تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 98
شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

همانطور که می دانید آزمون نظام مهندسی در 7 رشته اصلی مهندسی ترافیک ، مهندسی نقشه برداری ، مهندسی شهرسازی ، رشته عمران  (آزمون نظام مهندسی عمران نظارت – آزمون نظام مهندسی عمران اجرا – آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات) ، رشته معماری (آزمون نظام مهندسی معماری نظارت – آزمون نظام مهندسی معماری اجرا – آزمون نظام مهندسی معماری طراحی) ، رشته تاسیسات مکانیکی (آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت – آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی) ، رشته تاسیسات برقی (آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت – آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی) برگزار می شود. در واقع هدف از برگزاری این آزمون اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسان جهت تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی می باشد. این آزمون سالانه دوبار به فاصله تقریبا 6 ماه از هم برگزار می شود. داوطلبانی که شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی را دارند می بایست در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات خود در سایت inbr.ir اقدام کنند.

قبل از ثبت نام در آزمون نظام مهندسی 97 ، دفترچه راهنما و دستورالعمل ثبت نام آزمون های ورود به حرفه مهندسان را دریافت و مطالعه نمایید.

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

همانطور که می دانید داوطلبان هر آزمونی باید شرایط لازم برای شرکت در آن آزمون را داشته باشند ، شرایط لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی در دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی قید شده است که ما در ادامه این مطلب شرایط را برای شما خواهیم گفت. شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی 97 عبارتند از:

 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می بایست حداقل  3 سال سابقه کاری حرفه ای در این زمینه داشته باشند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می بایست حداقل 2 سال سابقه کاری حرفه ای در این زمینه داشته باشند.
 • فارغ التحصیلان مقطع دکتری می بایست حداقل یک سال سابقه کاری حرفه ای در این زمینه داشته باشند.
 • چنانچه رشته فارغ التحصیلی داوطلب با رشته آزمون وی مطابقت نداشته باشد ، سنوات کاردانی او قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.
 • سوابق کاردانی برای آزمون نظام مهندسی به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون ، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر پنج سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
 • چنانچه داوطلبی مدرک پایان و یا معافیت از خدمت سربازی خود را دریافت ننموده باشد ، تا 4 سال بعد فرصت دارد که پروانه اصلی اشتغال به کار خود را دریافت کند ، بنابراین در این مدت باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کند.

سابقه کار معماران تجربی

در سال گذشته (سال 97) ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان و تعیین صلاحیت معماران تجربی به طور همزمان انجام گرفت که مدارک لازم و حداقل سابقه کار در آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی به شرح زیر بود:

 • دارا بودن مدرک پایان خدمت نظام وظیفه عمومی
 • برای متقاضیان پروانه پایه یک داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 18 سال و داشتن حداقل 39 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97
 • برای متقاضیان پروانه پایه دو داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 12سال و داشتن حداقل 30 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97
 • برای متقاضیان پروانه پایه سه داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 7 سال و داشتن حداقل 25 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97

سابقه تجربی لازم و شرایط سنی برای سایر موارد بدین شرح می باشد:

 • برای متقاضیان پروانه پایه یک داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 19 سال و داشتن حداقل 37 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97
 • برای متقاضیان پروانه پایه دو داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 13 سال و داشتن حداقل 31 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97
 • برای متقاضیان پروانه پایه سه داشتن سابقه کار تجربی حداقل به میزان 8 سال و داشتن حداقل 26 سال سن تا تاریخ 12 بهمن 97

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 

آزمون نظام مهندسی معمولا سالانه دو بار با فاصله 6 ماه از هم برگزار می شود. آخرین زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی از تاریخ 12 تیر ماه آغاز و تا 21 تیر ماه 98 نیز ادامه دارد و با توجه به تعداد متقاضیان بسیار زیاد این آزمون ، معمولا مهلت مجددی را برای افرادی که در بازه زمانی مشخص شده ، موفق به ثبت نام نشده اند قرار می دهند تا ثبت نام خود را انجام دهند. داوطلبان برای انجام ثبت نام خود ابتدا باید دفترچه راهنمای ثبت نام را دریافت و به دقت مطالعه نمایند سپس با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سایت inbr.ir مراجعه کنند و اطلاعات خود را به ثبت برسانند.

یکی از آزمون هایی که سالانه طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب می کند ، آزمون نظام مهندسی می باشد که معمولا سالانه دو بار در فاصله زمانی 6 ماه از هم برگزار می شود. ثبت نام آزمون نظام مهندسی از طریق سایت inbr.ir انجام می شود. داوطلبان با شرکت در این آزمون و کسب حداقل 50 درصد از نمره آزمون کتبی پروانه اشتغال به کار خود را دریافت خواهند کرد. لازم است گفته شود که این آزمون به صورت کتاب باز (open book) برگزار می شود که شما می توانید برای اطلاع از منابع آزمون نظام مهندسی بر روی این لینک کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشی سوالم این بود:من کاردانی صنایع فلزی بودم و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی خوندم الان میتونم آزمون نطام مهندسی مکانیک شرکت کنم ؟؟؟باتشکر

دریافت مشاوره