9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه نظام وظیفه شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی ۱۴۰۲

شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی ۱۴۰۲

راهنمای تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401
شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401

طبیعتا زمانی که جوانان ایرانی در موقعیت اعزام به خدمت سربازی قرار می گیرند مسائل مختلفی ذهن آن ها را درگیر می کند. به عنوان مثال برخی از افراد به دنبال دریافت امریه سربازی ۱۴۰۲ هستند و یا عده ای دیگر علاوه بر گذراندن دوره خدمت، قصد ادامه تحصیل نیز دارند.

گروه اول که باید به جست و جوی ارگان های امریه پذیر بپردازند و دسته دوم از افراد معمولا به دنبال راهی هستند که بتوانند همزمان با گذراندن دوره نظام وظیفه تحصیل خود را نیز ادامه دهند، اما آیا این امکان وجود دارد؟ با چه شرایطی می توان حین انجام دوره خدمت نظام وظیفه، در دانشگاه نیز تحصیل کرد؟

افرادی که در حین خدمت سربازی مورد پذیرش دانشگاه ها به صورت با کنکور و یا بدون کنکور قرار گیرند، مشمول طرح معافیت تحصیلی خواهند شد.

آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی ۱۴۰۲ وجود دارد؟

یکی از اساسی ترین دغدغه های مربوط به آقایان که به سن مشمولیت رسیده اند، انجام خدمت سربازی بدون وقفه و ایجاد هر گونه مشکل در روند تحصیل خود می باشد. این دسته از افراد معمولا به دنبال یافتن راه حلی برای ادامه تحصیل حین خدمت یا اخذ امریه می باشند که در این مقاله راهنمایی های لازم در این رابطه ارائه خواهد شد.

چه دانشگاه هایی امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را در سال ۱۴۰۲ فراهم می کنند؟

در سال های گذشته هر زمان که صحبت از تحصیل همزمان با سربازی می شد، همه افراد یک پاسخ مشترک داشتند؛ “امکان پذیر نیست” در حالی که گاهی امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه های علمی کاربردی امکان پذیر خواهد بود. در واقع تابحال دانشگاه های سراسری، آزاد، پیامنور و غیر انتفاعی اجازه تحصیل به سربازان حین خدمت را نداده اما در ادوار گذشته (آخرین دوره مربوط به سال 98 می باشد)، دانشگاه علمی کاربردی شرایطی را فراهم می نمود که داوطلبان بتوانند همزمان با مدت زمانی که در حال انجام دوره خدمت نظام وظیفه خود هستند، به ادامه تحصیل نیز بپردازند.

در صورتی که مجددا این امکان فراهم شود، برخی از دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی در یک سری از واحدهای آموزشی ارائه می شوند و علاقه مندان به آن ها می توانند به صورت حضوری به مراکز مجری تابعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی ناجا در استان محل سکونت خود مراجعه نمایند تا مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.

دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی به چه معنا هستند؟

یک دوره تک پودمان در واقع مجموعه ای آموزشی است که مهارت های داوطلب و توانمندی های شغلی او را تقویت می کند که در آخرین دوره اجرای این طرح، حداقل زمان آموزش این دوره 160 ساعت و حداکثر 480 ساعت بوده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر اطلاعیه ای مطابق با امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال 1402 منتشر نشده است. در صورت انتشار هر گونه اخبار در این رابطه، از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد که علاقه مندان می توانند با عضویت در این کانال از اخبار مربوطه مطلع گردند.

ادامه تحصیل در حین امریه سربازی

با توجه به این موضوع که امریه سربازی نیز نوع دیگری از خدمت سربازی محسوب شده، امکان تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی برای آن ها وجود نخواهد داشت. در واقع این دسته از مشمولان به جای خدمت در یگان های نظامی و انتظامی و یا پادگان ها، در ارگان ها، ادارات دولتی و یا نیمه دولتی، وزارتخانه ها و… به خدمت گرفته می شوند و در واقع در حال گذران دوره سربازی خود هستند. همچنین لازم به ذکر است که برای این افراد معافیت تحصیلی نیز صادر نمی گردد.

شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1402 در دانشگاه علمی کاربردی

علاقه مندان به شرکت در طرح تک پودمان علمی کاربردی، مشروط بر داشتن شرایط زیر می توانند همزمان با انجام خدمت سربازی، به تحصیل نیز بپردازند:

 • لازم است که متقاضی در حین انجام خدمت سربازی باشد.
 • داوطلبان باید حداقل مدرک لازم برای دوره آموزشی مدنظر خود در طرح تک پودمان را داشته باشد.

از آنجایی که دفترچه مربوط به تحصیل همزمان با خدمت سربازی دانشگاه علمی کاربردی برای سال 1402 منتشر نشده است، در اینجا به مفاد مربوط به رشته های ارائه شده در آخرین طرح پودمانی علمی کاربردی اشاره می شود:

شرایط پذیرش دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲
عنوان دوره تک پودمانحداقل مدرک تحصیلی مورد نیازعنوان دوره تک پودمانحداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز
آماده سازی و مونتاژ در جوشکاریدیپلمتولید و نگهداری طیور گوشتیدیپلم
نقشه کشی در ماشین کاریدیپلمساخت گلخانه خاکی و هیدروپونیکدیپلم
تعمیرکار تخصصی موتوردیپلمفروش انواع توردیپلم
عملیات پایه برق و الکترونیکدیپلممکالمه زبان انگلیسی (سطح پایه)دیپلم
سیم کشی، کابل کشی و اندازه گیری الکتریکیدیپلمامور بازاریابیدیپلم
طراحی مبلمان مرکبدیپلم

همان گونه که مشاهده می کنید، حداقل مدرک مورد نیاز برای شرکت در دوره تک پودمان داشتن دیپلم بوده اما لازم به ذکر است که اگر نوع مدرک دیپلم با رشته یا دوره انتخابی داوطلب مرتبط نباشد، فرد باید یک سری از دروس را به عنوان پیش نیاز بگذراند.

شرایط صدور معافیت تحصیلی در طرح ایست خدمت سربازی ۱۴۰۲ 

پس از موضوع امکان پذیر بودن تحصیل همزمان با خدمت سربازی، معافیت تحصیلی از دیگر مباحثی است که برای مشمولان مطرح می باشد و این که آیا در صورت قبولی با کنکور یا بدون کنکور در دانشگاه، حین خدمت سربازی نیز می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد یا خیر؟ پاسخ این سوال مثبت است.

در واقع کسانی که در حین گذراندن دوره خدمت سربازی می باشند، در صورت پذیرش در هر یک از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم از جمله دانشگاه‌ های دوره روزانه و نوبت دوم، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و در چارچوب طرح ایست خدمت سربازی ۱۴۰۲ می توانند معافیت تحصیلی بگیرند. در حقیقت پذیرش داوطلبان به صورت با کنکور یا بدون کنکور برای سازمان وظیفه عمومی اهمیتی ندارد.

بدیهی است کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند اما تاریخ اعزام آن ها فرا نرسیده، همزمان با انجام ثبت نام نهایی در دانشگاه پذیرفته شده، معافیت تحصیلی وی نیز تمدید می شود. با توجه به مطالب فوق، می توان گفت تا این لحظه تنها دانشگاهی که امکان تحصیل همزمان را برای علاقه مندان فراهم کرده است، مراکز و واحد های آموزشی علمی کاربردی می باشند و داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه های دیگر کشور، نهایتا می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی در سال ۱۴۰۲ وجود دارد؟

هنوز اطلاعیه ای مبنی بر امکان تحصیل همزمان برای سربازان منتشر نشده است.

2- مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره تک پودمان خدمت سربازی ۱۴۰۲ چیست؟

برای سال ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده اما در آخرین دوره پودمان علمی کاربردی، داشتن حداقل دیپلم الزامی بود.

3- آیا با قبولی بدون کنکور در دانشگاه، حین خدمت سربازی ۱۴۰۲ نیز می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

بله، برای افراد مشمول در صورت پذیرش در هر یک از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم معافیت تحصیلی صادر می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۰۶ نظر
 1. سلام میتونم قبل از اعزام همزمان با دفترچه پست کردن واحد های دبیرستان و پاس کنم؟

  • باسلام، در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشید می توانید تا زمان اعزام ادامه تحصیل دهید.

 2. سلام خدمت شما
  من دیپلم دارم و مرداد ۱۴۰۲باید برم سربازی ودوره خدمتم تا مهر ۱۴۰۳طول می‌کشه .آیا من میتونم در کنکور ۱۴۰۳شرکت کنم و اگه مثلا پزشکی قبول بشوم بتونم بروم دانشگاه؟
  یا بشه ترم اول را مرخصی. بگیرم تا آخر مهر که کارت پایان خدمت بیاد؟

  • با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   طبق قوانین دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، با شرایط شما داوطلبانی میتوانند در کنکور سراسری ثبت نام کنند که نهایتا تا آخر شهریور سال ۱۴۰۳ کارت پایان خدمت خود را دریافت کرده باشند. در غیر این صورت این افراد میتوانند از توقف سربازی استفاده نمایند.(در صورتی این مورد امکان پذیر است که داوطلب مذکور غیبت نداشته باشد)

 3. سلام
  یکی از همکلاسی هام همزمان با تحصیل در مقطع ارشد به سربازی امریه آموزش و پرورش مشغوله و به هردو میرسه… دوروز دانشگاه ۲۴ ساعت هم برای آموزش و پرورش در هفته
  میخواستم بدونم بنده مشکلی پیش نمیاد؟ همزمان سربازی و دانشگاه رو انجام بدیم.

 4. سلام وقتتون بخیر من کارشناسی رو در سراسری خوندم و الان میخوام ارشد رو در دانشگاه ازاد بخونم خواستم ببینم امکانش هست یا باید اول برم سربازی ؟

  • با سلام و درود، چنانچه همچنان دارای معافیت تحصیلی باشید امکان ادامه ی تحصیل در دانشگاه آزاد را دارید.

 5. سلام بنده دیپلم دارم و رفتم خدمت ، ۸ ماه گذشته ولی الان میخوام برم دانشگاه ، میتونم الان وسط خدمت برم دانشگاه و نرم خدمت؟!

  • با سلام شما می توانید قبولی یک دانشگاه را در مقطع کارشناسی پیوسته بیاورید و از طرح ایست خدمت بهره مند شوید . طرح تحصیل همزمان در دوران خدمت سربازی وجود ندارد.

  • سلام،من مدرک کاردانی دارم و میخواستم بدونم که حین خدمت میتونم تحصیل کنم؟

  • با سلام و احترام، تحصیل همزمان با خدمت سربازی از نظر نظام وظیفه امکان پذیر نمی باشد. شما می توانید از قانون ایست خدمت سربازی استفاده کنید و ادامه تحصیل دهید.

 6. سلام ..وقتتون به خیر…یه سوال داشتم ممنون میشم کمک کنید ….من مهر ماه امسال از دانشگاه پیام نور انصراف دادم…میخواستم بدونم اگه برم سربازی و از انجا اقدام به شرکت در کنکور کنم…در صورت قبولی از دانشگاه مثل فرهنگیان میتونم ادامه تحصیل بدم یا نه؟؟….ممنون از سایت خوبتون

  • با سلام ، در صورت قبولی برای شما، در زمان خدمت سربازی ایست خدمت در نظر خواهند گرفت.

 7. سید سجاد حسینی

  با سلام و وقت بخیر ، بنده سرباز امریه هستم و قصد دارم که در کنار گذروندن سربازی در مقطح کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدم ، از مسئول نیروی انسانی ارتش این اجازه رو گرفتم که بتونم بدون ایست خدمتی ادامه تحصیل بدم ولی باید اشتغال به خدمت رو دریافت کنم تا بتونم ادامه تحصیل بدم بدون ایست خدمتی ، آیا از نظر شما مشکلی هست در این صورت ؟

  ممنون میشم پاسخ بدید .

 8. سلام. آیا کسی که در خدمت سربازی هستش.در طول خدمت بدون ازمون رشته ای که میخواد بره دانشگاه. آیا امکانش هست تحصیل کنه در طول خدمت و به دانشگاه بره.

 9. سلام.فارغ التحصیل کارشناسی حقوق هستم.برای ارشد کنکور دادم و یقین دارم قبول میشم.در حال حاضر از خدمت سربازیم کمتر از ۵ ماه باقی مونده.به ترم بهمن میرسم.میشه شرایطی به کار برد که ابتدا خدمتم به پایان برسونم بعد برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد ادامه بدم.دانشگاه پیام نور مد نظره.میشه ثبت نام کرد مرخصی تحصیلی بگیرم؟

  • با سلام، شما میتوانید در صورت قبولی در آزمون ارشد ایست خدمت بزنید و ادامه تحصیل بدهید و بعد از فارغ التحصیلی مجددا به سربازی بروید.

 10. سلام خسته نباشید میخواستم ببینم درحین خدمت میشه یه دونه از درس ها که در اخرسال دبیرستان مونده داد یا امکانش نیس

 11. سلام من متولد ۷۶ هستم خدمت نرفتم میخوام دفترچه پست کنم ۳ واحد از دیپلم مونده میتوانم قبل ازاینکه اعزام بشم پاس کنم و دانشگاه ثبت نام کنم تحصیل کنم امکانش هست راهنمایی کنید ممنونم

  • با سلام، در صورت وجود غیبت سربازی ، قادر به ادامه تحصیل نخواهید بود ، و باید ابتدا به خدمت سربازی بروید.

 12. سلام من مدرک سیکل دارم و میخوام ادامه بدم میتونم حین سربازی ادامه بدم؟!

 13. سلام .من دانشجوی ترم چهار پیام نور هستم .بدلیل یه سری مشکلات قصد ادامه تحصیل ندارم و میخوام سربازی برم ..بنظر شما دانشگاه یا نظام وظیفه این اجازه رو میده که برم سربازی و بعد از اتمام سربازی مجدد درسم رو از ترم چهار ادامه بدم …!؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید در قبال پرداخت هزینه مرخصی بگیرید و در غیر این صورت میتوانید انصراف دهید و بعد از سربازی واحد هایی که گذرانده اید را تطبیق بزنید و دیگر نیاز به پاس کردن آن دروس نیست.

 14. سلام ببخشید من مدرک لیسانس مهندسی ساخت و تولید دارم در یگان در دانشگاه علمی و کاربردی نمیشه برا ارشد ادامه تحصیل داد؟

 15. سلام
  من دوره اموزشی تموم شده و دانشگاه قبول شدم می خواهم ادامه تحصیل بدم و سربازیم کامل ایست می‌خوره می خواهم در دوره تحصیلم در یک شرکت کار کنم و اونجا برای من امریه رد کنند این موضوع امکان پذیر درسته؟چون حین سربازی نیست دیگه و می‌تونم این کار کنم

  • با سلام و وقت بخیر، از آنجایی که تحصیل همزمان با خدمت ممنوع می باشد، شما مجاز به تحصیل و همزمان پذیرش امریه سربازی نخواهید بود.

 16. سلام من دانشجو ترم ۴صنایع مهندسی کارشناسی پیوسته هستم امکانش هست برم سربازی همزمان درسم رو ادامه بعد یا اینکه بعد از سربازی ادامه درسم رو بدم؟!

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد.

 17. سلام هجده سالمه و اینکه میشه توی خدمت برای کنکور درس خوند ؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، مجاز به تحصیل همزمان نخواهید بود، در صورت قبولی در کنکور سراسری، می توانید از قانون ایست خدمت سربازی استفاده نمایید.

 18. سلام خسته نباشید..
  من دانشجو هستم و دارم درس میخونم.
  امکانش هست همزمان سرباز باشم و درس بخونم؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در حال حاضر امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود نخواهد داشت.

 19. سلام من واحد های پاس نشده دارم و سرباز هستم و اینکه میخواهم آنها را پاس کنم آیا می‌شود در سربازی این کار را کرد

  • با سلام و وقت بخیر، چنانچه واحدهای پاس نشده مربوط به مقطع دیپلم باشد، محدودیتی بابت گذراندن آنها نخواهید داشت.

 20. سلام من لیسانس برق دارم الانم سربازم …میخاستم ببینم تو دوران سربازی میتونم لیسانس حقوقو بگیرم؟

 21. سلام من دیپلم ریاضی فیزیک دارم الان هم سرباز هستم.آیا حین سربازی میتوانم دیپلم تجربی بگیرم؟

 22. سلام من سرباز هستم با مدرک دیپلم و تازه وارد خدمت سربازی شدم ایا امکانش هست حین خدمت ادامه تحصیل هم بدم یا حتما باید دوره خدمتم تموم بشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد.

 23. سلام وقت بخیر ، من سرباز هستم دورا دکتری قبول شدم آیا میتونم فقط دانشگاه ثبت نام کنم و با پایان سربازی به تحصیلم ادامه بدم؟

 24. سلام خسته نباشید من سرباز امریه اداری هستم.میخواستم ببینم میشه همزمان در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنم؟آزاد پیام نور یا غیره ارشد یه رشته ایه لازمش دارم باید بگیرم

  • با سلام و درود، در حال حاضر مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، تحصیل همزمان با خدمت سربازی ممنوع می باشد.

 25. سلام ببخشید میتونم تو زمان سربازی واسه فوق اقدام کنم و هم زمان ه دانشگاه پیام نور برم هم سربازی ؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره