خانه مشاوره تحصیلی شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 98 – 99

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره دوازدهم 98 - 99
شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 98 – 99

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 97 – 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

به احتمال زیاد در طول مدت تحصیل خود در مدارس کلمه تک ماده و تبصره به گوش شما خورده است اما با معنی و مفهوم آن آشنا نشده باشید بنابراین تصمیم گرفته ایم مطلبی در مورد معنی و مفهوم تبصره و تک ماده و همچنین شرایط استفاده از آن ها در اختیار شما دانش آموزان عزیز قرار دهیم. پیشنهاد ما این است برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود این مطلب را تا انتها دنبال کنید. در این قسمت از مطلب به معنی و مفهوم کلی تک ماده و تبصره خواهیم پرداخت.

تک ماده – تبصره= اگر دانش آموزی در نمرات سالانه خود موفق به کسب نمره 10 نشده باشد می تواند برای کسب نمره قبولی از ماده و تبصره استفاده نماید. قوانین مربوط به تک ماده و تبصره طی سال های مختلف دستخوش تغییراتی بوده است.

چنانچه دانش آموز موفق به کسب نمره قبولی نشده باشد می تواند از قانون تبصره پس از امتحانات خرداد ماه استفاده نماید.

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 97 – 98

معیار قبول شدن در یک درس داشتن نمره سالانه 10 می باشد. منظور از نمره سالانه، نمره کسب شده در ورقه نمی باشد، ممکن است دانش آموزی در ورقه نمره کمتر از 7 را دریافت نموده باشد اما در نمره سالانه قبول شود.

نحوه محاسبه نمره سالانه به شرح زیر می باشد:

 (نمره مستمر ترم اول * 1) + (نمره امتحانی ترم اول * 2) + (نمره مستمر ترم دوم * 1) + (نمره ورقه * 6) = نمره سالانه

تمام موارد فوق باید تقسیم بر 10

 • چنانچه دانش آموزی در مقطع پیش دانشگاهی ( چهارم دبیرستان) در درسی نمره 7 تا 9/75 داشته باشد می تواند با استفاده از قانون تبصره نمره قبولی را دریافت نماید.
 • زمان استفاده از قانون تبصره می تواند هم در دی، ماه هم در خرداد ماه، و هم در شهریور ماه باشد.
 • دانش آموزان سال آخر قانونی با عنوان تک ماده نخواهند داشت قانون مشخص شده برای این پایه تبصره می باشد.

شرایط خاص استفاده از قانون تبصره برای مقطع پیش دانشگاهی 97 – 98 

 1. سال آخری بودن دانش آموز
 2. معدل پایان ترم دانش آموز در سال آخر تحصیلی نباید کمتر از 10 باشد.
 3. دانش آموز باید موفق به کسب نمره بالای 7 برای 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی شده باشد.

دانش آموزان سال آخری که، این شرایط را دارا باشند می توانند در 4 درس غیر نهایی و نهایی نسبت به استفاده از قانون تبصره اقدام نمایند. این قانون شامل حال تمامی دانش آموزانی است که تعداد دروس نهایی آن ها 5 درس و یا کمتر می باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه استفاده از قوانین تک ماده و تبصره می توانید با مشاوره تحصیلی تلفنی ما در مرکز  ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره پیش دانشگاهی 97 – 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶۹ نظر

 1. سلام اگ شهریور امتحان بدیم و بیوفتیم برای دی قبول شیم میشه از نیمه دوم برای دانشگاه ازاد ثبت نام کرد؟ورودی بهمن؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که تا تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایید، مجاز به ثبت نام در نیمسال دوم خواهید بود.

  • با سلام، در صورتی که تا پایان دی ماه تمام واحدهای درسی خود را پاس کرده باشید، امکان ثبت نام برای رشته های نیم سال دوم را دارید.

 2. سلام اگه تبصره داشته باشیم میتونیم فرهنگیان قبول شیم؟!

 3. با سلام و وقت بخیر ببخشید درصورتی که دردانشگاه سراسری روزانه قبول شویم و در شهریور واحد مانده داشته باشیم درصورت قبولی در دی ماه میشه در دانشگاه ثبت نام کرد ؟

  • با سلام، در صورتی که شما تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ و تحصیل در رشته و دانشگاه های مورد نظر خود در مهر ماه می باشید.

 4. سلام ، من سه تا درس رو افتادم ، دوتا تک ماده کردم یکی هم باز شهریور افتادم ، میتونم برم دانشگاه بعد مدارک فارق التحصیلیم رو دی ماه ببرم؟؟
  خیلی نکرانم لطفا جواب بدین

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورت موافقت دانشگاه جهت ارائه مدرک دیپلم در تاریخ مشخص شده، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

 5. سلام من امتحان خرداد ۴ درس رو افتادم و دو درس رو تک ماده کردم
  اگر تو شهریور قبول نشم دو درس دیگرو باید چیکار کنم؟

  • با سلام، شما در مقطع متوسطه دوم، مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده در دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی می باشید؛ در صورتی که در شهریور ماه نیز نمره قبولی در این دروس کسب نکنید، می بایست در دی ماه مجدد در امتحان این دروس شرکت کنید.

 6. هم در دی ماه هم در شهریور ماه میشود از تبصره استفتاده کرد ؟

  • با سلام، شما در مقطع متوسطه دوم، مجاز به استفاده از تبصره و تک ماده در دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی می باشید.

 7. سلام…اگر در یکی از دروس نمره نهایی ۴ باشه
  و نمره سالانه ۸.۵
  میتونم از تبصره استفاده کنم؟

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسط دوم، در صورتی که نمره سالانه ی شما بین ۷ تا ۱۰ و برگه ی امتحانی کمتر از ۷ نباشد مجاز به استفاده از تبصره هستید.

 8. سلام من چهار تا تشدید دارم میتونم برم امتحان شهریور بدم هر کدوم قبول نشدم تک ماده یا تبصره بزنم یا باید قبل از امتحانات شهریور تک ماده بزنم؟

  • با سلام، در صورت عدم کسب نمره قبولی شهریور ماه می توانید از تبصره و تک ماده برای دو درس نهایی و دو درس غیرنهایی استفاده نمایید.

 9. سلام وقت بخیر من دهم تجربی ام همه درسامو قبول شدم به جز ریاضی و ریاضی رو نهایی۴ و سالانه ۹ شدم خود سیستم تبصره میزنه یا نه؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین تبصره و تک ماده ی متوسط دوم، در صورتی که نمره ی سالانه ی شما بین ۷ تا ۱۰، برگه ی امتحانی کمتر از ۷ باشد مجاز به استفاده از تبصره نمی باشید.

 10. میشه در ۴ درس نهایی تک ماده زد؟

  • با سلام و درود، می توانید حداکثر در دو درس نهایی و دو درس داخلی از تبصره و تک ماده استفاده نمایید.

 11. سلام میخواستم بدونم توی کنکور معدل رو تاثیر میدن یا نمره مربوط به هر درس رو؟

 12. سلام من در یک درس در امتحان نهایی برام صفر رد شده و با نمرات مستمر و نوبت اول که جمع شده ۸/۵ شدم نمیخوام تک ماده بزنم
  میخواستم بدونم اگر توی شهریور ماه اون یک درس رو امتحان بدم اون نمره ۸/۵ هم توی جمع نمرات لحاظ میشه ؟؟
  و نحوه معدل چگونه خواهد بود یعنی با اون نمره ای که شهریور دادم معدل جدید بهم میدن؟

  • با سلام، در صورت شرکت در امتحانات نوبت شهریور ماه و کسب نمره بالاتر، نمره جدید جایگزین نمره خرداد ماه می شود.

 13. سلام
  در صورتی که نمره نهایی زیر هفت باشه ولی سالانه بالای ده باشه یا حداقل هفتادو پنج صدم تا هفت مونده باشه نمیشه کاری کرد؟ فقط هفتادو پنج صدم میخوام

 14. سلام. اگر دریک درس از تک ماده استفاده کنیم میتونیم وارد دانشگاه های بدون آزمون بشیم ؟وایا معدل تاثیر داره بر کنکور چون تبصره خورده ؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، پذیرش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی، با توجه به معدل شما می باشد. لازم به ذکر است حدی برای معدل در نظر گرفته نشده است.

 15. سلام فلسفه من نهایی ۵ شده اما سالانه ۱۲ میخواستم ک از تبصره استفاده نکنم امکانش هست؟

  • با سلام، مطابق با شرایط تبصره و تک ماده ی متوسطه ی دوم، اگر نمره ی سالانه ی شما ۱۰ و بالاتر، برگه ی امتحانی کمتر از ۷ باشد مجاز به استفاده از تبصره می باشید. لازم به ذکر است در صورتی که تمایل نداشته باشید می توانید در امتحانات شهریورماه شرکت نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره