تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400

شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400

نحوه خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400
شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400

 هر کسی به دلایلی قصد خروج از کشور را دارد اما در ایران، خروج از کشور آقایان با شرایط خاصی همراه است. به این صورت که فرد مشمول اگر علاوه بر گذرنامه یا پاسپورت، کارت پایان خدمت نداشته باشد، در هنگام خروج از کشور با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.

به همین دلیل مشمولین خدمت سربازی باید موارد لازم را رعایت کنند و دارای شرایط لازم برای خروج از کشور باشند. در این مقاله درباره ضوابط مورد نیاز مشمولین خدمت سربازی، میزان وثیقه و نحوه دریافت مجوز توضیح خواهیم داد. 

میزان وثیقه و مدت زمان ماندن در خارج از کشور، با توجه به نوع سفر برای مشمولین خدمت سربازی متفاوت می باشد.

شرایط خروج از کشور برای مشمولین خدمت سربازی 1400

گذراندن دوره سربازی در ایران، برای تمامی آقایان بالای 18 سال اجباری است و مشمولین، قبل از پایان این دوره از انجام برخی از خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی محروم می شوند. اما سوالی که مطرح می شود این است که مشمولین خدمت سربازی چگونه می توانند از کشور خارج شوند؟ آیا شرایط خاصی جهت خروج از کشور این دسته از افراد در نظر گرفته می شود؟

نکته قابل توجه این است که حتی اگر شما پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی پاسپورت خود را دریافت کرده باشید، باید قبل از خروج از کشور وضعیت نظام وظیفه (سربازی) شما مشخص شده باشد. مشمولین خدمت سربازی زمانی می توانند از کشور خارج شوند که شرایط زیر را داشته باشند:

 • مشمولین فاقد غیبت که دارای برگه معافیت پزشکی یا معافیت کفالت می باشند.
 • فارغ التحصیلان مقاطی دیپلم و پیش دانشگاهی که هنوز دارای مهلت معرفی به نظام می باشند.
 • دانشجویان و دانش آموزانی که 18 سال کامل را به پایان رسانده اند، باید دارای گواهی اشتغال به تحصیل و یا برگه معافیت تحصیل داشته باشند.
 • فرد باید فاقد غیبت سربازی برای اعزام به نظام باشد.
 • دانشجویان فارغ التحصیل باید دارای تاریخ فراغت کمتر از یکسال، گواهی فراغت از تحصیل و برگ ثبت اتمام تحصیل از دفاتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی باشند.
 • فرد باید میزان وثیقه لازم را با توجه به نوع سفر و طول دوره ضمانت کند. 

میزان وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400

مشمولینی که واجد شرایط لازم برای دریافت مجوز خروج از کشور هستند، نیاز به یک وثیقه جهت ضمانت کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت سربازی دارند. داشتن حساب قرض الحسنه در یکی از شعب بانک قوامین ضروری است چرا که تنها بانکی که مورد قبول نیرو انتظامی می باشد، قوامین است. شایان ذکر است که میزان وثیقه بر اساس نوع سفر، متفاوت بوده که به شرح زیر می باشد.

میزان وثیقه و طول دوره برای مشمولین خدمت سربازی 1400
نوع سفر تعریف سفر  مدت دوره مجاز میزان وثیقه 
 علمی به منظور شرکت در کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها، همایش علمی و سفر های مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی 

حداکثر 30 روز (برای مقالات و کنفرانس ها)

حداکثر 45 روز (برای کارگاه ها و دوره های آموزشی)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی 
زیارتی  به منظور زیارت عتبات عالیات در کشور عراق یا انجام مناسک حج عمره و تمتع در کشور عربستان 

حداکثر 180 روز (برای اساتید و مبلغین)

حداکثر 30 روز (برای دانشجویان و طلاب علوم دینی)

حداکثر 60 روز (کاروان های زیارتی)

30 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سیاحتی به منظور گردش، افزایش اطلاعات و دیدار از بستگان ساکن در خارج از کشور

حداکثر 20 روز

(برای دانشجویان 30 روز)

150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
مطالعاتی به منظور پیشرفت تحصیلی و برای تحقیق یا آزمایش (مخصوص دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد)

شش ماه (کارشناسی ارشد)

یک سال (دکتری)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی (برای دوره های مشترک 150 میلیون ریال)
ورزشی  به منظور شرکت دراردوهای تدارکاتی، آمادگی یا مسابقات رسمی به خارج از کشور مهلت قانونی با توجه به شرایط مسابقات ورزشی تضمین مراجعت مشمول به مبلغ 150 میلیون ریال از سوی وزارت ورزش و جوانان
پیگیری درمان  به منظور مداوا و معالجه بیماری بسته به میزان طول درمان (قابل تمدید)

نحوه دریافت مجوز خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1400

هنگامی که می خواهید به یک سفر علمی در خارج از کشور بروید، باید ابتدا از طریق دانشگاه با محل تحصیل خود، درخواست خروج از کشور خود را ثبت کنید. بعد از دریافت تاییدیه آن بایستی به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. برای ثبت درخواست خروج از کشور می توانید از دو روش حضوری یا اینترنتی اقدام نمایید.

نحوه دریافت مجوز خروج از کشور مشمولین به صورت حضوری

در این روش به صورت حضوری و با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و معرفی نامه از دانشگاه، می توانید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. پس از پر کردن چند فرم در یکی از ساختمان های اصلی سازمان درخواست ثبت خروج از کشور را انجام می دهید. نظر داشته باشید که سازمان نظام وظیفه از ساعت 12 به بعد، از ورود افراد به داخل جلوگیری می کند بنابراین بهتر است که در صبح به سازمان نظام وظیفه رجوع کنید.

مشمولان ساکن تهران باید به مرکز نظام وظیفه تهران بروند اما ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود می روند. همچنین سایر استان ها نیز بایستی به معاونت های وظیفه عمومی مرکز استان خود مراجعه نمایند. 

نحوه دریافت مجوز خروج از کشور مشمولین به صورت اینترنتی

این روش آسان تر از دریافت مجوز به روش حضوری می باشد و به راحتی می توانید درخواست خود را به ثبت برسانید. در فرایند الکترونیکی دریافت مجوز برای خروج از کشور، باید به یکی از مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی یا همای پلیس 10+ مراجعه نمایید و کد سخا برای خروج از کشور را دریافت کنید.

اما کد سخا چیست؟ این کد معافیت تحصیلی، مشمولی و در واقع وضعیت نظام وظیفه شما را به نمایش می گذارد. بعد از دریافت کد سخا می بایست مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا وارد سامانه سازمان نظام وظیفه به نشانی services.epolice شوید.
 2. کد ملی و کد سخا خود را وارد کنید.
 3.  اطلاعات شخصی (نام و نام خانوادگی، کد ملی، کد پستی، آدرس و محل سکونت) را وارد نمایید.
 4.  اطلاعات مربوط به خروج از کشور (تاریخ ورود و خروج، نوع سفر و کشور مقصد) را ثبت کنید.
 5. هزینه لازم برای بررسی درخواست خود را پرداخت نمایید.
 6. در صورت تحصیل در دانشگاه، با انتخاب “گزینه دانشجو هستم” درخواست خروج از کشور شما به کارتابل دانشگاه منتقل داده می شود. در صورت تایید معافیت تحصیلی، درخواست شما به سامانه وظیفه عمومی انتقال داده می شود (بین 24 تا 48 ساعت کاری، تاییدیه ای از طرف محل تحصیل برای شما فرستاده می شود) و در صورت عدم تایید معافیت تحصیلی پیغام “رد درخواست شما توسط دانشگاه” مشاهده خواهد شد.
 7. پس ازانتقال اطلاعات شما به سامانه وظیفه عمومی، باید شماره حساب بانک قوامین مشمول برای استرداد هزینه ودیعه وارد شود تا مبلغ مورد نظر پس از بازگشت از سفر به حساب شخص واریز شود.
 8. پس از ثبت شماره حساب، می توانید مبلغ ودیعه را به صورت اینترنتی و با تمامی کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید.
 9. در بخش بعدی، سایت شماره سریال پرداخت، شماره درخواست، کد ارجاع و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است این اطلاعات را نزد خود نگه دارید. 
 10. در مرحله آخر نیز می توانید در خواست خود را به وظیفه عمومی ارسال کنید. 

چند نکته مهم: 

 • صدور مجوز خروج از کشور مشمولان در حین خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع بوده و آن ها می بایست درخواست خود را از طریق معاونت منابع انسانی یگان خدمتی خود پیگیری و انجام دهند.
 • اگر در زمان مشخص شده به ایران بازنگردید و یا خودتان را به نظام وظیفه معرفی نکنید، شامل جریمه خواهید شد. به این ترتیب که مراجعه نکردن در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه باعث ممانعت از خروج مجدد شما از کشور به مدت 6 ماه تا یک سال می شود. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت ‌تر می‌شود و علاوه بر پرداخت مبلغ وثیقه خود، افزایش خدمت یا احضار به مراجع قضایی (با توجه به مدت زمان غیبت) در انتظار خود خواهد بود.
 • مشمولینی که درخواست خروج از کشور دارند باید بدانند که فرد با این مجوز تنها یک بار می تواند از هر کدام از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور خارج شود.
 • از آن جایی که اطلاعات ورودی شما در مرزها ثبت شده است، باید توجه کنید که در هنگام بازگشت، مبلغ وثیقه بدون کسر کارمزد پس از ۴۸ ساعت بعد از ورود به کشور، به حساب شما واریز خواهد شد.

به طور کلی برای خروج از کشور، وضعیت نظام وظیفه شما باید مشخص باشد و توانایی تامین وثیقه مورد نظر سازمان نظام وظیفه را داشته باشید. مشمولانی که دارای غیبت سربازی می باشند باید توجه کنند در صورت داشتن اقامت به مدت سه سال در یک کشور و غیبت کمتر از هشت سال از سربازی، می توانند در سال دو مرتبه در کشور تردد کنند. اما اگر غیبت فرد از سربازی بیش ازهشت سال باشد، امکان تردد شخص وجود ندارد مگر این که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کند.

 

سوالات متداول

1- میزان وثیقه مورد نیاز برای مشمولین خدمت سربازی 1400 جهت خروج از کشور چقدر می باشد؟

میزان وثیقه لازم با توجه به نوع سفر و طول دوره برای مشمولین خدمت سربازی متفاوت می باشد که در متن مذکور به آن اشاره شده است.

2- مشمولین خدمت سربازی 1400 که ساکن استان تهران می باشند، برای دریافت مجوز خروج از کشور به کدام یک از مراکز نظام وظیفه باید مراجعه نمایند؟

مشمولین ساکن تهران باید به مرکز نظام وظیفه تهران بروند اما ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود می توانند بروند.

3- آیا صدور مجور خروج از کشور برای مشمولین در حین خدمت سربازی 1400 امکان پذیر است؟

خیر، صدور مجوز خروج از کشور مشمولین در حین خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۲ نظر

 1. سلام
  بنده یکبار انصراف از تحصیل زده ام و هم اکنون دانشجو هستم،وارد غیبت سربازی هم نشده ام ،آیا میتوانم به صورت سیاحتی از کشور خارج شوم؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، با قید وثیقه مشخص شده، مجاز به خروج از کشور می باشید.

 2. سلام.بنده در حال حاضر دانشجو دوره مجازی دانشگاه آزاد هستم و کارت پایان خدمت هم دارم . با این شرایط الآن من میتونم سفری با ویزای کاری (یک ساله) به خارج از کشور داشته باشم ؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت داشتن کارت پایان خدمت، محدودیتی بابت خروج از کشور نخواهید داشت.

 3. باسلام، من دارنده برگه معافیت موقت سی ماهه(کفالت طلاق مادر)هستم و تا چند ماه دیگه میتونم کارت معافیت دائم بگیرم. در حال حاضر آیا برای خروج نیاز به وثیقه دارم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، جهت خروج از کشور می بایست وثیقه تعیین شده از سوی سازمان را پرداخت نمایید.

 4. سلام برای گذاشتن وثیقه چجوری باید اقدام کنیم میشه راهنمایی کنید

  • با سلام و درود، می بایست وارد سایت نظام وظیفه عمومی شده سپس نسبت به ثبت درخواست خروج از کشور و پرداخت وثیقه اقدام نمایید.

 5. سلام … من مجوز خروجم صادر شده اما سفرم کنسل شد و میخوام که مجوز خروجم رو لغو کنم و وثیقم برگرده … باید چیکار کنم؟؟

  • با سلام و درود، وثیقه شما بعد از گذشت یک هفته الی ده روز از تاریخ مشخص شده بازگشت از سفر به طور خودکار به حساب بانکی شما عودت داده خواهد شد.

 6. باسلام،همسرم ۶سال و نیم از مدرک کارشناسیش گذشته،باید ۸ سال بگذره که بتونه بخره،فعلا هم که خرید سربازی رو برداشتن،برای خروج از کشور به صورت سیاحتی نمیتونه به قید وثیقه خروج کنه؟؟

 7. سلام
  همسرم ۶سال و نیم از مدرک کارشناسیش گذشته،برای خرید سربازی که نمیشه اقدام کرد فعلا چون باید ۸ سال بگذره ،نمیتونه برای خروج از کشور وثیقه بذاره!؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، افرادی که دارای غیبت سربازی هستند امکان خروج از کشور را ندارند.

 8. سلام
  دانشجوی انصرافی مقطع دکتری هستم و از مدت انصرافم هنوز یک سال نگذشته و از کانادا پذیرش برای ارشد دارم
  میخواستم ببینم ایا در این یک سال با پرداخت مبالغ مورد نظر،امکان دو بار خروج از کشور را دارم یا خیر
  یکبار برای سفارت کانادا در ترکیه یا ارمنستان
  و یکبار هم برای دوره سه ساله ارشد در کانادا

 9. سلام اگر کسی وثیقه بگذاره و کامل از ایران بره و دیگه بر نگرده چی میشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، در صورتی که وثیقه را پرداخت نمایید و در مهلت مشخص شده بازنگردید، وثیقه شما به نفع دولت ضبط خواهد شد.

 10. سلام ، من الان دانشجو هستم و قصد دارم هفته آینده دو روز به ترکیه بروم و برگردم ، و دو ماه دیگه میخوام برای سفر زیارتی به کربلا بروم ، آیا مشکلی برای سفر دومم پیش میاد؟

 11. سلام وقت یخیر آیا در میزان وثیقه افزایشی حاصل شده؟!

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، میزان وثیقه برای سفرهای مختلف، متفاوت می باشد.

 12. با سلام
  بنده متولد ۱۳۷۳ هستم،سال۹۷ مدرک کارشناسی گرفتم،آیا میتونم در صورت پذیرش و بورسیه دانشگاه خارج از کشور،با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه در صورتی که دارای غیبت سربازی باشید، مجوز خروج از کشور برای شما صادر نخواهد شد. لازم به ذکر است شما می توانید به نظام وظیفه مراجعه نمایید.

 13. سلام
  میخواستم بدونم بعد از فارق التحصیلی کارشناسی در فرجه یکساله معافیت امکان گرفتن پاسمورت هست؟ و چگونه باید اقدام کنم

 14. باسلام در صورتی که برای دکتری از دانشگاههای خارج کشور پذیرش و بورسیه شود آیا برای دوره تحصیل اجازه خروج دارد چون در موارد شما تحصیل خارج کشور نبود.

  • با سلام، در صورت پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و نداشتن غیبت سربازی، به میزان طول مدت مقطع تحصیلی، معافیت تحصلی صادر می شود و امکان خروج از کشور را دارید.

 15. سلام وقت بخیر پسرم ۱۹ سال داره دانشجو دانشگاه ازاد است واز دانشگاه خارج از کشور پذیرش گرفته امابخاطر کرونا انلاین امسال برگزار میشه میخواستم بدونم میتونه الان از دانشگاه آزاد انصراف بده موقع خروج از کشور مشکلی پیش نمیاد.

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشگاه پذیرفته شده، مورد تایید وزارت علوم باشد، با انصراف از دانشگاه فعلی و ارائه گواهی از دانشگاه جدید، معافیت تحصیلی جدید در نظر گرفته خواهد شد.

 16. سلام میخواستم بدونم وثیقه لازم برای سفر به عراق چند هست؟ ۱۸ ساله هستم معافیت تحصیلی دارم فعلاً دارم ۱ سال

 17. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم یه بار اجازه خروج برای ۲۰ خرداد گرفتم
  میخواستم ببینم میشه باز هم احازه خروج بگیرم وقتی که برگشتم؟یعنی تابستان باز هم درخواست اجازه خروج بدم؟ مشکلی نداره؟

  • با سلام، در صورتی که شرایط لازم و معافیت تحصیلی داشته باشید، با موافقت نظام وظیفه می توانید مجدد برای خروج از کشور اقدام کنید.

 18. سلام خسته نباشید من معافیت تحصیلی دارم و دانشجو هستم میخوام اقدام کنم برای سفر سیاحتی و میخواستم ببینم با این شرایط چند بار اجازه خروج از کشور دارم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق قوانین نظام وظیفه، ۲ با در سال به مدت سه ماه، اجازه خروج از کشور را خواهید داشت.

 19. سلام وقت بخیر
  برای مجوز خروج از کشور میشه بجای ۳۰ ملیون پول نقد ضمانت نامه بانکی گذاشت؟؟؟من نمیدونم ضمانت نامه بانکی که شما نوشتید یعنی چی میشه درموردش توضیح بدین

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه، یکی از شرایط دریافت مجوز خروج از کشور، سپردن وثیقه به صورت وجه نقه یا ضمانت بانکی می باشد.

 20. سلام ببخشید سن من ۱۷ سال هست میتوانم از کشور خارج شوم یا نه؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، تا رسیدن به سن ۱۸سالگی تمام، محدودیتی جهت خروج از کشور نخواهید داشت.

 21. سلام ببخشید من پاسپورت گرفتم و وثیقه هم برای خروج از کشور دادم… تاریخ خروج از ایران و ورود رو اشتباه وارد کردم روشی برای اصلاح تاریخ خروج و ورود از ایران هست؟؟؟

 22. سلام ، وقت به خیر.
  صدور مجوز خروج از کشور در حین معافیت تحصیلی ، فقط در زمان ترم فعال امکان پذیر هست یا هنگام مرخصی ترمی و یا سه ماه تابستان هم امکان پذیر هست؟

 23. سلام
  من دانشجو هستم و قصد خروج از کشور به منظور سیاحتی را دارم. وثیقه ی خروج از کشور را بعضی از سایت ها ۱۵ میلیون و بعضی ۳۰ میلیون درج کرده اند. کدام یک درست است؟

  • با سلام و درود، وثیقه ی خروج از کشور بر اساس مدت زمان سفر، محل سفر و دلیل آن تعیین می شود و معمولا برای سفر های سیاحتی ۳۰ میلیون تومان می باشد.

 24. سلام وقت بخیر
  امکان تغییر تاریخ خروج از کشور پس از صدور خروجی هست؟

 25. سلام فرد با ۲۲ سال سن و عدم تحصیل که سربازی هم نرفته برای خروج راهی نداره؟حتی با وثیقه بیشتر؟

 26. با عرض سلام.
  اگر کسی در پایان ۵ سال سنوات تحصیلی موفق به اخذ لیسانس نشود و به اصطلاح از دانشگاه اخراج شود، ۱ سال فرجه از ان تاریخ، برای معرفی خود به نظام وظیفه دارد. ایا در این یک سال امکان سفر خارجی برای ان فرد وجود دارد؟

دریافت مشاوره