تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت
شرایط کسری خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در برخی کشورها مثل ایران مردانی که به سن 18 سال تمام می رسند به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشور هایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان این کشورها می توانند در شرایط اضطراری ، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند. در کشور ما رفتن به خدمت سربازی اجباری است ولی مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی ، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف و برخی نیز در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون کسر خدمت استفاده نمایند. مشمولانی که شرایط معافیت ندارند به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر. به همین دلیل این مطلب را تحت عنوان شرایط کسری خدمت – کسری خدمت ایثارگران – کسری خدمت جبهه پدر آماده کرده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

نداشتن غیبت توسط مشمولان از مهمترین شرط برای بهره‌مندی از  قوانین کسر خدمت‌ می باشد.

شرایط کسری خدمت ایثارگران

هر ساله حداکثر 20 هزار نفر از فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین درصد جانبازی ، رزمندگی و آزادگی هستند اگر با جمع امتیاز جانبازی ، آزادگی و رزمندگی به بالاترین امتیاز برسند می توانند از کسر خدمت بهره مند شوند. در ادامه به شرایط کسری خدمت ایثارگران می پردازیم :

 • تمام افراد واجد شرایط ( جانبازان ، آزادگان و رزمندگان ) که دارای فرزند پسر خدمت نکرده باشند ( خواه به سن مشمولیت رسیده باشند خواه به سن مشمولیت نرسیده باشند ) می بایست برای ثبت نام به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نمایند.
 • پس از ثبت نام اولیه ، حداکثر 20 هزار نفر که دارای بیشترین درصد جانبازی ، آزادگی و یا رزمندگی هستند که با جمع سابقه ایثارگری به بالاترین امتیاز برسند جهت دریافت کسر خدمت اولویت بندی می شوند. سپس افراد واجد شرایط می بایست به تهیه مدارک معتبر نشان دهنده درصد جانبازی و آزادگی از سازمان مربوطه بپردازند و پس از تهیه ، مدارک را به سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) ارائه دهند.
 • مشمولان متولد 1372 به قبل که هنوز خدمت سربازی را به اتمام نرسانده اند و قبلا از مقررات کسر خدمت 9 روز برای هر ماه آزادگی و رزمندگی و یا یک درصد جانبازی استفاده کرده اند می توانند با توجه به مقررات جدید از قانون جدید بهره مند گردند.
 • فرزندان رزمندگان به ازای حداکثر 8 ماه حضور پدر در جبهه و تا 10 درصد جانبازی از 2 ماه کسر خدمت ، 11 تا 15 درصد جانبازی 4 ماه کسر خدمت ، 16 تا 20 درصد جانبازی 5 ماه کسر خدمت ، 21 تا 28 درصد از 8 ماه کسر خدمت بهره مند خواهند شد.

چه کسانی در اولویت کسری خدمت هستند ؟

پس از مشخص شدن افراد واجد شرایطی که بیشترین امتیاز را دارند اولویت بهره مندی از کسر خدمت به ترتیب با :

 1. کارکنان وظیفه که در حال خدمت هستند.
 2. مشمولانی که غیبت ندارند و دارای برگ اعزام هستند.
 3. چنانچه بخشی از ظرفیت 20 هزار نفری تکمیل نگردد اولویت با مشمولانی خواهد بود که دارای معافیت موقت اعم از معافیت موقت کفالت، پزشکی و تحصیلی هستند.

تجمیع کسری خدمت سربازی

به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد :

 1. تجمیع سوابق آزادگی ، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی ، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند ، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر ، از کسر خدمت سربازی ( به‌ شرط قرار گرفتن در ۲۰ هزار نفر دارای بالاترین اولویت سالانه ) استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند ، مابقی سابقه ایثارگری آنها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

شرایط کسری خدمت جبهه پدر

مشمولانی که پدرانشان سابقه 9 ماه حضور در جبهه داشته باشند طبق جدول زیر می توانند از قانون کسر خدمت سربازی استفاده نمایند.

شرایط کسری خدمت جبهه پدر

6 تا 8 ماه سابقه حضور در جبهه 2 ماه کسر خدمت
9 تا 11 ماه سابقه حضور در جبهه 3 ماه کسر خدمت
12 تا 14 ماه سابقه حضور در جبهه 4 ماه کسر خدمت
15 تا 17 ماه سابقه حضور در جبهه 5 ماه کسر خدمت
18 تا 20 ماه سابقه حضور در جبهه 6 ماه کسر خدمت
23 ماه سابقه حضور در جبهه 7 ماه کسر خدمت
24 تا 26 ماه سابقه حضور در جبهه 8 ماه کسر خدمت
27 تا 29 ماه سابقه حضور در جبهه 9 ماه کسر خدمت
 • آن دسته از مشمولانی که در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می می کنند ، در صورت ورود به غیبت در آینده ، مجاز به استفاده از تسهیلات کسری خدمت نمی باشند.
 • سربازان امریه اگر تعهد زمانی برای خدمت داشته باشند ، مجاز به استفاده از قوانین کسر خدمت نمی باشند اما اگر تعهدی نداشته باشند ، می توانند از تسهیلات کسری خدمت استفاده نمایند.
 • سربازان غایب به طور کلی مشمول کسری خدمت نمی باشند اما اگر فردی به دلایلی به جز غیبت ، اضافه خدمت دریافت کرده باشد ، این کسری خدمت های ایثارگری می تواند بر اضافه خدمتش تاثیر بگذارد.

کسری خدمت بسیج فعال

دانش آموزان و مشمولان دارای عضویت در بسیج ، در صورت داشتن فعالیت مستمر متناسب با میزان فعالیت خود از کسری خدمت سربازی بهره مند می شوند:

 1. بسیجیان دارای سابقه مسئولیت فرمانده حوزه ، عضو شورای حوزه یا فرمانده واحد با داشتن 6 ساعت فعالیت در هفته ، در ازای هر سال سابقه از 3 ماه کسری خدمت بهره مند می شود.
 2. بسیج عضو شورای واحد با داشتن 6 ساعت فعالیت هفتگی ، در ازای هر سال فعالیت مستمر از 2/5 ماه کسری خدمت بهره مند می شود.
 3. سایر بسیجیان فعال با داشتن 4 ساعت فعالیت مستمر هفتگی ، به ازای هر سال فعالیت مستمر از 1/5 ماه کسری خدمت بهره مند می شوند.

کسری خدمت متاهلین

نحوه گذراندن خدمت سربازی برای سربازان متاهل متفاوت می باشد زیرا این دسته از مشمولین مسئولیت و وظایف بیشتری بر عهده دارند و علاوه بر دریافت کسری خدمت ، می توانند خدمت سربازی خود را در منطقه ای نزدیک به منطقه سکونت خود بگذرانند ، همچنین حقوق و مرخصی سربازان متاهل از سربازان مجرد بیشتر است. بر اساس قوانین مصوب در سازمان وظیفه ، سربازان متاهل به ازای هر فرزندی که دارند ، از 3 ماه کسری خدمت بهره مند می شوند.

برای دریافت مشاوره نظام وظیفه با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را انجام دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من پدرم ۲۴ ماه سابقه خدمت در جبه رو داره به من چند ماه کسر خدمت میخوره ؟احتمالش هست که معاف بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام. در حال حاضر شما می توانید از ۲۴ ماه سابقه خدمت برای کسری خدمت سربازی اقدام کنید و تعداد روزهای کسری خدمت بستگی به حضور داوطلبانه یا خدمت سربازی پدر شما دارد.

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده و نظامی بوده و بازنشست شده ۲۱ماه جبهه داشته و تو کارت ایثارش ۲۱ ماه زده شده ۳تا برادر دارم از خودم بزرگتر ۲تا شون داماد شدند و یکی معلمه از این ۳تا یکی خدمت رفته و از کارت ایثار پدرم کمی استفاده کرده و کسری گرفته ایا از باقی مانده جبهه پدرم من هم میتوانم استفاده کنم الان ۱۱ ماه خدمت کردم لطفا راهنمایی کنید هیچ کس درست راهنمایی نمیکنه

 3. Avatar

  سلام من پدرم چهار ماه سابقه جبهه داره خواستم ببینم به من هم کسری تعلق میگیره؟

 4. Avatar

  سلام من تاریخ یکم دی ماه اعزام به خدمت شده ام امامدارکم راقبل ازتاریخ نوزده اذردرپلیس+۱۰ثبت کرده ام ایاکسری به من تعلق میگیرد؟

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99