دوشنبه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت
شرایط کسری خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در برخی کشورها مثل ایران مردانی که به سن 18 سال تمام می رسند به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشورهایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان این کشورها می توانند در شرایط اضطراری ، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند. در کشور ما رفتن به خدمت سربازی اجباری است ولی مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی ، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف و برخی نیز در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون کسر خدمت استفاده نمایند. مشمولانی که شرایط معافیت ندارند به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر. به همین دلیل این مطلب را تحت عنوان شرایط کسری خدمت – کسری خدمت ایثارگران – کسری خدمت جبهه پدر آماده کرده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

نداشتن غیبت توسط مشمولان از مهمترین شرط برای بهره‌مندی از قوانین کسر خدمت‌ می باشد.

انواع کسری خدمت 

بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی ، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

 • کسرخدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت نخبگان
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

شرایط کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح ، می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت بهره مند شوند.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است ، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد ، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد ، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول ، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست ، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند ، به ازای هر درصد جانبازی ، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی ، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند در نظر گرفته است.

آن دسته از سربازان غیربومی که در مناطق امنیتی و مرزی در حال خدمت سربازی هستند از 3 ماه کسر خدمت برخوردار خواهند بود و به جای 21 ماه ، 18 ماه خدمت خواهند کرد.

افرادی که در مناطق محروم و بد آب و هوا مشغول به خدمت مقدس سربازی هستند نیز مشمول 2 ماه کسری خدمت خواهند بود و 19 ماه خدمت خواهند کرد.

شرایط کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی ، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه ، به ازای هر فرزند ، 3 ماه از مدت خدمت کم خواهد شد.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا ؛ مقام معظم رهبری ؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور ، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح ، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن ، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد.

اگر به دنبال راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی هستید می توانید با مراجعه به لینک مربوطه اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی ، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

تجمیع کسری خدمت سربازی

به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد :

 1. تجمیع سوابق آزادگی ، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی ، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند ، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر ، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند ، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

مشمولان خدمت سربازی معمولا تمایل دارند تا در صورت امکان بتوانند از تسهیلات کسری خدمت استفاده نمایند. در آخرین آیین نامه منتشر شده توسط سازمان نظام وظیفه ، صرفا به 5 مورد از موارد دریافت کسر خدمت اشاره شده است که در این مقاله به آن پرداختیم و ممکن است برای برخی از مشمولان این سوال پیش بیاید که آیا با سابقه فعالیت در بسیج یا شرط تاهل می تواند از مدت خدمت سربازی بکاهد؟ برای راهنمایی بیشتر و دریافت مشاوره نظام وظیفه می توانید از تیم مشاوران مرکز ایران مشاوره کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من پدرم ۲۸ ماه سربازی در کردستان در زمان جنگ بوده آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   چنانچه مدت حضور پدر شما در مناطق جنگی مورد تایید ارگان مربوطه قرار بگیرد ، می توانید درخواست کسری خدمت داده و برای ادامه خدمت سربازی خود اقدام کنید.

 2. Avatar

  سلام
  پدر من از ۶۶تا۶۸تو لشکر۶۴پیاده اورمیه خدمت کرده
  آیا به کسری تعلق می گیره اگر می گیره چند روز؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   سلام ، طبق قوانین نظام وظیفه ، در صورتی که سهمیه ذکر شده مورد تایید ارگان مربوطه باشد ، معمولا به ازای هر ماه رزمندگی از ۱۲ روز کسری خدمت برخوردار خواهید شد .

 3. Avatar

  سلام. خسته نباشید
  پدر من سال ۶۳ تا ۶۵ تو عجب شیر خدمت میکرده.آیا کسری خدمت به من تعلق میگیره؟
  خواهشا راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ، در صورتی که ارگان مربوطه سهمیه ذکر شده را تایید کند ، شما می توانید با تایید و موافقت نظام وظیفه از کسری خدمت سربازی استفاده نمایید .

 4. Avatar

  سلام من متولد۷۴ هستم حدود ۶سال غیبت دارم ولی ۵درصد جانبازی دارم خواستم ببینم اگه اقدام کنم برا خدمت به ازاءهر درصد جانبازی ۶۳ روز کسری بهم میدن چندین ساله هم که بسیج فعال هستم ممنونم از پاسخگوییتون

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه ، به ازای هر ماه جبهه یا درصد جانبازی مورد تایید بنیاد شهید و یا هر ماه اسارت (۱۲ روز) کسر خدمت به فرزندان غیر غایب ایثارگران که به خدمت سربازی اعزام شده اند تعلق می گیرد ، لازم به ذکر است مشمولان غایب در سال ۱۳۹۸ می توانستند تا اواسط فروردین ماه با مراجعه و ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به دریافت کسری خدمت اقدام نمایند ، ولیکن در حال حاضر زمانی جهت مراجعه در سال جاری معین نشده است.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشیدمن بازنشسته بانک ملت هستم خدمت سربازی غیرازاموزشی بقیه رادرسال ۱۳۶۴و۱۳۶۵درمنطقه جنگی کردستان وسقزدرژاندارمری خدمت کردم ضمنادرسال ۱۳۶۳نیزازطریق بسیج به مدت ۵ ماه و۱۳روزدرجبهه بودم که این مورد درپشت کارت پایان خدمتم نوشته شده است ضمنادرسال۱۳۷۲ یک نامه ازژاندارمری جهت تاییدیه جبهه بودنم برای بانک ملت گرفته ام بااین شرح حال اکنون تنهاپسرم درحال خدمت سربازی درتهران ستادمشترک اجا-اداره مهندسی می باشدتقاضادارم لطفاراهنمایی فرماییدبرای کسرخدمت پسرم بایدبه کجامراجعه کنم وازکجاشروع کنم .بسیارسپاسگزارم .محمود دلنواز

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما می بایست پس از دریافت تاییدیه زمان حضور در مناطق جنگی از ارگان مربوطه و ارائه آن به نظام وظیفه و یگان خدمتی فرزند خود نسبت به دریافت کسری خدمت اقدام نمایید.

 6. Avatar

  سلام من پدرم ۲۴ ماه سابقه خدمت در جبه رو داره به من چند ماه کسر خدمت میخوره ؟احتمالش هست که معاف بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام. در حال حاضر شما می توانید از ۲۴ ماه سابقه خدمت برای کسری خدمت سربازی اقدام کنید و تعداد روزهای کسری خدمت بستگی به حضور داوطلبانه یا خدمت سربازی پدر شما دارد.

 7. Avatar

  سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده و نظامی بوده و بازنشست شده ۲۱ماه جبهه داشته و تو کارت ایثارش ۲۱ ماه زده شده ۳تا برادر دارم از خودم بزرگتر ۲تا شون داماد شدند و یکی معلمه از این ۳تا یکی خدمت رفته و از کارت ایثار پدرم کمی استفاده کرده و کسری گرفته ایا از باقی مانده جبهه پدرم من هم میتوانم استفاده کنم الان ۱۱ ماه خدمت کردم لطفا راهنمایی کنید هیچ کس درست راهنمایی نمیکنه

 8. Avatar

  سلام من پدرم چهار ماه سابقه جبهه داره خواستم ببینم به من هم کسری تعلق میگیره؟

 9. Avatar

  سلام من تاریخ یکم دی ماه اعزام به خدمت شده ام امامدارکم راقبل ازتاریخ نوزده اذردرپلیس+۱۰ثبت کرده ام ایاکسری به من تعلق میگیرد؟

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99