تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / نظام وظیفه / شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت

شرایط کسری خدمت
شرایط کسری خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در برخی کشورها مثل ایران مردانی که به سن 18 سال تمام می رسند به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشورهایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان این کشورها می توانند در شرایط اضطراری ، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند. در کشور ما رفتن به خدمت سربازی اجباری است ولی مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی ، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف و برخی نیز در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون کسر خدمت استفاده نمایند. مشمولانی که شرایط معافیت ندارند به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر. به همین دلیل این مطلب را تحت عنوان شرایط کسری خدمت – کسری خدمت ایثارگران – کسری خدمت جبهه پدر آماده کرده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

نداشتن غیبت توسط مشمولان از مهمترین شرط برای بهره‌مندی از قوانین کسر خدمت‌ می باشد.

انواع کسری خدمت 

بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

 • کسرخدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت نخبگان
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

شرایط کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح ، می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت بهره مند شوند.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است ، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد ، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد ، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول ، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست ، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند ، به ازای هر درصد جانبازی ، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی ، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند در نظر گرفته است.

آن دسته از سربازان غیربومی که در مناطق امنیتی و مرزی در حال خدمت سربازی هستند از 3 ماه کسر خدمت برخوردار خواهند بود و به جای 21 ماه ، 18 ماه خدمت خواهند کرد.

افرادی که در مناطق محروم و بد آب و هوا مشغول به خدمت مقدس سربازی هستند نیز مشمول 2 ماه کسری خدمت خواهند بود و 19 ماه خدمت خواهند کرد.

شرایط کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی ، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه ، به ازای هر فرزند، 3 ماه از مدت خدمت کم خواهد شد.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا ؛ مقام معظم رهبری ؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور ، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح ، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن ، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد.

اگر به دنبال راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی هستید می توانید با مراجعه به لینک مربوطه اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی ، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

تجمیع کسری خدمت سربازی

به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد :

 1. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند ، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر ، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند ، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

مشمولان خدمت سربازی معمولا تمایل دارند تا در صورت امکان بتوانند از تسهیلات کسری خدمت استفاده نمایند. در آخرین آیین نامه منتشر شده توسط سازمان نظام وظیفه ، صرفا به 5 مورد از موارد دریافت کسر خدمت اشاره شده است که در این مقاله به آن پرداختیم و ممکن است برای برخی از مشمولان این سوال پیش بیاید که آیا با سابقه فعالیت در بسیج یا شرط تاهل می تواند از مدت خدمت سربازی بکاهد؟ برای راهنمایی بیشتر و دریافت مشاوره نظام وظیفه می توانید از تیم مشاوران مرکز ایران مشاوره کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسری خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۲ نظر

 1. Avatar

  سلام
  اگه یک نفر هم بسیج فعال باشه و هم پنج تا بچه داشته باشه چقدر کسرری داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت نداشتن غیبت،به ازای هر فرزند، سه ماه کسری به شما تعلق خواهد گرفت.

 2. Avatar

  سلام ببخشید پدر من ۱سال جبهه داره ومن سه سال که فرار کردم در حین خدمت منم متاهل ودارای فرزند هستم ایا شامله من میشه یانه لطفا همراهیم کنید باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، درصورت داشتن غیبت سربازی شما نمیتوانید از شرایط کسری خدمت استفاده نمایید.

 3. Avatar

  سلام پدر بنده ۲۹ ماه الی ۳۰ ماه سابقه جبهه ایثارگری دارن امکان معاف شدن دارم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسر از خدمت به شما تعلق می گیرد.

 4. Avatar
  حمید رضا عباسی

  سلام خسته نباشید
  پدر بنده ایثار گر بوده و ۱۰ ماه کثری بهش تعلق گرفته سال ۹۷ برادر بنده ۳ ماه از کسری استفاده کرده
  بنده الان سرباز هستم آیا میتوانم از ۷ ماهه مانده کسری استفاده کنم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت نظام وظیفه، مجاز به استفاده از سهمیه ی ایثارگری پدر خود خواهید بود.

 5. Avatar

  سلام وقت بخیر پدر من دوران سربازی خودشو در جبهه گذرونده میخواستم بدونم از خدمت سربازی من چیزی کسر نمیشه ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، طبق قوانین نظام وظیفه به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه، ۱۲ روز کسر از خدمت برای شما لحاظ می شود.

 6. Avatar

  سلام پدرم ۱۵ درصد جانبازی و ۱۲ ماه سابقه ی جبهه دارد چقدر کسری خدمت شامل من میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز و به ازای هر ماه رزمندگی ۱۲ روزکسر از خدمت به شما تعلق می گیرد.

 7. Avatar

  سلام، پدر بنده دارای ۲۷ ماه سابقه رزمندگی و ۵ درصد جانبازی میباشد. آیا معافیت میخوره به من ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز و به ازای هر ماه رزمندگی ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید پدر من دارای سابقه ایثارگری۶۱ ماه هست ولی من غیبت دارم من میتونم معاف بشم یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین و مقررات نظام وظیفه شما برای استفاده از کسری خدمت می بایست غیبت نداشته باشید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره