خانه نظام وظیفه شرایط کسری خدمت پدر ایثارگر در سال 1401

شرایط کسری خدمت پدر ایثارگر در سال 1401

شرایط کسری خدمت سربازی 1401
شرایط کسری خدمت 1401

در برخی کشورها مثل ایران، آقایانی که به سن 18 سال تمام می رسند، به خدمت سربازی اعزام می شوند که گذراندن این دوره اجباری می باشد. اما در این حین ممکن است مشمولانی باشند که به دلیل مشکلات جسمی، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نبوده و از خدمت معاف شوند و یا برخی مشمولان در صورت داشتن شرایطی بتوانند از قانون هایی مانند معافیت و یا کسری خدمت استفاده نمایند تا مدت زمان سربازی را در کمتر از دو سال سپری نمایند. کسری خدمت شامل موارد بسیار متعددی است که میزان آن در هر یک از دسته بندی ها، متفاوت می باشد. لذا به تمامی افراد قبل از گذراندن کامل خدمت سربازی یا قبل از اعزام به گذراندن آن، توصیه می شود که اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایند.

مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

کسری خدمت سربازی چیست؟

گذراندن دوره سربازی ممکن است بازه زمانی متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد، به این صورت که برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی را ندارند، با معافیت از سربازی می توانند در این دوره شرکت نکرده و یا در صورت واجد شرایط کسری خدمت بودن، می توانند مدت زمان کمتری را در دوره سربازی سرپری نمایند. برای مثال، برخی از معافیت کسری خدمت باعث می شود که شخص فقط ۱ ماه کسری دریافت کرده و یا در برخی دیگر تا بیش از یک سال از خدمت سربازی فرد کاسته شود.

مهم: در نظر داشته باشید که کسری خدمت سربازی فقط شامل کارکنان وظیفه در حین خدمت می شود و سازمان های نیروهای مسلح نیز صرفا می بایست در صورت ارائه گواهی حین خدمت، تاییدیه کسر خدمت را صادر  و در سامانه وظیفه عمومی ثبت کنند.

انواع کسری خدمت 1401

بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد که در ادامه به توضیح هر یک، به صورت جداگانه پرداخته ایم.

شرایط استفاده از انواع کسری خدمت 1401

مشمولان نظام وظیفه باید شرایط ارائه شده در کسر خدمت که هر ساله توسط سازمان وظیفه اعلام می شود را داشته و قوانین موجود در آن را رعایت نمایند. اما ممکن است برای افراد این سوال پیش آیاد که شرایط لازم برای استفاده از کسری بازه زمانی خدمت سربازی به چه صورت است؟

نکته: یکی از شرط های پراهمیت جهت بهره مندی از کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی می باشد. از این رو افرادی که داری غیبت سربازی هستند نمی توانند از کسری خدمت استفاده نمایند.

کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد، بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوند. در واقع شرایط کسری خدمت جهبه پدر نیز بر اساس میزان حضور ایثارگرانی است که در زمان جنگ تحمیلی در جبهه و مناطق عملیاتی فعالیت داشته اند. در واقع کسری خدمت سربازی زمانی به فرزند مشمول سربازی تعلق می گیرد که پدر در جبهه، جانبازی و یا اسارت حضور داشته باشد.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند، می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند، چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند، به ازای هر درصد جانبازی، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند، در نظر گرفته است.

دوره ضرورت افراد بر اساس اطلاعیه های اخیر تغییر پیدا کرده است و مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه، در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه و امنیتی درگیر 17 ماه مشخص شده است. همچنین کارکنان وظیفه غیربومی می بایست در مناطق عادی به مدت 21 ماه و در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه دوره سربازی را سپری نمایند.

کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند، 3 ماه از مدت خدمت فرد مشمول کم خواهد شد.

کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا، مقام معظم رهبری؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

بنابراین فارغ التحصیلان دانشگاه نیز می توانند با استفاده از این سهمیه، از شرط کسری خدمت برخوردار شوند. این نوع از کسری خدمت تنها مختص فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد که با توجه به میزان سختی پروژه انجام شده، مدت زمان بخصوص جهت کاهش مدت سربازی به فرد تعلق می گیرد که که معمولا 2 تا 6 ماه می باشد.

در واقع پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد. داوطلبان تا یک سال پس از فراغت فرصت دارند تا نسبت به تشکیل پرونده و اخذ پروژه از طریق بنیاد نخبگان اقدام نمایند.

کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی، 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

کسر خدمت متاهلین

این نوع از کسری خدمت مدتی بود که اعمال نمی گشت اما در حال حاضر این امکان وجود دارد. البته پیش از این نیز تعداد روزهای مرخصی بیشتر، خدمت در نزدیک ترین یگان به محل سکونت فرد و… برای این افراد در نظر گرفته می شد.

کسر خدمت بسیج

شاید بسیاری از مشمولین سربازی به دنبال استفاده از سابقه بسیج خود جهت کاهش مدت زمان خدمت سربازی باشند، چرا که نسبت به سایر شرایط، آسان تر است. همچنین ممکن است این سوال برای آن ها ایجاد شود که آیا عضویت در بسیج به عنوان شرط کسری خدمت محسوب می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، اما باید به این نکته توجه داشت که کسری خدمت بسیج تنها به دارندگان کارت فعال و کسانی که به اندازه کافی در بسیج مساجد و دانشگاه های فعالیت داشتند، تعلق می گیرد و این کسری، دارای میزان مشخص می باشد که معمولا به اندازه 1 ماه و نیم الی 3 ماه تخمین زده می شود. یکی از مواردی که می تواند به دریافت کسری خدمت این مورد کمک کرد، داشتن کارت سبز بسیج می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کسری خدمت سربازی

کسانی که مایل اند از انواع کسری خدمت سربازی بهرهمند شوند، لازم است علاوه بر داشتن شرایط، مدارک مورد نیاز آن را تهیه نمایند که در ابتدا می بایست دفترچه راهنمای خدمت سربازی را از پلیس +10 دریافت نموده و آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کسری خدمت سربازی 1401
تکمیل فرم های موجود در دفترچه راهنمای خدمت سربازی
کپی شناسنامه و کارت ملی
کپی شناسنامه و کارت ملی همسر ویژه افراد متاهل
ارائه گواهی جانبازی و رزمندگی  از ارگان مربوطه جهت استفاده از کسری ایثارگری
مدارکی دال بر عدم غیبت سربازی
مدارکی دال بر عنوان کسری خدمت
مدارک تحصیلی

نکته: متقاضیانی که از وضعیت خدمت خود اطلاعات کافی ندارند‏‌، می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir و درج نمودن اطلاعاتی مانند کد سخا، از وضعیت سربازی مطلع شوند.

تجمیع کسری خدمت سربازی 1401

گاهی برای بهره مندی از کسری خدمت می توان از روش تجمیع استفاده نمود. به این صورت که ممکن است فردی دارای بیش از یکی از شرایط لازم باشد که در این مواقع می تواند از این روند استفاده نماید. به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد:

 1. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

مهم: در صورتی که سرباز دو یا چند مورد از موارد کسری خدمت را داشته باشد، می تواند از همه آن ها استفاده نماید. چنانچه متقاضی شرایطی داشته باشد که بیش از ۲۱ ماه کسری خدمت به ایشان تعلق گیرد، همچنان می بایست دوره آموزش مقدماتی سربازی به مدت ۲ ماه را بگذراند.

حال متقاضیانی که می خواهند دوره خدمت خود را سپری نمایند، می توانند با اطلاع از راهنمای دریافت امریه وزارت نیرو، راهنمای دریافت امریه شرکت نفت و راهنمای دریافت امریه سپاه،‌ جهت اخذ امریه سربازی نیز اقدام نمایند که برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در هر زمینه، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا افراد دارای غیبت سربازی می توانند از کسری خدمت در سال 1401 بهره مند شوند؟

خیر، مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

2- مشمولین چگونه می توانند از وضعیت خدمت سرباری خود آگاه شوند؟

مشمولان می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir از وضعیت خدمت خود آگاه شوند.

3- فردی که دارای بیش از یکی از شرایط کسری خدمت می باشد‏، چگونه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید؟

فرد می تواند از روش تجمیع کسری خدمت سربازی استفاده نمایند که توضیحات لازم در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸۲ نظر

 1. سلام بنده پدرم ۳۰ ماه جبهه داره ولی من ۵ سال غیبت خوردم تا سابقه جبهه تونستم بگیرم آیا من معاف میشوم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، وجود غیبت اولیه، تسهیلات دوره ی ضرورت از جمله کسری ایثارگری را از بین می برد؛ با این حال شما می توانید با در دست داشتن مدارک هویتی و مستندات خود، درخواست خود را به صورت حضوری با معاونت نظام وظیفه ی شهر خود مطرح کنید.

 2. سلام با حضور پدرم به مدت ۲۸ ماه در جبهه میتوانم معافیت بگیرم؟

 3. با سلام پدر من به مدت ۲۱ ماه در منطقه بوده و برادر بزرگترم از ان مقداری استفاده کرده آیا مابقی کسری به بنده تعلق میگیره؟ واز کجا باید اقدام کنم برای کسری ممنونم از پاسخ شما

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه، در حال حاضر به ازای هر ماه ایثارگری پدر، ۱۲ روز از خدمت فرزند می تواند کم شود. شما هنگام تکمیل دفترچه ی خدمت به شرط نداشتن غیبت اولیه می توانید از این امتیاز استفاده کنید.

 4. باسلام خسته نباشید بنده پدرم خدمت سربازیش در زمان صلح بوده سال۶۷تا۶۹ بوده ۲۴ماه هست در گیلان غرب آیا کسری خدمت به من تعلق می‌گیرد یاخیر

  واینکه برای فرد متاهل با ۱فرزند چقدر کسری میدند

  • سلام ، وقتتون بخیر. به طور کلی به افرادی که بعد از قطع نامه به خدمت سربازی رفتند نمی توانند کارت ایثار داشته باشند و متناسب با آن نمی توان کسری خدمتی دریافت کرد.

 5. سلام من اعزامم سال ۱۴۰۱ باشه میخوام از ایثارگری ۱۲ ماهه پدرم استفاده کنم چقدر تعلق میگیره؟

 6. علیرضا بدیعی بشمنی

  با سلام بنده درسال ۶۱ تا۶۳ درمنطقه عملیاتی سرپل ذهاب وقصر شیرین { ژاندارمری} خدمت نمودم و از فرماندهی انتظامی کرمانشاه تاییدیه ۱۴ ماه جبهه دارم الان فرزندم در حال گزراندن خدمت سربازی میباشد . برایگرفتن کسری خدمت فرزندم باید به کرمانشاه محل یگان خودم برم یا میتوانم به ستاد کل انتظامی کشوردر تهران یا استان خودم گیلان مراجعه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • با سلام و احترام، درصورتی که شما از تایید میزان ایثارگری خود مطمئن هستید، می توانید مستندات ایثارگری خود را به بخش نظام وظیفه ی استان گیلان ارائه دهید.

 7. علیرضا بدیعی بشمنی

  باشلام بنده از سال ۶۱ تا۶۳ در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب و قصر شیرین خدمت کردم وتاییدیه فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه دارم بمدت ۱۴ ماه برای گرفتن کسر خدمت فرزندم که الان درحین خدمت هست باید بکجا مراجعه کنم آیا حتما باید به یگان خدمتی در کرمانشاه مراجعه کنم یا میتونم به ستاد کل انتظامی کشور در تهران برم یا استان خودم .لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

 8. سلام من پدرم سال ۶۹ رفته خدمت تا ۷۱ بعد از پرندک ۰۲ ارتش اعزام شده به سومار قصر شیرین سر پل ذهاب و اینا مین خنثی میکردن خواستم ببینم کسری بهم تعلق میگیره

  • با سلام ، برای پیگیری درخواست ایثار گری خود مبنی بر کسر خدمت توصیه می شود به نزدیکترین مرکز گزینش ارگان مربوط به خود مراجعه نمایید.

 9. سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه تیپ چهارم بعثت ۷۷نبوت کماندوئی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده از سال ۱۳۶۸/۹/۱۸تا پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم چند ماه است که کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقرّرات نظام وظیفه، به ازای هر ماه ایثارگری پدر، دوازده روز از خدمت وظیفه ی پسر کم می شود. خدمت در مناطق کرمانشاه و کردستان نیز غالباً پس از قطعنامه، شامل سهمیه ی ایثارگری می شود ولی در مورد منطقه ی چنگوله، مرجع رسمی پاسخ گویی، شورای عالی دفاع می باشد.

 10. سلام
  پدرم ۱۵ ماه سابقه جبهه دارع
  ولی من اضاف پشت دفترچی دارم به من کسری تعلق میگیرع یا نه

 11. سلام من پدرم ۲۴ ماه دوران سربازی سال ۶۲تا ۶۴ در جبهه بوده و کارت ایثارگری هم دارد آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟ممنون

 12. سلام وقت بخیر رو کارت ایثارگری پدرم زده ۷۳۱ روز جبهه ناجا
  چند ماه بهم کسری میدن؟

 13. سلام و وقت بخیر
  برادر من سال ۹۹ سرباز ارتش شد و پدرم بعد از جمع کردن سابقه جبهه تقریبا ۳ ماه کسری داشت که برای برادرم ثبت کرد. برادرم حین خدمت معافیت پزشکی گرفت .
  من الان سرباز ناجا هستم . سوالم اینه که با توجه به معاف شدن برادرم کسری به من تعلق میگیره یا نه
  غیبت هم ندارم

 14. سلام در حال خدمت هستم ۱۰ روز فرار کردم بعد برگشتم آیا میتونم از کسری بسیج استفاده کنیم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت سازمان نظام وظیفه استان محل اقامت خود، مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت خواهید بود.

 15. سلام پدر من ۲۴ماه منطقه جنگی خدمت کرده به بنده کسری میدن ؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت نداشتن غیبت و داشتن سایر شرایط، مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت خواهید بود.

 16. با سلام ببخشید اگه پدر بعد از جنگ مثلا دراخر دهه هفتاد در مناطق عملیاتی خدمت سربازی کنه به فرزند اون کسری هم تعلق میگیره یا بطور کلی کسی در مناطق عملیاتی در هر زمانی خدمت کنه میتونه برای فرزندش کسری خدمت بگیره.با تشکر

  • با سلام ، کسری خدمت به شما تعلق می گیرد اما نوع محاسبه آن در خدمت آزاد و در خدمت سربازی متفاوت می باشد .

 17. سلام آیا آموزشی سربازی هم جزو سوابق جبهه پدرم محسوب میشه یا نه؟؟

 18. سلام برای کسانی ک پشت دفترچه ای دارند آیا اگ در حین خدمت این اضاف های سنواتی برداشته شه میشه کسری منطقه عملیاتی پدر رو اعمال کرد؟

 19. سلام خسته نباشید
  اگه پدره من ۲۰ درصد جانبازی و ۲۰ ماه سابقه جبهه داشته باشه
  یعنی به ازای اینا ۴۰ تا ۱۲ روز از خدمت من کسر میشه ؟
  میشه حدوده ۴۸۰ روز یعنی این مقدار از خدمت من کسر میشه ؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، به ازای هر درصد جانبازی یا هر ماه حضور داوطلبانه پدر در مناطق عملیاتی، ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق خواهد گرفت.

 20. سلام ایا با بخشیدن کلی اضافه سنواتی از سمت فرمانده میتوان کسری پدر را دریافت کرد

  • با سلام، در صورت بخشوده شدن توسط فرمانده ی پادگان و استفاده از قانون توجیه خدمت ، مجاز به دریافت کسری ایثارگران خواهید بود.

 21. سلام، آیا غیبت در حین خدمت، باعث از بین رفتن کسری پدر می شود؟

 22. با سلام، بنده ۲۷ ماه خدمت دارم که ۱۷ ماه ان در مناطق عملیاتی سردشت خدمت نموده ام، چه مقدار شامل کسری خدمت پسرم خواهد شد؟

 23. باسلام بنده پدرم جبهه رفته اما کارت ایثارگری نگرفته. ایا فقط با کارت پایان خدمت پدرم میتوانم کسری خدمت را اعمال کنم یا حتما باید پس از گرفتن کارت ایثارگری باشد

 24. سلام. سابقه حضور در جبهه پدر که به عنوان سرباز وظیفه درج شده باشد ، قابل استفاده برای کسری خدمت می باشد ؟

  سوال ۲ : آیا مدرک فوق لیسانس کسری خدمت دارد ؟

  با سپاس از سایت خوب ایران مشاوره

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای حضور پدر در جبهه به عنوان سرباز وظیفه کسری خدمت لحاظ می شود اما برای مدرک مقطع تحصیلی مذکور امتیازی بابت کسری در نظر گرفته نخواهد شد.

 25. سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم. اگه برادر بزرگترم با سابقه. جهبه پدرم. معاف شده باشه با مابقی جعبه پدرم من هم میتوانم کسری بگیرم یا خیر

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورتی که از سهمیه پدر چیزی باقی مانده باشد بله امکان استفاده و دریافت کسری وجود دارد.

 26. سلام ببخشید پدرم۲۴ماه جبهه دارد هرماهی چند روزه؟؟؟
  آیامن به جز کسریه پدرم شامل کسریه راه دور می شوم فرض مثال اگر راهم دور باشه

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره