پنجشنبه , ۸ آبان ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / نظام وظیفه / شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت
شرایط کسری خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در برخی کشورها مثل ایران مردانی که به سن 18 سال تمام می رسند به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشورهایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان این کشورها می توانند در شرایط اضطراری ، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند. در کشور ما رفتن به خدمت سربازی اجباری است ولی مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی ، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف و برخی نیز در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون کسر خدمت استفاده نمایند. مشمولانی که شرایط معافیت ندارند به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر. به همین دلیل این مطلب را تحت عنوان شرایط کسری خدمت – کسری خدمت ایثارگران – کسری خدمت جبهه پدر آماده کرده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

نداشتن غیبت توسط مشمولان از مهمترین شرط برای بهره‌مندی از قوانین کسر خدمت‌ می باشد.

انواع کسری خدمت 

بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

 • کسرخدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت نخبگان
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

شرایط کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح ، می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت بهره مند شوند.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است ، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد ، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد ، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول ، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست ، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند ، به ازای هر درصد جانبازی ، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی ، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند در نظر گرفته است.

آن دسته از سربازان غیربومی که در مناطق امنیتی و مرزی در حال خدمت سربازی هستند از 3 ماه کسر خدمت برخوردار خواهند بود و به جای 21 ماه ، 18 ماه خدمت خواهند کرد.

افرادی که در مناطق محروم و بد آب و هوا مشغول به خدمت مقدس سربازی هستند نیز مشمول 2 ماه کسری خدمت خواهند بود و 19 ماه خدمت خواهند کرد.

شرایط کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی ، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه ، به ازای هر فرزند، 3 ماه از مدت خدمت کم خواهد شد.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا ؛ مقام معظم رهبری ؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور ، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح ، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن ، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد.

اگر به دنبال راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی هستید می توانید با مراجعه به لینک مربوطه اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی ، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

تجمیع کسری خدمت سربازی

به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد :

 1. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند ، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر ، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند ، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

مشمولان خدمت سربازی معمولا تمایل دارند تا در صورت امکان بتوانند از تسهیلات کسری خدمت استفاده نمایند. در آخرین آیین نامه منتشر شده توسط سازمان نظام وظیفه ، صرفا به 5 مورد از موارد دریافت کسر خدمت اشاره شده است که در این مقاله به آن پرداختیم و ممکن است برای برخی از مشمولان این سوال پیش بیاید که آیا با سابقه فعالیت در بسیج یا شرط تاهل می تواند از مدت خدمت سربازی بکاهد؟ برای راهنمایی بیشتر و دریافت مشاوره نظام وظیفه می توانید از تیم مشاوران مرکز ایران مشاوره کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۹ نظر

 1. Avatar

  سلام من اعزامی تیر ۹۸هستم سه ماه صنواتی دارم الان پنج ماه از خدمتم مونده ایا میتونم از ایثار گری استفاده کنم اخه گفتن قانون جدید اومده وبا اضافه دفترچه هم میتونیم ایثارگری بگیریم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت داشتن شرایط ایثارگری و جانبازی می توانید در حین خدمت سربازی از کسر از خدمت استفاده نمایید.

 2. Avatar

  با سلام پدر من ۲۴ ماه در پیرانشهر خدمت کرده میخواستم بدونم چند ماه میتونم کسری خدمت بگیرم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه به مدت ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 3. Avatar

  با عرض سلام
  پدر من سربازی خودش رو در زابل خدمت کرده
  ایا هنوز هم قانون استفاده از کسری خدمت سربازی پدر وجود داره و میشه هنوز هم به خاطر اینکه تو زابل خدمت کردند کسری گرفت برای سربازی یا نه؟
  ممنونم میشم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. قانون کسری خدمت در حال حاضر قابل اجرا می باشد و برای اطلاعات بیشتر می بایست به پلیس ۱۰+ مراجعه نمایید.

 4. Avatar

  با سلام
  پدر من ۲۶ ماه جبهه داره و از سپاه اعزام‌شده به منطقه و اینکه تو اون ۲۶ ماه خدمت سربازیشم انجام داده میخواستم بدونم پدرم‌ک اعزامی از نیروی زمینی سپاه تهران بود الان از کجا میتونیم‌کارت ایثارگریشو بگیریم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما می بایست به سازمان اعزامی پدر خود مراجعه کرده و مدارک مربوط را دریافت نمایید.

 5. Avatar

  سلام‌خسته نباشید.من‌پدرم‌۲۰ درصد جانبازی و نزدیک ۴۰ ماه رزمندگی داره.یکی از داداشم باتلفیق ۲۰ درصد جانبازی و ۱۰ماه جبهه‌معاف شده.یکی از داداشامم ۲۴ ماهشو استفاده‌کرده و کسر خدمت گرفته.مدت ۶ ماهو ۹ روز از رزمندگی‌پدرم استفاده نشده ایا من هم میتونم از کسری استفاه کنم؟؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورت اینکه پدر شما نه ماه رزمندگی داشته باشد شما می توانید ب ازای هر یک ماه به مدت دوازده روز کسری خدمت سربازی دریافت کنید.

 6. Avatar

  باسلام من ۶ماه ازخدمت سربازیم گذشته قانون کسرخدمت ایثارگران میخاستم ببینم شامل بنده میشودچون مدت حضوردرمناطق پدرم۲۸ماه بوده وبرادرم مدت ۸ماه ازانرا درسال۹۱استفاده کرده آیا این کسرخدمت شامل من هم میشودممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می توانید با مراجعه به نظام وظیفه و ارگان های مربوطه از مدت زمان باقی مانده ی حضور پدرتان در مناطق برای کسری خدمت استفاده کنید.

 7. Avatar

  با سلام در صورت داشتن غیبت چگونه میتوان از معافیت ایثارگری برخوردار شد؟
  روشش چیه؟
  آیا میشه دفترچه پرکرد و در حین خدمت معافیت گرفت؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما غیبت داشته باشید نمی توانید از معافیت یا کسری خدمت استفاده کنید.

 8. Avatar

  سلام.
  من ۳ ماه خدمت کردم تازه متوجه شدم با درصد جانبازی پدرم میتوانستم معاف شوم ایا میتوانم الان که در حال خدمتم معاف بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به قوانین نظام وظیفه، شما می توانید اقدامات لازم را در جهت گرفتن کسری و معافیت انجام دهید.

 9. Avatar

  سلام.من پدرم ۱۲ماه منطقه خدمت کرده تواهواز.خودمم الان تازه ازاموزشی اومدم.معاف ازرزم.اعصاب روان اخلالات شخصیتی.واسه وضعیت جسمانیم نوشته.چشمامم ضعیفه ولی دکتراصن نزده چشمو.خدایی راهنمایی کنیدمعاف که نشدم حداقل کسری منطقه پدرموبگیرم تک پسرم هستم

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، ایثارگران مجاز می باشند به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسری خدمت برای فرزندان خود دریافت کنند.

 10. Avatar

  سلام پدر من ۲۵ ماه در منطقه جنگی سنندج خدمت کرده خواستم بدونم آیا به من کسری تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه، ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی برای شما تعلق می گیرد.

 11. Avatar

  سلام ببخشید کسی ک اضاف سنواتی داره کسری ایثارگری شاملش میشه؟ اعزامی ١٩/١٠/٩٨

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورت نداشتن غیبت و داشتن معافیت تحصیلی شما می توانید از سهمیه ایثارگری برای کسری خدمت استفاده کنید.

 12. Avatar

  سلام. کسری خدمت ایثارگری شامل متولدین ۷۳ هم میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. مطابق با قوانین نظام وظیفه در صورتی که شامل غیبت نباشید می توانید از کسری خدمت ایثارگری استفاده نمایید.

 13. Avatar

  سلام خسته نباشید من پدرم ۳ ماه سابقه حضور در جبهه داره….آیا به من کسری تعلق میگیره؟

 14. Avatar

  سلام پدر ۲۵ماه سابقه و پنج درصد جانبازی ایا معاف میشوم یا باید ۲۸ماه باشد ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با شرایط نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز و به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

 15. Avatar
  محمد جواد ابراهیمی

  سلام وقتتون بخیر پدرم تو کارت پایان خدمتش خورده بیستو هشت ماه ولی تو کارت ایثار بیستوپنج ماهو نه روز خورده چقد کسری دقیق بهم تعلق میگیره

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه رزمندگی ۱۲ روز کسر از خدمت برای شما در نظر گرفته می شود.

 16. Avatar

  سلام پدر ۱۸ ماه سابقه ایثار و ۵ درصد جانبازی داره . آیا به ازای هر درصد ۶۳ روز کم میشه . و چرا در بعضی سایت ها این رقم رو ۱۲ رو نوشتن ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط نطام وظیفه عمومی، شرایط کسر از خدمت سربازی برای فرزند ایثارگر، به ازای هر ماه رزمندگی ۱۲ روز، و به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز می باشد. لازم به ذکر است که ۶۳ روز کسر از خدمت سربازی، مربوط به فرد ایثارگر و یا رزمنده می باشد.

 17. Avatar

  سلام پدرم ۱۷ ماه سابقه حضور در جبهه داره و ۵ یا ۱۰ درصد هم جانبازی. میخواستم بدونم چقدر کسری بهم میدن

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط کسری خدمت سربازی، به ازای هر ماه سابقه جبهه ۱۲ روز، و به ازای هر درصد جانبازی ۶۳ روز، کسر از خدمت برای شما محاسبه می شود.

 18. Avatar

  سلام
  آیا امکان تجمیع کسری ایثارگری پدر و کسری بسیجی فعال وجود دارد؟
  با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. جهت استفاده از کسری خدمت می بایست از یکی از شرایط کسری خدمت از جمله؛ بسیج فعال، ایثارگری، جانبازی و… استفاده نمایید. لازم به ذکر است که امکان تجمیع سابقه جبهه و بسیجی فعال وجود ندارد.

 19. Avatar

  سلام خسته نباشید. پدر من ۲۱ ماه در مناطق جنگی خدمت کردن و خودمون ساکن آذربایجان شرقی هستین و محل خدمت سنندج بوده قبلا رفتیم و سنندج تایید کرده که پدرم اونجا خدمت کرده حالا ما باید چیکار کنیم؟ به کجا مراجعه کنیم تا بتونیم کارت بگیریم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. جهت دریافت کارت ایثارگری می بایست به مرکز بنیاد شهید و امور ایثارگران محل سکونت خود مراجعه نمایید.

 20. Avatar

  سلام . پدرم ۴ماه سابقه جبهه در سال۶۷ را دارد در منطقه کردستان. چه مدت کسر خدمت شامل حال من می‌شود؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. باتوجه به شرایط کسری خدمت، به ازای هرماه سابقه جبهه، ۱۲ روز به عنوان کسر از خدمت سربازی برای شما در نظر گرفته می شود.

 21. Avatar

  سلام پدرم۱۸ماه سربازی زمان جنگ و ۹ماه جبهه داره
  خودم هم ۸ساله بسیج فعالم چید تخفیف میده

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. به ازای هر ماه سابقه ی جبهه ی ایثارگران، ۱۲ روز از مدت زمان خدمت سربازی شما کسر خواهد شد. لازم به ذکر است شما می توانید از یکی از شرایط جهت کسری خدمت استفاده نمایید.

 22. Avatar

  به ازای هر درصد جانبازی چند روز کسری تعلق میگیره

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورت موافقت نظام وظیفه و داشتن سایر شرایط می توانید، به ازای هر درصد جانبازی از ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی بهره مند شوید.

 23. Avatar

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت مشاوران ایران مشاوره.
  پدر من در زمان جنگ، ۲۱ ماه منطقه جنگی سرباز وظیفه بودن. در حال حاضر برای گرفتن کارت ایثار اقدام کردیم، اما هنوز دریافتش نکردیم.بنده هم تا دو ماه دیگه اعزام هستم. آیا میشه با کارت ایثار کسری گرفت و دیگه نیاز نباشه به یگان خدمتی مراجعه کرد؟ (چون که ما استان فارس هستیم و یگان خدمتی پدرم در تبریز مستقر هست، و به دلیل مسافت طولانی پدرم قادر به رفتن این مسافرت نیست)
  لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه، چنانچه سوابق خدمتی پدر مورد تایید ارگان باشد و کارت ایثار دریافت کند، می توانید پس از دریافت کارت ایثارگری با موافقت سازمان وظیفه عمومی نسبت به اخذ کسری خدمت اقدام نمایید.

 24. Avatar

  کارت بسیج فعال چقدر کسر میکنه خدمت سربازی رو و اینکه پدر و مادرم هم بسیج فعال هستن هم حساب میشه مثل جبهه یا نه فقط بسیجی خودم حساب میشه نمی خوام امریه بگیرم چطور میتونم معاف بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   میزان کسری خدمت بسیج فعال به شرایط حضور شما در مرکز مربوطه بستگی دارد (به عنوان مثال ساعات حضور هفتگی و…)، لازم به ذکر است با سوابق بسیج والدین خود امکان دریافت کسری را ندارید؛ همچنین جهت اخذ معافیت می بایست صرفا دارای شرایط مربوط به نوع معافیت مدنظر باشید.

 25. Avatar

  سلام
  پدر من ۲۵ ماه سابقه جبهه داره و۴سال بسیج فعال و خودم ۴ سال بسیج فعال دارم ومیخواهم دوره هم برم کارت سبز بگیرم
  یک برادر بزرگتر دارم که خدمت رفته به خاطر امریه که گرفته بود از معافیت جبهه پدر استفاده نکرد
  مدت سربازی من چقدر میشه وایا میشه این مدت خرید؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه، شما می توانید میزان سوابق ایثارگری پدر که به تایید ارگان مربوطه رسیده باشد (به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری خدمت) و همچنین سابقه بسیج فعال خود (میزان کسری با توجه به مدت زمان حضور فعال شما در مرکز مشخص می شود) را تجمیع کرده و سپس جهت اعمال کسری خدمت اقدام نمایید. لازم به ذکر است در حال حاضر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد.

 26. Avatar

  سلام
  خسته نباشید
  پدر من سال ۶۳تا۶۵ جبهه بودن
  الان فقط کارت پایان خدمت سال ۶۵ رو داریم.مدارک دیگه ای نداریم
  با این کارت کجا میشه اقدام کرد برای گرفتن ایثارگری؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   شما می توانید با مراجعه به ارگان خدمتی مربوطه، نسبت به دریافت تاییدیه مدت زمان حضور در مناطق عملیاتی و سپس دریافت کسری خدمت اقدام نمایید.

 27. Avatar

  سلام بابای من توی جنگ سرباز بوده ولی کارت ایثارگری نگرفته امکانش هس من بتونم کسری از خدمت بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه مدت زمان خدمت و حضور ایشان در مناطق جنگی به تایید ارگان مربوطه برسد ، می توانید با استناد به تاییدیه ارگان مذکور و درصورت موافقت نظام وظیفه جهت دریافت کسری خدمت اقدام نمایید.

 28. Avatar

  سلام من پدرم ۲۸ ماه سربازی در کردستان در زمان جنگ بوده آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   چنانچه مدت حضور پدر شما در مناطق جنگی مورد تایید ارگان مربوطه قرار بگیرد ، می توانید درخواست کسری خدمت داده و برای ادامه خدمت سربازی خود اقدام کنید.

 29. Avatar

  سلام
  پدر من از ۶۶تا۶۸تو لشکر۶۴پیاده اورمیه خدمت کرده
  آیا به کسری تعلق می گیره اگر می گیره چند روز؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   سلام ، طبق قوانین نظام وظیفه ، در صورتی که سهمیه ذکر شده مورد تایید ارگان مربوطه باشد ، معمولا به ازای هر ماه رزمندگی از ۱۲ روز کسری خدمت برخوردار خواهید شد .

 30. Avatar

  سلام. خسته نباشید
  پدر من سال ۶۳ تا ۶۵ تو عجب شیر خدمت میکرده.آیا کسری خدمت به من تعلق میگیره؟
  خواهشا راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ، در صورتی که ارگان مربوطه سهمیه ذکر شده را تایید کند ، شما می توانید با تایید و موافقت نظام وظیفه از کسری خدمت سربازی استفاده نمایید .

 31. Avatar

  سلام من متولد۷۴ هستم حدود ۶سال غیبت دارم ولی ۵درصد جانبازی دارم خواستم ببینم اگه اقدام کنم برا خدمت به ازاءهر درصد جانبازی ۶۳ روز کسری بهم میدن چندین ساله هم که بسیج فعال هستم ممنونم از پاسخگوییتون

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه ، به ازای هر ماه جبهه یا درصد جانبازی مورد تایید بنیاد شهید و یا هر ماه اسارت (۱۲ روز) کسر خدمت به فرزندان غیر غایب ایثارگران که به خدمت سربازی اعزام شده اند تعلق می گیرد ، لازم به ذکر است مشمولان غایب در سال ۱۳۹۸ می توانستند تا اواسط فروردین ماه با مراجعه و ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به دریافت کسری خدمت اقدام نمایند ، ولیکن در حال حاضر زمانی جهت مراجعه در سال جاری معین نشده است.

 32. Avatar

  سلام خسته نباشیدمن بازنشسته بانک ملت هستم خدمت سربازی غیرازاموزشی بقیه رادرسال ۱۳۶۴و۱۳۶۵درمنطقه جنگی کردستان وسقزدرژاندارمری خدمت کردم ضمنادرسال ۱۳۶۳نیزازطریق بسیج به مدت ۵ ماه و۱۳روزدرجبهه بودم که این مورد درپشت کارت پایان خدمتم نوشته شده است ضمنادرسال۱۳۷۲ یک نامه ازژاندارمری جهت تاییدیه جبهه بودنم برای بانک ملت گرفته ام بااین شرح حال اکنون تنهاپسرم درحال خدمت سربازی درتهران ستادمشترک اجا-اداره مهندسی می باشدتقاضادارم لطفاراهنمایی فرماییدبرای کسرخدمت پسرم بایدبه کجامراجعه کنم وازکجاشروع کنم .بسیارسپاسگزارم .محمود دلنواز

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما می بایست پس از دریافت تاییدیه زمان حضور در مناطق جنگی از ارگان مربوطه و ارائه آن به نظام وظیفه و یگان خدمتی فرزند خود نسبت به دریافت کسری خدمت اقدام نمایید.

 33. Avatar

  سلام من پدرم ۲۴ ماه سابقه خدمت در جبه رو داره به من چند ماه کسر خدمت میخوره ؟احتمالش هست که معاف بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام. در حال حاضر شما می توانید از ۲۴ ماه سابقه خدمت برای کسری خدمت سربازی اقدام کنید و تعداد روزهای کسری خدمت بستگی به حضور داوطلبانه یا خدمت سربازی پدر شما دارد.

 34. Avatar

  سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده و نظامی بوده و بازنشست شده ۲۱ماه جبهه داشته و تو کارت ایثارش ۲۱ ماه زده شده ۳تا برادر دارم از خودم بزرگتر ۲تا شون داماد شدند و یکی معلمه از این ۳تا یکی خدمت رفته و از کارت ایثار پدرم کمی استفاده کرده و کسری گرفته ایا از باقی مانده جبهه پدرم من هم میتوانم استفاده کنم الان ۱۱ ماه خدمت کردم لطفا راهنمایی کنید هیچ کس درست راهنمایی نمیکنه

 35. Avatar

  سلام من پدرم چهار ماه سابقه جبهه داره خواستم ببینم به من هم کسری تعلق میگیره؟

 36. Avatar

  سلام من تاریخ یکم دی ماه اعزام به خدمت شده ام امامدارکم راقبل ازتاریخ نوزده اذردرپلیس+۱۰ثبت کرده ام ایاکسری به من تعلق میگیرد؟

دریافت مشاوره