تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط کسری خدمت 1400

شرایط کسری خدمت 1400

شرایط کسری خدمت سربازی 1400
شرایط کسری خدمت 1400

در برخی کشورها مثل ایران، آقایانی که به سن 18 سال تمام می رسند، به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشورهایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی دیگر از این کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان و مسئولین می توانند در شرایط اضطراری، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند.

در ایران نیز گذراندن دوره خدمت سربازی اجباری است اما مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف هستند. همچنین برخی از مشمولان در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون هایی مانند معافیت و یا کسری خدمت استفاده نمایند.

حال افرادی که شرایط معافیت ندارند، به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر؟ جهت کسب اطلاعات در خصوص این موضوع، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

کسری خدمت سربازی چیست؟

همان گونه که می دانید سربازی یکی از دوره هایی است که تمامی آقایانی که به سن 18 سال می رسند، می بایست آن را سپری نمایند. همچنین متقاضیانی که از وضعیت خدمت خود اطلاعات کافی ندارند‏‌، می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه و درج نمودن اطلاعاتی مانند کد سخا، از وضعیت سربازی مطلع شوند.

اما گذراندن دوره سربازی ممکن است بازه زمانی متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد، به این صورت که برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی را ندارند، با معافیت از سربازی ملزم به شرکت در این دوره نیستند (معافیت پزشکی، شرایط معافیت کفالت و…) یا برخی از افراد دیگر در صورت واجد شرایط کسری خدمت بودن، می توانند مدت زمان کمتری را در دوره سربازی سرپری نمایند که بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

 • کسرخدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت نخبگان (متقاضیان این شرط می بایست با راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی آشنایی لازم داشته باشند.)
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز
 • کسر خدمت متاهلین
 • کسر خدمت بسیج

شرایط کسری خدمت 1400

در نظر داشته باشید که کسر خدمت سربازی فقط شامل کارکنان وظیفه در حین خدمت می شود و سازمان های نیروهای مسلح نیز صرفا می بایست در صورت ارائه گواهی حین خدمت، تاییدیه کسر خدمت را صادر  و در سامانه وظیفه عمومی ثبت کنند. همچنین یکی از شرط های پراهمیت جهت بهره مندی از کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

شرایط کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد، بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوند.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند، می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند، چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند، به ازای هر درصد جانبازی، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند، در نظر گرفته است.

دوره ضرورت افراد بر اساس اطلاعیه های اخیر تغییر پیدا کرده است و مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه، در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه و امنیتی درگیر 17 ماه مشخص شده است. همچنین کارکنان وظیفه غیربومی می بایست در مناطق عادی به مدت 21 ماه و در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه دوره سربازی را سپری نمایند.

شرایط کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند، 3 ماه از مدت خدمت فرد مشمول کم خواهد شد.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا، مقام معظم رهبری؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

بنابراین فارغ التحصیلان دانشگاه نیز می توانند با استفاده از این سهمیه، از شرط کسری خدمت برخوردار شوند. این نوع از کسری خدمت تنها مختص فارغ اتحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد که با توجه به میزان سختی پروژه انجام شده، مدت زمان بخصوص جهت کاهش مدت سربازی به فرد تعلق می گیرد که که معمولا 2 تا 6 ماه می باشد.

در واقع پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد. داوطلبان تا یک سال پس از فراغت فرصت دارند تا نسبت به تشکیل پرونده و اخذ پروژه از طریق بنیاد نخبگان اقدام نمایند.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی، 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

شرایط کسر خدمت متاهلین

در دوره های گذشته برای متاهلین کسری خدمت در نظر گرفته می شد اما با توجه به مصوبات جدید، کسری خدمت تحت این عنوان دیگر برای افراد در نظر گرفته نمی شود اما معمولا مواردی را جهت سهولت خدمت متاهلین ارائه می دهند، مانند تعداد روزهای مرخصی بیشتر، خدمت در نزدیک ترین یگان به محل سکونت فرد و… .

شرایط کسر خدمت بسیج

شاید بسیاری از مشمولین سربازی به دنبال استفاده از سابقه بسیج خود جهت کاهش مدت زمان خدمت سربازی باشند، چرا که نسبت به سایر شرایط، آسان تر است. همچنین ممکن است این سوال برای آن ها ایجاد شود که آیا عضویت در بسیج به عنوان شرط کسری خدمت محسوب می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، اما باید به این نکته توجه داشت که کسری خدمت بسیج تنها به دارندگان کارت فعال و کسانی که به اندازه کافی در بسیج مساجد و دانشگاه های فعالیت داشتند، تعلق می گیرد و این کسری، دارای میزان مشخص می باشد که معمولا به اندازه 1 ماه و نیم الی 3 ماه تخمین زده می شود. یکی از مواردی که می تواند به دریافت کسری خدمت این مورد کمک کرد، داشتن کارت سبز بسیج می باشد.

تجمیع کسری خدمت سربازی 1400

گاهی برای بهره مندی از کسری خدمت می توان از روش تجمیع استفاده نمود. به این صورت که ممکن است فردی دارای بیش از یکی از شرایط لازم باشد که در این مواقع می تواند از این روند استفاده نماید. به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد:

 1. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

حال متقاضیانی که می خواهند دوره خدمت خود را سپری نمایند، می توانند با اطلاع از راهنمای دریافت امریه وزارت نیرو، راهنمای دریافت امریه شرکت نفت و راهنمای دریافت امریه سپاه،‌ جهت اخذ امریه سربازی نیز اقدام نمایند که برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در هر زمینه، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا افراد دارای غیبت سربازی می توانند از کسری خدمت در سال 1400 بهره مند شوند؟

خیر، مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

2- مشمولین چگونه می توانند از وضعیت خدمت سرباری خود آگاه شوند؟

مشمولان می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه از وضعیت خدمت خود آگاه شوند.

3- فردی که دارای بیش از یکی از شرایط کسری خدمت می باشد‏، چگونه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید؟

فرد می تواند از روش تجمیع کسری خدمت سربازی استفاده نمایند که توضیحات لازم در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۴۹ نظر

 1. سلام آیا آموزشی سربازی هم جزو سوابق جبهه پدرم محسوب میشه یا نه؟؟

 2. سلام برای کسانی ک پشت دفترچه ای دارند آیا اگ در حین خدمت این اضاف های سنواتی برداشته شه میشه کسری منطقه عملیاتی پدر رو اعمال کرد؟

 3. سلام خسته نباشید
  اگه پدره من ۲۰ درصد جانبازی و ۲۰ ماه سابقه جبهه داشته باشه
  یعنی به ازای اینا ۴۰ تا ۱۲ روز از خدمت من کسر میشه ؟
  میشه حدوده ۴۸۰ روز یعنی این مقدار از خدمت من کسر میشه ؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، به ازای هر درصد جانبازی یا هر ماه حضور داوطلبانه پدر در مناطق عملیاتی، ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق خواهد گرفت.

 4. سلام ایا با بخشیدن کلی اضافه سنواتی از سمت فرمانده میتوان کسری پدر را دریافت کرد

  • با سلام، در صورت بخشوده شدن توسط فرمانده ی پادگان و استفاده از قانون توجیه خدمت ، مجاز به دریافت کسری ایثارگران خواهید بود.

 5. سلام، آیا غیبت در حین خدمت، باعث از بین رفتن کسری پدر می شود؟

 6. با سلام، بنده ۲۷ ماه خدمت دارم که ۱۷ ماه ان در مناطق عملیاتی سردشت خدمت نموده ام، چه مقدار شامل کسری خدمت پسرم خواهد شد؟

 7. باسلام بنده پدرم جبهه رفته اما کارت ایثارگری نگرفته. ایا فقط با کارت پایان خدمت پدرم میتوانم کسری خدمت را اعمال کنم یا حتما باید پس از گرفتن کارت ایثارگری باشد

 8. سلام. سابقه حضور در جبهه پدر که به عنوان سرباز وظیفه درج شده باشد ، قابل استفاده برای کسری خدمت می باشد ؟

  سوال ۲ : آیا مدرک فوق لیسانس کسری خدمت دارد ؟

  با سپاس از سایت خوب ایران مشاوره

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای حضور پدر در جبهه به عنوان سرباز وظیفه کسری خدمت لحاظ می شود اما برای مدرک مقطع تحصیلی مذکور امتیازی بابت کسری در نظر گرفته نخواهد شد.

 9. سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم. اگه برادر بزرگترم با سابقه. جهبه پدرم. معاف شده باشه با مابقی جعبه پدرم من هم میتوانم کسری بگیرم یا خیر

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورتی که از سهمیه پدر چیزی باقی مانده باشد بله امکان استفاده و دریافت کسری وجود دارد.

 10. سلام ببخشید پدرم۲۴ماه جبهه دارد هرماهی چند روزه؟؟؟
  آیامن به جز کسریه پدرم شامل کسریه راه دور می شوم فرض مثال اگر راهم دور باشه

 11. سلام من پدر و مادرم ۳ ساله که طلاق گرفتن
  و اینکه یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و طلاق گرفته
  ولی من کلا با مادرم زندگی میکنم در شهر پردیس الان در حین خدمت هستم
  ۳ ماه هم پشت دفترچه ایی دارم میخواستم بدونم من کفالت میتونم بگیرم ؟؟؟؟..

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت داشتن غیبت و برادر بزرگتر از ۱۸ سال، مجاز به استفاده از قانون معافیت کفالت نمی باشید.

 12. سلام
  درحال حاضر امکان تجمیع کسری بسیج با ایثارگری یا جانبازی وجود دارد؟
  جدیدا طبق شنیده ها مثل اینکه فقط کسری یکیو حساب میکنند؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر امکان تجمیع کسری خدمت بسیج و سابقه ایثارگری وجود دارد.

 13. عباس عبداله خسرجی

  باسلام خسته نباشید

  من ۸ سال غیبت سربازی دارم و الان یک فرد بسیجی هستم و ده سال فعالیت دارم آیا از خدمتم کسری تعلق میگیرم یا خیر
  پاسخ..

 14. سلام
  از یی از اشنا ها تو پلیس+۱۰شنیدم که احتمال داره قانون هر ماه جبهه پدر یک ماه کسری تعلق بگیره صادر بشه .ایا صحت داره؟

 15. سلام،
  به ازای هر درصد جانبازی پدر، چند روز کسری میخوره؟

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورت نداشتن غیبت سربازی به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه، ۱۲ روز کسری خدمت برای شما در نظر خواهند گرفت.

 16. درود
  پدرم ۴ ماه در جبهه حضور داشته ب صورت داوطلب چند ماه معاف میشم؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور داوطلبانه ۱۲ روز کسری خدمت دارد.

 17. باسلام، من پدرم ۲۹ماه سابقه مناطق عملیاتی داره، ایا معافیت سربازی به من میخوره؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای شما به ازای هر ماه حضور پدرتان در جبهه ۱۲ روز، کسری خدمت در نظر گرفته می شود.

 18. سیدامیرحسین رضوی

  سلام‌ خسته نباشید من‌پدرم‌ ۲۶ ماه منطقه جنگی بوده و کارت ایثارگری داره میخواستم‌ بدونم‌واسه کارت ایثارگری چقدراز خدمت‌من کسر میشه
  ممنون

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورت نداشتن غیبت، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه ۱۲ روز کسری خدمت برای شما لحاظ می شود.

 19. سلام خسته نباشید میگن قانون جدید اومده بجای ۱۲روز کسری برای یک ماه سابقه جبهه قانون تغییر کرده شده ۵روز کسری به ازای هر ماه آیا صحت داره؟

 20. سلام وقت شما بخیر
  پدر بنده فقط ۳ ماه در جبهه حضور داشته آیا کسری ۱۲ روز به ازای هر ماه به من تعلق میگیره؟

  • با سلام و درود، چنانچه حضور پدر در جبهه، به صورت داوطلبانه بوده باشد، محدودیتی بابت استفاده از قانون کسری خدمت نخواهید داشت.

 21. پدرم ۶۵تا۶۷جبهه بود و مدارکی نداره فقط همین کارت پایان خدمتش داره کسری بهم تعلق میگیره

 22. سلام پدرم ۲۵ماه داخل جبهه بود ۶۵تا۶۷ مدرکش فقط کارت پایان خدمت هست میشه کسری بهم تعلق گرفت مدرکی دیگه نداره

 23. سلام پدرم ۲۵ماه داخل جبهه بود ۶۵تا۶۷ مدرکش فقط کارت پایان خدمت هست میشه کسری بهم تعلق گرفت

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور داوطلبانه ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

 24. سلام من پدرم ۲۵ ماه سربازیشون رو در جبهه بودن ..کسری شامل من میشه؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور داوطلبانه ۱۲ روز کسری به شما تعلق می گیرد.

 25. سلام من پدرم۲۵ ماه سربازی رو در جبهه بودن.ایا کسری بهم تعلق میگیره؟؟

 26. سلام من برادرم جانباز ۳۵ درصد نیرو انتظامی هست و مجرد هم هست و پدرم هم ۲۰ماه سابقه حضور در جپهه هم دارد آیا معافیت شامل من میشود؟؟؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، شما صرفا مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت می باشید.

 27. سلام پدرم ۵ درصد جانبازی ۶ ماه بسیجی ۲سال هم سربازی جبهه رفته معافیت تعلق میگیره یا کسری؟ ؟

  • با سلام و درود، مطابق با شرایط ذکر شده و قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، شما مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت خواهید بود.

 28. سلام بنده پدرم دارای ۲۸ماه سابقه حضور در جبهه میباشد .ومن الان سربازم آیا معافیت شاملم میشه یا کسری .چقدر؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره