بالاتر قبول
2 10 و بالاتر کمتر از 7 استفاده از تبصره و تک ماده
3 بین 7 تا 10 هر نمره ای استفاده از تبصره و تک ماده
4 کمتر از 7 کمتر از 7 مردود

شرایط قبولی در درس های غیرنهایی پایه دوازدهم

 • در امتحانات غیرنهایی نوبت دوم دانش آموزی در هر یک از درس ها قبول شناخته می شود که نمره سالانه او در هر درس کم تر از حد نصاب قبولی نباشد. (نمره 10 برای رشته های نظری و نمره 12 برای رشته های فنی حرفه ای)
 • اگر دانش آموزی پس از شرکت در امتحانات نوبت دوم نمره لازم را کسب نکند ، می تواند با شرکت در امتحانات شهریور ماه درس های فاقد حدنصاب لازم ، نمره قبولی را به دست آورد.

شرایط فارغ التحصیلی

 • دانش آموزانی فارغ التحصیل شناخته می شوند که در همه ی درس های دوره دوم متوسطه رشته خود نمره قبولی را کسب کرده باشند و معدل کل آن ها کمتر از 10 نباشد.
 • در صورتی که آخرین نمره درس (سالانه ، تابستانی یا غیرحضوری) دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس (2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی) 7 و بیشتر و معدل کل او حداقل 10 باشد ، فارغ التحصیل شناخته می شود.
 • برای محاسبه معدل کل هر دانش آموز ، تعداد واحد های هر درس در نمره پذیرفته شده آن درس ضرب می شود و مجموع حاصل ضرب های به دست آمده ، بر مجموع واحدها تقسیم می شود.

بسیاری از دانش آموزان حتی با وجود کسب نمره قبولی در امتحانات پایان سال ، معدل خوبی را به دست نمی آورند و با توجه به آن که معدل دوره دوم متوسطه ، در کنکور سراسری و در پذیرش رشته های بدون کنکور نقش تعیین کننده ای دارد ، لذا در صورتی که معدل شما پایین می باشد می توانید از قانون ترمیم معدل کنکور استفاده نمایید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر شرایط ترمیم معدل در کنکور با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۴۰ نظر

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم من فیزیک نهایی دوازدهم تجربی شدم ۵.۵ و نمره سال ۱۲.۵ شدم میتونم از تبصره یا تک نمره استفاده کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که نمره برگه شما ۵.۵ (نمره کمتر از ۷) و نمره سالانه شما ۱۲.۵ (نمره بالای ۱۰) شده باشد، شما مجاز به استفاده از تک ماده می باشید.

 2. Avatar

  سلام .تو خدا سریع لطفا جواب سوالمو بدین .من ساله دوازدهم انسانی نظام جدید هستم .الان کارنامه اولیه دادن .همه حله .فقط (زبان برگه شدم ۴.۵و سالانه شدم ۹.۵ من الان می تونم از تبصره استفاده کنم ؟؟سوال دیگم و مهم تر اینکه من الان اگه از تبصره استفاده کنم بعد دیپلم می دن بهم .یعنی فارغ التحصیل میشم ؟یعنی مثلا دانشگاه تربیت معلم قبول شم می تونم با تبصره برم ؟؟)تو رو قرآن جواب بدبن

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به اینکه نمره برگه شما کمتر از ۷، و نمره سالیانه شما نیز کمتر از ۱۰ می باشد، شما مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده نمی باشید، و در صورتی که در امتحانات شهریور ماه نمره قبولی را کسب نمایید، مشکلی از لحاظ فارغ التحصیلی و ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه ها نخواهید داشت.

 3. Avatar

  سلام و عرض ادب
  من متاسفانه یه مشکلات خاصی داشتم و امتحان حسابانم رو کامل خراب کردم
  به این صورت که نمره سالانه حسابانم شده ۹/۲۵ و نمره نهایی برگم شده ۲/۷۵
  بنظرتون چون بقیه درسام عالی بودن اصلا از تک ماده استفاده کنم و اینکه آیا اصلا تک ماده میشه یا نه؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر متاسفانه با توجه به اینکه نمره برگه امتحانی شما کمتر از ۷ می باشد، در صورتی می توانید از تبصره استفاده نمایید، که نمره سالیانه ی شما ۱۰ و یا بالاتر از آن باشد.

 4. Avatar

  سلام
  من تو نهایی ریاضی ۷.۲۵ گرفتم نمره سالیانم۸.۲۵شده
  تو نهایی فیزیک ۷.۵گرفتم و تو نمره سالیانه ۹.۲۵ میخواستم بدونم هر دو درس رو میتونم بزارم تبصره

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که نمره برگه شما ۷.۲۵ و ۷.۵ (نمره بالای ۷) و نمره سالیانه شما ۸.۲۵ و ۹.۲۵ ( نمره زیر ۱۰) شده باشد، شما مجاز به استفاده از تک ماده می باشید.

 5. Avatar

  سلام ببخشید من زبان نهایی شدم ۶ نمره سالانم ۸/۲۵ ولی زده مردود شدین نمیتونم از تک ماده استفاده کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که نمره برگه شما ۶ (نمره زیر ۷) و نمره سالیانه شما ۸.۲۵ (نمره زیر ۱۰) شده باشد، شما مجاز به استفاده از شرایط تک ماده نمی باشید.

 6. Avatar

  سلام تو نهایی ریاضی تو برگه۷.۲۵شدم نمره سالانم شده۸.۷۵…حالا میتونم تبصره و تک ماده بزنم؟؟اگر بتونم تک ماده بزنم ینی دیگه لازم نیست شهریور امتحان بدم؟؟در این صورت قبولم؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که نمره برگه شما ۷.۲۵ (نمره بالای ۷) و نمره سالانه شما ۸.۷۵ (نمره زیر ۱۰) شده باشد، شما مجاز به استفاده از تک ماده می باشید. لازم به ذکر است که در کارنامه شما عنوان تک ماده ذکر خواهد شد.

  • Avatar

   من زبان نهایی دوازدهم رو ۶/۲۵
   و نمره یال رو ۱۰/۲۵
   ولی مردودی زده برام
   الان چیکار کنم ؟
   اگ میشه تک ماده کرد چجوری کافیه فقط برم مدرسه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که نمره برگه شما ۶.۲۵ (نمره زیر ۷) و نمره سالیانه شما ۱۰.۲۵ (نمره بالای ۱۰) شده باشد، شما مجاز به استفاده از تک ماده می باشید. لازم به ذکر است، جهت استفاده از تک ماده می بایست به آموزشگاه محل تحصیل خود مراجعه نمایید.

 7. Avatar

  با سلام
  اگر نمره سالانه بیشتر از ۱۰ باشه
  ولی نمره ورقه نوبت دومم کمتر از ۷ باشه
  در ۲ درس نهایی
  میتونم برای هر دو از تبصره و تک ماده استفاده کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله در صورتی که نمره سالیانه ۱۰ و بالاتر از آن، و نمره برگه امتحانی کمتر از ۷ باشد، می توانید در مقطع متوسطه دوم، در دو درس نهایی و دو درس داخلی از تبصره و تک ماده استفاده نمایید.

 8. Avatar

  سلام من دوازدهم هستم امتحان ریاضی ۹/۵شدم بعد توی کارنامه زده قبول می خواستم بدونم از تبصره استفاده شده یا تک ماده؟؟؟
  بعد یه سوال دیگه
  من امتحان زبانم رو۵/۵ شدم می خواستم بدونم آیا می تونم از تک ماده یا تبصره استفاده کنم ؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. جهت استفاد از تک ماده می بایست، یا نمره برگه بالای ۷ و یا نمره سالانه شما بالای ۱۰ شده باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99