تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط کسری خدمت 1400

شرایط کسری خدمت 1400

شرایط کسری خدمت سربازی 1400
شرایط کسری خدمت 1400

در برخی کشورها مثل ایران، آقایانی که به سن 18 سال تمام می رسند، به خدمت سربازی اعزام می شوند. شاید جالب باشد بدانید که در کشورهایی مانند کوبا و میانمار رفتن به خدمت سربازی برای زنان نیز اجباری می باشد. در برخی دیگر از این کشورها نیز خدمت سربازی کاملا داوطلبانه می باشد ولی حاکمان و مسئولین می توانند در شرایط اضطراری، فراخوانی جهت اعزام جوانان به خدمت دهند.

در ایران نیز گذراندن دوره خدمت سربازی اجباری است اما مشمولانی که به دلیل مشکلات جسمی، روحی و یا شرایط خانوادگی خاصی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند از خدمت معاف هستند. همچنین برخی از مشمولان در صورت داشتن شرایطی می توانند از قانون هایی مانند معافیت و یا کسری خدمت استفاده نمایند.

حال افرادی که شرایط معافیت ندارند، به دنبال این هستند که بدانند شرایط کسری خدمت چیست؟ و آیا ممکن است شامل 20 هزار نفری باشند که هر ساله می توانند از قانون کسری خدمت استفاده نمایند یا خیر؟ جهت کسب اطلاعات در خصوص این موضوع، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

کسری خدمت سربازی چیست؟

همان گونه که می دانید سربازی یکی از دوره هایی است که تمامی آقایانی که به سن 18 سال می رسند، می بایست آن را سپری نمایند. همچنین متقاضیانی که از وضعیت خدمت خود اطلاعات کافی ندارند‏‌، می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه و درج نمودن اطلاعاتی مانند کد سخا، از وضعیت سربازی مطلع شوند.

اما گذراندن دوره سربازی ممکن است بازه زمانی متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد، به این صورت که برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی را ندارند، با معافیت از سربازی ملزم به شرکت در این دوره نیستند (معافیت پزشکی، شرایط معافیت کفالت و…) یا برخی از افراد دیگر در صورت واجد شرایط کسری خدمت بودن، می توانند مدت زمان کمتری را در دوره سربازی سرپری نمایند که بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

 • کسرخدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت نخبگان (متقاضیان این شرط می بایست با راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی آشنایی لازم داشته باشند.)
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز
 • کسر خدمت متاهلین
 • کسر خدمت بسیج

شرایط کسری خدمت 1400

در نظر داشته باشید که کسر خدمت سربازی فقط شامل کارکنان وظیفه در حین خدمت می شود و سازمان های نیروهای مسلح نیز صرفا می بایست در صورت ارائه گواهی حین خدمت، تاییدیه کسر خدمت را صادر  و در سامانه وظیفه عمومی ثبت کنند. همچنین یکی از شرط های پراهمیت جهت بهره مندی از کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

شرایط کسری خدمت ایثارگران

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد، بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوند.

 1. ایثارگرانی که حدنصاب معافیت یک فرزند را ندارند، می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 2. اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی است، چنانچه جمع آن مدت به حدنصاب معافیت یک فرزند برسد، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حدنصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسرخدمت برای فرزند خود باشد، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول، کسری خدمت صادر نمایند.

تبصره 1: آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند، چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست، امکان تقسیم کسری خدمت بین آن ها وجود دارد.

تبصره 2: برای مشمولان ایثارگر که غیبت نداشته اند، به ازای هر درصد جانبازی، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی به مدت 12 روز از کسر خدمت برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی ها و دشواری هایی را به همراه دارد. به همین علت سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای مشمولانی که در مناطق مرزی، مناطق محروم و یا بد آب و هوا در حال خدمت سربازی هستند، در نظر گرفته است.

دوره ضرورت افراد بر اساس اطلاعیه های اخیر تغییر پیدا کرده است و مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه، در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه و امنیتی درگیر 17 ماه مشخص شده است. همچنین کارکنان وظیفه غیربومی می بایست در مناطق عادی به مدت 21 ماه و در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه دوره سربازی را سپری نمایند.

شرایط کسر خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی، تسهیلاتی برای مشمولانی که متاهل و دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند، 3 ماه از مدت خدمت فرد مشمول کم خواهد شد.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه فرمانده معظم کل قوا، مقام معظم رهبری؛ در ارتباط با تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح، اقدام به کارگیری عده ای از مشمولان برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی می نماید.

بنابراین فارغ التحصیلان دانشگاه نیز می توانند با استفاده از این سهمیه، از شرط کسری خدمت برخوردار شوند. این نوع از کسری خدمت تنها مختص فارغ اتحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد که با توجه به میزان سختی پروژه انجام شده، مدت زمان بخصوص جهت کاهش مدت سربازی به فرد تعلق می گیرد که که معمولا 2 تا 6 ماه می باشد.

در واقع پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

البته ناگفته نماند که این دسته از مشمولان می توانند پروژه تحقیقاتی خود را در حین تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد. داوطلبان تا یک سال پس از فراغت فرصت دارند تا نسبت به تشکیل پرونده و اخذ پروژه از طریق بنیاد نخبگان اقدام نمایند.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان وظیفه عمومی، تسهیلات ویژه ای برای مشمولان و سربازان جانباز در نظر گرفته شده است. طبق این آیین نامه به ازاء هر درصد جانبازی، 63 روز کسر خدمت محاسبه می گردد.

شرایط کسر خدمت متاهلین

در دوره های گذشته برای متاهلین کسری خدمت در نظر گرفته می شد اما با توجه به مصوبات جدید، کسری خدمت تحت این عنوان دیگر برای افراد در نظر گرفته نمی شود اما معمولا مواردی را جهت سهولت خدمت متاهلین ارائه می دهند، مانند تعداد روزهای مرخصی بیشتر، خدمت در نزدیک ترین یگان به محل سکونت فرد و… .

شرایط کسر خدمت بسیج

شاید بسیاری از مشمولین سربازی به دنبال استفاده از سابقه بسیج خود جهت کاهش مدت زمان خدمت سربازی باشند، چرا که نسبت به سایر شرایط، آسان تر است. همچنین ممکن است این سوال برای آن ها ایجاد شود که آیا عضویت در بسیج به عنوان شرط کسری خدمت محسوب می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، اما باید به این نکته توجه داشت که کسری خدمت بسیج تنها به دارندگان کارت فعال و کسانی که به اندازه کافی در بسیج مساجد و دانشگاه های فعالیت داشتند، تعلق می گیرد و این کسری، دارای میزان مشخص می باشد که معمولا به اندازه 1 ماه و نیم الی 3 ماه تخمین زده می شود. یکی از مواردی که می تواند به دریافت کسری خدمت این مورد کمک کرد، داشتن کارت سبز بسیج می باشد.

تجمیع کسری خدمت سربازی 1400

گاهی برای بهره مندی از کسری خدمت می توان از روش تجمیع استفاده نمود. به این صورت که ممکن است فردی دارای بیش از یکی از شرایط لازم باشد که در این مواقع می تواند از این روند استفاده نماید. به طور کل 3 نوع تجمیع وجود دارد که از تمامی آن ها می توان برای کسری خدمت استفاده کرد:

 1. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری
 2. تجمیع سوابق آزادگی، رزمندگی و ایثارگری والدین با هم
 3. تجمیع کسر خدمت های دیگر با کسر خدمت ایثارگری

لازم است بدانید که در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین وجود ندارد یعنی حتی مشمولانی که مادرانشان سابقه ایثارگری داشته اند و حتی آن ها که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند، می‌توانند با تجمیع سابقه پدر و مادر، از کسر خدمت سرباز استفاده نمایند. نکته مهم تر اینکه کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند، مابقی سابقه ایثارگری آن ها برای فرزندان بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

حال متقاضیانی که می خواهند دوره خدمت خود را سپری نمایند، می توانند با اطلاع از راهنمای دریافت امریه وزارت نیرو، راهنمای دریافت امریه شرکت نفت و راهنمای دریافت امریه سپاه،‌ جهت اخذ امریه سربازی نیز اقدام نمایند که برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در هر زمینه، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا افراد دارای غیبت سربازی می توانند از کسری خدمت در سال 1400 بهره مند شوند؟

خیر، مهمترین شرط برای بهره‌ مندی از قوانین کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان‌ می باشد.

2- مشمولین چگونه می توانند از وضعیت خدمت سرباری خود آگاه شوند؟

مشمولان می توانند با ورود به سامانه سازمان نظام وظیفه از وضعیت خدمت خود آگاه شوند.

3- فردی که دارای بیش از یکی از شرایط کسری خدمت می باشد‏، چگونه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید؟

فرد می تواند از روش تجمیع کسری خدمت سربازی استفاده نمایند که توضیحات لازم در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸۶ نظر

 1. سلام وقت بخیر من برادرم عمل جراحی مغز انجام داده یکسال پیش ولی هنوز دارو مصرف میکنه میخاستم ببینم کسری چطوری میتونم بگیرم و چندماه

  • با سلام، مطابق قوانین وظیفه عمومی، با شرایط ذکر شده امکان دریافت کسری خدمت وجود ندارد. شما می توانید جهت دریافت معافیت پزشکی و یا معافیت از خدمات رزمی اقدام نمایید.

 2. سلام متولد ۷۶ هستم پدرم ۲۴ ماه کردستان ژاندارمری خدمت کرده
  کسری تعلق میگیره به من؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، در صورتی که وارد دوره غیبت نشده باشید، مجاز به استفاده از کسری خدمت ایثارگری خواهید بود.

 3. سلام خسته نباشید ،پور من ۲۸ ماه در جبهه بودن و یکی از برادرام ۹ ماه کسری گرفتن و بقیش موند. میخواستم ببینم آیا اون مقدار باقی مونده تو سربازی من اعمال میشه یا سوخته

 4. با سلام آیا کسری بسیج و ایثارگری تجمیع می شوند؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورتی که فرد کارت بسیج فعال داشته باشد و پدر ایثارگری داشته باشند، امکان تجمیع این دو کسری وجود نخواهد داشت.

 5. سلام وقت بخیر ،پدر بنده ۲۴ ماه در جنگ بوده و اینکه اگر در شهر خودم بیوفتم ،میتونم از کسری استفاده کنم؟چون شنیدم میگن اونایی که تو شهر خودشون میوفتن کسری تعلق نمیگیره واقعیت داره؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، شما مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت خواهید بود.

 6. سلام پدر بنده ۲۸ماه در جبعه حضور داشتن در اهواز جنگ ایران عراق و شیمیاهم شده در بیمارستان فاطمه زهرا بستری بوده و تک پسرم ایا معاف میشم یا کسری میگیرم

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور داوطلبانه ۱۲ روز کسری خدمت برای شما خواهد داشت.

 7. سلام
  من میخوام برای سال دوم کنکور بدم یعنی ۲ ماه قبل کنکور باید برم سربلزی نمیشع عقب اتداخت؟

 8. با سلام،من ۴ سال سابقه فعال قبل از تاریخ اعزام (بدون حکم و بدون دوره تکمیلی) دارم و کارت فعال دارم، محبت میکنید بفرمایید چند ماه کسری بسیج تعلق میگیره؟

  • با سلام، شما می توانید به صورت حضوری به نظام وظیفه مراجعه کنید و از میزان کسری خدمت خود مطلع شوید.

 9. باسلام من پدرم ۲۴ماه خدمت در جبهه بود خواستم بدونم چقد کسری به من متعلق میگیرد

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری به شما تعلق می گیرد.

 10. با سلام
  پدر من ۳۱ ماه جبهه داره
  تک فرزند هم هستم
  میخواستم بدونم آیا از سربازی معاف میشم ؟؟
  و اینکه این معافیت آیا شامل دوره آموزشی هم میشه یا باید دوره آموزشی رو شرکت کنم ؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای ۳۰ ماه حضور داوطلبانه معافیت دائم به شما تعلق خواهد گرفت.

 11. سلام وقتتون بخیر پدر من سال ۷۷ در کرمانشاه خدمت کردن میخاستم ببینم ایا کسری به من تعلق میگیره یا نه؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که منطقه محل خدمت، جز مناطق عملیاتی باشد، کسری خدمت سربازی به شما تعلق خواهد گرفت.

 12. سلام‌ خسته نباشید من پدرم حدودا ۲۴ماه در منطقه بوده ۱۲ماه در منطقه محروم و شرایط بد آب و هوا در صفرپنج کرمان و ۱۲ماه منطقه جنگی در اهواز که زیرنظر سپاه خدمت کرده. میخواستم بدونم‌ که چه مقدار کسری به من تعلق میگیرد?

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه، ۱۲ روز کسری خدمت سربازی برای شما لحاظ می گردد.

 13. سلام‌. بابام تو منطقه عملیاتی غرب از سال ۶۵ تا ۶۷، ۲۴ ماه و ۹روز حضور داشته الان برای داداشم ک سربازه چقد کسری میخوره؟؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه ی عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 14. سلام پدرم ۵۸ ماه در جبه بودن و قبلا ۴۰ ماهش رو دادن ب برادرم و معافیت سربازی گرفتن آیا ۱۸ ماه بقیشو من میتونم کسری بگیرم؟

  • با سلام و وقت بخیر، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه (ماه های باقی مانده از ۵۸ ماه) ۱۲ روز کسری خدمت سربازی برای شما لحاظ می گردد.

 15. سلام وقت بخیر
  پدر من ۲۴ ماه در جبهه خدمت کرده ولی به عنوان سرباز میخواستم بدونم چه مقدار کسری بهم تعلق میگیره
  به ازای هر ماه ۱۲ روز یا چون به عنوان سرباز بودن چند روز کمتر تعلق میگیرد؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور در جبهه پدر، ۱۲ روز کسری خدمت سربازی برای شما در نظر گرفته می شود.

 16. سلام وقت بخیر
  پدر بنده به مدت ۲۱ ماه منطقه عملیاتی خدمت سربازی بوده (در زمان جنگ نبوده) میخواستم بدونم کسری خدمت شامل من می شود ؟

  • با سلام و درود، برای دریافت کسری خدمت، می بایست به صورت حضوری به سازمان نظام وظیفه عمومی استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 17. باسلام خسته نباشید پدر من ۲۴ ماه درجبهه بودند که که تنها ۱۲ ماه آن را برای کسری برادرم استفاده کرده است آیا من می توانم ۱۲ ماه باقی مانده آنرا استفاده کنم یا نمی توانم
  ممنون

  • با سلام، مطابق با قوانین وظیفه عمومی، میتوانید از باقی مانده مدت حضور در جبهه برای کسری خدمت استفاده کنید.

 18. سلام.مدرک لازم برای کسری ذکر شده پایان خدمت یا اشتغال به تحصیل برادر یعنی اگه برادر غیبت داشته باشه من نمیتونم از کسری استفاده کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت دارا بودشرایط استفاده از کسری خدمت سربازی، محدودیتی برای شما وجود ندارد.

 19. سلام و خداقوت بنده پدرم دارای ۱۵درصد جانبازی و همچنین پیگیرکارت فعال بسیج هستم از جفتش میتونم استفاده کنم؟ومجوعاچه قدر میشه؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر امکان تجمیع کسری خدمت کارت بسیج فعال و جانبازی پدر وجود ندارد.

 20. سلام وقت بخیر
  پدر من ۲ سال در ارتش زمان جنگ تو منطقه قصر شیرن خدمت کرده و ۵ ماه و ۱۴ روز بعنوان بسیج داوطلبی به جبهه رفته
  سرجمع ۲۹ ماه و ۱۴ روز تو منطقه عملیاتی بوده ایا من میتونم معافیت بگیرم ؟!

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه در صورت حضور ۳۰ ماهه در جبهه به فرزند معافیت داده می شود ولی به دلیل کمبود ۱۶ روز برای شما نظر نظام وظیفه مهم است.

 21. سلام عذر میخوام من پدر کارت ایثارگری داره کجا باید ببرم برای گرفتن کسریم ؟‌حتما باید به محل خدمت پدرم برم یا میتونم تو محل سکونت خودمم به سازمانی مراجعه کنم؟

  • با سلام و درود، به عنوان اولین اقدام شما می بایست نامه ای کتبی را از یگان خدمتی پدر خود اخذ نمایید سپس به صورت حضوری به سازمان نظام وظیفه استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 22. با سلام بنده پدرم سال۷۱تا ۷۳در منطقه میلان غرب سرباز بوده است آیا به بنده کسری تعلق میگیرد

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که منطقه ذکر شده جز مناطق عملیاتی باشد (با تایید نظام وظیفه) مجاز به استفاده از شرایط کسری خدمت سربازی خواهید بود.

 23. با سلام پدر من ۶۳ ماه تو جبهه حضور داوطلبانه داشته میتونم کسری یا معافیت بگیرم ممنون میشم جواب بدید؟

 24. سلام
  متاسفانه امروز شنیدم سقف کسری خدمت بسیج قراره از شش ماه بشه چهار ماه

  آیا کسی خبری چیزی داره و اینکه کِی قراره این دستور اجرا بشه؟

 25. سلام خدمت شما
  من امسال دانشجوی دانشگاه افسری امام حسین علیه بودم به خاطر آسیب در آموزی انصراف دادم آیا چند ماهی که دانشگاه بودم از سربازی کم میشه؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، دانشجویان دانشگاه های نظامی در صورت انصراف به دلیل بیماری به ازای هر چهار ماه حضور در ارگان یک ماه از دوران سربازی آن ها کسر خواهد شد.

 26. حجت محمدپور دوستکوهی

  با سلام اینجانب دکتر حجت محمدپور دوستکوهی جراح دندانپزشک و باز نشسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستم و ظببست و چهار ماه خدمت سربازی را در جبهه بوده ام و کارت ایثار گری دارم آیا می توانم از سهمیه بیست و پنج درصدی ایثار گران استفاده نمایم
  با احترام دکتر حجت محمدپور دوستموهی
  متولد
  ۱۳۴۱
  یکم
  اسفند ماه هستم

 27. سلام
  پدر من سال ۷۱ تا ۷۲ ارومیه خ مت داشته
  من ۱۱۵ روز کسری گرفته ام
  مطابق با ماهی ۹ روز
  الان متوجه شدم ماهی ۱۲ روز میدهند
  درست است؟
  الان اگر برای گرفتن بقیه آن اقدام کنم می دهند؟

  • با سلام، در صورت خدمت داوطلبانه به ازای هر ماه خدمت ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق میگیرد و در صورت داوطلبانه نبودن مدت خدمت ( خدمت سربازی یا ماموریت نظامی و …) میزان کمتری کسری دریافت می کنید. در هر دو صورت نهایتا نظام وظیفه برای میزان کسری تصمیم میگیرد.

 28. سلام وقت بخیر پدرم ۲۴ ماه ایثارگری و خودم کارت سبز بسیج دارم ،امکان جمع کردن این دو کسری هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، شما مجاز به استفاده از یکی از شرایط مذکور برای دریافت کسری خدمت سربازی می باشید.

 29. من پدرم بیس درصد جانبازی داره منم متاهلم سنواتمو بخشیدن حالا میتونم از کسری استفاده کنم ؟

 30. سلام پدر من ۲۴ماه ایثارگری +۵٪ جانبازی معاف میشوم؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه و به ازای هر درصد جانبازی نیز ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 31. سلام پدر من در یگان خدمتی که رفته گفتن۲۵ ماه حضور در جبهه داشته که ۱۰ ماه به من کسری میدن
  میخواستم بدونم وقتی بخوام از این کسری ها استفاده کنم چیزیشو کم میکنن
  و اینکه کسری خدمت غیر بومی رو چقدر شو به من میدن با توجه به این ده ماه کسری

 32. سلام و وقت بخیر
  حداکثر میزان کسری بسیج چه میزان است؟

 33. سلام پدر من در سال ۶۴ و ۶۷ در کردستان (دیواندره ) خدمت کرده و من خودم هم ۳ سال هست که کارت فعال بسیج دارم خواستم ببینم هر دو تا منو چقدر میگیره خودمم الان ۶ ماه هست که خدمت میکنم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق شرایط نظام وظیفه، شما مجاز به استفاده از یکی از سهیمه ها برای دریافت کسری خدمت سربازی می باشید.

 34. سلام خدمت شما
  بابای من جبهه رفته و اینکه چند ماه از خدمتم کسر میکنن؟
  و اینکه چون سهمیه ایثارگری دارم جای خوب میندازن و آسون میگیرن؟
  ممنونم

 35. با عرض سلام و خسته نباشد بنده پدرم بیست و پنج ماه خدمت در منطقه دارد و بنده در حال تحصیل در دانشگاه هستم و فعلا معافیت تحصیلی دارم میخواستم ببینم درسته ک اگر پدر بیست و پنج ماه جبهه داشته باشه امکان معافیت یک فرزند دارد یا خیر ممنون میشم پاسخگو باشید

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به ایین نامه های نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه، ۱۲ روز کسری خدمت برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

 36. سلام
  من بابام از کار افتادس و تحت پوشش کمیته امداده ۴تا دادشیم
  ۲تا غیبت دارن یکی هم زیر۱۸ سالشه و محصله خودمم متاهل و دانشجو
  مخارج خونواده هم به عهده خودمه
  میتونم برا معافیت کفالت اقدام کنم؟

 37. سلام خسته نباشید پدره بنده ۲۴ ماه جبهه داره که ۹ماه از خدمتم کم میشه خودم عضو بسیجم حدود سه ساله و کارت بسیج دارم مخاستم بدونم میشه از کسری هردوشون استفاده کنم هم جبهه پدرم هم بسیج خودم پشت دفترچه هم ندارم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق قوانین نظام وظیفه، شما مجاز به استفاده از یکی از سهمیه های مذکور برای کسری خدمت می باشید.

 38. سلام .
  این موضوع که در جواب اقای سینا رجایی نوشتید درسته ؟پاسخ داده شده که معافیت تعلق داده نمی شود.
  یعنی مشمول غائب نمیتونه معافیت ایثارگری بگیره ؟جایی نوشته بود که میشه
  خیلی ممنون

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، افرادی که غیبت سربازی داشته باشند امکان دریافت کسری ایثارگران برای آن ها وجود ندارد.

 39. سلام خسته نباشید بنده پدرم دارای ۷۱ ماه جبهه ای میباشد یک فرزند معاف شده بنده متولد ۷۳/۱/۲۳هستم سربازی نرفته ام ایا معافیت به من تعلق میگیرد؟ غیبت ها به چه صورت میباشد؟درصورت معافیت

  • با سلام و درود، در صئرت داشتن غیبت سربازی، کسری یا معافیت به شما تعلق نخواهد گرفت ولی در صورت عدم غیبت، هر یک ماه جبهه تایید شده از سمت نظام وظیفه ۱۲ روز کسری به ارمغان می آورد.

 40. سلام . بیست و پنج ماه کارت ایثار ارتش دارم و پسرم اول اردیبهشت اعزام به آموزشیه و سوال اینکه برای گرفتن کسری خدمت کی و کجا اقدام کنم . سپاس از راهنمائی

  • با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به ارگان محل خدمت و دریافت گواهی اشتغال خدمت، نسبت به دریافت کسری خدمت سربازی اقدام نمایید.

 41. سلام من پدرم ۳۵ درصد جانبازی و جانباز متوافی هست و ۱۳ ماه هم بسیجی زمان جنگ هم داره ایا من هم میشه معاف بشم؟

 42. پدر من ۲۰ درصد جانبازی و ۳ ماه حضور در جبهه دارد
  خودمم بالای ۲ سال عضو شورای بسیج بودم
  آیا امکان تجمیع کسری وجود دارد؟

 43. با سلام پدرم سالهای ۶۲ تا ۶۴ در جنگ بود ۶ماه در اورمیه بقیه را در کرمانشاه بوده ایا برای من کسری میدن ممنونم

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین قوانین نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسری از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 44. سلام شما نوشتید که برای هر فرزند ۳ ماه از خدمت کم میشود
  یعنی اگر فرد ۷ فرزند داشته باشد معاف می شود؟

  • با سلام و درود، طبق قوانین نظام وظیفه در صورت نداشتن غیبت، به ازای هر فرزند ۳ ماه کسری خدمت تعلق می گیرد.

 45. سلام.پدر من ۱۸ ماه اموزشی و بقیه رو در جلدیان بوده و شش ماه در سمنان چه قدر کسری تعلق میگیره بهم؟ تشکر

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره