تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1400

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1400

شرایط تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1400
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1400

همان طور که می دانید ممکن است بعضی از داوطلبان به دلیل شناخت نادرست و آگاهی نداشتن، فرآیند انتخاب رشته خود را به نحو صحیح انجام ندهند و همین باعث پشیمانی این دسته از افراد می گردد. از این رو، این افراد به دنبال تغییر رشته و یا گرایش خود در مقطع کارشناسی ارشد می باشند.

دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری جهت تغییر رشته یا گرایش خود می بایست علاوه بر گذراندن دو ترم تحصیلی در دانشگاه فعلی، دارای ضوابط دیگری نیز باشند تا بدون مشکل در رشته مقصد خود مشغول به تحصیل شوند که در ادامه این مقاله شرایط لازم جهت این کار ذکر شده است.

داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد جهت تغییر رشته یا گرایش خود، ملزم به دریافت مجوز از معاونت آموزشی دانشگاه می باشند.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1400

دسته ای از افراد خواهان تغییر رشته در زمان برگزاری کنکور ارشد سراسری 1400 می باشند که این داوطلبان می بایست قبل از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 و شرکت در آزمون، رشته مورد نظر خود را تعیین نمایند. اگر داوطلب دارای معدلی کافی جهت انتخاب رشته دانشگاه های روزانه را نباشند، می تواند از دوره نوبت دوم دانشگاه موردنظر رشته خود را برگزینند.

اما در این میان دسته ای دیگر به دنبال تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد رشته در حال تحصیل خود می باشند که امکان انجام این فرآیند نیز وجود دارد. فرآیند تغییر رشته ارشد زمانی که فرد در حال تحصیل می باشد، به ندرت اتفاق می افتد چرا که به دلیل محدود شدن انتخاب های داوطلب به زیرگروه های رشته او، تغییر رشته معمولا غیر ممکن است و در اکثر مواقع افراد به تغییر گرایش رشته در حال تحصیل خود می پردازند. تانجام این فرآیند برای دانشگاه های سراسری نیازمند داشتن یک سری از شرایط می باشد که در ادامه موارد لازم ذکر شده اند.

 • تنها داوطلبانی مجاز به تغییر گرایش خواهند بود که 2 ترم را در مقطع کارشناسی ارشد بگذرانند. (برابر با 24 واحد درسی)
 • دانشجو می بایست حد نصاب نمره معدل در رشته تحصیلی فعلی خود را داشته باشد.
 • اگر رشته مقصد دانشجو همراه با مرحله مصاحبه یا گزینش حضوری باشد، داوطلب موظف به کسب نمره قبولی در مرحله مصاحبه رشته مورد نظر می باشد.
 • متقاضیان تنها یک بار مجاز به تغییر گرایش خود در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری می باشند.
 • در صورت واجد شرایط بودن داوطلب و تایید شورای آموزشی، امکان تغییر گرایش و همچنین انتقالی برای دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فراهم است.
 • افرادی که دارای دو ترم مشروطی در مقطع کارشناسی ارشد خود باشند، نمی توانند تغییر گرایش بدهند.
 • در صورت گذراندن بیش از دو ترم توسط دانشجو در واحد دانشگاهی فعلی، دیگر امکان تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد برای فرد وجود ندارد.
 • همچنین امکان تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های غیر حضوری به حضوری و از دانشگاه های غیر دولتی به دولتی ممنوع است.

توجه داشته باشید واحد های گذرانده شده در رشته فعلی با واحد های رشته تحصیلی جدید تطابق داده خواهد شد در نتیجه افراد نیازی به سپری نمودن آن دروس در گرایش جدید خود ندارند.

پس از رعایت موارد بالا، متقاضیان می بایست به معاونت آموزشی دانشگاه خود مراجعه کنند و پس از تکمیل فرم تغییر رشته و تحویل آن به واحد آموزش، تا زمان اعلام نتیجه درخواست خود صبر نمایند و در در صورت تایید، اقدامات لازم را جهت نهایی شدن تصمیم به انجام برسانند.

لازم به ذکر است که شما عزیزان می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره، از اخبار پیرامون این موضوع در اسرع وقت آگاه شوید. همچنین امکان دریافت مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد جهت برطرف سازی ابهامات پیش آمده در خصوص شرایط بالا برای شما فراهم می باشد.

تغییر رشته برای دانشجویان ارشد پذیرفته شده از طریق مرحله تکمیل ظرفیت

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که امکان تغییر رشته برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد که از طریق مرحله تکمیل ظرفیت وارد دانشگاه شده اند نیز با داشتن شرایطی امکان پذیر خواهد بود. تغییر رشته و گرایش برای این دسته از دانشجویان در صورت تایید دانشگاه انجام می شود و دانشجو باید 24 واحد از دروس خود را در طول دو نیمسال تحصیلی پشت سر بگذارد و همچنین از معاونت آموزشی دانشگاه مجوز لازم را دریافت کند.

همان گونه که ذکر شد، امکان تغییر گرایش راحت تر از تغییر رشته می باشد. دانشجویان برای تغییر گرایش و تغییر رشته در ابتدا باید با مدیر گروه رشته خود مشورت نموده و در صورت داشتن شرایط لازم باید از طریق آموزش دانشگاه اقدام نمایند. نکته مهمی که لازم است گفته شود این است که شما باید در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 دقت بسیار زیادی داشته باشید و سعی کنید که در انتخاب های خود علاوه بر علاقه، شرایط وضعیت اقتصادی و بازار کار آن رشته را نیز در نظر بگیرید.

 

سوالات متداول

1- آیا فرآیند تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری به صورت اینترنتی انجام می شود؟

خیر افراد جهت تغییر گرایش می بایست به صورت حضوری به واحد آموزشی دانشگاه فعلی خود مراجعه کنند.

2- دانشجویان جهت تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ملزم به گذراندن چند ترم می باشند؟

دانشجویان ارشد جهت تغییر گرایش خود می بایست دو ترم تحصیلی را در رشته فعلی خود سپری نمایند.

3- آیا امکان تغییر رشته در حین تحصیل در کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری وجود دارد؟

داوطلبان جهت تغییر رشته خود می بایست قبل از ثبت نام برای کنکور ارشد، رشته مورد نظر خود را تعیین نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷۵ نظر

 1. سلام
  من لیسانس عمران دارم بعد الان میخوام ارشد مدیریت بازرگانی بخونم دانشگاه ازاد باید چکار کنم؟؟؟

  • با سلام و درود، در خصوص تغییر رشته محدودیتی ندارید. در صورت شرکت در آزمون و کسب حد نصاب مورد نیاز، می توانید انتخاب رشته دانشگاه های آزاد را انجام دهید.

 2. سلام وقت بخیر من ۳۴ ساله هستم لیسانس مهندسی نرم افزار دارم برای ارشد چه رشته هایی میتونم شرکت کنم به غیر از گروه فنی!؟ ایا رشته ی هست که با داشتن فقط مدرک ارشدش بشه وارد کار شد یا خیر!؟

  • با سلام و وقت بخیر، با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته وزارت علوم، محدودیتی جهت تغییر رشته و انتخاب رشته های نامرتبط با مدرک فارغ التحصیلی نخواهید داشت.

 3. سلام وقت بخیر.من لیسانس مهندسی برق دارم خواستم بدونم که میشه کارشناسی ارشد روانشناسی بخونم؟

 4. سلام ببخشید اگر کسی از دانشگاه اخراج بشه یا برای مرتبه دوم انصراف بده چند ماه وقت داره بره سربازی؟برای هر دو حالت جواب بدین ممنون از شما

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت اخراج و یا انصراف از دانشگاه، معافیت یکساله (از تاریخ انصراف) برای شما لحاظ می گردد. لازم به ذکر است جهت اطلاع از تاریخ دقیق اتمام معافیت، با مراجعه به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) کد سخا دریافت نمایید.

