تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

شرایط نام نویسی بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400
شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

با توجه به این که تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد نیازی به حضور در جلسه کنکور ندارد، این دانشگاه هر ساله علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند. البته بسیاری از این رشته ها از طریق شرکت در کنکور سراسری نیز ارائه می شوند اما ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 فرصت مناسبی است تا داوطلبانی که پس از اعلام نتایج کنکور 1400 موفق به پذیرش در هیچ یک از انتخاب های خود نشده و یا به هر دلیل تمایلی به شرکت در کنکور ندارند، بتوانند وارد دانشگاه شوند. نام نویسی متقاضیان در هر یک از مراحل پذیرش مهر و بهمن ماه مستلزم احراز شرایطی است که در ادامه مقاله به شرح آن ها می پردازیم.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته انجام می پذیرد.

شرایط عمومی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400، داوطلبان می بایست متناسب با اینترنتی و یا حضوری بودن فرآیند نام نویسی، اقدامات لازم را به انجام برسانند که در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا این فرآیند به صورت اینترنتی برگزار شد و اطلاعیه ای در خصوص سال 1400 در دسترس نمی باشد. اما پیش از آن که رشته و دانشگاه مورد نظر خود را با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 انتخاب نموده و ثبت نام خود را به انجام برسانند، می بایست از شرایط و مقررات مربوطه اطلاعات لازم را کسب کنند. ثبت نام بدون کنکور در نیمسال دوم بهمن ماه دانشگاه آزاد معمولا در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت پیوسته و ناپیوسته صورت می گیرد که به جهت آگاهی شما کاربران گرامی، شرایط پذیرش در هر مقاطع دیگر به صورت مجزا ذکر خواهد شد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد و التزام عملی به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی کشور
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی
 • عدم ممنوعیت از شروع و ادامه تحصیل از لحاظ قوانین و مقررات کشور
 • نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

دفترچه های ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته انجام می شود که هر کدام از آن ها به صورت مجزا از هم منتشر می گردند. همان طور که مشخص می باشد، شرایط اختصاصی پذیرش در هر کدام از دوره های ذکر شده متفاوت است که در قسمت زیر به هر کدام اشاره نموده ایم.

ثبت نام دوره کاردانی پیوسته

 • دارندگان مدرک دیپلم دوره متوسطه نظام جدید در یکی از رشته های فنی و حرفه ای و یا کاردانش و همچنین فارغ التحصیلان دوره چهار ساله (نظام قدیم) می توانند در رشته های متناسب با نوع دیپلم خود در دوره کاردانی ثبت نام کنند. توجه داشته باشید که داوطلبانی که دارای اشتغال به تحصیل می باشند، تنها در صورت ارائه مدارک فوق در موعد مقرر یعنی تا پایان شهریور ماه 1400 برای ورودی مهر و پایان بهمن ماه برای پذیرش نیمسال تحصیلی دوم منعی برای ثبت نام ندارند.
 • دیپلمه های شاخه های فنی حرفه ای، کاردانش و هنرستان نظام قدیم، تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های کاردانی متناسب با نوع دیپلم خود می باشند.
 • در صورت پذیرفته شدن دارندگان دیپلم کاردانش در رشته ای متناسب با مدرک خود، این افراد ملزم به گذراندن حداکثر 14 واحد درسی جبرانی می باشند.
 • متقاضیان دارای مدرک تطبیقی نیز می توانند نسبت به ثبت نام خود در این دوره اقدام کنند.
 • هر داوطلب با در نظر گرفتن مدرک پایان دوره متوسطه خود در شاخه های کاردانش، فنی و حرفه ای و یا دیپلم چهار ساله نظام قدیم، صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی جهت نام نویسی در دوره کاردانی پیوسته می باشند. رشته تربیت بدنی از این قاعده مستثنی بوده و ثبت نام علاقه مندان در این رشته بلامانع است.

ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته

 • ارائه دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهی دوره پیش دانشگاهی نظام ترمی – واحدی سالی – واحدی حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400 اخذ گردد، یا دیپلم دوره چهارساله دبیرستان نظام قدیم و یا همچنین داشتن مدرک کادانی (فوق دیپلم) برای ثبت نام در دوره کاردانی ناپیوسته الزامی است.
 • فارغ التحصیلان دوره کاردانی پیوسته و یا ناپیوسته مجاز به نام نویسی می باشند.
 • دارندگان دیپلم فنی و کاردانش نظام جدید که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی می باشند، حق ثبت نام در این مرحله از پذیرش را ندارند.
 • فارغ التحصیلان دوره کاردانی علوم پزشکی می توانند نسبت به ثبت نام در دیگر رشته ها اقدام کنند. بدیهی است که این دسته از داوطلبان می بایست هنگام نام نویسی در دانشگاه محل تحصیل خود، گواهی پایان طرح نیروی انسانی خود را ارائه نمایند.
 • متقاضیان دارای مدرک حوزوی مورد تایید حوزه علمیه قم که معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه می باشد، در صورتی که مشمول خدمت سربازی نبوده و همزمان در حوزه نیز تحصیل نکنند، می توانند در رشته های گروه علوم انسانی ثبت نام نمایند.
 • داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته های تربیت بدنی می بایست از لحاظ توانایی های جسمی (نداشتن معلولیت حاد جسمی، بیماری قلبی، تنفسی) مشکل نداشته باشند؛ در غیر این صورت از تحصیل آن ها جلوگیری خواهد شد.
 • علاقه مندان به تحصیل در رشته های هنر نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی نباید دارای معلومیت های حاد جسمی، بیماری قلبی، تنفسی و یا ضعف در حس های بینایی، شنوایی و کلامی باشند؛ در غیر این صورت از تحصیل آن ها ممانعت به عمل خواهد آمد.

ثبت نام دوره کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی نظام ترمی – واحدی سالی – واحدی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید و ارائه آن تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400 یا دیپلم چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) از جمله ملزومات ثبت نام در این دوره به شمار می رود.
 • ثبت نام دانش آموختگان دوره های کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته برای تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته بلامانع است.
 • آن دسته از متقاضیانی که دارای دیپلم فنی و حرفه ای کاردانش نظام قدیم بوده و مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی ندارند، مجاز به نام نویسی نمی باشند.
 • فارغ التحصیلان رشته های گروه علوم پزشکی تنها در صورت پایان طرح نیروی انسانی خود، مجاز به ثبت نام می باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی هستند، مدرک آن ها معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه تلقی شده و به شرط عدم تحصیل همزمان در حوزه و نداشتن مشکل نظام وظیفه، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت.
 • مشمولین خدمت سربازی در صورتی که در دانشگاه تحصیل نموده اما به دلیل اخراج یا انصراف موفق به اتمام تحصیلات خود نشده اند و یا مدرک مقطع پایین تر را دریافت کرده اند، تنها در شرایطی حق ثبت نام دارند که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم خود را ارائه نمایند.
 • داوطلبانی که متقاضی تحصیل در رشته موسیقی هستند توجه کنند که در محل دانشگاه انتخابی، آزمون عملی و یک مصاحبه فرهنگی برگزار می شود که داوطلبان پس از قبولی در این آزمون ها می توانند در دانشگاه مذکور ثبت نام کنند.
 • افراد مشمولی که قبلاً در دانشـگاه تحصـیل نمـوده و اخراج شده یا از تحصیل منصرف گردیده اند و تحصیلات آنان ناتمام مانده و یا منجر به دریافت مدرک مقطع پایین تـر شـده اند، مجاز به ثبت نام نمی باشند مگر افرادی که دارای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم هستند.

ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته

 • نام نویسی داوطلبان در هر یک از رشته های مقطع کارشناسی ناپیوسته تنها در صورت ارائه مدرک کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) و کاردانی دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است.
 • دانشجویانی که بعد از تاریخ 31 شهریور ماه 87، دروس دوره را با میانگین کل کمتر از 12 به اتمام رسانده باشند و مدرک کاردانی نداشته باشند، حق ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته را ندارند.
 • متقاضیانی که قبلا در دوره کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند اما به هر دلیل موفق به اتمام تحصیلات خود نشده و با مدرک کاردانی فارغ التحصیل شده اند، به شرط عدم ممنوعیت از ادامه تحصیل بنا بر قوانین و مقررات نظام وظیفه عمومی و یا داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم می توانند نسبت به ثبت نام در این دوره اقدام نمایند. توجه داشته باشید که این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، دروس جبرانی را نیز علاوه بر واحدهای این دوره بگذرانند.
 • پذیرفته شدگان دوره کارشناسی ناپیوسته که مدرک پایه کاردانی پیوسته خود را بدون داشتن گواهی پیش دانشگاهی دریافت نموده اند، می بایست حداکثر 20 واحد درسی جبرانی را بگذرانند که ایت تهداد برای سایر پذیرفته شدگان دوره کارشناسی ناپیوسته حداکثر 12 واحد درسی است.
 • کلیه ثبت نام شدگان لازم است در زمـان ثبـت نـام در محل دانشگاهی، گواهی فراغت از تحصـیل و تأییدیـه مـدرک کاردانی خـود را تحویـل نماینـد . ریـز نمـرات دروس دوره کاردانی را نیز باید حداکثر 2 ماه بعـد از ثبـت نـام بـه واحـد دانشگاهی مربوط تحویل دهند.
 • دانشجو موظف است به صورت تمام وقت به تحصیل بپردازد لذا کارمندان دولت (از جمله معلمان رسمی آموزش و پرورش) در صورت ثبت نام باید برنامه تحصیلشان را مطابق با برنامه دانشگاهی خود به شکلی تنظیم کند که امکان حضور در در کلاس ها را داشته باشند. زیرا دانشگاه تعهدی در قبال صدور مجوز ماموریت به تحصیل و یااخذ مرخصی برای داوطلب نمی پذیرد.
 • دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی در دوره کاردانی به شرطی مجاز به ثبت نام خواهند بود که طرح نیروی انسانی خود را انجام داده باشند. بدیهی است که ارائه مدرک مربوطه هنگام تکمیل فرآیند نام نویسی الزامی می باشد.
 • طلاب و فضلاء حوزه علمیه که مدرک سطح یک حوزوی خود را اخذ نموده اند، منعی برای ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته تمامی رشته های گروه علوم انسانی ندارند.

توجه داشته باشید که پذیرش داوطلبان مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته هایی همچون مهندسی تکنولوژی هواپیما، مهندسی تکنولوژی اویونیک و همچنین رشته های آموزشی از قبیل آموزش ریاضی، آموزش علوم تجربی و… دارای شرایط خاص خود می باشد که جهت کسب اطلاعات تکمیلی درمورد هر یک از آن ها می توانید به دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 مراجعه کنید. شایان ذکر است ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 در دو نوبت مهر و بهمن ماه ممکن است به صورت اینترنتی و یا حضوری انجام شود. برای آشنایی با رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 و یا دسترسی به اطلاعات بیشتر پیرامون هر یک از مباحث فوق، می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک نمایید.

 

سوالات متداول 

1- چگونه از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 اطلاع یابیم؟

شما می توانید از طریق مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و یا از طریق مقاله فوق، از این شرایط آگاهی لازم را کسب کنید.

2- برای نام نویسی بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیازمند به داشتن چه مدرکی هستیم؟

نام نویسی داوطلبان در این دوره تنها در صورت ارائه مدرک کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) و کاردانی دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است.

3- آیا مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم برای ثبت نام در دوره بدون کنکور کارشناسی پیوسته کافی می باشد؟

خیر، داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی نیز برای ثبت نام این دسته از داوطلبان در دوره مذکور الزامی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره