تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / تحصیل در خارج / شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا
شرایط تحصیل در کانادا

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در کانادا با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

وقتی بحث تحصیل در خارج از کشور به میان می آید یکی از کشورهایی که نامش همیشه جز گزینه های روی میز است کشور کانادا می باشد. کانادا به دلیل اعتبار بالای دانشگاه های این کشور در سطح جهانی و همچنین شهریه پایین تر نسبت به دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا ، انگلستان ، استرالیا و… همیشه جز گزینه های مهاجرت تحصیلی می باشد. یکی دیگر از مهمترین دلایل این مساله امکان اخذ اقامت این کشور پس از پایان دوره تحصیل است. کانادا از نظر جغرافیایی در شمال قاره آمریکا واقع گردیده و جالب است بدانید که از نظر وسعت پس از روسیه دومین کشور پهناور دنیا محسوب می گردد.

با وجود این وسعت بالا کشور کانادا در حدود 37 میلیون نفر جمعیت دارد که برای این وسعت بالا جمعیت بسیار کمی محسوب می گردد. سطح علمی و آموزشی دانشگاه های کشور کانادا نسبت به سایر کشورها بسیار بالا می باشد و به نوعی صاحب سبک هستند. اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا جهت ادامه تحصیل دارید و سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه ذهن شما را مشغول کرده و جواب سوالاتتان را نمی دانید می توانید از سراسر کشور بصورت تلفنی با “مرکز مشاوره تحصیلی  ایران مشاوره ” در تماس باشید.
نکته جالب توجه این است که کسانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند می توانند از شرایط تحصیلی رایگان کشور کانادا استفاده کنند.

درباره کانادا

کشور کانادا از 10 ایالت و 3 قلمرو مختلف تشکیل شده که همین وسعت بالا باعث شده کانادا از نظر مساحت دومین کشور بزرگ دنیا بعد از روسیه باشد. کشور کانادا از سمت شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به اقیانوس آرام محدود می گردد. با وجود این وسعت و جمعیت تنها 37 میلیون نفری این کشور ، کانادا همیشه جز اهداف قابل توجه برای مهاجرت و تحصیل بوده است. زبان اصلی کشور کانادا انگلیسی است اما زبان فرانسه هم به عنوان دومین زبان رایج این کشور شناخته می شود البته بسته به ایالتی که در آن حضور دارید کاربرد هرکدام از این زبان ها می تواند تفاوت داشته باشد. از نظر سطح علمی و آموزشی کشور کانادا از نظر تعداد افراد دارای دیپلم رتبه اول جهان را در اختیار دارد. این کشور بطور سالانه بیش از 5.3 درصد از درآمد تولید ناخالص ملی خود را جهت آموزش و پرورش و ارتقاء سطح علمی کشور خود صرف می کند. این مقدار بطور متوسط حدود 20000 دلار برای هر دانش آموز می باشد.

درصد پراکندگی دانشجویان در شهرهای مختلف کانادا

اکثر کسانی که به قصد ادامه تحصیل به کانادا می روند شهر تورنتو را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. براساس آمار بیش از 46 درصد از کل دانشجویان خارجی کشور کانادا در تورنتو مشغول به تحصیل می باشند. بعد از تورنتو ، ونکوور با 25 درصد بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را دارد و در نهایت 13 درصد هم در مونترال تحصیل می کنند. یکی از دلایلی که باعث شده تحصیل در کانادا برای خیلی ها جذاب به نظر برسد امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و در نهایت اخذ اقامت کشور کانادا پس از دوران تحصیل است. از سال 2009 به بعد تعداد کسانی که برای تحصیل در کانادا درخواست می دهند 2 برابر شده و همین مساله کانادا را به یکی از 5 کشور برتر جهان از نظر تعداد دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

البته بیشتر دانشجویان خارجی کشور کانادا از 2 کشور چین و هند هستند اما تعداد دانشجویان ایرانی کشور کانادا در سال های اخیر 3 برابر شده است. دانشجویان خارجی در کشور کانادا پس از پایان تحصیل دارای گزینه های فراوانی هستند. گرفتن مجوز کار پس از پایان یافتن دوران تحصیل ، گرفتن مجوز کار حین انجام تحصیل ، گرفتن ویزای کار برای همسر فرد در حال تحصیل و تقاضای اقامت دائم کانادا از گزینه های پیش رو برای کسانی است که کانادا را برای تحصیل برگزیده اند.
بر اساس آمارهایی که سالیانه توسط سازمان ملل منتشر می گردد کشور کانادا از بهترین کشورها برای اخذ بورسیه تحصیلی می باشد. متقاضیان دریافت بورسیه که موفق به اخذ فاند می شوند می توانند به صورت رایگان از مزایای تحصیل در این کشور استفاده نمایند.

پذیرش دانشجو و اقامت در کشور کانادا

پذیرش دانشجو و اقامت در کشور کانادا
پذیرش دانشجو و اقامت در کشور کانادا

تحصیل در کشور کانادا تا مقطع دیپلم به حالت اجبار می باشد و پس از پایان یافتن دوران دیپلم دانش آموز می تواند برای ورود به کالج تصمیم بگیرد. کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند اگر بتوانند دیپلم کشور کانادا را بگیرند برای ورود به کالج نیازی به مدرک آیلتس نخواهند داشت. اما در صورتی که فرد متقاضی تحصیل در کانادا دیپلم کانادایی نداشته باشد باید مدرک آیلتس را با نمره حداقل 6.5 اخذ نماید. پس یکی از شروط دریافت ویزای تحصیلی کانادا تسلط بر زبان انگلیسی است. در واقع پروسه دریافت اقامت کشور کانادا از تسلط بر زبان آغاز خواهد شد و در صورت داشتن این شرط می توانید برای تحصیل در کانادا پذیرش شوید و پس از آن ویزای تحصیلی دریافت کنید و در آخر هم از همین طریق اقامت دائم کشور کانادا را دریافت نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

برای تحصیل در کانادا و در مقطع کارشناسی ، متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و حداقل معدل نمرات 14 باشد. البته این شرایط برای تمامی دانشگاه ها یکسان نیست و بعضی از دانشگاه ها دارای حداقل معدل 15 برای پذیرش دانشجو می باشند و علاوه بر آن باید مدرک آیلتس با نمره آکادمیک حداقل 6.5 داشته باشید. البته در بعضی دانشگاه ها مدرک زبان فرانسه هم قابل قبول می باشد. اگر دانشجوی متقاضی دارای مدرک زبان نباشد باید به صورت فشرده دوره های زبان انگلیسی یا فرانسه را در دانشگاه ها پشت سر بگذارد و واحدهای مورد نیاز را پاس کند پس از آن می تواند وارد دانشگاه گردد. این دوره حتی می تواند تا 2 ترم به طول انجامد. هزینه تحصیل در کانادا در شهرهای مختلف و دانشگاه های با رتبه بندی های مختلف بسیار متفاوت است. اگر دانشجو معدل نمرات خوبی داشته باشد می تواند بین 1500 تا 9000 دلار کمک هزینه تحصیلی دریافت کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور کانادا را دارند باید بدانند که شرایط همانند مقطع کارشناسی است با این تفاوت که هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد گران تر از کارشناسی است اما دوره کارشناسی ارشد در کانادا معمولا یک سال است و در شرایط خاصی و در برخی رشته ها تا 2 سال به طول می انجامد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا

اما تحصیل در مقطع دکترا نسبت به دو مقطع پایین تر به زمان بیشتری نیاز دارد و برای دریافت مدرک دکترا از کشور کانادا باید حدود 3 سال به صورت تمام وقت به تحصیل بپردازید. و البته در برخی رشته ها دوره دکترا تا 6 سال هم ادامه خواهد یافت. تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا با همین مقطع در کشور آمریکا متفاوت است ، به این صورت که در کشور آمریکا با شروع کلاس های متقاضی و پس از گذشت دو سال و با پایان دوره ، امتحانات متقاضی آغاز می گردد اما در کشور کانادا در دوره دکترا معمولا تمرکز دانشجو بر تحقیق و پژوهش می باشد. همانند مقاطع پایین تر در مقطع دکترا هم مدرک آیلتس جز ملزومات پذیرش دانشجوی دکترا می باشد با این تفاوت که حداقل نمره آیلتس شما باید 7 باشد.

در مقطع دکترا هم امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد و حتی در این مقطع شرایط دریافت فاند نسبتا راحت تر هم می باشد. هنگام ارسال درخواست برای پذیرش باید حتما محل تحصیلتان را انتخاب کنید در غیر اینصورت ، هیئت علمی با درخواست شما موافقت نخواهد کرد. دوره دکترا در رشته های مختلف در کشور کانادا می تواند تفاوت داشته باشد به این صورت که در برخی رشته ها بیشتر بر روی روش های تحقیق و اصول روش شناختی تمرکز دارند و در برخی دیگر دوره کارآموزی و حرفه ای را مبنای کار قرار می دهند. در برخی موارد هم در پایان دوره تحصیل در مقطع دکترا یک امتحان جامع از دانشجویان گرفته می شود که نتیجه آن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کشور کانادا نسبت به برخی کشورها مانند استرالیا ، انگلیس و نیوزلند ارزانتر می باشد. برای کمک به دانشجویان کمک هزینه های زیادی وجود دارد که البته بیشتر این کمک هزینه ها و بورس ها برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر تعریف شده اند و در مقاطع پایین تر امکان استفاده از آنها وجود ندارد. اما همچنان برای دانشجویان مقطع لیسانس هم کمک هزینه هایی وجود دارد که کاهش چشمگیری در هزینه های کلی شما خواهد داد. برای کسب هرگونه اطلاعات در خصوص کسب بورسیه های تحصیلی در کشور کانادا می توانید از سراسر کشور با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره مشورت کنید.

میانگین شهریه دانشجویان خارجی در کشور کانادا برای یک سال بین 12000 تا 20000 دلار تخمین زده می شود. این هزینه برای دانشجویان کانادایی بسیار کمتر و بین 3000 تا 5000 دلار می باشد. علاوه بر این دانشجویان در استان خودشان می توانند با شهریه سالیانه 1000 تا 3000 دلار به تحصیل بپردازند. کسانی که دارای اقامت دائم کشور کانادا هستند و البته دانشجویان خارجی که واجد شرایط باشند می توانند از شهریه کانادایی بهره مند شوند. افرادی که همراه یک فرد سیتیزن کشور کانادا باشند، افراد بازدید کننده از کشور کانادا و خانوادهایشان به شرط داشتن ویزای کار و افرادی که برای انجام وظیفه ای خاص در کشور کانادا هستند مانند سفرا هم امکان استفاده از شهریه کانادایی برایشان فراهم است.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا بسته به محل و نوع زندگی افراد می تواند متفاوت باشد اما بطور متوسط یک زندگی معمول حدودا ماهی 700 تا 1000 دلار در این کشور هزینه خواهد داشت. به عنوان مثال هر 10 عدد تخم مرغ در کشور کانادا 3 دلار، هر لیتر شیر 2 دلار، هر ماه اینترنت بین 40 تا 60 دلار، یک لیتر بنزین بین 1.2 تا 1.4 دلار و یک وعده غذا در رستوران های معمولی این کشور بین 10 تا 20 دلار هزینه خواهد داشت. در شهرهای کوچکتر کشور کانادا هزینه ها بسیار پایین تر از شهرهای بزرگ خواهد بود هرچند که به همان میزان امکان پیدا کردن کار در شهرهای کوچک کمتر از شهرهای بزرگ است.

مثلا هزینه اجاره یک اتاق در شهر های بزرگ کانادا ماهیانه بین 450 تا 600 دلار و برای شهر های کوچکتر بین 250 تا 400 دلار است. اگر قادر باشید هزینه تحصیلتان را بدون استفاده از بورسیه تامین کنید می توانید هزینه های زندگی را از طریق کارهای پاره وقت دانشجویی تامین کنید. در گوشه و کنار کشور کانادا مشاغل نیمه وقت زیادی برای دانشجویان وجود دارد که می توانند زندگی خود را از این طریق تامین کنند. البته پیشنهاد ما برای شما این است که حداقل برای سال اول بهتر است که به اندازه هزینه های تحصیل و زندگی پول به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برای یک سال حدود 50 تا 80 میلیون تومان تخمین زده می شود. برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا باید به مسئول مربوطه ثابت کنید که قادر خواهید بود هزینه های سال اول تحصیل و زندگی تان را تامین کنید. برای اثبات این قضیه باید حساب بانکی داشته باشید که مبلغ آن بستگی به شرایط شما خواهد داشت. اگر مجرد هستید شهریه سال اول به همراه 12000 دلار هزینه زندگی باید در حسابتان موجودی داشته باشید. اگر متاهل هستید شهریه سال اول به همراه 18000 دلار اضافه تر باید موجودی داشته باشید و نهایتا اگر متاهل و دارای فرزند هستید شهریه سال اول به همراه 22000 دلار اضافه تر باید در حسابتان باشد.

بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در کانادا

بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در کانادا
بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در کانادا

معمولا کسانی که به قصد ادامه تحصیل به کشورهای دیگر سفر می کنند آنقدر در هیجانات و استرس های سفر به خارج از کشور سیر می کنند که به کلی مسائل مربوط به سلامت خود را فراموش می کنند. هرکس با توجه به نوع اقامت و میزان ماندگاری در کشور کانادا بهتر است تحت پوشش بیمه های درمانی قرار گیرد. اگر به مساله بیمه توجه کافی نکنید ، زمانی که مشکلی پیدا می کنید و به کمک های پزشکی نیازمند می شوید گاهی اوقات باید چند برابر کل هزینه تحصیلتان را خرج هزینه های درمانی نمایید.

در بهترین حالت باید قبل از سفر به کشور کانادا برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه درمانی اقدامات لازم را انجام دهید زیرا این پروسه می تواند زمان بر باشد. معمولا بیمه دانشجویان توسط دانشگاهی که در آن پذیرش می شوند پیگیری میگردد و البته بسته به استان مورد نظر تفاوت هایی دارد. در برخی استان ها بیمه دولتی شامل حال دانشجویان خارجی نمی شود و باید از بیمه خصوصی استفاده کنند که هزینه بیشتری در بر خواهد داشت در عوض پوشش وسیع تر و امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا

با توجه به ظرفیت پایین دانشگاه های کانادا اخذ پذیرش رشته پزشکی این کشور کار آسانی نیست. برای ورود به این رشته در کشور کانادا فرد دانشجو باید دارای مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن باشد و همچنین در آزمون پزشکی شرکت نماید. حدود 17 دانشگاه در کشور کانادا رشته های پزشکی را ارائه می دهند که شامل داروسازی و دندانپزشکی هم می شود. آزمون MCAT یکی از ملزومات ورود به رشته پزشکی کشور کانادا می باشد که دانشجو باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

هرچند که در سال های اخیر بسیاری از اهالی خود کشور کانادا به علت ظرفیت پایین و رقابت بسیار بالا برای ورود به رشته پزشکی در این کشور ، تصمیم گرفته اند دوره های پزشکی را در کشور های دیگر مانند آمریکا پشت سر بگذارند. 11 دانشگاه در کشور کانادا امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای شما فراهم می آورند. دانشگاه های تورنتو و مونترال از جمله دانشگاه هایی هستند که رشته دندانپزشکی را برای علاقمندان به این رشته ارائه می دهند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا

برای ورود به رشته دندانپزشکی هم باید دوره لیسانس را پشت سر گذاشته باشید و آزمون دندانپزشکی کشور کانادا یعنی DAT را هم با موفقیت طی نمائید. پس از گذراندن این آزمون می توانید در دوره های DMD یا DDS به تحصیل بپردازید و بعد از دریافت مدرک یکی از این دوره ها می توانید در مقطع فوق لیسانس رشته دندانپزشکی کانادا وارد شوید. در نهایت برای ورود به دوره دکترای دندانپزشکی باید دارای مدرک مستر دندانپزشکی کشور کانادا باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در کانادا با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  1. Avatar

    سلام
    من با مدرک دکترای ریاضی کاربردی با معدل ۱۶ در رشته آنالیز عددی
    چگونه میتوانم در کانادا کار پیدا کنم؟

دریافت مشاوره