 5. جهانبخش جليل پيران

  سلام من فوق دیپلم معماری دارم خواسم ببینم میتونم برای لیسانس رشته باستان شناسی بخونم ؟

 6. سلام من ۳۵سالمه لیسانس حسابداری دارم ولیسانسمو ۱۲سال پیش گرفتم بدلیل نبود شغل برای ارشد بعداز سالها تصمیم ادامه تحصیل گرفتم میخوام برای ارشدصنایع غذایی بخونم ایا امکانش هس من ادامه بدم وموفق بشم؟نمیدنم اساسا کارم درسته یاخیر ممنون میشم کمک کنین

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، شما مجاز به تغییر رشته می باشید.

 7. سلام با لیسانس زبان میتونم برای ارشد کنکور هنر بدم و یکی از شاخه های هنر رو برای ارشد بخونم؟؟و اینکه چطوری؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته وزارت علوم، محدودیتی جهت تغییر رشته نخواهید داشت.

 8. سلام خسته نباشید اگر من ارشد هوش فردوسی قبول شم، و رشته شناورم علوم شناختی باشه بعد از قبولی میتونم به علوم شناختی فردوسی تغییر رشته بدم یا خیر؟

  • با سلام و وقت بخیر، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد، شما در مجموع مجاز به انتخاب ۱۰۰ کد رشته محل، برای هر دو مجموعه اصلی و شناور می باشید.

 9. سلام وقت بخیر من لیسانی زمین شناسی دارم می خواستم بدونم من می تونم کنکور ارشد مهندسی صنایع را بدهم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت تغییر رشته نخواهید داشت.

 10. سلام،وقت بخیر.بنده لیسانس شیمی کاربردی دارم.آیاد میتونم ارشد نوازندگی موسیقی جهانی بخونم؟

 11. سلام من میخام قبل از کنکور ارشد ۱۴۰۰ تغییر رشته بدم میتونم؟

 12. با سلام و وقت بخیر
  با لیسانس صنایع غذایی میشه کارشناسی ارشد فیزیک در دانشگاه سراسری خوند؟

 13. سلام و وقت بخیر
  من کارشناسی و ارشد مهندسی شیمی دانشگاه آزاد دارم. میخواستم بپرسم ارشد حسابداری دانشگاه دولتی میتونم شرکت کنم یا خیر؟
  با تشکر.

  • با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل نداشته باشید و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید، مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و انتخاب رشته های دانشگاه های روزانه می باشید.

 14. سلام من کارشناسی را در رشته روانشناسی گذارندم
  امکانش هست برای ارشد رشته داروسازی، پرستاری، یا پزشکی بخونم؟

 15. سلام وقت بخیر
  من ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه فردوسی میخونم میخواستم بدونم امکان تغییر رشته به علوم تربیتی یا روانشناسی در همین دانشگاه رو دارم بدون اینکه کنکوری بدم؟

 16. سلام وقت بخیر
  من ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه فردوسی میخونم میخواستم بدونم امکان تغییر رشته به علوم تربیتی یا روانشناسی در همین دانشگاه رو دارم؟؟

 17. سلام من کارشناسی علوم قرآن و حدیث دارم می خواستم بدونم می تونم در کنکور ارشد رشته‌ دیگر مثلا روانشناسی یا مهندسی شرکت کنم؟

  • با سلام، بله شما مجاز به انتخاب رشته های ارائه شده در وزارت علوم برای آزمون کارشناسی ارشد می باشید.

 18. سلام ببخشید من ترم دوم رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی هستم آیا میشه برای کارشناسی ارشد به روانشناسی تغییر رشته بدهم یا کارشناسی روانشناسی رو بخونم و چطوری باید این کار رو انجام بدم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که از طریق کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید، محدودیتی جهت تغییر رشته نخواهید داشت.

 19. سلام من ترم آخر حسابداری شمسی پورم میخواستم بیینم برای ارشد میتونم روانشناسی ترجیحا بالینی بخونم یا اگه نمیتونم بهترین راهکار هم برا رفتن ارشد بالینی چیه؟!

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت تغییر رشته ی امتحانی برای شما وجود ندارد.

 20. سلام خسته نباشین….من دانشجو ترم دوم مترجمی زبان انگلیسی ام.
  میخوام بدونم ک برایه ازمون کارشناسی ارشد…..میتونم ازمون حسابرسی شرکت کنم و برای فوق لیسانسم….وارده رشته حسابرسی بشم؟

 21. سلام و عرض ادب
  آیا امکانش هست فردی با مدرک کارشناسی علوم سیاسی در کنکور کارشناسی ارشد حقوق شرکت کند؟ و بعدا در آزمون های قضاوت و وکالت شرکت کند؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط آزمون وکالت دادگستری، جهت شرکت در آزمون می بایست دارای مدرک کارشناسی در رشته های حقوق و یا فقه و مبانی حقوق باشید.

 22. وقت بخیر و تبریک سال نو

  بنده هنرستانی بودم و کاردانی پیوسته مکانیک دولتی، کارشناسی ناپیوسته مکانیک دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه دولتی دارم میخواستم بپرسم که میتونم در آزمون کارشناسی ارشد رشته غیر مرتبط مثلا حقوق، مدیریت یا روانشناسی دانشگاه دولتی یا آزاد شرکت کنم یا باید برگردم از کارشناسی شروع کنم؟

  • با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید و خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به تحصیل مجدد در مقطع ارشد نمی باشید. لازم به ذکر است در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 23. سلام
  من کارشناسی مهندسی کامپیوتر خوندم.میخواستم بدونم میتونم ارشد در رشته معماری تحصیل کنم و در اصل کنکور ارشد معماری رو بدم؟
  البته باید بگم قبل از اینکه برم کامپیوتر تو مقطع کارشناسی معماری ۲ ترم رو گذروندم.

 24. سلام خسته نباشید ببخشید من الان لیسانس علوم قرآنی دارم و ا امسال هم کنکور ۱۴۰۰ .میخواستم بپرسم که میتونم آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق دانشگاه تهران شرکت کنم با توجه به این لیسانس و بعد آیا مدرکش معتبره؟

  • با سلام و وقت بخیر، محدودیتی جهت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، در رشته های مغاییر با مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی برای شما وجود ندارد.

 25. با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری، شما محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و مجاز به انتخاب رشته ی علوم سیاسی می باشید.

 26. با سلام و وقت بخیر
  من ارشد ادبیات فارسی دارم.
  میخواسم کلا تغییر رشته بدم آیا امکان پذیره یا خیر؟
  در صورت امکان پذیر بودن چه رشته هایی واسه من مجازه که بتونم انتخاب کنم؟
  ممنون میشم از پاسخ گویی شما.
  واسم خیلی مهمه.

  • با سلام و وقت بخیر، شما مجاز می باشید در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، در مجموعه رشته های مغایر با رشته تحصیلی خود(مقطع کارشناسی) شرکت نمایید.

 27. با سلام
  میخواستم بدونم با مدرک کارشناسی ارشد عمرانُ میشود تغییر رشته داد و در کنکور دکترای معماری شرکت کرد؟
  با تشکر

  • با سلام و درود، در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران می باشد مجاز به ثبت نام در رشته معماری در مقطع دکترا نمی باشید.

 28. سلام
  من ترم آخر کارشناسی شیمی محض هستم می خواستم ببینم اگر بخوام سال دیگه ارشد ثبت نام کنم میتونم زبان و ادبیات فارسی رو کنکور ارشدش رو بدم؟!

  • با سلام، بله، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 29. ببخشید کسانی که تغییر رشته میدهند بازم در آزمون ارشد امتیاز دانشگاه تاثیر میزاره؟
  یعنی امتیاز دانشگاهیی که کارشناسی در اون درس خوندن واسه رشته دیگر هم اعمال میشود؟

  • با سلام و درود، پذیرش در مقطع کارشناسی به تراز، سهمیه و معدل مقطع کارشناسی شما بستگی دارد.

 30. سلام
  من دارای لیسانس دبیری معارف اسلامی هستم . میخواستم بدونم که آیا میتونم برای ارشد رشته ام رو عوض کنم ؟
  با تشکر

  • با سلام، بله، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 31. با سلام من برای مهندسی مکانیک ثبت نام کرده ام کنکور ۱۴۰۰ارشد آیا میتونم در دانشگاه تغییر رشته به شیمی یا نفت بدهم ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. سلام خسته نباشید من رشته سلولی مولکولی میخونم میخواستم ببینم برای ارشد میتونم کامپبوتر بخونم یا نه.

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

 33. با سلام من رشته مشاوره میخونم واسه ارشد میتونم تغییر شته بدم و بالینی بخونم؟

  • با سلام، بله شما با دارا بودن مدرک کارشناسی مشاوره می توانید برای رشته روانشناسی بالینی مقطع ارشد اقدام نمایید.

 34. سلام خسته نباشید من رشتم شیمی کاربرد ی هست بعد از اتمام واسه ارشد میتونم رشته های مهندسی شیمی و پلیمر کنکور بدم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته، از طریق وزارت علوم محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط با رشته مقطع کارشناسی شما وجود ندارد.

 35. با سلام خسته نباشید.من رشته مهندسی برق صنعتی هستم میتونم برم رشته داروسازی یا دندانپزشکی

  • با سلام و درود، در کنکور وزارت بهداشت، می بایست رشته ی کارشناسی با ارشد مرتبط باشد.

 36. سلام ببخشید بعد از اتمام کارشناسی رشته فقه وحقوق می توانیم در کنکور ارشد کنکور حقوق بدهیم و از گرایش های آن براریم

 37. سلام وقت بخیر
  من ورودی ۹۹ ارشد اقتصاد شهری ام ولی تو کارنامه نهایی اقتصاد نظری هم قبول شدم و خاستم برم نظری چون دیر شده بود گفتن باید دو ترم اول رو بخونی و اردیبهشت از طریق انتقالی توام با تغییر گرایش بیای.اگه همکاری کنن و واحد هارو جوری بهم بدن که معادل سازی بشه چند ترم دیگه باید بخونم؟ امکانش هس توی دو نیمسال دیگه با بقیه ورودی های ۹۹ اون دانشگاه تموم کنم؟ حتی اگه بشه تابستون هم چند واحد بگیرم

  • با سلام و درود، در صورت انتقالی و تغییر رشته می بایست در سنوات مجاز ارشد، تحصیلات خود را به پایان رسانید.

 38. سلام ؛ وقتتون بخیر.
  من دانشجوی فرهنگیان رشته اموزش ابتدایی هستم , میخواستم ببینم میشه کارشناسی ارشد زبان ادامه تحصیل بدم؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی جهت انتخاب مجموعه های امتحانی مختلف با مدرک کارشناسی متفاوت وجود ندارد.

 39. سلام وقت بخیر نباشید من رشته ام علوم اجتماعی است میتونم در ارشد به گروه علوم پایه مثل فیزیک و یا شیمی تغییر رشته بدم؟و درضمن این تغییر رشته درباره دانشجویان فرهنگیان هم صدق میکند؟

 40. سلام من کارشناسی مهندسی صنایع دارم و میتونم کنکور ارشد رشته های زبان انگلیسی شرکت کنم؟

  • با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد