تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده متوسطه دوم 98 - 99
شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی از دانش آموزان به دلایلی مانند بیماری یا موارد دیگر ، شرایط حضور در امتحانات را ندارند و یا پس از شرکت در آزمون ، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. یکی از امکاناتی که برای این دسته از دانش آموزان در نظر گرفته شده است ، قانون تک ماده است . ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تک ماده چیست ؟ در پاسخ باید بگوییم که چنانچه دانش آموزی در امتحانات خود نتواند نمره قبولی را کسب نماید و نمره سالانه او کم تر از حد نصاب قبولی باشد ، می تواند برای دریافت نمره قبولی از قانون تک ماده استفاده نماید. حال شرایط استفاده از تک ماده چه می باشد ؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

زمان استفاده از قانون تک ماده و تبصره برای هر سه نوبت دی ماه ، خرداد ماه و شهریور ماه باشد.

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه 98 – 99

دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم ، یازدهم ، دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره 7 در 4 درس ، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. البته تا سال های گذشته دانش آموزان می توانسنتد برای 5 درس دارای نمره پایین خود درخواست تک ماده داشته باشند اما با تغییر آیین نامه آموزشی ، هر دانش آموز می تواند حداکثر در 2 درس نهایی و در دو درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید شما ذهنتان به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود ، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات ، همان نمره سالانه می باشد به طور مثال این امکان وجود دارد دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش 7 و یا کمتر باشد اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آنکه بهتر متوجه شوید ، به فرمول زیر توجه فرمایید :

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم× 4)}] = نمره سالانه

حد نصاب قبولی در هر درس چند است ؟

حد نصاب قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای 12 است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی ، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند ، باید چه کند؟

ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود ، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه داشته باشد. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه دو حالت پیش می آید :

نمره کسب شده در شهریورماه از نمره خرداد ماه بالاتر است : در این صورت نمره شهریور ماه جایگزین خواهد شد.

نمره کسب شده در شهریورماه از نمره خرداد ماه پایین تر است : در این صورت بالاترین نمره به ثبت خواهد رسید و دانش آموز می تواند در صورت تمایل از قانون تک ماده استفاده کند.

شرایط قبولی در دروس دوره دوم متوسطه

شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

شرط اول : دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) قبول
2 بین 7 تا 10 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) استفاده از تبصره و تک ماده
3 کمتر از 7 نمره سالانه ملاک است (هر نمره ای ) مردود

شرایط قبولی در درس های نهایی پایه دوازدهم

شرط اول : دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید.

شرط دوم : بایستی نمره برگه امتحانی او 7 و بالاتر باشد. (کمتر از 7 نباشد)

مثال نمره سالانه نمره برگه امتحانی وضعیت
1 10 و بالاتر 7 و بالاتر قبول
2 10 و بالاتر کمتر از 7 استفاده از تبصره و تک ماده
3 بین 7 تا 10 هر نمره ای استفاده از تبصره و تک ماده
4 کمتر از 7 کمتر از 7 مردود

شرایط قبولی در درس های غیرنهایی پایه دوازدهم

 • در امتحانات غیرنهایی نوبت دوم دانش آموزی در هر یک از درس ها قبول شناخته می شود که نمره سالانه او در هر درس کم تر از حد نصاب قبولی نباشد. (نمره 10 برای رشته های نظری و نمره 12 برای رشته های فنی حرفه ای)
 • اگر دانش آموزی پس از شرکت در امتحانات نوبت دوم نمره لازم را کسب نکند ، می تواند با شرکت در امتحانات شهریور ماه درس های فاقد حدنصاب لازم ، نمره قبولی را به دست آورد.

شرایط فارغ التحصیلی

 • دانش آموزانی فارغ التحصیل شناخته می شوند که در همه ی درس های دوره دوم متوسطه رشته خود نمره قبولی را کسب کرده باشند و معدل کل آن ها کمتر از 10 نباشد.
 • در صورتی که آخرین نمره درس (سالانه ، تابستانی یا غیرحضوری) دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس (2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی) 7 و بیشتر و معدل کل او حداقل 10 باشد ، فارغ التحصیل شناخته می شود.
 • برای محاسبه معدل کل هر دانش آموز ، تعداد واحد های هر درس در نمره پذیرفته شده آن درس ضرب می شود و مجموع حاصل ضرب های به دست آمده ، بر مجموع واحدها تقسیم می شود.

بسیاری از دانش آموزان حتی با وجود کسب نمره قبولی در امتحانات پایان سال ، معدل خوبی را به دست نمی آورند و با توجه به آن که معدل دوره دوم متوسطه ، در کنکور سراسری و در پذیرش رشته های بدون کنکور نقش تعیین کننده ای دارد ، لذا در صورتی که معدل شما پایین می باشد می توانید از قانون ترمیم معدل کنکور استفاده نمایید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر شرایط ترمیم معدل در کنکور با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 – 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۴۶ نظر

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید من تو ۴تا ماده درس نهایی مردود شدم دوتاشو تبصره گذاشتم‌قبول شدم‌دوتاشم شهریور دادم بازم مردود شدم اگه دب ماه امتحان بدم تو این دوتا بازم بیفتم چه اتفاقی میفته؟

 2. Avatar

  سلام من کلاس دهم هستم و دارم یازده میرم. هندسه تجدید شدم شهریور امتحان دادم و تمام نمرات هندسم بالای هفت هست و تابحال تک ماده نزدم و هنوز هندسه تک ماده نزدم. فردا یک مهر مدرسه ها شروع میشه می تونم مدرسه برم؟

 3. Avatar

  سلام من کلاس دهم هستم و دارم یازده میرم. هندسه تجدید شدم شهریور امتحان دادم و تمام نمرات هندسم بالای هفت هست و تابحال تک ماده نزدم. فردا یک مهر مدرسه ها شروع میشه می تونم مدرسه برم؟

 4. Avatar

  سلام خسته نباشید می خواستم بدونم تو نطام اموزشی جدید۶_۳_۳ امتحانات نهایی دی ماه برگزار میشه؟و اینکه باید برای شرکت تو امتحانات دی ماه در خواست کنیم؟؟

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید من درس زبان رو شهریور امتحان دادم..نمرم ۶/۲۵شده ،تبصره ام دارم…میخوا م بدونم میتونم تبصره بزنم یا باید ۷بشم؟لطفا جوابمو بدید

 6. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید مستمر تو امتحانات نهایی شهریور هم تاتیر داره؟؟؟

 7. Avatar

  سلام خسته نباشید من امسال دوازدهم میرم و رشتم هم فنی حرفه ای کامپیوتر هست و چنتا تجدید از سال دهم و یازدهم دارم میخواستم بدونم اونارو تو دی همین شال میتونم امتحان بدم یا فقط شهریور میشه؟ و درس های پودمانی رو میتونم تک ماده بزنم یا نه ممنونم

 8. Avatar

  سلام
  من تو درس فیزیک دهم تو رشته ریاضی فیزیک شهریور باز با نمره ۷٫۵ رد شدم میتونم از تبصره استفاده کنم این سال میرم یازدهم

 9. Avatar

  سلام
  من تو درس فیزیک دهم تو رشته فیزیک شهریور باز با نمره ۷٫۵ رد شدم میتونم از تبصره استفاده کنم

 10. Avatar

  سلام
  من درس هندسه ۳نهایی رشته ریاضی رو گرفتم ۶ولی نمره سالیانه شده ۱۰/۲۵میخواستم بدونم امکان استفاده از تبصره واسه من هست یا خیر ؟

 11. Avatar

  سلام. من نظام جدید هستم. درس ریاضی آمار ۳ انسانی رو در خرداد و شهریور امسال رد شدم.

  ۱- حالا آیا باید در مدارس شبانه نام نویسی کنم ؟
  ۲- مدارس شبانه مستمر ۲۰ میدن ؟
  ۳- فرمول احتساب نمره نهایی دی ماه یک درس آیا مثل شهریوره ؟

  لطفا سریع ب سوالات بنده پاسخ بدید چون هیچی از مدارس شبانه نمیدونم

 12. Avatar

  سلام
  اگه شهریور مرداد بشم و در دی مه قبول شم میتونم کنکور ۹۹ شرکت کنم؟

 13. Avatar

  سلام، رشته فنی حرفه ای الکترونیک میخونم ریاضی ۲ قبول نشدم مجدد شهریور هم امتحان دادم قبول نشدم .
  من چطور میتونم با تبصره این درس رو قبول بشم امکانش هست منو راهنمایی بفرمائید.
  دانشگاه هم قبول شدم آیا میتونم وارد دانشکاه بشم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره